PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπόδειγμα μη ανανέωσης σύμβασης και αίτησης αποζημίωσης



kerkiss
22-02-07, 17:31
Γειά σας

Σας παραθέτω αντίγραφο της επιστολής μου προς την HOL όπου τους γνωστοποιώ την μη ανανέωση σύμβασης καθώς και το αίτημά μου για αποζημίωση λόγω της ποιότητας των παρεχώμενων υπηρεσιών

Αθήνα 22/02/2007


Καλημέρα σας,

Δια της παρούσας επιστολής μου, την οποία σας γνωστοποιώ τόσο με ηλεκτρονική αλληλογραφία όσο και με τηλετυπία (φαξ) στον αριθμό 213 000 5000 θα ήθελα να σας εκφράσω την επιθυμία μου να μην ανανεωθεί περαιτέρω το συμβόλαιο μου το οποίο λήγει στις 23/03/2007

Οι λόγοι που με οδηγούν στην απόφαση αυτή έχουν να κάνουν με την ποιότητα των παρεχόμενων από την εταιρία σας υπηρεσιών.
Ήδη από την έναρξη του συμβολαίου διαπίστωσα σημαντική πτώση της ταχύτητας σύνδεσης σε σχέση με τον προηγούμενο πάροχό μου και απευθύνθηκα τηλεφωνικά στο Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης εκφράζοντάς τους τα παράπονά μου.
Κατόπιν υποδείξεως του Τμήματος Τεχνικής Υποστήριξης εκτέλεσα σε διαφορετικές ημέρες και ώρες το τεστ που μου προτάθηκε και απέστειλα τα αποτελέσματα με συνημμένο πίνακα Excel.
Δεδομένου ότι δεν διαπίστωσα την παραμικρή βελτίωση στην ποιότητα της σύνδεσης μου επικοινώνησα ξανά με το εν λόγω Τμήμα, τόσο τηλεφωνικώς όσο και με ηλεκτρονική αλληλογραφία επισυνάπτοντας πάντα τα διάφορα τεστ τα οποία εκτελούσα ανά περιόδους
Παρ’όλες τις συνεχείς επαφές μου με το Τμήματος Τεχνικής Υποστήριξης, τόσο τηλεφωνικές όσο και με την αποστολή μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας των διαφόρων τεστ, ουδέποτε ρυθμίστηκε το πρόβλημα με αποτέλεσμα να απολαμβάνω διαρκώς μιας υποβαθμισμένης υπηρεσίας.
Συγκεκριμένα, καθ’όλη την διάρκεια της προ αναβάθμισης περιόδου οι ανώτερες ταχύτητες που διαπίστωνα ήταν της κλίμακας μέχρι και 384/128 ενώ είχα συμβόλαιο για 512/128
Στην δε μετά την αναβάθμιση περίοδο και ενώ η σύνδεσή μου θα έπρεπε να είναι της κλίμακας 1024/256 οι ανώτερες ταχύτητες που έχω πετύχει είναι της κατηγορίας 512/256 και με ελάχιστες εξαιρέσεις που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού όπου οι ταχύτητες έφτασαν ως τα δεδομένα της κλίμακας 768/256
Σας αποστέλλω συνημμένο πίνακα Excel με όλα τα τεστ τα οποία έχω κάνει και τα περισσότερα των οποίων έχω ήδη αποστείλει στο Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης

Οι μέχρι σήμερα παρεχόμενες από την υπηρεσία σας ταχύτητες σύνδεσης ουδόλως ανταποκρίνονται στους όρους του συμβολαίου που από κοινού έχουμε αποδεχτεί. Επιπλέον, η χαμηλή ποιότητα ταχυτήτων με εμπόδισε να κάνω χρήση των λογισμικών Skype και Voipbuster εις τα οποία είχα ήδη αγοράσει πιστώσεις χρόνου, για να επικοινωνήσω με την οικογένειά μου η οποία ζει στην Γαλλία, με αποτέλεσμα αφενός να χάσω την προπληρωμένη πίστωση στο λογισμικό Voipbuster λόγω λήξης χρόνου χρήσης της και αφετέρου να αναγκαστώ να επικοινωνώ μαζί τους μέσω της συνήθους τηλεφωνικής σύνδεσης επιβαρύνοντάς με, με έξοδα τα οποία θα μπορούσα να είχα αποφύγει αν η παρεχόμενη από εσάς ταχύτητα σύνδεσης ήταν πραγματική και όχι εικονική και δεν καθιστούσε αδύνατη την ικανοποιητική χρήση των παραπάνω λογισμικών.
Ως εκ τούτου αιτούμαι την ολική αποκατάσταση της ζημίας που έχω υποστεί και σας παρακαλώ να μου γνωρίσετε αν η εταιρία σας σκοπεύει να προβεί στην ικανοποίηση του αιτήματός μου.
Σε αντίθετη περίπτωση και αν έως τις 23/03/2007 δεν έχετε προβεί στην ικανοποίηση των νόμιμων αιτημάτων μου, σας γνωστοποιώ ότι θα παραπέμψω την όλη υπόθεση στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) και ότι θα ασκήσω όλα τα νόμιμα δικαιώματα τα οποία μου παρέχει η ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία.


Με εκτίμηση

Ονοματεπώνυμο

Υπογραφή

Συνημμένα :
1) Πίνακας Τεστ Ταχύτητας σε μορφή Excel
2) Υπογεγραμμένο αντίγραφο κειμένου σε μορφή εικόνας

να και η εικόνα της επιστολής και τώρα πάω να στείλω το φαξ

φιλικά
kerkiss

http://img116.imageshack.us/img116/1497/adslgrmiananeosisymvasiyh6.th.jpg (http://img116.imageshack.us/my.php?image=adslgrmiananeosisymvasiyh6.jpg)

προς admin
Δεν αφορά μόνο την HOL γι'αυτό το έβαλα στα "Γενικά"

grandstyle
22-02-07, 19:10
δεν νομιζω να ειναι θεμα της hol οι χαμηλες ταχυτητες αλλα του οτε.. εγω εχω επι 4+ μηνες ταχυτητες συνδεσης 256 ενω πληρωνω για 1024 !

kerkiss
22-02-07, 19:20
δεν νομιζω να ειναι θεμα της hol οι χαμηλες ταχυτητες αλλα του οτε.. εγω εχω επι 4+ μηνες ταχυτητες συνδεσης 256 ενω πληρωνω για 1024 !

γειά σου,

δεν έχω κανένα συμβόλαιο με τον ΟΤΕ εγώ, με την HOL έχω
αν ο ΟΤΕ δεν της παρέχει αυτό που της πουλάει και το οποίο εκείνη μεταπουλά στους πελάτες της ας τον καταγγείλει στην ΕΕΤΤ και ας τον τρέχει και στα δικαστήρια
αδιαφορώ
και στο σουπερμάρκετ τα φασόλια στο ράφι αν είναι ληγμένα δεν με ενδιαφέρει αν ο παραγωγός, ο εισαγωγέας, ο χονδρέμπορος ή όλοι μαζί τους τα πουλήσανε ληγμένα αλλά ότι το σουπερμάρκετ μου πουλάει εμένα μάπα προϊόν
όλα τα άλλα είναι θέματα για να τα πάρει ο Ευαγγελάτος στις επιδείξεις (παρντόν αποδείξεις) του

φιλικά
kerkiss

tolisp
23-02-07, 03:34
Kαλή τύχη με την καταγγελία αλλα μην ξεχνάμε ότι το adsl δεν έχει εγγυημένες ταχύτητες όπως ρητά αναγράφεται σε όλα τα συμβόλαια (και τα πρώτα πρώτα του ΟΤΕ, Σεπτέμβριος 2003) που έχουμε και έχεις υπογράψει!
Aλλωστε για αυτό και υπάρχουν τα μισθωμένα κυκλώματα που έχουν πολλαπλάσιες τιμές ενοικίασης από τις adsl!
Για τις χαμηλές ταχύτητες που έχεις δεν είναι απαραίτητο να φταίνε όσα νομίζεις... δεκάδες παράγοντες ακόμα και μέσα στο σπίτι σου μπορεί να δημιουργούν το πρόβλημα (παρεμβολές, βρώμικο δίκτυο ΔΕΗ, κακής ποιότητας καλώδια από το ΚΑΦAΟ στο router σου κλπ)

nm96027
23-02-07, 08:49
Αυτο που σίγουρα θα σου απαντησει η HOL ειναι "αν θελετε θα σας μεταφερουμε στο δικο μας DSLAM στον Ν.Κοσμο" (το οποιο λειτουργησε και με την βοηθεια του φιλου xenbast!!!) και "δεν θα εχετε προβλημα ταχυτητων".
Στο λεω γιατι κατι παρομοιο ειχα στείλει και γω και ετσι ξεκινησε η διαδικασια της μεταφορας μου στο DSLAM της HOL στους Αμπελόκηπους.

kerkiss
23-02-07, 14:20
Kαλή τύχη με την καταγγελία αλλα μην ξεχνάμε ότι το adsl δεν έχει εγγυημένες ταχύτητες όπως ρητά αναγράφεται σε όλα τα συμβόλαια (και τα πρώτα πρώτα του ΟΤΕ, Σεπτέμβριος 2003) που έχουμε και έχεις υπογράψει!
Aλλωστε για αυτό και υπάρχουν τα μισθωμένα κυκλώματα που έχουν πολλαπλάσιες τιμές ενοικίασης από τις adsl!
Για τις χαμηλές ταχύτητες που έχεις δεν είναι απαραίτητο να φταίνε όσα νομίζεις... δεκάδες παράγοντες ακόμα και μέσα στο σπίτι σου μπορεί να δημιουργούν το πρόβλημα (παρεμβολές, βρώμικο δίκτυο ΔΕΗ, κακής ποιότητας καλώδια από το ΚΑΦAΟ στο router σου κλπ)

Γειά σου,
1ο) όταν διαβάζεις ένα συμβόλαιο, διάβαζέ το όλο και προσεκτικά και τότε θα δείς το σημείο που έχω υπογραμμίσει στην εικόνα που παραθέτω στο τέλος του μηνύματος και θα διαπιστώσεις ότι σαφώς και υπάρχει εγγύηση ως προς το κατώτερο όριο ταχύτητας (και όχι ως προς το ανώτερο) δηλ αν έχεις αγοράσει 1024 μπορεί να μην τα πιάνεις ποτέ αλλά θα πρέπει υποχρεωτικά να πιάνεις τουλάχιστον 768 ειδάλλως βρίσκεσαι σε άλλη κλίμακα υπηρεσίας/χρέωσης
2ο) το τι γράφουν τα συμβόλαια (όλα και όχι μόνα αυτά που αφορούν την περίπτωσή μας) δεν σημαίνει ότι είναι όροι ευαγγελίου. Έχει αποδειχθεί πάμπολλες φορές ότι μπορεί να υπάρχουν παράνομοι και καταχρηστικοί όροι και ισάριθμες φορές έχουν δικαιωθεί οι καταναλωτές που τους έχουν καταγγείλει
3ο) αν διάβασες καλά, πέρασα στην HOL αφού πρηγουμένως ήμουν σε άλλο πάροχο με την ίδια ταχύτητα σύνδεσης (512) και με τον οποίο δεν είχα το παραμικρό παράπονο. Πως ξαφνικά άρχισαν να φταίνε τα καλώδια της ΔΕΗ και του ΚΑΦΑΟ μόνο εσύ μπορείς να μου το εξηγήσεις.
Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι η HOL στα απαντητικά της email ποτέ δεν μου ανέφερε την πιθανότητα ευθύνης άλλων παραγόντων ώστε να τους ερευνήσουμε και να διαπιστώσουμε με ακρίβεια τους λόγους του προβλήματος και συνεπώς δεν καταλαβαίνω πως θα μπορούσε σε τυχόν μελλοντική δικαστική διαδικασία να τους επικαλεσθεί ;



Αυτο που σίγουρα θα σου απαντησει η HOL ειναι "αν θελετε θα σας μεταφερουμε στο δικο μας DSLAM στον Ν.Κοσμο" (το οποιο λειτουργησε και με την βοηθεια του φιλου xenbast!!!) και "δεν θα εχετε προβλημα ταχυτητων".
Στο λεω γιατι κατι παρομοιο ειχα στείλει και γω και ετσι ξεκινησε η διαδικασια της μεταφορας μου στο DSLAM της HOL στους Αμπελόκηπους.
Δεν μπορώ να ξέρω τι θα μου απαντήσει η HOL αν θα μου απαντήσει
Εν πάσει περιπτώσει θα μελετήσω προσεκτικά την οποιαδήποτε απάντησή της
Αν βέβαια η απάντηση είναι όπως την παραπάνω σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι δεν θα με καλύπτει δεδομένου ότι αν και μου υπόσχεται μελλοντική σωστή παροχή υπηρεσιών δεν μου απαντά για τον ένα χρόνο όπου μου παρείχε υποβαθμισμένες και ακριβοπληρωμένες υπηρεσίες
Τι θα περιμένει δηλαδή ; να της δώσω συγχωροχάρτι για όσα συνέβησαν επί ένα χρόνο επειδή θα μου υποσχεθεί να μου παρέχει στο μέλλον αυτά τα οποία ούτως ή άλλως οφείλει να μου παρέχει ;

φιλικά
kerkiss

Ιδιαίτερα σημαντικός όρος συμβολαίου
http://img54.imageshack.us/img54/5527/symvolaioholhf2.th.jpg (http://img54.imageshack.us/my.php?image=symvolaioholhf2.jpg)

maxorfo
23-02-07, 16:02
@ kerkiss

Από τη στιγμή που δεν προσδιοριίζεις επακριβώς το ύψος της αποζημίωσης που ζητάς (σε χρήματα) και δεν αναλύεις τα επιμέρους ποσά που την αποτελούν, σύμφωνα με την αιτία στην οποία οφείλονται, το έγγραφο που τους έστειλες είναι εντελώς αόριστο και δεν μπορεί να θεωρηθεί, νομικά τουλάχιστον, ως εξώδικη όχληση για την αποκατάσταση της όποιας ζημιάς σου. Καλό θα ήταν να αναφέρεται ότι έχεις υποστεί αυτή κι εκείνη την ζημιά (ποσοτικά), από την τάδε και τάδε αιτία.

anon
23-02-07, 16:20
Γειά σου,
1ο) όταν διαβάζεις ένα συμβόλαιο, διάβαζέ το όλο και προσεκτικά και τότε θα δείς το σημείο που έχω υπογραμμίσει στην εικόνα που παραθέτω στο τέλος του μηνύματος και θα διαπιστώσεις ότι σαφώς και υπάρχει εγγύηση ως προς το κατώτερο όριο ταχύτητας (και όχι ως προς το ανώτερο) δηλ αν έχεις αγοράσει 1024 μπορεί να μην τα πιάνεις ποτέ αλλά θα πρέπει υποχρεωτικά να πιάνεις τουλάχιστον 768 ειδάλλως βρίσκεσαι σε άλλη κλίμακα υπηρεσίας/χρέωσης

Μάλλον εσύ πρέπει να το διαβάσεις καλά. Αυτό που λέει είναι ότι αζημίως μπορούν να σε μεταφερουν σε χαμηλότερης χρεώσης κλίμακα, εφόσον δεν είναι ικανοποιητικές οι ταχύτητες στην κλίμακα που βρίσκεσαι. Σε καμμιά περίπτωση δεν υπάρχει συγκεκριμένο όριο ταχύτητος ως ελάχιστο εγγυημένο! Θεωρητικά, ακόμη ακόμη και με το 1/100 της ταχύτητας να κατεβάζεις, έχεις σύνδεση... Δηλαδή με λίγα λόγια, εαν έχεις χιλιάρα γραμμή, και δεν πιάνεις ποτέ πχ πάνω απο 512, τότε μπορούν να σε μεταφέρουν στην 768Kbps χωρίς επιπρόσθετη χρέωση, ώστε να πληρώνεις λιγότερο (τώρα αυτό σε περίπτωση πακέτου εαν γίνεται και πως, δεν ξέρω, στις αορίστου ειναι εύκολο να γίνει).

Επειτα την ταχύτητα κατεβάσματος που είναι μικρή, πως την προσδιορίζεις; Κατεβάζοντας πχ κάτι με p2p? Με torrent? Mε ftp? και απο πού? Απο αμερική; απο το ntua? απο το ftp site του παρόχου? Και που ξέρουμε εαν οι χαμηλές ταχύτητες ειναι ευθύνη του παρόχου? Μήπως είναι του ΟΤΕ (βλ DSLAM κλπ κλπ)? Μήπως της καλωδίωσης της πολυκατοικίας σου (που ειναι δική σου ευθύνη αποκλειστικά); Μήπως φταίει το router σου; ο υπολογιστής σου; Το λογισμικό σου; Μήπως εχεις ιούς/μαμούνια;

Οπως καταλαβαίνεις οι παράμετροι είναι πολλοί. Διάβασε και το άρθρο στην υπογραφή μου... Οχι ότι δεν έχουν μερίδιο ευθύνησς ΟΤΕ & πάροχοι.... Ειδικά με τις τιμές που είχαν και έχουν θα έπρεπε να έχουμε ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ....

tolisp
23-02-07, 16:35
Μάλλον εσύ δεν διάβασες καλά τους ορους που επικαλείσαι!
Δεν αναφέρεται όπως το λες αλλα λέει "αν ο πελάτης πιάνει ταχύτητα που αντιστοιχεί σε μικρότερο πακέτο έχει δικαίωμα να ζητήσει να μεταβεί σε αυτό"
Ζήτησες να κανεις downgrade και στο αρνήθηκαν?? Τότε όντως έχεις δίκιο...
Το θέμα με τις ταχύτητες δεν είναι τόσο απλό "φταίει ο ΟΤΕ" η "φταίει ο οποιος ISP"
Θα εκπλαγείς άμα δεις σε τι ποσοστό φταίει η κακή εγκατάσταση του τελικού χρηστη...
Αφήνω δε το γεγονός ότι η μονη αξιόπιστη μέτρηση ταχύτητας γίνεται από ftp εντός ελλάδας... όλα τα αλλα είναι παραμυθια

anon
23-02-07, 16:51
Δεν θα συμφωνήσω ότι η μόνη αξιόπιστη μέτρηση ειναι απο Ελλάδα. Ο πάροχος πρέπει να δίνει Ιντερνετ τόσο σε εθνικό επίπεδο όσο και σε διεθνές το ίδιο καλά. Απλά ο έλεγχος σε εθνικό επίπεδο (και ειδικά σε servers του παρόχου), μας δείχνει εαν το πρόβλημα έγκειται σε θέμα που αφορά εμάς-ΟΤΕ-πάροχο, ή μόνο πάροχο.

Και για να να γίνει κατανοητό. Εαν πχ με τον ftp server του παρόχου έχω πάντα καλή ταχύτητα, τότε σίγουρα δεν έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου, ρουτερ, λογισμικό, καλώδιο μέχρι DSLAM & ΟΤΕ & πάροχο (μέχρι τον server του). Ετσι το πρόβλημα ταχύτητας ειναι καθαρά θέμα παρόχου και της σύνδεσής τους με το διεθνές ιντερνετ (κάτι που συμβαίνει τελευταία με αρκετούς παρόχους....). Ειναι εις δια την άτοπον απαγωγή... Εαν συμβαίνει και πάλι να έχουμε πρόβλημα, τότε πρέπει να εξετάσουμε εαν όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους, ώστε να μπορούμε με αρκετή σιγουριά ότι ειναι πρόβλημα ΟΤΕ ή παρόχου (και φυσικά να αποκλείσουμε ότι μπορεί να είναι δικό μας τελικά πρόβλημα, όχι ότι δεν μπορεί να συμβαίνει).

tolisp
23-02-07, 17:04
Δεν θα συμφωνήσω ότι η μόνη αξιόπιστη μέτρηση ειναι απο Ελλάδα. Ο πάροχος πρέπει να δίνει Ιντερνετ τόσο σε εθνικό επίπεδο όσο και σε διεθνές το ίδιο καλά. Απλά ο έλεγχος σε εθνικό επίπεδο (και ειδικά σε servers του παρόχου), μας δείχνει εαν το πρόβλημα έγκειται σε θέμα που αφορά εμάς-ΟΤΕ-πάροχο, ή μόνο πάροχο.

Και για να να γίνει κατανοητό. Εαν πχ με τον ftp server του παρόχου έχω πάντα καλή ταχύτητα, τότε σίγουρα δεν έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή μου, ρουτερ, λογισμικό, καλώδιο μέχρι DSLAM & ΟΤΕ & πάροχο (μέχρι τον server του). Ετσι το πρόβλημα ταχύτητας ειναι καθαρά θέμα παρόχου και της σύνδεσής τους με το διεθνές ιντερνετ (κάτι που συμβαίνει τελευταία με αρκετούς παρόχους....). Ειναι εις δια την άτοπον απαγωγή... Εαν συμβαίνει και πάλι να έχουμε πρόβλημα, τότε πρέπει να εξετάσουμε εαν όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους, ώστε να μπορούμε με αρκετή σιγουριά ότι ειναι πρόβλημα ΟΤΕ ή παρόχου (και φυσικά να αποκλείσουμε ότι μπορεί να είναι δικό μας τελικά πρόβλημα, όχι ότι δεν μπορεί να συμβαίνει).


Βρίσκω πολύ λογικά αυτά που λες!
Πάντως τώρα πρόσφατα που έκανα μια σειρά από tests (bandwidth place, abeltronica, dslife, zdnet κλπ) έπαιρνα αποτελέσματα από 1000-3500 (καμια επαφή με το 8000+ που έχω)
Ενώ σε downloads από microsoft, νόμιμα mp3 stores του εξωτερικού, ftp ελληνικά κλπ έβλεπα κανονικότατα 8000+
Ειλικρινά προβληματίστηκα γιατί συμβαίνουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις (μιλάμε πάντα για μετρήσεις μέσα στο ίδιο μισάωρο)

grandstyle
23-02-07, 17:09
Μάλλον εσύ πρέπει να το διαβάσεις καλά. Αυτό που λέει είναι ότι αζημίως μπορούν να σε μεταφερουν σε χαμηλότερης χρεώσης κλίμακα, εφόσον δεν είναι ικανοποιητικές οι ταχύτητες στην κλίμακα που βρίσκεσαι. Σε καμμιά περίπτωση δεν υπάρχει συγκεκριμένο όριο ταχύτητος ως ελάχιστο εγγυημένο! Θεωρητικά, ακόμη ακόμη και με το 1/100 της ταχύτητας να κατεβάζεις, έχεις σύνδεση... Δηλαδή με λίγα λόγια, εαν έχεις χιλιάρα γραμμή, και δεν πιάνεις ποτέ πχ πάνω απο 512, τότε μπορούν να σε μεταφέρουν στην 768Kbps χωρίς επιπρόσθετη χρέωση, ώστε να πληρώνεις λιγότερο (τώρα αυτό σε περίπτωση πακέτου εαν γίνεται και πως, δεν ξέρω, στις αορίστου ειναι εύκολο να γίνει).

και αν δεν πιανεις ποτε τις ταχυτητες μιας 768 που θα σε μεταφερουν ?οταν για παραδειγμα εχεις 24 ωρες το 24ωρο ταχυτητες 256 ενω εσυ πληρωνεις για 1024 δεν θα πρεπει να πληρωνεις για τις ταχυτητες που παιρνεις δλδ για μια 256 ? υπαρχει ομςως πλεον 256 ?!

anon
23-02-07, 17:20
Θα το ξαναπούμε ακόμη μια φορά! ΟΙ ADSL ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΜΕΝΕΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ 24/7 ΤΗΣ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ/ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ.

Απο την άλλη βέβαια ούτε αυτό σημαίνει ότι επίσης 24/7 θα πρέπει να έχεις το 1/25. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση. Εγγυημένη ταχύτητα έχεις μόνο μέχρι το DSLAM όπου το καλώδιο μέχρι εκεί είναι αποκλειστικά δικό σου. Στην συνέχεια όλοι μαζί αρμενίζουν στο ίδιο καλώδιο... Διάβασε τους μυθους και πραγματικότητες των ευρυζωνικών...

grandstyle
23-02-07, 17:23
ωραια και τι θα γινει εγω εδω και τοσους μηνες πληρωνω για 1024 και παντα εχω 256 συνδεση... γιατι να πληρωνω για 1024 η ακομη για 768 ?! και ολα αυτα επειδη ειναι γεματο το dslam μου αλλα του οτε δεν του κεγεται καρφι !

anon
23-02-07, 18:02
Εχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις πχ κάτι απο το ftp.ntua.gr και κατεβαίνει το πολύ με 256Kbps, οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας;

grandstyle
23-02-07, 18:09
εσυ τι λες ?! :p ..δοκιμαζω απο διαφορους ftp και ειναι χαλια .. εχω δοκιμασει τα παντα .. tracert κλπ

anon
23-02-07, 18:20
Τότε πρέπει να δοκιμάσεις και τα εξής

Κάποιος φίλος σου που έχει ευρυζωνική σύνδεση, κατα προτίμηση με φορητό, να φέρει και το δικό του ρουτεράκι και να δοκιμάσει αυτός απο τα δικά σου καλώδια πως πάει. Εαν είναι και σε άλλο πάροχο ακόμη καλύτερα. Δοκιμή και πάλι στο ftp.ntua.gr Εαν και πάλι έχεις πολύ χάλια ταχύτητες πρέπει να δείτε στα διαγνωστικά του ρουτερ πως είναι τα πράγματα σχετικά με SNR κλπ. Eαν είναι χάλια, φταίει η καλωδίωση. Εαν όχι, φταίει ο ΟΤΕ.

Εαν πάει καλά αυτός, δοκίμασε με τον δικό του router αλλά με τα δικά σου στοιχεία. Κάντε ξανα δοκιμή. Εαν πάει καλά, τότε φταίει ο ρουτερ σου. Εαν πάει χάλια, ενώ με τον δικό του πάροχο (είπαμε διαφορετικός) πάει καλά, τότε είναι θέμα παρόχου.

Ειναι μπελάς, ναι το ομολογώ... Αλλά με την πρακτική που ακολουθείται και βλέπουμε ότι στο κάθε τι να ωρυόμαστε ότι φταίει ο ΟΤΕ ή ο πάροχος, βρίσκουν ( οι τεχνικοί τους), ότι το πρόβλημα δεν ειναι σε αυτούς, και στην συνέχεια όσο και να φωνάζουμε, για πραγματικά προβλήματα, μας έχουν γειωμένους, επειδή επικρατεί στους τεχνικούς τους η άποψη "οι χρήστες δεν ξέρουν τίποτα, απλά φωνάζουν για το παραμικρό και σχεδόν πάντα φταίνε οι ίδιοι". Και δεν κάνουν τίποτα....

grandstyle
23-02-07, 18:25
μην το ψαχνεις τα εχω δοκιμασει ολα πλεον δεν μου δινουν οι εταιριες ντεμο :p εχω δοκιμασει και με αλλο ρουτερ και παλι τα ιδια .. δεν ειναι δικο μου το προβλημα αν δεις στο dslam θερισσου υπαρχει τεραστιο προβλημα απο πολλους χρηστες

anon
23-02-07, 18:44
Εαν είναι πολλοί χρήστες στο DSLAM τότε τι φταίει ο πάροχος; Φταίει ο ΟΤΕ!

Παρεπιμπτόντως δες και τον πίνακα των DSLAM για να δείς ακριβώς τι κατάσταση παίζει, ειδικα στην κλάση σου. Μπορεί στην κλάση 768 ναναι καλύτερα τα πράγματα (σε πολλές περιπτώσεις έτσι είναι).

kerkiss
23-02-07, 20:19
Ρε παιδιά θα το ξαναπώ και θα το φωνάξω : Διαβάστε προσεκτικά τα κείμενα, είτε πρόκειται για όρους συμβολαίου (οπωσδήποτε) είτε για αρθρο στο φόρουμ

Γράφω ότι :
"Κατόπιν υποδείξεως του Τμήματος Τεχνικής Υποστήριξης εκτέλεσα σε διαφορετικές ημέρες και ώρες το τεστ που μου προτάθηκε"
Λέτε να μου πρότειναν να εγκαταστήσω την μουλάρω και να αρχίσω να κατεβάζω καμιά ταινία για να μετρήσω την ταχύτητά μου ; :rofl:

Μετά μου λέτε : "Και που ξέρουμε εαν οι χαμηλές ταχύτητες ειναι ευθύνη του παρόχου?"
Αδιαφορώ ποιανού είναι ευθύνη. Δεν έχω καμία υποχρέωσησαν πελάτης ούτε να γνωρίζω πως λειτουργεί το σύστημα (ΔΣΛΑΜ, ΚΑΦΑΟ, οπτικές ίνες, ή χαλκοκαλώδια, ή τριχιές, ή επιφώτιση του άγιου πνεύματος) ούτε να μπαίνω σε φόρουμ για να ψάχνω να βρω άκρη
Οι υποχρεώσεις μου είναι γραμμένες στο συμβόλαιο καθώς και εκείνες του παρόχου, είτε λέγεται HOL, είτε άγιος ονούφριος
Εγώ δεν αναφέρω πουθενά ότι φταίει η HOL, ότι δεν ανταποκρίθηκε στις υποχρεώσεις της (όπως απορρέουν από τους όρους του συμβολαίου) καταγγέλω. Αν τώρα της φταίει ο ΟΤΕ ας πάει αυτή να τον καταγγείλει στους αρμόδιους φορείς

Πάλι γράφετε : "Σε καμμιά περίπτωση δεν υπάρχει συγκεκριμένο όριο ταχύτητος ως ελάχιστο εγγυημένο! Θεωρητικά, ακόμη ακόμη και με το 1/100 της ταχύτητας να κατεβάζεις, έχεις σύνδεση"
Μου φαίνεται ότι καταλαβαίνετε από δίκαιο όσο καταλαβαίνει η μάνα μου από ίντερνετ
Δεν αγόρασα "σύνδεση" αλλά "σύνδεση σε συγκεκρμμένες ταχύτητες"
Όταν πχ αγοράζω 1024 και πληρώνω γι'αυτήν θα πρέπει να είμαι έστω και 1kbps πάνω από τα 768 τα οποία χρεώνονται σε χαμηλότερη τιμή ειδάλλως θα έπρεπε να βρίσκομαι σε άλλη κλίμακα ταχύτητας και τιμής
Έχετε ακούσει ποτέ κανένα να λέει ότι έχει πληρώσει για 384 και έχει ταχύτητες 2Mb ;
όχι βέβαια !!!
πως λοιπόν είναι σε θέση να κλειδώνουν την άνω ταχύτητα και η κάτω να είναι μπάτε σκύλοι και αλέστε ;
Δύο μέτρα και δύο σταθμά ....και στην ουσία μονά ζυγά όλα δικά τους ;
που ακούστηκε αυτό ;
για διαβάστε λίγο νομοθεσία σχετική με την προστασία του καταναλωτή αντί να βιάζεστε να μεταφέρετε μοιρολατρικές ανακρίβιες και να ρίχνεται έτσι νερό στον μύλο του κάθε κατεργάρη (σε οποινδήποτε τομέα) ο οποίος άλλα σου χρεώνει και άλλα σου προσφέρει και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να βγάζεις τον σκασμό και να μην αντιδράς ή έστω να αντιδράς μόνο με γκρίνια και όχι διεκδικώντας τα δικαιωματά σου με κάθε νόμιμο τρόπο

Και επιτέλους πάψτε να αναφέρεστε στον ΟΤΕ έστω και αν (για δικούς σας λόγους) σας έχει κάτσει στο στομάχι
Από όσο ξέρω εκτός από τους συνδρομητές της Connex κανείς μας δεν έχει σύμβαση με τον ΟΤΕ
Σύμβαση μαζί του έχουν οι πάροχοί μας και αν αυτοί έχουν προβλήματα με τις υπηρεσίες που ο ΟΤΕ τους πουλάει και έτσι τους δημιουργεί προβλήματα με τους πελάτες τους να τον πάνε στα δικαστήρια και να ζητήσουν αποζημιώσεις
Αυτοί να λύσουν το πρόβλημα με τον ΟΤΕ και όχι εγώ και ο καθένας από εμάς

Γράφει ένας φίλος :
"Από τη στιγμή που δεν προσδιοριίζεις επακριβώς το ύψος της αποζημίωσης που ζητάς (σε χρήματα) και δεν αναλύεις τα επιμέρους ποσά που την αποτελούν, σύμφωνα με την αιτία στην οποία οφείλονται, το έγγραφο που τους έστειλες είναι εντελώς αόριστο και δεν μπορεί να θεωρηθεί, νομικά τουλάχιστον, ως εξώδικη όχληση για την αποκατάσταση της όποιας ζημιάς σου. Καλό θα ήταν να αναφέρεται ότι έχεις υποστεί αυτή κι εκείνη την ζημιά (ποσοτικά), από την τάδε και τάδε αιτία."
Σ'ευχαριστώ για την υπόδειξη σου. Γνωρίζω πολύ καλά το θέμα και έχω και όλα τα απαραίτητα για την ακριβή αξιολόγησή του στοιχεία.
Το ζήτημα είναι ότι με την επιστολή μου αυτή τους ανακοινώνω αφενός την πρόθεσή μου να μην ανανεώσω το συμβόλαιό μου και αφετέρου παρακινώ ένα διάλογο μαζί τους
Δεν τους έστειλα κάποιο εξώδικο
Ας μου απαντήσουν πρώτα λοιπόν ότι είναι πρόθυμοι να συζητήσουν το θέμα και μετά βλέπουμε την εξέλιξή του

φιλικά
kerkiss

anon
24-02-07, 10:44
Δεν μας λές όμως πως έκανες την δοκιμή αι βγάζεις αυτην την ταχύτητα....
δοκίμασες πχ να κατεβ'ασεις ftp://ftp.ntua.gr/mirror/fedora/linux/core/6/i386/iso/FC-6-i386-rescuecd.iso

Εδώ γίνεται μια προσπάθεια να καταλάβεις κάποια πράγματα. Εαν δεν θέλεις να καταλάβεις και απλά να γκρινιάζεις και να βγάζεις τα απωθημένα απο την κακή αντιμετώπιση, και μαζί και οι λοιποί που νιώθουν ομοίως αδικημένοι, τότε πάω πάσσο. Εφόσον γνωρίζεις πολύ καλά τι κάνεις, κλπ κλπ, τι νόημα έχει το μήνυμά σου λοιπόν, παρα μόνο να βγάλεις το απωθημένο σου; Εαν η προσπάθεια σου νομικά απεναντι στον πάροχο, ειναι σωστή και έχει αποτελέσματα, τότε ναι , το μήνυμά θα έχει νόημα μόνο με τα αποτελέσματα αυτής της ενέργειας.

Νομίζω η συμμετοχή μου στο νήμα αυτό δεν έχει πλέον νόημα...

kerkiss
24-02-07, 11:35
Δεν μας λές όμως πως έκανες την δοκιμή αι βγάζεις αυτην την ταχύτητα....
δοκίμασες πχ να κατεβ'ασεις ftp://ftp.ntua.gr/mirror/fedora/linux/core/6/i386/iso/FC-6-i386-rescuecd.iso

Εδώ γίνεται μια προσπάθεια να καταλάβεις κάποια πράγματα. Εαν δεν θέλεις να καταλάβεις και απλά να γκρινιάζεις και να βγάζεις τα απωθημένα απο την κακή αντιμετώπιση, και μαζί και οι λοιποί που νιώθουν ομοίως αδικημένοι, τότε πάω πάσσο. Εφόσον γνωρίζεις πολύ καλά τι κάνεις, κλπ κλπ, τι νόημα έχει το μήνυμά σου λοιπόν, παρα μόνο να βγάλεις το απωθημένο σου; Εαν η προσπάθεια σου νομικά απεναντι στον πάροχο, ειναι σωστή και έχει αποτελέσματα, τότε ναι , το μήνυμά θα έχει νόημα μόνο με τα αποτελέσματα αυτής της ενέργειας.

Νομίζω η συμμετοχή μου στο νήμα αυτό δεν έχει πλέον νόημα...
Μου φαίνεται ότι μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαίνουμε !!!!
Επαναλαμβάνω αυτό που έχω γράψει στην αρχή : "Κατόπιν υποδείξεως του Τμήματος Τεχνικής Υποστήριξης εκτέλεσα σε διαφορετικές ημέρες και ώρες το τεστ που μου προτάθηκε"
Το οποίο σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι μου έστειλε ένα email το τμήμα τεχνικής υποστήριξης και μου έδωσε το αρχείο που πρέπει να κατεβάζω δηλ το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2

Να καταλάβω κάποια πράγματα και διάθεση και ανάγκη το έχω.
Αλλά πρέπει πρώτα να ξέρουμε γιατί μιλάμε και αν ο συνομιλητής μου χάνει τεύχη επειδή δεν διαβάζει τι γράφω ή τα διαβάζει όπως θέλει αυτός τότε όχι μόνο δεν μου δίνει να καταλάβω τίποτα αλλά με κάνει να χάνω και τα λόγια μου για να του εξηγώ για πολλοστή φορά τα αυτονόητα της επιστολής μου
Όσο για απωθημένα δεν έχω, ούτε Κατίνα ούτε Μήτσος είμαι.
Είδες κάποιο μήνυμά μου στο φόρουμ που να γκρινιάζω για τις ταχύτητες σύνδεσής μου ;
Μην μπεις στον κόπο να ψάχνεις διότι απλά δεν θα βρεις
Δεν είναι στην λογική μου να γκρινιάζω και να διαμαρτύρομαι αλλά να διεκδικώ και να απαιτώ τα δικαιώματά μου
Επιπλέον θα πρέπει να καταλάβεις ότι η αλληλεγγύη και η από κοινού συντονισμένη και οργανωμένη δράση είναι πολύ καλλίτερη και αποτελεσματικότερη από την ατομική και συνεπώς αν εγώ έχω βρει κάτι που μπορεί να είναι ενδιαφέρον και για τους άλλους το λιγότερο που έχω να κάνω είναι να τους το γνωστοποιήσω
Στο μήνυμα/επιστολή υπάρχουν σημαντικά σημεία που πρέπει να προσέξει ο κάθε καταναλωτής/χρήστης
1ο) ότι απευθύνομαι στον πάροχό μου με email και όχι μόνο τηλεφωνικά, για τον απλό λόγο ότι αποτελούν αποδεικτικά στοιχεία και όχι λόγια του αέρα
2ο) οτι ακολουθώ τις υποδείξεις τους για να κάνω τις αναγκαίες μετρήσεις και όχι ότι μου κατέβει στο κεφάλι
3ο) ότι απευθύνομαι επανειλημμένως και όχι στην χάση και στην φέξη (πάντα με email) πράγμα που δείχνει ότι τόσο το πρόβλημά μου είναι διαρκές όσο και η αδυναμία τους να το λύσουν
4ο) ότι αναφέρω τις ζημίες που έχω υποστεί έστω και αν δεν τις κοστολογώ ακόμα (το κοστολόγιο το έχω έτοιμο μην ανησυχείς)
5ο) ότι ζητώ αποζημίωση για τις ζημίες ΄(αφήνοντας ανοιχτό το δρόμο για διάλογο)
6ο) ότι σε περίπτωση που δεν λάβω ικανοποιητική απάντηση θα απευθυνθώ εκεί που πρέπει

Αν τώρα εσύ από το μήνυμά μου δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά και το μόνο που βλέπεις είναι γκρίνια τότε να με συγχωρείς αλλά δηλώνω αδυναμία να αφαιρέσω τις τσίμπλες από τα μάτια σου και να σε βοηθήσω (με την σειρά μου) να καταλάβεις τα αυτονόητα

φιλικά
kekriss

kerkiss
24-02-07, 11:37
Νομίζω η συμμετοχή μου στο νήμα αυτό δεν έχει πλέον νόημα...
Αν είναι για να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια και να συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις τότε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου
Είδες που μπορεί να συμφωνήσουμε και σε κάποια πράγματα :whistle:

nmakry
24-02-07, 14:11
"Κατόπιν υποδείξεως του Τμήματος Τεχνικής Υποστήριξης εκτέλεσα σε διαφορετικές ημέρες και ώρες το τεστ που μου προτάθηκε"
Το οποίο σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι μου έστειλε ένα email το τμήμα τεχνικής υποστήριξης και μου έδωσε το αρχείο που πρέπει να κατεβάζω δηλ το ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2


80,2kbps με την 768άρα μου... not bad. Πληρώνεις το τίμημα του να έχεις μετρό κάθε 3 λεπτά... εγώ έχω λεωφορείο κάθε 30 λεπτά, αλλά τα DSLAM στη μέση του πουθενά είναι άδεια :whistle:

(λέω να ασχοληθώ με το real estate... με τόσο μπούκωμα που πέφτει στο κέντρο, σαν τρελοί θα έρθουν πολλοί προς τα μέρη που υπάρχει άνεση στο δίκτυο :p )

tolisp
24-02-07, 20:20
Παρεπιπτόντως από περιέργεια κατέβασα το test file που δίνεις και έχω ~850 Kb/sec

kerkiss
26-02-07, 11:12
80,2kbps με την 768άρα μου... not bad.



Παρεπιπτόντως από περιέργεια κατέβασα το test file που δίνεις και έχω ~850 Kb/sec

Πως σας προκύπτει το νούμερο ;

Η κανονική διαδικασία είναι :
1ο) Με δεξί κλικ στο εν λόγω αρχείο και --> ιδιότητες, σημειώνεις το μέγεθος του αρχείου σε bytes
2ο) Σημειώνεις τον χρόνο κατεβάσματός του πχ 8λ46δλ και τον μετατρέπεις σε δλ (8λ46δλ=8*60+46=526δλ)
3ο) Διαιρείς το μέγεθος του αρχείου σε bytes δια του χρόνου σε δλ και στην συνέχεια διαιρείς το πηλίκον της προηγούμενης διαίρεσης δια 1024.... το αποτέλεσμα εκφράζει την ταχύτητα κατεβάσματος πχ τα 80,2 του ενός ή τα 850 του άλλου
4ο) πολλαπλασιάζοντας το νούμερο αυτό επί 8 έχεις την ταχύτητα σύνδεσης στην συγκεκριμμένη χρονική στιγμή δηλ 80,2*8 = 641,6 η οποία είναι ικανοποιητική και επιπλέον βρίσκεται μεταξύ των ορίων 512/768 ...και 850*8 = 6800 όπου και αυτή είναι ικανοποιητική και βρίσκεται μεταξύ των ορίων 4mb/8mb

Εγώ στην προ αναβάθμισης περίοδο είχα μέσο όρο 39 το οποίο αντιστοιχεί σε ταχύτητα 312 σαφώς κατώτερη του κάτω ορίου 384 δεδομένου ότι η σύνδεσή μου ήταν στα 512
Στην δε μετά την αναβάθμιση περίοδο, όπου όφειλα να έχω ταχύτητα σύνδεσης στα 1024 και να κινούμαι μεταξύ 768/1024 ο μέσος όρος είναι 42(419) εκτός από ένα μήνα που έφτασε στα 65(521) δηλαδή όχι μόνο δεν μου παρέχουν ταχύτητα εντός των ορίων 768/1024 αλλά ούτε αυτή που αντιστοιχεί σε ταχύτητα σύνδεσης 768

Εγώ δεν διαμαρτυρήθηκα ποτέ γιατί στην περίοδο "αναβάθμισης/υποβάθμισης" είχα προβλήματα
Αυτό θα το καταλάβαινα και θα το ανεχόμουνα λέγοντας "εντάξει ρε αδερφέ τράβα για λίγο καιρό ζόρι αλλά θα έχεις διπλασιασμό ταχύτητας σαν ανταμοιβή"
Διαμαρτύρομαι διότι από την πρώτη στιγμή της σύνδεσής μου μαζί τους έως και σήμερα έχω υποβαθμισμένη παροχή υπηρεσιών

φιλικά
kerkiss

nmakry
26-02-07, 13:14
Πως σας προκύπτει το νούμερο ;

Από αυτό που έβγαλε ο browser (firefox). 2-3 πάνω κάτω δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Η τάξη του μεγέθους είναι κάπου εκεί. Με αυτά που αναφέρεις, πράγματι είσαι άσχημα για την ταχύτητα που θεωρητικά έχεις. Δοκίμασες ποτέ να τους προτείνεις υποβάθμιση ταχύτητας;

Πάντως, πριν προχωρήσεις σε νέα αγοράς, ρώτα στο forum τι παίζει στην περιοχή σου, μην τυχών και υπάρχει γενικότερα πρόβλημα ή να επιλέξεις τον provider που παίζει καλύτερα εκεί...

kerkiss
26-02-07, 16:50
Από αυτό που έβγαλε ο browser (firefox). 2-3 πάνω κάτω δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Η τάξη του μεγέθους είναι κάπου εκεί. Με αυτά που αναφέρεις, πράγματι είσαι άσχημα για την ταχύτητα που θεωρητικά έχεις. Δοκίμασες ποτέ να τους προτείνεις υποβάθμιση ταχύτητας;

Πάντως, πριν προχωρήσεις σε νέα αγοράς, ρώτα στο forum τι παίζει στην περιοχή σου, μην τυχών και υπάρχει γενικότερα πρόβλημα ή να επιλέξεις τον provider που παίζει καλύτερα εκεί...
1o) Οk να πάρεις ότι σου βγάζει ο browser σου όταν πρόκειτα να κάνεις τεστ για πάρτη σου. Επειδή εγώ όμως χρησιμοποιούσα τα τεστ για την μεταξύ μας επικοινωνία ώφειλα να δώσω μετρήσεις ακριβείας. Όλα μπαίναν σε πίνακα Excel με ημερομηνία και ώρα

2ο) Δεν τους πρότεινα υποβάθμιση ταχύτητας/κόστους διότι δεν με ενδιέφερε
Ο βασικός λόγος που 'ηθελα μεγάλη ταχύτητα 'ηταν για να χρησιμοποιώ τα λογισμικά Voip και να επικοινωνώ με την οικογένειά μου στην Γαλλία. Γι αυτό επέλεξα και την HOL επειδή ήταν η μόνη που παρείχε router με voip καθώς και δυνατότητα να περάσω από τις δικές της Voip παροχές
Αν λοιπόν ζητούσα υποβάθμιση θα πετύχαινα βέβαια να πληρώνω για αυτό που παίρνω αλλά θα αναιρούσα τους λόγους που ήθελα ιντερνετ

3ο) Στην λήξη της σύμβασης θα παω για πακετάκι (kit) όσο το δυνατόν λιγότερης διάρκειας (3-4-5μηνη) μεταξύ 768 με 1024, με στόχο στο τέλος του χρόνου που θα έχει ξακαθαρίσει το τοπίο (σημαντικά) και θα έχει αυξηθεί ο αριθμός παρόχων στην περιοχή μου να πάρω ένα πακέτο διπλό (ίντερνετ και τηλεφωνία) που θα είναι επίσης σε καλλίτερες τιμές από σήμερα
Οπωσδήποτε και θα συμβουλευτώ πριν το forum αν και έχω την προηγούμενη εμπειρία από τον προγενέστερο της HOL πάροχο που ήταν άψογος στο θέμα των ταχυτήτων

φιλικά
kerkiss

kerkiss
26-02-07, 18:10
3ο) Στην λήξη της σύμβασης θα παω για πακετάκι (kit) όσο το δυνατόν λιγότερης διάρκειας (3-4-5μηνη) μεταξύ 768 με 1024, με στόχο στο τέλος του χρόνου που θα έχει ξακαθαρίσει το τοπίο (σημαντικά) και θα έχει αυξηθεί ο αριθμός παρόχων στην περιοχή μου να πάρω ένα πακέτο διπλό (ίντερνετ και τηλεφωνία) που θα είναι επίσης σε καλλίτερες τιμές από σήμερα
Τώρα είδα το νέο πακετάκι της Forthnet
117 ευρώ για 6 μήνες στα 1024 ή στα 4096 αν είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυό της (θα είμαι σύμφωνα με αυτούς τον αύγουστο)
Και η προσφορά ισχύει μέχρι 15/03 οπότε μου πέφτει και κουτί μιας και η σύνδεσή μου τελειώνει στις 23/03
Το οποίο χονδρικά σημαίνει :
1ο) για κάνα 1-1,5 μήνα δεν έχω adsl και επικοινωνώ μέσω αγίου πνεύματος ή μέσω Επακ (αγοράζοντας μια καρτούλα για πιο φθηνά)
2ο) από τέλη μάη αρχές ιούνη έχω 6μηνη σύνδεση έως τέλη νοέμβρη αρχές δεκέμβρη και εκεί στήνω καρτέρι για χριστουγεννιάτικες προσφορές του τύπου "όλα σε ένα ...ακόμα και η μπουγάδα"

καούρα δεν έχω να μην μείνω χωρίς adsl για κάποιο διάστημα οπότε μου ακούγεται καλό

φιλικά
kerkiss

πληροφορίες για το πακέτο :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=79855
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007868

zean
01-03-07, 23:58
Τι εγινε φιλε ειχες κανενα νεο απο την χολ??

kerkiss
02-03-07, 18:58
Τι εγινε φιλε ειχες κανενα νεο απο την χολ??

Γειά,

περίμενα ακριβώς αυτό, να έχω κάποια απάντηση για να ενημερώσω και το φόρουμ

σήμερα, λοιπόν, στις 10 με παίρνει τηλέφωνο η υπάλληλος που μου είχε πουλήσει την σύνδεση και μου λέει :

α) να στείλω το αίτημά μου για διακοπή με φαξ
(το έχω κάνει εδώ και μια βδομάδα)

β) αν έχω πρόβλημα με την ταχύτητα να επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη

και αναρωτιέμαι ...
τι κάνουνε εδώ ;
γελάνε ή κλαίνε ;

φιλικά
kerkiss

mevan
02-03-07, 20:09
Δεν ξέρω για σένα, στην εταιρία όμως μάλλον γελάνε.
Ελπίζω να τους βγει ξινό...


Χαιρετίσματα.

jacobgr
02-03-07, 22:45
Πάντως πριν αρχίσουμε να τα βαζουμε με θεούς και δαίμονες καλό θα είναι να ψάχνουμε όλα τα πιθανά και απίθανα πράγματα που θα μπορούσαν να συμβαίνουν.
Σε μένα π.χ. ένα προβληματικό NetMod (Adsl over ISDN) μου έκανε την 768 να παίζει χειρότερα απο 386... Μετά την αλλάγη του ΝetMod (Λόγο συνακρόασης μεταξύ των δύο αναλογικών γραμμών του) τα τέστ Ελληνικά και ξενα δεν δειχνουν κάτω απο 650KBps...
Provider (χωρίς να έχει ιδιέτερη σημασία στην περίπτωση μου): HOL

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, και να διευκρινήσω ότι σε καμιά περίπτωση δεν είμαι κατά του να διεκδικούμε αυτά που δικαιούμαστε...:oneup:

nmakry
03-03-07, 00:05
Σε μένα π.χ. ένα προβληματικό NetMod (Adsl over ISDN) μου έκανε την 768 να παίζει χειρότερα απο 386... Μετά την αλλάγη του ΝetMod (Λόγο συνακρόασης μεταξύ των δύο αναλογικών γραμμών του) τα τέστ Ελληνικά και ξενα δεν δειχνουν κάτω απο 650KBps...


Πώς επηρέασε ένα προβληματικό netmod την απόδοση της DSL σύνδεσης, αφού ο splitter μπαίνει πριν το netmod?! :hmm:

joseph
03-03-07, 02:51
Δεν είναι παράξενο nmakry ... Συμβαίνουν και αυτά ...

kerkiss
03-03-07, 13:51
ρε παιδιά μην μετατοπίζουμε το πρόβλημα

έχω την συνήθεια, όταν μου παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα να ελέγχω αν εγώ ο ίδιος είμαι η αιτία πριν να απευθυνθώ σε άλλους
αν υπήρχε πρόβλημα με το υλικό και ειδικά με αυτό που δεν αφορά την HOL, λογικό θα ήταν να μην λειτουργούσε σωστά και η προηγούμενη σύνδεσή μου, όπως επίσης το πρόβλημά μου να είναι διαρκές και αμετάβλητο
όμως τόσο η προηγούμενη σύνδεση λειτουργούσε άψογα όσο και στην διάρκεια της σύνδεσής μου με την HOL παρουσιάστηκαν ημέρες όπου η ταχύτητα ήταν η αναμενόμενη (μέχρι και 850kbps)
το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι μέρες είναι ελάχιστες μπροστά στις 365 του συμβολαίου

επίσης είναι σημαντικό η διαρκής αποποίηση ευθύνης της HOL
η απάντηση που λάμβανα κάθε φορά που έστειλα τις μετρήσεις ήταν "Η γραμμή σας δηλώθηκε για έλεγχο στον ΟΤΕ"
δεν με ενδιαφέρει ποιές ενέργειες κάνανε αλλά τι αποτέλεσμα είχαν αυτές και στην περίπτωσή μου ήταν μηδενικό

για μένα είναι σημαντικό πόσο μια εταιρία σέβεται τον πελάτη της και τον αντιμετωπίζει με σοβαρότητα
θα σας αναφέρω ένα ακόμα παράδειγμα
στην αμέσως μετά την αίτηση σύνδεσης περίοδο λαμβάνω μια σειρά αρνητικών απαντήσεων με την αιτιολόγηση από μεριάς του ΟΤΕ "ότι είμαι σε άλλο πάροχο"
όμως έχω στείλει στην HOL αντίγραφο της αίτησης διακοπής που είχα στείλει στον προηγούμενο πάροχο και κατά συνέπεια μπορεί να ελέγξει κατά πόσο την δουλεύει ο ΟΤΕ ή όχι απαντώντας της "ότι είμαι σε άλλο πάροχο"
τους τηλεφωνώ και τους ζητώ να κάνουν νέα αίτηση σύνδεσης και να επισυνάψουν την αίτηση διακοπής που είχα κάνει ώστε να μην μπορεί ο ΟΤΕ να κάνει πλέον χρήση αυτής της δικαιολογίας
στα παπάρια τους
συνεχίσανε να στέλνουνε την συνηθισμένη αίτηση αδιαφορώντας τόσο αν ο ΟΤΕ τους δουλεύει όσο και αν εξυπηρετούν τον πελάτη τους
και όπως λένε : "η καλή μέρα από την αρχή φαίνεται"

σημ : την επομένη της λήξης της συνδρομής μου ο προηγούμενος πάροχός μου, μου κατήργησε την ηλεκτρονική μου διεύθυνση συνεχίζοντας να μου παρέχει adsl το οποίο και σταμάτησε οριστικά μετά από 13 ημέρες
η σύνδεσή μου στην HOL πραγματοποιήθηκε μετά από 45 ημέρες
(τα έχω ήδη καταγγείλει στην ΕΕΤΤ)
ότι φταίει ο ΟΤΕ είναι δεδομένο
πόσο όμως φταίει και η HOL όταν αφήνεται να περιπαίζετε από τον ΟΤΕ και ειδικά την στιγμή που της έχω δώσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να τους κολλήσει στον τοίχο ;
για μένα είναι θέμα σοβαρότητας και επαγγελματισμού και εκείνο που διαπίστωνα είναι ότι είναι "πάρε τον ένα και χτύπα τον άλλο"
το ίδιο αντιλαμβάνεται κανείς όταν βλέπει ότι οι οδηγίες για το fritz.box.phon (το οποίο είναι εξαιρετικό) είναι στα αγγλικά
από που προκύπτει ότι οι πελάτες οφείλουν να είναι γνώστες αγγλικών ;
δεν οφείλουν οι εταιρίες να βάζουν στην διάθεση των πελατών τους οδηγίες στα ελληνικά ;

φιλικά
kerkiss

diamat
03-03-07, 14:51
Επιτέλους ας μην είμαστε τόσο καχύποπτοι με όλα! Γιατί απαραίτητα να δούλευε ο ΟΤΕ την HOL;Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι είναι δεδομένο ότι φταίει ο ΟΤΕ μιας και δικά του είναι τα κυκλώματα και εκείνος κάνει τις ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις αλλά ίσως να μην είναι τόσο απλό. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί η γραμμή να έχει διακοπεί από την δεύτερη ημέρα και στο πλ. σύστημα του ΟΤΕ η κατάργηση να εμφανίζεται ακόμα σε εκκρεμότητα για αρκετές ημέρες μετά. Είναι φυσικό έτσι το αίτημα να επιστρέφεται.Ακούγεται λίγο παράλογο αλλά ίσως να μην είναι στο χέρι του κάθε υπαλλήλου να διορθώσει το πρόβλημα.
Πώς μπορείς να ξέρεις με ποιον τρόπο διαβιβάζονται τα αιτήματα των παρόχων στον ΟΤΕ για τις ενεργοποιήσεις;Μπορεί να μην υπάρχει η δυνατότητα να αποσταλεί κάποιο άλλο συνοδευτικό έγγραφο.Μπορεί η HOL να έχει όλη την καλή διάθεση να το κάνει αλλά να μην έχει αυτήν τη δυνατότητα. Μπορεί να το έστειλε κιόλας και ο ΟΤΕ να μην το έλαβε υπ'όψιν.Μπορεί να το έστειλε, ο ΟΤΕ πράγματι να το είδε αλλά το πρόβλημα που υπήρχε να μην είναι τόσο εύκολο να λυθεί επί τόπου και γι'αυτό να χρειάζονται τόσες ημέρες.Γιατί απαραίτητα η HOL να μην σέβεται τον πελάτη της και να μην τον αντιμετωπίζει με σοβαρότητα; Πολύ λογκά ακούγονται όλα αυτά που λες αλλά μήπως τελικά δεν έχουν πρακτική εφαρμογή;
Γιατί το ίδιο να μην είναι δυνατό να συμβεί με οποιονδήποτε πάροχο που μπορεί να βρίσκεται στη θέση της HOL; (Κάτι που μάλλον συμβαίνει καθημερινά;)
Η HOL (και η κάθε HOL) είναι σε μειονεκτική θέση.Τι μπορεί να κάνει δηλαδή για να τρίξει τα δόντια στον ΟΤΕ;Να απειλήσει ότι θα ακυρώσει το αίτημα και να χάσει έναν πελάτη;

kerkiss
03-03-07, 15:13
ήρεμα...

Νόμος 2251/94 "Για την Προστασία του Καταναλωτή"
http://www.efpolis.gr/content/content.asp?catid=60

Άρθρο 5 - Πώληση καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις
Παράγραφος 1
"Σε κάθε πώληση ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει στον καταναλωτή γραπτώς, στην ελληνική γλώσσα ή με σύμβολα διεθνώς καθιερωμένα, σαφείς οδηγίες για την ασφαλή χρήση, διατήρηση, συντήρηση και πλήρη αξιοποίηση του προϊόντος και ενημέρωση για τους κινδύνους κατά τη χρήση και διατήρηση του. Εξαιρούνται τα απλά κατά την κατασκευή, τη χρήση και τη συντήρηση προϊόντα."

kerkiss
03-03-07, 15:25
Πολύ λογκά ακούγονται όλα αυτά που λες αλλά μήπως τελικά δεν έχουν πρακτική εφαρμογή;
Γιατί το ίδιο να μην είναι δυνατό να συμβεί με οποιονδήποτε πάροχο που μπορεί να βρίσκεται στη θέση της HOL; (Κάτι που μάλλον συμβαίνει καθημερινά;)
Η HOL (και η κάθε HOL) είναι σε μειονεκτική θέση.Τι μπορεί να κάνει δηλαδή για να τρίξει τα δόντια στον ΟΤΕ;Να απειλήσει ότι θα ακυρώσει το αίτημα και να χάσει έναν πελάτη;
Πρακτική εφαρμογή δεν έχει ότι δεν θέλεις να εφαρμόσεις
Πιο το πρόβλημα στην HOL ή στον κάθε πάροχο να στείλει επιστολή στον ΟΤΕ λέγοντάς του οτι για την τάδε αίτηση σύνδεσης που απορρίπτεται υπάρχει εσκεμμένη κωλυσιεργία, επισυνάπτοντας και τα αντίστοιχα αποδεικτικά στοιχεία ;
Πιστεύεις ότι η μόνη δυνατή επικοινωνία μεταξύ τους είναι μια τυποποιημένη ηλεκτρονική αναφορά ; (ανάλογα με το ζήτημα)

Δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με την HOL
Γνωρίζω καλά πως το θέμα αφορά όλους τους παρόχους (και τον ΟΤΕ)
Εξ'αλλου όταν δημοσιοποίησα αυτό το θέμα το έβαλα στην κατηγορία "adsl γενικά" και όχι σε αυτήν που αφορά αποκλειστικά στην HOL
Οι υπεύθυνοι του φόρουμ το μετέφεραν

Σε μειωνεκτική θέση είναι μόνο όσοι παρανομούν ή έχουν χεσμένη την φωλιά τους
Όποιος έχει δίκιο βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση

φιλικά
kerkiss

kerkiss
08-03-07, 14:30
Συνέχεια στο σήριαλ με την HOL

Για να μην πολυλογώ και να μην αραδιάζω το τι κουταμάρες έχω ακούσει, όπως πχ την υποβάθμιση της σύνδεσης μου με την αντίστοιχη χρέωση .....για τις δύο βδομάδες που απομένουν ακόμη μέχρι την λήξη του συμβολαίου μου (άκουσον, άκουσον !!) σας παραθέτω αντίγραφο της επιστολής που έστειλα σήμερα 08/03/2007 στον προϊστάμενο του Τμήματος Πωλήσεων (Εξυπηρέτησης Πελατών)

Φιλικά
kerkiss

Καλημέρα σας,

Έχω αποστείλει στις 22/02/2007 ηλεκτρονική επιστολή στην υπηρεσία σας, της οποίας αντίγραφο σας επισυνάπτω και στην οποία αναφέρω αφενός την πρόθεση μου να μην ανανεωθεί η σύμβαση μου με την εταιρία σας και αφετέρου εκθέτω ορισμένα προβλήματα που προέκυψαν στο διάστημα της εν λόγω σύμβασης και τα οποία θα με οδηγήσουν στο να ενάγω την εταιρία σας στα δικαστήρια αξιώνοντας αποζημιώσεις για τις διάφορες ζημίες που υπέστην, εφόσον φυσικά δεν μπορέσουμε να βρούμε κάποια συμβιβαστική και ικανοποιητική λύση για αμφότερες τις πλευρές

Δύο εβδομάδες μετά την αποστολή της επιστολής μου και μη έχοντας λάβει την παραμικρή απάντηση από την εταιρία σας επικοινώνησα τηλεφωνικώς με το αρμόδιο τμήμα και το μόνο που κατάφεραν να μου πουν ήταν να ανανεώσω την σύμβασή μου για ένα επιπλέον έτος, διαγράφοντας οποιαδήποτε απαίτησή μου, πράγμα το οποίο θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο.
Ως εκ τούτου, πήρα την πρωτοβουλία να επικοινωνήσω με την υπηρεσία σας και να εκφράσω μια συμβιβαστική πρόταση την οποία και σας εκθέτω με την παρούσα ηλεκτρονική επιστολή μου δεδομένου ότι όλες οι προσπάθειές μου να έρθω σε απευθείας επαφή μαζί σας έχουν αποτύχει.
Προτείνω την συνέχιση (ανανέωση) της σύμβασής μου με το πέρασμα για ένα έτος στην υπηρεσία hiBox και στην ταχύτητα των 4Mbps, δεδομένου ότι τώρα θεωρητικά απολαμβάνω ταχύτητας 1024 Kbps, με την προϋπόθεση ότι θα μου χρεωθεί ποσό που αντιστοιχεί σε 6 μήνες εισφορά, ήτοι 23,44€ * 6μήνες = 140,64€ και οι υπόλοιποι 6 μήνες θα θεωρηθεί ότι καλύπτουν το σύνολο της ζημίας που έχω υποστεί έως σήμερα
Σας ενημερώνω ότι αν και δεν έχω στείλει ακριβές κοστολόγιο της ζημίας από τον ένα χρόνο παροχής υποβαθμισμένων υπηρεσιών από την εταιρία σας, αυτές υπερβαίνουν κατά πολύ το ποσό των 6 μηνών δωρεάν παροχής υπηρεσίας που σας προτείνω παραπάνω.
Επιπλέον, ενεργώντας συμβιβαστικά η εταιρία σας κερδίζει ένα πελάτη που σε αντίθετη περίπτωση θα έχανε οριστικά και ταυτόχρονα διασφαλίζει θετικές κριτικές και σχόλια ως προς την συμπεριφορά της και την ένδειξη σεβασμού απέναντι στους πελάτες της
Σε αντίθετη περίπτωση θα οδηγηθούμε στο να ζητήσουμε την λύση της διαφοράς μας από τα αρμόδια δικαστήρια και σας αφήνω να αναλογιστείτε τόσο τις συνέπειες σε χρηματικό κόστος όσο και στην αρνητική εικόνα που θα δημιουργηθεί για την εταιρία σας.
Φυσικά εσείς γνωρίζετε καλλίτερα ποιό είναι το συμφέρον της εταιρίας σας
Θα ήθελα να σας τονίσω ότι η πρόταση που σας κατέθεσα παραπάνω δεν αποτελεί αποκλειστική λύση συμβιβασμού και ότι παραμένω στην διάθεσή σας να ακούσω και να συζητήσω μαζί σας οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα είχατε την πρόθεση να μου γνωρίσετε

yiapap
08-03-07, 14:38
Μπράβο kerkiss!
Είναι απόλυτα σωστά όλα αυτά που λες και άσε τον anon που βλέπει το θέμα καθαρά τεχνικά να έχει άλλη άποψη :p

Κράτα μας ενήμερους :thumbsup1

grandstyle
08-03-07, 15:20
kerkiss θελεις δλδ 6 μηνες δωρο? καταλαβα καλα ?!

kerkiss
08-03-07, 15:27
kerkiss θελεις δλδ 6 μηνες δωρο? καταλαβα καλα ?!
ναι καλά κατάλαβες
σαν ελάχιστη και συμβιβαστική αποζημείωση
και φυσικά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις από την δική τους πλευρά ...αρκεί να απαντήσουν διότι μέχρι τώρα κωφεύουν

sphlanx
09-03-07, 08:25
Kerkisss κράτησε μας ενήμερους. Αν μη τι άλλο πρέπει να τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν μπορουν να σε αγνοούν.

kerkiss
09-03-07, 19:18
Ορίστε και η απάντηση που έλαβα προ λίγου απο την HOL
Οι σημειώσεις και οι υπογραμμίσεις δικές μου

Αγαπητέ κύριε

Σας ενημερώνουμε πως ο κ ΧΧΧ (σημ: Προϊστάμενος Τμήματος) έλαβε το email σας. Μετά από συνομιλία μαζί του μπορούμε να προβούμε στην ακύρωση στης 23 Μαρτίου ή αν επιθυμείτε να παραμείνετε στην ίδια ταχύτητα που έχετε και μέχρι τέλη Μαρτίου, που θα έχει ολοκληρωθεί σε όλο το δίκτυο της Αττικής. Θα ενεργοποιηθεί αυτόματα με τις ίδιες τιμές στα 4mbit για ένα έτος .

Όσον αναφορά για το συνεχές πρόβλημα που έχετε με τις ταχύτητες μας, σας ενημερώνουμε πως αυτό είναι τεχνικό πρόβλημα στις ήδη υπάρχουσες γραμμές του δικτύου του ΟΤΕ , και πως δεν έχει να κάνει με το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL.

Δεν μπορεί να πληρώσετε το 6μηνο που μας ζητάτε διότι όλα τα συμβόλαια μας είναι ετήσια και έχουμε προπληρώνουμε το κύκλωμα στον ΟΤΕ

Τι να πρωτοσχολιάσω ;
Έχω μείνει έκθαμβος !!!

Φιλικά
kerkiss

yiapap
09-03-07, 19:52
Tι εννοείς έχεις μείνει έκθαμβος;
Ζητάς κάποια πράγματα και δεν σου δίνουν απολύτως τίποτε!
Μη μου πεις ότι θα σταματήσεις! :(

kerkiss
09-03-07, 19:57
Tι εννοείς έχεις μείνει έκθαμβος;
Ζητάς κάποια πράγματα και δεν σου δίνουν απολύτως τίποτε!
Μη μου πεις ότι θα σταματήσεις! :(
Από που σου προέκυψε ότι θα σταματήσω ;

Έχω μείνει έκθαμβος από τις τόσες αρλούμπες που κατάφεραν να βάλουν μέσα σε τόσες λίγες λέξεις
Διάβασε προσεκτικά την απάντησή τους

kerkiss
21-03-07, 18:08
Γειά σας

Μια σύντομη ενημέρωση
Σήμερα έστειλα ένα email όπου ζητώ να μου διευκρινιστεί ο τρόπος επιστροφής του router
Στο τηλέφωνο μου είχαν πει ότι τους το στέλνω με courrier (Χ εταιρία) με δικιά τους χρέωση

Επιπλέον ρωτώ πόσο χρόνο θα κάνουν για να μου ελευθερώσουν πλήρως την γραμμή

Αυτά για τώρα
Η επόμενη ενημέρωσή σας θα γίνω όταν θα έχω στείλει το εξώδικο

Φιλικά
kerkiss

XPHSTOS29
21-03-07, 18:42
Επειδη δεν μπορεσα να διαβασω ολα τα μυνηματα λογο του μεγαλου μεγεθους,
διαπιστωσα οτι οι ποιο πολλοι επεσαν στην ιδια λουμπα του download.

Οπως ελεγα και πριν απο μερικα χρονια στην βιβοντι οταν ειχαν αρχισει τα πρωτα προβληματα...

ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ DOWNLOAD .

Απο την στιγμη που τα msn yahoo skype paltalk κλπ δεν μπορουσαν να δουλεψουν το αν θα κατεβαζω με 100 η με 50 δεν με απασχολει.
Δεν κατεβαζω αρχεια .

Το ιδιο προβλημα εχει και ο συνφορουμιτης.
Το voipbuster δεν θελει 10/1 down/up και με 256/128 θα δουλεψει.Αν αυτα ειναι πραγματικα διαθεσιμα.

kerkiss
03-04-07, 22:53
Ένα σύντομο γειά σας

Τώρα έχω περάσει σε Connx
Στις 23/03 έληξε η συνδρομή μου με HOL
στις 25/03 έληξε η γραμμή μου
στις 27/03 έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για το Connx (λόγω της 6μηνιαίας διάρκειας)
στις 01/04 απελευθερώθηκε η γραμμή ...και
στις 03/04 ενεργοποιήθηκε η νέα σύνδεση

Όσο αφορά στην διένεξή μου με την HOL νεώτερα μετά το Πάσχα και αφού συνενοηθώ με τον δικηγόρο μου (και ενδεχωμένως συμβουλευτώ διάφορες υπηρεσίες όπως Προστασία Καταναλωτή κλπ) για το αν θα πάμε σε εξώδικο πρώτα ή κατευθείαν σε αγωγή

Θα σας ενημερώνω για κάθε βήμα

φιλικά
kerkiss

@ ADSLgr.com All rights reserved.