PDA

Επιστροφή στο Forum : Τράπεζες και προσωπικά δεδομένα - Συζητηση και την αποψή σας.



Σελίδες : [1] 2

prodromosfan
23-01-14, 15:28
Καταρχάς καλημέρα,
σήμερα με πήραν απο το υποκαταστημα της τράπεζας στην γειτονια μου οπου προ ολίγου καιρού είχα παει να γίνω συνδικαιούχος σε λογαριασμο συγγενικου μου προσώπου.
Η τραπεζα αυτη της οποιας το όνομα θα αναφερθεί με σκοπό την γνωστοποιηση της δράσης της κατα το τελευταίο χρονικό διάστημα και ουχί για να σπιλωθεί ή να προκληθει οποιαδηποτε κριτική για τον τρόπο λειτουργίας της συγκεκριμενης τράπεζας αφού στη θεση της θα μπορούσε να βρεθει οποιαδηποτε αλλη τραπεζα της ελληνικης επικράτειας.

Η τραπεζα στην οποια πηγα λοιπον είναι η Τράπεζα Πειραιως.
Την ημερα εκείνη (εντος του ετους 2013) μου ζητηθηκε για να γινω συνδικαιουχος σε λογαριασμο να τους δωσω την ταυτότητα μου καθως και το εκκαθαριστικό σημείωμα της ΓΓΠΣ ΥΠΟΙΚ του 2010 (αν και μου ζητούσανε το πιο προσφατο και ει δυνατον του 2012) με τη δικαιολογία να μαθουν το ΑΦΜ και τα στοιχεία της ταυτότητας μου. Επισης μου ζητησανε και ενα τηλεφωνικό αριθμό τον οποιο και εδωσα το προσωπικο μου νουμερο κινητου.
Να αναφερω οτι ασπρομαυρα φωτοαντιγραφα εκ των πρωτότυπων και των δυο παραπανω κρατηθηκαν απο την τράπεζα.
Στον αντιλογο μου με τον υπαλληλο της τράπεζας οτι εχω τη βεβαιωση απόδοσης αφμ και εκεινο ειναι επισημο εγγραφο που αναγραφει το ΑΦΜ μου μου είπε οτι δεν του κάνει.
Όλα αυτά τα στοιχεία τα ζητάνε μετα απο Υποχρέωση τους μεσω σχετικου εγγραφου/εγκυκλιου της Τραπεζας της Ελλαδος απο την οποια και παιρνουνε αδεια για να λειτουργησουν.
Κατι σαν το μεγαλο αφεντικο ζητησε απο τα μικρα αφεντικα και εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να το ζητησουμε απο εσας. Τέλος παντων.

Επειδη εγώ είχα και συνεχίζω να εχω λογαριασμο στην αγορασμενη πια απο τον Ομιλο Τράπεζας Πειραιως, Τράπεζα Κυπρου (υποκαταστημα Ελλαδος φυσικά) στην οποια και κατα το ανοιγμα του λογαριασμου εκει ειχα δωσει τα στοιχεια μου, τα ιδια ακριβως που μου ζητηθηκαν και τωρα, τους είπα οτι ειμαι ηδη πελάτης τους και αμα βαλουν το αφμ στο προγραμμα τους θα δουν απευθειας μεχρι την υπογραφη μου σε ψηφιακη μορφή.

Ο υπαλληλος μου απαντησε οτι παρότι εχει εξαγοραστει η τραπεζα κυπρου απο την πειραιως η συνενωση των πληροφοριακων συστηματων δεν εχει γινει ακομα κατι το οποιο θα γινοταν στις επομενες ημερες.

Και τέλος απο εκει, πεσαν οι υπογραφες πηρε ο καθενας τα αντιγραφα του και εφυγα εγω και μου ειπαν οτι εγινε η δουλεια την οποια ειχα παει να κανω.

Σήμερα, 1 μηνα και μετά απο την παραπανω επισκεψη που ανεφερα και σαφεστατα μετα απο την ενοποιηση των συστηματων τους εφοσον webbanking και συναλλαγες διατηρω ακομα στην τραπεζα,
με καλέσανε απο το συγκεκριμενο καταστημα στο οποιο ειχα παει και μου ειπανε μεσω μιας ευγενικής αλλά αποφασισμένης να συμφωνησω μαζι της κυρίας οτι καποια στοιχεια λειπουνε.

Τη ρωτησα τι ακριβώς λειπει και μου ειπε οτι λειπει ο αριθμος σταθερου τηλεφωνου και το επαγγελμα μου απο την καρτέλα μου.
Αφου της ειπα οτι καταλαβα το τι μου ζηταει την ρωταω τι θα επρεπε να γινει απο μεριάς μου.
Μου λέει για τον τηλεφωνικο αριθμό θα θέλουμε ενα αντιγραφο λογαριασμου σταθερης τηλεφωνιας ενω για το επαγγελμα με ρωτησε αν ειμαι μισθωτος και της απαντησα ελευθερος επαγγελματιας μου ειπε οτι θελει το πρωτοτυπο της εναρξης επαγγελματος.
Καπου εκει αρχισα εγω να ενοχλουμαι και να εναντιωνομαι λεγοντας της οτι αυτο που μου ζητατε δεν γινεται και οτι ειμαι ΗΔΗ πελατης της τραπεζας σας οποτε και δεν ειμαι υποχρεωμενος να σας δωσω οποιαδηποτε πληροφορια. Ανοιχτε το συστημα σας και βρειτε τα τα εχω ξαναδωσει τα στοιχεια.
Καπου εκει με διακοπτει και μου λεει ξερετε ειναι οδηγια της Τραπεζας της Ελλαδος και αυτα τα στοιχεια θα πρεπει να ανανεωνονται. Την ρωταω τι ανανεωση παιρνει ενα εγγραφο που εχει εκδοθει πριν απο αρκετα χρονια και εχει μεινει ιδιο και απαρραλαχτο. Πρεπει να το προσκομισω σε αυτους μου λεει.

Δηλαδη αν ημουν ανεργος τι θα μου ζητουσατε; τη ρωταω.
Καρτα ανεργιας ΟΑΕΔ μου απανταει.
Κι αν εγω δεν ενδιαφερομουν να βγαλω καρτα οΑΕΔ τι θα σας προσκομιζα;
Κοιταχτε κυριε μου λεει για καθε περιπτωση ζηταμε διαφορετικα πραγματα.

Πηγα να μιλησω προσπαθησε να με διακοψει της μιλησα εντονοτερα απο τον τονο που της μιλουσα πιο πριν.
και εξαλλος εγω με την συμπεριφορά της και τον παραλογισμο των λογων της κλεισαμε το τηλεφωνο.
εκεινη λεγοντας μου οτι με ενημερωνει οτι το αιτημα μου να γινω συνδικαιουχος δεν μπορει να ολοκληρωθει και εγω οτι οταν θα βρω χρονο θα περασω καλη σας μερα κλπ κλπ
(δηλαδη δεν της το εκλεισα στα μουτρα οπως επρεπε και με πιεζε το χερι μου)

Και ερωτω εγω σε ενα φορουμ που εχει πολλους αναγνωστες.
Τη γνωμη σας για το παραπανω περιστατικο και κατα ποσο δικιο μεσα απο την προσωπικη σας εμπειρια συναλλασομενοι με τραπεζες της ελληνικης επικράτειας ή/και του εξωτερικού (εφοσον εχουμε μελη ιντερνασιοναλ λόβερ μποιζ:p) εχουν οι τραπεζες να απαιτουνε τόσο ευαισθητα προσωπικά δεδομενα.
Ποσο ανεκτικοί είστε όσον αφορα τις απαιτησεις της τράπεζας σας;
Συμμορφωνεστε απευθειας, εναντιωνεστε σθεναρα αλλα στο τελος υποκυπτετε;
Εχει υπαρξει καποιο περιστατικό σε συναλλαγη δικιας σας ή γνωστου που σας εχει προξενησει εντυπωση;
Εχετε σκεφτει ποτέ τον τροπο με τον οποιο διαχειριζοντε τα τραπεζικα ιδρυματα τα προσωπικα μας δεδομενα;

θα εκτιμηθουν ολες οι σοβαρες απαντησεις.

Οσο για την δικη μου περιπτωση νομιζω οτι θα αποτανθω σε δικηγορο και στον συνηγορο του καταναλωτη για τις περαιτερω ενεργειες μου. :)

Προς διαχειριστες: Εψαξα αλλα δεν βρηκα παρεμφερες θέμα αν εχει υποπεσει στην αντιληψη σας παρακαλω οπως μεταφερθει εκει το ποστ μου ή και το νημα ολοκληρο κατω απο ενοτητα που θεωρειτε πιο σωστη.
ευχαριστω.

KLG
23-01-14, 15:45
Εχω καταλήξει οτι και με την αλληλεπιδραση με τις τραπεζες λειτουργεί η προσωπική γνωριμία και επαφη. Δηλαδή αν θελεις να κάνεις οποιαδήποτε δουλεια πρεπει να πας στο υποκαταστημα που πηγαινες πάντα, εκει που πηγαινε ο παππους σου που λέει ο λόγος, το καταστημα που ξεκινησε εαν Χ Bank και μετα απο 34 συνενώσεις κατεληξε ΧΥΖ Bank.

Παρόμοια αντιμετωπιση ειχα και εγω οταν πηγα στην τραπεζα και ζητησα νεα καρτα αναληψης επειδη την ειχα χασει τα παλια. Ξανά αίτηση, χαρτουρα και πάμε στο πεδίο "επαγγελμα". Ανεργος λεω εγω, ρωταει αυτη αν εχω καρτα ΟΑΕΔ. Την ρωτάω πόσους ανέργους ξέρει που έχουν κάρτα ΟΑΕΔ, απανταει σουπα μουπες. Βάλε φοιτητης, ζητάει πάσο. Βαλε ΕΛΕΠ ζηταει εναρξη, βαλε ανεπαγγελτος, λεει δεν έχει τετοια επιλογή. Ασε το κενό, βαλε ρεμαλι της κοινωνίας, αεργος τεμπέλης... βαλε κάτι.. Τελικά το αφησε κενό και μεχρι εκεινη τη στιγμή η φόρμα μπορουσε να περασει με κοκκιναδια (warnings).

Απο την αλλη στο εξωτερικό μου έχει τυχει στην Αγγλία να μην περνάει το διαβατήριο μου. Να το κοιτάει η υπαλληλος 20 λεπτά... στο τέλος μου λεει οτι πρεπει να πάω στο κεντρικό καταστημα επειδή είμαι non-EU. Κοπελιά η Ελλάδα είναι EU. A, ναι.. και τελικά το διάβασε απο το EU μηχάνημα. Τελικά το αίτημα μου για να ανοιξω λογαριασμό απορριφθηκε. Οταν πηγα να ρωτησω γιατί μου απαντησαν οτι δεν είναι υποχρεωμένοι να μου απαντησουν και με διώξανε. Αλλο σκηνικό που ειχα δει στο υποκατάστημα του πανεπ. στην Αγγλία ήταν "Αραβίδα" πριγκίπισσα παει να ανοιξει λογαριασμό. Ελα ντε που το ονομα της ηταν Πριγκιπισσα ας πουμε "αλχαλίλι" δηλαδη ειχε το αντιθετο προβλημα απο αυτο του Κωκου. Τελικα την βάλανε σαν Name: Princess, Surname: Αλχαλίλι... έτρεχε ολο το υποκατάστημα να βρει λύση :lol: :lol:

gavrinos
23-01-14, 16:15
Σωστά σου είπε ότι αυτά τα στοιχεία είναι απαραίτητα βάσει οδηγιών της ΤτΕ (νόμος 3691/2008 και σχετική απόφαση της Επιτροπής Τραπεζικών και Πιστωτικών Θεμάτων 281/5/17.3.2009 της Τράπεζας
της Ελλάδος) και οι Τράπεζες είναι υποχρεωμένες να τις εφαρμόζουν. Αν δεν θέλεις να τα προσκομίσεις, η Τράπεζα θα είναι κανονιστικά φάουλ και τυπικά δεν μπορείς να διενεργήσεις τραπεζικές συναλλαγές, Αν έχεις αντιρρήσεις ή το αμφισβητείς, μπορείς να ζητήσεις από την Τράπεζά σου ή και τη ΤτΕ να σου διαθέσει τους όρους Τραπεζικών Συναλλαγών Ιδιωτών. Λογικά θα το βρεις και στα τραπεζικά site.

Ενδεικτικά, δες εδώ:

http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Private/Pdf/Sistithikate-Gr-forPreview1.ashx

http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=7950


Συμπερασματικά, μπορεί να εχεις δικιο και είναι δικαίωμα σου να δυσανασχετείς αλλα δεν φταιει σε κάτι η Τράπεζα ή οι υπάλληλοι της, οι οποίοι από ό,τι περιγράφεις, σου μίλησαν άκρως επαγγελματικά και σωστά.

tsioy
23-01-14, 16:52
Θα συμφωνήσω με τον gavrinos, με τις εξής διαφορές:
για την γνωστοποίηση του ΑΦΜ, θα έπρεπε να δεχθούν και τη βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ και
στην περίπτωση ανεργίας χωρίς κάρτα ΟΑΕΔ, να δεχθούν δήλωση του νόμου 105 που να αναφέρει απλά ότι δεν εργάζεσαι..
Η Εθνική πριν 2-3 χρόνια αυτό έκανε.

no_logo
24-01-14, 06:56
Αυτά τα χαρτιά ζητάνε και μάλιστα πολλές φορές και αλλεπάλληλα
Είναι οδηγίες για το μαύρο χρήμα
Το μόνο που βρίσκω να έχει βάση σε αυτά που λες είναι που δεν σου ζήτησαν την έναρξη από την πρώτη φορά που πήγες και σε υποχρέωναν να πας ξανά από την τράπεζα. Μόνο σε αυτό έχεις δίκιο, στην έξτρα ταλαιπωρία
Τώρα τα υπόλοιπα για δικηγόρους και συνηγόρους είναι απλά ασόβαρα

prodromosfan
24-01-14, 07:08
Μα δεν καταλαβατε έναρξη εγώ έχω πάει απλα σε άλλο υποκατάστημα όταν ηταν ακόμα τράπεζα Κύπρου. Ας τη βρουν δηλαδή σε κάθε υποκατάστημα που θα πηγαίνω να κάνω κάποια αίτηση θα πρέπει να έχω μαζί μου έναρξη εκ καθαριστικά αι δεν συμμαζευεται; οι τραπεζες είναι υπάλληλοι που πρεπει να μας εξυπηρετούν όχι να μας ταλαιπωρούν.

Έχω ζητήσει με email απο την αδαε να με ενημερώσουν για τα δεδομένα προσωπικού χαρακτηρα που πρέπει να κρατούν οι τράπεζες και περιμένω απαντηση.

Και ελεος ρε νο λογκο που στο βωμό του μαύρου χρήματος που ξέρουμε ποιος το χει (σσ λίστα λα γκαρντ) να μας ζητάνε όλα τα χαρτιά απο την αρχή για να μπούμε συνδικαιουχοι σε λογαριασμό για την κακια την ωρα.

- - - Updated - - -

Μα δεν καταλαβατε έναρξη εγώ έχω πάει απλα σε άλλο υποκατάστημα όταν ηταν ακόμα τράπεζα Κύπρου. Ας τη βρουν δηλαδή σε κάθε υποκατάστημα που θα πηγαίνω να κάνω κάποια αίτηση θα πρέπει να έχω μαζί μου έναρξη εκ καθαριστικά αι δεν συμμαζευεται; οι τραπεζες είναι υπάλληλοι που πρεπει να μας εξυπηρετούν όχι να μας ταλαιπωρούν.

Έχω ζητήσει με email απο την αδαε να με ενημερώσουν για τα δεδομένα προσωπικού χαρακτηρα που πρέπει να κρατούν οι τράπεζες και περιμένω απαντηση.

Και ελεος ρε νο λογκο που στο βωμό του μαύρου χρήματος που ξέρουμε ποιος το χει (σσ λίστα λα γκαρντ) να μας ζητάνε όλα τα χαρτιά απο την αρχή για να μπούμε συνδικαιουχοι σε λογαριασμό για την κακια την ωρα.

no_logo
24-01-14, 07:13
Και ελεος ρε νο λογκο που στο βωμό του μαύρου χρήματος που ξέρουμε ποιος το χει (σσ λίστα λα γκαρντ) να μας ζητάνε όλα τα χαρτιά απο την αρχή για να μπούμε συνδικαιουχοι σε λογαριασμό για την κακια την ωρα.


το κάνουν συνέχεια
το ονομάζουν επικαιροποίηση στοιχείων και γίνεται συνεχώς
Αυτές είναι οι οδηγίες και οι υπάλληλοι είναι υποχρεωμένοι να τις εφαρμόσουν
Για παράπονα στον Παπακωνσταντίνου που υπό υπουργίας του ξεκίνησε αυτό το σχέδιο και στην ΤτΕ

gavrinos
24-01-14, 09:21
δεν ειναι ουτε παπακωνσταντίνου ούτε ττε, ειναι διεθνείς πρακτικές και όροι οι οποίοι απλώς υποχρεωτικά εφαρμόζονται κι εδώ. ειναι υποχρεωση των τραπεζών να τα ζητούν προς επικαιροποιηση σε τακτά διαστήματα, νομιζω και ανα χρόνο. σου αρέσει, δεν σου αρέσει, αυτοί ειναι οι όροι του παιχνιδιου. αν δεν συμφωνεις με όλα αυτά, μπορείς εύκολα και απλά να μη συνεργάζεσαι πλέον με τράπεζες. με το να απευθύνεσαι σε αδαε, συνηγόρους, δικηγόρους και λοιπούς υπερασπιστές δικαιωμάτων, χάνεις μόνο τον χρόνο σου. όλα τα άλλα, ειναι για να έχουμε να λέμε.

tzelen
24-01-14, 17:09
Παιδιά όλα αυτά άλλαξαν και τα ζητάνε οι τράπεζες λόγω της Βασιλείας ΙΙ (αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει περίπου 8-9 χρόνια που εφαρμόστηκε), κοινοτικής οδηγίας που αποσκοπεί σε πολλά πράγματα όπως κεφαλαιακή επάρκεια, προστασία από ξέπλυμα μαύρου χρήματος, κτλ.
Ναι, είναι εκνευριστικό να σου ζητάνε μέχρι και...πιστοποιητικό φρονημάτων, αλλά αν θέλεις να δημιουργήσεις συνεργασία με τράπεζα, έστω ανοίγοντας έναν καταθετικό λογ/μο, χωρίς κάρτες, πιστωτικές, ebanking κτλ, δυστυχώς δεν μπορείς να τα αποφύγεις όλα αυτά.

KLG
24-01-14, 17:26
[QUOTE=tzelen;5304569]Παιδιά όλα αυτά άλλαξαν και τα ζητάνε οι τράπεζες λόγω της Βασιλείας ΙΙ (αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει περίπου 8-9 χρόνια που εφαρμόστηκε), κοινοτικής οδηγίας που αποσκοπεί σε πολλά πράγματα όπως κεφαλαιακή επάρκεια, προστασία από ξέπλυμα μαύρου χρήματος, κτλ.
Ναι, είναι εκνευριστικό να σου ζητάνε μέχρι και...πιστοποιητικό φρονημάτων, αλλά αν θέλεις να δημιουργήσεις συνεργασία με τράπεζα, έστω ανοίγοντας έναν καταθετικό λογ/μο, χωρίς κάρτες, πιστωτικές, ebanking κτλ, δυστυχώς δεν μπορείς να τα απο

Ingenius
24-01-14, 17:57
To να ζητάνε εκκαθαριστικό άντε να το καταλάβω. Εμένα επιπρόσθετα στην Alpha Bank για μια απλή αλλαγή αρ ταυτότητας μου ζητούσαν να τους προσκομμίσω σε επόμενη επίσκεψη και την τελευταία μισθοδοσία χωρίς εγώ να θέλω κάποιο δάνειο ή πιστωτική κάρτα! Δεν το έκανα να πάνε να ... :evil:

MNP-10
24-01-14, 23:08
Τράπεζες και προσωπικά δεδομένα - Συζητηση και την αποψή σας.


...ε ρε bitcoin που τους χρειαζεται...

no_logo
24-01-14, 23:09
...ε ρε bitcoin που τους χρειαζεται...

και οι πρέσες που μας ζαλίζεις;
κωλοτούμπα;

geo71
24-01-14, 23:31
Για το θέμα της υπογραφής απο το κατάστημα της πρώην BOC, και τα σχετικά ψηφοποιημένα έγγραφα, δεν συνεπάγεται αυτόματα και η μεταφορά τους σε κατάστημα της Πειραιώς με την ενοποίηση.

Στην Alpha μου ζήτησαν 2 φορές τα ίδια χαρτιά γιατι τα ψηφιακά αντίγραφα του ενός καταστήματος δεν τα έβλεπε το άλλο...

Υπομονή θέλει και κατανόηση, καινούργιοι υπάλληλοι, άλλοι ρόλοι, νέες διαδικασίες.

MNP-10
24-01-14, 23:34
και οι πρέσες που μας ζαλίζεις;
κωλοτούμπα;

Προσωπικα ειμαι φαν του πραγματικου-πεπερασμενου χρηματος, αλλα μεταξυ πρεσας που ελεγχει ο αλλος (ECB) και πρεσας που ελεγχω εγω (ΤτΕ) προτιμω τη δευτερη γιατι το χρεος ειναι εσωτερικο και οχι εξωτερικο. Οπως εχει η κατασταση σημερα για να εχω ευρω σημαινει οτι πρεπει να παω να προσκυνησω για να μου τα δανεισουν και κατα συνεπεια να τα αποπληρωνω με τοκο (προς τα εξω) φτωχαινοντας και εχοντας χασει καθε εθνικη κυριαρχια.

Σε τελικη αναλυση τι ειναι το ευρω? Ενα κωλοχαρτο ειναι, backed by nothing. Ε, χαρτακια μπορω να τυπωσω και εγω, οπως τυπωνα πριν λιγα χρονια ή οπως τυπωνουν 100αδες χωρες ολου του πλανητη ή οι χωρες της ΕΕ εκτος ευρωζωνης. Πιο "κωλοχαρτο" βεβαια, αλλα δεν ειναι οτι το δικο μου θα ειναι backed by 1gr of gold αντι 10gr. Και τα 2 αερας ειναι, επομενως η διαφορα των δυο ειναι μονο σε επιπεδο διεθνων συναλλαγων οπου το ευρω ειναι πιο αναγνωρισμενο/θεωρειται πιο σταθερο (δε θα ισχυει το ιδιο αμα αρχισουν να βγαινουν χωρες).

- - - Updated - - -



Ναι, είναι εκνευριστικό να σου ζητάνε μέχρι και...πιστοποιητικό φρονημάτων, αλλά αν θέλεις να δημιουργήσεις συνεργασία με τράπεζα, έστω ανοίγοντας έναν καταθετικό λογ/μο, χωρίς κάρτες, πιστωτικές, ebanking κτλ, δυστυχώς δεν μπορείς να τα αποφύγεις όλα αυτά.

Εδω ανενεργο λογαριασμο ειχα και για να τον επανενεργοποιησουν μου ζηταγαν τη γιαγια τους και το παππου τους ενω τα στοιχεια τα ειχαν ηδη.

JULIANIK
25-01-14, 01:35
Εγώ είχα την ατυχία να χάσω το πιν της κάρτας αναλήψεων
και αναγκάστηκα να κάνω επικαιροποίηση στοιχείων πριν βγάλω νέο.
(για ανενεργό λογαριασμό επί χρόνια, με 8 σεντς μέσα)
WTF! Περισσότερα πιστοποιητικά απ'όσα ζήτησαν από σένα. :confused:

Επειδή μου πήρε μέρες να τα μαζέψω
είχα το χρόνο να σκεφτώ κάτι επίσης χρήσιμο.
Έψαξα στο σπίτι τα έγγραφα του παππού μου, που έχουμε το ίδιο όνομα,
(ο οποίος πέθανε το '80τόσο)
και στο φάκελο με τα πιστοποιητικά συμπεριέλαβα την τελευταία ανάλυση ούρων του παππού.

Ο φάκελος παραδόθηκε ιδιοχείρως
και γίναμε μιά ωραία και χαρούμενη ατμόσφαιρα... :)
Επέμεινα να το κρατήσουν γιατί μπορεί να το χρειαστούν αργότερα, αλλά δεν... 134337

stelios4711
25-01-14, 02:21
δεν ειναι ουτε παπακωνσταντίνου ούτε ττε, ειναι διεθνείς πρακτικές και όροι οι οποίοι απλώς υποχρεωτικά εφαρμόζονται κι εδώ. ειναι υποχρεωση των τραπεζών να τα ζητούν προς επικαιροποιηση σε τακτά διαστήματα, νομιζω και ανα χρόνο. σου αρέσει, δεν σου αρέσει, αυτοί ειναι οι όροι του παιχνιδιου. αν δεν συμφωνεις με όλα αυτά, μπορείς εύκολα και απλά να μη συνεργάζεσαι πλέον με τράπεζες. με το να απευθύνεσαι σε αδαε, συνηγόρους, δικηγόρους και λοιπούς υπερασπιστές δικαιωμάτων, χάνεις μόνο τον χρόνο σου. όλα τα άλλα, ειναι για να έχουμε να λέμε.

Δεν θα κρίνω αν πρέπει ή όχι να διατηρηθεί ενοχλητική μονόπλευρη τακτική των τραπεζών ούτε αν είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόζουν κάποιες τακτικές γιατί τέτοιες εντολές έχουν

Θα σταθώ στην κεντρική ιδέα που δίνει το post σου
Το οποίο λέει «αυτό είναι και αν σας αρέσει, αν δεν σας αρέσει τα κουβαδάκια σας και σε άλλη παραλία» ή αλλιώς «αν δεν έχετε ψωμί φάτε παντεσπάνι»
Το «μπορείς εύκολα και απλά να μη συνεργάζεσαι πλέον με τράπεζες» το αναφέρεις σαν να είναι κάτι προαιρετικό
Δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει αυτή την επιλογή; Εδώ και άνεργος να είσαι σου ζητούν λογαριασμό τραπέζης για να σου καταθέσουν τα χρήματα.

Τέτοια posts βλέπω διάσπαρτα στο forum
Αν δεν σου αρέσει που τα windows κοστίζουν 300€ μην τα βάζεις
Αν δεν σου αρέσουν οι φόροι στην Ελλάδα να πας στην Ζιμπάμπουε κλπ κλπ...

Τέτοια σχόλια δεν προσφέρουν στη συζήτηση
Ο αποδέκτης μιας ενόχλησης έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται και να προσπαθεί να αλλάξει την κατάσταση που τον ενοχλεί

gavrinos
26-01-14, 12:12
δεν χρειάζεται να τρολάρουμε άλλο ωστόσο για αναφορές σε θέματα που ενοχλούν κι εμένα διότι ψάχνουν με παρωπίδες να βρουν αφορμές για ανέξοδη γκρίνια, βαρετό αυριανισμό και λαϊκίστικη υπερβολή, μιλώντας όχι μόνο χωρίς να ξέρουν αλλά χωρίς να θέλουν καν να μάθουν το θεσμικο και κανονιστικο πλαισιο λειτουργίας των οργανισμών με τους οποίους επιθυμείς/αναγκάζεσαι να συνεργάζεσαι, η στυγνή περιγραφή των κανόνων, η ψυχρή αποτύπωση της πραγματικότητας και η επιλογή του "σκάσε και κολύμπα" χωρίς κανένα ενδιαφέρον για συμπόνια του στιλ "τι σου έτυχε ρε φίλε, σε καταλαβαίνω, αλήτες είναι όλοι τους", ειναι επίσης η μόνη διέξοδος, διαμαρτυρία και εκτόνωση εκ μέρους μου.

aroutis
27-01-14, 02:44
Τα έχουν ήδη πει οι προλαλλήσαντες, αλλά όντως ειναι διαδικασία που έχει θέσει η ECB για τη τήρηση επικαιροποιημένων στοιχείων των πελατών των τραπεζών.

Από τη στιγμή που όντως υπάρχει, τηρείται και όντως (και όσο και αν δεν αρέσει) αυτή ειναι και δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να γινει αφού όντως ειναι μέρος του πλαισίου λειτουργείας των τραπεζών που ελέγχονται από την Τ.τ.Ε. και αυτή ειναι που ελέγχεται από την ECB.

Τώρα , προφανώς ειναι δυσάρεστο αυτό, αλλά από τη στιγμή που το τραπεζικό σύστημα ειναι υπό την Ευρωπαϊκή ομπρέλα, δεν βλέπω πως μπορεί να αλλάξει αυτό για το οποίο συζητάμε.

KLG
27-01-14, 03:38
Τα έχουν ήδη πει οι προλαλλήσαντες, αλλά όντως ειναι διαδικασία που έχει θέσει η ECB για τη τήρηση επικαιροποιημένων στοιχείων των πελατών των τραπεζών.

Από τη στιγμή που όντως υπάρχει, τηρείται και όντως (και όσο και αν δεν αρέσει) αυτή ειναι και δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να γινει αφού όντως ειναι μέρος του πλαισίου λειτουργείας των τραπεζών που ελέγχονται από την Τ.τ.Ε. και αυτή ειναι που ελέγχεται από την ECB.

Τώρα , προφανώς ειναι δυσάρεστο αυτό, αλλά από τη στιγμή που το τραπεζικό σύστημα ειναι υπό την Ευρωπαϊκή ομπρέλα, δεν βλέπω πως μπορεί να αλλάξει αυτό για το οποίο συζητάμε.

Και το ξαναρωτάω. Γιατί τετοια εγγραφα δεν ζητήθηκαν απο την αγγλική και δανεζικη τράπεζα. Γιατί δεν ζητήθηκαν απο την τραπεζα Κυπρου όταν ανοιγε λογαριασμούς μεσω της ελληνικής ΤΚ στην κυπριακή, γιατί δεν ζητιουνται απο τις γερμανικές τραπεζες (σοβαρά τωρα, δηλωση εναρξης επαγγέλμαντος απο γερμανική τράπεζα?), γιατί δεν ζητιουνται απο τις ελβετικές?

euri
27-01-14, 09:29
Και το ξαναρωτάω. Γιατί τετοια εγγραφα δεν ζητήθηκαν απο την αγγλική και δανεζικη τράπεζα. Γιατί δεν ζητήθηκαν απο την τραπεζα Κυπρου όταν ανοιγε λογαριασμούς μεσω της ελληνικής ΤΚ στην κυπριακή, γιατί δεν ζητιουνται απο τις γερμανικές τραπεζες (σοβαρά τωρα, δηλωση εναρξης επαγγέλμαντος απο γερμανική τράπεζα?), γιατί δεν ζητιουνται απο τις ελβετικές?

Διότι ίσως μόνο με τον ΑΜΚΑ έχουν πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα που χρειάζονται.

KLG
27-01-14, 11:46
Διότι ίσως μόνο με τον ΑΜΚΑ έχουν πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα που χρειάζονται.

Εδω είναι το ζουμί της υποθεσης. Ζητάνε λιγότερα απο όσα χρειαζονται (κατι το οποιο δεν πρέπει να ισχυει απο όσα λενε όσοι δουλευουν σε/για τράπεζες) ή βρισκουν οτι χρειαζονται απο τις λίγες πληροφορίες που παίρνουν? Νομίζω οτι συμβαίνουν και τα δύο. Δεν μπορω να υποθεσω οτι οταν ανοιγουν οι Έλληνες λογαριασμους στη Γερμανία κατα χιλιάδες δίνοντας ελληνική διευθυνση ζητάνε αυτα τα χαρτιά, ενω οταν δινεις την (δανεζικη) διευθυνση σου στη δανεζικη τραπεζα αυτομάτως ξέρουν ακομα και τι εφαγες για πρωινο, οποτε δεν χρειαζεται να τους πεις τίποτα.

euri
27-01-14, 12:06
Εγώ θα έλεγα ότι με τον ΑΜΚΑ έχουν πρόσβαση στα δεδομένα που χρειάζονται, πχ διεύθυνση, επάγγελμα (δεν ξέρω αν και γιατί μπορεί να χρειάζεται αυτό...), τηλέφωνο/α, κλπ.

Αν θυμάμαι καλά, όταν άνοιξα λογαριασμό εδώ πέρα, ναι μεν ζήτησαν ΑΜΚΑ (που δεν είχα στην αρχή), αλλά δεν ήταν υποχρεωτικό από ό,τι φάνηκε. Διότι ο λογαριασμός άνοιξε κανονικά δίνοντας ένα δικαιολογητικό για τοπική διεύθυνση (είτε συμβόλαιο ενοικίασης οικίας, είτε συμβόλαιο εργασίας) και το διαβατήριό μου. Δεν μου άνοιγαν όμως e-banking, ούτε μου έδιναν κάρτα (πιστωτική/χρεωστική/αναλήψεων) αν δεν έβγαζα ΑΜΚΑ.

geo71
27-01-14, 12:43
Με το ΑΜΚΑ οι τράπεζες δεν μπορούν να βρούν τίποτα γιατί δεν η χρήση του δεν προβλέπει την σύνδεση με τα ανάλογα στοιχεία.

Επί της ουσίας (και γιατί οι άλλες χώρες δεν ζητάν τα στοιχεία που ζητάνε οι εδώ τράπεζες, μέσω της οδηγίας της ΤτΕ) οι τράπεζες έχουν χρησιμοποιηθεί για την τήρηση των μητρώων που το ελληνικό δημόσιο δεν κατάφερε να τηρήσει για πολλούς και διάφορους λόγους, γνωστούς σε όλους μας.

euri
27-01-14, 16:50
Με το ΑΜΚΑ οι τράπεζες δεν μπορούν να βρούν τίποτα γιατί δεν η χρήση του δεν προβλέπει την σύνδεση με τα ανάλογα στοιχεία.

Αναφερόμουν σε ΑΜΚΑ χωρών στο εξωτερικό· στη δική μου περίπτωση Φινλανδία, στην περίπτωση του KLG Δανία. Στην Ελλάδα ο ΑΜΚΑ υπάρχει για να εμπλουτίζουμε το αριθμητικό μας λεξιλόγιο.

KLG
27-01-14, 17:09
Εγώ θα έλεγα ότι με τον ΑΜΚΑ έχουν πρόσβαση στα δεδομένα που χρειάζονται, πχ διεύθυνση, επάγγελμα (δεν ξέρω αν και γιατί μπορεί να χρειάζεται αυτό...), τηλέφωνο/α, κλπ.

Αν θυμάμαι καλά, όταν άνοιξα λογαριασμό εδώ πέρα, ναι μεν ζήτησαν ΑΜΚΑ (που δεν είχα στην αρχή), αλλά δεν ήταν υποχρεωτικό από ό,τι φάνηκε. Διότι ο λογαριασμός άνοιξε κανονικά δίνοντας ένα δικαιολογητικό για τοπική διεύθυνση (είτε συμβόλαιο ενοικίασης οικίας, είτε συμβόλαιο εργασίας) και το διαβατήριό μου. Δεν μου άνοιγαν όμως e-banking, ούτε μου έδιναν κάρτα (πιστωτική/χρεωστική/αναλήψεων) αν δεν έβγαζα ΑΜΚΑ.

Αυτο ακριβώς θέλω να πω. Το δανεζικο αμκα αρκει για οτι μπορεί να χρειαστεί η τράπεζα. Δεν αισθάνομαι καθόλου άνετα που το ελληνικό κράτος έχει εκχωρήσει αυτη την αρμοδιοτητα (της συλλογής στοιχείων) στις τραπεζες.

Και φυσικά εχουμε τις περιπτώσεις των γερμανικών και ελβλετικών τραπεζών στις οποιες Έλληνες ανοιγουν λογαριασμους με μια διευθυνση και μια υπευθυνη δηλωση οτι τα χρήματα που μπαίνουν ειναι νόμιμα.

prodromosfan
28-01-14, 10:19
Δεν έχω επισκεφτεί την τράπεζα για να τους δώσω τα στοιχεια μου όμως επειδή βρίσκομαι αυτή τη στιγμη στη Γερμανία επισκέφτηκα μια τράπεζα ενδιαφερόμενος να άνοιξω ενα λογαριασμό κυρίως επειδή θα πισκεπτομαι συχνά την χώρα και για να μην κουβαλάω χρήματα αλλά μια κάρτα χρεωστική και να κάνω ολες μου τις συναλλαγές έτσι.
Θαι θα κανω καταθεση την πρωτη μερα η θα στελνω εμβασμα απο την ελληνικη τραπεζα και μετα συναλλαγη με καρτα.

Και πετυχαινω ελληνα υπαλληλο τραπεζας που φυσικα δεν ηταν στην εξυπηρετηση πελατων αλλα στη χορηγηση καρτων πιστωτικών μονο. Με τα πολλά και εφόσον δεν μιλάω τη γλώσσα δέχτηκε ο προϊστάμενος του να τον αφήσει να με βοηθήσει.

Το πρόβλημα ηταν όχι στον Λογάριασμο κι τα δικαιολογητικά που θα χρειάζονταν να προσκόμιση. Ταυτότητα ή διαβατηριο με λατινικούς Χαρακτηρες και μια διεύθυνση γνωστού η φίλου που με γνωρίζει στη γερμανια.
Το πρόβλημα όπως μου είπε έγκειται οτι τα λεφτά απο το εξωτερικο θα πρεπει να δικαιολογούνται στην ελληνική τράπεζα που θέλουν δικαιολογητικά που στη Γερμανία δεν ζητάνε ενω εγώ θα πρεπει να υπό βάλλω και στις ελληνικές τράπεζες το χαρτί με τους τόκους στα λεφτά που έχω (τα οποία φαντάζομαι θα είναι κάτι σεντς το χρονο).
Κοινως δεν θέλουν να μπλέξουν.

KLG
28-01-14, 11:36
Η εφορία ζητάει ενα χαρτί με τους τόκους επειδή φορολογουνται, το οποίο και το ζητας απο τη τράπεζα. Επισης οταν καταθέτεις χρήματα στέλνεις ενα email στο οποιο δικαιολογείς τα χρήματα χοντρικά π.χ. λες οτι είναι μισθός.

Πηγαινε σε μια Deutshce Bank. Απλα να πηγαίνεις σε κεντρικά υποκαταστήματα και οχι σε γειτονιές. Στα υποκαταστήματα στις γειτονιες μετα βιας θα βρεις ανθρωπο να μιλήσεις στα αγγλικά πόσο μαλλον να κανεις κατι που δεν ειναι "συμβατό με τη Basil III" την οποία μονο οι ελληνικές τράπεζες έχουν κορώνα στο κεφάλι τους :rolleyes:

johnyb98
19-02-16, 00:41
Καλησπέρα.

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα, για να αναρτηθούν και απαντηθούν, όσο γίνεται, ερωτήματα που αφορούν σε τράπεζες, λογαριασμούς, κλπ. Ειδικά, αυτήν την περίοδο, με τα capital controls, νομίζω θα βοηθήσει αρκετά καί αρκετους.

Το δικό μου θέμα, λοιπόν, έχει να κάνει ως εξής:

Έχω έναν λογαριασμό "ΕΜΠΟΡΙΚΗ", τον οποίο έχω να χρησιμοποιήσω απ' το 2007. Λόγω τού ότι "ALPHA BANK" & "ΕΜΠΟΡΙΚΗ" είναι πλέον ένα, μού είπαν αρχικά ότι, λόγω capital controls, δεν βγαίνουν αυτή τη στιγμή νέοι λογαριασμοί, ώστε να βγάλω καινούριο "ALPHA BANK'. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό.

1. Ισχύει κάτι τέτοιο;

2. Μού είπαν ότι για να δουλέψει ο λογαριασμός, πρέπει να τον κάνουμε "ALPHA BANK". Ο λογαριασμός, μαλιστα, έχει μέσα € 80,00. Δεν ρωτάω τόσο, γιατί "φοβάμαι" μη χαθούν αυτά τα € 80,00. Άλλες είναι οι απορίες μου. Για να γίνει "ALPHA BANK" ο λογαριασμός, πρέπει να προσκομίσω 3 χαρτιά. Με λίγα λόγια αυτό, που θα γίνει είναι να ξαναενεργοποιηθεί ο λογαριαμός σαν "ALPHA BANK", να πάρει καινούριο IBAN, και αυτό θα γίνει προσκομίζοντας τα χαρτιά.
Εύκολα χαρτιά και χωρίς ταλαιπωρία. Τα χαρτιά είναι:

α. Πιστοποιητικό κινητού (αυτό ήταν πολύ εύκολο - το έβγαλα κιολας σε "ΓΕΡΜΑΝΟΣ")

β. Εκκαθαριστικό εφορίας (τίποτα πιό εύκολο:θα μπω στο "Taxis" και print) :p

γ. Με ρώτησαν:μισθωτός; Λόγω τού ότι είμαι άνεργος, θα κάνουμε εκεί, επιτόπου, μία δήλωση (δεν θυμάμαι τί ακριβώς θα λέει αυτή η δήλωση - προφανώς ότι είμαι άνεργος -).

Ερώτηση:γιατί τόσα χαρτιά, ρε παιδιά; M' αυτά τα χαρτιά, μήπως θέλουν να σε ελέγχουν λλλλίγο έως αρκετά παραπάνω; Αυτό που λέω περί ελέγχου, το σκέφτηκα επιπλέον για την ευκολία με την οποία είπαν ότι, ώς άνεργος, κάνουμε εδώ μία δήλωση που τό πιστοποιεί, και αυτό είναι όλο. Έλλλα μωρέ, εντάξει, μία δηλωσούλα εδώ, και καθαρίσαμε. Εάν πρόκειται να σε έχουν φακελομένο και να σε ελέγχουν, όλα τα τρέχουν με ταχύτητα φωτός!!! Τί γίνεται; Να πάρω μία πρώτη γεύση-βοήθεια από εσάς;

υγ Εάν υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα, παρακαλώ εναν mod, ας διαγράψει το post αφού μεταφέρει το κείμενο. Γιά όλη αυτή η αλλαγή, νομίζω θα μού έρθει ενημέρωση σε pm. Ευχαριστώ!

no_logo
19-02-16, 07:30
1. ναι ισχύει

2. Ο λογαριασμός σου έχει κλειδωθεί γιατί είναι ανενεργός για καιρό και απαιτείται επικαιροποίηση στοιχείων για να ανοίξει ξανά

Τίποτα το περίεργο

narsis
19-02-16, 09:33
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/%25CE%25A0%25CE%2594.%25CE%25A4%25CE%2595_2577-13.10.2006_%25CE%25A0%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25AC%25CF%2581%25CF%2584%25CE%25B7%25CE%25BC%25CE%25B14-%25CE%25A0%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25AF%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BF_%25CE%25B1%25CF%2581%25CF%2587%25CF%258E%25CE%25B D_%25CE%25BB%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2581%25CE%25B3%25CE%25AF%25CE%25B1%25CF%2582_%25CE%2 5BA%25CE%25B1%25CE%25B9_%25CE%25BA%25CF%2581%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B7%25CF%2581%25CE%25AF%25CF%2589%25CE%25BD_%25CE %25B1%25CE%25BE%25CE%25B9%25CE%25BF%25CE%25BB%25CF%258C%25CE%25B3%25CE%25B7%25CF%2583%25CE%25B7%25CF%2582.pdf&ved=0ahUKEwimyYGcmoPLAhWLORQKHefuCE0QFggZMAA&usg=AFQjCNFr-QJJPxKhsoHRd6lkAA07DRTziw&sig2=PUpPYGtQCx0bt6rOVqlWDw

euri
19-02-16, 09:40
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/%25CE%25A0%25CE%2594.%25CE%25A4%25CE%2595_2577-13.10.2006_%25CE%25A0%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25AC%25CF%2581%25CF%2584%25CE%25B7%25CE%25BC%25CE%25B14-%25CE%25A0%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25AF%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BF_%25CE%25B1%25CF%2581%25CF%2587%25CF%258E%25CE%25B D_%25CE%25BB%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2581%25CE%25B3%25CE%25AF%25CE%25B1%25CF%2582_%25CE%2 5BA%25CE%25B1%25CE%25B9_%25CE%25BA%25CF%2581%25CE%25B9%25CF%2584%25CE%25B7%25CF%2581%25CE%25AF%25CF%2589%25CE%25BD_%25CE %25B1%25CE%25BE%25CE%25B9%25CE%25BF%25CE%25BB%25CF%258C%25CE%25B3%25CE%25B7%25CF%2583%25CE%25B7%25CF%2582.pdf&ved=0ahUKEwimyYGcmoPLAhWLORQKHefuCE0QFggZMAA&usg=AFQjCNFr-QJJPxKhsoHRd6lkAA07DRTziw&sig2=PUpPYGtQCx0bt6rOVqlWDw

Όπως και 281/17.03.2009 (http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/%CE%95%CE%A4%CE%A0%CE%98_281-17.03.2009_%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%8 0%CE%AF%CE%BF%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%C E%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82_%CE%B5%CF%83%CF%8C%CE%B4%CF%89%CE%BD_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B D%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%82_%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82.pdf)

georsiak
19-02-16, 10:16
Εγώ πάντως διατηρώ από το 2009 λογαριασμό σε alpha και Πειραιώς και ουδέποτε επικαιροποίησα τα στοιχεία μου.
Κάποια στιγμή μου ζήτησαν να δώσω αντίγραφο φορολογικής αλλά δεν τους το πήγα ποτέ (ήταν στην πειραιώς για το ebanking).
Ωστόσο όλα καλά μέχρι τώρα.

*Επειδή το νήμα έχει να κάνει με τα προσωπικά δεδομένα, να ενημερώσω πως κατά το άνοιγμα λογαριασμού, έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να μην είναι προσβάσιμα τα δεδομένα σου διατραπεζικά, αλλά μονάχα από την τράπεζα με την οποία συνεργάζεσαι.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν χρειαστεί ποτέ να δώσω οποιοδήποτε αντίγραφο, από το οποίο προκύπτει ΑΦΜ, αρ. τηλ, επαγγελματική ιδιότητα, έχω το δικαίωμα να μαυρίσω πεδία όπως το εισόδημα, ώστε να μην έχουν εικόνα αυτού (και συνεπώς κάθε άλλο στοιχείο, το οποίο δεν ζητούν άμεσα και θεωρώ προσωπικό);

narsis
19-02-16, 10:37
Όχι δεν μπορείς να "μαυρίσεις" ή να σβήσεις γιατί πρώτον χωρίς τα στοιχεία το εκκαθαριστικό δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί για τη γνησιότητά του
https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/year2015/income/e1check/index.jsp;JSESSIONID-WEBTAX=ssFRWGFZggqGgv2DjQg1V0n4PXX91j1ZhDlbxSKDbjv1w1LrG1Nf!-450156449

Και δεύτερον γιατί εκτός από επιβεβαίωση του ΑΦΜ, η τράπεζες πρέπει να ξέρουν και το εισόδημά σου για να μπορούν να ελέγξουν και τα θέματα ξεπλύματος που είναι υποχρεωμένες να ελέγχουν. Κίνηση 100.000 ευρώ σε λογαριασμό ενός που έχει εισοδήματα 200.000 δεν είναι ύποπτη, ενώ σε έναν με 10.000 εισόδημα είναι ενδεχομένως ύποπτη.

johnyb98
19-02-16, 12:04
Εγώ πάντως διατηρώ από το 2009 λογαριασμό σε alpha και Πειραιώς και ουδέποτε επικαιροποίησα τα στοιχεία μου.

Προφανώς, η διαφορά μας είναι ότι, τούς δικούς σου λογαριασμούς, όλο αυτό το διάστημα, τούς χρησιμοποιούσες, και είναι ενεργοί. Οπότε, δε χρειάστηκε να καταθέσεις κάποιο έγγραφο προσωπικών (οικονομικών) δεδομένων.

3. Σχετικά με αυτή τη δήλωση ανεργίας που θα κάνουμε επιτόπου, γνωρίζετε γιατί να πρέπει να γίνει; Εφόσον πιστοποίηση στοιχείων θα έχουν από το εκκαθαριστικό, για ποιό λόγο αυτή η δήλωση;

4. Το ότι είμαι άνεργος, με βάζει σε μία μικρή σκέψη για το πώς θα μπορώ να χρησιμοποιώ το λογαριασμό σε e-banking για αγορές από εξωτερικό. Σού λέει, καλά, αυτός, αφού είναι άνεργος, πού βρίσκει καί αγοράζει; Μήπως θέλουν να ελέγχουν κάτι τέτοια; Ή δεν υπάρχει τέτοιος φόβος;

tsioy
19-02-16, 12:11
Όχι δεν μπορείς να "μαυρίσεις" ή να σβήσεις γιατί πρώτον χωρίς τα στοιχεία το εκκαθαριστικό δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί για τη γνησιότητά του
https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/year2015/income/e1check/index.jsp;JSESSIONID-WEBTAX=ssFRWGFZggqGgv2DjQg1V0n4PXX91j1ZhDlbxSKDbjv1w1LrG1Nf!-450156449

Και δεύτερον γιατί εκτός από επιβεβαίωση του ΑΦΜ, η τράπεζες πρέπει να ξέρουν και το εισόδημά σου για να μπορούν να ελέγξουν και τα θέματα ξεπλύματος που είναι υποχρεωμένες να ελέγχουν. Κίνηση 100.000 ευρώ σε λογαριασμό ενός που έχει εισοδήματα 200.000 δεν είναι ύποπτη, ενώ σε έναν με 10.000 εισόδημα είναι ενδεχομένως ύποπτη.

Δηλαδή για άνοιγμα λογαριασμού δεν δέχονται βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ;

tzelen
19-02-16, 12:20
Θεωρώ πως όχι, αλλά δεν είμαι βέβαιος.

georsiak
19-02-16, 13:15
Γιατί να δώσεις εκκαθαριστικό για την δήλωση ανεργίας; Μπορείς να βγάλεις επίσημο έγγραφο ηλεκτρονικά από το site του ΟΑΕΔ που πιστοποιεί ότι είσαι άνεργος μέχρι εκείνη την ημέρα.
Οπότε δεν δίνεις εκκαθαριστικό για να δουν εισοδήματα.

Το εκκαθαριστικό πριν το ανέφερα διότι αναφέρθηκε η επικαιροποίηση στοιχείων και να συμπληρώσω πως παίζει ρόλο σε πιο κατάστημα θα κάνεις τη δουλειά σου.
Εγώ πήγα στο Α κατάστημα και μου ζητούσαν διάφορα, έφυγα και πήγα στο Β, και έκανα πιο γρήγορα και εύκολα τη δουλειά μου. Είναι και σε τι υπάλληλο θα πέσεις.
Anyway, αν γνωρίζει κάποιος, υπέυθυνα, θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κρύψω με μαρκαδοράκι, οικονομικά στοιχεία στο εκκαθαριστικό, από τη στιγμή που τους ενδιαφέρει μόνο ο ΑΦΜ μου.

tsioy
19-02-16, 13:19
Θεωρώ πως όχι, αλλά δεν είμαι βέβαιος.

Πάντως, πριν από περίπου 4 χρόνια, που και τότε ζητούσαν πιστοποιητικά διαφόρων ειδών, η βεβαίωση γινόταν αποδεκτή και στο εκκαθαριστικό, αν ο πελάτης ήθελε, μπορούσαν να σβηστούν τα ποσά.
Το εκκαθαριστικό χρειαζόταν για άλλες περιπτώσεις (πχ. έκδοση πιστωτικής κάρτας).

nnn
19-02-16, 14:14
χμμμ μόλις διάβασα αυτό για το ποιές καταθέσεις έως 100 χιλ προστατεύονται. Στις εξαιρέσεις αναφέρει αυτό



Οι καταθέσεις των οποίων η ταυτότητα κατόχου ή δικαιούχου δεν έχει επαληθευθεί.


Μην δώσετε στοιχεία παιδιά, δεν τρέχει τίποτα...

georsiak
19-02-16, 14:21
@nnn
για να προστατευθούν πρέπει να έχουμε αποταμιεύσει και κανα ευρώ..

nnn
19-02-16, 14:23
@nnn
για να προστατευθούν πρέπει να έχουμε αποταμιεύσει και κανα ευρώ..

σωστό και αυτό

tzelen
19-02-16, 14:31
Καλά, αν είναι να βάλουν χέρι στις καταθέσεις, σιγά που θα κάτσουν να προβληματιστούν με τα technicalities :rolleyes:

narsis
19-02-16, 16:30
Εκτός είπαμε από την επιβεβαίωση απλά του ΑΦΜ για την οποία επίσης στο εκκαθαριστικό χρειάζονται τα νούμερα για την επιβεβαίωσή του, υπάρχει και το οικονομικό/συναλλακτικό προφίλ το οποίο υποχρεούνται να τηρούν οι τράπεζες.
Οπότε ναι επιβεβαίωση ΑΦΜ γίνεται από βεβαίωση απόδοσης, όμως υποχρεούνται να σου ζητήσουν και επάγγελμα και εισόδημα, οπότε πάλι 9/10 καταλήγουμε στο εκκαθαριστικό.
Google οικονομικό συναλλακτικό προφίλ τράπεζες και θα βρεις τις σχετικές οδηγίες της ΤτΕ.
Αν κατέχεις τα Αγγλικά βρίσκεις και τις οδηγίες της ECB και της ΕΕ.
Αυτά ισχύουν επί χρόνια (τουλάχιστον από το 2007) ωστόσο περάσανε οι προθεσμίες συμμόρφωσης και έσφιξαν οι διαδικασίες των τραπεζών.
Επίσης προφανώς και γίνονται λάθη από υπαλλήλους και κάποιοι καλώς ή κακώς είναι πιο διαλλακτικοί ιδιαίτερα για μικροποσά. Ωστόσο σε γενικές γραμμές όποτε μπεις και ζητήσεις κάτι από τράπεζα (κάρτα, internet banking, άνοιγμα λογαριασμού κτλ) σου τα ζητάνε.
Τελείως τυπικά οφείλουμε να τα προσκομίσουμε στην τράπεζα στην αρχή της συνεργασίας και να τα επικαιροποιούμε κάθε χρόνο

johnyb98
19-02-16, 21:08
Γιατί να δώσεις εκκαθαριστικό για την δήλωση ανεργίας;

Το εκκαθαριστικό δεν το δίνεις για την ανεργία. Για το ότι είμαι άνεργος, θα φτιάξω εκεί, στην τράπεζα, επιτόπου, μία υπεύθυνη δήλωση, που απλά θα το δηλώνει. Δε χρειάζεται να πάω τώρα και να μπλέκω καί με ΟΑΕΔ. Γιατί να μην κάνω τη δουλειά μου απλά στην τράπεζα με μία απλή δήλωση;


και να συμπληρώσω πως παίζει ρόλο σε πιο κατάστημα θα κάνεις τη δουλειά σου.
Εγώ πήγα στο Α κατάστημα και μου ζητούσαν διάφορα, έφυγα και πήγα στο Β, και έκανα πιο γρήγορα και εύκολα τη δουλειά μου. Είναι και σε τι υπάλληλο θα πέσεις.

Σωστός. Εγώ, πήγα καί σε δεύτερο κατάστημα, έτσι, για να δω τί χαρτιά θα ζητήσουν. Ακριβώς τα ίδια με του άλλου καταστήματος. Με τη διαφορά ότι στο δεύτερο κατάστημα ο υπάλληλος μού ζήτησε καί λογαριασμό ΔΕΗ. Και μη νομίζετε ότι σταματάει εδώ. Μπορεί μέσα στο ίδιο κατάστημα, δύο υπάλληλοι να ζητήσουν διαφορετικά χαρτιά. Ένα μπάχαλο, στην κυριολεξία.

Anyway, εγώ θα κάνω τη δουλειά μου στο πρώτο κατάστημα. Κι άσε την άλλη με τη ΔΕΗ να κουρεύεται !!! :p

georsiak
19-02-16, 22:51
Βασικά το τοποθέτησα λάθος. Είναι στην κρίση του υπαλλήλου για το πότε θεωρεί ένα στοιχείο άξιο ανανέωσης.
Πχ κάποιος πολύ τυπικός θα σου πρήξει τα μέζεα, αλλά κάποιος πιο cool, θα κοιτάξει να τελειώσεις και εσύ αλλά και αυτός πιο γρήγορα,
ζητώντας τα απολύτως απαραίτητα. Δηλαδή και εμένα μου ζήτησε δήλωση μηδενικού εισοδήματος τότε, αλλά μόλις είπα είμαι φοιτητής και δεν έχω μπλέξει με ΔΟΥ ακόμα
και ότι απλά ένα ebanking θέλω για να ξέρω πότε μου βάζουν χρήματα, με ξεπέταξε.

Manolis_karas
21-02-16, 18:22
Δηλαδή για άνοιγμα λογαριασμού δεν δέχονται βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ;
Σύμφωνα με το ενημερωτικό φυλλάδιο της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών όχι.
167365

Doxaios
21-02-16, 19:08
Επίσης δε ξέρω αν το είπε κανείς αλλά εάν δεν κινήσεις τον λογααριασμό για 6 μήνες μετά πρέπει να ξαναπάς ΟΛΑ αυτά τα χαρτιά για τον ενεργοποιήσεις ξανά, ακόμα αν και τα είχες πάει 6 μήνες πρίν...

Manolis_karas
22-02-16, 18:39
Πριν λίγο καιρό ήταν 18 μήνες.

vampira
22-02-16, 21:20
Και φυσικά εχουμε τις περιπτώσεις των γερμανικών και ελβετικών τραπεζών στις οποιες Έλληνες ανοιγουν λογαριασμους με μια διευθυνση και μια υπευθυνη δηλωση οτι τα χρήματα που μπαίνουν ειναι νόμιμα.
Είσαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει; μπορεί και να άλλαξαν τώρα βέβαια αλλά τόσο εύκολα πια τα πράγματα στην Γερμανία; Πριν μερικά χρόνια που πήγα να ανοίξω σε γερμανική τράπεζα λογαριασμό, μου ζητούσαν την μάνα τους και τον πατέρα τους. Είχα φτάσει σε σημείο απελπισίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.