PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση SNR στο Fritz 7140



aster1x
23-01-14, 19:21
Εχοντας εκτελέσει τις οδηγίες σε αυτό το λινκ http://www.adslgr.com/forum/threads/341045-Ρύθμιση-SNR-Margin-σε-Fritz!Box-Fon για μείωση του SNR και αύξηση του download link rate σε ενα 7140 (AnnexB) που το μετέτρεψα σε 7170 (AnnexA) δεν βλέπω καμμία βελτίωση στην ταχύτητα. Ξέρω οτι η γραμμή μου μπορεί να πάει ταχύτερα γιατί με το CellPipe vanilla συνδέεται στα 12Μbps και με πείραγμα απο την εφαρμογή DMT ανεβάζει ταχύτητα στα 16Mpbs.

Εχει λοιπόν κανείς καταφέρει να πειράξει το SNR στο Fritz 7140/7170 και να δεί βελτίωση στη ταχύτητα σύνδεσης?

konc
24-01-14, 09:54
Μια ερώτηση: μετά την αλλαγή που κάνεις, βλέπεις να έχει όντως αλλάξει το snr? Το ρωτάω αυτό γιατί σε 7140 η αλλαγή στο configuration file δεν έχει κανένα αποτέλεσμα, φαίνεται να αγνοείται τελείως ότι και αν γράψεις. Ίσως λόγω της μετατροπής σε 7170 που έχεις κάνει να μην ισχύει αυτό που λέω, απλά είναι μια λεπτομέρεια να λάβεις υπόψη και να σιγουρευτείς για αρχή ότι συγχρονίζεις με το νέο min snr.

aster1x
24-01-14, 13:43
Μια ερώτηση: μετά την αλλαγή που κάνεις, βλέπεις να έχει όντως αλλάξει το snr? Το ρωτάω αυτό γιατί σε 7140 η αλλαγή στο configuration file δεν έχει κανένα αποτέλεσμα, φαίνεται να αγνοείται τελείως ότι και αν γράψεις. Ίσως λόγω της μετατροπής σε 7170 που έχεις κάνει να μην ισχύει αυτό που λέω, απλά είναι μια λεπτομέρεια να λάβεις υπόψη και να σιγουρευτείς για αρχή ότι συγχρονίζεις με το νέο min snr.

Ακριβώς όπως το λές. Το Fritz δεν συγχρονίζει στο μειωμένο SNR και φυσικά δεν υπάρχει καμμία αλλαγή στη ταχύτητα σύνδεσης. Οπως λές λοιπον φαίνεται το Fritz να αγνοεί την ρύθμιση που υπάρχει στο DownstreamMarginOffset των settings.

Ρωτάω λοιπόν αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει την ρύθμιση του SNR στο Fritz και έχει δεί βελτίωση.

konc
24-01-14, 17:00
Μπορώ να σου επιβεβαιώσω πως σε 7140 η αλλαγή δεν λειτουργεί σε κανέναν, δεν ξέρω όμως τι παίζει με το "7170". Ούτε καν αν λειτουργεί σε "κανονικό" 7170.

Untouchable
02-02-14, 18:36
Αν και δεν εχω πλεον το συγκεκριμενο modem-router με αλαγη του "μαμα" firmware γινετε, αλλα μην περιμενεις και θαυματα.
Τα firmware κυκλοφορουν απο γνωστο γερμανικο board που ασχολειται πολυ με τα fritzbox και το FREETZ.
Πολλες εκδοσεις, πολλα addons, καποιες και στα αγγλικα.

Φυσικα παντα παιρνεις το ρισκο να το κανεις "brick" και τελος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.