PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στο Dslam του νεου Ηρακλειου?



lazy
24-01-14, 09:18
Πρόσφατα,μετά την κίνηση της HOL προς τους υπάλληλους της,μετακόμισα στην Wind.
H αίτηση χρειάστηκε σχεδόν 1 μήνα (19 δεκ-14 ιαν) να υλοποιηθεί.
Αρχικά η γραμμή δεν ήταν τόσο χάλια.
Κλειδώνω κάπου στα 6.5-7.5 Mbit (3.5km) με το σχετικό lag στα online games.
Χθες ήταν ένα χάλι, Ping στο θεό Και download μέχρι 200kbyte/sec απο Nvidia.
To πρωί τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα , με το Ping στα 25ms και το download στα 700Kbyte/sec .
Σε τηλεφώνημα στο helpdesk (30 δευτερα απαντηση.....) δεν είχαν θέμα.Τους είχαν ενοχλήσει οι αποσυνδέσεις απο τους 3 ρουτερς που αλλαζα ....

αυτό δείχνει Dlam πιτα, ναι?
Να ξεκουβαλήσω η μπορώ να κάνω κάτι?
Υπαναχώρηση μεχρι ποτε μπορώ να κανω?

Ευχαριστω.......

makis
24-01-14, 15:21
Ρε παιδιά ψάχνω και εγώ στους ορούς μπορεί να μου έχει διαφύγει και δεν το βρίσκω, κανονικά όλοι οι πάροχοι δεν έχουνε υπαναχώρηση στις πρώτες 14 μέρες ...

Στο 13800 με ενημέρωσαν πως είναι από την ημερομηνία που έκανες την αίτηση όχι από την στιγμή που ενεργοποιήθηκε ... Δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου ...

theopan
24-01-14, 16:34
Από την ημερομηνία που ξεκινά η ισχύς τους συμβολαίου είναι. Δηλαδή της ενεργοποίησης και της παροχής της υπηρεσίας. Απλά ισχύει μόνο για περιπτώσεις που η σύμβαση έχει συναφθεί από απόσταση (τηλεφωνικά ή με αίτηση μέσω ίντερνετ).

makis
24-01-14, 20:31
Από την ημερομηνία που ξεκινά η ισχύς τους συμβολαίου είναι. Δηλαδή της ενεργοποίησης και της παροχής της υπηρεσίας. Απλά ισχύει μόνο για περιπτώσεις που η σύμβαση έχει συναφθεί από απόσταση (τηλεφωνικά ή με αίτηση μέσω ίντερνετ).

Εγω που την έκανα από κατάστημα και ενεργοποιήθηκα 20/01/2014 δεν ισχύουν οι 14 μέρες θέλεις να μου πείς

pluss
24-01-14, 20:33
Δηλαδή της ενεργοποίησης και της παροχής της υπηρεσίας.
Κι εγώ αυτό ξέρω.

makis
24-01-14, 23:11
Έμενα μου το επιβεβαίωσαν πάλι σε δεύτερο τηλέφωνο που έκανα στο 13800 ... 14 ημερολογιακές από την ήμερα υπογραφής οχι της ενεργοποίησης ... Παρ όλα αυτα κάλεσε και μόνος σου να σου το επιβεβαιώσουν γιατί τα 159,9 ειναι αρκετά ...

theopan
25-01-14, 00:14
Η υπαναχώρηση έχει την έννοια του ότι δοκιμάζεις την υπηρεσία -την οποία παρήγγειλες "εξ'αποστάσεως"-, διαπιστώνεις ότι δε σε ικανοποιεί και υπαναχωρείς. Σε 14 ημέρες από την υπογραφή είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα έχει καν προλάβει να ενεργοποιηθεί. Η συμβατική μας σχέση με οποιονδήποτε πάροχο, ξεκινά με την έναρξη παροχής της υπηρεσίας. Πριν από αυτήν, δεν εχουμε τίποτα.
Αφήστε τι λένε τα παιδάκια στα cc. Σε φορείς καταναλωτών πρέπει να γίνει η ερώτηση από όσους έχουν αμφιβολίες.


edit: Δεν είναι ακριβώς έτσι, υπάρχει όμως μια "λεπτομέρεια" που είναι το κλειδί νομίζω: http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/59-polisi-apo-apostasi.html
Δεδομένου ότι δεν τηρούνται οι 6 όροι του Β' (δε θυμάμαι ποτέ να μου παραδόθηκε π.χ. "έντυπο υπαναχώρησης") η προθεσμία επεκτείνεται στους 3 μήνες.

makis
25-01-14, 00:47
Η υπαναχώρηση έχει την έννοια του ότι δοκιμάζεις την υπηρεσία -την οποία παρήγγειλες "εξ'αποστάσεως"-, διαπιστώνεις ότι δε σε ικανοποιεί και υπαναχωρείς. Σε 14 ημέρες από την υπογραφή είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα έχει καν προλάβει να ενεργοποιηθεί. Η συμβατική μας σχέση με οποιονδήποτε πάροχο, ξεκινά με την έναρξη παροχής της υπηρεσίας. Πριν από αυτήν, δεν εχουμε τίποτα.
Αφήστε τι λένε τα παιδάκια στα cc. Σε φορείς καταναλωτών πρέπει να γίνει η ερώτηση από όσους έχουν αμφιβολίες.


edit: Δεν είναι ακριβώς έτσι, υπάρχει όμως μια "λεπτομέρεια" που είναι το κλειδί νομίζω: http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/59-polisi-apo-apostasi.html
Δεδομένου ότι δεν τηρούνται οι 6 όροι του Β' (δε θυμάμαι ποτέ να μου παραδόθηκε π.χ. "έντυπο υπαναχώρησης") η προθεσμία επεκτείνεται στους 3 μήνες.

Οτι να ναι είναι μετά και ότι να ναι λένε ... Εργάζομαι στην Κωτσοβολος και με την Cyta που συνεργαζόμαστε το αναγράφει στους όρους οτι ο πελάτης μπορει να κάνει υπαναχώρηση εντός 14 ήμερων πράμα που δεν το αναφέρει η wind σε κανέναν από τους όρους της σε συμβόλαια που διάβασα ...
Δεν είναι ότι δε σε πιστεύω αλλά φοβάμαι μην το κάψουμε το παλικάρι 159,9 ευρω το ξανά αναφέρω είναι σεβαστό πόσο ειδικά σήμερα

- - - Updated - - -

Αυτο το εξ αποστάσεως θέλει κανείς να μου εξηγήσει τι εννοεί ... :hmm:

lazy
25-01-14, 01:46
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ομολογώ πως τα αντανακλαστικά τους με εξέπληξαν.
Αφενός ξεσκιστήκαμε στα τηλέφωνα ,αφετέρου με άλλαξαν σε fastpath.
Eχω 8ms με τον speedtest στην Οτενετ και καθόλου καθυστερήσεις σημερα όλο το απόγευμα.
Ελπίζω να μην είναι παροδικό αυτό....

FuS
25-01-14, 19:51
Η υπαναχώρηση ισχύει (για 14 ημερολογιακές ημέρες και μόνο για συμβάσεις εξ αποστάσεως),

α) είτε από την ημέρα ενεργοποίησης της υπήρεσίας είτε

β) από την ημέρα παραλαβής του εξοπλισμού

Από το α) και β) ισχύει ότι έγινε αργότερα (χρονικά).


Εάν δεν στείλανε έντυπο υπαναχώρησης, τότε η σύμβαση είναι άκυρη και εύχομαι να τους σκίσεις!!

andreasp
27-01-14, 10:37
Μια χαρά είναι το dslam στο Ν.Ηράκλειο.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα και κατεβάζω με τον IDM μόνιμα με 1.6mbyte/sec
Αν έχεις το ZTE, απλά πέτα το και δοκίμασε κανένα σοβαρότερο router.
Ενα Thomson 585 v8 έχω.
Ενα προβληματάκι είχα μόνο τις προάλλες, που δεν μου άνοιγε μερικά site. Με ένα restart στο router, λύθηκε το θέμα.

lex_luthor
27-01-14, 13:08
Μια χαρά είναι το dslam στο Ν.Ηράκλειο.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα και κατεβάζω με τον IDM μόνιμα με 1.6mbyte/sec
Αν έχεις το ZTE, απλά πέτα το και δοκίμασε κανένα σοβαρότερο router.
Ενα Thomson 585 v8 έχω.
Ενα προβληματάκι είχα μόνο τις προάλλες, που δεν μου άνοιγε μερικά site. Με ένα restart στο router, λύθηκε το θέμα.

Κανένα πρόβλημα και από εδώ. Με το ZTE είμαι και η γραμμή ίπταται :)

my8os
31-01-14, 20:33
Κι εγώ δεν έχω ιδιαίτερο θέμα στο Ν. Ηράκλειο. Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι θα μου κάνει κάποιο disconnect αραιά και πού (το καταλαβαίνω όταν παίζω ένα παιχνίδι και με πετάει απέξω ως duplicate login). ΖΤΕ έχω κι εγώ.

andreasp
31-01-14, 23:41
Μια χαρά είναι το dslam στο Ν.Ηράκλειο.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα και κατεβάζω με τον IDM μόνιμα με 1.6mbyte/sec
Αν έχεις το ZTE, απλά πέτα το και δοκίμασε κανένα σοβαρότερο router.
Ενα Thomson 585 v8 έχω.
Ενα προβληματάκι είχα μόνο τις προάλλες, που δεν μου άνοιγε μερικά site. Με ένα restart στο router, λύθηκε το θέμα.

Το μάτιασα?
Απο easybytez, δεν πάει πάνω απο 800kbyte με IDM.
Η γραμμή κλειδώνει κοντά στα 15mbit.

NexTiN
01-02-14, 15:39
Το δικαιωμα υπαναχωρησης ειναι 14 ημερολογιακες μερες πριν ή μετα την ημερομηνια ενεργοποιησης της υπηρεσιας.Αυτο ισχυει για ολους τους τυπους των αιτησεων, ειτε εξ' αποστασεως, ειτε σε καταστημα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.