PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μήνυμα "Σφάλμα εφαρμογής"



voulastaur
24-01-14, 11:42
Καλημέρα σε όλους

Παραθετω αυτο το μήνυμα μετα απο λίγο ψαξιμο αλλά τελικα δεν λύθηκε. Το τελευταίο καιρο μου βγάζει το παρακάτω παραθυρο διαλόγου ο υπολογιστης.
Searchfilterhost.exe Σφαλμα εφαρμογής. Η οδηγία στο ταδε νουμερο (καθε φορα και διαφορετικο) έκανε αναφορα στη μνήμη στο τάδε νουμερο. Η μνήμη δεν είναι read. Και του παταω ΟΚ για να κανει τερματισμο προγράμματος.
Αυτο αρχισε εδω και δυο μερες να το βγάζει πολυ συχνα δλδ μπορει και καθε 1 λεπτο. και μετα να σταματαει για λίγη ώρα. Το εψαξα λιγακι κατεβασα ενα προγραμμα regclean αλλά τπτ αυτο συνεχιζει . καπου ειδα να απεγκαταστησω το windows search αυτο δεν ξερω που είναι οποτε δεν το εκανα.
Εντωμεταξυ κοιταξα και στο συστημα το pc και είδα οτι η μνημη μου ειναι 2,99gb ενω εχω 4 επανω, μηπως αυτο μου κανει κακό και στη μνήμη?

Ευχαριστω. Περιμένω το λυσσάρι σας

:hmm::hmm:


Επίσης πως γινεται βρε παιδια αφου εχω βαλει αρχικη σελιδα την google μετα απο μια εγκατάσταση που έκανα μου πήρε κατι άλλες και όταν νοιγω άλλη καρτελα. αλλαγα την αρχικη απο τιε επιλογες αλλα όταν ανοιγει βγαζει την αλλη

cranky
24-01-14, 11:55
Εντωμεταξυ κοιταξα και στο συστημα το pc και είδα οτι η μνημη μου ειναι 2,99gb ενω εχω 4 επανω, μηπως αυτο μου κανει κακό και στη μνήμη?
Δεν είναι πρόβλημα αυτό.
Τα Windows δεσμεύουν μέρος της μνήμης για τους drivers των συσκευών σου.


Επίσης πως γινεται βρε παιδια αφου εχω βαλει αρχικη σελιδα την google μετα απο μια εγκατάσταση που έκανα μου πήρε κατι άλλες και όταν νοιγω άλλη καρτελα. αλλαγα την αρχικη απο τιε επιλογες αλλα όταν ανοιγει βγαζει την αλλη
Κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες τελευταία, έβαλε κάποια σαβούρα στον υπολογιστή σου, και σου άλλαξε την αρχική σελίδα.
Απεγκατάστησέ την με το revo uninstaller (http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html), και ξαναδιόρθωσε την αρχική σου.

biggeo65
24-01-14, 15:12
Καλημέρα σε όλους

Παραθετω αυτο το μήνυμα μετα απο λίγο ψαξιμο αλλά τελικα δεν λύθηκε. Το τελευταίο καιρο μου βγάζει το παρακάτω παραθυρο διαλόγου ο υπολογιστης.
Searchfilterhost.exe Σφαλμα εφαρμογής. Η οδηγία στο ταδε νουμερο (καθε φορα και διαφορετικο) έκανε αναφορα στη μνήμη στο τάδε νουμερο. Η μνήμη δεν είναι read. Και του παταω ΟΚ για να κανει τερματισμο προγράμματος.
Αυτο αρχισε εδω και δυο μερες να το βγάζει πολυ συχνα δλδ μπορει και καθε 1 λεπτο. και μετα να σταματαει για λίγη ώρα. Το εψαξα λιγακι κατεβασα ενα προγραμμα regclean αλλά τπτ αυτο συνεχιζει . καπου ειδα να απεγκαταστησω το windows search αυτο δεν ξερω που είναι οποτε δεν το εκανα.
Εντωμεταξυ κοιταξα και στο συστημα το pc και είδα οτι η μνημη μου ειναι 2,99gb ενω εχω 4 επανω, μηπως αυτο μου κανει κακό και στη μνήμη?

Ευχαριστω. Περιμένω το λυσσάρι σας

Το Searchfilterhost.exe είναι εκτελέσιμο της Αναζήτησης των Windows,
και είναι υπεύθυνο για την δημιουργία του Ευρετηρίου της Αναζήτησης.

Και χωρίς αυτό η Αναζήτηση δουλεύει απλά δουλεύει πιο αργά. Όσοι εχουν SSD πάντως το απενεργοποιούν.

Αν θέλεις να το απενεργοποιήσεις

Α) Πάτα το Start+R Έχοντας δηλαδή πατημένο το κουμπί Start (αυτό με υην σημαία των Win),πάτα το R.
Θα ανοίξει το παράθυρο εκτέλεσης. Γράψε μεσα services.msc και πάτα ΟΚ. Θα ανοίξει το παράθυρο υπηρεσιών.

Β) Βρες την υπηρεσία Windows Search κάνε δεξι κλικ πάνω της κι επέλεξε Ιδιότητες

134305

Γ) Στο παράθυρο που θα ανοίξει, πάτα πρώτα Διακοπή να σταματήσει η υπηρεσία.
Μετά κάνε την απενεργοποιηυμένη , καιμετά πάτα ΟΚ. Κλείσε όλα τα παράθυρα και κάνε επανεκκίνηση.

134306

Αυτό απενεργοποιεί το Ευρετήριο αναζήτησης, αλλά η αναζήτηση δουλεύει κανονικά.
Δερς αν ξαναέχεις πρόβλημα και πες μου.

Αν θέλεις να συνεχίσεις να το χρησημοποιείς


Κάνε μια εξέταση δίσκων για αρχή. Αν και δεν αναφέρεις ποιά Windows έχεις,κάνε τα εξής:

Α) Πάτα το Start+R Έχοντας δηλαδή πατημένο το κουμπί Start (αυτό με υην σημαία των Win),πάτα το R.
Θα ανοίξει το παράθυρο εκτέλεσης. Γράψε μέσα CMD και πάτα OK.

B) Mόλις κάνεις το παραπάνω θα ανοίξει το παράθυρο γραμμής εντολών.
Γράψε μέσα chkdsk /f και πάτα Enter. Aν ζητήσει επανεκκίνηση γράψε Ν (Ελληνικό) και πάτα Enter.
Kάνε επανεκκίνηση κι άστο να τελειώσει την εξέταση δίσκων.

Γ) Αν συνεχίζεται το πρόβλημα και μετά την εξέταση δίσκων, τότε ανοίγοντας πάλι γραμμή εντολών ,
όπως αναφέρθηκε παραπάνω, γράψε μέσα sfc /scannow και πάτα Enter.

Άστο να κάνει έλεγχο συστήματος και να διορθώσει τυχόν αρχεία.



Επίσης πως γινεται βρε παιδια αφου εχω βαλει αρχικη σελιδα την google μετα απο μια εγκατάσταση που έκανα μου πήρε κατι άλλες και όταν νοιγω άλλη καρτελα. αλλαγα την αρχικη απο τιε επιλογες αλλα όταν ανοιγει βγαζει την αλλη

Να υποθέσω ότι έχεις Windows 32-bit. Eίναι αυτό που ανέφερε ο Cranky.
Δεν είναι πρόβλημα, είναι ο τρόπος λειτουργίας των Windows 32-bit.

voulastaur
25-01-14, 18:35
Εγκατεστησα ενα προγραμμα το regclean αλλα αυτο το θελω, δεν θελω να το απεγκαταστησω, αυτα που μπήκαν σαν αρχική σελίδα και στους δυο browsers θέλω να φυγουν

.ευχαριστώ

sweet dreams
25-01-14, 19:55
Εγκατεστησα ενα προγραμμα το regclean αλλα αυτο το θελω, δεν θελω να το απεγκαταστησω, αυτα που μπήκαν σαν αρχική σελίδα και στους δυο browsers θέλω να φυγουν

.ευχαριστώ

Προγράμματα που επεμβαίνουν στην registry καλό είναι να μην

τα χρησιμοποιείς γιατί μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα.

Κατέβασε το ccleaner (http://www.piriform.com/ccleaner/download)για να καθαρίσεις τα cookies από τους

browsers, και αν έχουν εγκατασταθεί toolbars, κάνε απεγκατάσταση

με το πρόγραμμα που σου λέει ο cranky ποιο πάνω.

Μετά διόρθωσε τις αρχικές σελίδες.

voulastaur
25-01-14, 21:57
biggeo65
έκανα αυτα που μου είπες παραπάνω για το searchfilterhost και δουλεψε το εχω κανα 2 ωρες ανοιχτο και δεν το έχει βγάλει καθόλου αυτό το μην.
έκανα και εξεταση δίσκων που λές παρακάτω πήγα να κάνω και τον ελεγχο συστήματος αλλά μου ζητάει cd (εχω windows xp proffesional) και δεν το εχω. για να εκανε και εκει ένα ελεγχο. Τωρα κοιταω να το ακυρωσω και δεν ξερω πως μου ζηταει όλο το cd και δεν εχει κάπου να το σταματήσω. οποιος είναι αυτη την στιγμη εδω ας μου πει.

Ευχαριστώ

- - - Updated - - -

παιδια εγκατεστησα το revo που μου λετε απεγκατεστησα ακομα και το προγραμματακι το reg clean δεν εγινε τπτ. Πηγα στα προσθετα του ie kai firefox τα εβγαλα ολα τπτ. Οτα ανοιγω μπαινει η ιδια μηχανη αναζήτησης η "Awesomehp" λέει στο κάτω μερος unistall ακολουθω αυτα που λεει για τα προσθετα και αλλαγη αρκικων σελιδων και κατι επεκτάσεις στις ιδιοτητες των συντομευσεων δεν πιανει τπτ.
Ξερει κανει κατι για αυτό???

cranky
25-01-14, 23:19
Οτα ανοιγω μπαινει η ιδια μηχανη αναζήτησης η "Awesomehp" λέει στο κάτω μερος unistall ακολουθω αυτα που λεει για τα προσθετα και αλλαγη αρκικων σελιδων και κατι επεκτάσεις στις ιδιοτητες των συντομευσεων δεν πιανει τπτ.
Ξερει κανει κατι για αυτό???
Κάνε ό,τι λέει εδώ (http://www.fixyourbrowser.com/removal-instructions/remove-awesomehp-com-homepage-virus-removal-guide/).
Ειδικά, το σκανάρισμα με το Malwarebytes Antimalware (http://www.malwarebytes.org/).

@ ADSLgr.com All rights reserved.