PDA

Επιστροφή στο Forum : Πού είναι η έκπτωση ανανέωσης 5% ? (ΟΕΟ)



Polter
22-02-07, 20:59
Φίλοι μου και ομοιοπαθούντες, σας χαιρετώ.
Μόλις χτές μου έφτασε ο πρώτος λογαριασμός μετά τη λήξη της αρχικής ετήσιας προπληρωμένης συνδρομής (6+6) του Broadband Pack 500 (που από τον Σεπτέμβριο έγινε Broadband Pack 1000). Όπως αναφέρει σαφώς η HOL στο site της:
" Εκπτώσεις στην ανανέωση


Το hiBOX παρέχει και επιπλέον εκπτώσεις στην ανανέωση της συνδρομής. Ανανεώνοντας το πακέτο έχεις τον 2ο χρόνο:

Έκπτωση 5% σε όποιο μηνιαίο τέλος ισχύει τη στιγμή της ανανέωσης!
Έκπτωση 10% αν προκαταβάλεις το ποσό και για τους 12 μήνες! "Στο λογαριασμό που μου έστειλαν όμως ο οποίος έχει σαν περιγραφή προϊόντος "HiBOX 1000 (Renewal)" μου χρεώνουν για τον πρώτο μήνα της νέας περιόδου συνδρομής €23,44, δηλαδή όσο ακριβώς κοστίζει το HiBOX 1000 ανά μήνα. Ενώ παράλληλα με ενημερώνουν ότι αν θέλω μπορώ να προπληρώσω την ετήσια συνδρομή μου για τους υπόλοιπους 11 μήνες(Υπόλοιπο συνδρομής 23,44x11=257,87 και με έκπτωση 5,45% : 243,81 ευρώ).
Δηλαδή η έκπτωση 5% ανά μήνα συν 5% προπληρώσω ολόκληρη την ετήσια συνδρομή που διαφημίζουν στο site, μεταφράζεται στην πράξη σε πληρωμή χωρίς έκπτωση του πρώτου μήνα και προπληρωμή με έκπτωση 5,45% των υπόλοιπων 11.
Όπως αναφέρουν χαρακτηριστικά, μπορώ να καταβάλλω 267,25 ευρώ (23,44+243,81) εφάπαξ για προπληρωμή όλης της ετήσιας συνδρομής μου.

Δηλαδή, ενώ θα έπρεπε να είναι η μηνιαία συνδρομή 23,44 x 5% έκπτωση = 22,27 ευρώ
και η εφάπαξ εξόφληση να έχει επιπλέον έκπτωση 5% δηλαδή: 12 x 22,27 = 267,24 ευρώ και με την έκπτωση 5% τελικό ποσό : 253,88 (συνολική έκπτωση 9,74%)
τελικά μου ζητάει να πληρώσω 267,25 ευρώ (συνολική έκπτωση 4,99%)

Μήπως κάποιος μας κοροϊδεύει;:mad:

chrand
22-02-07, 21:09
Τους ρώτησες και εάν ναι, τι σου απάντησαν;

Polter
22-02-07, 21:22
Έχω στείλει e-mail στο sales@hol.gr και περιμένω την απάντησή τους.. :-)

sdikr
22-02-07, 21:26
Μπες μέσα στο tools.hol.gr, και ριξέ μια ματιά στο emoney

Polter
22-02-07, 21:38
Δεν έχω κάνει χρήση καμμιάς υπηρεσίας της HOL πλην του Internet. Ακόμα και το Fritz είναι στο κουτί του με τα σελοφάν. Χρησιμοποιώ από την αρχή ένα USR 9108. Στο tools.hol.gr μου δείχνει ότι έχω διαθέσιμο υπόλοιπο 62 Ευρώ!.
Τον ίδιο ακριβώς εξωφρενικό λογαριασμό παρέλαβε σήμερα και ο κολλητός μου στη Θεσσαλονίκη.
(Να μην σχολιάσω το γεγονός ότι το Fritz το παρέλαβα στις 02/02/2006 και μου χρεώνουν ανανέωση της συνδρομής από 25/01/2007... )

grandstyle
22-02-07, 22:49
τα 62 γιατι στα εχουν πιστωσει ? παρτους ενα τηλεφωνο..

εμενα δεν μου εχει ερθει ακομη λογαριασμος αλλα ξερω οπως μου ειπαν οτι συνολικα θα πληρωσω 210 ε για 1024 - 2 μηνες δωρεαν που εχω ζητησει λογω τραγικων ταχυτητων που εχω εδω κ 4 μηνες

tolisp
23-02-07, 01:29
Φίλοι μου και ομοιοπαθούντες, σας χαιρετώ.
Μόλις χτές μου έφτασε ο πρώτος λογαριασμός μετά τη λήξη της αρχικής ετήσιας προπληρωμένης συνδρομής (6+6) του Broadband Pack 500 (που από τον Σεπτέμβριο έγινε Broadband Pack 1000). Όπως αναφέρει σαφώς η HOL στο site της:
" Εκπτώσεις στην ανανέωση


Το hiBOX παρέχει και επιπλέον εκπτώσεις στην ανανέωση της συνδρομής. Ανανεώνοντας το πακέτο έχεις τον 2ο χρόνο:

Έκπτωση 5% σε όποιο μηνιαίο τέλος ισχύει τη στιγμή της ανανέωσης!
Έκπτωση 10% αν προκαταβάλεις το ποσό και για τους 12 μήνες! "Στο λογαριασμό που μου έστειλαν όμως ο οποίος έχει σαν περιγραφή προϊόντος "HiBOX 1000 (Renewal)" μου χρεώνουν για τον πρώτο μήνα της νέας περιόδου συνδρομής €23,44, δηλαδή όσο ακριβώς κοστίζει το HiBOX 1000 ανά μήνα. Ενώ παράλληλα με ενημερώνουν ότι αν θέλω μπορώ να προπληρώσω την ετήσια συνδρομή μου για τους υπόλοιπους 11 μήνες(Υπόλοιπο συνδρομής 23,44x11=257,87 και με έκπτωση 5,45% : 243,81 ευρώ).
Δηλαδή η έκπτωση 5% ανά μήνα συν 5% προπληρώσω ολόκληρη την ετήσια συνδρομή που διαφημίζουν στο site, μεταφράζεται στην πράξη σε πληρωμή χωρίς έκπτωση του πρώτου μήνα και προπληρωμή με έκπτωση 5,45% των υπόλοιπων 11.
Όπως αναφέρουν χαρακτηριστικά, μπορώ να καταβάλλω 267,25 ευρώ (23,44+243,81) εφάπαξ για προπληρωμή όλης της ετήσιας συνδρομής μου.

Δηλαδή, ενώ θα έπρεπε να είναι η μηνιαία συνδρομή 23,44 x 5% έκπτωση = 22,27 ευρώ
και η εφάπαξ εξόφληση να έχει επιπλέον έκπτωση 5% δηλαδή: 12 x 22,27 = 267,24 ευρώ και με την έκπτωση 5% τελικό ποσό : 253,88 (συνολική έκπτωση 9,74%)
τελικά μου ζητάει να πληρώσω 267,25 ευρώ (συνολική έκπτωση 4,99%)

Μήπως κάποιος μας κοροϊδεύει;:mad:



Exmmm όπως γραφεις και μονος σου η έκπτωση αναφέρεται στο hibox και σε καμια περίπτωση στο δικό σου πακέτο broadband pack !!!
OK μπορεί να είναι "άδικο" όπως και ότι οι παλιοί συνδρομητές δεν μπορούμε να κάνουμε αναβάθμιση αλλα χάνουμε τους υπολοιπους μήνες, αλλα οι οροι είναι γνωστοί και ο καθένας επιλεγει

Polter
23-02-07, 01:46
Μα.. όπως αναφέρουν και οι ίδιοι στο λογαριασμό μου πρόκειται για Renewal... και εξάλλου δεν υπάρχει πλέον Broadband Pack, το έχει διαδεχτεί το HiBox. Για το ίδιο θέμα με διαβεβαίωσε και ο εξουσιοδοτημένος πωλητής απ' όπου είχα αγοράσει το πακέτο πριν από ένα χρόνο. (Όχι κανένας πωλητής του Γερμανού, αλλά πιο "σοβαρός" γνώστης του θέματος από κατάστημα υπολογιστών)..

tolisp
23-02-07, 03:28
Όντως έχει καταργηθεί σαν πακέτο και σε "πέρασαν" στο σύστημα για δικη τους ευκολία στο "πιο κοντινό" σε αυτό που είχες...
Δεν μπορεί αυτό να σημαίνει ότι θα απολαμβάνεις και των προνομίων που έχει η καινούρια αυτή προσφορα :)
Όπως πχ δεν μπορείς να ζητήσεις ούτε τους 2 μήνες δώρο του hibox ούτε το FritzBox Fon με leasing... ουσιαστικά οι εκπτώσεις ισχύουν για όσους έχουν εξαντλήσει τον πρώτο χρόνο και ανανεώνουν δεύτερο με hibox
Προφανώς θα έχεις δικαίωμα των εκπτώσεων hibox από του χρόνου! (όπως όλοι μας...)

Polter
23-02-07, 03:52
Δηλαδή το ίδιο παθαίνουν όλοι οι συνδρομητές της HOL που είχαν πάρει πέρισυ το Broadband Pack 500 (6+6) και συνεχίζουν στη HOL για δεύτερη χρονιά;
Περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν από τη HOL για να δω προς τα που θα κινηθώ. Δεν είναι τόσο τα χρήματα, όσο η αίσθηση της κοροϊδίας μου δίνει αυτό το παιχνίδι με τις λέξεις και τα νομικίστικα τερτίπια. Ήδη πιστεύω ότι ήμουν αρκετά υπομονετικός με τις ταχύτητες DL των 48Kb/sec το περισσότερο διάστημα σε γραμμή υποτίθεται 1MBit...
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Θα επανέλθω με την απάντηση της HOL.

giannakis1984
23-02-07, 04:52
και εγώ μπήκα και είδα ότι μου έχουν πιστωθεί 62 ευρώ στον emoney στο tools.hol.gr

δεν φτάνει που μας αναγκάζουν να πληρώνουμε για το ρούτερ που δεν χρησιμοποιούμε(αφού είναι υποχρεωτικό) τώρα δεν θα δίνουν και την έκπτωση που αναφέρουν???

και όταν λέω αναφέρουν δύο πωλητές μου το ανέφεραν χωρίς να το έχω δεί στο site τους....10% έκπτωση αν προπληρώσετε την σύνδεση....

σε εμάς τώρα που έχει γίνει αορίστου μπορούμε να την κόψουμε όποτε θέλουμε???για να ξέρουμε τι θα κάνουμε....

Tem
23-02-07, 11:44
για ανανέωση λοιπόν παρέχεται έκπτωση 10% εφόσον το πακέτο προπληρωθεί και 2 μήνες δωρεάν.
Καλή προσφορά και συνολικό όφελος περίπου 125 € για μια 8άρα σύνδεση

grsaint13
23-02-07, 12:04
Κι εγώ αυτή τη στιγμή είμαι στον 1ο μήνα της ανανέωσής μου.Όταν μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι ο πρώτος λογαριασμός θα μου έρθει τον 3ο μήνα αφού οι δύο πρώτοι είναι δώρο.Σε εσένα polter ο λογαριασμός σε ποιο μήνα σου ήρθε;

Polter
23-02-07, 16:19
Σ' εμένα ήρθε κανονικότατα πριν καν λήξει ο πρώτος μήνας της ανανέωσης. Όπως ανέφερα και παραπάνω, το Fritz έφτασε στα χέρια μου 2 Φεβρουαρίου 2006 και στο λογαριασμό που μου ήρθε χτες γράφει ότι αντιστοιχεί στην περίοδο 25/01/2007 - 24/02/2007. Ούτε λέξη για έκπτωση, και βέβαια δεν συζητάμε για 2 μήνες δωρεάν..
Δηλαδή το Broadband Pack κανονικά έληγε (6+6 μήνες) την 02/02/2007. Έστω, ας δεχτώ ότι δεν είναι ακριβής αυτή η ημερομηνία, αφού εγώ ήδη έμπαινα με δικό μου εξοπλισμό στη HOL... οπότε με το που έληξε το Broadband Pack ήρθε κατευθείαν ο λογαριασμός..
Μόλις τώρα γύρισα από τη δουλειά και ακόμα απάντηση καμμιά από τη HOL...

dimitris_v
23-02-07, 18:22
Παρακάτω επισυνάπτω το email που μου έστειλε η hol στις 29/11. Πέρυσι είχα το broadband pack 384. Αναφέρεται καθαρά η έκπτωση και το bonus των δύο μηνών για αναβάθμιση. Αυτά που γράφει το email τα συζήτησα και με τον πωλητή που ανανέωσα και μου τα επιβεβαίωσε όλα. Μου είπε ότι το λογαριασμό θα τον παραλάβω δύο μήνες μετά την ανανέωση. (Οι πρώτοι δύο μήνες είναι το bonus αναβάθμισης - ο πρώτος μήνας ήδη πέρασε). Ελπίζω να μην έχω εκπλήξεις όταν λάβω το μπουγιουρντί :nono:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστούμε που έχετε επιλέξει την Hellas OnLine για τη σύνδεσή σας στο Internet.
H ADSL συνδρομή σας στην Hellas On Line ανανεώθηκε αυτόματα στην ταχύτητα που ήδη έχετε (768kbps).
Τις επόμενες ημέρες θα λάβετε τον πρώτο σας λογαριασμό. Σ' αυτό τον λογαριασμό έχει υπολογιστεί έκπτωση 5% ως επιβράβευση (bonus) για την εμπιστοσύνη σας στην εταιρία μας. Έτσι η μηνιαία χρέωση για εσάς γίνεται: 19,44€ - 5% = 18,46€.
Στον λογαριασμό θα βρείτε πληροφορίες για την εξόφληση αυτού του ποσού, αλλά και οδηγίες για την προπληρωμή ολόκληρου του επόμενου έτους, εφόσον το επιθυμείτε. Η προπληρωμή είναι προαιρετική και σας προσφέρει 5% επιπλέον έκπτωση. Έτσι η ετήσια χρέωση για εσάς γίνεται: 19,44€ x 12 = 233,28€ - 10% = 209,95€.

Αναβαθμίστε την σύνδεσή σας σε 1024kbps και επωφεληθείτε επιπλέον των παραπάνω εκπτώσεων κερδίζοντας 2 μήνες σύνδεσης ΔΩΡΟ!
Με τη συγκεκριμένη προσφορά αναβάθμισης, η χρέωσή σας θα διαμορφωθεί ως εξής:
Ταχύτητα Μηνιαία χρέωση μετά τους
2 μήνες ΔΩΡΟ και -5% bonus Ετήσια χρέωση με 2 μήνες ΔΩΡΟ
- 5% bonus - 5% προπληρωμή
Very Fast
1024Kbps 22,27€ 210,96€
Ultra Fast
2048Kbps 39,37€ 372,96€

Polter
24-02-07, 02:36
Σήμερα το απόγευμα πέρασα από το Computer Shop απ' όπου είχα αγοράσει το Broadband Pack και τους έδειξα την απόδειξη που μου ήρθε. Ο πωλητής επέμεινε ότι το κόστος για προπληρωμή ολόκληρου του έτους είναι 210,96 όπως αναφέρει και ο φίλος dimitris_v και μου ανέφερε ότι είμαι ο δεύτερος που πηγαίνω στο μαγαζί του σήμερα με τον ίδιο περίεργο λογαριασμό. Επικοινώνησε με HOL και είπε ότι θα τους στείλει το λογ/σμό μου για να δουν τι έχει γίνει λάθος.
Μάλιστα προς επικύρωση των όσων μου είπε, μου έδειξε τις αποδείξεις κατάθεσης 211 ευρώ στη Eurobank από τους χρήστες των οποίων τις συνδρομές είχε ανανεώσει ο ίδιος. Τη Δευτέρα ή το πολύ την Τρίτη θα έχω νεώτερα. Όσο για τη HOL, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Άλλωστε όπως μου είπε και ο ίδιος ο πωλητής, καλά θα κάνω να μην περιμένω απάντηση από το sales@hol.gr μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα. Αργούν υπερβολικά να απαντήσουν. (Σε αντίθεση με την εμπειρία μου από το support@hol.gr που όποτε το χρειάστηκα ήταν άμεσο).

Polter
02-03-07, 19:48
Τελικά σήμερα, δέκα μέρες μετά, ο πωλητής μου πληροφορήθηκε από στέλεχος της HOL ότι έχει γίνει λάθος στο λογαριασμό μου και ότι εγώ το μόνο που έχω να κάνω είναι να καλέσω το τμήμα πωλήσεων στο 801 11 77777 για να το επιβεβαιώσω και μετά να πάω να καταθέσω τα 211 ευρώπουλα στη Eurobank.

Πήρα, λοιπόν, τηλέφωνο στο 801 11 77777 και μίλησα με μια πολύ ευγενική κοπέλα η οποία με πληροφόρησε ότι όπως την ενημερώνει το λογιστήριο, θα πρέπει να πληρώσω 267,25 ευρώ!!!

Τι άλλο μου μένει;

Ας ξανακάνω μια βολτίτσα μέχρι το κατάστημα απ' όπου αγόρασα το Broadband Pack και βλέπουμε..

Polter
02-03-07, 21:27
Μετά από μια επίσκεψη για πολλοστή φορά στο κατάστημα απ' όπου είχα αγοράσει τo Broadband Pack πριν ένα χρόνο, ο πωλητής μου είπε να μην πληρώσω τίποτε προς το παρόν και να περιμένω το e-mail - επίσημη απάντηση της HOL για την περίπτωσή μου. Άντε να δούμε πού θα καταλήξει το serial. Ας δείξω λιγάκι ακόμα υπομονή..

Polter
14-03-07, 18:01
Χτες το απόγευμα πέρασα για μια ακόμη φορά από το κατάστημα από το οποίο είχα αγοράσει το Broadband Pack πριν ένα χρόνο και ο πωλητής μου είπε ότι δεν είχε καμμία νέα ενημέρωση και σήκωνε τα χέρια ψηλά.
Μόλις πριν λίγο που γύρισα από τη δουλειά με πήραν τηλέφωνο από τη HOL για να συζητήσουμε για το e-mail που τους είχα στείλει στο sales@hol.gr.. στις 22/02/2007!!!
Μια ευγενική κοπέλλα, λοιπόν, αφού με άκουσε, με έβαλε για 1-2 λεπτά στην αναμονή για να συζητήσει το θέμα με ανωτέρους της και μετά μου επιβεβαίωσε πως "Ναι! Έχει γίνει λάθος. Θα ξαναεπικοινωνήσουμε μαζί σας για να σας πούμε ποιά είναι η σωστή τιμολόγηση!"

Άντε να δούμε.. :-)

jalaya
14-03-07, 18:54
Polter τον ιδιο λογαριασμο ειχα και εγω.... Το εχουν συστημα φαινεται... Τους ειχα παρει τηλεφωνο 3 φορες αμεσως μολις πηρα τον λογαριασμο στα χερια μου και αφου περιμενα 3 μισαωρα(!!!) και βαλε στην αναμονη(δεν τους συνεφερε να μου μιλησουν) με το που ξαναπηρα ειπα οτι θα περασω απο τα γραφεια τους και τελικα μιλησα και μετα απο μαραθωνιες διαβουλευσεις μου ηρθε τον επομενα μηνα ενας ...περιπου κανονικος λογαρισμος αφου με χρεωναν 10 ευρω επιπλεον απ'το κανονικο αλλα το αφησα αυτη τη φορα και τα πληρωσα, γιατι πιο πολλα θα μου φανε στις αναμονες.....

Polter
28-03-07, 21:32
Μόλις χτες παρέλαβα ένα νέο λογαριασμό από τη HOL που αυτήν τη φορά είχε και την έκπτωση 5+5%. Τελικά μου ζητάνε συνολικά 232,63 € για να προεξοφλήσω όλο το έτος. Τι να πώ.. Έχω την εντύπωση ότι πάλι κάτι δεν πάει καλά, καθώς μου ζητάνε 21,10 για τον τρέχοντα μήνα και 211,53 για όλο το πόλοιπο έτος. Έχω την εντύπωση ότι ο περασμένος μήνας, που δεν πλήρωσα λόγω του αλλοπρόσαλλου λογ/σμού, δεν έχει συμπεριληφθεί, αλλά δεν πιστεύω να μου το ξεφουρνίσουν αργότερα. Μάλλον θα πληρώσω το ποσό που λένε και ελπίζω να ξεμπερδέψω..

@ ADSLgr.com All rights reserved.