PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL



greg.chalk
25-01-14, 05:51
Καλημέρα,

σκέφτομαι εδώ και κάποιο καιρό να αλλάξω provider από ΟΤΕ σε HOL. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον ΟΤΕ και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Η γραμμή μου συγχρονίζει γύρο στα 6-7mbps και είναι σε fastpath. Η γραμμή είναι σταθερή και έχω πολύ καλό latency στα games.
Γενικότερα, παρόλο που συγχρονίζω χαμηλά, ποτέ δεν είχα προβλήματα με την γραμμή μου(παλιότερα είχα και forthnet).
Ο λόγος ο οποίος θέλω να αλλάξω είναι οικονομικός. Ο λόγος που είχα επιλέξει τον ΟΤΕ ήταν επειδή τότε θεωρούνταν ότι έχει καλύτερο latency στα games.
Εξακολουθεί ο ΟΤΕ να έχει καλύτερο latency; :hmm:
Από 'τι έμαθα η HOL δίνει πλέον fastpath και μπορώ να κάνω και το snr 9.
Θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν για το latency στη HOL.
Θα έχω περίπου ίδιο latency ή του ΟΤΕ είναι λίγο καλύτερο; :hmm:

Να πω ότι μένω Περιστέρι και αυτά είναι κάποια χαρακτηριστικά της γραμμής 134347 134348

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

vforvendetta85
26-01-14, 15:33
Αν είσαι gamer, απέφυγε την hol.Το fastpath το συνδυάζουν με 11 db margin και όχι με 9.
Γενικά καλύτερος είναι ο ΟΤΕ σε pings.Ως εναλλακτική θα σου πρότεινα τη forthnet.6άρι margin και fastpath.

greg.chalk
26-01-14, 16:24
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Και εγώ αυτό φοβόμουν. Έχω διαβάσει παλιότερα post για την HOL, και απλώς έλπιζα μήπως έχει αλλάξει κάτι.
Πάντως πολύ ακριβός ο ΟΤΕ.
Να πω την αλήθεια άρχισα να σκέφτομαι την HOL από όταν έκαναν μια καλή προσφορά για δύο χρόνια: 17ευρώ τον πρώτο χρόνο με 24 internet και απεριόριστα αστικά/υπεραστικά και τον δεύτερο χρόνο 20ευρώ.(για συνδρομητές vodafone).
Καμία σχέση με τα 40άρια που πληρώνω στον ΟΤΕ.


υ.γ. χθες με την βροχή έκανα μια επανεκκίνηση στο ρούτερ(χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα), και μετά συγχρονίστηκε στα 7,5 mbps από τα 6 που ήταν!
Λέτε ο ΟΤΕ να παρακολουθεί τα post μου εδώ και για αυτό να μου αύξησε ταχύτητα; χαχαχα!:p

vforvendetta85
26-01-14, 17:04
Αν τα οικονομικά σου δεδομένα δεν επιτρέπεουν ανοίγματα, πήγαινε hol και κάνε υπομονή.Με τις τιμές αυτές που σου δίνει, ίδια τιμή δεν θα βρεις πουθενά.

greg.chalk
26-01-14, 17:38
Και εγώ αυτό σκέφτομαι.

Μάλλον θα κάνω μια μικρή υποχώρηση σε ping κτλπ με όφελος το οικονομικό.
Όπως και να 'χει την απόφαση θα την πάρω στο τέλος της εβδομάδας, οπότε αν υπάρχουν συμβουλές/εντυπώσεις μέχρι τότε θα με βοηθούσαν πολύ.

Ευχαριστώ και πάλι vforvendetta:)

Vitruvian78
26-01-14, 22:17
Η άποψη του vendetta είναι σωστη

greg.chalk
15-02-14, 07:14
Να ενημερώσω ότι έκανα τελικά την αίτηση για 17 ευρώ και για τα δύο χρόνια. Οπότε θα ενημερώσω σχετικά για εντυπώσεις.

Αν θέλετε μπορώ να κάνω κάποιο τεστ για να συγκρίνουμε το πριν και μετά. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο παιχνίδι να δοκιμάσω γιατί τους τελευταίους μήνες δεν πολυπαίζω και γιατί μόλις έκανα φορμάτ.

greg.chalk
20-02-14, 20:23
Μου ήρθε το modem ZXHN H108N v2.3 και η γραμμή θα ενεργοποιηθεί στις 26/02.

Το έβαλα πάνω απλός για να το δοκιμάσω και έχει σχεδόν τα πάντα κλειδωμένα! Τέλος πάντων του έβαλα τους κωδικούς του ΟΤΕ και συγχρόνισε στα 4.6(!).
Ακόμα και το bridge mode είναι κλειδωμένο! (Θα ανοίξω άλλο thread για να ρωτήσω για router κτλπ.)

Οπότε εν αναμονή εντυπώσεων στις 26/02.

liontaros
13-03-14, 15:18
Ενεργοποιήθηκε η γραμμή στις 11/03 η μετάβαση έγινε ομαλότατα. Τα στατιστικά της γραμμής μου:
Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 862/8370 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1028/9524 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/11 dB
Line Attenuation (Up/Down) 21.9/35.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.6/20.7 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/32
Interleave Delay (Up/Down) 771/740 ms
INP (Up/Down) 1.9/0.6 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/47
Annex Type AnnexA
Προηγούμενη σύνδεση στον οτέ είχα το οτε 2play με 2mbps

vforvendetta85
13-03-14, 15:31
Πάρε τηλ. στο τεχνικό τμήμα να σου ρίξουν :

Noise Margin (Up/Down) 10/11 dB

στα 9 db. Περίπου ένα Mbps θα το κερδίσεις.

greg.chalk
26-03-14, 00:43
Καλησπέρα,

συγνώμη που άργησα να γράψω εντυπώσεις, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ:)

Λοιπόν από θέμα ταχύτητας είμαι ακριβώς στα ίδια χωρίς καμία διαφορά, αν και έλπιζα να συγχρονίσω 2-3mbps ψηλότερα:(
Από θέμα σταθερότητας δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα(ούτε και πριν είχα έτσι και αλλιώς)

Στην αρχή συγχρόνισα στα 6,5 και αμέσως πήρα τηλέφωνο να γίνει η γραμμή fastpath, με αποτέλεσμα μετά το fastpath να πέσει ο συγχρονισμός στα 6 περίπου.

Ο υπάλληλος που έκανε την γραμμή fast path μου είπε πως υπάρχουν τρία προφίλ για fastpath: ένα στα 8mbps, ένα στα 10mbps και ένα στα 12mbps.
Ο υπάλληλος με έβαλε στο 8mbps προφίλ λέγοντας μου ότι μέχρι εκεί σηκώνει η γραμμή μου. Το snr μου είπε ότι πάει ανάλογα με το προφίλ και δεν ρυθμίζεται ξεχωριστά χωρίς να μου εξηγήσει όμως πόσο είναι το snr σε κάθε ένα από τα τρία αυτά προφίλ.
Όπως και να'χει, το snr σε fastpath πήγε 9.5 -9.9 από 11 που ήταν σε interleaved path.

και κάποιες ερωτήσεις...

1. κανονικά με Line Attenuation 36,5 και απόσταση περίπου 2,6χλμ ,δεν θα έπρεπε να ήμουν περίπου στα 10mbps; ή έστω 8-9mbps;

2. όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, το μόντεμ είναι εντελώς κλειδωμένο και έχει κλειδώσει σε ADSL_G.dmt και όχι σε adsl2+, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το αλλάξω!
μπορεί να μου το ρυθμίσει κάποιος υπάλληλος αυτό;


και μια foto απ'το modem: 137137

dimtz
26-03-14, 02:17
αν σου εβαλαν προφιλ 8mbps μεχρι εκει μπορεις να πας, γι αυτο και εχεις adsl_G.dmt, τωρα αν θες να δεις μεγαλυτερες ταχυτητες δηλαδη μεχρι 8mbps βαλε αλλο ρουτερ, το συγκεκριμενο ειναι σταθερο αλλα κλειδωνει χαμηλα, στο λεω διοτι το εχω δοκιμασει, με αυτο κλειδωνω 12, με netfaster 14,5 και με oxygen 16,5, μιλαμε για μεγαλες διαφορες, αν εχεις αλλο ρουτερ δοκιμασε το και πες μας τ αποτελεσματα

jimavagianos
26-03-14, 03:05
Η ονομαστική ταχύτητα συγχρονισμού δεν είναι συνάρτηση μόνο της απόστασης αλλά και αρκετών άλλων παραγόντων που έχουν αναφερθεί πολλάκις στο forum. Εχω δει σύνδεση 50 μόλις μέτρα από το αστικό κέντρο σε ταχύτητα 15,5 Mbps/1Mbps, σε προφίλ 24/1 αλλά με σάπια κάθετη. Εγώ π.χ. στα 800 μέτρα από το αστικό κέντρο είχα φτάσει στα 12/1 από 20-22/1 τα πρώτα χρόνια, με προβληματικό απερχόμενο, που μετά την αλλαγή του πήγα 20-21/1 και τώρα με vdsl2+ είμαι στα 40/5, σε προφιλ 50/5 και παρόχο Forthnet.

dimtz
26-03-14, 03:17
το θεμα ειναι οτι αν οντως υπαρχει προβλημα, ποιος θα σου το βρει και ποιος θα σου το λυσει, τους λες συγχρονιζω χαμηλα και σου απαντανε μια χαρα εισαι, μαλλον και σ αυτην την περιπτωση μεσο χρειαζεσαι :)

greg.chalk
26-03-14, 03:46
αν σου εβαλαν προφιλ 8mbps μεχρι εκει μπορεις να πας, γι αυτο και εχεις adsl_G.dmt, τωρα αν θες να δεις μεγαλυτερες ταχυτητες δηλαδη μεχρι 8mbps βαλε αλλο ρουτερ, το συγκεκριμενο ειναι σταθερο αλλα κλειδωνει χαμηλα, στο λεω διοτι το εχω δοκιμασει, με αυτο κλειδωνω 12, με netfaster 14,5 και με oxygen 16,5, μιλαμε για μεγαλες διαφορες, αν εχεις αλλο ρουτερ δοκιμασε το και πες μας τ αποτελεσματα

Έχω πάλι ένα zte zxv10 w300 από πριν που ήμουν στον ΟΤΕ, και μπορώ να δανειστώ και ένα thomson tg585 v7.

Πάντως σίγουρα θα αγοράσω καινούργιο modem router αργότερα

edit:

με το w300 συγχρόνισε στα 6,5. Το thomson θα το δοκιμάσω αύριο.

dimtz
26-03-14, 11:50
Καλημερα, και το thomson σχετικα χαμηλα συγχρονιζει σε σχεση αλλων εταιριων, δοκιμασε καποιο του εμποριου αν εχει καποιος φιλος ,η καποιο netfaster επειδη το εχω δοκιμασμενο και εγω, τελος να τους πεις να σε βαλουν σε προφιλ 10αρι αν οχι 12αρι

greg.chalk
05-04-14, 23:05
Καλημερα, και το thomson σχετικα χαμηλα συγχρονιζει σε σχεση αλλων εταιριων, δοκιμασε καποιο του εμποριου αν εχει καποιος φιλος ,η καποιο netfaster επειδη το εχω δοκιμασμενο και εγω, τελος να τους πεις να σε βαλουν σε προφιλ 10αρι αν οχι 12αρι
Καλησπέρα,
κατ' αρχάς συγνώμη που ενημερώνω τόσο αραιά, αλλά έχω πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο.

Πήρα τηλέφωνο στη HOL και μου άλλαξαν το προφίλ σε 12(τουλάχιστον έτσι μου είπαν), και το snr margin ανέβηκε στα 12.5 και η ταχύτητα έπεσε στα 5.2:(.
Παρόλο που μου είπαν ότι είμαι 12άρι προφίλ, το Modulation Type εξακολουθεί να είναι ADSL_G.dmt και όχι adsl2plus.
Επίσης μου είπαν ότι δεν υπάρχει 10άρι προφίλ(ενώ όταν είχα πάρει στις αρχές για να κάνω την γραμμή fastpath, ο τεχνικός τότε μου είχε πει ότι υπάρχει:hmm:)

Παρ'όλα αυτά δοκίμασα 2 modem: thomson tg585v7 και d-link dsl-2740r. Και τα 2 συγχρόνισαν περίπου 5.5 με 5.7.

θα πάρω αύριο και θα τους πω να μου ξαναλλάξουν το προφίλ.
Το Modulation Type που εξακολουθεί να είναι ADSL_G.dmt και όχι adsl2plus εξαρτάται από το προφίλ ή από τις ρυθμίσεις του μόντεμ;

Επίσης θα δοκιμάσω και το netfaster iad 2 που προτείνει ο dimtz(10-15ευρώ έχει μεταχειρισμένο)

dimtz
05-04-14, 23:37
Γεια σου φιλε, αν εξακολουθει να γραφει ADSL_Gdmt δε μπορεις να κανεις κατι εσυ, οτι ρουτερ και να βαλεις. απλα το συγκεκριμενο ρουτερ ειναι για κλοτσιες και τιποτε αλλο, το χειροτερο που περασε απο τα χερια μου, ισως να φταιει ετσι που το εχουν σεταρισμενο, δε ξερω, κατι φταιει, απλα πιστευω μ ενα αλλο να δεις καλυτερα αποτελεσματα, εγω ειδα μεγαλες διαφορες, ειμαι επαρχια, διαφορετικα θα σου εστελνα να δοκιμασεις ενα netfaster

greg.chalk
06-04-14, 01:12
Γεια σου φιλε, αν εξακολουθει να γραφει ADSL_Gdmt δε μπορεις να κανεις κατι εσυ, οτι ρουτερ και να βαλεις. απλα το συγκεκριμενο ρουτερ ειναι για κλοτσιες και τιποτε αλλο, το χειροτερο που περασε απο τα χερια μου, ισως να φταιει ετσι που το εχουν σεταρισμενο, δε ξερω, κατι φταιει, απλα πιστευω μ ενα αλλο να δεις καλυτερα αποτελεσματα, εγω ειδα μεγαλες διαφορες, ειμαι επαρχια, διαφορετικα θα σου εστελνα να δοκιμασεις ενα netfaster

Σ'ευχαριστώ πολύ για την προθυμία:oneup:
θα μιλήσω αύριο με HOL και θα δω τι θα κάνω.

πάντως στο θέμα με το μόντεμ-ρούτερ έχω 3 επιλογές:

1) netfaster iad 2 σε bridge mode + netgear r7000 (http://www.skroutz.gr/s/4590268/NetGear-R7000.html)

2) Draytek Vigor 2760n (http://www.skroutz.gr/s/3312844/Draytek-Vigor-2760n-Annex-A.html) (θα μπορώ να δοκιμάσω και τα codes που δίνει μήπως και συγχρονίσει λίγο καλύτερα, συν ότι υποστηρίζει vdsl αν τύχει και βάλουν στο Περιστέρι μελλοντικά)

3) Asus DSL-N66U (http://www.skroutz.gr/s/4322028/Asus-DSL-N66U.html) ( θα μπορώ να "παίξω" με το snr margin της γραμμής για καλύτερο συγχρονισμό, συν ότι και αυτό υποστηρίζει vdsl)

dimtz
06-04-14, 01:21
τιποτα φιλε σιγα :) , θα σου πω την αποψη μου πανω στις επιλογες που αναφερεις : μη δεινεις τοσα χρηματα για κατι που δεν εισαι σιγουρος οτι θα κερδισεις αρκετα απο την γραμμη σου, οτι και να παρεις δε θα δεις μεγαλες αποκλησεις, μη παρεις ρουτερ vdsl προς το παρων διοτι ειναι ακριβα, αυτα που δεινουν οι παροχοι ειναι πολυ καλα, περιμενε προς το παρων και μη κανεις τιποτα, τωρα εσυ εχεις το μαχαιρι εσυ και το καρπουζι :oneup:

edit με 40 attenuation βαρια μεχρι 12 mbps μπορεις να πας, αρα κοιτα να πιασεις καπου 10 mbps και θα εισαι ευχαριστημενος, εισαι κοντα στα 2.800 μετρα απο το αστικο κεντρο, vdsl προς το παρων δε το σκεφτεσαι, μεχρι 1 χιλιομετρο πηγαινει

greg.chalk
09-04-14, 00:23
Πήρα τηλέφωνο στη HOL και μου άλλαξαν το προφίλ σε 12(τουλάχιστον έτσι μου είπαν), και το snr margin ανέβηκε στα 12.5 και η ταχύτητα έπεσε στα 5.2:(.
Παρόλο που μου είπαν ότι είμαι 12άρι προφίλ, το Modulation Type εξακολουθεί να είναι ADSL_G.dmt και όχι adsl2plus.
Λοιπόν,

πήρα τηλέφωνο τη HOL και μου ρύθμισαν το snr margin στα 9 και ρύθμισαν επίσης το Modulation Type από ADSL_G.dmt σε adsl2plus. Το fastpath παρέμεινε ως είχε.

Μετά από πολλές δοκιμές με speedtest Ookla ,Hol speedtest και πάρα πάρα πολλές επανεκκινήσεις των ρούτερ, τον καλύτερο συγχρονισμό έχει το zte ZXV10 W300(μου έχει μείνει από τον ΟΤΕ).
Τα τεστ και οι μετρήσεις έγιναν 2-4 τα ξημερώματα επειδή εκείνες τις ώρες τα ρούτερ συγχρόνιζαν σχεδόν 1mbps! παραπάνω.

1. thomson tg585v7: 6.7

2. zte ZXHN H108N: 6.8

3. netfaster iad 2: 7.2

4. zte ZXV10 W300: 7.7

Να πω και κάποιες πληροφορίες που ίσως να ενδιαφέρει κάποιους.
Μιλώντας με τον τεχνικό και προσπαθώντας να τον πείσω να μου βάλει snr 6 στο fastpath, μου είπε ότι δεν γίνεται fastpath και snr 6, αλλά θα μπορούσε να μου κάνει τη γραμμή interleaved και snr 6! αν έκανε custom το προφίλ μου(ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν θυμάμαι πως ακριβώς το είπε).
Του είπα ότι χρειάζομαι το fastpath, οπότε αναγκαστικά το snr έμεινε στο 9.

Μετά από όλα αυτά, δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Έτσι και αλλιώς στη γειτονιά μου και οι άλλοι με 5-5.5 συγχρονίζουν σε interleaved.

dimtz
09-04-14, 00:30
Γρηγορη κανε και μια αναβαθμιση το netfaster http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1961 δε ξερω αν θα κερδισεις κατι , δε το εχω δοκιμασει, οποιος γνωριζει ας μας πει :)

greg.chalk
09-04-14, 01:28
Γρηγορη κανε και μια αναβαθμιση το netfaster http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1961 δε ξερω αν θα κερδισεις κατι , δε το εχω δοκιμασει, οποιος γνωριζει ας μας πει :)
μόλις το έκανα, δεν άλλαξε τίποτα, ακριβώς το ίδιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.