PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΓΡΑΜΜΩΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ



christopheroeo
25-01-14, 18:34
Γεια σας οπως γραφω και στον τιτλο ΜΠΑΧΑΛΟ...ειμαι συνδρομητης στη wind
Στης 13 του μηνος ανακαλυψα πως δεν εχω ιντερνετ καλω στην wind και ανακαλυπτουμε οτι τα τσακαλια του οτε εχουνε μπερδεψει 3 γραμμες δηλαδη εγω το 21024χχχ1 τον αριθμο 21024χχ2 και τον 21024χχ3 .... στην αρχη θεωρησα οτι σε λιγες μερες θα το φτιαξουν εχουν περασει ηδη 12μερες και ο οτε δεν εχει κανει τιποτα ακομη....τωρα δεν εχω ουτε τηλ ειναι νεκρο.... ουτε ιντερνετ φυσικα... εχω μιλησει και με τον κυριο που εχει το νουμερο μου (ειναι στον οτε) και οτι λεει η wind σε εμενα λεει και ο οτε σε αυτον. Στην αρχη ελεγαν σε λιγες μερες θα ειναι ετοιμο ....... τωρα λενε δεν ξερουνε το ποτε???? Υπαρχει περιπτωση να εχει συμφερον ο οτε η wnd μεσα απο αυτο το μπερδεμα??? εγω τι να κανω καταγγελια στον Εεττ??? Πως να κινηθω για να βρω την γραμμη μου :-D:-D ? Οσο για γελια ειναι ολο αυτο που συνεβη τοσο για κλαματα ειναι.. παλι καλα π εχω σμαρτφονε. Και μπορω και κανω την δουλεια μου. Θα ηθελα πολυ να ακουσω της αποψεις σας!

nicolaos
26-01-14, 08:47
Το τεχνικο θεμα θα το λυσουν οι τεχνικοι,υπαρχει και οικονομικο,το οφ παγιο 12ημερων θα το χρεωσουν;

christopheroeo
26-01-14, 16:18
Θα γινει αφαιρεση του παγιου για οσο διαστημα ειμαι χωρις παροχες.. το θεμα ειναι γιατι οι τεχνικοι καθυστερουν τοσο πολυ για την αποκατασταση της βλαβης??

- - - Updated - - -

Εφυγε καταγγελια online στον ΕΕΤΤ . Υπαρχει καμοια αλλη παρομοια υπηρεσια οπως ο ΕΕΤΤ οπου να μπορω να κανω καταγγελια???? Τωρα που πηρα το κολα'ι'... :-P δεν ξερω κατα ποσο θα ασχοληθει ο εεττ με το προβλημα μου αλλα τουλαχιστον δεν μενω με σταυρωμενα τα χερια..

nikraven
27-01-14, 20:05
Θα γινει αφαιρεση του παγιου για οσο διαστημα ειμαι χωρις παροχες.. το θεμα ειναι γιατι οι τεχνικοι καθυστερουν τοσο πολυ για την αποκατασταση της βλαβης??

- - - Updated - - -

Εφυγε καταγγελια online στον ΕΕΤΤ . Υπαρχει καμοια αλλη παρομοια υπηρεσια οπως ο ΕΕΤΤ οπου να μπορω να κανω καταγγελια???? Τωρα που πηρα το κολα'ι'... :-P δεν ξερω κατα ποσο θα ασχοληθει ο εεττ με το προβλημα μου αλλα τουλαχιστον δεν μενω με σταυρωμενα τα χερια..
στείλε και ένα e-mail (https://www.ote.gr/web/guest/consumer/email-contact-form) με όλο το ιστορικό σου στον Οτε να δείς τι θα σου απαντήσουν

emeliss
27-01-14, 20:32
Τίποτα να μην στείλει στον ΟΤΕ. Δεν είναι πελάτης λιανικής του ΟΤΕ.

nikraven
27-01-14, 20:40
Τίποτα να μην στείλει στον ΟΤΕ. Δεν είναι πελάτης λιανικής του ΟΤΕ.
εγώ ξέρω ότι δεν είναι πελάτης λιανικής του ΟΤΕ και ότι δεν έχει καμμία σχέση με τον ΟΤΕ αλλά του πρότεινα να στείλει e-mail
εφόσον αναφέρει στο αρχικό του νήμα:
''και ανακαλυπτουμε οτι τα τσακαλια του οτε εχουνε μπερδεψει 3 γραμμες''
Το πολύ πολύ να πάρει μια απάντηση εκ μέρους του ΟΤΕ στην οποία απάντηση θα του ξεκαθαρίζουν τα γεγονότα.

emeliss
27-01-14, 21:02
Στον ΟΤΕ δεν ξέρουν ποιος ειναι. Πως θα του ξεκαθαρίσουν το οτιδήποτε;

Υπάρχει διαδικασία ανάμεσα στους παρόχους. Αν δεν βγάζουν άκρη αυτοί, υπάρχει και ανοικτή καταγγελία όπως μας είπε ο συνφορουμήτης.

nikraven
27-01-14, 21:31
Στον ΟΤΕ δεν ξέρουν ποιος ειναι. Πως θα του ξεκαθαρίσουν το οτιδήποτε;

Υπάρχει διαδικασία ανάμεσα στους παρόχους. Αν δεν βγάζουν άκρη αυτοί, υπάρχει και ανοικτή καταγγελία όπως μας είπε ο συνφορουμήτης.
Σίγουρα δεν ξέρουν ποιός είναι και σίγουρα υπάρχουν διαδικασίες ανάμεσα στους παρόχους αλλά μια απάντηση θα την πάρει όποια και αν είναι αυτή.
Και να δείς όταν η ΕΕΤΤ θα αρχίσει να μοιράζει επιστολές σε όλους τους εμπλεκόμενους για διερεύνηση
τότε θα πάρει την σίγουρη απάντηση.

FuS
27-01-14, 23:07
Από την στιγμή που ο συμφορουμίτης δεν υπάρχει (φαίνεται σαν record) καν στο siebel και το θέμα του δεν αφορά περίοδο που ήταν πελάτης του, δεν πρόκειται να τον εξυπηρετήσουν.
Την wind θα εξυπηρετήσουν όπως υποχρεούνται και από την μεταξύ τους σύμβαση και όχι απευθείας τον πελάτη (κάτι που δεν γίνεται έτσι κι αλλιώς).

christopheroeo
28-01-14, 16:16
Συμφωνω με τον φιλο emelis. Οταν πηρα τηλ τον οτε για να ενημερωθω και για να τους πω τι γινεται... η απαντηση τους ηταν οτι ανηκω σε αλλο παροχο αρα εκει να παρω...σωστο ειναι αυτο που μου ειπαν.. ΟΜΩΣ το θεμα ειναι η wind με αφησε χωρις τηλ και ιντερνετ η ο οτε?? Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια?? Οφειλουν απαντησεις...ευελπιστω ο εεττ να μου της δωσει..εαν και αυτο που με ενδιαφερει ειναι η αποκατασταση της βλαβης . Θα κανω καταγγελια και στο ινστιτουτο καταναλωτη inka.gr του π@υστ# τοσες καταγγελιες θα το φτιαξουν χα χα

AssVas
29-01-14, 16:56
chris άκου πως πάει το πράγμα, ο ΟΤΕ δεν έχει πρόσβαση στα συστήματα που καταχωρεί τις βλάβες της η Wind και η Wind αντίστοιχα στου ΟΤΕ .
Άρα εσύ σαν πελάτης της Wind δηλώνεις το πρόβλημα εκεί που πληρώνεις . Η Wind στην συνέχεια προωθεί μέσω άλλης διαδικασίας την βλάβη προς συγκεκριμένη υπηρεσία του ΟΤΕ που εμφανίζεται σαν WIND και όχι σαν τσάκαλος και οφείλει να σου δίνει ενημέρωση για την πορεία της βλάβης.

Οπότε ένας τηλεφωνητής σε τεχνικό CC της Χ εταιρίας , δεν μπορεί να ξέρει τι γίνεται με μία βλάβη της Ψ εταιρίας , ακόμα και αν η Χ μετρά την γραμμή της Ψ επειδή την ενοικιάζει σε αυτήν κτλ. Με λίγα λόγια είναι άτοπο να καλείς τον ΟΤΕ .

Ωστόσο μπορείς να ζητήσεις έγγραφη αναφορά από την Wind για όλη την διάρκεια της βλάβης και να ζητήσεις και αποχρέωση .
Την αποχρέωση την δικαιούσαι ασχέτως αν καθυστερεί η επίλυση της βλάβης σου από Χ/Ψ /Ζ εταιρία.

Από εκεί και πέρα γνωρίζω ότι υπάρχει τελευταία οδηγία / απόφαση οι βλάβες των εναλλακτικών να είναι προτεραιότητα στα συνεργεία του ΟΤΕ και θεωρώ πολύ περίεργο για βλάβη νεκρού τηλ. (που είναι και βασική υπηρεσία) να έχουν περάσει 10+ ημέρες χωρίς να στο έχουν φτιάξει .

Κάλεσε στην Wind και ζήτα να μιλήσεις με έναν επόπτη και να σε ενημερώσουν με ημερομηνία αποκατάστασης . Κάνε και μία εκτροπή (χωρίς χρέωση εννοείται ) το σταθερό σου στο κινητό να μην χάνεις τις κλήσεις και κάνε και φραγή εξερχομένων). (Εσύ μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο μεν, αλλά αν ακόμα κάποιος άλλος έχει το σταθερό σου μπορεί να σαλιαρίζει με τις ώρες ή να καλεί εξωτερικό ή ροζ κτλ. )

δώσε μας update.

christopheroeo
30-01-14, 12:30
Κοιταξε ετσι οπως τα λες σωστα μου ακουγονται . Απλα σκεψου σαν απλος πελατης διχως περιτερο γνωση στο πως εποικινωνουν οι εταιριες .απλα προσπαθησα να βρω την λυση... αυτο που με εχει εκνευρισει ειναι πως η γραμμη μου ειναι ενοικιαζομενη απο τον οτε. Και ο οτε (ενοικιαστης) κανει την μακακια και δεν υπαρχει η υποδομη?? Τεχνογνωσια?? Φιλοτιμο???? Να το φτιαξουν 16 ολοκληρες μερες??? Δεν ξερω ισως ειμαι και λαθος που τα βαζω με τον οτε.. φυσικα δεν υποστηριζω τηn wind αλλα οταν ο οτε στελνει στην wind κλεισιμο βλαβης και η βλαβη δεν εχει κλεισει μετα λενε θα πανε το μεσημερι να την διορθωσουν .... και τελικα δεν τα καταφεραν... και ρωτω τι θα γινει ρε παδια ποτε θα επιλυθει η βλαβη και η wind μου απανταει ο οτε δεν μας εχει δωσει ημερομηνια αποκαταστασης...... και οσες ημερομηνιες ειχε δωσει ηταν ψευδης... δεν ξερω τι να πω...

- - - Updated - - -

Κοιταξε ετσι οπως τα λες σωστα μου ακουγονται . Απλα σκεψου σαν απλος πελατης διχως περιτερο γνωση στο πως εποικινωνουν οι εταιριες .απλα προσπαθησα να βρω την λυση... αυτο που με εχει εκνευρισει ειναι πως η γραμμη μου ειναι ενοικιαζομενη απο τον οτε. Και ο οτε (ενοικιαστης) κανει την μακακια και δεν υπαρχει η υποδομη?? Τεχνογνωσια?? Φιλοτιμο???? Να το φτιαξουν 16 ολοκληρες μερες??? Δεν ξερω ισως ειμαι και λαθος που τα βαζω με τον οτε.. φυσικα δεν υποστηριζω τηn wind αλλα οταν ο οτε στελνει στην wind κλεισιμο βλαβης και η βλαβη δεν εχει κλεισει μετα λενε θα πανε το μεσημερι να την διορθωσουν .... και τελικα δεν τα καταφεραν... και ρωτω τι θα γινει ρε παδια ποτε θα επιλυθει η βλαβη και η wind μου απανταει ο οτε δεν μας εχει δωσει ημερομηνια αποκαταστασης...... και οσες ημερομηνιες ειχε δωσει ηταν ψευδης... δεν ξερω τι να πω...

Υ.γ εαν ειναι ευκολο να μεταφερθει το θεμα στην ενοτητα της wind

- - - Updated - - -

περασε τεχνικος του οτε σημερα , και επιτελους εχω τηλεφωνο και ιντερνετ!

nikraven
01-02-14, 09:53
περασε τεχνικος του οτε σημερα , και επιτελους εχω τηλεφωνο και ιντερνετ!
να δείς θα διάβασε το νήμα και ήρθε.:)
Πέρα απο το χαβαλέ τέλος καλό όλα καλά.:oneup:
Να μην πάει και άδικα τόσο γράψιμο στο νήμα.

christopheroeo
01-02-14, 17:17
να δείς θα διάβασε το νήμα και ήρθε.:)
Πέρα απο το χαβαλέ τέλος καλό όλα καλά.:oneup:
Να μην πάει και άδικα τόσο γράψιμο στο νήμα.

hehe το ιδιο feeling ειχα και εγω.. οτι δεν πηγε χαμενο το γραψιμο. η αληθεια ειναι πως ολα πηγαν πολυ καλυτερα απο οτι τα περιμενα! ειχα προβλημα με την γραμμη μου πριν γινει το μπερδεμα γραμμων , με χαμηλους συνχρονισμους και αποσυνδεσεις.. μου ειχαν πει πως ειναι ενα εξωτερικο καλωδιο του οτε που ειχε φαγωθει σε ενα σημειο εξωτερικα. οταν ηρθε ο τεχνικος ομως για να συνδεσει την γραμμη μου , απο το μπερδεμα τον γραμμων μου ειπε πως βρηκε την βλαβη στα 130 μετρα απο το σπιτι μου. και μετεφερε το κουτι εξω απο το σπιτι μου. επισης μου ειπε πως το καλωδιο δεν εχει θεμα γιατι εχουν εσωτερικη μονωση καλη, και δεν εχει φαγωθει αρα δεν εχει θεμα το καλωδιο.. η αληθεια ειναι πως τον εβλεπα να τρεχει σαν τον βεγγο με την σκαλα περα δοθε δουλευε με μερακι και φιλοτιμο ( του τα ειχα χωσει διακριτικα με ωραιο τροπο ) μετα ημουν σε φαση ετοιμος να του πω εαν θελει βοηθεια με την σκαλα χα χα... ωραιος τυπος! απο ολους τους τεχνικους που εχουν ερθει σπιτι μου ηταν ο μοναδικος που δεν ηταν "ελα μωρε τωρα εχω και αλλες βλαβες να λυσω" και απο τοτε που αποκατασταθηκε η βλαβη ειμαι συνχρονισμενος στα 13m/b down και 1024 upload , χωρις αποσυνδεσης αρα πρεπει να λυθηκε και το προβλημα με τους χαμηλους συνχρονισμους και της αποσυνδεσης!

christopheroeo
04-02-14, 20:47
χαιρετω παλι! τωρα εχει μεινει το θεμα αφαιρεσης παγιου πιστωση δηλαδη και αφαιρεση οσων κλησεων εχουν γινει απο αυτον που ειχε την γραμμη μου. η βλαβη ηταν απο 13/1/14 εως 30/1/14 Ο οτε ειχε δηλωσει στης 21/1/14 κλεισιμο βλαβης. και εχει γινει το εξης τωρα με την πιστωση , βγηκε η πρωτη απο 13 εως 20 του μηνος 4.66Ε και σε 3 4 μερες θα βγει και η δευτερη πιστωση απο 21 εως 4/2/14 με πιστωσαν με παραπανω :lol:

και εγω ελεγα στην κοπελα που μιλησα απο 13 μεχρι 30 δεν ειχα υπηρεσιες οχι μου λεει , το συστημα λεει οτι οτε σημερα εκλεισε την βλαβη. αυτα ειναι! αυτο θα εγινε μαλλον γιατι απο οτι παρατηρησα σημερα ειδα κομμενα καλωδια και μου εκανε εντυπωση το καλωδιο εξω απο το σπιτι μου , φαινοταν σαν καινουριο το κοιτουσα το κοιιτουσα λεω λες το αλαξαν επιτελους ?????????????? γιαυτο κλεισαν την βλαβη σημερα γιατι εκαναν ολοκληρομενη δουλεια!! προφανως. απο οτι φαινεται ο τεχνικος του οτε που ηρθε για να φτιαξει το νεκρο τηλ κτλπ μαλλον διαβαζει το φορουμ και ειδε τα καλα μου λογια! :lol:

P.S καποιος admin mod να μεταφερει το θεμα στην ενοτητα της wind :)

AssVas
07-02-14, 16:57
To σύστημα του ΟΤΕ δεν κλείνει βλάβη , αναφέρει στο σύστημα της WIND ότι επισκεύασε την βλάβη. Η Wind πρέπει να σε πάρει πίσω τηλέφωνο να επιβεβαιώσει την ορθή λειτουργία της υπηρεσίας που σου προσφέρει και αφού γίνει αυτό , τότε κλείνει την βλάβη σου .

Έτσι είναι η ορθή πολιτική ενός ISP . Εάν σου αρχίζουν τα μα μου σου του, ζήτα προιστάμενο και να σε συνδέσουν με το τμήμα παραπόνων .
Τις περισσότερες φορές προχωράνε κανονικά στις αποχρεώσεις και μπορεί να λάβεις κανά extra δωράκι φάση δικέ μου.

christopheroeo
08-02-14, 02:11
To σύστημα του ΟΤΕ δεν κλείνει βλάβη , αναφέρει στο σύστημα της WIND ότι επισκεύασε την βλάβη. Η Wind πρέπει να σε πάρει πίσω τηλέφωνο να επιβεβαιώσει την ορθή λειτουργία της υπηρεσίας που σου προσφέρει και αφού γίνει αυτό , τότε κλείνει την βλάβη σου .

Έτσι είναι η ορθή πολιτική ενός ISP . Εάν σου αρχίζουν τα μα μου σου του, ζήτα προιστάμενο και να σε συνδέσουν με το τμήμα παραπόνων .
Τις περισσότερες φορές προχωράνε κανονικά στις αποχρεώσεις και μπορεί να λάβεις κανά extra δωράκι φάση δικέ μου.

τηλ δεν πηρε..για να επιβεβαιωσει , εγω τους ειχα παρει για να τους πω οτι ολα οκ τι θα γινει με την πιστωση. παντως bro βλεπω να καθετε δωρακι πασχα ερχεται να βγει το αρνι βρε αδελφε :lol:

σοβαρα τωρα το καλο της υποθεσης ειναι οτι εχει φτιαξει η γραμμη μου 3μερες uptime ειχα να δω πολυυυ καιροο :)
ADSL UPTIME: 3:05:59:42
Upload: 1014 Kbps.
Download: 12791 Kbps.

AssVas
08-02-14, 15:34
Το πουλί και η DSL να μην πέφτουν και χαλάλι τα υπόλοιπα man !

christopheroeo
08-02-14, 16:11
στο κλεβω αυτο για την υπογραφη μου :lol:

christopheroeo
12-02-14, 11:17
ηρθε ο λογαριασμος 34.55 Ε με την πρωτη πιστωση 19 ευρω σε μη γεωγραφικους αριθμους με χρεωσαν για να δουμε τι θα γινει θα τα πιστωσει σωστα η wind .

@ ADSLgr.com All rights reserved.