PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή Ταχύτητα Internet



pat122
25-01-14, 19:27
Καλησπέρα και από εμένα

Μετακόμισα πρόσφατα και έβαλα connx internet. Η περιοχή μου είναι Πετρούπολη κοντά στην Αγία Τριάδα και δυστυχώς έχω μεγάλο attenuation και χαμηλό download.

Παρακάτω σας παραθέτω στατιστικά του ρουτερ μου. Μήπως μπορώ να κάνω κάτι για να αυξήσω τη ταχύτητα μου? Πήρα τον οτε και μου λέει ότι δεν γίνεται κάτι. Το snr το βλέπω πολύ υψηλό, μήπως γίνεται να το ρίξω?

*****
SNR Margin -> Downstream 13.3 dB Upstream 14.7 dB

Line Attenuation -> down 45.2 dB up 23.5 dB

Data Rate -> down 4638 kbps up 849 kbps

sweet dreams
25-01-14, 20:30
Aφού μετακόμισες πρόσφατα θα πρέπει να κάνεις μερικούς ελέγχους.

Βάσει του Calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) απέχεις 3260 μετ. από το κέντρο του ΟΤΕ και

θα πρέπει να έχεις ταχύτητα περίπου 7 mbit/s.

Μάθε αν απέχεις όντως τόσο από τον ΟΤΕ.

Επίσης αν έχεις όρεξη και γνώσεις θα πρέπει να

κάνεις και ένα έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 2-3 λεπτά, και

ξαναβάλτο. Τσεκάρισε πάλι αν έχει πέσει το snr.

EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.

Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνουμε έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού μας είναι η εξής:

Στην αρχή Θα πρέπει να κάνουμε μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ του κτηρίου, ώστε να ξεκινήσουμε τον έλεγχο από την είσοδο της γραμμής.

Θα ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ την γραμμή του ΟΤΕ από την οριολωρίδα, ώστε να την απομονώσουμε από την υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση, και θα συνδέσουμε το ρούτερ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν, ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλλουμε το splitter.

Μετά θα επαναλάβουμε την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που έχουμε συνδεδεμένο το ρούτερ.
Δεν θα παρεμβάλλουμε πάλι το splitter, και θα φροντίσουμε να αφαιρέσουμε όλες τις συσκευές(τηλέφωνα,fax κ.λ.π.), που είναι συνδεδεμένα στις τηλεφωνικές πρίζες.

Αν έχουμε πολύ μικρή απόκλιση, από την μέτρηση που κάναμε στον κατανεμητή, είμαστε OK.

Aν δούμε ότι έχουμε μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρούμε την πρίζα του σπιτιού στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή.

Θα ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, ώστε να κάνουμε πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με το καλώδιο που πάει μέχρι τον κατανεμητή.

Αν είμαστε ΟΚ σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν όχι, σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο από το σπίτι μέχρι τον κατανεμητή.

Για τις εργασίες στον κατανεμητή θα χρειαστούμε ένα τέτοιο εργαλείο.

http://www.central-telecom.gr/product.php?product_ID=_80-81-567S/N

george123
27-01-14, 20:30
Αφού είσαι τόσο μακριά, κάνε τους ένα τηλέφωνο να βάλουνε στα 4 Mbps. Το S.N.R. και το Attenuation είναι υψηλά λόγω της απόστασής σου από το Α.Κ. Μπορείς επιπλέον να δεις και που κλειδώνουν οι γείτονες για να σιγουρευτείς.

babis3g
28-01-14, 08:39
Το SNR Margin ειναι 13.3 ... μαλλον σε εχουν τοσο ψηλα λογο μακρινης αποστασης να ειναι σταθερη η γραμμη
Η ταχυτητα παιζεται αναλογα το SNR απο 4-8 mbps

Τωρα παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο σε τετοια αποσταση οπως
-εσωτερικη καλωδιωση οπως ηδη σου ειπαν
-συμβατοτητα μοντεμ με dslam
-αλλαγη φιλτρου (και να μην κερδισεις ταχυτητα μπορει να σταθεροποιει την γραμμη πιο καλα)
-κατεβασμα του SNR η απο την εταιρια η απο καποιο μοντεμ που δεχεται αυτην την αλλαγη ...
-αλλαγη απο interleaved σε fast path (αυτο με ρισκο θα δεις τα errors στο μοντεμ πρωτα)

τωρα για να χαλασεις χρηματα & να κανεις μερικες την αλλαγες μονος σου μπορει ο οτε να εχει κλειδωμενο το snr και να μην σε αφησει να κανεις εσυ την αλλαγη, απλος μπορει να κερδισεις καλυτερη συμβατοτητα γραμμης
(δεδομενου οοτι σου εχει αλλαξει το SNR σε 13 που κανονικα δεινει σε ολους 9 ... μπορει να σου εχει αλλαξει και path mode & να εχει κλιεδωσει το snr)

Με αλλα λογιακανωντας ολα αυτα, δηλαδη αν καταφερεις να κανεις σεταρισμα στην γραμμη με τους παραπανω λογους, θα κερδισεις περιπου 2 mbps ... αν εισαι παρα πολυ τυχερος 3 χωρις να εχεις αποσυνδεσεις

Γνωμη μου για 45db attenuator & 13 snr κλειδωνει τελεια στα 4.600 kbps (με τον υπολογιστη γραμμης που εχω) και δεν νομιζω να φταιει η γραμμη (καλωδια)

σαν πρωτη κινηση παρε τον οτε παλι τηλεφωνο και ρωτα να σου ρυθμισουν το σνρ στο 9 ...αυτο θα σου δωσει ηδη περιπου 1 mbps με το παρον μοντεμ
αν παλι δεν γινετε οπως ειπαν στην αρχη, τοτε η το αφηνεις οπως ειναι (προσωπικα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα γραμμης) η παιρνεις ρισκο και αγορασεις ενα μοντεμ συμβατο με το dslam που και να εχουν κλειδωμενο το snr θα σου δωσει το 1 kbps επειδη ταιριαζουν καλυτερα αν δεν εχουν κλειδωμενο το σνρ θα παρεις αλλο 1-2 αναλογος σε ποια ρυθμισει του σνρ απο την μερια σου δεν θα σου κανει διακοπες

... η αλλιως οπως ειπωθηκε πες τους να σε βαλουν σε 4αρα να πληρωνεις πιο λιγο και να εχεις και λιγοτερες σκοτουρες με σεταρισματα πιθανον ξοδεμα χρηματων σε αλλο μοντεμ και αν σου βγουνε οκ

@ ADSLgr.com All rights reserved.