PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL over copper or fiber



Unreal
26-01-14, 05:02
Το VDSL που προσφέρει η forthnet είναι πάνω από το ζεύγος χαλκού ως το κέντρο ή απο το καφάο και μετά γίνεται πολύπλεξη σε οπτική ίνα?

Έχω που έχω Att 23-24 και SNR margin 5-6 και συγχρονίζω 11-13Mbps υποθέτω πως δεν θα δω αισθητή βελτίωση αν βάλω VDSL εκτός αν αυτό είναι πάνω απο οπτική ίνα σωστά?

jkoukos
26-01-14, 20:21
Η Forthnet δίνει μόνο από αστικό κέντρο (μέχρι σήμερα), οπότε στα ~1800 μέτρα με χάλκινο καλώδιο δεν θα κερδίσεις κάτι (που δεν θα σου δώσει η εταιρεία ούτως ή άλλως).

ntinter
29-01-14, 18:08
Οπτική είναι δεν έρχεται ποτέ μέχρι εσένα. Απ' τα νέα κουτιά, είσαι απλά πιο κοντά στην οπτική, εκτός κι αν έμενες Νέα Σμύρνη και σου βάζαν την οπτική μέσα στο σπίτι. :wish:

djpar
02-02-14, 09:45
και οχι ολοι την νεα σμυρνη...δυστηχως

Unreal
03-02-14, 12:00
Χμ στο site του ΟΤΕ λέει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο VDSL στην περιοχή μου. Αν ήταν πάνω σε οπτική ίνα από το ΚΑΦΑΟ και μετά πιστεύω πως και ο ΟΤΕ θα έδινε VDSL στην περιοχή μου.

jkoukos
03-02-14, 12:27
Αν είχε γίνει αναβάθμιση των υπαίθριων καμπίνων στην περιοχή σου, πρώτα ο ΟΤΕ (αφού αυτός τις βάζει) θα σου έδινε VDSL και θ' ακολουθούσαν HOL* & Wind.
Προς το παρόν Forthnet και Cyta δίνουν VDSL μόνο από αστικό κέντρο.

* Η HOL δίνει VDSL μόνο από καμπίνα.

alogatakias
12-02-14, 12:10
Αν δεν πέσουν οι τιμές της vdsl δεν το βλέπω να ασχολούμαστε ένθερμα με το χόμπυ. Αυτή την στιγμή είναι όπως ήταν το adsl 10 χρόνια πριν, που κοιτούσαμε σαν χάνοι αυτούς που το είχαν, στα 256..

@ ADSLgr.com All rights reserved.