PDA

Επιστροφή στο Forum : Αστάθεια δικτύου



ygouli
26-01-14, 12:13
Παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στο δίκτυο, ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες και κάποιες βραδινές. Πιθανόν ώρες με μεγάλη κίνηση; Το SNR πέφτει μέχρι και στο 2 για να επανέλθει αργότερα στο 6. Η ταχύτητα δε είναι ανύπαρκτη παρότι το modem παραμένει συνδεδεμένο σε κανονική ταχύτητα. Παλαιότερα όταν ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ τα πράγματα ήταν πιο σταθερά αν και με χαμηλότερες ταχύτητες. Τελικά τι είναι καλύτερο: σταθερότητα με χαμηλότερη ταχύτητα και ακριβότερη τιμή ή το ανάποδο; Άραγε το VDSL λύνει αυτά τα προβλήματα;

makis
26-01-14, 12:47
Παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στο δίκτυο, ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες και κάποιες βραδινές. Πιθανόν ώρες με μεγάλη κίνηση; Το SNR πέφτει μέχρι και στο 2 για να επανέλθει αργότερα στο 6. Η ταχύτητα δε είναι ανύπαρκτη παρότι το modem παραμένει συνδεδεμένο σε κανονική ταχύτητα. Παλαιότερα όταν ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ τα πράγματα ήταν πιο σταθερά αν και με χαμηλότερες ταχύτητες. Τελικά τι είναι καλύτερο: σταθερότητα με χαμηλότερη ταχύτητα και ακριβότερη τιμή ή το ανάποδο; Άραγε το VDSL λύνει αυτά τα προβλήματα;

Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό ... σε κάθε refresh έδειχνε και διαφορετική τιμή το sn margin down από 6,0-6,1-2,0 ενημερώνω πως ήμουν σε Infineon dslam... Με broadcom Alcatel Dslam της κοπελιάς μου με Forthnet ηταν σταθερά καρφωμένο από 6,4 εως 6,1 ... Εγω που είμαι με wind και Broadcom Alcatel παίζει από 6,1 εως 6,0 σταθερό στην ίδια γραμμή με τα ίδιο σπλίτερ που είχα και στην Forthnet ...

umay
27-01-14, 00:47
Παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στο δίκτυο, ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες και κάποιες βραδινές. Πιθανόν ώρες με μεγάλη κίνηση; Το SNR πέφτει μέχρι και στο 2 για να επανέλθει αργότερα στο 6. Η ταχύτητα δε είναι ανύπαρκτη παρότι το modem παραμένει συνδεδεμένο σε κανονική ταχύτητα. Παλαιότερα όταν ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ τα πράγματα ήταν πιο σταθερά αν και με χαμηλότερες ταχύτητες. Τελικά τι είναι καλύτερο: σταθερότητα με χαμηλότερη ταχύτητα και ακριβότερη τιμή ή το ανάποδο; Άραγε το VDSL λύνει αυτά τα προβλήματα;

Κάτι τέτοια μ' έκαναν και έφυγα. Δεν πειράζει, ησύχασα...

makis
27-01-14, 02:17
Κάτι τέτοια μ' έκαναν και έφυγα. Δεν πειράζει, ησύχασα...

Με Cyta πως τα πας ;;;; Έκανα και εγώ το 1+unlimited περιμένω την ημερομηνία ενεργοποίησης

crdin
27-01-14, 12:58
Παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στο δίκτυο, ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες και κάποιες βραδινές. Πιθανόν ώρες με μεγάλη κίνηση; Το SNR πέφτει μέχρι και στο 2 για να επανέλθει αργότερα στο 6. Η ταχύτητα δε είναι ανύπαρκτη παρότι το modem παραμένει συνδεδεμένο σε κανονική ταχύτητα. Παλαιότερα όταν ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ τα πράγματα ήταν πιο σταθερά αν και με χαμηλότερες ταχύτητες. Τελικά τι είναι καλύτερο: σταθερότητα με χαμηλότερη ταχύτητα και ακριβότερη τιμή ή το ανάποδο; Άραγε το VDSL λύνει αυτά τα προβλήματα;
Σε όλα αυτά πάιζει και ρόλο το ρούτερ αν έχει απαρυθμιστεί τότε λογικό να έχεις πρόβληματα . Η τιμή πάντως είναι το πολύ σημαντικό στις δύκολες εποχές που ζούμε . έτσι ανάλογα με τις προταιρεότητες σου αποφασίζεις

kinakias
28-01-14, 16:34
Αν γίνεται συγκεκριμένες ώρες, βρομάει εξωτερική παρεμβολή στο last mile.
Δύσκολα θα μπορέσεις να κάνεις κάτι, η προστασία από παρεμβολές του δικτύου του χαλκού δεν είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει και δεν παίζουν κονδύλια από οτε για αλλαγή της κατάστασης.

umay
29-01-14, 00:09
Με Cyta πως τα πας ;;;; Έκανα και εγώ το 1+unlimited περιμένω την ημερομηνία ενεργοποίησης

Δεν έχω κανένα πρόβλημα, το μόνο που ίσως μπορεί να συμβεί είναι η διακοπή τηλεφώνου αν υπάρξει διακοπή ρεύματος διότι η υπηρεσία είναι VOIP.
Επίσης, κάνουν και εκπτώσεις για τους πελάτες που παραμένουν σταθεροί...
Ανεπιφύλακτα έχω να πω ότι είναι ο σταθερότερος πάροχος μετά τον ΟΤΕ.

antonis556
30-01-14, 11:44
Εχθές το βράδυ υπήρχε πρόβλημα, ξανά, γιατί είχαν πέσει κάποια κυκλώματα της Forthnet. Τα οποία, btw, ανέβηκαν νωρίς το πρωί.

kasi
31-01-14, 05:25
το μόνο που ίσως μπορεί να συμβεί είναι η διακοπή τηλεφώνου αν υπάρξει διακοπή ρεύματος διότι η υπηρεσία είναι VOIP.

γνωρίζεις κάποιον που να ΜΗΝ έχει ασύρματη συσκευή και να ΈΧΕΙ σταθερό με διακοπη ρεύματος?
εγώ όχι :-P

umay
31-01-14, 22:56
γνωρίζεις κάποιον που να ΜΗΝ έχει ασύρματη συσκευή και να ΈΧΕΙ σταθερό με διακοπη ρεύματος?
εγώ όχι :-P

Ε, καλό είναι να υπάρχει και ένα σταθερό για ώρα ανάγκης ή σε περίπτωση που τελειώσει η μπαταρία του ασύρματου (εδώ που τα λέμε ούτε εγώ έχω, έχω δύο ασύρματα ...!!!)

gkamared
02-02-14, 12:57
Βασικά σε όσο αφορά την σταθερότητα δικτύου για εμένα προσωπικά η καλύτερη εταιρία είναι η Halls on Line, όλες η άλλες παίζουν άλλα ακριβή αν δεν την πάρεις vodafone

djpar
03-02-14, 09:58
ρε μην σπαμαρεις ελεος εδω ειναι το thread της forthnet.

ferongr
04-02-14, 06:51
Είναι και σήμερα τα κυκλώματα παιγμένα λιγάκι?

Edit: Για κάποιο λόγο, οι DNS της Forthnet κάνουν περιεργα κόλπα στο φόρτωμα ορισμένων σελίδων. Πέρασα τις διευθύνσεις του Google Public DNS μέσω telnet (dns server route add κλπ με metric 1 και 5)και τα προβλήματα διορθώθηκαν. Μήπως η Forthnet έχει τίποτα caching servers για CDNs και σελίδες τύπου Youtube/Google που υπολειτουργούν και ο Public DNS τους προσπερνά;

gkamared
04-02-14, 11:06
Είναι και σήμερα τα κυκλώματα παιγμένα λιγάκι?

Edit: Για κάποιο λόγο, οι DNS της Forthnet κάνουν περιεργα κόλπα στο φόρτωμα ορισμένων σελίδων. Πέρασα τις διευθύνσεις του Google Public DNS μέσω telnet (dns server route add κλπ με metric 1 και 5)και τα προβλήματα διορθώθηκαν. Μήπως η Forthnet έχει τίποτα caching servers για CDNs και σελίδες τύπου Youtube/Google που υπολειτουργούν και ο Public DNS τους προσπερνά;Τι είναι ακριβώς το talenet:?: Βασικά παίζει με διαφορετικά DNS να λειτουργεί καλύτερα όσον αφορά την εμφάνιση ιστοσελίδων, όχι την ευστάθεια του δικτύου. Την ευστάθεια του δικτύου αφορά το snr.

xatzari
04-02-14, 19:03
Βασικά σε όσο αφορά την σταθερότητα δικτύου για εμένα προσωπικά η καλύτερη εταιρία είναι η Halls on Line, όλες η άλλες παίζουν άλλα ακριβή αν δεν την πάρεις vodafone

Είναι πιο σταθερό λόγω του margin, αν πεις στην forthnet πως παρατηρείς αστάθεια, θα στο ανεβάσουν και θα είναι σταθερό. Απλά η forthnet έχει το default πιο χαμηλά.

Redgerasimos
08-02-14, 05:06
Έτρωγα Attempting to Reconnect που και που σήμερα στο League of Legends. 2-5 sec spikes. Forthnet pls.

djpar
08-02-14, 13:24
και εγω στο bf4 και στο kz (ps4) και στο party chat με πεταγε, το ποσταρα στις εργασιες αλλα κανεις δεν απαντησε.
Ετρεξα στα καπακια το script αλλα δεν ειδα κατι γιατι λες να γινοταν αυτο?

btw το παθενε και αλλος ενας φιλος με forthnet, δεν μπορουσε να παιξει τιποτα

- - - Updated - - -

και τωρα το ιδιο προβλημα καλω forthnet μηπως και το παρουν πρεφα

Redgerasimos
08-02-14, 20:03
Την ίδια μέρα ένα άτομο με Forthnet που έπαιζε lol είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Οπότε φαντάζομαι είναι γενικό πρόβλημα του δικτύου Forthnet και όχι της περιοχής μου και σου. Τώρα που έπαιξα 4 games είναι comple πάντως οπότε μάλλον έφτιαξε. 78 ms ingame.

ygouli
09-02-14, 12:45
Χθες Σάββατο γύρω στις 20:00, αλλά και άλλες ημέρες, ήταν αδύνατο να μιλήσω μέσω Skype με ΗΠΑ. Σε ελληνικά sites κανένα πρόβλημα και μάλιστα speedtest.net καρφωμένο στα 11mbps download και 0,85 upload. Φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα με τη διασύνδεση με το εξωτερικό. Επαναλαμβάνω ότι με ΟΤΕ οι ταχύτητες ήταν πιο χαμηλές μεν, γύρω στα 9 mbps (ίσως λόγω και του SNR στο 9, είχα και ISDN που το κατήργησα), αλλά δεν υπήρχαν διαφορές μεταξύ Ελλάδας και εξωτερικού.

djpar
09-02-14, 13:59
ειχε lag spikes τωρα εχει αλλα ειναι πιο λιγα και δεν κρατανε τοσο πολυ και ετσι το online gaming ειναι πιο σταθερο

giorg
12-02-14, 11:00
Έστρωσε η κατάσταση;
Το εξωτερικό δεν είναι μία ενιαία οντότητα για τις διασυνδέσεις. Ανάλογα την χώρα ακολουθείται άλλη διαδρομή, οπότε δεν ισχύει η γενίκευση ότι έχει πρόβλημα με εξωτερικό. Αυτό είναι ξεκάθαρο όταν παρατηρείς σε games ότι ο ένας πάροχος έχει καλύτερα pings σε ένα server σε μία χώρα, ενώ ο άλλος έχει καλύτερα σε server άλλης χώρας.

djpar
12-02-14, 13:02
Βασικά το πρόβλημα φαινόταν εμένα σε διάφορα σημεία του level3 στην Βουλγαρία αλλά και στο Δουβλίνο

Redgerasimos
12-02-14, 22:47
100ms...Τουλάχιστον δεν έχω άλλα DC.

djpar
13-02-14, 07:34
ακριβως εκει που πρεπει να ειναι 60 γινεται ξαφνικα 100-150

gkamared
13-02-14, 11:27
παiδιά αυτό δεν το λέμε στο support forum

mitso
13-02-14, 12:37
παiδιά αυτό δεν το λέμε στο support forum

ναι μπορεί να το πει και στο THREAD FORTHNET SUPPORT

antonis556
13-02-14, 12:39
Από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι στην διασύνδεση Αθήνα-Εξωτερικό. Εδώ στη Β.Ελλάδα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

djpar
13-02-14, 19:06
εγω βλεπω εδω και μια βδομαδα πως οτι περναει απο level3 εχει 10ms πανω σιγουρα απο οτι πριν 1 βδομαδα

Redgerasimos
19-02-14, 01:39
Άρχισαν τα μικρό-disconnect κατά της 00:00 στο LoL. Εξακριβωμένο και από άλλο συνδρομητή Forthnet άλλης περιοχής.

djpar
20-02-14, 08:59
εδω παντος και 4-5 μερες βλεπω οτι τα ms εχουν πεσει εως και -10 ακομα και πριν το προβλημα σε συγκεκριμενους server βλ.kz, gw2, bf4 κτλ

- - - Updated - - -

εχτες ειχατε κανενα προβλημα?
εμενα το απογευμα με πεταξε απο το party chat στο ps4 και λεω ωχ αρχισαμε (να τονισω οτι οταν ειχαμε προβλημα μας πεταγε απο παιχνιδια,party chat κτλ συνεχεια) αλλα μετα ελιωσα fifa που υποτιθετε οτι αν ειχα προβλημα θα φαινοταν (λογω p2p) αλλα ολα πηγαν καλα

paodim
20-02-14, 19:13
και γω παιδες τρωω κατι disconects τελευταια αλλα εχω την αισθηση οτι ενα θεματακι με td5130 που ανεβοκατεβαινε το speed σαν να εφτιαξε....

giorg
21-02-14, 10:25
εδω παντος και 4-5 μερες βλεπω οτι τα ms εχουν πεσει εως και -10 ακομα και πριν το προβλημα σε συγκεκριμενους server βλ.kz, gw2, bf4 κτλ

- - - Updated - - -

εχτες ειχατε κανενα προβλημα?
εμενα το απογευμα με πεταξε απο το party chat στο ps4 και λεω ωχ αρχισαμε (να τονισω οτι οταν ειχαμε προβλημα μας πεταγε απο παιχνιδια,party chat κτλ συνεχεια) αλλα μετα ελιωσα fifa που υποτιθετε οτι αν ειχα προβλημα θα φαινοταν (λογω p2p) αλλα ολα πηγαν καλα

Παίζει να 'ταν πρόβλημα σε συσκευή που αντικαταστήθηκε ή να 'χε φάει κάποιο κόλλημα και να γίνε κάτι τύπου reset.

@ ADSLgr.com All rights reserved.