PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβολικα αργο ανοιγμα των σελιδων



firegarden
28-01-14, 00:01
Καλησπερα.
Μετα απο αρκετα χρονια ευχαριστημενος συνδρομητης της Wind, αποφασισα να παω στη Forthnet λογω Nova.


Αντιμετωπιζω ομως καποια προβληματα με το Ιντερνετ.
Στην αρχη αντιμετωπιζα συνεχεις αποσυνδεσεις σε ενοχλητικο βαθμο.
Πηρα τηλ στο τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι πρεπει να αντικαταστησω το διπολο με rj45.
Τους εξηγησα οτι ημουν χρονια στη Wind χωρις κανενα προβλημα αλλα αυτοι επεμεναν να το κανω.
Εγω τους ειπα οτι θεωρω οτι το SNR ειναι ιδιαιτερα χαμηλο για τα δεδομενα της γραμμης μου (snr 6/attenuation 37 και η γραμμη συγχρονιζε στα 10 mbps περιπου) αλλα αυτοι επεμεναν για την πριζα.
Αλλαξα την πριζα αλλα οπως ηταν φυσικο, το προβλημα παρεμεινε.
Ξαναπαιρνω τηλ και μου λεει ο τεχνικος οτι θα κανει καποιες ρυθμισεις για να αντιμετωπισει το προβλημα.
Εγω για μια ακομα φορα ζητησα να ανεβασουν το SNR αλλα μαλλον δεν εισακουστηκα.
Το SNR ανεβηκε ελαφρα (6,5 εως 7,5) και η ταχυτητα επεσε αρκετα (7.3 mbps)
To περιεργο ειναι ομως οτι ενω δεν εχω αποσυνδεσεις, ειναι πολυ συχνο το φαινομενο να προσπαθω να ανοιξω μια σελιδα και να αργει πολυ να ανοιξει ή μερικες φορες να μην φορτωνουν οι εικονες που εχει η σελιδα και να πρεπει να κανω refresh. Αρκετες φορες μαλιστα η σελιδα δεν ανοιγει καθολου.


Παρακατω θα δειτε τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου οπως ειναι αυτη τη στιγμη

Line State:Showtime

Modulation:ADSL2 PLUS

Annex Mode:ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin: (παιζει απο 7.2 εως 7.5) 8.8 db
Line Attenuation: 36.8 21.1 db
Data Rate: 7398 1020 kbps

Ping:65ms/ Speedtest.net
Router: ZTE ZXHN H108L

Με τη Wind ειχα περιπου την ιδια ταχυτητα αλλα το SNR ηταν 9-10.
Θεωρω αρκετα πιθανο να εχουν κανει καποιες λαθος ρυθμισεις αλλα πλεον δεν ξερω τι.
Μου φαινεται περιεργο που βλεπω το SNR να ανεβοκατεβαινει σε καθε refresh που κανει το router.
Επισης παροτι το SNR ειναι χαμηλοτερο απο αυτο της WIND , παρολα αυτα τωρα η ταχυτητα ειναι η ιδια (7,5 mbps)
Η καθυστερηση στο ανοιγμα των σελιδων ειναι ιδιαιτερα εκνευριστικη και ομολογω οτι δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος μεχρι στιγμης.

Θα ηθελα τα φωτα σας για το τι μπορει να φταιει πριν απευθυνθω ξανα στο τεχνικο τμημα, το οποιο μου δημιουργησε αρνητικη εικονα με τις αλλαγες πριζας κλπ.

Ευχαριστω

JULIANIK
28-01-14, 10:13
ζητησα να ανεβασουν το SNR αλλα μαλλον δεν εισακουστηκα
Να απαιτήσεις να σε βάλουν σε προφίλ με SNR 10
ώστε να κάνεις μια κανονική σύγκριση με τον προηγούμενο πάροχο.

crdin
28-01-14, 12:28
Ζήτα από τους τεχνικούς να σου σταθεροποιήσουν το snr στο 9 και λογικά θα σταματήσουν οι αποσυνδέσεις . όσο για τις σελίδες κάποιες ανοίγουν γρήγορα και κάποιες αργά .

legoman
28-01-14, 16:29
Μήπως είσαι ασύρματα και έχεις errors? Αν ναι, δοκίμασε ενσύρματα.

giorg
28-01-14, 16:41
Άνοιξε thread στο support, πιο άμεση εξυπηρέτηση και πιο εύκολος τρόπος επικοινωνίας.

sdikr
28-01-14, 16:43
Μα και εδώ το support είναι :whistle:

djpar
29-01-14, 11:28
φιλε βαλε το παλιο μοντεμ της wind,εμενα αυτο το zte μου τραβαει κολληματα αρκετες φορες και αργει να ανοιξει σελιδα.

avga
29-01-14, 17:44
Τα σκαμπανεβάσματα στην τιμή του snr παίζει να είναι και θέμα της ένδειξης του router και όχι της πραγματικής τιμής.
Για την καθυστέρηση στο άνοιγμα σελίδων, δοκίμασε αν η κατάσταση βελτιώνεται με τους dns της google.
Αν ξαναεπικοινωνήσεις μαζί τους προτίμησε το online, που σου σύστησαν και παραπάνω.

djpar
29-01-14, 18:17
πρεπει να εχει θεμα το μοντεμ της forthnet

http://www.adslgr.com/forum/threads/383397-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-ping-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD-tools-(%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82)?p=5308821#post5308821

firegarden
29-01-14, 23:07
Αλλαξα το ρουτερ και οντως τα πραγματα βελτιωθηκαν, αλλα εξακολουθει να υπαρχει θεμα.
Πχ το google maps που δεν την θεωρω βαρια σελιδα, τωρα αργει να μου ανοιξει.

Θα επικοινωνησω και με το τεχνικο τμημα, αλλα δε νομιζω οτι θα βγαλω ακρη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.