PDA

Επιστροφή στο Forum : prepaid card



zouve
29-01-14, 16:55
καλησπέρα,
είχα παλιότερα προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου αλλά τώρα που την αγόρασε η Πειραιώς μου είπαν να την αλλάξω (+5e τα έξοδα αλλαγής για να βγει νέα κάρτα +10e κατάθεση στη κάρτα υποχρεωτικά). Αφού την άλλαξα καλώς, διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να κάνω φόρτιση από ΑΤΜ θα πρέπει να σταθώ στην ουρά του ταμείου (στη Κύπρου υπήρχε αυτή η δυνατότητα μέσω ΑΤΜ 24/7), για να παρακολουθώ το υπόλοιπο της κάρτας online μου ζήτησαν έξοδα 5e (στη Κύπρου ήταν δωρεάν μέσω του i-cardonline.gr) και το κερασάκι στη τούρτα σήμερα ήταν ότι η φόρτιση της κάρτας, μου είπε η ταμίας, πρέπει να είναι από 10e και άνω (ενώ παλιά στη Κύπρου το ΑΤΜ δεχόταν και 5 ευρα).

Ξέρετε κάποια κάρτα προπληρωμένη άλλης τράπεζας που να κάνει όλα τα παραπάνω που έκανε η Κύπρου δηλαδή:

να γίνετε φόρτιση της μέσω ΑΤΜ
να παρακολουθώ online το λογαριασμό (τσαμπέ)
και να μπορώ να τη φορτίζω με 5ευρα;


ποιο πολύ με ενδιαφέρει το 1 και το 3!

Manolis_karas
29-01-14, 20:56
Έχεις δοκιμάσει - ψάξει:

http://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-%28%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking%29

chillath
29-01-14, 22:10
Δεν έχω πετύχει ATM που να παίρνει 5 ευρα. Και η Πειραιώς στην Online κατάθεση (την πρώτη προϋπόθεση) με 20 μόνο. Αν βάλεις 10 το φτήνει.

zouve
29-01-14, 22:26
Δεν έχω πετύχει ATM που να παίρνει 5 ευρα. Και η Πειραιώς στην Online κατάθεση (την πρώτη προϋπόθεση) με 20 μόνο. Αν βάλεις 10 το φτήνει.
Η Κύπρου μια χαρά το έπαιρνε το 5ευρο από το ΑΤΜ

tzelen
31-01-14, 14:49
Αν εργάζεσαι και διατηρείς λογ/μο μοσθοδοσίας σε κάποια τράπεζα, ίσως καλό θα ήταν να ξεκινούσες από εκεί - αν εκδίδει προπληρωμένη κάρτα και αν έχει ebanking (το 2ο το απλείω πρακτικά να μην έχει). Έτσι και θα βλέπεις τις κινήσεις της κάρτας μέσω web και θα φορτίζεις την κάρτα άμεσα, με μεταφορά από τον λογ/μο μισθοδοσίας, με ότι ποσό θέλεις.
Φαντάζομαι θα γνωρίζεις ότι οι καταθέσεις στο ΑΤΜ θέλουν 1-2 εργάσιμες μέχρι να διεκπεραιωθούν και να γίνει διαθέσιμο το ποσό. ΟΚ, καλό είναι να υπάρχει σαν δυνατότητα, δεν αντιλέγω, αλλά δεν είναι τόσο βολικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.