PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω να ακούσω κάτι καλό καινούργιο σε METAL



Σελίδες : [1] 2

chat1978
30-07-04, 13:45
Ασχετο αλλά μετά από μια μεγάλη περίοδο διαρκής συνύπρξης με Trance απο το www.djmixes2k.com (Διαφήμιση!!!!) και καθώς τα παιδιά πήγαν διακοπές θυμήθηκα και το δεύτερο (όχι σε σειρά) ερέθισμα μου στην μουσική. ΤΗΝ METAL.

Όμως συνηδητοποιώ ότι οι επαφές μου, για απόκτηση metal έχουν εξαφανιστεί και έχω μείνει πίσω. Βέβαια φήμες λένε ότι γενικά δεν βγαίνει και τίποτα καλό. Όμως εγώ θέλω να ακούσω κάτι καλό αλλά καινούργιο καθώς τα παλιά τα έχω ακούσει όλα.

Και πριν αρχίσουν να πέφτουν βροχή τα μηνύματα (λέμε τώρα , σιγά μην ασχοληθεί κανένας) ας αναλύσουμε και το ακουστικό μου υπόβαθρο.
1) Μακράν ότι καλύτερο και πιο διαχρονικό είναι οι MANOWAR
2) black Death και καφριλες suck.
3) New metal επίσης sucks
4) Progressive sucks more.
5) Heavy metal μια χαρά
6) Σε αντίθεση με το 3 το herzfield γαμούσε
7) Σε αντίθεση το 2 το μελωδικό death όμως γαμάει.(InFlames σε ένα CD που έχει και το Only for the weak) αλλά και οι συγγενείς τους DarkTranquility είναι μια χαρά

τα παραπάνω δεν τα λέω για να αρχίσουμε να διαφωνούμε το τι ειναι καλύτερο ή αν η Rahmstein είναι new Metal απλά όσοι ασχολούνται καταλαβαίνουν απλά τι μαρεσει και τι δεν μαρεσει.
Τα δύο τελευταία album που άκουσα και μαρεσαν τον τελευταίο χρόνο ήταν το Epica-Kamelot και Glorious Burden-Iced Earth(τριλογία και το δεύτερο).

Συνεπώς καμιά ιδέα?? Περνάω ξανά την πόρωση μου. Λέει τώρα καλοκαιριάτικα ενώ οδηγάς με την παραλία στον ορίζοντα.

arcanum
30-07-04, 15:12
Χμμ μιας και δεν μπορώ να ξέρω τι έχεις και τι δεν έχεις ακούσει θα πώ μερικά απο τα αγαπημένα μου.


Crimson Glory (τα 2 πρώτα μονο)
Therion (ολα, αλλα το "Theli" είναι το 'κλασσικό' τους)
NightWish (όλα.)
Tristania (είναι πολυ καλοί , αλλα δυστηχώς έχουν _και_ καφρο-covals μεσα.)
Rhapsody
Moonspell (όλα, αλλα το irreligious είναι το καλύτερο)
Arcturus (το album, "La Masqurade Infernale" είναι άψογο (αλλα παρανοϊκό). Τα άλλα είναι καφρο-vocals)
Manilla Road (τους λατρέυω!! Εχω ένα the very best απο το metal hammer που είναι αριστούργημα)
Paradise Lost (Gothic, Icon , Draconian Times)
solitude Aeturnus (τρομερόι. doom style)
my dying bride (οχι αυτά με καφρο-φωνητικά)
Theatre of Tragedy
Type O Netagive
Apocalyptica (ολα, αλλα βρες το τραγούδι seaman με τη Nina Hagen)
Avantasia

(και φυσικά δεν γράφω τα αυτονόητα Dio κλπ)

MetalHeart
30-07-04, 15:13
Είσαι πολύ ... πως να το πω τώρα ... περιοριστικός αλλά έχω να σου κάνω 2-3 προτάσεις..

Σε μελωδικό death χτύπα των Crematory - Greed αν και το προηγούμενο τους (Awake) καραλέει.

Σε φάση power μπορείς να πάρεις των Dream Evil - Book of heavy metal (δεν κόβεις φλέβες.. αλλά είναι καλό. Πολύ καλό είναι το cd των Masterplan (ένα έχουν).

Επειδή η αγία τριάδα για μένα στο metal είναι οι Fates Warning, Queensryche και οι Dream Theater ... όπως καταλαβαίνεις έπεσες σε progressiva (και παρεμπιπτόντως it RULES) δεν είμαι και ο καλύτερος για να σου προτείνω.


Gothic πες κάτι και συ... :D :D


Υ.Γ. Οι προτιμήσεις σου είναι σεβαστές αλλά χωρίς να θέλω να σε χαλάσω... το metal έχει να επιδείξει και καλύτερες μπάντες από τους Manowar.

Gothic
30-07-04, 15:27
1) Μακράν ότι καλύτερο και πιο διαχρονικό είναι οι MANOWAR
2) black Death και καφριλες suck.
4) Progressive sucks more.
Τα δύο τελευταία album που άκουσα και μαρεσαν τον τελευταίο χρόνο ... και Glorious Burden-Iced Earth(τριλογία και το δεύτερο).
Με τέτοιες απόψεις, καταλαβαίνω γιατί το έριξες στην trance... :lol: :lol: :lol:
Μάλλον δεν είμαι ο άνθρωπος για να προτείνει. Το metal το θεωρώ κάτι πολύ παραπάνω απο μόδα, περαστική όρεξη ή κόλλημα σε κάτι συγκεκριμένο. Ή το έχεις στο αίμα σου ή δεν το έχεις... Μα το Glorious Bourda;
Αν σου άρεσε το μελωδικό death (η ελπίδα σου για να σώσεις την ψυχή σου) σου προτείνω τα καινούργια των In Flames, Withering Surface και Amon Amarth. Οπωσδήποτε το Lemuria/Sirius B των Therion. Ίσως να δοκιμάσεις και το θεϊκό Once των Nightwish (symponic power με την καλή έννοια).
Θα πρότεινα και Opeth, Nevermore, Demonoid αλλα μάλλον δεν θα σου αρέσουν.
Πάντως όποιος σε πληροφόρησε οτι το metal περνάει φάσεις παρακμής, μάλλον δεν έχει σχέση πια με τον συγκεκριμένο χώρο, γιατι αν εξαιρέσεις το βδέλυγμα που λέγεται Nu-Metal, περνάμε μέρες δόξας και εκπληκτικών δίσκων. Φέτος με Therion, Nightwish, Into Eternity και άλλους, έχω τρελαθεί. Απίστευτη ποιότητα.
Χμμμ, τελικά πρότεινα... Καλή τύχη, ξεκόλλα απο μερικές απόψεις, και μακρυά απο τα μπλιμπλικοπιουπίου για να βρείς την υγειά σου.

pipitop@pi
30-07-04, 15:39
1) Μακράν ότι καλύτερο και πιο διαχρονικό είναι οι MANOWAR
2) black Death και καφριλες suck.
4) Progressive sucks more.
Τα δύο τελευταία album που άκουσα και μαρεσαν τον τελευταίο χρόνο ... και Glorious Burden-Iced Earth(τριλογία και το δεύτερο).
Με τέτοιες απόψεις, καταλαβαίνω γιατί το έριξες στην trance... :lol: :lol: :lol:
Μάλλον δεν είμαι ο άνθρωπος για να προτείνει. Το metal το θεωρώ κάτι πολύ παραπάνω απο μόδα, περαστική όρεξη ή κόλλημα σε κάτι συγκεκριμένο. Ή το έχεις στο αίμα σου ή δεν το έχεις... Μα το Glorious Bourda;
Αν σου άρεσε το μελωδικό death (η ελπίδα σου για να σώσεις την ψυχή σου) σου προτείνω τα καινούργια των In Flames, Withering Surface και Amon Amarth. Οπωσδήποτε το Lemuria/Sirius B των Therion. Ίσως να δοκιμάσεις και το θεϊκό Once των Nightwish (symponic power με την καλή έννοια).
Θα πρότεινα και Opeth, Nevermore, Demonoid αλλα μάλλον δεν θα σου αρέσουν.
Πάντως όποιος σε πληροφόρησε οτι το metal περνάει φάσεις παρακμής, μάλλον δεν έχει σχέση πια με τον συγκεκριμένο χώρο, γιατι αν εξαιρέσεις το βδέλυγμα που λέγεται Nu-Metal, περνάμε μέρες δόξας και εκπληκτικών δίσκων. Φέτος με Therion, Nightwish, Into Eternity και άλλους, έχω τρελαθεί. Απίστευτη ποιότητα.
Χμμμ, τελικά πρότεινα... Καλή τύχη, ξεκόλλα απο μερικές απόψεις, και μακρυά απο τα μπλιμπλικοπιουπίου για να βρείς την υγειά σου.

Συμφωνω απολυτα με τον gothic 8) Αλλα επειδη εγω ακουω κυριως power θα σου συνιστουσα αν θελεις κατι δυνατο να κοιταξεις προς edguy μερια καθως και blind guardian.Οσο για τους in flames το τελευταιο τους δεν μου πολυ αρεσε-επαναλαμβανονται ρε γαμωτο -αν και μερικα τραγουδακια του ηταν καλα....Αυτα και welcome back στην metal σκηνη..... :P

iron_gr
30-07-04, 16:57
Γιατί ρε σεις, δε σας αρέσουν οι Maiden. Τα δύο τελευταία σκίζουν. :twisted:
Μη πω για το Rock in Rio DVD, που σε ξεπετάει. :o :twisted:

Και φυσικά, οι Nightwish είναι πολύ καλοί :twisted:

pontifikas
30-07-04, 19:44
Το metal το θεωρώ κάτι πολύ παραπάνω απο μόδα, περαστική όρεξη ή κόλλημα σε κάτι συγκεκριμένο. Ή το έχεις στο αίμα σου ή δεν το έχεις...


Φίλε Gothic οι απόψεις σου με εκφράζουν απόλυτα.

Demelene
φοβάμαι ότι η κατάστασή σου είναι μη αντιστρέψιμη... :? :P
Σου αρέσουν οι Manowar, σου αρέσει τo Glorious Burden( Matt ζεις γύρνα να τους δείς), σου αρέσουν οι Nightwish.... :? :?
Εγώ θα σου προτείνω μια θεραπεία και ελπίζω να ανανίψεις από το στίγμα του σατανά(Trans+Manowar!!!!!! :shock: ) :P

-Για να γλιτώσεις από Manowar πάνε εδώ-> www.anorimoi.com
-Για να γλιτώσεις από Nightwish:
a)Blind Guardian
b)Helloween
c)Edguy
d)Therion
e)Tristania
f)Eternal Tears Of Sorrow(Αν σου άρεσαν οι Dark Tranquillity αυτούς θα
τους λατρέψεις)
g)Anathema (Μέχρι και το Eternity.Μετά όχι).

-Τέλος για αποθεραπεία:
a)Evergray
b)Symphony-X(άκου εκεί Progressive sucks :o ??)
c)Royal Hunt
d)Savatage
e)Bruce Dickinson (Τα δύο τελευταία,ιδίως το Chemical Wedding)
f)Queensryche
g)Iron Maiden (Απο Seventh Son και πριν)
h)Judas Priest (εποχή Halford)

-Λιγο πριν κοιμηθείς θα γονατίζεις μπροστά από την εικόνα των Queensryche και θα λές:
Αποτάσσομαι τον Joe De Majio, και απεταξάμειν
Αποτάσσομαι τους Nightwish(όχι όμως και την Tarjia :P ), και απεταξάμειν
Αποτάσσομαι την McLaren, και απεταξάμειν(Kimi χαραμίζεσαι μ'ακούυυυυυυυς?)

Ελπίζω ειλικρινά να γίνεις καλά και σύντομα να είσαι έτοιμος να ενταχθείς στην οικογένεια του Metal. :P :P :P

Σ.τ.ε : Αυτά αποτελούν προσωπικές απόψεις.Περι ορέξεος κολοκυθόπιτα και ο καθένας ακούει ότι του γουστάρει χωρίς να πέφτει λόγος σε κανέναν.[/b]

arcanum
30-07-04, 20:19
χμμ, οκ συμφωνώ οτι οι ManoWar είναι ποζεράδες κλπ κλπ, _ΑΛΛΑ_ νομίζω πως τα:
1) Battle Hymns (το καλύτερό τους)
και
2) Into Glory Ride

είναι πολύ καλά album.. (χμμμ ίσως και το Hail to England αλλα απο αυτό και περα οχι.)

Και να προσθέσω μερικά ακόμα:
Within Temptation
Katatonia }
Lacuna Coil } -- ναι ξέρω οτι αυτά ίσως να τα θεωρούν πιο εμπορικά, αλλα για μένα δεν είναι. Οι katatonia είναι αρκετά dark (με ενα περίεργο τρόπο) και οι lacuna coil είναι σίγουρα πολύ καλύτεροι απο τους evanescence (μπλίαχ) )

Και το Grave Digger - Knights of The Cross είναι καλό.

Yngwiedis
30-07-04, 21:04
Και τι κακό υπάρχει με τους ποζεράδες δηλαδή ;;;;
Άκου κανένα FireHouse, Europe, Dokken, White Lion, άντε και ολίγον από χοντρό ( Yngwie J. Malmsteen ) και ελπίζω να στανιάρεις :)

cyrus
30-07-04, 23:37
Αποτάσσομαι την McLaren, και απεταξάμειν(Kimi χαραμίζεσαι μ'ακούυυυυυυυς?)


Χμ... Μόλις ξύπνησα και το διάβασα αλλά νιώθω σαν Καψής.. :roll: :roll: Γιατί δεν το καταλαβά;;;

Από εκεί και πέρα επί του θέματος δε μπορώ να γνωμοδοτήσω για κάτι καινούριο γιατί έχω κολλήσει στη δεκαετία του 80 (και πιο πρίν), άλλα ως γνωστόν περί γεύσεως… κολοκυθόπιτα! Good luck!

chat1978
31-07-04, 00:04
MetalHeart,


Υ.Γ. Οι προτιμήσεις σου είναι σεβαστές αλλά χωρίς να θέλω να σε χαλάσω... το metal έχει να επιδείξει και καλύτερες μπάντες από τους Manowar

Απλά ξεκολιάτηκα στα γέλια. ΟΧΙ ειρωνικά καθώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά γιατί πράγματι τους θεωρώ μεγάλους καραγιόζηδες,σίγουρα μιλάνε για μαλακίες αλλά απλά με πορώνουν πάντα (είμαι fun των καινούργιων δίσκοων τους δηλαδή μετά και to KINGS OF METAL)

Gothic, Πέρσυ όμως από φίλους που ασχολούνται πραγματικά δεν είδα κάτι καλό. Και γενικά οι πλειοψηφία των Metalάδων εδώ αυτό αντιλαμβάνεται και απλά είναι φανατικοί. Εγώ δεν είμαι. Απλά μαρεσει αυτό και η Trance.

pontifikas, Τι είπες για την Mclarren. Κάθε μεγαλη δύναμη έχει και περιόδους παρακμής. Ο Kimmi ο θεός το ξέρει και απλά περιμένει να γελάσει τελευταίος. Ελπίζω όχι πικρά.

iron_gr, Τα δύο τελευταία των Maiden ήταν μια από τα ίδια. Και μια και ανέφερα αυτό Gothic ο λόγος που και εγώ πιστεύω ότι το μεταλ έχει κολήσει είναι η έλειψη νεόυ πνέυματος. Γιαυτό και πιστεύω το new metal πιάνει άσχετο αν εμένα δεν μαρέσει. Είναι κάτι διαφορετικό. Πιο ηλεκτρονικό βασικά.
Πολύ στασιμότητα μέχρι τέλος του 2003 ξέρω καλά. Κάτι σαν την ελλνική σκηνή.

Πάντως ευχαριστώ για την συμμετοχή σας στην προσπάθεια να σώσετε ένα ξεχασμένο όχι metalα αλλά fun την metal. Πολλά από αυτά που προτείνατε έχω άποψη αλλά αναλυτικότερα από Δευτέρα.

Η αλήθεια είναι ότι από όλους τους φιλους που ακούνε metal κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει τι θα μαρεσει και τι όχι. Ενώ εγώ μπορούσα για αυτούς.
ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.

pontifikas, Πρέπει να σκεφθώ υπογραφή που θα "αποστομώσει" όσους έχουν βλέψεις στον Kimmi. Η φιλλανδία θα είναι πάντα mclarren. Γιατί τα καλά παιδιά πάνε με τι "καλές και σωστές" ομάδες, που δεν "κλέβουν"... ΧΕΧΕ :mrgreen:

NetTraptor
31-07-04, 01:00
Χρόνια στο κουρμπέτι αλλά όταν ακούω New metal το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι είναι κατσαρόλες!!! και ιθαγενείς :D

Δεν δίνεις κανένα hint για τίποτα trance???

Gothic
31-07-04, 04:43
Τα δύο τελευταία των Maiden είχαν διάρκεια 1 μήνα. Στην αρχή ενθουσιάστηκα, μετα απο ένα μήνα μάζευαν σκόνη. Μια απο τα ίδια, όπου βάζει ο Harris πλέον το κωλόχερο του, τους σκίζει τη μανούλα. Τα solo του Dickinson, Chemical Wedding και Accident of Birth τα θεωρώ κλάσεις ανώτερα απ'ότι έχουν βγάλει οι Maiden τα τελευταία χρόνια.

Within Temptation, Lacuna Coil και Nightwish τους λατρεύω όσο και αν προσπαθούν να τους πασάρουν σαν εμπορικά. Η παραγωγή του Once των Nightwish με την Session Orchestra of London (βλ. Lord of the Rings) ήταν εκπληκτική. Κομμάτια σαν το Planet Hell και Romanticide έκλειναν σπίτια και το έχω λιώσει εδώ και μήνες.

Επειδή έχω την τύχη λόγω περιοδικού (βλ. signature) να περνάνε αρκετές νέες δουλειές απο τα χέρια μου, δεν πιστεύω με τίποτα οτι το metal έχει κολλήσει, μάλλον ο κόσμος κολλάει στο παρελθόν. Όποιος άκουσε Into Eternity θα καταλάβει τι εννοώ. Χώρια οτι οι Demonoid (project των Therion) έριξαν μια φάπα στη μούρη αυτών που επιμένουν οτι κανένα νέο συγκρότημα δεν μπορεί να παίξει old school speed thrash/death με αξιώσεις. Το ράγισμα στη ραχοκοκαλιά μου αποδυκνύει το αντίθετο... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Το Nu-metal είναι μόδα του eMpTyV και όπως κάθε μόδα της συγκεκριμένης braindead βιομηχανίας θα πεθάνει αργά ή γρήγορα...

krals
31-07-04, 11:47
Συνεπώς καμιά ιδέα?? Περνάω ξανά την πόρωση μου. Λέει τώρα καλοκαιριάτικα ενώ οδηγάς με την παραλία στον ορίζοντα.

Φιλε καλησπερα,
Με λενε Δημητρη,μενω στο Μαρουσι και ειμαι 26 ετων.
Ακουω Metal απο τα 15 μου.
Απο τα συμφραζομενα σου (ιδιαιτερα αυτο που εβαλα σε quotes) καταλαβαινω οτι δεν τιθεται θεμα "πορωσης" απλα ισως να θελεις να βαλεις καποιο CDακι με metal για να προσελκυσεις καποια κοριτσακια που θα "πεσουν" στην λουμπα.
Θελω να πιστευω οτι δεν εισαι ενας απο αυτους...
Η φραση σου "λεει τωρα καλοκαιριατικα" δειχνει οτι δεν θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ακουσεις κατι καινουργιο που λες (η εστω παλιο καλο metal),αντιθετως δειχνει οτι απλα θελεις να βαλεις στην διαπασων τα ηχεια σου για να ξεσπασεις...και συμφωνω οτι με την Trance αυτο ειναι αδυνατον(εκτος αν χαπακωθεις!).
Αρα...βρες κατι αλλο να βαλεις στην υποδοχη του cd και ασε απεξω οτι εχει να κανει με το metal...

Δυστυχως ειναι απειροελαχιστοι αυτοι που μπορουν καταλαβουν την σημασια του metal,δεν το παιζω βιρτουοζος ή παντογνωστης απλα εχω αναλυσει την μουσικη αυτη και εχω βγει σε καποια δικα μου συμπερασματα.
Το metal εχει καποιες βαθμιδες τις οποιες για να μπορεσεις να φτασεις στην τελευταια πρεπει να εχεις αρχισει απο χαμηλα..Το μαγικο ειναι οτι ισως ειναι η μοναδικη μουσικη που σου παρεχει κατι τετοιο.
Αν για παραδειγμα βαλεις σε καποιον να ακουσει Vader ή Death ο οποιος απλα ακουει rock, θα ξερασει σιγουρα...ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ???
Για τον απλουστατο λογο οτι το "αυτι" του δεν μπορει να πιασει τετοιες "συχνοτητες" αρα ειναι σχεδον αδυνατον να του αρεσει κατι τετοιο...

Θυμαμαι πριν μερικα χρονια που μια φιλη μου τα ειχε με ενα παιδι και οταν ετυχε και γνωριστικαμε με το παιδι αυτο μου ειπε οτι καποτε ακουγε metal αλλα το εκοψε γιατι τον εκανε λεει....επιθετικο....
Αυτο που του απαντησα ηταν οτι ειναι πολυ λογικο να τον εκανε να νιωθει ετσι απ την στιγμη που ειχε καποια αποθειμενα μεσα του που μονο το metal καταφερε να του βγαλει..Βγαζοντας του λοιπον αυτα τα αποθειμενα φοβηθηκε και το απεδωσε απευθειας στο metal (πολυ λογικο,εξαλλου ανθρωποι ειμαστε και πολλες φορες εθελοτυφλουμε γιατι ετσι μας συμφερει.).

Η μουσικη,ο ηχος της κιθαρας,το solo..εχει να κανει καθαρα με την καρδια μας και το μυαλο μας...καποτε φορουσα τζιν μπουφαν γεματο με ραφτα απο αυτους που ειχα για θεους (WASP).Τωρα...κοιταζοντας τον ευαυτο μου πριν 10 χρονια καταλαβαινω οτι φορουσα εκεινο το μπουφαν γιατι ειχα μεγαλη αναγκη σαν εφηβος να δειξω κακος..να εξωτερικευσω αυτο που ενιωθα σαν εφηβος..την οργη,την δηθεν επαναστατικη αντιπαραθεση μου απεναντι στους νομους κτλ κτλ κτλ...
Τωρα στα 26 μου πιστεψτε με δεν νιωθω καμια αναγκη να φορεσω ξανα εκεινο το μπουφαν γιατι πολυ απλα εμαθα να αντιμετωπιζω τον θυμο μου για κατι και καταλαβα οτι την μουσικη την αισθανεσαι καλυτερα οταν αυτη υπαρχει και ζει μες την καρδια σου και στο μυαλο σου.

Πολλοι απο εσας ισως ηδη να με φανταζεστε με μακρια μαλλια κτλ κτλ..ο'τι δηλαδη αρμοζει (κατα τα λεγομενα καποιων) για την εμφανιση ενος ανθρωπου που εξακολουθει να ακουει rock,hard rock,metal...καμια σχεση ομως...τα ρασα δεν κανουν τον Παπα!! ποσοι και ποσοι εχουν φιγουραρει τον ευαυτουλη τους και καλα μεταλα και οταν τα φτιαχνουν με καμια γκομενιτσα ακουνε και New kids on the block!! Τελος παντων τους καταλαβαινω και αυτους...

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα μου αρεσε πολυ το θεμα της Συζητησης και ωφελιμο θα ηταν να το συνεχισουμε σε αυτο το επιπεδο για να ακουστουν και αλλες γνωμες...

Να ειστε καλα.

sn00p
31-07-04, 12:55
I live and die for Manowar.
Other bands play ..... ;)

Αν και προσωπικά δεν πολυ-ακούω σε νέα συγκροτήματα και έχω ψιλοξεκόψει, θα πρωτίνω και εγώ έτσι για την πλάκα, αλλά και για να ανεβάσω το post count μου :P

Aπό νέα συγκροτήματα, οι Doomsword βγάλανε ένα πολύ καλό ομόνυμο δίσκο και το Resound the Horn. Stormwarrior βγάλανε ενα ομόνυμο γερμανικό power δίσκο good enough, και όχι "παιδικού" στύλ σαν τους Dream Evil. Αν σου αρέσουν οι Manowar, οι ιταλοί Wotan βγάλανε το Carmina Barbarica πριν λίγο καιρό, ΔΕΝ είναι Manowar, αλλά προσπαθούν και έχουν μερικά ownage tracks. Try this link (http://www.wotanmetal.com/download1.htm) έχει ένα song για DL. Άντε πολλά έγραψα, κουράστικα πάλι :P :D

Βασικά ο καθένας εδώ μέσα θα σου πεί τα δικά του (απολύτος λογικό)που πιθανότατα (για να μην πω σίγουρα) τα περισσότερα δεν θα σου αρέσουν, So, ελπίζω να έκανες το thread περισσότερο για να ανοίξουμε μια συζητησούλα =]

PS.Πού είναι ο Cosmos να υμνήσουμε λίγο τους Warlord =p
PS2. Into Glory Ride > ALL, and I do mean it.

Valder
31-07-04, 13:05
Αααα ωραιότατα! Blind Guardian και ξανά Blind Guardian!!!

Οχι οχι μην πειτε οτι ειμαι πορωμένος με αυτους! :P

Βέβαια έχω ακουσει και απο Manowar (δε με ενθουσιασαν τόσο),Helloween (το Starlight το έχω περάσει και στην MMC του κινητού και με ενα προγραμματακι mp3 το απολαμβάνω όποτε θέλω!) Εδω και ενα χρόνο ακούω GammaRay (εκείνο το Lake of tears σε κάνει να κλαις σα να καθαρίζεις κρεμμύδια. Πολύ πρώτο!) και έτυχε να πάρω και μια γευση απο Stratovarius (καλοί αλλά κάτι δε μου κόλλαγε. Δε με γέμιζαν όπως οι Blind Guardian)

Εχει ακούσει κανεις το Riderz on the bonez απο Diabolical Masquerade; Το ψαχνω εδω και καιρό χωρίς αποτέλεσμα.

pipitop@pi
31-07-04, 13:46
Αααα ωραιότατα! Blind Guardian και ξανά Blind Guardian!!!

Οχι οχι μην πειτε οτι ειμαι πορωμένος με αυτους! :P

Βέβαια έχω ακουσει και απο Manowar (δε με ενθουσιασαν τόσο),Helloween (το Starlight το έχω περάσει και στην MMC του κινητού και με ενα προγραμματακι mp3 το απολαμβάνω όποτε θέλω!) Εδω και ενα χρόνο ακούω GammaRay (εκείνο το Lake of tears σε κάνει να κλαις σα να καθαρίζεις κρεμμύδια. Πολύ πρώτο!) και έτυχε να πάρω και μια γευση απο Stratovarius (καλοί αλλά κάτι δε μου κόλλαγε. Δε με γέμιζαν όπως οι Blind Guardian)

Εχει ακούσει κανεις το Riderz on the bonez απο Diabolical Masquerade; Το ψαχνω εδω και καιρό χωρίς αποτέλεσμα.
etsi.....Blind Guardian rulezzzzz!!!Espeiran sto live tous ton oktombrio!!!

PS:syggnwmh gia ta greeklish alla grafw apo pc tou el.venizelos.-h pthsh moy exei 2,5wres kathisterhsh!!:(

krals
31-07-04, 14:48
Αυτη την στιγμη ακουω Slayer - War Ensamble,πριν raining blood!!!

all the f** money

aguila21
31-07-04, 15:16
OZZY
Twisted sister
Krokus (όχι ο Κόκαλης :D )
Saxon
Απο τα παλιά.Απο τα νέα ανακαλύπτω συνέχεια νεα και ελπιδοφόρα συγκροτήματα.Αλλά όταν άρχισα να ακούω αυτήν τη Μουσική,η οποία σε καμιά περίπτωση δεν είναι μόδα,στα τέλη της δεκαετίας του 80 Τα σηγκροτήματα αυτά ήταν απο τα καλύτερα.Απο τα καινούρια μου αρέσουν οι Royal Hunt μέχρι το Paradox οι Stratovarius οι Nightwish.Και οι For my pain άκουσα το τελευτάιο single τους και είναι πολύ καλοί.

chat1978
31-07-04, 23:05
Απο τα συμφραζομενα σου (ιδιαιτερα αυτο που εβαλα σε quotes) καταλαβαινω οτι δεν τιθεται θεμα "πορωσης" απλα ισως να θελεις να βαλεις καποιο CDακι με metal για να προσελκυσεις καποια κοριτσακια που θα "πεσουν" στην λουμπα.
Θελω να πιστευω οτι δεν εισαι ενας απο αυτους...

krals, δεν σε καταλαβαίνω , καθώς νομίζω ότι έρχεσαι σε αντίθεση. Αλλά να σου πω ότι δεν είναι ένας από αυτούς. Απλά ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ μόνο METAL.
Γενικά δεν συμφωνώ με ότι λές κυρίως γιατί να με συναρπάζουν δύο είδη μουσικής εξίσου. Δεν θα συνεχίσω την διαφωνία γιατί δεν έγραψα γιαυτό στο thread, και δεν έχω σκοπό να εξελιχθεί σε συζήτηση τύπου "ποιός είναι καλός Metalας,Trancας σκυλλάς που προβάλει αρνητική εικόνα έξω της αντίστοιχης μουσικής. Αν θες σε άλλο thread ευχαρίστως.


Απλά στην πάτρα το θέμα γκόμενα METALού δεν υφίστται. Λίγες από τις οποίες και λίγες οι καλές και οι περισσότερες δεν είναι εδώ και επιπλέον γαμώ την τρέλα μου όλες είναι Deathούδες. ΈΛΕΟΣ. Φαντάσου δηλαδή. Εδω να ξέρεις η είσαι Ελληνάδικο και άγιος ο θεός και Britpopas. Αλλιώς είσαι outcast.

Απλά δεν τελευταία περίοδο είχα πορωθεί με trance καθώς η METAL απαιτεί και καλό ηχοσύστημα και δυνατό άκουσμα κάτι που στην δουλειά 8 ώρες δεν πέζει. Απλά τα πράγματα. Γουστάρω όμως πάντα να ακούσω ένα καλό δίσκο και να πορωθώ.

Και γενικά δεν είναι απαραίτητο να είσαι ΠΟΡΟΜΕΝΟΣ MEtalας για να είσαι METALας. Ας μην γίνουμε (όχι πως δεν έχουμε γίνει) σαν την πλειοψηφία των ακροατών των ελληνάδικων. Οποιος κατάλαβε!!! Και είπα πλειοψηφία όχι όλοι.

Γενικά καλή η ανταπόκριση του forum αλλά με έχετε πετύχει σε ΣΚ. Δευτέρα θα σας πώ γνώμη για ότι έχετε προτείνει μπας και βγει και κανά συμπέρασμα του τι μ'αρεσει. Ούτε εγώ είμαι σίγουρος όπως ξαναέγραψα.

Πάντως σκεφτόμουν προχθές να βγεί ένας δίσκος με την ιστορία του Baylon5 σε μορφή SAGA. Απλά είδα και τον 5 κύκλο και στο τέλος συγκινήθηκα.ΧΕΧΕ

Και μετά να φτοιαχτούν και ύμνοι και τον Mika,τον Senna και την Mclarren και επίσης να φτοιχθούν τα προσχέδια για τους ύμνους του Kimmi. ΧΕΧΕ και πάλι.

chat1978
02-08-04, 15:31
Και ξεκινάμε όπως υποσχέθηκα.

Crimson Glory Δεν μαρέσουν

Therion Theli και Vovin έχω ακούσει. Στην αρχή μια χαρά αλλά γρήγορα τους ξεπέρασα

NightWish Μια χαρά γενικά. Ειδικά το Oceanborn αν θυμάμαι καλά.

Tristania Μια χαρά αλλά είναι μουσική για άραγμα

Moonspell Yeah, το τελευταίο μούφα όμως

Paradise Lost Αν και βαρύ dragonian times και One Second Φοβερά

Rhapsody Κάτι σε Therion αλλά καλύτερα

Manilla Road ,solitude Aeturnus Δεν ξέρω. Τι είναι τούτο??

my dying bride Δεν μαρέσουν γενικά αλλά το For my Fallen Angel ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ (σύνθεση και στίχοι).

Theatre of Tragedy Aegis και Velvet Darkness They Feel δισκάρες. μετά που το γυρίσαν σε electro μπλιαχ

Type O Netagive Φωνάρα το παιδι αλλά δεν μου αρέσουν

Avantasia Για τον χαβαλέ καλά είναι. Άκουγα κάτι τέτοιο καινούργιο τώρα.

Dream Evil Δεν μαρέσουν

Masterplan Δεν τους ξέρω

Edguy μέτρια πράγματα

Lacuna Coil Ωραίοι αλλά αυτά είναι ατμοσφαιρικά.

Doomsword,Stormwarrior Δεν τους ξέρω

Blind Guardian Φοβερό συγκρότημα αλλά δεν πολύ τρελαίνομαι. Βασικά το imagination μαρέσει πολύ. ίσως γιατί είναι και το πιο πιασάρικο(όχι έλεος μην βαράτε)

Skyclad αν και δεν αναφέρθηκε ΤσκΤσκ από τα καλύτερα συγκροτήματα αν και έχουν δύσκολο ήχο. Φοβερούς στίχους και πέζουν τα πάντα. Δεν μαρέσουν φυσικά όλοι οι δίσκοι καλώς όλα τα είδη δεν με πείθουν

Γενικά πάντως μαρέσει απίστευα η πολυφωνία, και τα διπλά ασύχρονα φωνητικά. Και συνθέσεις τύπου Haggard στο δίσκο με τα τραγούδια Chapter*.
Ένα δίσκο από in the woods που απλά δεν είχε καμιά σχέση το θυμάστε? Omnio τώρα το βρήκα.

Πάντως και μια ιεροσυλία (πώπω θα φάω ξύλο). Είμαι από τους ελάχιστους fun της Metal που δεν μαρέσουν τα rifακια. Ειδικά όπως γινόταν παλιά. Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι το πιο ξενερωτικό τμήμα ενός κομματιού. Μαρέσει πολύ όμως ο ΓΕΜΑΤΟΣ ήχος της παραμόρφωσης και καθόλου οι υψηλότονοι ήχοι. Ίσως γιαυτό.


Συγνώμη για κάποιες περιγραφικές αναφορές αλλά ποτέ δεν θυμόμουν ονόματα. πάλι καλά που θυμάμαι και ότι έγραψα.

NetTraptor θα στείλω πμ

arcanum
02-08-04, 15:46
Γενικά πάντως μαρέσει απίστευα η πολυφωνία, και τα διπλά ασύχρονα φωνητικά.


Πολυφωνία είναι πολλές διαφορετικές μελωδίες ταυτόχρονα, και όχι πολλές ανθρώπινες φωνές μαζί.
Εκτός και αν ακούς Θρησκευτική μουσική του Μεσαιωνα, η μουσικη σήμερα είναι κυρίως πολυφωνική.

Μπορεί να έχεις 30 άτομα να τραγουδάνε ένα ύμνο (gregorian chant πχ) και να είναι μονοφωνία γιατι τραγουδάνε την ίδια μελωδία (περίπτωση πολύ συχνή στην Metal). Αυτό _ΔΕΝ_ είναι πολυφωνία.

Μπορείς να έχεις πολλά βιολιά να παίζουν την ίδια μελωδία και πάλι δεν είναι πολυφωνία.
Πολυφωνια θα είναι αν παίζουν διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα (και αρμονία είναι αν ταιρίάζουν)

chat1978
02-08-04, 15:49
arcanum, Δεν ήξερα.
Συνεπώς εμένα μαρέσει και η πολυφωνία αλλά και οι πολλές φωνές ταυτόχρονα ή ασύγχρονα.

Gothic
02-08-04, 15:50
Θα σχολιάσω μόνο τις γραμμές στις οποίες τράβηξα τα μαλλιά μου και είπα "Ε! ΟΧΙ!". Πάντα σε φιλικό ύφος γιατι δεν μπορώ να νευριάσω με μεταλλά... :)


Και ξεκινάμε όπως υποσχέθηκα.
Crimson Glory Δεν μαρέσουν
Μάλλον δεν έδωσες ποτέ ιδιαίτερη προσοχή.

Therion Theli και Vovin έχω ακούσει. Στην αρχή μια χαρά αλλά γρήγορα τους ξεπέρασα
Μάλλον δεν τους έδωσες σημασία όπως και στους Crimson Glory. Είναι αδύνατον να ξεπεράσεις τους Therion.

NightWish Μια χαρά γενικά. Ειδικά το Oceanborn αν θυμάμαι καλά.
Μάλλον δεν έχεις ακούσει το Once.

Tristania Μια χαρά αλλά είναι μουσική για άραγμα
Μάλλον μιλάς για άλλο συγκρότημα. (ΆΡΑΓΜΑ ΟΙ TRISTANIA;...)

Paradise Lost Αν και βαρύ dragonian times και One Second Φοβερά
Μάλλον δεν έχεις ακούσει το αριστούργημα τους Icon.

Rhapsody Κάτι σε Therion αλλά καλύτερα
Μάλλον βρήκες τρόπο να με κάνεις να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο με αυτό το σχόλιο... (Τερλέγκας κάτι σε Wagner αλλα καλύτερος)

my dying bride Δεν μαρέσουν γενικά αλλά το For my Fallen Angel ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ (σύνθεση και στίχοι).
Μάλλον θα έπρεπε να ακούσεις και τα υπόλοιπα (με επιμονή και υπομονή).

Theatre of Tragedy Aegis και Velvet Darkness They Feel δισκάρες. μετά που το γυρίσαν σε electro μπλιαχ
Μάλλον συμφωνήσαμε σε κάτι. Άκουσε και το καινούργιο των Leaves Eyes (Liv Kristin με Atrocity)

Blind Guardian Φοβερό συγκρότημα αλλά δεν πολύ τρελαίνομαι. Βασικά το imagination μαρέσει πολύ. ίσως γιατί είναι και το πιο πιασάρικο(όχι έλεος μην βαράτε)
Μάλλον έχεις δίκιο για το Imaginations.

chat1978
02-08-04, 16:27
Gothic, Ζητώ ταπεινά συγνώμη.
Εννοείται
Πάντα σε φιλικό ύφος
Ναι το ψάχνω το Once

H TRISTANIA είναι σχετικά ατμοσφαιρικό metal?? Θα πάω σπίτι και θα επαληθεύσω. θα σηκώσω την βιβλιοθήκη

Από Paradise Lost η αλήθεια είναι ότι δεν έτυχε να ακούσω το icon. Θα πάω για μελέτη.

Η σχετική παρατήρηση με Rhapsody και Therion αφορούσε όχι στην ομοίτητα της μουσικής αλλά στο ότι Πολύ καλό στην αρχή αλλά γρήγορα μας αφήσανε χρόνους καθώς μου φάνηκαν εντελώς επιφανειακοί και οι δύο.


Οι My dying bride πραγματικά δεν μαρέσουν.

Leaves Eyes σου έρχομαι.

Μια παρατήρηση. Δεν μαρέσει η λέξη Μεταλάς καθώς στο μυαλό μου είναι συνδεδεμένη με άσχημες μορφές της μουσικής. Δεν θεωρώ τον ευατό μου Μεταλά συνεπώς μπορείς μου θυμώσεις όσο θες.

Πάντως γενικά πιστεύω ότι η μουσικά που ακούει κάποιος είναι αυτή που αναπάσα στιγμή μπορεί να ακούσει. Για μένα αυτές είναι metal και trance. Το πως κωλάνε δεν έχει σημασία.

Φυσικά μπορώ να ακούσω και κάποια άλλα είδη άλλα δεν είναι αυτά που μπορώ να ακούσω κάθε στιγμή. Είναι τα δευτερεύοντα. Επίσης υπάρχουν τα είδη που απλά δεν με ενοχλούν, αλλά δεν θα επιδιώξω ποτέ να ακούσω ειδικά σπίτι. Και τέλος υπάρχουν και τα είδη που μισώ (1)Tzaz 2) ελληνάδικα)

Γενικεύστε τα παραπάνω αλλάζοντας μόνο το 1ο πρόσωπο σε 3ο. Πραγματικά δεν πιστεύω στην απάντηση "Ακούω από όλα". Άσχετο αυτό αλλά για μένα κόλαγε στο θέμα Μεταλάς.

arcanum
02-08-04, 17:31
Λιγα λόγια για τους Therion! :twisted:
Είναι απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα.
Ακους εκεί επιφανειακοί!!

Οι Therion? Ο Χριστός και η Παναγία! :shock:

chat1978
02-08-04, 23:00
arcanum, Προσωπικές γνώμες εκφράζουμε πάντα.
Μην το ξεχνάμε αυτό!! Αλλιώς να το κλειδώσουμε το thread.

sonic
02-08-04, 23:40
Προς τους γνώστες του αθλήματος, είπα να κατεβάσω κανένα αλμπουμάκι ,καθότι παλαιός αθλητής ο ίδιος :wink:
Λοιπόν , εγώ το τελευταίο άλμπουμ μέταλ που αγόρασα πρέπει να ήταν το δεύτερο των deicide, για να έχετε και σημείο αναφοράς, το οποίο δεν μου άρεσε σαν το πρώτο πρέπει να πω... επι της ουσίας τώρα έβαλα να κατέβει το Damnation απο Opeth , και το Seriuσ B-Lemuria απο Therion, προτείνετε κατι άλλο?

Γενικά all time favorites morbid angel altars of madness /blessed are the sick
Slayer όλα μέχρι το seasons in the abyss, death leprosy, entombed clandestine (δισκαρα) ,agent steel (όλα), αλλά και savatage μόνο το dungeons are calling όμως.Κ.α. αλλά γενικά είμαι πίσω όπως θα καταλάβατε

AYN@N@S
03-08-04, 07:55
δοκιμασε να ακουσεις κατι απο:

katatonia, evergrey, for my pain, green carnation, the old dead tree, agathodaimon, antimatter, anathema, my dying bride, lacrimas profundere, moonspell, opeth, nightwish, tiamat, rotting christ klp...

Αν πιστευεις οτι το μεταλ ειναι τα χαμενα κορμια οι manowar εχεις χασει τρελλα επεισοδια.. ψαξου λιγο δεν κανει κακο..

Gothic
03-08-04, 09:18
Μια παρατήρηση. Δεν μαρέσει η λέξη Μεταλάς καθώς στο μυαλό μου είναι συνδεδεμένη με άσχημες μορφές της μουσικής. Δεν θεωρώ τον ευατό μου Μεταλά συνεπώς μπορείς μου θυμώσεις όσο θες.

Πάντως γενικά πιστεύω ότι η μουσικά που ακούει κάποιος είναι αυτή που αναπάσα στιγμή μπορεί να ακούσει. Για μένα αυτές είναι metal και trance. Το πως κωλάνε δεν έχει σημασία.

Φυσικά μπορώ να ακούσω και κάποια άλλα είδη άλλα δεν είναι αυτά που μπορώ να ακούσω κάθε στιγμή. Είναι τα δευτερεύοντα. Επίσης υπάρχουν τα είδη που απλά δεν με ενοχλούν, αλλά δεν θα επιδιώξω ποτέ να ακούσω ειδικά σπίτι. Και τέλος υπάρχουν και τα είδη που μισώ (1)Tzaz 2) ελληνάδικα)

Γενικεύστε τα παραπάνω αλλάζοντας μόνο το 1ο πρόσωπο σε 3ο. Πραγματικά δεν πιστεύω στην απάντηση "Ακούω από όλα". Άσχετο αυτό αλλά για μένα κόλαγε στο θέμα Μεταλάς.
Απο την άλλη για εμένα οι Μεταλλάδες είναι τα πιο ανοιχτά άτομα σε μουσικά ακούσματα και το χρησιμοποιώ ως τίτλο τιμής. Π.χ. ακούω Mike Oldfield, Jean Michel Jarre, κλασσική μουσική, Dead Can Dance και ξέρω πάρα πολλούς σαν εμένα, που όπως και εγώ έχουν σαν βασικό άκουσμα την metal.
Άν έχεις κακές αναμνήσεις απο το συγκεκριμένο είδος μουσικής, δεν σε παρεξηγώ γιατι λατρεύεις τους Manowar :twisted: :twisted: :twisted:

Εκτός του οτι είναι μέγιστοι καραγκιόζηδες σαν άνθρωποι, έχουν διώξει πολυ κόσμο απο το metal που πίστεψαν τις ΤΡΟΥπαπαριές τους και δεν κάθησε να ασχοληθεί με ότι συγκρότημα δεν έσπαγε χορδές και δεν φόραγε δερμάτινα και baby oil με αποτέλεσμα να νομίζουν οτι το metal έχει πεθάνει εδω και 10 χρόνια.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων έχουν βγάλει κάποια φοβερά κομμάτια, αλλα παραμένουν τρελοί καραγκιοζαρέοι.

Κλείνοντας, να πω οτι το Masters Apprentice των Opeth μου κάνει για 200η φορά την μούρη κρέας και το λαιμό, χυλό.

DrWho
03-08-04, 10:03
Απο την άλλη για εμένα οι Μεταλλάδες είναι τα πιο ανοιχτά άτομα σε μουσικά ακούσματα και το χρησιμοποιώ ως τίτλο τιμής.


Απλά χαχαχα.
Προφανώς θα αστειέυεσαι. Ασχολούμενος με το μέταλ για πολλά , πολλά χρόνια ( τρέχοντας απο φεστιβάλ σε φεστιβάλ Dynamo, Ozzfest ..)οφείλω να πραδεχτώ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΕΙΔΟΣ και οι οπάδοι δεν παρουσιάζει τέτοια τάση στενοκεφαλιάς, περιχαράκωσης και απομονωτισμού . Όλα στην πυρά εκτός απο το μεταλ.

Για να μη μιλήσω για την τρελλή στενοκεφαλιά και την κόντρα μεταξύ των διαφόρων ανθυπομέταλ μουσικών ρευμάτων . Οι powerάδες να γιουχάρουν τους Cradle of Filth στην σκηνή , με τη σειρά τους οι blackαδες να βρίζουν τους thrash άδες , οι progressivάδες να γκρινιάζουν για το ότι οι Queensryche ήταν κάτω από τους Νightwish στο φετινό ροκγειβ και όλοι μαζί να θεωρούν αδερφές τους Μetallica που το γύρισαν στο Nu Metal!!! Μήπως θές να σου θυμίσω τις επικές κόντρες των powerάδων , επικάδων ,θρασάδων και άλλων οπαδών σε γνωστό μουσικό περιοδικό του χώρου για πολλά χρόνια...
Εδώ οι μεταλάδες δεν είναι καν ανοιχτοί σε μουσικά ανθυπορεύματα του μουσικού είδους που αγαπάνε ! θα έιναι σε ξένα μουσικά είδη;

-Σε κανένα άλλο μουσικό είδος δεν υπάρχουν έννοιες όπως
True Metal , False Metal, Posers leave the hall, Men play on Ten(10) για την ένταση του ηχοσυστήματος, οι τάδε φλώρεψαν , ο δείνα τραγουδιστής το γύρισε στο πουστρέ, το μέταλ είναι για άντρες ...κτλπ

-Επίσης κανένας οπαδός ΑΛΛΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΕΙΔΟΥΣ δεν πρόκειται να σε κριτικάρει επειδή ακούς Jazz, trance , electro , psychedelic, ambient or whatever. Ακόμα και σε αυτό το θρεντ ακούστηκαν αρνητικά σχόλια για το παλικάρι επειδή ακούει trance λες και έκανε την απόλυτη αμαρτία. Και μετα μιλας για ανοιχτό μυαλό ...

- Σε κανένα άλλο μουσικό είδος δε θα σε θεωρήσουν "προδότη" αν πας σε μπουζουκομάγαζο να περάσεις καλά και να πεθάνεις στο γέλιο ή αν ακούσεις ποπ (π.χ μαντόνα) στο αυτοκίνητο. Εδώ ακόμα και ορισμένα ΄"συγγενή " μουσικά είδη να ακούσεις, πάλι θα υπάρξουν κάποιοι να σε κριτικάρουν ( classic rock, punk, indie rock, dark wave κλτπ )

-Κανένα άλλο μουσικό είδος δεν έχει σταμπάρει τα άλλα μουσικά ρεύματα σε τέτοιο βαθμό
- ελληνικά λαικά ή λαικοποπ ---> σκυλομπαροκ για γύφτους και αμόρφωτους
- dance π.χ rave ,house, trance ---> μουσική για χαπακωμένα φλωράκια με πολυχρωμα πούστικα ρούχα
- lounge , ambient ---> πάλι για φλώρους που θέλουν να πλασάρουν lifestyle πρακτικές.
- RnB, rap , hip-hop και παρακλάδια ---> μουσική από αράπηδες ( είναι τυχαίο ότι οι μαύροι στο χώρο της ροκ και ΚΥΡΙΩΣ της μέταλ μετριούνται στα δάκτυλα ;) που απλά πλαισιώνει την κατάντια του λαού τους μες στην πρέζα, γκέτο και εγκληματικότητα.

Κατά την άποψη μου ο όρος μεταλάς δυστυχώς έχει "σημαδευτεί" απο 15χρονους πιτσιρικάδες ή απο ανώριμους ενήλικες που έχουν βρει στη μεταλ culture ( ντύσιμο, μαγκιά ,βορβορώδη άθλια φωνητικά κλτπ) αφορμή για να εκφράσουν την ανώριμη επιθυμία τους to stand out of the crowd. Σε κανένα άλλο μουσικό είδο δεν υπάρχει ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ( αντέ ίσως στο punk)


ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΕΜΙΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛ.
Είμαι πολέμιος του ΜΕΤΑΛΑ!!!
Είμαι φαν της μουσικής και η μουσική δεν ΕΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το μέταλ έχει βγάλει τα μεγαλύτερα μουσικά ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ τα 30 τελευταία χρόνια σε σχέση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα μουσικά είδη.
Ξυπνήστε όμως και ακούστε KAI τα ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ της πανκ, jazz, ambient, soul, της ελληνικής σκηνής ( φυσικά και ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ για ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ ή ΤΣΑΛΙΚΗ)...

Μην το πάρεις αυτό σαν επίθεση , απλά ο ΜΕΤΑΛΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ .τελεία και πάυλα.

chat1978
03-08-04, 11:35
Gothic,

Απο την άλλη για εμένα οι Μεταλλάδες είναι τα πιο ανοιχτά άτομα σε μουσικά ακούσματα και το χρησιμοποιώ ως τίτλο τιμής. Π.χ. ακούω Mike Oldfield, Jean Michel Jarre, κλασσική μουσική, Dead Can Dance και ξέρω πάρα πολλούς σαν εμένα, που όπως και εγώ έχουν σαν βασικό άκουσμα την metal.
Άν έχεις κακές αναμνήσεις απο το συγκεκριμένο είδος μουσικής, δεν σε παρεξηγώ γιατι λατρεύεις τους Manowar

Είναι θέμα εμπειριών. Αλλά θα σου απαντήσω και από την δική μου σκοπιά μαζί με αυτά που έγραψε ο DrWho

Σχετικά με τους Manowar, πράγματι είναι super καραγκιόζηδες αλλά μην ξεχνάμε την βλακεία και καραγκιοζιά στο όνομα του χρήματος που τρέχει πίσω από πολλούς "εκφραστές" της τέχνης.
Μην ξεχνάμε επίσης ότι την εποχή που μεσορανούσαν οι Manowar το Metal ήταν κάτι σαν την σημερινή μόδα του ελληνάδικου. Όλοι ακούγαν από τους νέους. Αν δείτε καμιά σειρά του 85 και μετά θα δείτε ότι όλοι οι νεολαία είναι μεταλάδες με τους μεγάλους να τους θεωρούν menace. Και πέζαν τρελά ναρκωτικά. Αυτή η εικόνα πούλαγε αυτή πουλήσαν. Απλά οι άνθρωποι δεν εξελιχθήκαν.

Όμως αν μπορείς να μην πίστέψεις αυτά που λένε απλά να φανατιστείς με τα λόγια για λίγο τότε είναι θεοί. Και έχουν και πολλοί γέλιο.

DrWho, ωραία τα έθεσες αλλά δεν συμφωνώ σε όλα μαζί σου. Απαντώντας ταυτόχρονα και στο Gothic, θα περιεγράψω σύντομα και την δική μου σκοπιά από την πλευρά της εξελικτικής πορείας.

Καλώς ή κακώς άρχισα την σταδιοδρομία μου στο χώρο της ΜΕΤΑΛ με Manowar(XEXE) με μταυτόχρονη εισαγωγή στο τότε Psychedelic Trance. Μέχρι πριν άκουγα μουσική τύπου Sisters of Mercy (με τρέλα στο Vision Thing). Όταν μπήκα ποια στο χώρο θεωρούσα τον ευατό μου μεταλά και δημιουργούσα πρώτη εικόνα των ανθρώπων με βάση την εμφάνιση.Δηαλδή μακρύ μαλλί=ΜΕΤΑΛ.

Ποτέ όμως δεν έλεγα τι μαλάκας είναι κάποιος που ακούει ελληνική μουσική που τότε ξαφνικά άρχισε να κάνει το μεγάλο boom. Απλά με ενοχλούσε ιδιαίτερα ότι ξαφνικά ένα 80% του κόσμου ξαφνικά άκουγε το ίδιο πράγμα και γιαυτό έλεγα μαλάκα τον άλλον.

Επίσης να πω ότι οι πραγματικές επιλογές είναι αυτές που αντέχουν ή γίνονται μετά το σχολείο καθώς οι συνθήκες του σχολείου ευνοούν την μαζοποίηση και αντιγραφή συνηθειών. Στην δική μου τάξη είχα άπειρους μεταλάδες οι οποίοι μετά το σχολείο απλά ακολούθησαν το τότε ρεύμα= ΕΛΛΗΝΑΔΙΚΟ

Ερχόμενος στην Πάτρα, για σπουδές γνώρισα την κονωνία από το μηδέν καθώς δεν είχα φίλους. Έχει μεγάλη σημασία καθώς οι φίλοι σου κρύβουν καμιά φορά την πραγματικότητα καθώς έχουν χαρακτηριστικά που σου αρέσουν κυρίως.

Πριν έρθω στην Πάτρα απλά πίστευα ότι η ελληνική νεολαία είναι αρκετά προχωρημενη και αρκετά υπεράνω της τάσης μαζοποιήσης που πρόβαλε η τηλεόραση, την οποία απλά πίστευα ότι υπερέβαλλα.

Ε λοιπόν καμιά σχέση. Είμαστε και εμείς ΖΩΑ όπως οι ξένοι, αλλά δεν θα επεκταθώ. Απλά το αναφέρω καθώς η εγενικότητα αυτή εξειδικεύεται και στο θέμα της μουσικής.

Στο τμήμα μου Μαθηματικό πρέπει να είμασταν από τους 300 οι δέκα που να ακούγαμε Metal ή Ηλεκτρονική. Επίσης εγώ πρέπει να ήμουν ο μόνος (άντε άλλος ένας) που ασχολούμουν με RPG και Magic και κυρίως με computer προγραμματιστικά και μη.

Το τι κατάκριση πίσω από την πλάτη μου ένιωσω δεν λέγεται. Το μείγμα του κόσμου 50%Αθήνα, 30%Θεσσαλονίκη με Λάρισα και γειτονικά και 20% λοιπά μου έδωσαν να καταλάβω ότι ήμουν outcast της κοινωνίας. Πραγματικά ένιωσα στην θέση των εξαρχιωτών που χωρίς να τους έχει πραγματικά γνωρίσει κάποιος απλά τους έβαζε ταμπέλα (Εποχή πριν φτοιχτεί η πλατεία).

Εκεί κατάλαβα ότι δεν ήταν θέμα μαρέσει ή δεν μαρέσει η μουσική αλλά τι πρέπει να ακούς για να είσαι in. Μιλάμε ότι εκφέραν άποψη για την μεταλ και ηλεκτρονική άτομα που στην τελική είχαν δει κάτι video με κάφρους να κοπανιούνται στην τηλεόραση και θεωρούσαν τους μεταλάδες ζώα.

Επί 1.5 χρόνο εκτός από έναν δεν γνώρισα φίλο με κοινά γούστα. Γενικά οι λοιποί μου φαινόντουσαν απίστευτα κολημένοι σε αντίθεσοι με της μηχανολογικές σχολές που είχε λαό μεταλά και ηλεκτρονική που είχαν σαφώς ποιο ανοιχτά μυαλά.

Η πάτρα όταν πήγα είχε 4 μαγαζιά με μεταλ τα οποία είχαν κάποιο κόσμο (η πάτρα είχε κυρίως πολυτεχνικές σχολές) και μέσα σε ένα χρόνο ενόψι της αναβάθμισης με σχολές 3ης δεσσμης και 4ης έγινα όλα IN μαγαζιά τα οποία διατήρησαν τον και καλά τίτλο του ροκάδικου ( ( η εποχή που βαμτίζαμε τα πάντα rock για να προσελκύσουμε και να αναδείξουμε την άγρια φύση των ανθρώπων που ακούγαν pop)

Όπως και να έχει η πάτρα έμεινε με ένα μαγαζί και αυτό παρακμή κατεμέ αλλά πήγαινα, όχι όμως συχνά καθώς η βαβούρα από χάλια ηχεία αλλά και ο καπνός δεν με συγκινούν. ΟΙ μεταλάδες που γνώρισα στο μαγαζί μέσα απλά είναι κολημένοι στην πλειοψηφία τους και έχουν φτοιάξει ένα χώρο guild. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ. Συνεπώς μπορεί η μουσική να γαμούσε αλλά ο χώρος ενέπνε πολύ κόλημα.

Από την άλλα οι μεταλάδες που γνώριζα γενικά δεν πηγαίναν στο μαγαζί περίπου για τους ίδιους λόγους.

Από ότι καταλάβα οι θαμώνες του μαγαζιού απλά δεν άκουγαν τίποτα άλλο, ενώ οι λοιποί μεταλάδες άκουγαν και κάτι διαφορετικό αν χρειαστεί.

Και κάποια ακόμη συμπεράσματα από όλα τα πάρτυ που πηγα και όλους όσους γνώρισα (πολλούς(πατρινούς και μη) έχω χαρακτηριστεί γνωριμίοπληκτος).

1) Οι μεταλλάδες θα ακούσουν και ελληνικά αλλά τα κινήτρα τους θα είναι καθαρά γκόμενα-oriented και πάντα μεθυσμένοι

2) ΟΙ σκυλάδες , ελληνάες και popαδες απλά δεν θα ακούσουν. Έχουν και την μόδα με το μέρος τους και τι γκόμενες συνεπώς δεν χρειάζεται. Επίσης θεωρούν πραγματικά outcast της κοινωνίας τους πορωμένους της Metal και Trance. Μόνο οι και καλά πολύ μεταλάδες κρίνουν τους υπόλοιπους απλώς ώς μαλάκες. Όμως κάθε είδος έχει τους μαλάκες και τη μάζα και τους ανοιχτόμουαλους που πάτάνε σε δύο είδη συνήθως.

3)Οι και καλά πολύ κουλτουριάδηδες Tzaz κλασσική να μην τους αναφέρω για τα χάλια τους.

Και τώρα το manual ενός καλού πάρτυ.
Αρχικά αν το σπίτι που διοργανώνει το πάρτυ ανήκει σε προσκήμενο της rock και μεταλ άρα θα έχει και αντίστοιχους φίλους θα ακουστούν πολλά μεταλ και ροκ κομμάτια ταυτόχρονα με την ακίνητη υπο συζήτηση κατανάλωση alcohol.

Όταν το οινόπνευμα τελειώσει και φυσικά είναι όλοι κομμάτια αρχίζει το ελληνάδικο με σκυλάδικο parade. Εκεί όντας όλοι κομμάτια διασκεδάζουν φοβερά και αναδυκνύουν την ανωτερότητα τους προς όλα τα είδη μουσικής.
Αν το σπίτι δεν το διοργάνωνε προσκήμενο στην μεταλ άτομο τότε νομίζει ότι πέζει ηλεκτρονική ενώ απλά πέζει την ηλίθια beat που ακούγεται σε παραλιακά μαγαζιά αλλά και σε ελληνάδικα εν ώρα διαλέιματος. και καταλήγει στα παραπάνω ίδια.

Γενικά εμπειρία μου είναι ότι χωρίς οινόπνευμα κανείς δεν διασκεδάζει και πόσο μάλλον με ελληνάδικα τα όποία ακόμα και στους επίσημους φορείς μαγάζια η μπουκάλα wisky έρχεται με το ζόρι. Και πάντα η έκφραση το κέφι ανεβαίνει για μένα σημαίνει οι μεθυσμένοι αυξάνονται.

Τα λέω αυτά γιατί εμένα η γεύση του οινοπνέυματος δεν μαρεσει καθόλου συνεπώς απλά το συχαίνομαι. Εκτός από σπάνια δεν έχω μεθύσει και κρίνω πιστεύω αντικειμενικά. Και πριν αρχίσουν οι ενστάσεις έχω γίνει κομμάτια στο φετινο καρναβάλι και έχω μεθύσει ελάχιστες αλλά αρκετές φορές (μεθύσι = οχι κομμάτια αλλά αυτό που λένε έχω ανέβει και λίγο πιο πανω).

Μόνο στην μεταλ έχω δει άτομα να γουστάρουν ακόμα και με μια μπύρα. ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ. Σε beatαδικο ελληνάδικο πάντα είναι σκληρό ποτό και πάντα μετά το δεύτερο.
Ακόμα και σε μαγαζί με λατιν ή ρέγκε και αυτό άν ήταν.


Για μένα λίγα άτομα ξέρουν ποια μουσική πραγματικά γουστάρουν και ποια όχι καθώς όλοι δεν μπορεί να είμαστε ειδήμονες και ψαγμένοι σε όλα. ο λόγος που έγινα κομμάτια ήταν για να δω αν η αποστρέφεια μου στα ελληνάδικα είναι πραγματική ή φιλτραρισμένοι από την λογική και την αντίδραση) Ο κόσμος που ακούει ελληνάδικα απλά δεν ξέρει από μουσική και καλά κάνει συνεπώς ακούει ότι τον ταϊζουν. Απλά δυστυχώς ώς κλασικός πολύξερος που είναι κρίνει άλλα είδη χωρίς απλά νά έχει ιδέα.

Όσοι χρειάζονται οινόπνευμα ή χημεία για να περάσουν καλά με μια μουσική ή σε ένα χώρο, απλά δεν τους καλύπτει τίποτα από τα δύο και απλά κοροιδεύουν τον ευατό τους. Και δυστυχώς αυτό κάνει η μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου, ειδικά στα ελληνάδικα.

Δυστυχώς πολλοί μεταλάς με την καλή έννοια εγκατέλειψαν τον χώρο λόγο του διαρκή πολέμου από την κοινωνία με πολλές μορφές, αλλά και από το γεγονός ότι λίγες οι γυναίκες στην μεταλ ενώ οι θέες είναι στην gothic. Και όσες υπάρχουν είναι γενικότερα γάμησε τα. Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά έχουν συνήθως μπερδέψει την μαγκιά της μεταλ με την γυναικα που έχουν μέσα.

Επίσης όλοι αυτοί οι φανατισμοί και διακρίσεις εξαλείφονται κατά την διάρκεια της Age=Age+1 καθώς πολλά χαρακτηριστικά των νιάτων χάνονται και μπαίνει στην θέση τους ο συμβιβασμός και η ευθύνη. Και εκεί είναι που ξεχωρίζουν κάποιοι μεγάλοι ακόμα πορωμένοι που έχουν χάσει το τρένο.
Δεν λέω να πετάξεις τα γούστα και τις αξίες σου, ετσι.

Αυτά σίγουρα ξέφυγα αλλά δεν είχα και τι να κάνω στην δουλειά.
Χμμμ έπρεπε να το σπάσω για και καλά όπως λένε κάποιοι post count.

Είμαι 26 και η ασχολία μου με την metal έγινε στο λύκειο 95-96 που απλά το στιλάκι του cool μαθητή μεταλά δεν μάρεσε ενώ το θετική ενασχόληση μου έγινε το 97 και μετά. Τις αναφέρω τις ημερομηνίες στο τέλος απλά για να ξέρετε όσοι θέλετε και χωρίς επηρεασμούς του τύπου ¨"τον λάκη δεν άκουγε μεταλ στο σχολείο"

Moderators συγνώμη για την λέξη μαλάκας σε ορισμένα τμήματα αλλά αν είναι θέμα την αλλάζα με αστεράκια!!!
Απλά για μένα δεν είναι ποια βρισιά αλλά κοσμητικό επίθετο που εκφράζει ένα ηλίθιο state.

DrWho
03-08-04, 12:25
Πλατείαζεις τρελλά... Δε μπορώ να σε παρακολουθήσω...με τίποτα.

Εγώ απλά απάντησα στο φίλο που είπε ότι οι "μεταλάδες " είναι ανοιχτά άτομα από μουσικής απόψεως.

Δυστυχώς κάνεις αυτό που κάνουν οι περισσότεροι που "νομίζουν" ότι ασχολούνται με τη μουσικη...
Έχεις συνδέσει μουσικά είδη , τραγούδια ,συγροτήματα και ρεύματα με τις εμπειρίές της ζωής σου( πάτρα, γκόμενες ,λύκειο, ιστορίες μανταλάκια) ... Με λίγα λόγια αντιμετωπίζεις τη μουσική σαν το soundtrack της ζωής σου...!!!
Επιλέγεις και κλίνεις προς ένα μουσικό είδος ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες και περιστάσεις.
Μου θυμίζει άτομα που όταν τους ρωτάς τι μουσική ακούς σου λένε το χιλιοειπωμένο κλισέ : " Εεε , ανάλογα με τη διάθεση " λες και όταν είναι λυπημενοι ΠΡΕΠΕΙ να ακούσουν νταλκαδιάρικα ζειμπέκικα και όταν είναι χαρούμενοι λάτιν και χασάπικα...


ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.

Άκου μουσικη για αυτό που ακριβώς είναι!!! Μουσική.

Ακούω Μεταλ - ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ -από πολύ μικρός ( λόγω μεγαλύτερου αδερφού ) αλλά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν εφήρμοσα στοιχεία μέταλ κουλτούρας και υποκουλτούρας στη ζωή μου ( ευτυχώς ούτε ο κύκλος μου έκανε κάτι τέτοιο).
Ναι μεν έχω μακρύ μαλλί ( αλλά το άφησα πρόσφατα για μου πηγαίνει και με κάνει πολυ "τεκνό" :) ), αλλά ποτέ δε φόρεσα γελοία καρφιά στους καρπούς, καραγκιοζιλιδίκα στενά μαύρα παντελόνια , δεν εντάχθηκα σε μια κλειστή κάστα με ΟΜΟΙΟΥΣ , δε βρήκα cool να φορέσω μπλούζα συγκροτήματος που αγαπώ ΠΑΡΑ μονο σε συναυλιακό χώρο.
Δεν κυκλοφορώ κάνοντας τη γνωστή "σατανιστική" χειρονομία ούτε βρίσκω ότι το headbangin είναι ο ιδανικό τρόπος να ακούς μουσική.

Αυτά δεν ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ.

Είναι parafernalia που παρασιτούν/λαθροβιούν δίπλα σε κάθε μουσικό ρεύμα.

For the record το ίδιο γελοίο βρίσκω και άλλα στερεότυπα σε άλλα μουσικά είδη
όπως τάχα μου το φουλάρι και την πίπα αν ακούς κλασική μουσική , τα baggy trousers, τις χρυσές αλυσίδες και τις τεράστιες μπλούζες αμερικάνικων αθλητικών ομάδων που φορούν οι hip hoppers ή τους βαψομαλλιάδες των χορευτικών ρευμάτων.


Αντιμετωπίζω το μεταλ σαν μουσική ( ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ) . Μαλάκες θα υπάρχουν παντού σε όλα τα μουσικά είδη. Δε με κερδίζει ένας άνθρωπος που θα μου πει ότι ακούει μεταλ, ούτε με προδιαθέτει θετικά.
Δυστυχώς βλέπεις το μεταλ αλλά και κάθε μουσικό είδος σαν αφορμή κ ευκαιρία να
1. γίνεις αποδεκτός και δημοφιλής
2. να τη συνδυάσεις με την έξοδό σου
3. να βγάλεις γκόμενα
or whatever

Επιπλέον μιας και έχεις πρόσβαση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ ( πράγμα που τα περισσότερα τετράποδα που περιγράφεις ,και συμφωνώ μαζί σου, ΔΕΝ έχουν ) δεν έχεις καμία δικαιολογία να μην ακούσεις και λίγη καλή Jazz, Ethnic , Latin , Psychedelic, Punk ή ό,τι γουστάρεις...

pontifikas
03-08-04, 14:59
Φίλε DrWho προβαίνεις σε γενικεύσεις.

Συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου έχω γνωρίσει πολλούς μεταλλάδες που ακούνε και άλλα πράγματα εκτός του μεταλ και δεν κατακρίνουν κανένα είδος πλήν των "Πιασάρικων".Αλλά και αυτά έχουν την ώρα τους(έχουμε παράσει και επικές στιγμές σε Μπουζούκια και clubs :D με την μεταλλο-παρέα ;) ).

Φυσικά ο όρος πιασάρικο είναι επίσης αόριστος.Αλλά πιστεύω ότι κολλάει μια χαρά σε μουσικά ιδιόματα του τύπου "Τσαλίκης" καθώς και groupάκια ¨οπως οι HIM οι Evanescence και το κακό συναπάντημα.

Εγώ προσωπικά έχω περάσει περιόδους που ξημεροβραδιαζόμουν με Καρρά και Σφακιανάκη, και αν βαριόμουν έριχνα και την μεταλλιά μου να στανιάρω.Επίσης απολαμβάνω σχεδόν εκστατικά καλλιτέχνες όπως ο Cris Rea.Έχω ακούσει και όπερα ακόμα με ευχαρίστηση.

Ας μην προβαίνουμε σε τέτοιες μονολιθικές γενικεύσεις.Τα άτομα που γνωρίζουμε δεν είναι όλος ο κόσμος.

Και προπάντων ας μην θαωρούμε ως εκφραστές της ιδεολογίας του μέταλ, τα βλήματα τους Manowar, διότι αυτά:


-Σε κανένα άλλο μουσικό είδος δεν υπάρχουν έννοιες όπως
True Metal , False Metal, Posers leave the hall, Men play on Ten(10) για την ένταση του ηχοσυστήματος, οι τάδε φλώρεψαν , ο δείνα τραγουδιστής το γύρισε στο πουστρέ, το μέταλ είναι για άντρες ...κτλπ

μόνο αυτοί τα έχουν πεί και ενδεχομένως τίποτα άλλα ποζέρια για να καλύψουν την μουσική τους ανυπαρξία πίσω από μιά ανύπρκτη ιδεολογία.

arcanum
03-08-04, 15:35
DrWho κάνεις ακριβώς αυτό που κατηγορείς τους Μεταλάδες.
Δηλαδή τους εντάσεις γενικά σε μια κατηγορία με συγκεκριμένα αυθαίρετα χαρακτηριστικά, και μετά λες οτι μονο οι μεταλλάδες το κάνουν αυτό.

Επίσης είναι λάθος το γενικέυεις έτσι. Και εγώ όπως πολλά παιδιά (και στο forum και φίλοι μου) έχουμε πολλά διαφορετικά ακούσματα.

ΤΑ άτομα που κατηγορούν τους άλλους είναι κάποια 15-17χρονα, πράγμα που είναι σχεδόν φυσικό για την ηλικία (ανταγωνισμός κλπ). Φυσικά δεν είναι χαρακτηριστικό των μεταλλάδων αλλα των παιδιών. Δηλαδή και οι "Τρανσάδες" βρίζαν τους μεταλλάδες, και οι "ελληνάδες" είχαν τους Μεταλλάδες για Ζώα (αυτοί είναι οι "in", οι μεταλλάδες είναι οι βρωμιάρηδες κπ) , και αυτοί που ακούν κλασσική μουσική έχουν όλους τους άλλους για άσχετους που ακούνε ανοησίες.

Απο αυτό το μονο συμπέρασμα πυο μπορώ να βγάλω είναι οτι
1) Πας ακόμα σχολείο, μάλλον Γυμνάσιο
2) Αν είσαι μεγάλος, τότε μάλλον θυμάσαι οτι γινόταν στο σχολείο σου και συκγρίνεις το πώς σκέφτεσαι εσύ τώρα με το πώς σκεφτόνταν τα άλλα παιδία τότε. Μια σύγκριση που είναι χωρίς νόημα.

Φυσικά υπάρχουν και οι κολλημένοι στην Μεταλ. Όπως υπάρχουν και οι κολλημένοι "Beatάδες" , "Τζαδάδες" και πάει λέγοντα.
Το να βγάζουμε γενικά συμπεράσματα για όλου είναι πιο κολλημένο όμως.

DrWho
03-08-04, 19:15
Όπως ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ με πολύ μεγάλη σαφήνεια για τα όλα τα παιδάκια , ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ με τη διαπίστωση ενός φίλου ότι :



Απο την άλλη για εμένα οι Μεταλλάδες είναι τα πιο ανοιχτά άτομα σε μουσικά ακούσματα και το χρησιμοποιώ ως τίτλο τιμής.

.
Και το επαναλαμβάνω γιατί ό,τι θέλετε καταλαβαίνετε.
-ΕΙΠΑ ΛΟΙΠΟΝ -


Ασχολούμενος με το μέταλ για πολλά , πολλά χρόνια ( τρέχοντας απο φεστιβάλ σε φεστιβάλ Dynamo, Ozzfest ..)οφείλω να πραδεχτώ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΕΙΔΟΣ και οι οπάδοι του δεν παρουσιάζει τέτοια τάση στενοκεφαλιάς, περιχαράκωσης και απομονωτισμού . Όλα στην πυρά εκτός απο το μεταλ.


Δεν έκανα καμία μα καμία γενίκευση.
Μίλησα για τους hardcore οπαδούς του συγκεκριμένου μουσικού είδους που καθορίζουν και την εικόνα του .


Απο αυτό το μονο συμπέρασμα πυο μπορώ να βγάλω είναι οτι
1) Πας ακόμα σχολείο, μάλλον Γυμνάσιο
2) Αν είσαι μεγάλος, τότε μάλλον θυμάσαι οτι γινόταν στο σχολείο σου και συκγρίνεις το πώς σκέφτεσαι εσύ τώρα με το πώς σκεφτόνταν τα άλλα παιδία τότε. Μια σύγκριση που είναι χωρίς νόημα.


Αν αυτό κατάλαβες από τα γραφόμενά μου , τότε μάλλον πρέπει ΕΣΥ να απαγκιστρωθέις απο τη γυμνασιο-λυκειακή νοοτροπία.
Έδωσα τον ΑΠΟΛΥΤΟ ορισμό του μεταλά-----!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΜΕΤΑΛ!!!----- όπως προσδιόριζεται ΟΧΙ από γυμνασιόπαιδα και την ανωριμότητα της ηλικίας , αλλά από
α)-τους κύριους μουσικούς κ ραδιοφωνικούς παραγωγούς του χώρου ( ονόματα να μη λέμε )
β)- από τα Mainstream περιοδικά που ασχολούνται με τη μεταλ αλλά και fanzines
γ)- από τη μεγάλη πλειοφηφία του συναυλιακού μεταλ κοινού
δ)- από τα μεταλ-ικά sites στο ιντερνετ, ξένα και ελληνικά.
ε) από τα κύρια μεταλ CD δισκο-πωλεία
στ) από τις μεταλικές μουσικές σκηνές, ροκάδικα , μαγαζία γενικότερα
ζ) και φυσικά τις ΜΠΑΝΤΕΣ που κυμαίνονται από σοβαροί μουσικοί μέχρι καραγκιόζια τρελλά ( και δεν είναι μόνο οι MANOWAR καραγκιόζια)

Τι να κάνουμε φίλε μου , αυτοί εκπροσωπούν αυτό που λέμε "μεταλά" . Όχι εσυ και εγώ που θα ακούσουμε το μεταλ μας- μεταξυ άλλων- και θα γουστάρουμε. Και αν κάποιος φταίει που στο μεταλά έχει κολλήσει η ταμπέλα του "καφρου" ,στενόμυαλου, άπλυτου, απολίτιστου, σατανιστή ή δεν ξέρω κι εγώ τι κουταμάρα , ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ!

Τώρα αν πιστεύεις φίλε μου ότι ο "μεταλάς" - και μιλάω για τα παραπάνω άτομα- είναι ένας ανοιχτόμυαλος, μουσικά ,άνθρωπος που βάζει συχνα ανάμεσα στα ακούσματά του άλλα μουσικά έιδη και ΜΑΛΙΣΤΑ τα αντιμετωπίζει με διαλλακτικότητα..., τότε μάλλον ζεις σε άλλον κόσμο...

Δεν είναι 15-17 χρονα αυτοί που περιφρονούν άλλα μουσικά είδη , ούτε αυτοί που "πλακώνονται" για το αν το μπλακ ή το power είναι καλύτερο. Και φυσικά δεν είναι 15χρονα αυτοί που σπεύδουν να χαρακτηρίσουν ΠΙΑΣΑΡΙΚΟ ( άρα και φλώρικο, στην Πυρά) ό,τι είναι εμπορικό... Απλά ρίξε μια ματίά στο ποστ που βρίσκεται από πάνω σου και θα καταλάβεις...

Γενικά ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΟΥΣΙΚΟ ΕΙΔΟΣ υπάρχει μια κάποια μορφή περιχαράκωσης και απομονωτισμού ( dress code, lingo etc). Μιλάω πάντα για τους hardcore οπαδούς . Αυτοί ειναι αυτό που ονομάζουμε ...μεταλάς, ravάς , πανκιό κλτπ Οι hardcore. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. Όχι εγώ κι εσύ. Αν με έβλεπε κάποιος στο δρόμο ή με γνώριζε σε μια παρεά - όπως φαντάζομαι κι εσένα- ΠΑΡΟΛΟ που ακούω ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ μέταλ, δε θα μου έδινε την ταμπέλα μεταλάς. It takes a lot more.



Φυσικά ο όρος πιασάρικο είναι επίσης αόριστος.Αλλά πιστεύω ότι κολλάει μια χαρά σε μουσικά ιδιόματα του τύπου "Τσαλίκης" καθώς και groupάκια ¨οπως οι HIM οι Evanescence και το κακό συναπάντημα.


Χαίρομαι που με ενώ απελπισμένα σπεύδεις να με κατηγορήσεις για στερεότυπα και γενικεύσεις , ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με δικαιώνεις...:) και μην μπορώντας να αντισταθείς χαρακτηρίζεις "groupaκια" και " κακό συναπάντημα" μουσικούς που έτυχε να ΠΕΤΥΧΟΥΝ , να προσελκύσουν κοριτσάκια στο κοινό τους( HIM) και μη μυημένους ( evanescense). Άρα είναι φλώροι και γκρουπάκια...!!!
Η ανοιχτομυαλιά που λέγαμε ...

Να σαι σίγουρος, και στοιχηματίζω ό,τι μα ό,τι θες - και πρέπει να παραδεχτείς ότι έχεις δίκιο- ότι αν οι Evanescense δεν είχαν κάνει την επιτυχία που έκαναν και δεν έιχαν γίνει "εμπορικοί" , δε θα τους χαρακτήριζες γκρουπάκι ή κακό συναπάντημα...Αν δεν τους ήξερε ούτε η μάνα τους , παρά μόνο παρουσιάζονταν που και που σε καμιά σελίδα καποιου hardcore μεταλλικού περιοδικού, θα έλεγες και όχι μόνο εσύ, ύμνους για τη μουσική τους και θα περηφανευόσουν για το ΔΙΑΜΑΝΤΙ που ξέθαψες.....

arcanum
03-08-04, 20:25
Μεταλάς είναι αυτός που του αρέσει η Μεταλ.

Εγώ ακούω κυρίως Μέταλ (ναι έχω και μεγάλη Συλλογή απο παλιά Trance , και λατρέυω τους Future Sound of London και ακούω Enya , Vangelis , Σπανουδάκη , Dead Can Dance , κλπ κλπ κλπ. (και αγορασμένα) αλλα κυρίως Μεταλ ακουώ)
Δεν εχω μαλλια ,ούτε στενά Τζίν ούτε τίποτα.

Αν εσύ δίνεις νέο ορισμό στην Λέξη Μεταλλάς για να σε βολέυει (όπου μεταλλάς = αυτός που συμφωνεί με την περιγραφή που έδωσες πρίν) τότε ότι και να πείς θα έχεις δίκιο γιατι μπορείς πολύ απλά να ξαναορίσεις την λέξη.

Επίσης σου εξηγώ οτι σε όλα τα είδη (_ΑΚΟΜΑ_ και στην κλασσική μουσική, ξέρω τέτοια άτομα και μάλιστα σε σεβαστή ηλικία) υπάρχουν βλαμμένοι και κολλημένοι.
Τι νοημα έχει να ανεφερθείς στους Μεταλλάδες? είναι "πιό" κολλημένοι?
Δηλαδή ποιό είναι το νόημα του post σου? Οτι αυτοί που είναι βλαμμένοι στην Μέταλ είναι πιο πολλοί απο αυτούς που είναι βλαμμένοι στα άλλα είδη?
Δηλαδή είναι θέμα μετρήσεων?? Και αν ναί τότε πως μετράς το βαθμό "κολλήματος"? Και απο πού αντλείς στοιχεία?

EvilHawk
03-08-04, 20:36
Παράξενο γιατί εγώ κατάλαβα απόλυτα το νόημα του post του Dr.Who! Αλλά μάλλον τα διάβασες βιαστικά και έχασες το νόημα!

DrWho
03-08-04, 20:45
Δηλαδή ποιό είναι το νόημα του post σου?


Για 345η φορά ανεφέρω ότι απάντησα στο φίλο που υποστήριξε ότι οι μεταλάδες είναι ό,τι πιο ανοιχτόμυαλο σε μουσικά ακούσματα!!! Και εξέφρασα τη διαφωνία μου ΜΕ επιχειρήματα.



Δηλαδή είναι θέμα μετρήσεων?? Και αν ναί τότε πως μετράς το βαθμό "κολλήματος"? Και απο πού αντλείς στοιχεία?

Mόλις σου ανέφερα 7 πηγές στο πιο πάνω ποστ, από τις οποίες αντλώ τα στοιχέια μου για να καταλήξω στην άποψή μου.
Δηλαδή έλεος αν δεν καθορίζουν το τι είναι μεταλάς οι πιο πάνω 7 πηγές , τότε ποιος το καθορίζει ; Εγώ με τους ορισμούς μου; Χωρίς να το περιμένω μάλιστα επιβεβαιώθηκα και από το φίλο που έσπευσε ως γνήσιος "ανοιχτόμυαλος" να θάψει τους HIM και τους Evanescence ...


Αν εσύ δίνεις νέο ορισμό στην Λέξη Μεταλλάς για να σε βολέυει (όπου μεταλλάς = αυτός που συμφωνεί με την περιγραφή που έδωσες πρίν) τότε ότι και να πείς θα έχεις δίκιο γιατι μπορείς πολύ απλά να ξαναορίσεις την λέξη.


Δεν είναι δικός μου όρισμός. Μεταλάς , Χιπ-Χοπάς , Ρειβάς , Πανκιο ή δεν ξέρω κι εγώ τι ΕΙΝΑΙ ΟΡΟΙ που αφορούν τον hardcore οπαδό ενός μουσικού ρεύματος που μάλιστα εντάσσεται σε όλη την περι του μουσικού εκείνου ρεύματος "κουλτούρα".
Όχι τον άνθρωπο που του αρέσει το μέταλ,το πανκ κτλπ και βάζει καμιά φορά κάνα CDάκι για να γουστάρει.
Δεν νομίζω δηλ. επειδή έχω cypress hill ή RunDMC στη δισκοθήκη μου και μου αρέσει να τους ακούω , είμαι και Hip Hoppάς...έτσι δεν είναι..

arcanum
03-08-04, 21:10
Αυτό είναι βαρετό.

Μπορείς να πιστέυεις οτι οι Μεταλάδες είναι οι πιο στενόμυαλοι που υπάρχουν.

Κάνε και όσες συγκρίσεις θελεις με όσες πηγές θέλεις και ποσο στενόμυαλοι είναι οι οπαδοί του ενώς και του άλλου.

It's a free country που λένε.

pontifikas
03-08-04, 21:46
[quote="DrWho"]
Χωρίς να το περιμένω μάλιστα επιβεβαιώθηκα και από το φίλο που έσπευσε ως γνήσιος "ανοιχτόμυαλος" να θάψει τους HIM και τους Evanescence ...
[\quote]
Όταν θάβουμε τον Τσαλίκη είμαστε ανοιχτόμυαλοι, όταν "θάβουμε" τους Him-Evenescence δεν είμαστε.
Πολύ ανοιχτόμυαλο σε κόβω.....

Και σου ξαναλέω, Μην γενικεύεις.Σε δικαιώνει λές η άποψή μου περί Him κτλ.Το ότι ακούω και Τερλέγκα τι σε κάνει?

Όσα έγραψα εγώ, όσα έγραψες εσύ, ο Damelene o Arcanum κτλ κτλ. είναι προσωπικές απόψεις.Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και δεν μπορείς εσύ να τους βάζεις σε καλούπι.Αν πάλι πιστεύεις ότι έχεις πετύχει την απόλυτη κατηγοριοποίηση του μεταλλά με...επιχειρήματα, τα Πανεπιστήμια είναι ανοικτά, πήγαινε και κατάθεσε την διατριβή σου.

AYN@N@S
03-08-04, 21:52
dr_who προσπαθησα να κατανοησω που θες να καταλλήξεις αλλα δεν βγαζω νοημα ίσως επειδή ειμαι ενας απλός χαζός μεταλας με χαμηλό IQ, βρωμικος και άπλιτος.. :( τι να κανουμε οτι μας δινει η φυση στο καθενα μας, παντος εγω δεν εχω παει σε κανενα φεστιβαλ εξω για να νιωσω πως ανηκω καπου αυτο το ενιωσα πριν πολλα πολλα χρονια την πρωτη φορα που εβαλλα ενα ωραιο cd να ακουσω πουχε απο εξω κατι περιεργα σχεδια που μπορουσα να καθομαι και νατα παρατηρω για ωρες (το imaginatios from the other side) .. τι να σου πω σεβαστη η αποψη σου, ελπιζω να εχεις καλή επιτυχια με το νεο "λουκ" σου τα μακρια μαλλια στον τομεα που θελεις ωστε επιτελους να νιωσεις και εσυ "ιν".. νασαι καλα παιδακι μου :))

DrWho
04-08-04, 05:59
dr_who προσπαθησα να κατανοησω που θες να καταλλήξεις αλλα δεν βγαζω νοημα ίσως επειδή ειμαι ενας απλός χαζός μεταλας


Όσοι έχουν νιο νιο ή κάποια ηλικία ( πνευματική τουλάχιστον) με κατάλαβαν...

Οι υπόλοιποι, που δεν έμαθαν στο σχολείο να διαβάζουν, έσπευσαν να αρπαχτούν γιατί δεν καταλαβαίνουν στοιχειώδη ελληνικά. ...

Δεν εκπλήσσομαι από τους πολέμιους της άποψής μου , ούτε από το επίπεδό τους...

Όσους φίλους κολλητούς μεταλάδες και να μου αραδιάστε ότι ακούνε από Ελβις Πρίσλευ μέχρι βραζιλιάνικη σάμπα , και ΌΣΟ ανοιχτόμυαλοι θέλετε να μου παρουσιαστείτε όσον αφορά τη ΔΙΣΚΟΘΗΚΗ ΣΑΣ ,ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ εσείς αυτοί που καθορίζετε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΑΣ και ΠΟΙΑ είναι η εικόνα του...
Αυτοί που το καθορίζουν ( όπως και για κάθε μουσικό είδος ) είναι οι παρακάτω :

α)-o κύριοι μουσικοί κ ραδιοφωνικοί παραγωγοί του χώρου ( ονόματα να μη λέμε )
β)- τα Mainstream περιοδικά που ασχολούνται με τη μεταλ αλλά και fanzines
γ)- η μεγάλη hardcore πλειοφηφία του συναυλιακού μεταλ κοινού
δ)- τα μεταλ-ικά sites στο ιντερνετ, ξένα και ελληνικά.
ε) τα κύρια μεταλ CD δισκο-πωλεία
στ) οι μεταλικές μουσικές σκηνές, ροκάδικα , μαγαζία γενικότερα
ζ) οι ΜΠΑΝΤΕΣ που κυμαίνονται από σοβαροί μουσικοί μέχρι καραγκιόζια τρελλά ( και δεν είναι μόνο οι MANOWAR καραγκιόζια)

Τώρα αν δεν μπορείτε να δεχτείτε αυτό, τι να πω ...
Είστε hopeless...

Να σαι καλά φίλε αυνάνα που με τόση "μεταλλική " ανοιχτομυαλία αντιμετώπισες την αλλαγή στην κόμμωσή μου.
Ελπίζω να μη με θεωρείς false μεταλ ή φλώρο που άφησα μαλλί επειδή βρίσκω ότι μου πηγαίνει... και όχι επειδη it's the metal way.. Χαχαχα...

Αλλά και να με θεωρέις , ακόμα καλύτερα...you are just making my point ...:)

arcanum
04-08-04, 07:29
Δεν ξέρεις τι λές. Πολύ απλά
Το όλο σου επιχείρημα είναι:

#define Metallas Stenomyalos

Αλλα αφού νομίζεις οτι αυτά που λές είναι και απόδειξη (σε μια απο την βάση λάθος λογική , αλλα τέλος πάντων)
Ας δούμε:

α) Ραδιόφωνο δεν ακούω, αλλα πριν λιγους μήνες που έτυχε να ακούω καθημερινά, έκουγα ένα σταθμό το βράδυ που έβαζε metal. Ο άνθρωπος έβαζε μουσική, έλεγε και καμμια πληροφορία για την μουσική και αυτό. Μερικοί τον έπαιρναν τηλέφωνο και "τσακώνονταν" για να βάζει πιο πολύ απο το αγαπημένο τους είδος (αυτό είναι στενομυαλιά? Το να πείς "Βαλε και παραπάνω doom, λίγο βάζεις"?)

Δεν βγήκε κανείς να βρίσει τον έναν και τον άλλον

β) Τα mainstream περιοδικά απευθύνονται σε 15χρονα. Καταλαβέ το. Αρκεί να διαβάσεις τα την στήλη με τα γράμματα. Ναι είναι full στενόμυαλα όπως ειναι και full 15χρονα.

γ) Συναυλίες δεν πάω δεν μπορώ να ξέρω.

δ) Τι είναι αυτό που λές? Για να έχεις δίκιο σε αυτό που λές πρέπει να απομονώσουμε το 80% των πολυ καλών site που υπάρχουν στο Internet που δεν μας βολέυουν και να δούμε τα υπόλοιπα που είναι παρακμιακά.
Καλά σου λέω οτι κάνεις #define EXW_DIKIO :)

ε) ΤΑ μεταλ δισκοποπωλεία? Πάλι το ίδιο κάνεις. Ψωνίζω στο metropolis, εξηγησέ μου πως το να ψωνίζω στο Metropolis με κάνει στενόμυαλο. Επισης σήμερα αγόρασα το Therion Lemuria/Sirius B (άψογο, είχε δικιο ο gothic) και το αγόρασα απο το musical στην Πάτρα. Οποιος είναι Πατρινός απο εδώ να σου πεί τι μαγαζί είναι.

Δεν ξέρεις τι λές
#define STENOMYALIA METALLAS
#ifdef STENOMYALIA
#define EXW_DIKIO
#endif

ζ) Με άλλα λογια μας λες οτι υπάρχουν και καλές, υπάρχουν και κακές μπαντες.

Ευχαριστούμε για την πληροφορία. Να πιάσεις δουλειά στο 131.
- "Μου λες το τηλέφωνο του ΚΤΕΛ για Πάτρα?"
- "Μπορεί και να στο δώσω, μπορεί και να μην στο δώσω"

Το όλο επιχείρημα σου είναι:

"Υπάρχουν *και* παρακμιακοί σταθμοί/δισκοπωλεία/άτομα στην Μεταλ. Αν βγάλουμε στην άκρη όλους αυτούς που *δεν* είναι παρακμιακοί, τότε _όλοι_ οι Μεταλάδες είναι παρακμιακοί/στενομυαλοι κλπ"

Συνεπώς:
#define EXW_DIKIO

DrWho
04-08-04, 07:51
Ξέχασέ το , ό,τι θες διαβάζεις...και με ό,τι φαντάζεσαι, ανατρέπεις επιχειρήματα.

Mου μιλάς για ραδ. και μουσικούς παραγωγούς όταν δεν τους έχεις ακούσει ποτέ.( παρά μόνο περιστασιακά)

Μου μιλας για περιοδικά του χώρου όταν δεν τα έχεις αγοράσει.( μιας και όπως λες απευθύνονται σε 15χρονα)
Δηλαδή φίλε μου, εγώ ή εσύ ,που δεν είσαι 15χρονο τι πρέπει να αγοράσω για να διαβάσω μια κριτική ένός νέου album ή μια συνέντευξη στην ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που ΔΕΝ είχαμε ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Τα περιοδικά που τόσο κριτικάρεις ( όπως κι εγώ) είναι ο "επίσημος" τύπος του συγκεκριμένου μουσικού είδους. Δέξου το.

Μου μιλας για μπάντες χωρίς ποτέ να έχεις ακούσει τις τοποθετήσεις τους σε θέματα μουσικης ανοιχτομυαλιάς. Δε γνωρίζεις ότι μπάντες που αναφέρεις ότι θαυμάζεις σε δηλώσεις τους ή με τις συμπεριφόρες τους δείχνουν 1000φορές πιο στενόμυαλοι μουσικά από ό,τι νομίζεις.

Μου μιλας για μεταλ δισκάδικά και αναφέρεις το μετρόπολις. Ι rest my case

Μου μιλας για sites στο δίκτυο και υποστηρίζεις ότι το 80% αυτών είναι ανοιχτόμυαλα...!!! εχμμμ


Η επαφή σου με το μέταλ είναι τέτοια που σαφώς και ΔΕΝ μπορεί να σου δωθεί η ταμπέλα μεταλάς... ( δε σου το λέω για κακό, ίσα ,ίσα...).
Πολύ περισσότερο δεν μπορείς να κάτσεις να υπερασπιστείς έναν χώρο που δεν ξέρεις.

Άρα κάθεσαι και μου εξηγέις , πώς νομίζεις ,ότι είναι ο μεταλάς με βάση τη μικρή και επιφανειακή εμπειρία σου. Μάλιστα αρπάζεσαι κιόλας, γιατί πάλι ,νομίζεις, ότι όταν λέω ότι ο hardcore οπαδός είναι στενόμυαλος στο θέμα των μουσικών ακουσμάτων...αναφέρομαι σε εσένα....
Σου ξεκαθαρίζω λοιπον ότι ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ

Είσαι ένας άνθρωπος που του αρέσει να ακούει μέταλ...Τέλος. Τίποτα παραπάνω , τίποτα λιγότερο. Όπως το ίδιο είμαι κι εγώ.

Μην κάθεσαι να υπερασπιστείς ένα χώρο που αγνοείς.
Δεν έχεις ιδέα για τίποτα από τα 7 πράγματα που ανέφερα. Και καλά κάνεις... Stay that way..

Μην παρεξηγείσαι.
Την καλύτερη δουλεια κάνεις. Αυτό ακριβώς πιστεύω πως είναι και η σωστή προσέγγιση στη μουσική...

ΜΙΛΗΣΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΙΑ ΣΕ ΜΟΥΣΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.
Γιατί πλατείαζατε τόσο και μιλάτε για παρακμιακές καταστάσεις, καλές μπάντες ή μη και άλλα άσχετα.
Τόσο εύκολα αποσπάται η προσοχή σας...;

arcanum
04-08-04, 08:01
Χαχα.
Βλέπεις που όποιος δεν ψωνίζει απο εκει που εσύ νομίζεις αμέσως τον χαρακτηρίζεις άσχετο?

Βλέπεις που εσύ είσαι αυτός που έχεις βάλει σε "καλούπια" και στερεοτυπα την Μουσική?

To Metropolis δεν είναι "True metal" όπως λες ε?
Χαχα. Ανοικτό μυαλό...

DrWho
04-08-04, 08:28
Δεν έχω καν λόγια για να εκφράσω πόσο δυσκολεύεσαι στο να συλλάβεις το οποιοδήποτε νόημα από τα γραπτά του άλλου.

Δε βλέπω το νόημα να διαβάζεις κάτι , αφού δεν το καταλάβαίνεις..


Για να σου εξηγήσω λοιπόν και για να καταλάβεις πόσο γελοιοποιήθηκες με το πιο πάνω ποστ σου...

1. Εγώ ανέφερα σαν έναν από τους παράγοντες που καθορίζουν την είκόνα του μεταλά , το ΜΕΤΑΛ CD/δισκοπώλεία . Οκ μέχρι εδω...Ωραία...

2. Εσύ από την άλλη προσπαθώντας να μου ανατρέψεις το παραπάνω επιχείρημα ,μου λες ότι εγώ αγοράζω από το Μetropolis και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν έχω πάρει μια τέτοια είκόνα. Πολύ ωραία ως εδω ...

ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Το Metropolis ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛ ΔΙΣΚΟΠΩΛΕΙΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
και για να έχεις και λίγο ακόμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι δισκοπωλείο που βρίσκεις τα πάντα απο ελληνάδικα και κλαρίνα , μέχρι soundtracks και λατιν. Σαν το virgin megastore ας πούμε...

Όπως όλοι κατάλαβαν ,εκτός από εσένα, ΜΙΛΟΥΣΑ για ΜΕΤΑΛ ( αυτό έγραψα άλλωστε) ΔΙΣΚΟΠΩΛΕΙΑ ( βλ. Rock City, Happening ). Όπως καταλαβαίνεις δε μίλησα για true metal και άλλες τέτοιες μλκς ούτε για το ότι είσαι άσχετος από το γεγονός ότι αγοράζεις από μετροπολις. Κι εγώ αγοράζω από εκεί ενίοτε. Λες και έχει διαφορά από πού αγοράζεις τα CDια σου. Αυτά από το μυαλό σου τα ε΄βγαλες..

Είναι σαν λες " Οι αγγλικές ομάδες παίζουν ποδόσφαιρο με σέντρες" και έγω σαν πορδή να σου απαντάω : " ¨Κάνεις λάθος , εγώ είδα τη Βέρντερ Βρέμης και δεν παίζει με σέντρες" ....No comment .Για τέτοιο βαθμο συνενόησης μιλάμε....

Απο τη στιγμή που δεν ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάω ( και μου αναφέρεις το Μετροπολις σαν δισκοπωλείο μεταλ) μαλλον δεν είσαι και πολύ του χώρου που υπερασπίζεσαι . Πού κάνω λάθος...

Να ξέρεις ότι αν δε βελτιώσεις την αντιληπτική σου ικανότητα στο διάβασμα , θα γελοιοποιείσαι πολύ συχνά όπως πιο πάνω


Χαχα.
Βλέπεις που όποιος δεν ψωνίζει απο εκει που εσύ νομίζεις αμέσως τον χαρακτηρίζεις άσχετο?


Αυτό από που προέκυψε. Μάθε ελληνικά ή απλά να απέχεις από τη συζήτηση. Δε σε χαρακτήρισα άσχετο πουθενά . Είπα ότι δεν έχεις επαφή με τη περι μέταλ κουλτούρα.

EvilHawk
04-08-04, 10:29
Ηρεμήστε !!! Μην το γυρίσετε σε προσωπική διαμάχη!
Αντε γιατί μου άρεσει και το thread και δεν θα ήθελα να το χαλάσετε!! :lol:

DrWho
04-08-04, 10:34
και θα ήθελα να το χαλάσετε!!


Eε αυτό κάνουμε ντε...
:)

EvilHawk
04-08-04, 10:59
:oops: Το διόρθωσα! :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.