PDA

Επιστροφή στο Forum : Connx λάθος κωδικός?



mitsos185
30-01-14, 17:51
Στις 23 Ιανουαριου ελαβα το modem του ΟΤΕ, ενα ΖΤΕ Η108NS, και μαζι το συμβολαιο( ημερομηνια ενεργοποιησης 21/1) με το ονομα και τον κωδικό για το internet. Μένω σε αλλη πόλη απο αυτην που ειναι το σπιτι με το τηλεφωνο αυτο, απλα έχει μεινει το ονομα μου επειδη εγω ειχα κανει πριν 10 χρονια αιτηση για γραμμη, τωρα μένει εκει ο αδερφός μου που σπουδαζεί στην Αθηνα. Του είπα, εβαλε τα στοιχεία χωρις να μπορει να γινει συνδεση.
Εκανα μια δοκιμή στο ote tools να περάσω τα ιδια στοιχεια αλλα μου τα εμφανίζει σαν λανθασμενα αρα υποθέτω οτι κατι έχει γινει λαθος. Σημερα μου ήρθε και sms που ελεγε οτι ενεργοποιήθηκε το doyble play. Δοκιμασα παλι τους κωδικούς χωρίς επιτυχία. Στο 13888 μου λένε οτι έχει γίνει ενεργοποιηση και οταν ζήτησα αλλαγη κωδικού μου ζήτησαν να πάρω απο τον ίδιο αριθμό για να γινει ταυτοποίηση και μετα αλλαγη πράγμα ανέφικτο προς το παρον. Να τονίσω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα συνδεσμολογίας ή καλωδίων ουτε ρουτερ. Βρισκει adsl γραμμη αλλα δεν κανει connect. Οπως και επισης απο την στιγμή που δεν κανει login στα ote tools νομίζω οτι κατι δεν έχει γινει καλά απο τον ΟΤΕ. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο προβλημα?

dimgavril
30-01-14, 18:38
Είναι πιθανό να σου έδωσαν λάθος, έχει ξαναγίνει. Κανε reset στο router από το μικρό κουμπάκι πίσω και μετά από πέντε λεπτά περίπου θα περαστουν αυτόματα. Αν δεν περαστουν αυτόματα πάρε στο 13888 να στους περάσουν αυτοί απομακρυσμένα. Δεν στους δίνουν αν καλέσεις από άλλο τηλέφωνο γι αυτό πες τους να τους περάσουν αυτοί.

sweet dreams
30-01-14, 18:56
Eίναι απαραίτητο να έχεις τα στοιχεία στα χέρια σου

ώστε να τα αλλάξεις μετά από το my.otenet.gr. και

να απενεργοποιήσεις το firewall του ΟΤΕ, αν το έχουν

ενεργοποιημένο.

Πες τους τι πρέπει να κάνεις για να σου δώσουν τα στοιχεία.

mitsos185
31-01-14, 00:09
Συμφωνα με τον ΟΤΕ δεν μπορουν να δουν τον κωδικο μονο να μου στειλουν νέο(πριν μερικα χρονια που ειχε χασει ενας φιλος τον κωδικο του τον ειπαν κανονικα βεβαια ισως να αλλαξε η πολιτικη τους σ αυτο) αν παρω απο την ιδια γραμμη.
Το ρουτερ που εχω εκει ειναι ενα linksys wag200 στημενο σεταρισμενο και μονο το ονομα με τον κωδικο λειπουν, εχουν μπει δηλαδη αυτα που μου εχουν δωθει αλλα χωρίς αποτελεσμα. Το ΖΤΕ το εστησα εδω σε αντικατασταση του speedtouch 585 v3 και δεν χρειαστηκε ουτε reset ουτε τιποτα. Εβαλα τους κωδικους το ρυθμισα κ ετοιμο σε 2 λεπτα. Αυτο που με κανει να πιστευω οτι εχει γινει καποιο λαθος στην ενεργοποιηση οπως ειπα ειναι οτι δεν μπορώ να μπω ουτε στα οτε tools. Δεν υπαρχει πλεον η διαδικασια με ονομα otenet@otenet.gr για ενεργοποιηση ετσι δεν ειναι?

sweet dreams
31-01-14, 00:20
Για να μπείς στον λογαριασμό σου και να κάνεις αλλαγές είναι το:my.otenet.gr

To ρουτερ σ' αυτή την σελίδα μπαίνει;;;

Aν δεν μπαίνει ούτε σ' αυτήν, υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση.

mitsos185
31-01-14, 00:46
Δεν ξερω αν μπαινει συτη καθως δεν μενω εκει και οπως ειπα δεν χρησιμοποιω καν το router οτε στο σπιτι εκεινο. Μπηκα απο εδω και εκανα μια δοκιμη. Για ονομα τι πρεπει να βαλω πx mitsos@otenet.gr δεν παιρνει ολο το ονομα στο textbox μονο μεχρι 10 γραμματα. Αν θελει απλα το ονομα χωρις το otenet.gr τοτε ναι εβαλα σκετο το ονομα και το password και απλα μου ειπε εχετε βαλει λαθος στοιχεια.
Μολις δοκιμασα με τα στοιχεια της γραμμης που εχω εδω και μπηκε κανονικα στο my.otenet.gr για αλλαγη κωδικου. Εχει σημασια που προσπαθω να μπω με τα στοιχεια της αλλης γραμμης απο εδω? Δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο.

sweet dreams
31-01-14, 00:52
Θέλει και το otenet.gr, την είχα πατήσει και εγώ έτσι.

mitsos185
31-01-14, 01:04
Οχι για το my otenet δεν θελει τιποτα. Για την εδω συνδεση μπηκα κανονικα και μολις εμαθα κιολας οτι τις τελευταιες μερες εχουν σταλει κ αλλοι λαθος κωδικοι απο τον οτε.

sweet dreams
31-01-14, 01:07
Στο ρουτερ, στο username, θέλει και το @otenet.gr.

mitsos185
31-01-14, 14:50
Στο ρουτερ, στο username, θέλει και το @otenet.gr.

To ξέρω στο ρουτερ εχουν μπει κανονικα τα στοιχεια, στο my.otenet.gr δεν το χρειαζεται. Τωρα πρεπει να περίμενω ποτε θα παω στο αλλο σπιτι για να ζητησω απο εκει αλλαγη κωδικου γτ λογω bug στο συστημα εστελναν λαθος τον τελευταιο καιρο.

sweet dreams
31-01-14, 15:26
Aν κάνεις reset στο ρούτερ θα πάρει μόνο του τα στοιχεία.

Θα πρέπει μόνο να πάρεις το password, γιατί δεν το βλέπεις

μέσα από το ρούτερ, ώστε να το αλλάξεις μετά.

Σήμερα που πήγα να κάνω μια ενεργοποίηση, είχαν δώσει

στο πελάτη λάθος στοιχεία από κατάστημα "Γερμανός".

@ ADSLgr.com All rights reserved.