PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση ρουτερ απο ΟΤΕ



john dubi
31-01-14, 22:48
Τηλεφωνησαν απο ΟΤΕ ξεκαρφωτα στη μητερα μου και της ειπαν οτι την αλλη βδομαδα θα της στειλουν
καινουργιο ρουτερ το οποιο θα ειναι συμβατο για ιντερνετ απο οπτικες ινες. :hmm:

Αμα καταλαβαινω καλα εννοουσαν το vdsl.

Καμια πληροφορια υπαρχει?

DVader
31-01-14, 22:53
Τι πακέτο έχεις ?

john dubi
31-01-14, 22:55
24αρη κονεξ με thomson 585 εδω και δυο χρονια. H συνδεση ειναι σε καταστημα αλλα απλη.

DVader
31-01-14, 23:08
24αρη κονεξ με thomson 585 εδω και δυο χρονια. H συνδεση ειναι σε καταστημα αλλα απλη.
Έκανες αίτηση ...για ISDN ?

john dubi
31-01-14, 23:10
Έκανες αίτηση ...για ISDN ?

Αυτο ειναι το κουφο. Κανεις δεν εκανε αιτηση για τιποτα. Θα ενημερωσω τη μανα μου να μην υπογραψει τιποτα.
Οταν εγραψα απλη εννουσα οχι επαγγελματικο πακετο.

baskon
31-01-14, 23:16
Δε της ειπαν τίποτα άλλο; Πάω στοίχημα οτι την πήραν απο τηλεμάρκετινγκ και έχει ξεκινήσει ηδη η διαδικασία για vdsl.. Καταρχάς μη παραλαβεις τίποτα αν δε το θες και πάρε τηλ στο 13888 να το ακυρώσουν..Δεν υπογράφεις τίποτα σε τηλεφωνικές πωλησεις. Σε ενημερώνουν συμφωνεις και αυτό ηταν. Αν δε σε ενημερώσουν σωστα μπορείς να ζητησεις οποτε θες να ακουσεις τη συνομιλία και να μην ισχυει καμια δέσμευση..

john dubi
31-01-14, 23:29
Μπλεξιμο η κατασταση. Ειμαι εξωτερικο και δεν μπορω να ασχοληθω. Θα της πω μην παραλαβει τιποτα.

- - - Updated - - -


Δε της ειπαν τίποτα άλλο; Πάω στοίχημα οτι την πήραν απο τηλεμάρκετινγκ και έχει ξεκινήσει ηδη η διαδικασία για vdsl.. Καταρχάς μη παραλαβεις τίποτα αν δε το θες και πάρε τηλ στο 13888 να το ακυρώσουν..Δεν υπογράφεις τίποτα σε τηλεφωνικές πωλησεις. Σε ενημερώνουν συμφωνεις και αυτό ηταν. Αν δε σε ενημερώσουν σωστα μπορείς να ζητησεις οποτε θες να ακουσεις τη συνομιλία και να μην ισχυει καμια δέσμευση..

Μαλλον κατι τετοιο εγινε. Ανοιξα δουλειες! Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Vitruvian78
02-02-14, 02:18
Ναι, αλλα αυτό θυμίζει πρακτική εναλλακτικών, τύπου, δώστε μας το λογαριασμό σας να δουμε τι πληρώνετε, διότι η περιοχή σας έχει αναβαθμιστεί με οπτικές ίνες.....ετσι κι ΟΤΕ σε αυτη την περίπτωση, πιθανότατα επειδή έχει διαθεσιμότητα σε vdsl στην περιοχή αυτή, σου μιλαει για αναβάθμιση εξοπλισμού και στην ουσία σου αλλαζει υπηρεσία και φυσικά τιμολόγηση, χωρίς καν να ενημερωθείς όπως πρεπει....

emeliss
02-02-14, 10:25
Εμένα πάλι όλο αυτό μου θυμίζει σπασμένο τηλέφωνο.

Κίνηση πρώτη να σιγουρευτείς αν πήραν από τον ΟΤΕ. Να καλέσει κάποιος από το τηλέφωνο για το οποίο μιλάμε με την μητέρα σου δίπλα και να μάθει αν εκκρεμεί κάποια αλλαγή.

Δεν θα πρότεινα να περιμένεις χωρίς να παραλάβεις τίποτα γιατί αν δεν ήταν από τον ΟΤΕ τότε η αλλαγή παρόχου θα γίνει και μπορεί να μείνετε χωρίς υπηρεσίες.

baskon
02-02-14, 10:36
Σωστο αυτό που λες. Αν και τελευταια δε γίνεται συχνα αυτό απο αλλες εταιριες, σίγουρα ζηταν να τους στειλει ς φωτοτυπία ταυτότητας κλπ με το κουριερ, ενω σίγουρα θα σε πάρει και ο ΟΤΕ τηλ να σου κανει αντιπρόταση . Αρα δύσκολα θα πας αλλου χωρίς να το ξέρεις..

Απο κει και πέρα και εγώ ανέφεραν οτι πρεπει να πάρει τηλ. Ακόμα και απο τον ΟΤΕ να ηταν (το πιθανότερο,μιας και το ΤΜ κανει κάτι τέτοια συνεχεια)απλα μη παραλαβή του ρουτερ δε λέει κάτι.. Αν δε πάρεις τηλ θα χρεωνεσαι vdsl..τουλαχιστον μέχρι να το πάρεις χαμπαρι οποτε παίρνεις τηλ κ ζητάς αποχρεωση.

john dubi
04-02-14, 22:37
Τελικα βρεθηκε λυση. Ο Οτε ηθελε να το κανει ΟΤΕ Double Play 30 Απεριόριστα Plus και τελικα το αφησαμε ΟΤΕ Double Play 24 Απεριόριστα Plus. Πρωτα ηταν το πακετο με το 24αρη κονεξ,απεριοριστα σταθερα και 30 λεπτα κινητα.

Μετα την ληξη εγινε αοριστου. Απ οτι ειπαν στη μανα μου πρεπει να κανει καινουργιο συμβολαιο. Αληθεια ή ψεματα το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει αλλη επιλογη μιας και η συνδεση ειναι σε καταστημα με POS.

Μια φορα ειχαμε βλαβη και ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ μετα απο 3 μερες. Σε εναλλακτικο μπορεις να το ρισκαρεις? Καθε μερα χωρις POS ειναι χασουρα.

Θα δουμε του χρονου παλι! Ο baskon εχει δικιο. Δεν χρειαζεται υπογραφες. Ολα γινοντε μεσω τηλεφωνου και στο my ote αναφερει telemarketing.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

matelas
06-02-14, 20:39
Και πήραν τηλέφωνο για νεο router? Σε εμένα άλλα είπαν (http://www.adslgr.com/forum/threads/666319-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%B4%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%BF?p=5311919#post5311919).

edit τώρα είδα πως ήταν λόγο vdsl :) Κάποιος να σβήσει το μήνυμα μου.

deniSun
12-02-14, 14:35
Προσέχετε γιατί τις περισσότερες φορές παίρνουν από καταστήματα Γερμανός και όχι από ΟΤΕ.
Στο τηλέφωνο λένε ότι είναι από τον ΟΤΕ.
Αν τους πιέσεις λίγο σου λένε ότι ΟΤΕ και Γερμανός είναι το ίδιο.
Έφαγα 2 εβδομάδες τρέξιμο για να ξεμπλέξω ανεπιθύμητη ενεργοποίηση προγράμματος σε ανυποψίαστους πελάτες από κατάστημα Γερμανός που μασκαρευόταν ως ΟΤΕ.
Φυσικά έγινε και η σχετική καταγγελία επίσημα στο κεντρικό κατάστημα του ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη προς γνώση και συμμόρφωση.

ep103855
13-02-14, 22:23
τα καταστήματα Γερμανός δεν ανηκουν πια στον όμιλο οτε;

deniSun
13-02-14, 22:54
τα καταστήματα Γερμανός δεν ανηκουν πια στον όμιλο οτε;

Δεν ξέρω αν ανήκει ή όχι.
Αυτό που ξέρω είναι παίρνουν τηλέφωνο και πουλάνε παραμύθι για προσφορές πακέτων που τα δίνουν πιο φθηνά από τον ΟΤΕ, ότι θα πρέπει να προχωρήσει ο πελάτης σε άμεση αναβάθμιση κλπ.
Από Oteshop δεν έτυχε να ακούσω ποτέ τέτοιες μπούρδες.
Τελευταίο περαστικό ήταν από κατάστημα Αθήνας που ενδιαφερόταν για πελάτη Θεσσαλόνικης.
Μίλησα εγώ προσωπικά και μου είπαν ότι θα πρέπει να πάει ο πελάτης άμεσα σε 2play γιατί πλέον η περιοχή δεν υποστηρίζει απλή τηλεφωνική σύνδεση.
Μάλιστα ενεργοποίησαν από μόνοι τους την νέα σύνδεση.
Αφού με ταλαιπώρησαν για μία εβδομάδα έφαγαν την καταγγελία στον ΟΤΕ.
Φυσικά όσα όσα έλεγαν ήταν μούφες.
Ακόμα και ο διευθυντής του κεντρικού υποκαταστήματος έμεινες άφωνος...

@ ADSLgr.com All rights reserved.