PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη αντιμετώπιση από την Forthnet σχετικά με αίτημα για VDSL...



pluss
01-02-14, 02:28
Καλημέρα...

Πλέον ''ανήκω'' σε άλλον πάροχο, μετά την απαράδεκτη στάση της Forthnet για το θέμα της διαθεσιμότητας του VDSL και όχι μόνο. Μένω σε πολυκατοικία, και αφού χρησιμοποίησα το σχετικό online σύστημα για τη διαθεσιμότητα του VDSL, μου έβγαλε το εξής παράξενο αποτέλεσμα: Σε εμένα ΔΕΝ έβγαλε διαθεσιμότητα, ενώ στα τηλέφωνα των άλλων ενοίκων που δοκίμασα, το σύστημα έδειχνε κανονικότατα διαθεσιμότητα για αυτούς! Δηλαδή εγώ δεν είχα πρόσβαση σε VDSL, αλλά ο ένοικος του πάνω και του κάτω ορόφου είχε. :p
Έτσι, αποφάσισα να πάρω στην Εξυπηρέτηση Πελατών, έτσι ώστε να ακούσω τουλάχιστον μία πειστική εξήγηση για τα αναξιόπιστα αποτελέσματα του εν λόγω συστήματος. Το τι άκουσα, δεν περιγράφεται. Για παράδειγμα, άκουσα ότι μπορεί οι αριθμοί αυτοί να προέρχονται από μετακόμιση (λες και ξέρει ο υπάλληλος καλύτερα από εμένα τους ενοίκους της πολυκατοικίας μου), ότι είναι πιο κοντά στο τηλεφωνικό κέντρο ( ! ), και άλλα τέτοια.
Αφού κατάλαβα, λοιπόν, πως το σύστημα έχει το αλάθητο, με αποτέλεσμα κανείς να νοιαστεί ουσιαστικά για το πώς γίνεται το διπλανό διαμέρισμα από εμένα να έχει πρόσβαση σε VDSL αλλά όχι εγώ, αποφάσισα να κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο του οποίου το σύστημα έδειχνε κανονικά διαθεσιμότητα.
Και, εκεί που απόρησα περισσότερο δεν είναι όλα τα παραπάνω, αλλά η στάση του υπαλλήλου που με κάλεσε για να μου κάνει αντιπρόταση, ο οποίος με κάλεσε μάλιστα από τα κεντρικά της εταιρίας. Και άκουσα τα εξής: ''Πού θα πάτε, 7 χρόνια πελάτης, σας λένε ψέματα στην εταιρία που κάνετε την αίτηση, απέχετε πολύ από το τηλεφωνικό κέντρο, θα έχετε χαμηλή ταχύτητα και αποσυνδέσεις'' και άλλα αντιεπαγγελαμτικά πράγματα, τα οποία το πολύ-πολύ να εξαγριώσουν έναν -σχετικά ενημερωμένο- με τέτοια ζητήματα, πελάτη. Τελικά, ενεργοποιήθηκα στην εταιρία που έκανα την αίτηση για VDSL και το download αγγίζει τα 29 Mbps, ταχύτητα η οποία αποτελεί απόδειξη πως καταρρίφθηκαν όλα όσα άκουσα από τον παραπάνω κύριο της Εξυπηρέτησης Πελατών...

Δεν επιθυμώ να σταθώ στην παρούσα φάση στο απαράδεκτο σύστημα που έχει η Forthnet όπου ουδείς νοιάστηκε να κάνει ένα εσωτερικό έλεγχο για να ελέγξουν αν πράγματι αυτό το σύστημα κάπου ''χάνει'', αλλά θα σταθώ περισσότερο στην αντιεπαγγελματική συμπεριφορά του υπαλλήλου της Forthnet, που καλλιέργησε ένα κλίμα ''τρομοκρατίας'' του στιλ ''εμείς είμαστε οι καλύτεροι και έτσι και φύγετε, καταστραφήκατε''. Δεν ξέρω, αν πράγματι τα ''φουσκώνει'' και λίγο ο υπάλληλος ή του έχουν πει έτσι να συμπεριφέρεται σε όποιον κάνει αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία... Όπως κι αν έχει, κατά την άποψή μου, το πιο σωστό θα ήταν να διερευνηθεί το εν λόγω ζήτημα, ούτως ώστε και να προστατευτούν, και η φήμη της εταιρίας, και οι καταναλωτές οι οποίοι δεν είναι και τόσο ενημερωμένοι με τέτοια ζητήματα, με αποτέλεσμα να πέφτουν ''θύματα'' τέτοιων παραπλανητικών συμπεριφορών. Είναι παραγματικά λυπηρό σε μεγάλη μία εταιρία σαν την Forthnet, να παρατηρούνται τέτοιου είδους κακές πρακτικές marketing...

Παραμένω στη διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες.

Forthnet.Nova.Rep1
03-02-14, 12:20
Καλημέρα pluss,

θα μπορούσατε σας παρακαλούμε να μας στείλετε με pm ένα κινητό επικοινωνίας μαζί σας;


ευχαριστούμε
Νίκος, Forthnet support

@ ADSLgr.com All rights reserved.