PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: Κολώνα ΟΤΕ



s80johnny
23-02-07, 17:06
Κατ' αρχήν να ζητήσω συγγνώμη εάν δεν έβαλα το πρόβλημά μου στο σωστό φόρουμ.. (μου φάνηκε το πιο σχετικό με την υποδομή του ΟΤΕ). Σήμερα, που λέτε, γύρισα σπίτι μου και βρήκα στη γωνία μία καινούρια κολώνα του ΟΤΕ. Το πρόβλημα είναι ότι ένα καλώδιο που ξεκινάει από αυτήν και πηγαίνει στο διπλανό σπίτι διέρχεται εντός του οικοπέδου του σπιτιού μου (όχι "περασιά" ή έξω από το όριο του οικοπέδου, αλλά διαγώνια μέσα από αυτό και σε απόσταση που φτάνει σε κάποιο σημείο το 0,5-1 μέτρο από το κτίσμα). Εναλλακτική θέση κατά την άποψή μου για την κολώνα υπήρχε (η απέναντι γωνία) ώστε όλα τα καλώδια να διέρχοντο πάνω από τον δρόμο, ώστε να μην ενοχλείται κανένας. Και τα ερωτήματά μου είναι:

α) Επιτρέπεται τα καλώδια να περνούν μέσα από το οικόπεδό μου (μέσα δηλαδή από το νοητό κατακόρυφο όριο που καθορίζεται από τη ρυμοτομική γραμμή) ;

β) Σε ποιον θα πρέπει να απευθυνθώ / Έχω καμιά ελπίδα;

Ευχαριστώ πολύ

k_koulos
23-02-07, 17:09
χμ για εναέρια καλώδια μιλάς, άρα δεν πρέπει να είσαι σε πολιτεία, ή κάνω λάθος; Απο οτι θυμάμαι ο ΟΤΕ έχει σταματήσει τα εναέρια σε πόλεις, για ρίξε φως και κάνε και μια βόλτα από το δημαρχείο.

Spanos
23-02-07, 17:21
Απαγορεύετε, βάλε καμμιά ψησταρία απο κάτω και κάψτο.

deniSun
23-02-07, 17:23
Απ' ότι ξέρω υπάρχει κάποιο όριο που πρέπει να υπάρχει από μπαλκόνια.
Τώρα που περνάει πάνω από το οικόπεδό σου δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι.
Εγώ ξέρω περίπτωσεις που είναι οι κολώνες μέσα στα οικόπεδα και δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτε, παρ΄όλο το τρέξιμο.
Καλύτερα ρώτα στον ΟΤΕ της περιοχή σου.
Συνήθως υπάρχει κάποιο γραφείο σχεδιασμού.

s80johnny
24-02-07, 12:02
Λοιπόν, από ό,τι έμαθα και από άλλες πηγές που έψαξα ισχύουν τα εξής:

Τα εναέρια καλώδια ενώ τυπικά έχουν καταργηθεί ακόμα χρησιμοποιούνται ως "προσωρινά", με σκοπό κάποια στιγμή να αντικατασταθούν (και λέγοντας "προσωρινά" μπορεί να φτάσουμε και στα 10-15 χρόνια)
Η διέλευση καλωδίων από το οικόπεδο απαγορεύεται. Εάν όμως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να βάλει τηλέφωνο ένα σπίτι (π.χ. σε ένα τυφλό οικόπεδο) τότε "υποχρεώνεσαι" να επιτρέψεις τη διέλευση του καλωδίου από το οικόπεδό σου, σε αυτήν την περίπτωση όμως ο ΟΤΕ πρέπει να σε καλέσει και να υπογράψεις ότι το αποδέχεσαι.
Εάν είναι προφανές ότι η κολώνα και το εναέριο καλώδιο έχουν τοποθετηθεί κατά έναν λανθασμένο/παράνομο τρόπο (ίσως ως προϊόν "λαδώματος" του συνεργείου εγκατάστασης), τότε μπορείς να απευθυνθείς στην τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ, να έχεις τραβήξει φωτογραφίες που να αναδεικνύουν το πρόβλημα και -καλό είναι- να έχεις να προτείνεις και μία συγκεκριμένη λύση.Αυτά βρήκα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Εγώ προσωπικά θα προτιμήσω εκείνη με την ψησταριά.. :oneup:

giwrgosth
24-02-07, 12:13
Αυτά που βρήκες είναι σωστά, αλλά ου μπλέξεις!
Φίλος χτίζει και από το οικόπεδό του περνά καλώδιο ΔΕΗ, ίδια περίπτωση είναι.
Από την πρώτη στιγμή πήγε στη ΔΕΗ και ζήτησε να το μετακινήσουν. Πήγε εργολάβος, μέτρησε, λαδώθηκε, αλλά ακόμη περιμένει.
Η οικοδομή όμως δεν μπορούσε να σταματήσει και μετά από τηλεφώνημα στον εργολάβο ξέρεις τι έκανε? Έχτισε το καλώδιο! Όπως το ακούς, το καλώδιο είναι πλέον χτισμένο μέσα στα τούβλα, γιατί ή θα έπρεπε να το κόψει και να μην έχει ρεύμα ο γείτονας, ή να σταματήσει το χτίσιμο μέχρι να πάει ο εργολάβος να του αλλάξει θέση. Έχει τελειώσει το χτίσιμο εδώ αι 2-3 βδομάδες και το καλώδιο ακόμη εκεί! Φαντάσου δηλαδή να περίμενε τον εργολάβο.
Παλιότερα ο ΟΤΕ έκανε κάτι άλλο, τα καλώδια τα είχε εναέρια από σπίτι σε σπίτι, κάτι που ήταν και αυτό προσωρινό (και παράνομο), αλλά στο χωριό μου το θυμάμαι από το 1980 περίπου μέχρι πριν 2-3 χρόνια που έβαλε κολώνες και τα ξήλωσε από τα σπίτια..

manoulamou
24-02-07, 17:33
Η καλυτερη λυση για τις διαφορες με υπο ξεπουλημα ΔΕΚΟ και οχι μονον
ποτε δεν ηταν η αυτοδικια, κινδυνευεις να πληρωνεις κερατιατικα για καταστροφη περιουσιας κλπ
Απευθυνσου κατ ευθειαν στον τοπικο ΟΤΕ προφορικα κατ αρχην
και μετα εαν δεν λυθει το προβλημα αμεσα, ζητησε εγγραφως την απομακρυνση του καλωδιου
απο την ιδιοκτησια σου μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα.
Ειναι υποχρεωμενοι να απαντησουν επισης εγγραφως το γιατι, ποτε και πως...
Τα ξερω, γιατι και σ εμας για 2-3 μηνες κρεμοταν καλωδιο ΟΤΕ σωματοφυλακα του Ακη;)
βεβαια εκει ερωτηθηκαμε και ειχαμε δωσει καποια προφορικη αδεια, για προσωρινη διελευση / εγκατασταση...

Artemius
27-02-07, 04:46
Η καλυτερη λυση για τις διαφορες με υπο ξεπουλημα ΔΕΚΟ και οχι μονον
ποτε δεν ηταν η αυτοδικια, κινδυνευεις να πληρωνεις κερατιατικα για καταστροφη περιουσιας κλπ
Απευθυνσου κατ ευθειαν στον τοπικο ΟΤΕ προφορικα κατ αρχην
και μετα εαν δεν λυθει το προβλημα αμεσα, ζητησε εγγραφως την απομακρυνση του καλωδιου
απο την ιδιοκτησια σου μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα.
Ειναι υποχρεωμενοι να απαντησουν επισης εγγραφως το γιατι, ποτε και πως...
Τα ξερω, γιατι και σ εμας για 2-3 μηνες κρεμοταν καλωδιο ΟΤΕ σωματοφυλακα του Ακη;)
βεβαια εκει ερωτηθηκαμε και ειχαμε δωσει καποια προφορικη αδεια, για προσωρινη διελευση / εγκατασταση...


και φυσικά άλλη όρεξη δεν είχε ο Άκης,το τρανό το παλικάρι -μην αφοδεύσω τίποτις :p - ,να τον βγάλει ο Μάκης σε καμιά εκπομπή...

σωματοφύλακας Άκη : "κύριε να σας ρωτήσω κάτι..."
Άκης : "βεβαίως βρέ λέγε" :)
σωματοφύλακας άκη : "...μπλα μπλα μπλα...μουμπλε μουμπλε...και έτσι έχουν τα πράματα..."
Άκης : "ε παιδί μου σιγά...πάρε ένα χαρτί από δαύτους...αν δε στο δώσουν...όλο και κάπως θα βοηθήσω εγώ,και αυτούς και εσένα..."

...οπότε λοιπόν manoulamou,απαρνήθηκες την μοναδική ευκαιρία σαν έλλην πολίτης να σε παρακαλά εσένα ένα φερέφωνο του παλαιού σοσιαλιστικού Πασόκ...και να σε δινε και λεφτά και από πάνω!

οποία απόδοση κοινωνικής δικαιοσύνης και Θείας Δίκης θα ήταν αυτή και εσύ την απαρνήθηκες...

ας είχα εγώ κανέναν Άκη,κανέναν Λαλιώτη,έεεστω Βούγια,να με παρακαλά...αχχχ...θα ευχαριστιόμουνα το κάθε αυτοδίκαιο,ευλογημένο,θεόσταλτο,λαχταριστό λεπτό! :twisted: :twisted: :twisted:

manoulamou
27-02-07, 12:22
Δεν ηξερα τινος ηταν (σιγα μη μου τολεγαν),
μετα το εμαθα, και δεν θα μ ενοιαζε
ετσι κι αλλιως, ας ηταν και του Κοκκαλη.;)
Ανεφερα την νομιμη διαδικασια, ο καθενας ... μπουγατσα με κολοκυθι:hmm:

asgan
27-02-07, 14:08
Παιδιά, τα εναέρια καλώδια του ΟΤΕ που έχουν καταργηθεί και υπάρχουν μόνο με προσωρινό καθεστώς σε κάποιες περιπτώσεις, θέλω να σας πω ότι είναι μια μαγική εξιδανικευμένη εικόνα.

Σε πάρα πολλές περιοχές, σε πάρα πολλές γειτονιές παλιές και νέες και μάλιστα αστικές, ζουν και βασιλεύουν.

Θα σου πρότεινα να κάνεις έγγραφη αίτηση στον ΟΤΕ που ανήκεις και να τους ενοχλήσεις όσες φορές χρειαστεί. Δυστυχώς, όπως άπειρες περιπτώσεις σε αυτή τη χώρα, καλείται κάποιος να αφιερώσει χρόνο και προσπάθεια για κάποιο θέμα που έπρεπε να είναι αυτονόητα λυμένο.

Είναι πολύ πιθανό αν επιμείνεις, κάποια Κυριακή που το μεροκάματο είναι διπλό, να σκάσει μύτη κάποιο συνεργείο και να στήσει κάνα δυό σημπληρωματικές κολώνες για να περάσουν περιφερειακά τα καλώδια.

aria
27-02-07, 14:19
Έχω το ίδιο πρόβλημα με καλώδιο της ΔΕΗ του από πίσω γείτονα. Όταν πήγα στη ΔΕΗ πριν τρία χρόνια που αγόρασα το οικόπεδο, ο «υπάλληλος» γύρισε με απορημένο ύφος και με ρώτησε: γιατί, σε ενοχλεί; Ναι, λέω, με ενοχλεί. Γιατί (ξανά αυτός); Γιατί έτσι, λέω κι εγώ, δεν το θέλω μέσα, θέλω να φυτέψω δέντρα. Ααααα (λέει) μάλλον δεν θα μπορεί να γίνει, θα είναι δύσκολο, θα πάρει καιρό, θα πρέπει να 'ρθει να το δει πραγματογνώμονάς μας και αααααν γίνεται να δούμε . . .

Ούτε την ελάχιστη ευγένεια να μου πει κάνε μια αίτηση δεν είχε (για να με ξεφορτωθεί).

Η κατάσταση είναι άστα να πάνε, αυτό είναι γνωστό. Όταν θα βρω χρόνο θα το κυνηγήσω το θέμα και θα σας πω τι έγινε.

Προς το παρόν κίνησα διαδικασίες για το δικό μου καλώδιο ΟΤΕ που περνάει διαγώνια στο οικόπεδο ως το σπίτι μου και έκανα αίτηση να το βάλουμε κάτω απ' το χώμα. Έγινε δεκτή, αλλά - λέει - θα πρέπει ΕΓΩ να φροντίσω να διασφαλίσω το καλώδιο, π.χ. να το βάλω μέσα σε ειδικό σπιράλ, για να μην έχω απώλειες και προβλήματα. Θα πρέπει να τα έχω όλα έτοιμα και απλά να τους πάρω τηλ. να τους πω ελάτε να συνδέσετε το νέο μακρύτερο καλώδιο.

Ελλάς το μεγαλείο σου. :)

Artemius
28-02-07, 01:41
Δεν ηξερα τινος ηταν (σιγα μη μου τολεγαν),
μετα το εμαθα, και δεν θα μ ενοιαζε
ετσι κι αλλιως, ας ηταν και του Κοκκαλη.;)
Ανεφερα την νομιμη διαδικασια, ο καθενας ... μπουγατσα με κολοκυθι:hmm:

αααα όλα και όλα manoulamou!

πώς την έχετε δεί οι Αθηναίοι με την μπουγάτσα?
ακόμα λίγο θα θέλετε και μπουγάτσα με καλαμάκι σουβλάκι!
τα χετε κάνει πιά όλα σούπα κει κάτω εις τας Αθήνας! :p

μπουγάτσα με κρέμα ή τυρί!

((btw έχεις κάνει ποτέ ή δοκιμάσει πίτα με κολοκύθι?πωπώ μούρλια λέμε!!φυσικά homemade από την γιαγιά!:worthy: :worthy: ))

manoulamou
28-02-07, 11:59
αααα όλα και όλα manoulamou! πώς την έχετε δεί οι Αθηναίοι με την μπουγάτσα?
ακόμα λίγο θα θέλετε και μπουγάτσα με καλαμάκι σουβλάκι! τα χετε κάνει πιά όλα σούπα κει κάτω εις τας Αθήνας! :p μπουγάτσα με κρέμα ή τυρί! ((btw έχεις κάνει ποτέ ή δοκιμάσει πίτα με κολοκύθι?πωπώ μούρλια λέμε!!φυσικά homemade από την γιαγιά!:worthy: :worthy: ))


Οff topic :what: ειμαστε ;) και καλωδια ΟΤΕ δεν εχω πλεον, οποτε δικαιουμαι δια να
επιμενω οτι συνηθως συντομωτερα πασης αλλης (διαδικασιας) ειναι η ευθεια:
Τοπικο υποκ/μα ΟΤΕ, εγγραφη απ-αιτηση μεταφορας και εγγραφη απαντηση
ή απομακρυνση εντος 60 ημερων!

@ ADSLgr.com All rights reserved.