PDA

Επιστροφή στο Forum : εντολές για fritz!box



Σελίδες : [1] 2

phoebus16
23-02-07, 19:57
Καλισπέρα σε όλους.

Εχω ένα fritz!box annex A απλό (όχι voip, όχι wlan) και χρειάζομαι τις εντολές για restart ή για να κλείνει και να ανοίγει. Τις χρειάζομαι για να φτιάξω ενα scriptaki που να αλλάζει αυτόματα IP όποτε εκτελείται. Νομίζω οτι αυτές οι εντολές είναι Telnet.

Εψαξα στα topics περί AVM και στο google αλλα δε βρήκα κάποια βοήθεια:( , αν κάπιος γνωρίζει τις εντολές θα είναι μεγάλη βοήθεια.

Ευχαριστώ

ZORO
23-02-07, 21:15
Εντολές δεν γνωρίζω και δεν γνωρίζω εάν υποστηρίζει κατί τέτοιο το fritzbox. Εναλακτική λύση είναι να σώσεις την σελίδα μέσα από την οποία κάνεις restart τον router στα αγαπημένα. Απλά αντί για 1 κλικ, 2 κλικ. Εκτός εάν θέλεις να κάνεις αυτόματα restart με βάση συγκεκριμένα κριτήρια. Αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Πάντως να έχείς υπόψη ότι και restart να κάνεις αυτό δεν εξασφαλίζει πάντα ότι θα πάρεις διαφορετική ip.

phoebus16
23-02-07, 21:31
Θέλω να το χρησιμοποιήσω για να αλλάζει IP αυτόματα κάποιες χρονικές στιγμές όταν λείπω από το PC και δε μπορώ να το κάνω restart χειροκήνειτα. Το script που έχω έτοιμο ελέγχει αν η IP άλλαξε και στη περίπτωση που παραμένη ίδια για κάπιο λόγο θα ξανακάνει restart. Πάντως το fritz!box αλλάζει IP με restart, ίσως όχι πάντα αλλα το τεσταρα και δούλεψε.
Το θέμα είναι ότι κάποιες εντολές στο script που έχω είναι διαφορετικές για κάθε μοντέλο router και εγώ δε τις ξέρω.

sdikr
23-02-07, 21:43
Πάνω απο όλα έχεις πρόσβαση μέσω telnet στο fritz?

phoebus16
23-02-07, 22:26
δε γνωρίζω, δεν έχω ασχοληθεί με telnet αλλη φορά αλλά γνωρίζω αρκετά DOS

deniSun
24-02-07, 12:01
Μόνο τα fritz fon έχουν ή μπορούν να ενεργοποιήσουν το telnet (μέσω τηλεφώνου).
Το fritz έχει μέσα σε flash linux.
Οπότε λογικά θα δουλεύουν και κάποιες από τις παρακάτω:
shutdown
restart
κλπ

Ίσως σε βοηθήσουν και τα παρακάτω:
http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/Versteckte_Features
http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/Hilfsprogramme_/_Tipps_&_Tricks

phoebus16
24-02-07, 14:16
Ευχαριστό πάρα πολύ :) , τα links έχουν πολλες πληροφορίες :oneup:

mpetou
27-02-07, 01:35
κ το απλο fritz εχει telnetd
απλα δεν ειναι ενεργοποιημενο απο default.
restart κανεις με την εντολη reboot

aiadas
27-02-07, 02:35
Να προσθέσω ότι το telnet υποστηρίζεται στις τελευταίες εκδόσεις firmware των fritz, οπότε ίσως χρειαστεί να κάνεις αναβάθμιση.

phoebus16
27-02-07, 02:39
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια :)

alala321
27-02-07, 13:31
Για το scriptακι σου μπορεις να χρησιμοποιησεις το Telnet Scripting Tool (TST10) ώστε
να κανει ανετα τα telnet στο fritz. Ειχα φτιαξει κατι, αν το βρω θα το στειλω

Καπου ειχα δει για καποια modifications του fritz ώστε να υποστηριζει iptables κλπ, αλλα δεν
εβγαλα ακρη. Γνωριζει κανεις κατι παραπανω? (Thanks in advance)

JERY
25-08-07, 18:09
Εχω το fritzbox to απλο με 2 lan kai 1 usb τι θα κανω για να ενεργοποιησω το telnet

phoebus16
25-08-07, 18:46
Εχω το fritzbox to απλο με 2 lan kai 1 usb τι θα κανω για να ενεργοποιησω το telnet

φίλε Jery εγώ τελικά δε χρησιμοποίησα telnet για τη δουλειά μου, το πρόβλημά μου το έλυσα με άλλο τρόπο. Από telnet δεν έχω ιδέα, λυπάμαι.

JERY
25-08-07, 18:51
Εγω το θελω για να να κανω καποιες ρυθμισεις για το noise margin

maxorfo
26-08-07, 03:26
Πήγαινε εδώ (http://www.the-construct.com/?p=pseudoimage) και ακολούθησε τις οδηγίες. Μόνο μειονέκτημα ότι είναι στα Γερμανικά.

Εναλλακτικά, υπάρχει ένα αρχείο .tar, το οποίο όμως, ακριβώς επειδή είναι tar, δεν μπορώ να το ανεβάσω εδώ ως συνημμένο. Το αρχείο το τρέχουμε, όπως θα κάναμε update το firmware.
Αν θέλεις PM me ένα email, να σου το στείλω.

deniSun
26-08-07, 11:33
Αναφέρεται στο fon όχι στο απλό fritz.
Αν ξέρει κάποιος πως ενεργοποιείται το telnet στο απλό fritz ας το πει.

maxorfo
26-08-07, 22:05
Μέσα από το http://www.the-construct.com/?p=pseudoimage μπορεί κανείς να ενεργοποιήσει το telnet οποιουδήποτε fritz.

JERY
27-08-07, 00:03
Eυχααριστω πολυ παιδια αλλα επειδη δεν ειναι και τοσο σταθερη η γραμμη θα βαλω το siemens που ειναι καθαροαιμο adsl2+ μηπως και ειναι πιο σταθερο αυτο.:(Και το ειχα συμπαθισει το fritz!Αμα κανει τα ιδια θα το ψαξω με telnet

deniSun
27-08-07, 10:12
Μέσα από το http://www.the-construct.com/?p=pseudoimage μπορεί κανείς να ενεργοποιήσει το telnet οποιουδήποτε fritz.

Δεν είδα πουθενά να γράφει ότι κάνει για όλα τα fritz.
Μήπως μπορείς να μου πεις που ακριβώς το είδες γιατί με ενδιαφέρει πολύ (ιδίως η αλλαγή του Annex)/

JERY
27-08-07, 12:04
O φιλος μου maxorfo μου εστειλε το αρχειο και δουλευει μια χαρα το telnet.To μονο κανεις ειναι fw update με το αρχειο και ενεργοπ το telnet.Eγω εχω το απλο fritz me to τελευταιο fw, αν εχεις το ιδιο πες μου να σου στειλω το αρχειο

deniSun
27-08-07, 12:20
ευχαριστώ
το έχω φτιάξει το image από το site.
θα το δοκιμάσω και με αλλαγή του annex και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

JERY
27-08-07, 12:21
Επισης οποιος ξερει εντολες για fritz as δημοσιευσει γιατι δεν ειναι ιδιes με τα αλλα router, σθγκεκριμενα θελω να μεγαλωσω το snr margin kai να συχρονισει στα adsl2+

deniSun
27-08-07, 12:22
το 05.04.02 δουλεύει μια χαρά με adsl2+
γιατί θέλεις να το αλλάξεις;

JERY
27-08-07, 12:28
Θελω να μπορω να επιλεξω πως θα συχρονισει γιατι καμια φορα συχρονιζει στα 7 και αλλες στα 8,5 και καμια φορα δεν ειναι σταθερη η γραμμη.Αυτο που με ενδιαφερει πρωτα ειναι το snr, na το αυξησω δηλαδη να παω στα 10db.Exeis να μου προτηνεις κανενα καλο spliter μηπως φταιει αυτο,μου εχουν πει για το zyxel?

deniSun
27-08-07, 12:46
Εγώ έχω της alcatel αγορασμένο από τον ΟΤΕ και πάει μια χαρά.

JERY
27-08-07, 12:48
Ξερεις εντολες? οταν μπαινω μου δειχνει μια διαιση # μηπως πρεπει να μου δειχνει ">" για τις εντολες του snr?

deniSun
27-08-07, 13:28
Σωστά σε δείχνει #
Δες τα παρακάτω link μήπως βοηθηθείς:
http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/Hilfsprogramme_/_Tipps_&_Tricks
http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/Versteckte_Features

JERY
27-08-07, 13:33
Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω γερμανικα, τις εχω δει αυτες τις σελεδες

maxorfo
27-08-07, 16:59
JERY, ειλικρινά το θέμα της αύξησης του SNR μέσω telnet δεν το γνωρίζω καθόλου. Να σου πω την αλήθεια μάλιστα, είχα την εντύπωση ότι το SNR εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την κατάσταση της γραμμής και ότι δεν μπορείς να το επηρεάσεις με εντολές μέσω telnet.

Όσο για splitter, έχω διαβάσει τα καλύτερα λόγια γι' αυτό που σου προτείνει ο denis1278 (alcatel - speedtouch).

Διάβασα και τα πιό πάνω links, αλλά δεν είδα τίποτα σχετικό με εντολές για το SNR.

deniSun
27-08-07, 17:20
Το SNR δεν αλλάζει.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις ίσως είναι να αλλάξεις τον τρόπο υπολογισμού του.
Η πραγματική τιμή του όμως θα είναι ίδια.

deniSun
27-08-07, 17:22
Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω γερμανικα, τις εχω δει αυτες τις σελεδες

Το fritz όπως και τα περισσότερα router έχουν kernel linux.
Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να δώσεις πολλές από τις εντολές που ισχύουν στο Linux.

maxorfo
27-08-07, 17:25
Το SNR δεν αλλάζει.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις ίσως είναι να αλλάξεις τον τρόπο υπολογισμού του.
Η πραγματική τιμή του όμως θα είναι ίδια.


Τι κερδίζει κανείς μ' αυτό?

deniSun
27-08-07, 17:29
Τίποτε.
Είναι σαν να έχεις γραμμή 1Μb και εσύ να το κάνεις να γράφει 10Mb.
Η ταχύτητα δεν θα αυξηθεί απλά (ίσως) να ικανοποιήσαι που γράφει 10πλάσια ταχύτητα.
Μηδέν το αποτέλεσμα.

deniSun
27-08-07, 17:40
Το telnet μπορείς να το κάνεις μόνο από το εσωτερικό δίκτυο ή και από έξω;

JERY
27-08-07, 18:40
Εχει ανοιξει θεμα στη forthnet με τιτιλο snr6db σε ολους.
Αυτο που κανεις ειναι να αυξησεις το snr μεσω του router με αποτελεσμα η γραμμη να γινει πιο σταθερη και να μην εχει ds αλλα κλειδωνεις λιγο χαμηλοτερα, to doκιμασα με το siemens cl-110 και δουλευει, οπως και πολλοι αλλοι.Απο 6db το πηγα στο 9.Κοιταξτε στην σελιδα 8

deniSun
27-08-07, 19:50
Έριξα μια ματιά.
Θα το διαβάσω και αύριο καλύτερα.
Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι με αυτό.
Το μόνο που κάνεις είναι να ξεγελάς το router σου.
Το snr είναι δεδομένο για την γραμμή σου.
Δεν το δηλώνεις εσύ.
Τώρα απ΄ότι φαίνεται πειράζοντάς το κάποιοι λένε ότι καλύτερα αποτελέσματα.
Δεν ξέρω πως μπορεί κάποιος να πάει καλά με snr 6 χωρίς αποσυνδέσεις.
Ο κανόνας λέει ότι όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει.

Εσύ τι snr έχεις.
Έχεις προβλήματα με αποσυνδέσεις;
Μην ξεχνάς ότι το θέμα που μου γράφεις αναφέρεται σε full llu forthnet ADSL+2 20Mb και πάνω.
Απ' ότι βλέπω είσαι σε Altec με ADSL απλό.

JERY
27-08-07, 20:42
Exω forthnet 2play εδω και μερικες μερες το snr ειναι 6 που εχω και συχρονιζω γυρο στα 8.Με το siemens cl-110 το εκανα και η γραμμη συχρονισε λιγο πιο κατω αλλα ειχα καλυτερο snr kai πιο σταθερη γραμμη, απλα το siemens δεν ηταν τοσο καλο, αργουσαι στο ανοιγμα των σελιδων,χαλια μενου kai θελω να κανω το ιδιο στο fritz

maxorfo
27-08-07, 20:52
Του έριξα κι εγώ μιά ματιά. Για να δούμε, θ' απαντήσει κανείς στην απορία σου?

sivadws2
27-08-07, 22:40
Όταν αυξάνεται το S/N ratio το modem φυσιολογικά πρέπει να κλειδώσει σε μεγαλύτερη και όχι μικρότερη ταχύτητα. Αν τώρα εσύ το υποχρεώσεις ( αλλάζοντας τον τρόπο υπολογισμού και όχι την πραγματική τιμή του S/N) να κλειδώσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα σίγουρα χάνεις σε σταθερότητα της σύνδεσης. Κάποιο λάθος έχει ο συλλογισμός σας....

deniSun
28-08-07, 09:39
Το όλο θέμα είναι απλά ότι ξεγελιέται ο router.
Είναι σαν τα tcp tweak που φαινομενικά δείχνουν ότι βελτιώνουν την ταχύτητα ενώ στην πραγματικότητα δημιουργούν πλήθος άλλων προβλημάτων πχ δεν κατεβαίνουν σωστά τα αρχεία κλπ.
Δεν αμφισβητώ ότι πειράζοντας την ένδειξη (όχι την πραγματική τιμή του snr) ο router εμφανίζει καλύτερα αποτελέσματα.
Με το πέρασμα όμως του χρόνου θα δεις διάφορα άλλα προβλήματα.

Το snr 6 που έχεις είναι πάρα πολύ χαμηλό.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δηλώσεις βλάβη.
Με τόσο χαμηλό snr δεν μπορεί να συγχρονίζει σωστά και να μην έχει disconnects κανένα router.

Όσο για τις εντολές που θέλεις για το fritz κάνε λίγη υπομονή.
Σε λίγο θα ενεργοποιηθώ σε 2play (ελπίζω) και θα αλλάξω το annex και θα ενεργοποιήσω το telnet.
Δεν θέλω να το πειράξω τώρα.

A_gamer
28-08-07, 09:44
Μπερδεύεστε.

Αυτό που εννοούσε ο φίλος ήταν να θυσιάζει ταχύτητα ώστε να μην έχει αποσυνδέσεις. Με τη χαμηλότερη ταχύτητα το SNR βελτιώνεται.

deniSun
28-08-07, 10:01
Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.
Απλά πιστεύω ότι η λύση είναι να διορθωθεί η γραμμή και όχι να προσπαθεί να δηλώσει το snr 8 σε 12 ή παραπάνω ώστε o router να ξεγελιέται και κλειδώνοντας σε άλλες ταχύτητες να έχει λιγότερα disconnects.

A_gamer
28-08-07, 10:11
Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.
Απλά πιστεύω ότι η λύση είναι να διορθωθεί η γραμμή και όχι να προσπαθεί να δηλώσει το snr 8 σε 12 ή παραπάνω ώστε o router να ξεγελιέται και κλειδώνοντας σε άλλες ταχύτητες να έχει λιγότερα disconnects.

Αλλά μέχρι να διορθωθεί, η καλύτερη λύση είναι αυτή.

Φυσική και είναι μόνο προσωρινή λύση.

deniSun
28-08-07, 11:14
Για δοκίμασε με DMT να δεις αν δουλεύει αρχικά και αν μπορείς να αλλάξεις το snr
http://dmt.mhilfe.de/

JERY
28-08-07, 11:52
Το δοκιμασα με το seimens και λειτουργρησε μια χαρα απλα δεν μου αρεσει το συγκεκριμενο rouτερ.
Σε Αυτο που ειπε ο A_gamer εχει δικιο ,το ρουτερ κλειδωνει πιο κατω απο εκει ποθ μπορει με αποτελεσμα να ανεβαεινει το noise mergin,τωρα αν δηλωσω βλαβη δεν ξερω ποσο θα με κατεβασουν αυτοι για αυτο καλυτερα να το ελενχω εγω

deniSun
28-08-07, 12:57
Το δοκιμασα με το seimens και λειτουργρησε μια χαρα απλα δεν μου αρεσει το συγκεκριμενο rouτερ.
Σε Αυτο που ειπε ο A_gamer εχει δικιο ,το ρουτερ κλειδωνει πιο κατω απο εκει ποθ μπορει με αποτελεσμα να ανεβαεινει το noise mergin,τωρα αν δηλωσω βλαβη δεν ξερω ποσο θα με κατεβασουν αυτοι για αυτο καλυτερα να το ελενχω εγω

Το DMT με το fritz δοκίμασες αν δουλεύει;
Τώρα που άνοιξες το telnet ίσως δουλεύει.

deniSun
28-08-07, 13:25
Όταν κάνεις telnet αν δώσεις τις εντολές:
adsl
adslctl
τι σου εμφανίζει;

JERY
29-08-07, 01:31
Λοιπον το προγραμμα δεν μπορει να συνδεθει με το router kai τις εντολες δεν τις αναγνωριζει!

JERY
29-08-07, 01:44
Oταν παταω help μου βγαζει αυτες τις εντολες

asd.bmp

deniSun
29-08-07, 10:04
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις στους καταλόγους του για εντολές adsl.
Μπορεί να τις βρεις και να μην έχεις δικαιώματα εκτέλεσής τους.
Απ' ότι βλέπω μάλλον θα σου επιτρέπεται να δώσεις μόνο τις συγκεκριμένες εντολές.
Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα σου πω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.