PDA

Επιστροφή στο Forum : Μόνο ίντερνετ απο ΟΤΕ και μόνο στην 4αρα ταχύτητα με 25ε???



puntomania
06-02-14, 21:39
Καλησπέρα σε όλους σας, πριν λίγο με καλέσανε από το 13888 του ΟΤΕ... όταν ρώτησα αν διαθέτει σκέτο ίντερνετ ο ότε χωρίς τηλέφωνο δηλαδή... μου είπε η κυρία πως υπάρχει... και αφορά μόνο 4αρα γραμμή με περίπου 25ε το μήνα. γνωρίζει κανείς αν όντος υπάρχει τέτοιο πράγμα?

nikraven
06-02-14, 22:37
Καλησπέρα σε όλους σας, πριν λίγο με καλέσανε από το 13888 του ΟΤΕ... όταν ρώτησα αν διαθέτει σκέτο ίντερνετ ο ότε χωρίς τηλέφωνο δηλαδή... μου είπε η κυρία πως υπάρχει... και αφορά μόνο 4αρα γραμμή με περίπου 25ε το μήνα. γνωρίζει κανείς αν όντος υπάρχει τέτοιο πράγμα?
όταν λες ''σκέτο ιντερνετ'' να υποθέσω ότι το ζητάς πάνω στην ήδη δική σου υπάρχουσα γραμμή (χωρίς πακέτα δωρεάν χρόνου ομιλίας κλπ κλπ)
Για δες εδώ
https://www.ote.gr/web/guest/service-listing?categoryId=201377&lastLayoutId=18
και όλα τα πακέτα κομπλέ με ομιλία κλπ εδώ
https://www.ote.gr/web/guest/service-listing?categoryId=201376&lastLayoutId=18

puntomania
06-02-14, 22:47
σκέτο = χωρίς τηλεφωνική γραμμή

giorgosk
06-02-14, 22:53
Σκέτο ίντερνετ χωρίς τηλεφωνικά γραμμή;;;

Και από που θα σου'ρθει το ίντερνετ;; Από τον ουρανό μήπως ;;

nikraven
06-02-14, 22:59
σκέτο = χωρίς τηλεφωνική γραμμή
θα σε στενοχωρέσω φίλε μου αλλά τέτοιο πράγμα δεν γίνεται.
Η μόνη περίπτωση για internet χωρίς γραμμή είναι να πάρεις ασύρματο στικάκι usb απο κάποιον πάροχο κινητής
αλλά εκεί οι ταχύτητες δεν έχουν καμμία σχέση με τις επίγειες ταχύτητες.
(να μην αναφέρω και την χρέωση)

FuS
06-02-14, 23:47
Δεν δίνει naked adsl ο οτέ (και κανένας πάροχος στην Ελλάδα).

(η agent κατάλαβε "χωρίς πακέτο κλήσεων")

Vitruvian78
07-02-14, 00:56
Δεν συμφέρει σκέτο adsl. Διότι για τα 4Mbps δίνεις κάθε μήνα €17,56 για την adsl + €15,75 τέλος γραμμής. Όποτε σε συμφέρει καλύτερα το OTE double play 4 Economy με κάποιο χρόνο ομιλίας (210' σε σταθερά+30' σε κινητά)=€23,90/μήνα για 6 μήνες και μετά €27,90.

nikraven
07-02-14, 08:51
τον φίλο puntomania μάλλον τον ενδιέφερε πιο πολύ η απόκτηση internet χωρίς δέσμευση να έχει σταθερό τηλέφωνο.

pgge3
07-02-14, 09:30
Αν καλύπτεσαι από το δίκτυο της Forthnet μπορείς να έχεις μόνο Internet και να πληρώνεις την τηλεφωνία με χρονοχρέωση. Το έχει σε προσφορά για τους πρώτους 12 μήνες στα 17.90 Ευρώ: http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=6694

Vitruvian78
07-02-14, 11:28
Και η hol το ίδιο με €16 το μήνα για πάντα.

nicolaos
07-02-14, 20:34
Στη hol τα 16 είναι για ένα χρονο μετα 24,70

Vitruvian78
07-02-14, 23:37
Στη hol τα 16 είναι για ένα χρονο μετα 24,70

Εδω και 5 χρόνια κάθε χρόνο ανανεώνω με την τιμή προσφοράς τους.

puntomania
08-02-14, 02:31
όχι... το διευκρίνισα.... μόνο γραμμή με ιντερνετ... σκέτη τίποτα άλλο. ίσως να έλεγε π@π@ριες... συνηθισμένο φαινόμενο από των ΟΤΕ.

Πάντως σήμερα σε σχολείο της περιοχής μου, ψάχναμε με το διευθυντή να βρούμε μια γραμμή τηλεφώνου... και πέσαμε πάνω στο ρούτερ του ΟΤΕ... συνδέσαμε το καλώδιο του ρούτερ σε τηλεφωνική συσκευή... και δεν έδινε τηλεφωνικό σήμα... ενώ το ρούτερ συγχρόνιζε κανονικά! ίσως να υπάρχει κάτι ειδικό για τα σχολεία!

nicolaos
08-02-14, 07:32
Εδω και 5 χρόνια κάθε χρόνο ανανεώνω με την τιμή προσφοράς τους.

Εγραψα ότι γράφει το σαιτ της hol,ίσως όταν την πήρες τη προσφορα πριν 5 χρονια να ισχυε αυτό που έχεις εσυ

nikraven
08-02-14, 09:38
όχι... το διευκρίνισα.... μόνο γραμμή με ιντερνετ... σκέτη τίποτα άλλο. ίσως να έλεγε π@π@ριες... συνηθισμένο φαινόμενο από των ΟΤΕ.

Πάντως σήμερα σε σχολείο της περιοχής μου, ψάχναμε με το διευθυντή να βρούμε μια γραμμή τηλεφώνου... και πέσαμε πάνω στο ρούτερ του ΟΤΕ... συνδέσαμε το καλώδιο του ρούτερ σε τηλεφωνική συσκευή... και δεν έδινε τηλεφωνικό σήμα... ενώ το ρούτερ συγχρόνιζε κανονικά! ίσως να υπάρχει κάτι ειδικό για τα σχολεία!
Ολα τα σχολεία είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους σε κοινό δίκτυο (http://www.sch.gr/tieinaitoschmenu/2009-10-04-08-50-34)
και έχουν και δικό τους help desk.

Vitruvian78
08-02-14, 13:48
Εγραψα ότι γράφει το σαιτ της hol,ίσως όταν την πήρες τη προσφορα πριν 5 χρονια να ισχυε αυτό που έχεις εσυ
Τίποτα δεν ίσχυε, απλά κάποια στιγμή ζήτησα εκπτωση, μου την κάνανε και εκτοτε κάθε χρόνο μου την ανανεώνουν όταν το ζητάω. Αυτό γίνεται σε όλο τον κόσμο. Και αν έχεις και κινητό vodafone, παιρνεις επιπλεον εκπτωση....

christopheroeo
08-02-14, 14:25
Καλησπέρα σε όλους σας, πριν λίγο με καλέσανε από το 13888 του ΟΤΕ... όταν ρώτησα αν διαθέτει σκέτο ίντερνετ ο ότε χωρίς τηλέφωνο δηλαδή... μου είπε η κυρία πως υπάρχει... και αφορά μόνο 4αρα γραμμή με περίπου 25ε το μήνα. γνωρίζει κανείς αν όντος υπάρχει τέτοιο πράγμα?

η πας στο οτε και εχεις 4αρα συνδεση στο ιντερνετ και την χρησοπληρωνεις (απλα επειδη ειναι ΟΤΕ) με 25 ευρω οπως λες. η πας σε αλλους εναλακτικους παροχους οπως wind hol forthent κτλπ και με 16 17 18 ευρω εχεις 24αρα συνδεση στο ιντερνετ .

Koala_
08-02-14, 14:36
Κάνεις αίτηση για το πιο φτηνό double play της αγοράς και μετά βγάζεις το τηλέφωνο από τη πρίζα.

lak100
11-02-14, 12:47
εγω ετσι εχω κανει με την cyta δεν εχω συνδεσει τηλεφωνο στο ρουτερ και ετσι καθε μηνα πληρωνω μονο 23 ευρω που ειναι πολλα σε σχεση με αλλους παροχους αλλα δυστυχως μονο η cyta υπαρχει εδω

maik
16-02-14, 11:18
όχι... το διευκρίνισα.... μόνο γραμμή με ιντερνετ... σκέτη τίποτα άλλο. ίσως να έλεγε π@π@ριες... συνηθισμένο φαινόμενο από των ΟΤΕ.

Πάντως σήμερα σε σχολείο της περιοχής μου, ψάχναμε με το διευθυντή να βρούμε μια γραμμή τηλεφώνου... και πέσαμε πάνω στο ρούτερ του ΟΤΕ... συνδέσαμε το καλώδιο του ρούτερ σε τηλεφωνική συσκευή... και δεν έδινε τηλεφωνικό σήμα... ενώ το ρούτερ συγχρόνιζε κανονικά! ίσως να υπάρχει κάτι ειδικό για τα σχολεία!

Στα σχολεια οι γραμμες που δινουν ιντερνετ ειναι isdn (για καποιο λογο που δεν καταλαβα ποτε). Οποτε αν πηρες το καλωδιο που παει στο ρουτερ και το εβαλες σε τηλ συσκευη φυσικα και δεν θα ειχες σημα. Αν ψαξεις καλυτερα θα βρεις καπου χωμενο και ενα ΝΤ.

puntomania
16-02-14, 18:49
Στα σχολεια οι γραμμες που δινουν ιντερνετ ειναι isdn (για καποιο λογο που δεν καταλαβα ποτε). Οποτε αν πηρες το καλωδιο που παει στο ρουτερ και το εβαλες σε τηλ συσκευη φυσικα και δεν θα ειχες σημα. Αν ψαξεις καλυτερα θα βρεις καπου χωμενο και ενα ΝΤ.



Γνωρίζω την διαφορά μιας απλής γραμμής με μίας ISDN... όπως επίσης και την διαφορά από ένα ISDN modem ή ISDN router απο ένα adsl modem του ΟΤΕ που ήταν συνδεμένο και σε λειτουργία σε γραμμή PSTN!!!

maik
16-02-14, 20:02
Γνωρίζω την διαφορά μιας απλής γραμμής με μίας ISDN... όπως επίσης και την διαφορά από ένα ISDN modem ή ISDN router απο ένα adsl modem του ΟΤΕ που ήταν συνδεμένο και σε λειτουργία σε γραμμή PSTN!!!

Τοτε καλα. Αφου την γνωριζεις εμεις περιτευουμε. Τι μπορουμε να πουμε πια, οι ασχετοι.

puntomania
17-02-14, 03:34
Τοτε καλα. Αφου την γνωριζεις εμεις περιτευουμε. Τι μπορουμε να πουμε πια, οι ασχετοι.

Παλικάρι μου... πριν κρίνεις κάποιων για της γνώσεις του... ενημερώσου πρώτα! εκτός και αν με γνωρίζεις... τότε πάω πάσο!!!

- - - Updated - - -

Και τέλος πάντων κουβέντα κάνουμε εδώ... και ανταλλαγή απόψεων! Αλλά ο Ελληνάρας ως συνήθως ξερόλας είναι!

DSLaManiaC
17-02-14, 17:15
Στα σχολεια οι γραμμες που δινουν ιντερνετ ειναι isdn (για καποιο λογο που δεν καταλαβα ποτε). Οποτε αν πηρες το καλωδιο που παει στο ρουτερ και το εβαλες σε τηλ συσκευη φυσικα και δεν θα ειχες σημα. Αν ψαξεις καλυτερα θα βρεις καπου χωμενο και ενα ΝΤ.

Πόσα σχολεία έχουμε και ποιος έφτιαχνε τα Netmod? :rolleyes:

maik
17-02-14, 19:13
Παλικάρι μου... πριν κρίνεις κάποιων για της γνώσεις του... ενημερώσου πρώτα! εκτός και αν με γνωρίζεις... τότε πάω πάσο!!!

- - - Updated - - -

Και τέλος πάντων κουβέντα κάνουμε εδώ... και ανταλλαγή απόψεων! Αλλά ο Ελληνάρας ως συνήθως ξερόλας είναι!

Δεν κρινω κανενα για τις γνωσεις του. Ενα πραγμα εμαθα ομως απο ενα γερο δασκαλο. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια....

nikraven
17-02-14, 19:29
Πόσα σχολεία έχουμε και ποιος έφτιαχνε τα Netmod? :rolleyes:
16.618 (http://www.sch.gr/tieinaitoschmenu/2009-10-04-08-50-34)
και intrakom.:p:)

emeliss
17-02-14, 19:43
Και πλέον η intracom πουλάει εκτός Ελλάδας και εμείς αγοράζουμε siemens/albis. Απόλυτα λογικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.