PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα σε κλησεις εξωτερικου



candlebox71
07-02-14, 01:37
Χαιρετω!

Εδω και 10 μηνες αντιμετωπιζα προβλημα με τις κλησεις προς Σερβια, μπουκωμενα VOip με παραμορφωση φωνης σε σημειο να μην αναγνωριζω ουτε τη φωνη πια, καθυστερησεις στην ομιλια των 15+ δευτερολεπτων, πολλες φορες κανενας ηχος κλησης ενω η αλλη μερια ειχε απαντησει και μου μιλουσε χωρις να ακουει τιποτα. Επισης, πολλες φορες ακουγα μενου στα ιταλικα και στα γερμανικα, πολλες φορες εμφανιζοταν 3οι στη γραμμη. Γενικα ενα χαος!
Με δεδομενο πως το πακετο των κλησεων εξωτερικου το χρησιμοποιουσα ΜΟΝΟ για τη συγκεκριμενη χωρα, η υπηρεσια μου ηταν αχρηστη στο 100%. Επι 10 μηνες τηλεφωνα και παραπονα. Απο το Μαρτιο του 2013 μεχρι το Μαϊο το θεμα ετρεχε και ξαφνικα μου λενε οταν καλεσα πως τους ειχα παρει τηλεφωνο και τους ειχα δηλωσει πως το θεμα ειχε λυθει, πραγμα ψευδες! Τους ζητησα μαλιστα την ηχογραφημενη μου κληση για επιβεβαιωση, ποτε δεν την εδωσαν.
Αρχες Δεκεμβριου εγινε αποπειρα να περασει η ευθυνη σε μενα, οταν μου ειπαν οτι φτιαω εγω που δεν εχω δωσει ημερομηνιες, ωρες και αριθμους που καλεσα. Γυρω στις 15 Δεκεμβριου τους καλεσα και τους εδωσα πληρη αναφορα κλησεων. Ταυτοχρονα τους ζητησα να μη με καλουν μεχρι 13 Ιανουαριου επειδη θα ημουν στο εξωτερικο και τους ζητησα μετα τις 13 Ιανουαριου που θα επιστρεψω να με καλεσουν για να μου δηλωσουν ενα απο τα 2. α) λυσαμε το προβλημα ή β) δεν μπορουμε να το λυσουμε, σας επιστρεφουμε τα χρηματα. Ειναι σαν να τους πηρα τηλεφωνο και να τους ειπα, "καλεστε με περισσοτερες φορες"!
Ημουν στα Σπατα στο αεροδρομιο και η Forthnet με καλουσε! Φτανω στο αεροδρομιο του εξωτερικου με ξανακαλουν! Εκλεισα το τηλεφωνο για 2 μερες, την 3 μερα αναγκαστικα να απαντησω για να σταματησουν, αφου με χρεωσαν με χρεωσεις κινητης για διεθνη κληση.
Στις 24 Ιανουαριου και αφου ΚΑΝΕΙΣ δεν με καλεσε, καλω για να ενημερωθω για την κατασταση του θεματος. Μου λενε "για να μη σας ενοχλουμε, το κλεισαμε, μισο λεπτο να ανοιξουμε νεο"!!! Με καλεσαν αρκετες φορες, εφτασα στο σημειο να τους πω πως ΔΕΝ με ενδιαφερει πια η λυση του θεματος, 10 μηνες (!!!) μετα. Με απασχολει το διαστημα που πληρωνα χωρις καθυστερησεις και το οποιο θα ξεχαστει εφοσον το θεμα λυθει. Ζητω επιστροφη χρηματων ή καποιου ειδους προνομιακη μεταχειριση σε νεα συμβαση για 12 μηνες ως αποζημιωση. Μου δηλωνουν πως δεν δικαιολογει το προβλημα μιας χωρας την επιστροφη χρηματων, γιατι αν οι υπολοιπες λειτουργουν σωστα, δεν υφισταται θεμα!!! Μαλιστα μου ειπαν οτι καλω για το προβλημα ενω δεν συνεργαζομαι, τους απαντησα πως καλεσα γιατι ειχα ζητησει ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ μετα την επιστροφη μου, η οποια δεν εγινε ποτε και γι' αυτο αναγκαστηκα να καλεσω 11 μερες μετα για να ρωτησω!
Μου ειπαν να ξανακαταγραψω κλησεις, αρνηθηκα λεγοντας πως δεν ειμαι καταγραφικο, ουτε ανηκω στο μισθολογιο της forthnet. Μου ειπαν οτι αρνουμαι τη συνεργασια, τους απαντησα πως δεν ειμαστε συνεργατες, ειμαι καταναλωτης και πληρωνω για υπηρεσιες και για ΛΥΣΕΙΣ των προβληματων. Σε αυτο το σημειο σημειωνω πως στην περιοχη που ειμαι, το 2009 ειχαμε επι 6μηνο ταχυτητες dialup λογω προβληματος της forthnet, και παρ' ολο που τηλεφωνικα μας διαβεβαιωναν για επιστροφη καποιων χρηματων, ποτε δεν πραγματοποιηθηκε. Επισης τους ειπα πως συνεργαζομαι 10 μηνες τωρα και δεν βλεπω φως, οποτε αλλαζω τακτικη.
Τελος Ιανουαριου του 2014 αρχισαν να ειναι σωστες οι κλησεις. Το δηλωσα και μου ζητησαν να τους αναφερω ποια κληση, ποια ωρα και ποια μερα! Μιλαμε για ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ πραγματα. Σε ολες τις περιπτωσεις τους απαντησα πως καλεσα 1 φορα, την ιδια χωρα την ταδε ημερομηνια, ας δουν την αναλυση του λογαριασμου μου για να το κοιταξουν αυτοι αντι να τα περιμενουν ολα απο μενα. Μου ειπαν οτι αν δεν λυνεται το προβλημα, θα πρεπει να ερθει τεχνικος (10 μηνες μετα!!!) και να ελεγξει την συσκευη, τα καλωδια και αν εχουν προβλημα να με χρεωσει. Τους απαντησα πως το προβλημα το εχω ΜΟΝΟ οταν καλω εγω, οταν με καλουν απο τη συγκεκριμενη χωρα, τα παντα ειναι ΑΨΟΓΑ, οποτε δεν μπορει να ειναι η συσκευη και τα καλωδια. Αφηστε που το ΙΔΙΟ προβλημα αντιμετωπιζω και σε 2ο τηλεφωνικο νουμερο, 1.5 χιλιομετρο μακρια. Μιλαμε για πανομοιοτυπο προβλημα στις κλησεις προς την ιδια χωρα, πραγμα που δειχνει πως υπαρχει προβλημα με το δικτυο τηλεφωνιας της forthnet.
Εφτασα λοιπον στο σημειο να αρνηθω να πληρωσω λογαριασμο της εταιρειας, 15 χρονια μετα απο αδιακοπες πληρωμες ΧΩΡΙΣ καθυστερηση, αφου νιωθω οτι με κοροϊδευουν. Ειμαι πελατης τους απο την εποχη των dialup με μονο ενα 6μηνο παραμονης στην OTENET. Σημερα ελαβα το παρακατω μηνυμα στο email μου, το οποιο θεωρω απαραδεκτο, κι ας ειναι αυτοματοποιημενο.

--------------------------------------------------------------

Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στις υπηρεσίες Forthnet!

Στα πλαίσια της συνεργασίας μας, θεωρούμε υποχρέωσή μας την έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωσή σας για τυχόν προβλήματα που προκύπτουν σχετικά με την εξόφληση των λογαριασμών σας. Έτσι, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το συνολικό ποσό της οφειλής σας για τη χρήση υπηρεσιών της Forthnet ανέρχεται σε xx.xx € (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ)

Σε περίπτωση που έχετε ήδη εξοφλήσει τις οφειλές σας, παρακαλούμε αγνοήστε την παρούσα ειδοποίηση και συγχωρήστε μας για την ενόχληση!

Για να βρείτε εύκολα και γρήγορα τον τρόπο εξόφλησης που σας εξυπηρετεί, παρακαλούμε συμβουλευθείτε την πίσω όψη του λογαριασμού σας. Επιπλέον, σας υπενθυμίζουμε, προς διευκόλυνσή σας, πως ο Κωδικός Πληρωμής που απαιτείται για κάποιους από τους διαθέσιμους τρόπους πληρωμής είναι: xxxxxxxxxxx (αναγράφεται στην εμπρόσθια όψη του λογαριασμού σας, επάνω αριστερά).

Εφόσον δεν εξοφληθεί μέχρι την ημερομηνία λήξης πληρωμής του, κάθε λογαριασμός αποτελεί έγγραφη ειδοποίηση για την προσωρινή διακοπή (φραγή) της τηλεφωνικής σας σύνδεσης (σε εφαρμογή του Ν. 3431/2006 και της υπ’ αριθμ. 390/3/21-06-2006 Απόφασης της ΕΕΤΤ, όπως ισχύει). Μετά την πάροδο δώδεκα (12) ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία λήξης πληρωμής του και εφόσον ο λογαριασμός παραμένει ανεξόφλητος, η Forthnet δικαιούται να προβεί σε προσωρινή διακοπή (φραγή) της τηλεφωνικής σας σύνδεσης λόγω οφειλών.

Κλείνοντας, οφείλουμε να σας ενημερώσουμε ότι μετά την πάροδο εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία προσωρινής διακοπής (φραγής) και εφόσον η οφειλή σας δεν έχει τακτοποιηθεί, η Forthnet δικαιούται να προβεί σε οριστική διακοπή της τηλεφωνικής σας σύνδεσης και των παρεχόμενων υπηρεσιών (σταθερής τηλεφωνίας ή/και ADSL internet).

Το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Forthnet παραμένει στη διάθεσή σας για κάθε συμπληρωματική πληροφορία.

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας στις υπηρεσίες Forthnet και σας διαβεβαιώνουμε ότι θα συνεχίσουμε την προσπάθεια να προσφέρουμε πάντα ποιοτικές υπηρεσίες broadband και ψηφιακής τηλεόρασης.

Με εκτίμηση,
Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Forthnet

- - - Updated - - -

Αποφασισα να απαντησω με αυτον τον τροπο.
-------------------------------------------

Κυριοι,

Παρελαβα το παρακατω μηνυμα. Βλεπω οτι ολα λειτουργουν υπερ σας και μαλιστα επικαλειστε σχετικους νομους.
Οπως με πληροφορειτε πως μπορειτε να προχωρησετε σε προσωρινη διακοπη της τηλεφωνικης μου συνδεσης,
σας πληροφορω πως η υπηρεσια που μου παρεχετε αποτελει ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΑΓΑΘΟ.
Ακόμα και να μου βάλετε φραγη, θα ζητησω αλλο νουμερο απο αλλη εταιρεια και το συγκεκριμενο σας το χαριζω μαζι
με την ακρως προβληματικη του λειτουργεια για την οποια επι 10 μηνες πληρωνα αδιακοπα και χωρις καθυστερησεις.
Αφου λοιπον το προϊον που παρεχετε ειναι καταναλωτικο αγαθο, ρυθμιζεται απο τα αρθρα 540, 554, 555
του Αστικου Κωδικα οπως αυτα τροποποιηθηκαν απο τον νομο 3043 του 2002...
Η υπηρεσια που μου παρεχετε, εχει εγγυηση καλης λειτουργιας.
Εαν δεν λειτουργει, δικαιουμαι υπαναχωρηση απο τη συμβαση ή μειωση του τιμηματος κατ' επιλογη μου.
Το διαστημα των 10 μηνων ηταν ΥΠΕΡ αρκετο για την επισκευη του.

"Ευθυνη του πωλητη για πραγματικα ελαττωματα και ελλειψη συνομολογημενων ιδιοτητων".

Σύμφωνα με το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής που διαπιστώσει ότι του πωλήθηκε ελαττωματικό προϊόν δικαιούται κατ' επιλογήν του:
α. την επισκευή ή αντικατάσταση του πράγματος (χωρίς επιβάρυνση του αγοραστή)
(επισκευαστηκε μετα απο 10 μηνες συνεχης ενοχλησης μου και αφου επι 10 μηνες πληρωνα τους λογαριασμους μου κανονικα)
β. τη μείωση του τιμήματος
(ουδεποτε μειωθηκε το τιμημα)
γ. την επιστροφή του ελαττωματικού πράγματος στον πωλητή και την επιστροφή των χρημάτων που κατέβαλε ο αγοραστής (υπαναχώρηση από τη σύμβαση).
(ουδεποτε επεστρεψε ο πωλητης, εσεις δηλαδη, χρηματα στον αγοραστη, εμενα δηλαδη και ουτε ποτε προσφερθηκε για επιστροφη χρηματων για υπηρεσια που δεν παρειχε)
Στην περίπτωση ασήμαντου ελαττώματος, ο αγοραστής δεν μπορεί να επιστρέψει το προϊόν (μπορεί όμως να ζητήσει αντικατάσταση ή μείωση του τιμήματος).
(το ελαττωμα δεν ηταν ασημαντο, αφου αφορουσε μερος της υπηρεσιας μου που χρησιμοποιουσα αποκλειστικα και μονο)

Η Προθεσμία για τα δικαιώματα του αγοραστή, δηλαδη τα ΔΙΚΑ μου δικαιωματα.

Σύμφωνα με το άρθρο 554 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ασκήσει τα δικαιώματά του για πραγματικά ελαττώματα κατά του πωλητή εντός δύο (2) ετών για κινητά πράγματα
(οπως το καταναλωτικο αγαθο που μου προσφερετε επι πληρωμη) κι εντός πέντε (5) ετών για ακίνητα.
Σύμφωνα με το άρθρο 555 του Αστικού Κώδικα, η προθεσμία αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή.
Τα ανωτέρω δικαιώματα ασκούνται ενώπιον των αρμοδίων δικαστηρίων. Σε περίπτωση ισχύος της εμπορικής εγγύησης μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

Αφου λοιπον σας ενημερωσα και εφοσον επιμεινετε να με απειλετε εξωφθαλμα με διακοπες, καιρος να ακουσετε κι εσεις ορισμενες.
Εαν δεν υπαρξει παραδοχη και επιστροφη χρηματων, θα προσφυγω στην ΕΕΤΤ, στην Γενικη Γραμματεια Καναναλωτη και στον Συνηγορο του Καταναλωτη, οπου
θα αναγκαστω να καταγγειλω την απαραδεκτη συμπεριφορα σας και ακολουθως θα παω σε δικηγορο μεσω του οποιου θα σας αποστειλω εξωδικο με το οποιο
θα σας καλω να απεχετε απο καθε ειδους ενοχληση μου και ταυτοχρονα θα ζητω την επιστροφη των χρηματων μου για τη διαρκεια των 10 αυτων μηνων,
με την ταυτοχρονη χρηματικη μου ικανοποιηση, χωρις να λογαριαζω πιθανη μειωση προσωπικοτητας και ηθικες βλαβες.

Η υποδειγματικη μου συμπεριφορα ως προς τις πληρωμες μου μεχρι σημερα και η 15ετη μου σχεση με την εταιρεια σας χωρις να χρωστω ουτε 1 σεντ,
ειναι ακλονητο στοιχειο πως ειμαι συνεπεστατος προς εσας, οταν ταυτοχρονα εσεις δεν εχετε κανενος ειδους συνεπεια. Η αρνηση μου να πληρωσω το λογαριασμο, οφειλεται στον
εμπαιγμο εδω και 10 μηνες απο μερους σας και οχι σε απουσια χρηματων. Εχω μαθει να πληρωνω ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ υπηρεσιες και οχι ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ
οπως αυτη που υποτιθεται πως μου επιτρεπει να καλω στο εξωτερικο.

Τελος, να σας πω οτι εχω και αλλα στοιχεια στη διαθεση μου, τα οποια θα χρησιμοποιησω στο δικαστηριο, εφοσον με αναγκασετε να φτασω εκει, τα οποια
ειναι ΜΗ αμφισβητησιμα και θα με βοηθησουν να αντιστρεψω την οποιαδηποτε διεκδικηση απο μερους σας.

Τα πραγματα ειναι απλα. Ή μου κανετε μια προσφορα επιστροφης καποιου ποσου για τους 10 μηνες προβληματικης υπηρεσιας
ή θα τα πουμε στο δικαστηριο.
Ο λογαριασμος θα πληρωθει ΜΟΝΟ εφοσον μου υποβαλετε ΓΡΑΠΤΗ διαβεβαιωση επιστροφης χρηματων, ΕΣΤΩ και μερους του ποσου
που ΣΠΑΤΑΛΗΣΑ χωρις λογο για 10 μηνες.

Τα τηλεφωνα μου ειναι γνωστα.

Ευχαριστω

- - - Updated - - -

Τα σχολια δικα σας.

- - - Updated - - -

Μολις ειδα το Forthnet Support. Ανοιγω κι εκει το θεμα, αν και πιστευω οτι λυση δεν θα δωσουν. Αν ηθελαν, θα το ειχαν κανει ηδη.
Αν περιμενουν να πληρωσω χωρις να υποχρεωθουν να αναλαβουν το τιμημα που τους αναλογει, ειναι γελασμενοι.

http://www.adslgr.com/forum/threads/795622-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85

polig
07-02-14, 12:15
Για να σου δώσουν λύση πρέπει να βάλεις εκεί το θέμα στο forthnet support (για αυτό άλλωστε υπάρχει και αυτό το ειδικό Thread) .

@ ADSLgr.com All rights reserved.