PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικοινωνησα με τη Forthnet σημερα για τις υπηρεσιες ADSL



Σελίδες : 1 [2]

bond
02-05-03, 10:31
Κάποιο λάθος κάνεις. Το ότι σου βάζει ο ΟΤΕ φερέσυχνο, σημαίνει ότι έχεις Internet και κάνεις αρκετή χρήση, ώστε να αρχίσει η σύνδεσή σου να σέρνεται. Και να σου ρίξουν την κλασική καραμέλα "εμείς εγγυώμαστε ότι δίνουμε 9,6 Κbps στις απλές γραμμές, αν θέλεις Internet βάλε ISDN". Τώρα θα τους μάθουμε τους ΟΤΕτζήδες; 8O

Νομιζω ότι υπερβάλλεις. Δεν ξέρω αν έχουν υπάρξει τέτοιες περιπτώσεις. Τον ΟΤΕ δεν νομίζω ότι τον συμφέρει να βάζει φερέσυχνα, αν υπάρχουν ελεύθερα καλώδια.
Με τις τελευταίες προσαρμογές τιμών, η διαφορά της PSTN από την ISDN έχει φτάσει κάτω από 4 Ευρω/μήνα και χωρίς να υπολογίζουμε τη δωρεάν αναγνώριση, που τη χρεώνει στο PSTN. Οι χρονοχρεώσεις είναι όλες ίδιες, άρα ο ΟΤΕ τι συμφέρον έχει να θέλει να βάλεις ISDN και να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία;

nickg78
03-05-03, 10:54
Κι όμως δεν υπερβάλω καθόλου

Ακριβώς έτσι όπως τα λέω είναι η κατάσταση με τα φερέσυχνα. Πώς αλλιώς εξηγείται π.χ. ότι στην περιοχή μου, μετά από 30 χρόνια ύπαρξης των γραμμών και 700 μέτρα μακριά από τα κεντρικά του ΟΤΕ στο Μαρούσι, ήρθαν και έβαλαν φερέσυχνο 1-2 μήνες από όταν άρχισα να κάνω συχνή χρήση Internet; Κι ότι κανένας άλλος σε όλη τη γειτονια και τη γύρω περιοχή δεν έχει φερέσυχνο, αλλά το έβαλαν μόνο σε εμένα που χρησιμοποιούσα Internet; Από τότε έβαλα ISDN βέβαια (περιπέτεια ήταν αυτό, έκαναν ένα μήνα να τη βάλουν, 700 μέτρα μακριά από τα κεντρικά του ΟΤΕ στο Μαρούσι, όπως είπα και πριν 8O ).

Και όπως συνηθίζεται, όταν έπαιρνα τηλέφωνο να τους κάνω παράπονα, ο κλασικός τύπος υπόδειγμα του απανταχού ΟΤΕτζή, ο αγενής, ο "βαριέμαι που ζω και τα ξύνω από το πρωί ως το βράδυ", ο "σε γράφω εκεί που ξέρεις", απαντούσε με μια ειρωνεία: "εμείς εγγυώμαστε 9,6 Kbps ταχύτητα κύριε"

Θα μπορούσαν να προωθούν τις ISDN με πιο διαφανείς τρόπους και όχι με αυτή την ύπουλη τακτική των PCM.

@ ADSLgr.com All rights reserved.