PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικοινωνησα με τη Forthnet σημερα για τις υπηρεσιες ADSL



Σελίδες : [1] 2

gbras
23-04-03, 15:58
Η απαντηση τους :

Αγαπητέ κύριε .........,



Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας για την ADSL υπηρεσία της FORTHnet.



Με αφορμή τις νεότερες εξελίξεις στο θέμα του ADSL, σας ενημερώνουμε ότι ο Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος (ΟΤΕ) εξέδωσε Δελτίο Τύπου όπου κοινοποιεί τόσο τα πακέτα (όσον αφορά τις διαθέσιμες ταχύτητες) όσο και τις τιμές χονδρικής και λιανικής διάθεσης.

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι σε πρώτη φάση θα χρησιμοποιήσουμε το υπάρχον δίκτυο του ΟΤΕ, όμώς είναι στα σχέδια της εταιρίας μας να εγκαταστήσουμε δικό μας δίκτυο στο μέλλον.

Με βάση τα παραπάνω, βρισκόμαστε στα τελικά στάδια διευθέτησης των τεχνικών εκκρεμοτήτων και διαμόρφωσης των πακέτων και της τιμολογιακής πολιτικής μας.


Σας βεβαιώνουμε ότι θα επικοινωνήσουμε μαζί σας άμεσα, για να σας ενημερώσουμε τόσο για τη διαθεσιμότητα της συγκεκριμένης υπηρεσίας στην περιοχή σας, όσο και για τα αντίστοιχα μοντέλα χρεώσεων.


Σε περίπτωση που επιθυμείτε περαιτέρω πληροφορίες για οτιδήποτε νεότερο επί του θέματος, μπορείτε να επισκέπτεστε το site μας στη διεύθυνση http://www.forthnet.gr/products/dsl/index.html το οποίο θα ενημερώνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα με τις εξελίξεις.



Με εκτίμηση,



FORTHnet A.E.

xalaros23
23-04-03, 16:05
xexe... ontos h forthnet ebgale ena kenourio link simera sto adsl pou leei neoteres ekselikseis. Leei auta pou les kai esi basika. Kati einai kai auto para na menoume sto skotadi gia to ti akribos simbeni, as elpisoume oti 8a exei sixni ananeosi.

xalaros23
23-04-03, 16:12
Kai gia na exoume kalo rotima bre pedia, h Otenet den einai fisiologiko na kanei proti provide? giati ena aplo search sto site tis den briskei oute ena keimeno me tin leksi ADSL ? kserei kanenas ti paizete?
Apo tin alli den 8a mou fanei ka8olou parakseno na ksipniso mia orea proia kai na do kateu8ian sto site paroxi adsl, einai poli koutoponiroi mou fenete, afinoun to pragma na eorite den enimeronoun kanenan kai ksafnika eno oi alloi 8a einai aproetoimastoi h Otenet 8a dosei DSL isos kai xamilotera apo allous ISPs kai na trabame ta malia mas. Eksalou pos 8a fane pali to megalo komati tis pitas mono me simfonies kato apo to trapezi me ton ote gia na paiksoun to monopoliako paixnidaki tous.

wizardsl
23-04-03, 16:19
Βγάλε το κόμμα που υπάρχει μετά το λινκ.

JediMasterMANIAC
23-04-03, 16:38
Βγάλε το κόμμα που υπάρχει μετά το λινκ.
γιαυτο δεν φορτωνε η σελιδα ... :?

morfeas-dsl-
23-04-03, 23:46
ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΙΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.... :o

basil
23-04-03, 23:49
Ανταγωνιστικές ως προς ποίον; Αφού στην αρχή περίπου όλοι στις ίδιες τιμές θα χρεώνουν, εκτός αν η Otenet είναι φτηνότερη λόγω συγγένειας Ote-Otenet...

Undertow
24-04-03, 00:31
Βασικά αυτή η απάντηση της forthnet στέλνεται σε όλους από σήμερα αν πας στο "ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ" ...

on_rainbow
24-04-03, 02:00
geia sas
den eimai kainourgios vasika alla twra girisa apo australia
kai vevea parakolouthw afto to site edw kai poluuuuuuuu kairo kai den exw xasei tipota

ena exw na pw
stin australia oloi sxedon exoune valei dsl kai einai para polu efxaristimenoi kai apo tin arxi den akoustike kanena parapono

Anonymous
24-04-03, 02:04
clain mine on the line

TZO2004
24-04-03, 16:49
Ανταγωνιστικές ως προς ποίον; Αφού στην αρχή περίπου όλοι στις ίδιες τιμές θα χρεώνουν, εκτός αν η Otenet είναι φτηνότερη λόγω συγγένειας Ote-Otenet...

εδώ γελάμε. η οτενετ κλασικά θα ειναι η ακριβότερη...
Αν δεν ηταν αιμορουφηχτρες θα δινανε dial-up τζάμπα αφού βγάζουν τα κέρατά τους από το ΕΠΑΚ...

mprizes45
24-04-03, 21:09
Γεια σας. Εγώ πάλι το 13,20 Ε που δίνω στην οτενετ το μηνα φτηνό μου φαίνεται. Το ΕΠΑΚ είναι το αγγούρι. Πάντως για την ενημέρωση σας σας λεω πως κανένας άλλος εκτός από τον οτε [αν κάνω λάθος πείτε μου σας παρακαλώ], δεν έκανε την προσφορά των 1000 μονάδων το μήνα δωρεάν στα άτομα με ειδικά άτομα. Έτσι έχω περίπου το δίμηνο -52 Ε. Δεν λέω ότι είναι άγιοι, ότι δεν μας τα αρπάζουν και ό,τι δεν θέλω φτηνη ADSL, χαζός είμαι; Όχι, αλλά κάτι έκαναν πάντως. Α και στην συνδρομή του ενός έτους κάνουν 30% έκπτωση για την ίδια περίπτωση.

Anonymous
24-04-03, 21:24
o ote kanai kai swstes kai lanthasmenes prakseis

swstes 10 lanthasmenes 100

basil
24-04-03, 23:38
Δεν διαφωνούμε ρε c mprizes45. Απλά, εμείς που δεν είμαστε άτομα με ειδικές ανάγκες τι πρέπει να κάνουμε;;

mprizes45
25-04-03, 11:35
Δεν διαφωνούμε ρε c mprizes45. Απλά, εμείς που δεν είμαστε άτομα με ειδικές ανάγκες τι πρέπει να κάνουμε;;

Ούτε εγώ διαφωνώ basil. Όλοι πρέπει να κάνουμε διαμαρτυρία όπως μπορούμε. Καθόλου δεν εννοούσα ότι αφού εμένα κάπως είναι φτηνό, εξάλλου κάθε δίμηνο μουρχεται 150 Ε λοαριασμός οτε, εσείς να μην φωνάζετε. Ή εγώ είμαι ικανοποιημένος με την κατάσταση. Και είμαι από τους heavy users με οχτάωρα.
ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΤΕ
Απλά το ανέφερα. Καλό Πάσχα.

MOYSYS
25-04-03, 23:29
Γεια σας. Εγώ πάλι το 13,20 Ε που δίνω στην οτενετ το μηνα φτηνό μου φαίνεται. Το ΕΠΑΚ είναι το αγγούρι. Πάντως για την ενημέρωση σας σας λεω πως κανένας άλλος εκτός από τον οτε [αν κάνω λάθος πείτε μου σας παρακαλώ], δεν έκανε την προσφορά των 1000 μονάδων το μήνα δωρεάν στα άτομα με ειδικά άτομα. Έτσι έχω περίπου το δίμηνο -52 Ε. Δεν λέω ότι είναι άγιοι, ότι δεν μας τα αρπάζουν και ό,τι δεν θέλω φτηνη ADSL, χαζός είμαι; Όχι, αλλά κάτι έκαναν πάντως. Α και στην συνδρομή του ενός έτους κάνουν 30% έκπτωση για την ίδια περίπτωση.

ΚΑΙ ΕΓΟ ΙΜΕ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ
ΠΛΙΡΟΝΟ 350 ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΙΝΔΕΣΙ
150 ΤΟ ΔΙΜΙΝΟ ΓΙΑ ΧΡΟΝΟΧΡΕΟΣΙ
ΝΑ ΙΜΕ ΛΙΠΟΝ ΕΦΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ
ΟΤΑΝ ΑΛΑ ΚΡΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΦΤΕΣ ΤΙΣ ΙΠΙΡΕΣΙΕΣ ΕΔΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ
ΜΕ 40 ΕΒΡΟ ΤΟΝ ΜΙΝΑ 24 ΟΡΕΣ ΧΟΡΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΟΣΙ

ΕΧΙΣ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΕΠΙΚΗΝΟΝΙΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΜΙΝ ΣΚΙΒΗΣ ΜΕ ΤΑ ΠΣΙΧΟΥΛΑ
ΚΑΛΛΟ ΠΑΣΧΑ

soros99
27-04-03, 05:58
Αν πραγματοποιηθεί η φημολογούμενη εξαγορά της Forthnet από ισχυρά κυπριακά κεφάλαια να περιμένετε επιθετική τιμολογιακή πολιτική από την εταιρεία για παραπέρα διεύρυνση του μεριδίου αγοράς που ήδη κατέχει. Μακάρι αυτό να σημαίνει και φτηνό DSL...

micdhack
27-04-03, 11:44
H Forthnet στην σελίδα της ενδιαφέρθηκε να μας ενημερώσει για τα πλεονεκτήματα της ADSL όταν αυτή γίνει προσιτή στους κοινούς θνητούς.

mprizes45
27-04-03, 18:47
Γεια σας. Εγώ πάλι το 13,20 Ε που δίνω στην οτενετ το μηνα φτηνό μου φαίνεται. Το ΕΠΑΚ είναι το αγγούρι. Πάντως για την ενημέρωση σας σας λεω πως κανένας άλλος εκτός από τον οτε [αν κάνω λάθος πείτε μου σας παρακαλώ], δεν έκανε την προσφορά των 1000 μονάδων το μήνα δωρεάν στα άτομα με ειδικά άτομα. Έτσι έχω περίπου το δίμηνο -52 Ε. Δεν λέω ότι είναι άγιοι, ότι δεν μας τα αρπάζουν και ό,τι δεν θέλω φτηνη ADSL, χαζός είμαι; Όχι, αλλά κάτι έκαναν πάντως. Α και στην συνδρομή του ενός έτους κάνουν 30% έκπτωση για την ίδια περίπτωση.

ΚΑΙ ΕΓΟ ΙΜΕ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ
ΠΛΙΡΟΝΟ 350 ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΙΝΔΕΣΙ
150 ΤΟ ΔΙΜΙΝΟ ΓΙΑ ΧΡΟΝΟΧΡΕΟΣΙ
ΝΑ ΙΜΕ ΛΙΠΟΝ ΕΦΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ
ΟΤΑΝ ΑΛΑ ΚΡΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΦΤΕΣ ΤΙΣ ΙΠΙΡΕΣΙΕΣ ΕΔΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ
ΜΕ 40 ΕΒΡΟ ΤΟΝ ΜΙΝΑ 24 ΟΡΕΣ ΧΟΡΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΟΣΙ

ΕΧΙΣ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΕΠΙΚΗΝΟΝΙΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΜΙΝ ΣΚΙΒΗΣ ΜΕ ΤΑ ΠΣΙΧΟΥΛΑ
ΚΑΛΛΟ ΠΑΣΧΑ

Κατ' αρχάς ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

Φίλε μου σ' όποια εταιρεία κι αν τα πληρώνεις αυτά τα 350 Ε , σαφώς είναι πολλα. Εγώ πληρώνω 158,4 [τόσα κάνουν 13,20 Χ 12]. Είναι σχεδόν τα μισά. Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις εταιρεία.

Συμφωνώ ότι στο εξωτερικό είναι καλύτερα αλλά δεν μπορούμε να γίνουμε μετανάστες γιατί εκεί έξω έχουν καλύτερο ιντερνέτ. Πρέπει να αγωνιστούμε να έχουμε καλύτερο και φτηνότερο εδώ στη Ελλάδα. Με αγώνες και διαμαρτυρίες.

Τώρα αν έχω πρόβλημα επικοινωνίας απλώς εκφράζοντας τις απόψεις μου αυτό είναι το νόημα της δημοκρατίας και του διαλόγου. Μπορείς να διαφωνείς και αυτό είναι ένα δικαίωμα που με αγώνες έχουν οι παπούδες μας έχουν κερδίσει.

Φιλικά
Μιχάλης.

Anonymous
27-04-03, 23:07
alitheia, an sou elegan oti edw ellada den tha ekanan tipota kalitero kai isws na anevazan tis times kai oti stin afriki paradeogmatos xarin ta eixane ola tzaba(mes tin aforiti zesti) tha pigenes?

mprizes45
28-04-03, 13:45
alitheia, an sou elegan oti edw ellada den tha ekanan tipota kalitero kai isws na anevazan tis times kai oti stin afriki paradeogmatos xarin ta eixane ola tzaba(mes tin aforiti zesti) tha pigenes?

Αλήθεια δεν θα πήγαινα πουθενά στο εξωτερικό για τζάμπα ιντερνέτ, αν δεν με συνέφεραν οι τιμές, λόγω ανόδου, θα σταματούσα την συνδρομή μου. Θα το έριχνα στο διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων [και άλλων ειδών] που σταμάτησα να κάνω απο 2000 που έβαλα την πρώτη μου σύνδεση.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Μιχάλης.

wizardsl
28-04-03, 14:48
Εγώ θα έβγαινα περισσότερο έξω.

mprizes45
28-04-03, 19:38
Εγώ θα έβγαινα περισσότερο έξω.

Όποτε μπορώ [μπορεί ο συνοδός μου] βγαίνω. Τώρα τις γιορτές τις περνώ στη Βάρκιζα. :D

Κάτι άλλο τώρα. Εδώ στη Βάρκιζα μπαίνω στα 28,800 bps. Μήπως ξέρει κανείς γιατί??

PALADIN
28-04-03, 19:55
Εγώ θα έβγαινα περισσότερο έξω.

Όποτε μπορώ [μπορεί ο συνοδός μου] βγαίνω. Τώρα τις γιορτές τις περνώ στη Βάρκιζα. :D

Κάτι άλλο τώρα. Εδώ στη Βάρκιζα μπαίνω στα 28,800 bps. Μήπως ξέρει κανείς γιατί??


ισως είναι το modem που χρησιμοποιής ή το set up που έχεις κάνει στο port που έχεις συνδέσει το modem ή το driver του modem.

basil
28-04-03, 22:14
Ίσως για ακόμα μια φορά γι' αυτό να φταίει ο πΟΤΕ ή ο provider που χρησιμοποιείς!

grrrrr
28-04-03, 22:18
μήπως είναι φερέσυχνη (PCM) η γραμμή του τηλεφώνου σου ?

mprizes45
29-04-03, 11:08
Ίσως για ακόμα μια φορά γι' αυτό να φταίει ο πΟΤΕ ή ο provider που χρησιμοποιείς!

Είμαι σίγουρος γι αυτό. Στην Αθήνα πιάνω τα 44, το πολύ 45 kbps. Έδώ όπως είπα σταθερά 28.8. Ενώ στις Σπέτσες , εδώ πέφτει γέλιο τα 13. Μια φορά έφτασα στο πάτο με 3.5.

Πάντως το μόντεμ δεν φταίει παντού είναι το ίδιο και με τα ίδια settings.

mprizes45
29-04-03, 11:13
μήπως είναι φερέσυχνη (PCM) η γραμμή του τηλεφώνου σου ?

Είμαι βαθιά νυχτωμένος σχετικά με το αν είναι φερέσυχνη ή όχι. Πως το διαπιστώνει κανείς αυτό :?:

Koukos
29-04-03, 23:39
kai ego varkiza meno alla me isdn piano kai ta 64k aneta... ( compulink provider)

Nick2k2
30-04-03, 07:32
Ρε παιδιά ας μας εξηγήσει κάποιος πως μπορούμε να δούμε αν η γραμμή μας έχει αυτό το κολοφερέσυχνο. Για να σας πω εγώ την περίπττωση μου και αν μπορεί να μου πει κάποιος τι φταίει.Όταν είχα πρωτοπάρει το modem μου και είχα πρωτομπει στο net έμπαινα με ταχύτητες απο 45.2kbps μίνιμουμ και έπιανα μέχρι 49.3 και μερικές φορές και 50.6 νομίζω.Αυτό έπαιζε ανάλογα με τον provider βέβαια και με το πόσο έμπαινα και με το πόσο κατέβαζα.Πάντως στα πάνω κάτω οι αποκλίσεις ήταν απειροελάχιστες και οι ταχύτητες κυμάινονταν πάνω απο τα 5kb/sec. Μια μέρα όμως εντελώς ξαφνικά άρχισα να μπάινω με μικρότερες ταχύτητες και από τότε μέχρι τώρα η ίδια κατάσταση επικρατεί.Δηλάδη η max ταχύτητα που μπάινω είναι στα 44kbps και που και που πιάνει και 45.2 και οι μικρότερη στα 38.6.Όμως η μεγαλύτερη μαλακία είναι οτι και οι ταχύτητες κατεβάσματος έχουν πέσει γύρω στο 1kb και κυμαίνονται απο 4.4-4.5kb/sec.Επίσης έχω παρατηρήσει οτι στην αρχή της σύνδεσης η ταχύτητα είναι γύρω στο 4.7-4.8kb/sec αλλά πολύ γρήγορα πέφτει στο 4.4 και αρκετές φορές ακόμαι και στα 4kb ή ακόμα λιγότερο οπότε και αναγκάζομαι να ξανασυνδεθώ γιατί η real speed φτάνει τα 33.6kbps. Με όποιον ISP και αν έχω δοκιμάσει γίνεται το ίδιο επομένως δεν ειναι σίγουρα θέμα ISP. Αυτό που ψιλιάζομαι είναι να φταίει αυτό το φερέσυχνο. Έτσι ξέρει κανείς πως μπορώ να το δω αυτό και αν υπάρχει κανένας τρόπος να επανέλθω στις παλιές καλές ταχύτητες που έπιανα;

grrrrr
30-04-03, 08:41
Για να μετατραπεί μία τηλεφωνική γραμμή απο απλή (κανονική) σε PCM "φερέσυχνη" χρειάζεται ένα κουτί το οποίο ο ΟΤΕς τοποθετεί σε εξωτερικό τοίχο του σπιτιού εκεί που έρχεται η παροχή του τηλεφώνου ή μέσα κοντά στον εσωτερικό κατανεμητή της πολυκατοικίας . Το κέρδος για τον ΟΤΕ όταν μετατρέπει μία γραμμή σε PCM είναι οτι σε περιοχές που δέν έχει δίκτυο μέσω ενός ζευγαριού καλωδίων εξυπηρετεί παραπάνω απο έναν συνδρομητές. Κέρδος για τον χρήστη δέν υπάρχει.

bond
30-04-03, 11:00
Ρε παιδιά ας μας εξηγήσει κάποιος πως μπορούμε να δούμε αν η γραμμή μας έχει αυτό το κολοφερέσυχνο.

Οπως σου ειπε και ο grrrr, πηγαινε εκει που έρχονται οι γραμμές του ΟΤΕ και δες αν υπάρχει ενα κουτί του ΟΤΕ (της Ιντρακομ θα ειναι πιθανοτατα).
Ομως απο αυτά που λες, δεν πρεπει να εχεις φερέσυχνο, γιατι ούτε με 40 Κbps den tha empaines, alla mallon me 28 kbps. Sto palio mou spiti, pou sigoura den eixa feresyxno, meta apo kapoia stimgh, den mporousa na mpo, pano apo 44 kbps. Mporei na ftaine polla. Mporei ygrasia sta kalodia. Mporeis kapoios na eskapse kai na peirakse ta kalodia tou OTE.


P.S. Molis eida oti sth mesh toy mhnymatos, to gyrisa se agglika kai einai miso ellhnika, miso greeklish, alla bariemai na to ksanagrapso.

Elalekom
30-04-03, 16:57
P.S. Molis eida oti sth mesh toy mhnymatos, to gyrisa se agglika kai einai miso ellhnika, miso greeklish, alla bariemai na to ksanagrapso.

Μεγαλη kafrila.

Τεσπα,ξερετε αν μπορεις να καθαρισεις τις γραμμες σου?Κατι ειχα ακουσει παλιοτερα αλλα δεν ξερω που πρπει να παρω να ρωτησω.Στη Λαρισα που ειμαι φοιτητης πιανω το πολυ 42.666 με συνηθες τα 38-40.Στα Τρικαλα που καταγομαι και βρισκομαι τωρα, πιανω σταθερα 48.σπανια πιο κατω και ποτε πιο πανω.Υποθετω οτι στη Λαρισα ισως φταινε οι γραμμες...

JediMasterMANIAC
30-04-03, 18:28
εγω νομιζω οτι ειτε η γραμμη σου φταιει ειτε το bandwidth δν ειναι αρκετο....για την περιοχη σου

blizard
30-04-03, 18:33
Σε περιοχες εκτος μεγαλων πολεων το gprs της telestet ειναι συνηθος καλυτερο απο οποιαδηποτε pstn!!!!

bond
30-04-03, 19:25
Μεγαλη kafrila.

Τεσπα,ξερετε αν μπορεις να καθαρισεις τις γραμμες σου?Κατι ειχα ακουσει παλιοτερα αλλα δεν ξερω που πρπει να παρω να ρωτησω.Στη Λαρισα που ειμαι φοιτητης πιανω το πολυ 42.666 με συνηθες τα 38-40.Στα Τρικαλα που καταγομαι και βρισκομαι τωρα, πιανω σταθερα 48.σπανια πιο κατω και ποτε πιο πανω.Υποθετω οτι στη Λαρισα ισως φταινε οι γραμμες...

Οχι δεν μπορείς να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου καθαρίσει τη γραμμή και ειδικά όχι για αυτό το λόγο. Η σύμβαση με τον ΟΤΕ, προβλέπει ότι θα μπορείς να συνδέεσαι για DATA μέχρι 9600 bps (oxi den exo kanei lathos). Να είσαι χαρούμενος που σύνδέεσαι και με τόσα. Ξέρω αρκετούς στην Αθήνα, που έχουν φερέσυχνο και δεν μπορούν να μπουν πάνω απο 28.800. Μόνη σίγουρη λύση για όσους έχουν τετοια προβλήματα, είναι προς το παρόν το ISDN. Εστω και να μην το χρησιμοποιεις με ISDN συνδρομή, θα συνδέεσαι στα 56.000 bps. Το πρόβλημα είναι ότι στις περιοχές που χρησιμοποιούνται φερέσυχνα, υπάρχει έλλειψη καλωδίων και αργεί πολύ η εγκατάσταση του ISDN. Είναι πάντως ο μονος τρόπος να εξασφαλίσεις ένα ζεύγος καλωδίων, κάτι πολύ σημαντικό, εν όψει ADSL.

PhoiNiX
30-04-03, 20:40
Εγώ πάντως, όταν περνούσαν νέα γραμμή σε έναν χώρο μου τους γνωστοποίησα ότι δεν ήθελα PCM και ο τεχνικός μου απάντησε, ευτυχώς που μου το είπατε και έκανε ένα τηλέφωνο για να τους το πει. Επίσης είπε ότι αν έχεις PCM δε μπορείς να μπεις Internet.

Nick2k2
01-05-03, 06:19
Sto palio mou spiti, pou sigoura den eixa feresyxno, meta apo kapoia stimgh, den mporousa na mpo, pano apo 44 kbps. Mporei na ftaine polla. Mporei ygrasia sta kalodia. Mporeis kapoios na eskapse kai na peirakse ta kalodia tou OTE.


Χμμ και γω αυτό ψιλιάζομαι,γιατί αυτό έγινε απο την μια μέρα στην άλλη.Δεν μπορεί ξαφνικά να πειράχτηκαν τα καλώδια, κάποιος σίγουρα έβαλε χέρι. Το πιο τρελλό πάντως είναι οτι πριν το πάθω αυτό με την ταχύτητα ένας φίλος μου και αυτός έμπαινε με τέτοιες ταχύτητες, max 44kbps δηλαδή, και θυμάμαι οτι γελούσα μαζί του και λίγο μετά το 'παθα και γω :roll: .Και οι 2 είχαμε υποθέσει οτι έφταιγε το modem του άλλα και το δικό μου που του πήγα δεν είχε καμια διαφορά. Αλλά και απο την άλλη αυτός δικαιολογούνταν γιατί η πολυκατοικία του ήταν παμπάλαια και τα καλώδια του οτε ήταν μισοσάπια.
Αλλά υπάρχει και μια άλλη περίπτωση που εδώ είναι καθαρά θέμα modem ή ετσι φαίνεται τουλάχιστον. Ο ξάδερφος μου έιχε δανειστεί ένα χαζοmodem 56αρι της πλάκας και από οτι μου λεγε ήταν εντελώς για τα μπάζα. Έμπαινε με ταχύτητες από 35-41kbps max και οι ταχύτητες ήταν κοντά στα 4kb/sec. Αρκετές φορές δεν συνδεόνταν και είχε ένα κάρο προβλήματα τελος πάντων. Έτσι αποφάσισε να πάρει ένα καινούργιο και πήρε ένα 56άρι εσωτερικό με V.92 πρωτόκολλο. Οι ταχύτητες που μπαίνει πλέον είναι απο 49-52kbps και μια φορά μπήκε και με 56 :!: :!: :!: Απίστευτο και όμως αλήθινό, το είδα με τα μάτια μου. Και οι ταχύτητες βέβαια κυμαίνονται γύρω στα 5.5kb/sec από οτι μου λέει. Αυτό το πράγμα τώρα μπορείτε να μου πείτε πως εξηγήται, και οι γραμμές του οτε είναι παμπάλαιες γιατι η πολυκατοικία του είναι πάνω απο 30 ετών. Εγώ δεν μπόρεσα να το καταλάβω αυτό πάντως πως ένα modem κάνει τέτοια διαφορά. Νόμιζα οτι ήταν θέμα γραμμής οι ταχύτητες που μπαίνεις.
Πάντως και αυτό με τον θόρυβο που λέτε δεν αποκλίεται να φταίει για την περίπτωσή μου, απλά δεν υπάρχει τρόπος να καταφέρεις τον οτε να σου καθαρίσει την γραμμή,εφόσον μπαίνεις πάνω απο 9600 είσαι οκ,χαχα καλό και αυτό, δηλαδή αν ένας μπαίνει με 14000 και η γραμμή θέλει όντως καθαρισμό, δεν θα πρέπει να χει παράπονο. :twisted:

mprizes45
01-05-03, 11:12
Sto palio mou spiti, pou sigoura den eixa feresyxno, meta apo kapoia stimgh, den mporousa na mpo, pano apo 44 kbps. Mporei na ftaine polla. Mporei ygrasia sta kalodia. Mporeis kapoios na eskapse kai na peirakse ta kalodia tou OTE.


Έτσι αποφάσισε να πάρει ένα καινούργιο και πήρε ένα 56άρι εσωτερικό με V.92 πρωτόκολλο. Οι ταχύτητες που μπαίνει πλέον είναι απο 49-52kbps και μια φορά μπήκε και με 56 :!: :!: :!: Απίστευτο και όμως αλήθινό, το είδα με τα μάτια μου. Και οι ταχύτητες βέβαια κυμαίνονται γύρω στα 5.5kb/sec από οτι μου λέει.

Σε παρακαλώ πολύ μου λες το μοντέλο του μόντεμ του φίλου σου?? :roll:
Μου φαίνεται και εμένα απίστευτο. :!:

iron_gr
01-05-03, 13:03
Εγώ ρε παιδιά έβαλα φερίτη στο καλώδιο που έρχεται στο modem. Είναι ένα πλαστικό, που στο εσωτερικό του έχει αυτό το υλικό(φερίτη) και κουμπώνει γύρω απ΄το καλώδιο του τηλεφώνου. Τέτοιο έχει και το καλώδιο VGA της οθόνης. Λένε ότι απομονώνει τις παρεμβολές. Ξέρει κανένας τίποτα για αυτό; Εγώ πάντως δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα. Σταθερά 46.6 με Vodafone net.

bond
01-05-03, 13:10
Εγώ ρε παιδιά έβαλα φερίτη στο καλώδιο που έρχεται στο modem. Είναι ένα πλαστικό, που στο εσωτερικό του έχει αυτό το υλικό(φερίτη) και κουμπώνει γύρω απ΄το καλώδιο του τηλεφώνου. Τέτοιο έχει και το καλώδιο VGA της οθόνης. Λένε ότι απομονώνει τις παρεμβολές. Ξέρει κανένας τίποτα για αυτό; Εγώ πάντως δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα. Σταθερά 46.6 με Vodafone net.

Αν οι παρεμβολές προέρχονται κοντά απο εκείνο το σημείο, όπως στην οθόνη, τότε κάνει κάποια διαφορά.
Πάντως 46.6 είναι πολύ καλά. Δεν νομιζώ ότι μπορείς να κάνεις τίποτα καλύτερο. Βέβαια έχετε υπόψη σας, ότι η ταχυτητα σύνδεσης, που εμφάνίζεται στην αρχή της σύνδεσης, δεν είναι απαραίτητο, οτί μένει σταθερή σε όλη τη διάρκεια της σύνδεσης. Μπορεί να κατεβαίνει, μπορεί και να ανεβαίνει, ανάλογα με τις συνθήκες.

iron_gr
01-05-03, 13:23
Αν οι παρεμβολές προέρχονται κοντά απο εκείνο το σημείο, όπως στην οθόνη, τότε κάνει κάποια διαφορά.
Πάντως 46.6 είναι πολύ καλά. Δεν νομιζώ ότι μπορείς να κάνεις τίποτα καλύτερο. Βέβαια έχετε υπόψη σας, ότι η ταχυτητα σύνδεσης, που εμφάνίζεται στην αρχή της σύνδεσης, δεν είναι απαραίτητο, οτί μένει σταθερή σε όλη τη διάρκεια της σύνδεσης. Μπορεί να κατεβαίνει, μπορεί και να ανεβαίνει, ανάλογα με τις συνθήκες.

Δεν υπάρχει τρόπος να δείς αν κατεβαίνει ή αν ανεβαίνει η ταχύτητα μέσα απο το log του modem ή με κάποιο tool.

Nick2k2
01-05-03, 18:57
Σε παρακαλώ πολύ μου λες το μοντέλο του μόντεμ του φίλου σου?? :roll:
Μου φαίνεται και εμένα απίστευτο. :!:

To modem του είναι το zoom V.92 PCI και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει το chipset της Conexant όπως και το δικό μου εξάλλου απλά είναι εξωτερικό εμένα και αρκετά παλιότερο μοντέλο. Πάντως αυτό με τα 56 που μπήκε ήταν μόνο για μια φορά,δεν ξαναμπήκε απο τότε με τέτοια ταχύτητα, το max είναι η 52άρα.

Chris
01-05-03, 19:14
Ένας φίλος μου έχει αυτό το πρόβλημα με τη φερέσυχνη γραμμή (μένει στο Περιστέρι) και δεν ήξερα τι μπορεί να συμβαίνει... Αλήθεια αν βάλεις aDSL στην φερέσυχνη με τη ταχύτητα θα συνδέεσαι? Πάλι με 28.8? LOL!

Να σας πω και τη δική μου περίπτωση με το μοντεμ μου (ένα Crypto)... Συνδέομαι με Panafonet και στο 99% των περιπτώσεων συνδέομαι στα 48kbps και κατεβάζω με 4,5-5 KB/sec... αλλά μερικές φορές τα πέρνει στο κρανίο (το μοντεμ ή η συνδεση) και καταβάζω σταθερά για κανένα μισάωρο με 7-12 ΚΒ/sec!!! Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό... Δεν έχω ISDN γραμμή μια απλή PSTN είναι.... :?

:D

bond
01-05-03, 19:53
Ένας φίλος μου έχει αυτό το πρόβλημα με τη φερέσυχνη γραμμή (μένει στο Περιστέρι) και δεν ήξερα τι μπορεί να συμβαίνει... Αλήθεια αν βάλεις aDSL στην φερέσυχνη με τη ταχύτητα θα συνδέεσαι? Πάλι με 28.8? LOL!

Αν εχει φερεσυχνο δεν μπορείς να βάλεις ADSL.

Chris
01-05-03, 20:03
Eυχαριστώ για την πληροφορία. Υπαρχεί τρόπος όμως να γυρίσεις σε κανονική γραμμή από φερέσυχνο?

:D

bond
01-05-03, 20:15
Eυχαριστώ για την πληροφορία. Υπαρχεί τρόπος όμως να γυρίσεις σε κανονική γραμμή από φερέσυχνο?

:D

Το θέμα είναι ότι για να σε βάλει ο ΟΤΕ σε φερέσυχνο, σημαίνει ότι υπήρχε έλλειψη γραμμών είτε στη ίδια τη πολυκατοικία ή γενικότερα στη περιοχή. Αν έχει πάψει να υπάρχει έλλειψη τότε φανταζομαι δεν είναι πρόβλημα, αλλίως θα πρέπει να βρείς κάποιο "πλαγιο" τρόπο, να σε βγάλουν απο το φερέσυχνο και να βάλουν κάποιο άλλο "τυχερο". Αν κάποιος έχει αντιμετώπισει τέτοιο πρόβλημα, θα μπορεί να σου πει καλύτερα. Εγώ μιλώ εντελώς θεωρητικά.

nickg78
02-05-03, 03:17
Eυχαριστώ για την πληροφορία. Υπαρχεί τρόπος όμως να γυρίσεις σε κανονική γραμμή από φερέσυχνο?

:D

Το θέμα είναι ότι για να σε βάλει ο ΟΤΕ σε φερέσυχνο, σημαίνει ότι υπήρχε έλλειψη γραμμών

Κάποιο λάθος κάνεις. Το ότι σου βάζει ο ΟΤΕ φερέσυχνο, σημαίνει ότι έχεις Internet και κάνεις αρκετή χρήση, ώστε να αρχίσει η σύνδεσή σου να σέρνεται. Και να σου ρίξουν την κλασική καραμέλα "εμείς εγγυώμαστε ότι δίνουμε 9,6 Κbps στις απλές γραμμές, αν θέλεις Internet βάλε ISDN". Τώρα θα τους μάθουμε τους ΟΤΕτζήδες; 8O

Nick2k2
02-05-03, 08:07
Το ότι σου βάζει ο ΟΤΕ φερέσυχνο, σημαίνει ότι έχεις Internet και κάνεις αρκετή χρήση, ώστε να αρχίσει η σύνδεσή σου να σέρνεται.

Χμμ για εξήγα το αυτό ρε nickg78, δηλαδή όταν χρησιμοποιείς πολύ το internet η γραμμή σου αρχίζει και σέρνεται, λες και με μένα να έχει γίνει αυτή η περίπτωση δηλαδή; Γιατί και γω μετά απο κάποιο διάστημα το έπαθα, όταν οι γραμμές ήταν καινούργιες χτυπούσα καλύτερες ταχύτητες δηλαδή. Γιατί μου χει περάσει απο το μυαλό και αυτή η περίπτωση να παίζει ρόλο πόσο δουλεύεις την γραμμή δηλαδή.

Tony_Ts
02-05-03, 10:28
Κάποιο λάθος κάνεις. Το ότι σου βάζει ο ΟΤΕ φερέσυχνο, σημαίνει ότι έχεις Internet και κάνεις αρκετή χρήση, ώστε να αρχίσει η σύνδεσή σου να σέρνεται. Και να σου ρίξουν την κλασική καραμέλα "εμείς εγγυώμαστε ότι δίνουμε 9,6 Κbps στις απλές γραμμές, αν θέλεις Internet βάλε ISDN". Τώρα θα τους μάθουμε τους ΟΤΕτζήδες; 8O

Παιδιά πιστεύετε πραγματικά ότι κάθοντε από τον πΟΤΕ να ελέγχουν ποιός χρησιμοποιεί νετ και πόσο για να πάνε στην πολυκατοικία του να του εγκαταστήσουν φερέσυχνο; Λίγο τραβηγμένο δεν ακούγεται; Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί αυτοί οι άνθρωποι πέρα από το να πιούν κανένα καφέ και να διαβάσουν καμιά εφημερίδα βαριούνται και το δακτυλάκι τους να κουνήσουν (είναι η περίπτωση μπαλάκι που όταν καταφέρει να έρθει μετά από μέρες ένας τεχνικός στο χώρο σου, κάνει κανα-δυο π@π@ριές και μετά λέει "Δε μπορώ να το κάνω εγώ. Θα έρθει άλλος συνάδελφος"). Να τα κάνουν όλα αυτά και μάλιστα για να έχει κέρδος ο πΟΤΕ κι όχι η τσέπη τους συγκεκριμένα ;;; Too much!

Πιστεύω πως είναι θέμα διαθεσιμότητας γραμμών και ποιότητας τηλ. κέντρων κλπ. Στη περιοχή μου για παράδειγμα (τηλ. 646χχχχ) όλο το τηλ. κέντρο έχει πρόβλημα γιατί όπου κι αν έχω βάλει modem έχει πιάσει από 21.600 (το πιο συνηθισμένο) μέχρι 41.200 (πολύ σπάνια και με προβλήματα μέχρι που πέφτει η γραμμή και συνδέεσαι στα 21.600).

@ ADSLgr.com All rights reserved.