PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα αποσύνδεσης σε Games



ZeroCoolGR
09-02-14, 18:56
Τα disconnects σε games έχουν γίνει πολύ συχνά (πάνω από 5 μέσα σε μία ώρα). Εντωμεταξύ την ώρα του disconnect δεν μπαίνει ούτε σε σελίδες. Το router πάντως δε βλέπω να χάνει το internet. Όλα τα λαμπάκια normal. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με το Thomson TG585 v7 και το καινούριο ZTE που δίνει τώρα η forthnet. Περιοχή Νέος Κόσμος. Το SNR είναι στο 6+.

Forthnet.Nova.Rep1
10-02-14, 02:29
Καλημέρα ZeroCoolGR,

σίγουρα το τεχνικό μας τμήμα θα μπορεί να δει αν υπάρχουν disconnetions στη σύνδεσή σας και να βοηθήσει με το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε. Στείλτε μας pm με το τηλέφωνο ενεργοποίησης για να φροντίσουμε να σας καλέσουν.

ευχαριστούμε
Νίκος, Forthnet support

ZeroCoolGR
11-02-14, 21:15
Καλησπέρα Νίκο.

Χτες επικοινώνησε μαζί μου το τεχνικό τμήμα και διαπίστωσε ότι με το σταθερό στη γραμμή υπάρχει βραχυκύκλωμα. Αυτό βέβαια υπήρχε και πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων χωρίς να έχω πρόβλημα. Από χτες έχω αποσυνδέσει τελείως το τηλέφωνο αλλά το πρόβλημα παραμένει. Συνεχή disconnects στα games (1 dc κάθε 5 λεπτά) και πρόβλημα ακόμα και στο browsing. Το πρόβλημα έχει καταντήσει εκνευριστικό τόσο που σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο. Παρακαλώ να προβείτε σε οποιοδήποτε έλεγχο της γραμμής για να λυθεί επιτέλους το πρόβλημα αλλιώς θα με χάσετε από πελάτη.

Forthnet.Nova.Rep1
12-02-14, 11:19
Καλημέρα ZeroCoolGR

Έχουμε ενημερώσει το τεχνικό μας τμήμα ώστε να το δει και να σε καλέσει κάποιος συνάδελφος, ωστόσο δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιατί όπου και να είναι το πρόβλημα θα εξεταστεί και θα λυθεί.

Κώστας.

ZeroCoolGR
13-02-14, 22:01
Μετά από επικοινωνία με το τεχνικό σας τμήμα αύριο περιμένω τον τεχνικό να έρθει σπίτι για έλεγχο της γραμμής. Μόλις πριν λίγο παρατήρησα την ώρα του disconnect το SNR margin από 6.2 έπεσε στο 1.2!! Και μετά επανήλθε στο 6.2. Ένας τεχνικός σας που είδε τα στατιστικά της γραμμής μου στο σύστημα είπε πως δεν είδε μεγάλες διακυμάνσεις του SNR. Από 6.2 στο 1.2 δεν το θεωρείτε μεγάλη διακύμανση; Ελπίζω μετά την επίσκεψη του τεχνικού σας στο χώρο μου να βρεθεί άκρη αλλιώς δε με βλέπω να παραμένω πελάτης σας για πολύ ακόμα.

Forthnet.Nova.Rep1
13-02-14, 22:07
Καλησπέρα ZeroCoolGR ,

Λυπούμαστε για την ταλαιπωρία που έχεις υποστεί, ας περιμένουμε όμως πρώτα τα αποτελέσματα του έλεγχου από τον τεχνικό που θα έρθει στον χώρο σου. Πάντως αν θέλεις ενημέρωσε μας μετά την επίσκεψη του τεχνικού μας σε περίπτωση που ακόμα συμβαίνει οτιδήποτε.

Στην διάθεση σου για ότι χρειαστείς βοήθεια,

Παναγιώτης.

ZeroCoolGR
14-02-14, 13:30
Πριν λίγο και ενώ μιλούσα στο Hangouts και προσπαθούσα να μπω στο adslgr το SNR έπεσε στο 0.7! Μετά πήγε στο 6 για να ξαναπέσει στο 4.0...

- - - Updated - - -

Ήρθε ο τεχνικός σπίτι μου και δε βρήκε κανένα πρόβλημα με τη γραμμή. Βέβαια το SNR την ώρα του ελέγχου έπεσε στο 1 σε κάποια φάση. Τα προβλήματα τις βραδυνές ώρες που είμαι σπίτι συνεχίζονται και γίνονται όλο και πιο συχνά.

Forthnet.Nova.Rep1
14-02-14, 15:25
Καλησπέρα ZeroCoolGR,
έχουμε λάβει και το πμ που μας έστειλες και έχω ήδη ενημερώσει κάποιον συνάδελφο από το τεχνικό μας τμήμα, να σε καλέσει.

Αλέξης, Forthnet Support.

@ ADSLgr.com All rights reserved.