PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet, ή αλλιώς η εκδίκηση των χαζών (marketeers)



bodom
10-02-14, 18:49
Καλησπέρα παιδιά, έχω χρόνια να γράψω, αλλά τέλος πάντων μην σας κουράζω με αυτά. Έχουμε και λέμε :
Πριν περιπου ένα μήνα έκανα αίτηση νέας τηλεφωνικής γραμμής και ίντερνετ στην Forthnet γιατι μετακομισα σε νεα γειτονια. Επειδη το Δεκεμβριο δεν υπηρχε δυνατοτητα να βαλω VDSL εκανα αιτηση για απλο dsl και γραμμη το οποιο το προπληρωσα κιολας για ενα χρονο και μου βγηκε τελικη τιμη 15ευρω (+τελος ενεργοποιησης). Ψαχνοντας προχθες στο site της forthnet , διαπιστωσα οτι πλεον με 10 ευρω επιπλεον το μηνα εχω τη δυνατοτητα να κανω αναβαθμιση σε VDSL 50/5! Το site ελεγε οτι προπληρωνοντας για ενα χρονο θα μου εβγαινε τελικη τιμη 25Euro το μηνα (+δεκα απο οτι εχω ηδη προπληρωσει) Περιχαρης, πηγα σε ενα καταστημα της Forthnet σημερα, και εκανα γνωστο το αιτημα μου. Ο υπαλληλος καταρχας με ενημερωσε οτι το συμβολαιο θα ξεκιναγε απο σημερα (οποτε δεν θα εληγε τελη του 2014 αλλα Φεβρουαριο του 2015) και εγω συμφωνησα αποδεχομενος να προπληρωσω και τον ενα μηνα παραπανω και τη διαφορα των δεκα ευρω μηνιαιως για VDSL. Στη συνεχεια και πριν προχωρησουμε πηρε το υπευθυνο τμημα της Forthnet για να δει πως θα γινει η χρεωση και εκει τον ενημερωσαν οτι απο τη στιγμη που ηθελα αναβαθμιση σε VDSL, η προσφορα ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 27,99 ΕΥΡΩ (17,99 + 10 εξτρα για το VDSL)!

Oφειλω να ομολογησω οτι εξεπλαγην και αποφασισα να φυγω. Στη συνεχεια πηρα τηλ και την υποστηριξη της φορθνετ οπου με ενημερωσαν οτι απο τη στιγμη που προπληρωσα το ποσο δεν γινεται να επιστραφει και αν θελω vdsl στα 25 ευρω και οχι στα 28 θα πρεπει να πληρωσω ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. Δεν ειναι τοσο τα 3 ευρω μηνιαιως που θα πρεπει να πληρωσω παραπανω. Ειναι οτι ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ το οτι εγω πριν ενα μηνα μολις πιστεψα την εταιρεια και δεχθηκα να ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, τωρα για μια απλη αναβαθμιση των υπηρεσιων δεν μου το αναγνωριζουν και μου φερονται σαν να ειμαι ομηρος τους. Νιωθω εξαπατημενος και οργισμενος γιατι η βλακεια καποιων ηλιθων marketeers δεν μου επιτρεπει να συστησω αυτη την εταιρεια σε ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΕΟΝ, παροτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο το χρονο ενεργοποιησης και απο τις ταχυτητες. Πλεον, περιμενω να τελειωσει αυτος ο κωλοχρονος να σηκωθω να φυγω να παω ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ θα σεβαστουν τα λεφτα μου, την πιστη μου στην εταιρεια και το γεγονος οτι ΔΕΧΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ, και δεν θα με βασανιζουν με ηλιθια τερτιπια. Ευχαριστω που με διαβασατε.

GSF
10-02-14, 23:06
κοιτα επειδή και εγώ το ίδιο έπαθα πρέπει να χάσανε την μπάλα μέσα στα χριστούγεννα με αυτο το θέμα και οι υπάλληλοι τους δεν ηταν καθόλου ενημερωμένοι. δεν τους δικαιολογώ αλλα δεν εισαι ο μόνος στον οποίο έγινε αυτό... το vdsl δεν συνδιάζεται με την προσφορά. εμένα για να διορθώσουν το λάθος τους μου ειπαν οτι θα χρεωθώ με έκπτωση.. ακόμα δεν την εχω δει πάντως την έκπτωση και ελπίζω να βγάλω άκρη σύντομα. παντως η τιμή που σου κάνανε δεν ειναι και άσχημη... ειναι για double play + vdsl 28 ευρώ? αν ναι, που αλλου θα βρεις φθηνοτερα? :p

bodom
11-02-14, 00:18
Συμφωνω οτι δεν ειναι θεμα σε απολυτες τιμες τα λεφτα, ειναι ελαχιστα. Νιωθω ομως κοροιδο απο την αποψη οτι ενω προπληρωσα για να εχω χαμηλοτερη τιμη, ξαφνικα και ενω θελω να κανω ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ μου ανακαλουν αυτο το προνομιο με το ετσι θελω για τελειως χαζους λογιστικους λογους. Ουσιαστικα τους δινω λεφτα που δεν τα θελουν, με προσβαλλουν με το να μου λενε οτι πλεον δεν μπορω να επωφεληθω της προσφορας που ΗΔΗ πληρωσα και μου ζητανε γ@μησιατικα. Ειναι θεμα ηθικης ταξεως περισσοτερο θα ελεγα και του γεγονοτος οτι νιωθω να με αντιμετωπιζουν σαν κοροιδο. Για να στο πω αλλιως , σε ποια αλλη εταιρεια κινητης/σταθερης υπαρχει περιπτωση να πας για να αλλαξεις προς τα πανω προγραμμα και να σου αρνηθουν τα προνομια που ειχες? Ημαρτον δηλαδη. Απο το να νιωθω οτι με περνανε για βλακα προτιμαω να παω αλλου και με περισσοτερα λεφτα. Πες το οπως θες! :)

jian
11-02-14, 13:00
Συμφωνω οτι δεν ειναι θεμα σε απολυτες τιμες τα λεφτα, ειναι ελαχιστα. Νιωθω ομως κοροιδο απο την αποψη οτι ενω προπληρωσα για να εχω χαμηλοτερη τιμη, ξαφνικα και ενω θελω να κανω ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ μου ανακαλουν αυτο το προνομιο με το ετσι θελω για τελειως χαζους λογιστικους λογους. Ουσιαστικα τους δινω λεφτα που δεν τα θελουν, με προσβαλλουν με το να μου λενε οτι πλεον δεν μπορω να επωφεληθω της προσφορας που ΗΔΗ πληρωσα και μου ζητανε γ@μησιατικα. Ειναι θεμα ηθικης ταξεως περισσοτερο θα ελεγα και του γεγονοτος οτι νιωθω να με αντιμετωπιζουν σαν κοροιδο. Για να στο πω αλλιως , σε ποια αλλη εταιρεια κινητης/σταθερης υπαρχει περιπτωση να πας για να αλλαξεις προς τα πανω προγραμμα και να σου αρνηθουν τα προνομια που ειχες? Ημαρτον δηλαδη. Απο το να νιωθω οτι με περνανε για βλακα προτιμαω να παω αλλου και με περισσοτερα λεφτα. Πες το οπως θες! :)
Η τίμή που σου πρότειναν έιναι η καλύτερη που έχω δει μέχρι στιγμής . Το θέμα είναι όμως τι είχες υπογράψει στο συμβολαίο για την προπληρωμή ενός χρόνου . Λογικά θα μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση μετά το χρόνο

bodom
11-02-14, 17:37
Σίγουρα θα μπορω μετα το χρονο. Η τιμή που μου έκαναν δεν διαφέρει απο αυτή που διαφημίζουν στο site της εταιρείας, αλλά ναι είναι πολυ καλή.

GSF
11-02-14, 23:08
Σίγουρα θα μπορω μετα το χρονο. Η τιμή που μου έκαναν δεν διαφέρει απο αυτή που διαφημίζουν στο site της εταιρείας, αλλά ναι είναι πολυ καλή.

εχεις το λινκ απτο site που λεει την τιμή...?? δεν μπορώ να το βρώ.. επίσης σε ρώτησα πιο πάνω για ποια υπηρεσία χρεώνεσαι τόσο αλλα δεν μου απάντησες. καλό είναι να τα γράφουμε όλα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

εμένα πάντως μετα το λάθος που μου καναν την προσφορά στα 30 ευρώ μου το πήγαν στα 31..και αυτο κάπως "χαριστικά". ακόμα δεν τα χω δει αυτά πάντως, προς το παρόν εχω χρεωθεί αρκετά παραπάνω.. εχω χρεωθεί 38 ευρώ για ένα μήνα - δηλαδή 14 ευρώ παραπάνω ο λογαριασμός (ουτε καν ξέρω απο που προκύπτουν αυτα).. μου ειπαν οτι πρεπει να βγούν 2-3 διορθωτικοί λογαριασμοί για να στρώσει το θέμα... προσωπικά δεν καταλαβαίνω ποια η δυσκολία να γινει άμεσα αυτο αλλα .... forthnet ειναι αυτή.

mertolin
12-02-14, 12:03
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια ερώτηση στο forthnet support του adsl, αν δεν έχει ρωτήσει ήδη για να σου πουν πιο υπεύθυνα το τι ισχύει.
Αρκετές φορές έχουν λύση θέματα καλύτερα από την κατάσταση πριν την επικοινωνία μαζί τους.

bodom
12-02-14, 23:17
Δεν μου προσφεραν καμια προσφορα περαν αυτης που εχουν στη σελιδα τους! Αν πας στην καρτελα Τιμες/υπηρεσιες θα δεις και μονος σου http://www.forthnetvdsl.gr/ Λεει 25 ευρω για vdsl και τηλεφωνο με χρονοχρεωση χωρις δωρεαν πακετα για τιποτα (αστικα/κινητα κλπ) αν τους προπληρωσεις ολο το ποσο για ενα χρονο.
Τα 15 ευρω που πληρωνω για aDSL και τηλεφωνο χωρις κανενα πακετο με απλη χρονοχρεωση απο το πρωτο λεπτο ειναι η στανταρ τιμη στο http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=6694 , το πιο απλο πακετο προπληρωμενο για ενα χρονο.
Τι να πω,χθες εστειλα και τις παρατηρησεις μου με email στο Τμημα εξυπηρετησης της Forthnet αλλα μεχρι στιμης δεν εχω δεχθει απαντηση.

GSF
13-02-14, 00:26
τώρα τα ξεκαθάρισες τα πραγματα ... μεχρι πριν το ποστ σου σε καποιον που δεν ηξερε τι εχεις κανει δεν εβγαζε νόημα... αν τα διάβασα καλα (και υπαρχει περιπτωση να μην το κανα γιατι βιαζομαι), ουσιαστικα θα επρεπε να σου ζητανε να προπληρώσεις την διαφορα 10 ευρώ.... δηλαδή στον χρόνο 120 .. και δεν το δέχονται αυτο σωστά..?? δοκίμασε να τους ζητήσεις να σου ακυρώσουν το πρόγραμμα, να προπληρώσεις το καινούριο, και να σου επιστρέψουν αυτα που εχεις ηδη πληρώσει (μείον τον ένα μήνα)... δοκίμασε και στο forum ίσως βγαλεις άκρη

btw η τιμή αυτή ειναι άθλια και πιστεύω σε συμφερε κάποιο άλλο πακέτο η κάποια άλλη εταιρία...

επίσης αν η ταχυτητα που εχεις ειναι 12000 όπως γραφεις, ξεχνα το το vdsl... (αν και μαλλον εχεις θεμα με τα καλωδια γιατι το 800 upload δειχνει πρόβλημα)

bodom
13-02-14, 00:56
Aκριβως ετσι εχουν τα πραγματα. Το ζητημα ειναι πως οταν τους ζητησα να μου ακυρωσουν το προγραμμα και να μου επιστρεψουν τα λεφτα που τους εδωσα μου απαντησαν πως αυτο δεν γινεται , τα λεφτα θα τα κρατησουν (!!!!!) και θα πρεπει να πληρωσω απο την αρχη ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ τη νεα προσφορα, ή να δεχθω να πληρωνω ανα διμηνο και να μου προσαυξησουν το μηνιαιο παγιο κατα 4ευρω ακομα, σαν να μην πηρα ποτε την προσφορα τους (εδω δεν μου διευκρίνισαν τι θα γινονταν τα λεφτα που πληρωσα, μαλλον θα εβγαινα πιστωτικος για ενα διαστημα ή κατι τετοιο, απο οτι καταλαβα δεν θα τα εχανα.) Eπομενως ουσιαστικα δεν δεχονται οτι μπορω να συνεχισω να επωφελουμαι της προσφορας σε περιπτωση που ζητησω αναβαθμιση, παροτι εχω προπληρωσει και δεχομαι να προπληρωσω και τη διαφορα που προκυπτει τωρα με το vdsl.

Οι ταχυτητες που γραφω στο προφιλ ειναι παλιες και δεν προλαβα να τις αλλαξω, στο καινουριο σπιτι που ειμαι τωρα και για το οποιο συζηταμε, οι ταχυτητες ειναι 14530/1021.

@ ADSLgr.com All rights reserved.