PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολυμπιακοί Αγώνες



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

Νικαετός
01-08-04, 15:21
Κατ'αρχήν καλό μήνα σε όλους.

Μιας και μπήκαμε στην τελική ευθεία, πιστεύω πως είναι καιρός να μαζέψουμε όλοι τις απόψεις μας σχετικά με τους Ολυμπιακούς αγώνες ,σε ένα Θέμα !

Πιστεύω πως η διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων , είναι ό,τι καλύτερο έχει συμβεί ή πρόκειται να συμβεί στην Ελλάδα στον αιώνα μας .

Μία χρυσή ευκαιρία για πολλά πολλά πράγματα , τα οποία θα αναλύσουμε εδώ.

Φυσικά υπάρχουν (πως θα μπορούσε άλλωστε να είναι διαφορετικά) και οι αντιρρήσεις.

Εμπρός λοιπόν , ας ακούσουμε όλες τις απόψεις.

Νικαετός
01-08-04, 15:24
Φυσικά , εγώ ψήφισα την πρώτη επιλογή. Θα ήταν και περίεργο να ψήφιζα διαφορετικά !

Υ.Γ. Η τελευταία απάντηση είναι δανεισμένη από τηλεοπτική εκπομπή (συγκεκριμένα από τους ΑΜΑΝ) , δεν διεκδικώ την πατρότητά της !

pontifikas
01-08-04, 15:31
Εγώ προσωπικά τους έχω χεσ.....ους τους Ολυμπιακούς.

Ψήφισα "Μπορούσαμε Και καλύτερα" γιατί το καλύτερα θα ήταν μην να έχουμε κατασπαταλήσει χρήματα, να μην έχει πάρει δραχμή η Γιάννα και τα λαμόγια της ΟΕ και της προηγούμενης κυβέρνησης, να είχε αναπτυχθεί παράλληλα και η "τριτοκοσμική" επαρχεία πλήν της Αθήνας, να είχε γίνει σχέδιο απορόφησης των ανέργων που θα προκύψουν μετά την λήξη να,να,να,να.......

Εύχομαι να αποτύχουμε παταγωδώς διότι αν όλα πάνε καλά θα ξεχαστούν όλα όσα ανέφερα παραπάνω, και αυτό δεν πρέπει να γίνει.

Και όσοι βαθειά νυχτωμένοι θεωρούν τους Ολυμπιακούς "Εθνική Υπόθεση" και δηλώνουν εθελοντές ή αγοράζουν μπλουζάκια Φοίβος-Αθηνά , ας θυμηθούν τους χορηγούς, το ντόπινγκ, την μη κατάπαυση του πυρός. Τότε θα μιλούσαμε για Ολυμπιακούς αγώνες.Τώρα είναι ΜΠΙΖΝΑ.

Νικαετός
01-08-04, 15:34
Ποντίφηκα , οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί αγώνες , πάντα ήταν είναι και θα είναι Μπίζνα!!

Το πλαίσιο είναι δεδομένο , αν εσύ διαφωνείς, είναι δικαίωμά σου !

ros
01-08-04, 15:39
Εύχομαι να αποτύχουμε παταγωδώς

Με αυτο ισως συμφωνησουν μερικοι απ οσους ειναι εξω απ την ΑΘΗΝΑ2004. Εγω και αλλοι ομως που εργαζομαστε σκληρα στους Ολυμπιακους δεν μπορουμε να συμφωνησουμε με κατι τετοιο. Οπως λενε, καθε νομισμα εχει παντα δυο πλευρες...

dantouan
01-08-04, 15:41
Εγω και αλλοι ομως που εργαζομαστε σκληρα στους Ολυμπιακους δεν μπορουμε να συμφωνησουμε με κατι τετοιο. Οπως λενε, καθε νομισμα εχει παντα δυο πλευρες...


Με τι ασχολεισαι φιλε ros :?: :?: :?:

Νικαετός
01-08-04, 15:44
Ρος , πιστεύω πως άνθρωποι ,πάνω από τα 20 ,με στοιχειώδη λογική δεν συμμερίζονται την άποψη του φίλου ποντίφηκα, για πολλούς και διάφορους λόγους.
(Φυσικά , εξαιρούνται όσοι έχουν άμεσα συμφέροντα,που θίχτηκαν και οι αναρχικοί! ) Μπορεί να διαφωνούμε με την λογική των Ολυμπιακών (Μπίζνα κλπ) αλλά αυτό από το να ευχόμαστε να αποτύχουν και μάλιστα παταγωδώς είναι πολύ πολύ μακριά !!!!

pontifikas
01-08-04, 15:46
Ποντίφηκα , οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί αγώνες , πάντα ήταν είναι και θα είναι Μπίζνα!!

Το πλαίσιο είναι δεδομένο , αν εσύ διαφωνείς, είναι δικαίωμά σου !
Πάντα είχα την ίδια άποψη για τους Ολυμπιακούς :wink:

ros
Μακάρι να εργάζεσαι και μετά από αυτούς.Και εσύ και όλοι οι άλλοι.Αλλά το ότι εργάζεσαι εκεί τι αλλάζει από όλα όσα είπα?
Εσύ το ψωμί σου βγάζεις και θές οι κόποι σου να
αποδώσουν.

Αλλά δεν δουλεύουν όλοι οι Έλληνες στον 2004.Αντίθετα ΌΛΟΙ τον χρυσοπληρώνουν.

zouzouni
01-08-04, 15:49
Ψήφισα το "Μπορούσαμε και Καλύτερα" γιατί ειλικρινά το πιστεύω, κι εύχομαι ολόψυχα, έστω κι έτσι ως έχουν τα πράγματα, να είναι επιτυχημένη η διοργάνωση, γιατί αλλιώς.....την ζημιά (κι δεν εννοώ μόνο οικονομική) θα την πληρώνουν κι τα εγγόνια μας, κι δεν μας αξίζει κάτι τέτοιο.
Καλή επιτυχία, κι προπάντων καλό κουράγιο σε όλους όσους συμμετέχουν κι εργάζονται είτε εθελοντικά είτε όχι σ'αυτή την διοργάνωση.

pontifikas
01-08-04, 15:53
Ρος , πιστεύω πως άνθρωποι ,πάνω από τα 20 ,με στοιχειώδη λογική δεν συμμερίζονται την άποψη του φίλου ποντίφηκα, για πολλούς και διάφορους λόγους.
(Φυσικά , εξαιρούνται όσοι έχουν άμεσα συμφέροντα,που θίχτηκαν και οι αναρχικοί! ) Μπορεί να διαφωνούμε με την λογική των Ολυμπιακών (Μπίζνα κλπ) αλλά αυτό από το να ευχόμαστε να αποτύχουν και μάλιστα παταγωδώς είναι πολύ πολύ μακριά !!!!

20 χρονών, στοιχειώδης λογική, αναρχικοί.Τι εύκολα που βάζουμε ταμπέλα σε όσους δεν συμφωνούνε με την άποψή μας.

Φαντάζομαι αυτή είναι αντίδραση , μεγαλύτερου από 20, με λογική πάνω από το στοιχειώδες, και απολύτα δημοκρατικοί.
Και τί ωραία που πουλάει και η ειρωνία μας καθώς αντιπροσωπεύουμε την επικρατούσα αντίληψη και δεν πρόκειται εύκολα κάποιος να μας κράξει.....

EDIT:Αλήθεια τόσο ποταπό σου φαίνεται κάποιος να μην ενδοιαφέρεται για τους ολυμπιακούς αγώνες και βάζεις και Κοροιδευτική επιλογή "Είμαι Απόλλων Καλαμαριάς δεν με ενδοιαφέρει..."!!!! .Σώνει και καλά να πέσουμε στο τριπάκι της "Εθνικής Υπόθεσης"?


Προσκυνώ μεγάλε.

Νικαετός
01-08-04, 16:03
Ευχαριστώ πολύ για τα σέβη , ποντίφηκα, αλλά δεν μας εξήγησες ,μιας και όπως εσύ δήλωσες ,τους έχεις χ...μένους τους Ολυμπιακούς,γιατί κόπτεσαι τόσο?

Σου είπα πως η άποψή σου είναι απόλυτα σεβαστή, αρκεί να την τεκμηριώσεις και να μην στέκεσαι σε γενικούς αφορισμούς. Πες μας λοιπόν,για να μην υπάρχουν "ταμπέλες" όπως ισχυρίζεσαι, μιας και είναι δεδομένη η αντίθεση των συγκεκριμένων κατηγοριών και δεν έχουμε , επίσημα τουλάχιστον ακούσει απόψεις , περί της αποτυχίας των Ολ. Αγ. (πρόσεξε , όχι αντίθεσης , αλλά αποτυχίας)γιατί εύχεσαι να αποτύχουν οι Ολ.αγώνες για να σε "προσκυνήσω" και εγώ.


Μην ξεχνάς πως κάνουμε συζήτηση , όχι προσωπικές επιθέσεις !!

pontifikas
01-08-04, 16:13
Μην ξεχνάς πως κάνουμε συζήτηση , όχι προσωπικές επιθέσεις !!

:?: Αν δεν κάνω λάθος επίθεση μου έκανες εσύ και πούλησες ειρωνία και εξυπνάδα!!!

Εγώ δεν σε χαρακτήρησα ούτε "περιορισμένης ευθύνης" , ούτε ανώριμο ούτε σε κατηγοριοποίησα, λές και δεν μπορώ να έχω δική μου άποψη χωρίς να ανήκω σε καμοιά από τις πολιτικές ομάδες.

Και τον λόγο τον είπα.Αν οι αγώνες πετύχουν τότε θα ξεχαστούν οι ατασθαλίες με την κλασσική διακιολογία της "μιζέριας".
Αυτό πιστεύω εγώ.
Και από την στιγμή που προσωπικά σαν άτομο αλλά και σαν μέλος μιας κονωνίας αποκομμένης από την Αθήνα και παραμελημένης σε σύγγριση με αυτήν, δεν κερδίζω τίποτα, δεν βλέπω τον λόγο να κόπτομαι να πετύχουν.

Τι θα κερδίσω.Παγκόσμια αναγνώριση? Από ποιόν?Για ποιό λόγο? Επειδή η μπίζνα πήγε καλά?

stavpal
01-08-04, 16:18
ψήφισα "μπορούσαμε & καλύτερα" γιατί όλα γίνονται την τελευταία στιγμή, άλλα δεν έχουν γίνει γιατί δεν τα προλαμβαίνανε, τα φυτά τα βάλανε μήνα Ιούλιο (να δούμε πόσο θα κρατήσουν), το κόστος κατέληξε να είναι πολύ υψηλότερο, και γενικότερα έχουν γίνει πολλές μ@λ@κίε$$$

opimis
01-08-04, 16:33
Εγώ που θέλω να ψηφίσω, ότι θα είναι καλή η διοργάνωση της ολυμπιάδας, αλλά θα μπορούσε και καλύτερα!

«μπορούσαμε και καλύτερα» λοιπόν.

Εθελοντές: καλό κουράγιο! :) Αθηναίοι: υπομονή με τα μέτρα :)

Καλή επιτυχία στους έλληνες αθλητές!!! :wink:

sdikr
01-08-04, 16:46
Εγώ δεν θέλω να ψήφισω κάτι, γιατί πρώτον δεν πιστέυω στου "ολυμπιακούς αγώνες" 'οπως έχουν γίνει τώρα (κάναν μύνηση σε σχολείο γιατί έβαλαν τους ολυμπιακούς κύκλους στην σελίδα τους).
Απο την αλλή αφού τους πηραμέ (τους ολυμπιακούς!) και επειδή αυτή την στιγμή είμαστε κάτω απο τα μάτια όλου του κόσμου ελπίζω να γίνουν αν όχι οι καλύτεροι τουλάχιστον να γίνουν σωστοί αγώνες.

Προσωπικά πιστέυω οτι οι ολυμπιακοί θα ήταν καλύτερα να γίνονται σε κάποιο συγκεκριμένο σήμειο (χώρα) και όχι να αλλάζουν καθέ 4 χρόνια, και με τους χόρηγους θα μπορούσαν να τα βρούν και όλες οι υπόλοιπες χώρες.
πχ ας πούμε οτι ο χώρος των ολυμπιακων θα ήταν η τζαμάικα, αλλά κάθε 4 χρόνια θα αναλάμβανε μια χώρα να τους κάνει σε εκείνο τον συγκεκριμένο χώρο.
Αλλά φυσικά αυτά ειναι ουτοπία

Νικαετός
01-08-04, 18:50
Η ιστορία με τους Ολυμπιακούς κύκλους είναι μεγάλη και όχι ευνοϊκή για τη χώρα μας. Μόνο η ΔΟΕ έχει το δικαίωμα χρήσης των κύκλων και της λέξης ολυμπιακός,ολυμπιάδα και τα παράγωγα αυτών παγκόσμια. Είναι δικαίωμα το οποίο έχει κατοχυρωθεί από το 1960 και κάτι σε αυτήν. Δες το όμως sdikr και από την άλλη πλευρά,κανείς στον κόσμο δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τους κύκλους αυτούς,σε πράγματα άσχετα από τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Το θέμα της μόνιμης διεξαγωγής των Ολυμπιακών Αγώνων ,έχει απασχολήσει την διεθνή Ολυμπιακή κοινότητα στα τέλη της δεκαετίας του 1980 , μετά από την επίσημη πρόταση της Ελλάδας και συγκεκριμένα του Κων. Καραμανλή (του θείου),να διεξάγονται μόνιμα οι Ολυμπιακοί αγώνες στην Ελλάδα.

Κατ' εμέ ήταν μια σωστή πρόταση , αλλά δυστυχώς απορρίφθηκε μετά πολλών επαίνων για μια σειρά από λόγους.

Πιστεύω πως η πλέον ορθή λύση είναι να συνεχίσουν να διεξάγονται ,κάθε φορά και σε άλλη πόλη (προσέξτε όχι χώρα, αλλά πόλη) αλλά το κόστος να μοιράζεται σε όλα τα κράτη μέσω ΔΟΕ ας πούμε,ή μέσω όποιου άλλου οργανισμού μπορεί αυτό να γίνει.

akyros
01-08-04, 19:38
Πουλησαμε τους αγωνες που ηταν παντα Ελληνικοι αυτο εχω να λεω.
Ντροπη που αφησαμε το συμβολο και την ονομασια να χρησιμοποιουνται ετσι ασυστολα στο ονομα της κερδοφοριας καποιων προσωπων.
Ηθελα να ηξερα με τις διαδικασεις δοθηκαν τετοια δικαιωματα (τι ρωτας τωρα θα μου πεις).

Να κανουν αγωνες οποτε θελουν κ οπου θελουν.Οχι ομως με την ονομασια αυτη και τα συμβολα και φυσικα χωρις καμια αφορα στην Ελλαδα.Διοτι πλεον οι Ολυμπιακοι αγωνες εχουν γινει "Ολυμπιακοι".

Νικοαετε βαλε και αλλη μια επιλογη> 5) Δεν θα επρεπε να τους παρουμε ποτε/ειμαι κατα της διοργανωσης στην Ελλαδα.

Μην ανυσηχεις δεν θα αρισω πολεμο εδω ισα ισα παντα παρακαλουσα να ξαναγινουν δικοι μας οι αγωνες.Οπως πηραν και τα μαρμαρα πηραν και τους αγωνες καποιοι ποιος ξερει και τι αλλο ακομα.
Εχουμε την καλυτερη ιστορια, προυποθεσεις αναπτυξης κλπ κι ομως αυτοκαταστρεφομαστε :( :(
Ενα παντως εχω να το πω> Οσο και να προσπαθησουν καποιοι ποτε δεν θα σκοτωσουν το Ελληνικο πνευμα.

Νικαετός
01-08-04, 22:50
akyros, το σκέφτηκα , αλλά το θέμα είναι ότι ήδη τους έχουμε πάρει .

Άλλωστε τέτοιο δημοψήφισμα έχει ήδη γίνει και μάλιστα αρκετές φορές , σε πανελλαδική κλίμακα και με μεγαλύτερο δείγμα .

Πάντως , έπρεπε να δείτε το μπάχαλο σήμερα Κυριακή βράδυ στην Εθνική Αθηνών - Λαμίας , στο ρεύμα προς Αθήνα με την Ολυμπιακή λωρίδα κυκλοφορίας. Άλλο πράγμα!!! :guitar :guitar :guitar

nnn
01-08-04, 23:18
αφού τους πήραμε,με όσες αντιρρήσεις υπάρχουν,ωφείλουμε να τους κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερους.

και είμαι σίγουρος για αυτό,θα είναι η καλύτερη Ολυμπιάδα που έχει διοργανωθεί ποτέ.

Ducklord
01-08-04, 23:18
ΝίκοΑετέ, όπως είπε και ο Sdikr, υπήρξε κάποτε μια διαμάχη με ένα σχολείο. Όπως είπες και εσύ, "οι κύκλοι είναι σήμα κατατεθέν" της "εταιρίας". Ειλικρινά λοιπόν δεν καταλαβαίνω απο που και ως που βλέπετε την όλη υπόθεση ως "τους ολυμπιακους ΜΑΣ". Ποιούς "μας"; Αυτούς που θα μας... κάνουν μήνυση αν τους αντιμετωπίσουμς ως "μας";

Για να έχουμε κέρδος απο αυτούς πρέπει ή να μπορούμε να τους χρησιμοποιήσουμε (βλέπε: πάρουμε το σήμα, αν έτσι επιθυμούμε, και το κολλήσουμε στο αυτοκίνητό μας, το κάνουμε μπλουζάκι, το κάνουμε τατού, το χώσουμε σε σάητε κ.λπ.) ή να έχει γίνει τέτοια οργάνωση ώστε, μακροπρόθεσμα, όλοι να έχουμε κέρδος απο αυτούς. Όπως έχουν γίνει τώρα, το κέρδος είναι αποκλειστικά για τους διοργανωτές - έλεος, ούτε καν σωστή διαφήμιση δεν έγινε μπας και αυξηθεί ο τουρισμός ώστε να επωφεληθούν, έστω, οι ξενοδόχοι - γκαραζιέρηδες - ενοικιαστές ξαπλώστρας - εστιάτορες κ.λπ.

Προσωπικά, λοιπόν, βλέπω να γίνεται μια αθλητική διοργάνωση στην οποία για να πάω θα πρέπει να "είμαι" όπως μου πουν οι διοργανωτές (απαγορεύεται να φοράς ό,τι θες), να τρώω ό,τι μου δώσουν (απαγορεύεται να φέρνεις δική σου μάσα στα γήπεδα), να αγοράζω ό,τι μου πουλήσουν (συνδυασμένα τα δύο προηγούμενα) κ.λπ. Ταυτόχρονα η συγκεκριμένη διοργάνωση διοργανώνεται απο τα φράγκα που φεύγουν και θα φεύγουν απο την τσέπη μου, και τα οποία θα φεύγουν και απο την τσέπη των παιδιών και των εγγονιών μου. Στην ίδια, ακριβώς, μοίρα είστε και εσείς και κάνετε πως δεν το καταλάβατε ή το "βλέπετε πατριωτικά".

Μέχρι, λοιπόν, να μπορώ:
1. Να μπω ΤΣΑΜΠΑ στο γήπεδο (μπα, οι αρχαίοι Ολυμπιακοί είχαν εισητήριο; ) αφού είμαι έλληνας (ας βγάλουν τα λεφτά απο τον τουρισμό που τόσο καλά εκμεταλλεύτηκαν).

2. Να μπορώ να κυκλοφορήσω άνετα στην ίδια μου τη χώρα και να μη με περιορίζουν ώστε να "κυκλοφορούν πιο άνετα" οι αθλητές (χέστηκα, και εγώ ασχολούμαι με υπολογιστές και θέλω να φτιάξουν λωρίδα κυκλοφορίας ειδικά για τους κομπιουτεράδες)

3. Να ξέρω πως όσα σκάσαμε θα τα πάρουμε πίσω και με το παραπάνω, έστω ΟΧΙ σαν "υλικά αγαθά" μα σαν "ηθική ανταμοιβή για τους κόπους μας" (διότι, στην αντίθετη, θα πληρώνουμε για το τίποτα - κάτι σαν να κάνεις δώρο στον άνθρωπο που σου διέλυσε το σπίτι).

...απλά, ΔΕΝ-ΜΕ-ΝΟΙΑΖΟΥΝ οι αγώνες τους. Και όχι μόνο δεν με νοιάζουν, μα θέλω και να πατώσουν, και να τη βιδώσει σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ υπεύθυνους ώστε να ψάξουν να δουν ποιοί αλήτες έφαγαν φράγκα, πήραν μίζες, κατέστρεψαν μια διοργάνωση που ακόμη και ο Χίτλερ είχε σεβαστεί (αν και για τα δικά του συμφέροντα) απαγορεύοντάς μου να τυπώσω το δικό μου μπλουζάκι με τους κύκλους, που στο κάτω - κάτω είναι και δική μου ιστορία, και δίνοντάς το ως προνόμιο στην Coca - Cola.

Filika
Papiarchondas
Υ.Γ.: "Για τα φράγκα ρε γαμώτο"

lazar
01-08-04, 23:50
Πας γυρεύοντας, βλέπω, NIKOSEAGLE.

Καλά, αστειεύομαι φυσικά. :mrgreen:

Αν και δεν καταλαβαίνω εντελώς το σκεπτικό των επιλογών που όρισες, ψήφισα "θα είναι αδιάφοροι", διότι επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οι Ολυμπιακοί της Αθήνας να είναι οι καλύτεροι.

Το λέει, βέβαια, ο πρωθυπουργός για ευνόητους λόγους διαφήμισης και καλά κάνει, τι άλλο να πει άλλωστε. Όμως με την στοιχειώδη λογική που λέτε, γιατί θα πρέπει η Ελλάς να διοργανώσει τους καλύτερους Ολυμπιακούς Αγώνες στη σύγχρονη ιστορία τους; Από ποιά άποψη και οπτική γωνία; Αν μιλάμε για τη συγκίνηση των συμμετεχόντων, επειδή θα αγωνιστούν στη γενέτειρα των ολυμπιακών, αυτό είναι αυτονόητο και δεν χρειάζεται ερώτημα. Όλοι γνωρίζουμε πού έγιναν για πρώτη φορά Ολυμπιακοί Αγώνες και σίγουρα είναι ξεχωριστή η συμμετοχή για τον αθλητή.

Ενδείξεις, πάντως, ότι θα είναι οι καλύτεροι Αγώνες δεν έχουμε μέχρι τώρα. Αντιθέτως, δύο εβδομάδες πριν την έναρξη τους δεν είμαστε σίγουροι ότι θα είναι όλα έτοιμα.

Αλήθεια, πήγατε τη βόλτα με τον Προαστιακό; Εγώ, ως γνήσιος Έλλην, άκουσα το (δωρεάν :D ) κάλεσμα της πολιτείας και έσπευσα να πάω (πάντα μου άρεσαν τα τραίνα εξ' άλλου). Έχετε δει πόσες από τις στάσεις είναι γιαπιά; Μα, γιατί πρέπει να γίνουν όλα τελευταία στιγμή; Ακόμη και αν πρόκειται για σταθμούς που δεν εμπλέκονται άμεσα με τις περιοχές των σταδίων, αυτή η εικόνα και μόνο δεν είναι ντροπιαστική;

lazar
02-08-04, 00:00
Η ιστορία με τους Ολυμπιακούς κύκλους είναι μεγάλη και όχι ευνοϊκή για τη χώρα μας. Μόνο η ΔΟΕ έχει το δικαίωμα χρήσης των κύκλων και της λέξης ολυμπιακός,ολυμπιάδα και τα παράγωγα αυτών παγκόσμια. Είναι δικαίωμα το οποίο έχει κατοχυρωθεί από το 1960 και κάτι σε αυτήν. Δες το όμως sdikr και από την άλλη πλευρά,κανείς στον κόσμο δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τους κύκλους αυτούς,σε πράγματα άσχετα από τους Ολυμπιακούς αγώνες.


Και η Ολυμπιακή Αεροπορία; :?: Δεν πρέπει να ισχύει αυτό που λες. Εκτός και αν γι' αυτό θέλουν να την πουλήσουν, ώστε να κάνουν το χατήρι στη ΔΟΕ. :evil:

Νικαετός
02-08-04, 00:06
Για να έχουμε κέρδος απο αυτούς πρέπει ή να μπορούμε να τους χρησιμοποιήσουμε (βλέπε: πάρουμε το σήμα, αν έτσι επιθυμούμε, και το κολλήσουμε στο αυτοκίνητό μας, το κάνουμε μπλουζάκι, το κάνουμε τατού, το χώσουμε σε σάητε κ.λπ.) ή να έχει γίνει τέτοια οργάνωση ώστε, μακροπρόθεσμα, όλοι να έχουμε κέρδος απο αυτούς. Όπως έχουν γίνει τώρα, το κέρδος είναι αποκλειστικά για τους διοργανωτές - έλεος, ούτε καν σωστή διαφήμιση δεν έγινε μπας και αυξηθεί ο τουρισμός ώστε να επωφεληθούν, έστω, οι ξενοδόχοι - γκαραζιέρηδες - ενοικιαστές ξαπλώστρας - εστιάτορες κ.λπ.

Προσωπικά, λοιπόν, βλέπω να γίνεται μια αθλητική διοργάνωση στην οποία για να πάω θα πρέπει να "είμαι" όπως μου πουν οι διοργανωτές (απαγορεύεται να φοράς ό,τι θες), να τρώω ό,τι μου δώσουν (απαγορεύεται να φέρνεις δική σου μάσα στα γήπεδα), να αγοράζω ό,τι μου πουλήσουν (συνδυασμένα τα δύο προηγούμενα) κ.λπ. Ταυτόχρονα η συγκεκριμένη διοργάνωση διοργανώνεται απο τα φράγκα που φεύγουν και θα φεύγουν απο την τσέπη μου, και τα οποία θα φεύγουν και απο την τσέπη των παιδιών και των εγγονιών μου. Στην ίδια, ακριβώς, μοίρα είστε και εσείς και κάνετε πως δεν το καταλάβατε ή το "βλέπετε πατριωτικά".


1. Ποιος σου (σας) είπε πως οι Ολυμπιακοί κύκλοι είναι σήμα μας ??

2. Πατριωτικά το βλέπουμε εμείς λοιπόν,γιατί είναι "εθνική" υπόθεση ,όπως ήταν εθνική υπόθεση και για τους Αυστραλούς και για τους Κορεάτες ! Ίσως για μας να υπάρχει και ένας παραπάνω λόγος, που μου διαφεύγει τώρα ,αλλά είμαι σίγουρος πως εσείς ξέρετε καλύτερα!! :mrgreen:

3. Παπιάρχοντα ,η διαφορά ανάμεσά μας είναι πως εγώ τα φράγκα δεν τα υπολογίζω όσο εσύ ,υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή ξέρεις !! :mrgreen: :mrgreen:

Άλλωστε όπως έχουμε ξαναπεί , οι αγώνες θα γίνουν.

Προσωπικά με ενδιαφέρει να τα έσοδα να μην είναι μικρότερα από τα έξοδα, έτσι ώστε να μην πληρώνουν τα εγγόνια του Παπιάρχοντα.

Δεν με απασχολεί αν θα βγάλει κέρδος κανένας από τους παραπάνω που ανέφερες, αρκετά έχουν βγάλει τόσα χρόνια εις βάρος μας και εις βάρος των τουριστών, που φυσικά κάποτε θα ξυπνούσαν και θα αναζητούσαν ,ήλιο και θάλασσα σε γετονικές μας χώρες με το 1/4 των χρημάτων που ζήταγαν όλοι οι προηγούμενοι και με πολύ καλύτερες υπηρεσίες.

Τέλος, θέλω να πω πως νοιώθω εξαιρετικά άσχημα ,που φαίνομαι ως ο μόνος υπερασπιστής ΑΥΤΩΝ των Ολυμπιακών Αγώνων. Αφού λοιπόν όπως φαίνεται ανήκω στη μειοψηφία,(αυτό ως γεγονός δεν με απασχολεί,γιατί μια ζωή στη μειοψηφία ανήκω), θα αφήσω να ακουστούν οι δικές σας απόψεις ,όπως άλλωστε έγραψα και στην αρχή. Και οι οποίες είναι απολύτως σεβαστές.

Πιστεύω πως μου αναγνωρίζετε το δικαίωμα να έχω και εγώ τις δικές μου :mrgreen: :mrgreen:

Α, και κάτι ακόμα. Από που προκύπτει το μεγάλο κόστος των Ολυμπιακών Αγώνων?

Μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει με αριθμούς και στοιχεία?



. Να μπω ΤΣΑΜΠΑ στο γήπεδο (μπα, οι αρχαίοι Ολυμπιακοί είχαν εισητήριο; ) αφού είμαι έλληνας

:?: :?: :?: :?:

Μόνο εκεί το σκέφτηκες παπιάρχοντα? Ούτε στα θέατρα είχαν !! Δεν σε είδα να αντιδράς! Οι αρχαίοι Ολυμπιακοί -και όχι μόνο- είχαν ΚΑΙ χορηγούς !!!!!



2. Να μπορώ να κυκλοφορήσω άνετα στην ίδια μου τη χώρα και να μη με περιορίζουν ώστε να "κυκλοφορούν πιο άνετα" οι αθλητές (χέστηκα, και εγώ ασχολούμαι με υπολογιστές και θέλω να φτιάξουν λωρίδα κυκλοφορίας ειδικά για τους κομπιουτεράδες)



Κυκλοφορείς 185 τόσα χρονια τώρα και θα κυκλοφορείς και άλλα τόσα , ο ένας μήνας που θα είσαι και διακοπές σε πείραξε??? Άσε που μπορεί και να μάθει ο νεοέλληνας και να αφήνει τα 4 ΙΧ (ένα για κάθε μέλος της οικογένειας) του στο σπίτι,μπας και ανασάνουμε οι υπόλοιποι.




μα θέλω και να πατώσουν, και να τη βιδώσει σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ υπεύθυνους ώστε να ψάξουν να δουν ποιοί αλήτες έφαγαν φράγκα, πήραν μίζες,



Αυτό πρέπει να γίνει έτσι κι αλλοιώς , δεν χρειάζεται να αποτύχουν οι αγώνες "μας" ,όχι "σας" κατά δική σου δήλωση.

Υ.Γ. Ειλικρινά σκέφτηκα πολύ αν θα κάνω αυτό το ποστ ή όχι ! Τελικά δεν άντεξα , ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τους υπόλοιπους αναγνώστες δεν θα το ξανακάνω :mrgreen: :mrgreen:

Αλλά ειλικρινά, με ενόχλησε το τόσο πολύ πια χ@σ@μ@. :( :( :( που προβάλλεται ως επιχείρημα ).

Νικαετός
02-08-04, 00:15
Και η Ολυμπιακή Αεροπορία; Δεν πρέπει να ισχύει αυτό που λες. Εκτός και αν γι' αυτό θέλουν να την πουλήσουν, ώστε να κάνουν το χατήρι στη ΔΟΕ.



Η Ολυμπιακή αεροπορία έχει 6 κύκλους !!! Ο λόγος είναι αυτός που αναφέρθηκε .

Μη ξεχνάς πως αν η τελετή έναρξης γινόταν πρωί και όχι βράδυ ΔΕΝ θα ήμασταν έτοιμοι !!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ducklord
02-08-04, 01:07
ΝίκοΑετέ, δεν θέλω να παρεξηγείς όσα λέω, άσχετα με το πόσο επιθετικός είμαι. Δεν είμαι "κακός", "πληγωμένος" είμαι..! :-)

Κοίτα να δεις που διαφωνώ, και ξέρω πως ίσως και εσύ συμφωνείς μαζί μου - μα έχουμε πια βρεθεί στη φάση του "έτσι έγινε, τι να κάνουμε, έτσι είναι" κ.λπ.

1. Το αν το σήμα των Ολυμπιακών είναι "δικό μας" με άφησε να το μαντέψω η ίδια η επιτροπή οργάνωσης, που μιλά για "τους αγώνες ΜΑΣ" και παράλληλα ζητά εθελοντές ώστε "οι ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ Ολυμπιακοί να είναι οι καλύτεροι". Αν δεν μου δώσει, έστω, ένα ηθικό αντάλλαγμα σαν αυτό που σου είπα - δε μιλώ για εμπορική εκμετάλλευση, μα για το να κάνω ένα δικό μου σκίτσο με τα κυκλάκια και να το τυπώσω σε ΔΙΚΟ μου, άντε και της κοπέλας μου, μπλουζάκι - τότε απλά μου ζητά να τη βοηθήσω ως επιχείριση για το γάμο του καραγκιόζη! Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. Δεν ζητώ αντάλλαγμα, οικονομικό ή μη, δεν ζητώ αναγνώριση. Ζητώ να μη με κατακρίνουν αν για αυτή τη διοργάνωση νιώσω περήφανος που γίνεται στην πατρίδα μου και θελήσω να το εκφράσω με το δικό μου τρόπο. Εδώ, όμως, μου απαγορεύουν ακόμη και το να πιώ ό,τι θέλω αν επισκευτώ το στάδιο (10 χρόνια, Pepsi πίνω. Μου απαγορεύεται να την "μπάσω" στο στάδιο ή να πάρω απο εκεί).

2. Η διαφορά μας είναι πως "οι άλλοι" το έβλεπαν "πατριωτικά" απο άποψη οργάνωσης. "Θα είμαστε τεχνικώς οι καλύτεροι". Εμείς, απο την άλλη, το βλέπουμε "πατριωτικά" απο την άποψη του "θα κάνουμε ό,τι και οι πρόγονοί μας". Έχει μια μικρή διαφορά, και χάρις στα... χάλια που έχει μέχρι τώρα η όλη φάση (το τρένο προς Μαρούσι, στη στάση κοντά στο Ολυμπιακό χωριό, κουνιώταν σαν τρενάκι λούνα-πάρκ πριν μια βδομάδα που έκανα τη διαδρομή και γύρω του είχε μπάζα!) δεν βλέπω το λόγο να νιώθουμε περήφανοι.

3. Είπες πως τα φράγκα δεν τα υπολογίζεις (ίσως υπονοώντας "όσο εγώ") μα, παρακάτω, είπες ακριβώς αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν εξέφρασα αρκετά καλά: με ενοχλεί που για αυτά τα χάλια δεν θα έχουμε κανένα κέρδος ή, έστω, "θα καλύψουμε τα έξοδα" (ακόμη και απο ηθικής απόψεως) μα που, απο ό,τι φαίνεται μέχρι τώρα, θα έχουμε τεράστιο κόστος, τόσο υλικό όσο και ψυχικό. Πως θα νιώθουμε αν τον Σεπτέμβριο βλέπουμε τους ξένους να φεύγουν... γελώντας για μια Αθήνα χάλια που είχε απλά καλοφτιαγμένους "τους δρόμους προς τα στάδια"; Τι θα πουν όσοι πάλι θα πνίγονται με τις πρώτες βροχές; Τα παιδιά που κάνουν μάθημα σε υπόγεια και τροχόσπιτα; Όσοι κοιμούνται σε ράντζα στα νοσοκομεία; Όσοι είναι άνεργοι; Πως "κάναμε καλούς Ολυμπιακούς"; Μα, όπως φαίνεται, έστω αυτή η "ηθική ανταμοιβή" πως θα συνεχίσουμε να τραβάμε ό,τι τραβούσαμε και να ζούμε μέσα στα προβλήματα δεν θα υπάρχει. Μέχρι σήμερα δείχνουν πως θα απέχουν αρκετά απο ξένες διοργανώσεις, και το κόβω να μας... ντροπιάζουν και απο πάνω! Φοβάμαι απλά, ρε παιδιά, πως τον Σεπτέμβρη, και μέσα στη δεδομένη μιζέρια μας, θα έχουμε απο πάνω και τον κάθε ξένο να λέει - και δικαιολογημένα - "πήρατε τη διοργάνωση και την κάνατε σαν τα μούτρα σας" στο οποίο και δεν θα μπορούμε να πούμε τίποτα.

Τώρα, όσο για τις "άμεσες" απαντήσεις σου...

α) Τα θέατρα δεν είναι κάτι που υποτίθεται πως "θα μας κάνει εθνικά υπερήφανους" ή που υπάρχουν "για το καλό όλων μας". Ούτε πληρώνουμε φορολογία για αυτά, απο όσο ξέρω.

β) Σου είπα τι με ενόχλησε: Ζήτω ο αθλητισμός (βλέποντάς τον ως επάγγελμα, όχι ως "ιδεολογία"), κάτω οι υπολογιστές. Για να έχει ο Μπάμπης απο το Καματερό στάδιο να κάνει τα βαράκια του θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε πανάκριβα το aDSL, ενώ δεν έχουμε παιδεία για υπολογιστές, δεν υπάρχουν σοβαρές επιχορηγήσεις για εταιρίες... Εδώ δεν έχουμε καν arcades (η μόνη χώρα στον κόσμο)!!! Ναι, προσωπικά προβλήματα, μα τι να κάνουμε, αυτά με αφορούν άμεσα, αυτά με ενοχλούν. Και ναι, με ενοχλεί να πρέπει να χρησιμοποιήσω τα "Ολυμπιακά Μέσα Μεταφοράς" (πως λέμε "Φρήντομ Φράης";;; ;-) ) και όταν, για να πάω απο το Χολαργό στο Μαρούσι όπου μένει η κοπέλα μου, θελήσω να πάρω ταξί να περιμένω 1:30 ώρα στο δρόμο χρυσοπληρώνοντας την ταρίφα ή, που είναι η μοναδική λύση, να χρησιμοποιήσω τρία τρένα και δύο λεοφορεία ξοδεύοντας 2-3 ώρες στο "πήγαινε" και άλλες τόσες στο "έλα". Βλέπεις, αν υπήρχαν και σωστότερα ΜΜΜ θα την... μασούσα την καραμελίτσα, μα τώρα όντως μου δημιουργείται πρόβλημα... :-(

Α, και να αναφέρω πως σέβομαι πλήρως τις προσωπικές σου απόψεις και πιστεύω, όπως και του καθενός. Φιλική συζήτηση κάνουμε, δεν προσπαθώ να... προσβάλω κάποιον και συγνώμη αν ενοχλήθηκε οποιοσδήποτε απο όσα είπα. Βλέπεις, όμως, το "γιατί με χαλάνε" προσωπικά. Θα περάσω έναν απο τους πιο μίζερους μήνες της ζωής μου, ενώ το "αν θα λείπω διακοπές" που λες είναι κάτι που ο ελάχιστα ανώτερος απο το βασικό μισθός μου το γνωρίζει. Αθήνα θα πήζω, δίχως να μπορώ να βγω με την κοπέλα μου, βλέποντας τους φίλους μου να λείπουν ή να εργάζονται σαν τα σκυλιά. Με άλλα λόγια, "δεν γλυτώνετε απο εμένα". Άλλωστε, θα είστε... η μόνη παρέα μου! (και μη δω κανέναν να φεύγει διακοπές, θα του κόψω τα πόδια! Θέλω συμπαράσταση!)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

sdikr
02-08-04, 01:11
Προσωπικά με ενδιαφέρει να τα έσοδα να μην είναι μικρότερα από τα έξοδα, έτσι ώστε να μην πληρώνουν τα εγγόνια του Παπιάρχοντα.

Δυστηχώς όμως ακόμα και τώρα δίχνει οτι τα έξοδα είναι κατα πολύ μεγαλύτερα απο τα έσοδα (τρομοκρατεία΄που φοβάται ο κόσμος και δεν θα πάει στους ολυμπιακούς)



Δεν με απασχολεί αν θα βγάλει κέρδος κανένας από τους παραπάνω που ανέφερες, αρκετά έχουν βγάλει τόσα χρόνια εις βάρος μας και εις βάρος των τουριστών, που φυσικά κάποτε θα ξυπνούσαν και θα αναζητούσαν ,ήλιο και θάλασσα σε γετονικές μας χώρες με το 1/4 των χρημάτων που ζήταγαν όλοι οι προηγούμενοι και με πολύ καλύτερες υπηρεσίες.

Μα το θέμα είναι οτι αυτοί θα βγάλουν κέρδος ακόμα και αν οι ολυμπιακοί είναι 1000% μείον τα σπασμένα θα τα πληρώσουν άλλοι

Όσο για την Αυστραλιά που αναφέρεσαι, για ρώτα τους απο κόντα να δείς τι θα σου απαντήσουν.
Είδη ανέβηκε η φορολογία, τα καύσιμα κλπ κλπ γιατί άραγε;

odd
02-08-04, 01:15
Ποιο τσογλάνι τολμάει να είναι κατά των Olympics;

Τους ξέρουμε: είναι οι ανεγκέφαλοι, οι πιτσιρικάδες, οι αναρχικοί, αυτοί που σπάνε το πολυτεχνείο, τα χουλιγκάνια που δεν αφήνουν τον κόσμο να πάει στο γήπεδο με τη γυναίκα του και τα παιδιά του, τα πρεζόνια, οι αληταράδες, τα τυπάκια που κλέβουν μπουφάν και κινητά, οι ανεπρόκοποι, οι τεμπέληδες, οι άπιστοι, οι ανθέλληνες, οι κουφιοκέφαλοι που ακούνε χέβυ μέταλ και μουσικές σαν σφυριές, η νεολαία που δεν σέβεται τίποτα και δεν είναι "όπως παλιά", οι αλβανοί (σ' αυτούς δεν μετρούνται οι νεκροί των υποδομών), αυτοί που κατεβάζουν mp3, αυτοί που κάνουν καταλήψεις για να χάσουν μάθημα, τα κωλόπαιδα με τις σούζες και τα πειραγμένα μηχανάκια και λοιποί.

Δεν είναι: οι νυκοκυραίοι που θα σκάσουν τα ευρώ τους για να πάνε στις ολυμπιάδα, αφού έχουν χάσει και το τελευταίο εγκεφαλικό κύτταρο βλέποντας Τατιάνα και ειδήσεις που δείχνουν πόσο καλά προετοιμασμένοι είμαστε για τους τρομοκράτες, αυτοί που βέβαια αγοράζουν ρούχα και τρόφιμα του χορηγού (μιας και χωρίς αυτά τρως πόρτα), αυτοί που έχουν φάει το παραμύθι την νέας εθνικής ιδέας (στην τελική θα μας μείνουν και τα έργα), αυτοί που φοβούνται μήπως γίνουμε εθνικώς ρεζίλι, αυτοί που πιστεύουν ότι θα διοργανώσουμε τους καλύτερους ολυμπιακούς αγώνες (σσ μέχρι να έρθουν οι επόμενοι), αυτοί που την επόμενη μέρα "θα γυρίσουν στις δουλειές τους".

Και ζήσαμε σκατά κι αυτοί πολύ καλύτερα.

akyros
02-08-04, 01:15
-Απολυτα σωστος ο παπιαρχοντας-

Περι Ολυμπιακης λωριδας στην ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ το λιγοτερο που μπορω ειναι να πω ειναι αδιακαιολογητο να κλεινεις εναν τετοιο κυριο οδικο αξονα.
Ενας δρομος που ηταν οριακα κυκλοφορισιμος τον Ιουλιο θα πηξει λες και δεν μπορουν εκει να ανακατευτουν τα Ολυμπιακα οχηματα και να κυκλοφορουν ολοι μια χαρα.
Θελουν ταχυτητα? Να παρουν ελικοπτερο.Τοσα λευτα δωσανε σε αηδιες.

Και νομιζουν οτι οι ξενοι δεν θα νοικιασουν αμαξια ε???? Χμμμμμ
Αδικαιολογητο το πηξιμο σε αυτο τον δρομο για το ΤΙΠΟΤΑ.

-----------

Νικοαετε απ την στιγμη που εμπλεκεσαι στους αγωνες αποκλειεται να αλλαξεις τις αποψεις σου. Σωστος?
Για τα εξοδα καποιος ειχε δωσει λινκ σε αντιστοιχο τοπικ.

-------------

Για τα υπολοιπα>

1. Ποιος σου ειπε οτι συμφωνουμε με τα εισητηρια για Ακροπολη κλπ?
Αλλα ακομα ενας λογος που χρυσοπληρωσαμε εμμεσα τους αγωνες μεσω φορων ειναι να τους δουμε τσαμπα.

2.Οι τιμες σε καμια περιπτωση δεν διορθωθηκαν με την ελευση των αγωνων το αντιθετο μαλιστα!Και μετα τους Ολυμπιακους ακριβα(οτερα) θα ειναι.

3.Οι αγωνες δεν ειναι ΜΑΣ ειναι ΤΟΥΣ.Ειναι καποιων εταιριων καλυτερα.
Πρεπει να το εχεις καταλαβει αυτο και οφειλεις να το παραδεχτεις πιστευω.

4.Το οτι δεν ειμαστε "ετοιμοι" μηπως και ειναι σκοπιμο για να πλουτισουν καποιοι με ανοδο κοστους διαφορων εργων??? Ενδικτεικα αναφερω οτι ακομα και τα φυτα στο ΟΑΚΑ θα ξηλωθουν διοτι δεν μπορουν να αντεξουν λογω εδαφους!!!
Μη μου πεις οτι δεν το ηξεραν....

:roll:

5.Το πως το εβλεπαν οι αλλοι λιγο με ενδιαφερει.Τωρα που γινονται εδω ειναι το θεμα.



Και Τελος ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ??? Δεν θυμαμαι να πηγα να ψηφισω ποτε.............................................. :roll: :roll: :roll:

WAntilles
02-08-04, 01:29
Νικαετέ, απ' ό,τι έχω καταλάβει είσαι Εθελοντής.

Δεν καταλαβαίνεις ότι κάποιοι πολύ λίγοι έχουν βγάλει δισεκατομμύρια από τους αγώνες και εσύ σαν κορόιδο, είσαι εθελοντής;

Και όλα αυτά τα λέω με πολύ σεβασμό προς το πρόσωπό σου το οποίο άλλωστε εκτιμώ.

lazar
02-08-04, 01:34
Νομίζω υπερβάλλετε λίγο. Από τη στιγμή που η χώρα αναλαμβάνει τη σημαντικότερη αθλητική διοργάνωση, οφείλει να προσπαθήσει για το καλύτερο. Και τις λωρίδες προτεραιότητας να δώσει και να απαγορεύσει την κίνηση σε μερικά σημεία.

Για να μην πω την κορυφαία, παγκόσμια πολιτιστική διοργάνωση και πέσετε να με φάτε, αλλά τότε πείτε μου, ποιά είναι σπουδαιότερη; Η Eurovision με τον Σάκη;

Όπως πάντα οι έλληνες υπερβάλλουν. Σαν τρελλοί πανηγύριζαν όλοι όταν πήρε η χώρα τους Ολυμπιακούς, οι ίδιοι τώρα γκρινιάζουν. Κλασσικά πράγματα.

Και μην πείτε κάποιοι, "όχι, εγώ και τότε δεν πανηγύρισα, αλλά φώναξα ότι θα χρεωθούμε μπλα-μπλα", γιατί δεν θα σας πιστέψω. (εγώ δεν ασχολήθηκα, γιατί δεν ζούσα τότε στην Ελλάδα, χα χα, σας την έφερα).

Δείτε το πράγμα ψύχραιμα. Εγώ που είμαι λάτρης των αγώνων και ειδικότερα του στίβου, θα τους δω από την τηλεόραση, για άλλους λόγους όμως: διότι είναι πανάκριβοι και διότι δεν γουστάρω να με ψάχνουν από πάνω μέχρι κάτω για μία ώρα μέχρι να μπω πιο μέσα.

Και μην μιλάτε συνέχεια για τα φράγκα. Τι δεν κοστίζει στη ζωή που βρισκόμαστε; Και η τζούρα που τραβάς κοστίζει κάτι. Τι συζητάμε λοιπόν;

Ducklord, όταν θα γίνουν Ολυμπιακοί κομπιουτεράδων στην Αθήνα θα έχεις και εσύ την ξεχωριστή σου λωρίδα στους δρόμους. Ούτε οι αθλητές την έχουν πάντα. Μόνο στους Ολυμπιακούς και για 15 ημέρες, χαράς το πράγμα.

Παρ' ότι διαφωνώ με τον Νίκο σε αρκετά σημεία, καταλαβαίνω που χαίρεται με την ιστορία, Κι εδώ που τα λέμε, καλύτερα να χαίρεσαι παρά να λυπάσαι και να κλαίγεσαι. Δεν συμφωνείτε;

lazar
02-08-04, 01:39
Νικαετέ, απ' ό,τι έχω καταλάβει είσαι Εθελοντής.

Δεν καταλαβαίνεις ότι κάποιοι πολύ λίγοι έχουν βγάλει δισεκατομμύρια από τους αγώνες και εσύ σαν κορόιδο, είσαι εθελοντής;

Και όλα αυτά τα λέω με πολύ σεβασμό προς το πρόσωπό σου το οποίο άλλωστε εκτιμώ.

Επειδή έχω όρεξη για δικηγοροδιαβολιές, θα σου πω ότι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Αυτοί με τα δισεκατομμύρια είναι οι εταιρείες που αυτή είναι η δουλειά τους, δηλ. να προσφέρουν υπηρεσία και να τα 'κονομάνε, ενώ οι εθελοντές κάνουν το κέφι τους.

Παράδειγμα από το χώρο σου: κάθεσαι και φτιάχνεις how-to για τα Windows 2003 σε ένα forum (έστω adslgr) δεν παίρνεις φράγκο, ουσιαστικά όμως κάνεις ΔΩΡΕΑΝ διαφήμιση στην ποταπή και μισητή Microsoft, η οποία από τις πωλήσεις των Windows 2003 θα βγάλει επίσης δισεκατομμύρια. Γιατί το κάνεις λοιπόν; Κορόϊδο είσαι;

Ducklord
02-08-04, 01:54
Λαζάρ, η παράθεση γεγονότων δεν είναι υπερβολή. Είπα, απλώς, τι "με χαλάει" προσωπικά.

1. Δεν θα μπορώ να συναντήσω την κοπέλα μου ("κοπέλα", λέμε τώρα, αφού μετά απο 9 χρόνια και με αρραβώνες να έρχονται, δεν είναι "κάτι γενικό". Είναι σαν να λέμε "με εμποδίζουν απο το να δω τη γυναίκα μου"). Ακούγεται υπερβολικό, μα όταν έχεις δουλειά και σχολάς το απόγευμα, το να κάνεις απο 2 μέχρι και 6 ώρες διαδρομή είναι κάτι που, απλά, δεν έχεις το κουράγιο να το κάνεις. Ορισμένοι ίσως ένιωθαν τυχεροί ("2 εβδομάδες χωρίς τη γυναίκα, γουάου!"). Νοτ μη.

2. Δεν θα μου κοστίσουν οι αγώνες; Δεν τους πληρώνω εμμέσως και εγώ; Γιατί να ουρλιάζουμε για τον ΟΤΕ και την ΕΡΤ πως "είναι άδικο να τους πληρώνουμε για να μας τα τρώνε" μα για τους αγώνες να πρέπει να το δεχτούμε; Όπως δεν βλέπω ΕΡΤ, δεν ήθελα αγώνες. Με αναγκάζουν να πληρώσω διά της βίας για κάτι που δεν ήθελα; Γιατί να μη φωνάξω;

3. Αν δουλεύεις με κατιτίς παραπάνω απο το βασικό για 4 χρόνια και δίχως να έχεις αξιωθεί να βρείς δουλειά με καλύτερες συνθήκες - προϋποθέσεις, έλα και πες μου αν υπολογίζεις τα χρήματα που έχεις στην τσέπη και σκέφτεσαι προσεκτικά το που τα σκάς. Γιατί να μην ουρλιάξω για τα φράγκα όταν ναι μεν αυτά δεν είναι το σημαντικότερο στη ζωή (ναι, καλά, ζήσε χωρίς αυτά και μετά μίλα μου) μα είναι αυτό που εμένα πραγματικά μου λείπει για να μπορώ να κάνω ό,τι θέλω; Και δεν ζητώ κότερα και μεγαλεία - ίσως να μπορούσα να κάνω διακοπές για μια - δυό μέρες περισσότερο, αφού στο πενταήμερο τέλειωσε ο μισθός μου.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

lazar
02-08-04, 02:04
Ποιο τσογλάνι τολμάει να είναι κατά των Olympics;

Τους ξέρουμε: είναι οι ανεγκέφαλοι, οι πιτσιρικάδες, οι αναρχικοί, αυτοί που σπάνε το πολυτεχνείο, τα χουλιγκάνια που δεν αφήνουν τον κόσμο να πάει στο γήπεδο με τη γυναίκα του και τα παιδιά του, τα πρεζόνια, οι αληταράδες, τα τυπάκια που κλέβουν μπουφάν και κινητά, οι ανεπρόκοποι, οι τεμπέληδες, οι άπιστοι, οι ανθέλληνες, οι κουφιοκέφαλοι που ακούνε χέβυ μέταλ και μουσικές σαν σφυριές, η νεολαία που δεν σέβεται τίποτα και δεν είναι "όπως παλιά", οι αλβανοί (σ' αυτούς δεν μετρούνται οι νεκροί των υποδομών), αυτοί που κατεβάζουν mp3, αυτοί που κάνουν καταλήψεις για να χάσουν μάθημα, τα κωλόπαιδα με τις σούζες και τα πειραγμένα μηχανάκια και λοιποί.

Δεν είναι: οι νυκοκυραίοι που θα σκάσουν τα ευρώ τους για να πάνε στις ολυμπιάδα, αφού έχουν χάσει και το τελευταίο εγκεφαλικό κύτταρο βλέποντας Τατιάνα και ειδήσεις που δείχνουν πόσο καλά προετοιμασμένοι είμαστε για τους τρομοκράτες, αυτοί που βέβαια αγοράζουν ρούχα και τρόφιμα του χορηγού (μιας και χωρίς αυτά τρως πόρτα), αυτοί που έχουν φάει το παραμύθι την νέας εθνικής ιδέας (στην τελική θα μας μείνουν και τα έργα), αυτοί που φοβούνται μήπως γίνουμε εθνικώς ρεζίλι, αυτοί που πιστεύουν ότι θα διοργανώσουμε τους καλύτερους ολυμπιακούς αγώνες (σσ μέχρι να έρθουν οι επόμενοι), αυτοί που την επόμενη μέρα "θα γυρίσουν στις δουλειές τους".

Και ζήσαμε σκατά κι αυτοί πολύ καλύτερα.

Γιατί βρε παιδιά τέτοια υπερβολή; Όσοι γουστάρουν τους αγώνες δηλαδή είναι χαζοί, μικροαστοί, νοικοκυραίοι ή ό,τι άλλο, που βλέπουν Τατιάνα; Από που το βγάλατε αυτό; Ό,τι θέλετε λέτε, που καμμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα.

Αυτοί που πηγαίνουν δηλαδή στα ποδόσφαιρα τις Κυριακές τι είναι; Καλύτεροι από αυτούς που τους αρέσουν οι καταδύσεις, ο στίβος, η ξιφασκία, το βόλλεϋ;
Αυτοί που πλήρωσαν μια περιουσία για να δουν την εθνική στην Πορτογαλλία είναι καλύτεροι από αυτούς που θα πληρώσουν για να δουν τον Κεντέρη στον τελικό;

Μήπως δεν έχετε δει ποτέ σας αγώνες; Μήπως δεν έχετε αθληθεί ποτέ σας; Δεν το πιστεύω φυσικά, αλλά έτσι όπως τα λέτε, τι άλλο να καταλάβω;

lazar
02-08-04, 02:18
Δεν θα μπορώ να συναντήσω την κοπέλα μου ("κοπέλα", λέμε τώρα, αφού μετά απο 9 χρόνια και με αρραβώνες να έρχονται, δεν είναι "κάτι γενικό". Είναι σαν να λέμε "με εμποδίζουν απο το να δω τη γυναίκα μου")


Γιατί βρε παιδί δεν θα μπορείς να την δεις; Που, ...μέσ' στο ΟΑΚΑ μένει;

Καταλαβαίνω, θα είναι μια ταλαιπωρία, αλλά 15 ημέρες είναι. Θα έχει ξένους, θα σε ρωτάνε "where is olympic stadium?", δέστο κι εσύ χαβαλετζίδικα, σαν μια γιορτή. Γιορτή είναι άλλωστε. Και άσε τους άλλους να βγάζουν λεφτά. Έτσι είναι πάντα στις γιορτές, αυτοί που πουλάν τις μπύρες βγάζουν. Έ, εδώ πουλάνε coca-cola, τι να κάνουμε;

sdikr
02-08-04, 02:26
Μήπως δεν έχετε δει ποτέ σας αγώνες; Μήπως δεν έχετε αθληθεί ποτέ σας; Δεν το πιστεύω φυσικά, αλλά έτσι όπως τα λέτε, τι άλλο να καταλάβω;


Εγώ μια φορά πήγα στην ζωή μου σε γηπεδο, μπήκα μέσα στα επόμενα 2 λεπτά έμαθα οτι οι καρέκλες είναι σκληρές και πετάνε, 10 ράμματα αργότερα και απο τότε σε απόσταση ασφαλείας απο τα γηπεδα! (έπαιζε Αρης Παοκ τότε) :mrgreen:
Πάντως στους Ολυμπιακούς δεν θα πάω, οταν τους είχε η Αυστραλία έμενα 5 χιλ μακριά απο το στάδιο και πάλι δεν πήγα. Ο λόγος είναι οτι απλά δεν με "γεμίζει" Κανονικά θα έπρεπε να τους απαγορέυουμε σαν να τους αποκαλούν ολυμπιακούς γιατί μονο αυτό δεν είναι.
Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι η γνώμη μου.
Φιλικά

lazar
02-08-04, 02:33
sdikr, καμμία σχέση με ποδόσφαιρο. Είναι όλα τα αγωνίσματα, έχει τόση ποικιλία που στενοχωριέσαι γιατί δεν τα προλαβαίνεις όλα (όσα σε ενδιαφέρουν φυσικά). Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα τους παρακολουθείς από την τηλεόραση.
Αλλά η αίσθηση είναι στο live, φυσικά. Ακόμη και να μην ασχολείσαι, δύσκολα δεν θα γοητευτείς από το θέαμα και το συναγωνισμό. Ο αθλητισμός είναι μοναδική εμπειρία. Και όσα δισ. και να παίζονται, την ώρα που γίνεται η κούρσα μετράει μόνο η κόντρα. Αλλά, πρέπει να σου αρέσει, ασφαλώς.

sdikr
02-08-04, 02:37
sdikr, καμμία σχέση με ποδόσφαιρο. Είναι όλα τα αγωνίσματα, έχει τόση ποικιλία που στενοχωριέσαι γιατί δεν τα προλαβαίνεις όλα (όσα σε ενδιαφέρουν φυσικά). Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα τους παρακολουθείς από την τηλεόραση.

Αυτά όπως λές και εσύ τα βλέπω απο την τηλεόραση, και λόγο ώρων εργασίας ας είναι καλά το βιντεο!

akyros
02-08-04, 10:15
Τι σχεση εχει αν εχουμε αθληθει η οχι αληθεια???

Εδω μιλαμε για συμφεροντα και αλλα ωραια το οτι καποιοι αθλουνται για την Ελλαδα ειναι τιμη τους αυτοι ειναι οι μονοι πραγματικοι εθελοντες που πρεπει να υποστηριξουμε.Απο κει και μετα οπως λες γουσταρουν και το κανουν...
Ισως και να μην εχουν καταλαβει τι παιζει και νομιζουν οτι επιτελουν εργο για την Ελλαδα και αλλα τετοια.Για καποιες εταιριες επιτελουν εργο ομως αυτο μαλλον δεν το εχουν παρει ειδηση διοτι θα ειχαν φυγει απο εκει οπως εφυγαν αρκετοι.

Το οτι φτιαχνει καποιος ενα QA πχ δεν εχει καμια σχεση με το ολο concept του εθελοντισμου.Σε ενα φορουμ δεν εχουν τα μισα μελη συμφερον απο αυτο και τα αλλα οχι (π.χ.)
Ουτε νομιζω ολοι οι εθελοντες απλα να την βρισκουν και να δουλευουν.
Εχουν και αλλα ερεθισματα και πανε.
Και εγω καποτε δουλευα εργατης γραμμης στην ανακατασκευη μουσιακου τρενου στο τμημα Κερατεα-Λαυριο και οπως και αλλα 2 ατομα πηγαιναμε γιατι γουσταραμε το τρενο και θελαμε να δουμε κατι καλο.Βεβαια δεν επερνα δραχμη.
Μετα ομως ειδα οτι το ολο σχεδιο θα παραδιδοταν στον ΟΣΕ για εκμεταλευση και οι κυριοι που εκαναν την κατασκευη πηραν καβατζα τα μηχανηματα για την εταιρια τους.Εμεις? Ειμασταν οι ηλιθιοι της υποθεσης.

Κατι αντιστοιχο παιζει και εδω...

Παντα φιλικα
Σπυρος

supermario
02-08-04, 10:20
[/quote]


Αυτοί που πηγαίνουν δηλαδή στα ποδόσφαιρα τις Κυριακές τι είναι; Καλύτεροι από αυτούς που τους αρέσουν οι καταδύσεις, ο στίβος, η ξιφασκία, το βόλλεϋ;
[/quote]
Χμμμμ, ατυχές παράδειγμα διαλεξες να δωσεις... Αυτοι που πηγαινουν στα "ποδοσφαιρα" τις Κυριακες ειναι μετρημενοι πλεον. Αν διαβαζες εφημεριδες θα ειχες δει οτι τα εισητηρια μιας αγωνιστικης (χωρις ντερμπι) δεν ξεπερνουν τις 15.000 (και πολλα λεω...)

maria
02-08-04, 10:34
Nicoseagle, κι εγώ μαζί σου. Παρακολουθώ το θέμα στενά εδώ και 6 μήνες, έχω εισητήρια και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν μπόρεσα να πάω εθελόντρια...
Μαζί με όλα τα στραβά των ολυμπιακών, τα κόστη, τις ταλαιπωρίες, τις γκρίνιες, δεν άλλαξα γνώμη. Αν και από επαρχία, αυτά που έχουν γίνει στις ολυμπιακές πόλεις είναι πραγματικά αξιοθαύμαστα. Νέα γήπεδα, και υποδομές που δεν θα γίνονταν ούτε σε είκοσι χρόνια. Ναι ναι ξέρω με την τελευταία φράση είναι να κλαίς (που έπρεπε να έχουμε ολυμπιακούς για να γίνουν αυτά) αλλά είναι και να χαμογελάς γιατί μετά η ζωή σας θα γίνει πιο εύκολη. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται, όταν βγαίνετε για μπουζούκια (που λέει ο λόγος, ούτε εγώ κάνω τέτοια έξοδα) τα σκάτε και λέτε και "χαλάλι" και όταν πρόκειται για ένα εισητήριο των 10-15 € σας πιάνουν οι μιζέριες του στυλ: θα αντισταθούμε στα ιμπεριαλιστικά κατακάθια της κοκακολας (κι ας έχετε όλοι μια στο ψυγείο σας), και σας πιάνει το αναρχικό σας και το αντιδραστικό σας. Ούτε για το ασφαλιστικό δεν έκανε κανένας έτσι, που έπρεπε κιόλας.
Αντί λοιπόν να επικεντρώνεστε στο τι έχουν κάνει οι γνωστοί άγνωστοι τους ολυμπιακούς, γιατί δεν επικεντρώνεστε στο να τους κάνετε εσείς οι ίδιοι γιορτή?
Κάνατε καμιά βόλτα με τα πόδια στην Αθήνα? Πολύ θα ήθελα αυτές τις μέρες να είμαι ήδη εκεί και να δώ από κοντά αυτό (αλλά θα κάνω υπομονή μέχρι τις 26 :D )

yiapap
02-08-04, 11:08
Αν και από επαρχία, αυτά που έχουν γίνει στις ολυμπιακές πόλεις είναι πραγματικά αξιοθαύμαστα. Νέα γήπεδα, και υποδομές που δεν θα γίνονταν ούτε σε είκοσι χρόνια.
Τι λες βρε Μαρία; :evil:
"Αυτά που γίναν στις Ολυμπιακές πόλεις";;;
Για κάνε μια βόλτα στις Ολυμπιακές πόλεις να δεις ΤΙ (δεν) έγινε. Τι έγινε, που θα μείνει και θα εξυπηρετεί την πόλη και όχι το Μήτσο τον χοκεϊεπιχορτίστα και την παρέα του.

Τι έγινε (στην υπόλοιπη Ελλάδα) που θα μείνει και με ποιό κόστος; (για ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Ελλάδα)

Τα έχουμε ξαναπεί για το κόστος. Τον Απρίλιο τον υπολόγιζαν σε 2.270.000.000 € (ναι με όλα τα ψηφία), ΣΥΝ άλλα 5.000.000.000 € στα "παρελκόμενα" εκ των οποίων οι "Ολυμπιακές Πόλεις" εκτός Αθηνών θα πάρουν... ξέρετε πόσα.
Να μην ξανααναφέρω τον super-duper κόμβο της Ποσειδώνος που κόστισε όσο ολόκληρος ο προϋπολογισμός του Μετρο Θεσσαλονίκης (συν κάτι ψιλά).
Τα 2.270.000.000 (θα μου χαλάσει το '0' πλήκτρο) μπορούσαν να κάνουν ΜΜΜ σε ΟΛΕΣ τις μεγάλες Ελληνικές πόλεις, να ολοκληρώσουν την αναβάθμιση του σιδηροδρομικού δικτύου και με συνεισφορά από τα 5 να προχωρήσουν τα ατελείωτα (Εγνατία, Ιώνια κλπ.)

Αλλά ανεξάρτητα από το κόστος, θεωρώ υπερβολή να πάει ο μεροκαματιάρης πατέρας με το παιδάκι του που δεν έχει χρήματα να πληρώσει μπλουζάκι Φοίβου οριτζινάλε, (πλην όμως θέλει να πάει το παιδί του να δει το "μεγάλο γεγονός"),να τους σταματήσουν στην είσοδο και να τον κάνουν ρόμπα μπροστά στα μάτια του παιδιού του λόγω του faux!
Θεωρώ απαράδεκτο να μην μπορώ να βάλω το "Οβελιστήριο ο Μήτσος" μπλουζάκι μου επειδή ο Μήτσος δεν έτυχε να είναι Ολυμπιακός χορηγός.

Και μια ερώτηση: Αφού οι Ολυμπιακοί είναι σήμα κατατεθέν γιατί υπάρχει ο Ολυμπιακός;

Επίσης lazar, όταν το είπε εκείνο το "... is Athens" κόντεψα να σκοτωθώ με το έταιρο ήμισυ που τόλμησε να (φευ) πανηγυρίσει. Μη λες "όλοι χαρήκαμε". Κάποιοι γνωρίζαμε τι θα γίνει (εκτός ρεμούλας, κλεψιάς κτλ.κτλ. που βέβαια είναι, ακόμη και αυτά, αναμενόμενα συνεπακόλουθα)

(όπως καταλάβατε είμαι δαγκωτό Απόλλων Καλαμαριάς)

yiapap
02-08-04, 11:54
1. Δεν θα μπορώ να συναντήσω την κοπέλα μου ("κοπέλα", λέμε τώρα, αφού μετά απο 9 χρόνια και με αρραβώνες να έρχονται, δεν είναι "κάτι γενικό". Είναι σαν να λέμε "με εμποδίζουν απο το να δω τη γυναίκα μου"). Ακούγεται υπερβολικό, μα όταν έχεις δουλειά και σχολάς το απόγευμα, το να κάνεις απο 2 μέχρι και 6 ώρες διαδρομή είναι κάτι που, απλά, δεν έχεις το κουράγιο να το κάνεις. Ορισμένοι ίσως ένιωθαν τυχεροί ("2 εβδομάδες χωρίς τη γυναίκα, γουάου!"). Νοτ μη.
Συνεπώς:
Προχωράς με τους αρραβώνες, τη σπιτώνεις, βγαίνεις στο Alter και δηλώνεις "Οι Ολυμπιακοί μας ενώσανε, αν δεν ήταν οι αγώνες δε θα το τολμούσαμε"

maria
02-08-04, 11:59
yiapap, θα φτιάχνανε ποτέ το δρόμο Φοίνικα-Hyatt(διαπλάτυνση σε κάποια κομμάτια από 1+1 σε 3+3) γωνία με νέο κόμβο Αεροδρόμιο-δρόμος Χαλκιδικής αν δεν ήταν οι αγώνες? Θα ασφαλτόστρωναν τον περιφερειακό? (που κι αυτό όταν γινόταν όλοι γκρίνιαζαν για το μποτιλιάρισμα) Θα γινόταν ποτέ ο ανισόπεδος της Τούμπας?
Θα φτιάχνανε τα γήπεδα? (Που τους βάλανε στο γήπεδο της Καλαμαριάς μέχρι και φωτοκύτταρο στις αντρικές για να τρέχει το νερό όταν κ******νε και στον πρώτο αγώνα το σπάσανε. Μετά τους φταίει η πολιτεία γιατί δεν υποστηρίζει το πρωτάθλημα και την περιφέρεια!)
Και όσο για τα σιδηροδρομικά δίκτυα, μην ανησυχείς, από τα 10 πρώτα έργα ύψιστης σημασίας και επόμενα για χρηματοδότηση απο την ΕΕ τα 4 είναι στη Ελλάδα.
Ο μπαμπάς εκείνη τη μέρα που θα πάει το παιδάκι του στο γήπεδο να φροντίσει να του βάλει κανένα μπλουζάκι με τη σημαία. Το πρόβλημα μας δεν είναι οι (ομολογουμένως αποτυχημένες) μασκώτ.
Θυμηθείτε να υπολογίσετε και τον κινητό εξοπλισμό κόστους 140 εκ που θα διαμοιραστεί μετά τους αγώνες σε διάφορες υπηρεσίες της επαρχίας που έχουν έλλειψη εξοπλισμού...

lazar
02-08-04, 12:05
Νέα γήπεδα, και υποδομές που δεν θα γίνονταν ούτε σε είκοσι χρόνια. Ναι ναι ξέρω με την τελευταία φράση είναι να κλαίς (που έπρεπε να έχουμε ολυμπιακούς για να γίνουν αυτά) αλλά είναι και να χαμογελάς γιατί μετά η ζωή σας θα γίνει πιο εύκολη.


Δεν κατάλαβα; Με τα στάδια θα γίνει ευκολώτερη η ζωή μας; Ή εννοείς την Αττική Οδό, για παράδειγμα; Αν είναι έτσι, δεν τα έχουμε πει αλλού;

maria
02-08-04, 12:09
lazar, ναι αλλά μάλλον τα ξεχνάμε...

yiapap
02-08-04, 12:21
yiapap, θα φτιάχνανε ποτέ το δρόμο Φοίνικα-Hyatt(διαπλάτυνση σε κάποια κομμάτια από 1+1 σε 3+3) γωνία με νέο κόμβο Αεροδρόμιο-δρόμος Χαλκιδικής αν δεν ήταν οι αγώνες? Θα ασφαλτόστρωναν τον περιφερειακό? (που κι αυτό όταν γινόταν όλοι γκρίνιαζαν για το μποτιλιάρισμα) Θα γινόταν ποτέ ο ανισόπεδος της Τούμπας?

Από τα παραπάνω:
Φτιάξανε δρόμο για το αεροδρόμιο, ολοκληρώνοντας ΤΗ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ!!! Κοινώς μπορούσες να πας στο αεροδρόμιο αλλά όχι και να γυρίσεις. Πρέπει να ευχαριστώ τους Ολυμπιακούς που έκαναν το αυτονόητο;

Οι ανισόπεδοι τι σχέση έχουν με τους Ολυμπιακούς;

Η νέα ασφαλτόστρωση τι σχέση έχει με τους Ολυμπιακούς; Μήπως έχουν σχέση τα δεκάδες θανατηφόρα ατυχήματα; Για να μη σου πω ότι όταν σε 12 μήνες ξαναπεράσεις από την περιφερειακή, το οδόστρωμα θα είναι ακριβώς στα ίδια χάλια που ήταν, αφού όση άσφαλτο και να ρίξεις, όταν η υπόβαση είναι για τα μπάζα (στην κυριολεξία) θα ξαναγίνουν οι καθιζήσεις.

Αν το πας έτσι, να σου πω και την ολοκλήρωση της Δυτικής εισόδου, τη γέφυρα της Ποτίδαιας, τα νέα μίνι λεωφορεία κτλ.κτλ.
Δηλαδή τι περιμένεις; Ότι το 10+ % της Ελλάδας, η "πρωτεύουσα των Βαλκανίων" και όλα τα γνωστά θα έπρεπε να μην πάρει ένα € τα τελυταία 5 χρόνια;;; :shock:
Εγώ είπα ότι αν από τα 5.000.000€ συν το κρατικό πρόγραμμα επενδύσεων είχαν αποδώσει το 10% στη Θεσσαλονίκη και τα αντίστοιχα ποσά στις άλλες "Ολυμπιακές πόλεις", θα έτρεχα πρώτος εγώ να πάρω σειρά στους εθελοντές και πιθανών να πετούσα το Pepsi μπλουζάκι μου για ένα Coca Cola κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Όσο για τις επόμενες χρηματοδοτήσεις, έχω δει από αρκετά κοντά πως τα κονδύλια μετακινούνται από μέτρο σε μέτρο... Και πως η αναβάθμιση του σιδηροδρομικού δικτύου μπορεί να γίνει επέκταση του προαστιακού σε μια νύχτα. Έδω θα 'μαστε και θα δούμε...

maria
02-08-04, 12:28
Ναι, ναι ναι και ναι. Μήπως όμως το αυτονόητο για εμάς δεν είναι το αυτονόητο για τους κατέχοντες τη δύναμη να αποφασίσουν?
Μήπως λεω, οι ανισόπεδοι θα ολοκληρώνονταν σε 5 χρόνια από τώρα αν δεν ήταν οι ολυμπιακοί? Μήπως αντί για ασφαλτόστρωση του περιφερειακού θα πέρναγε απλά ένα ασφαλτάδικο να γεμίζει τις λακούβες?
Εγώ σου λέω ότι όχι 10 αλλά 20% άξιζε η Θεσσαλονίκη. Μήπως όμως άνευ ολυμπιακών δεν θα έπαιρνε ούτε 3(% βρε!)?

sdikr
02-08-04, 12:29
θα φτιάχνανε ποτέ το δρόμο Φοίνικα-Hyatt(διαπλάτυνση σε κάποια κομμάτια από 1+1 σε 3+3) γωνία με νέο κόμβο Αεροδρόμιο-δρόμος Χαλκιδικής αν δεν ήταν οι αγώνες? Θα ασφαλτόστρωναν τον περιφερειακό? (που κι αυτό όταν γινόταν όλοι γκρίνιαζαν για το μποτιλιάρισμα) Θα γινόταν ποτέ ο ανισόπεδος της Τούμπας?
Θα φτιάχνανε τα γήπεδα? (Που τους βάλανε στο γήπεδο της Καλαμαριάς μέχρι και φωτοκύτταρο στις αντρικές για να τρέχει το νερό όταν κ******νε και στον πρώτο αγώνα το σπάσανε. Μετά τους φταίει η πολιτεία γιατί δεν υποστηρίζει το πρωτάθλημα και την περιφέρεια!)

Η ερώτηση θα έπρεπε να είναι, γιατί έπρεπε να γίνουν οι αγώνες για να τα φιάξουν όλα αυτά.

Και γιατί έπρεπε να δώσουν για την στέγη του σταδιού εκείνο το τσουχτερό ποσό όταν ακόμα μερικοί στην Αθήνα δεν έχουν πραγματική στέγη πάνω απο το κεφάλι τους;
Είδα οτι αναφέρεσε στα εισητήρια των 10-15 ευρώ, ξέχασες να αναφερθείς στα ακριβότερα (750 για την τελετή εναρξης!) ή για το ότι εσυ θα πληρώσεις 10-15 για να πάς να καθήσεις τερμά πίσω ενώ οι "guest's" θα μπούν σε κάτσε καλά θέσεις μαζί με τις οικόγενειες τους και τους μπράβους for free!! (το οποίο free θα το πληρώσουμε εγώ, εσύ και οι υπόλοιποι


Φυσικά η γκρίνια can go on and on και είμαι και λίγο γκρινιάρης! :shock:

aesir
02-08-04, 12:32
Τα γήπεδα να δω τι θα τα κάνουν μετά με το τεράστια έξοδα συντήρησης που έχουν... :roll:

lazar
02-08-04, 12:32
Πάντως, maria, η λογική που λέει ότι, οι Ολυμπιακοί Αγώνες καλώς έγιναν γιατί διαφορετικά δεν θα είχαμε τους δρόμους είναι εσφαλμένη. Παρομοίως λειτουργεί ο ισχυρισμός ότι, με τον πόλεμο στο Ιράκ βρήκαν δουλειά κάποιοι στις ΗΠΑ, αφού αυξήθηκε η παραγωγή της χώρας με την παραγγελία οπλικών και άλλων συστημάτων.

Σαν προτάσεις είναι και οι δύο αληθείς, θα μπορούσαν, ωστόσο, να γίνουν τα έργα υποδομής (εγώ διαφωνώ και με το "υποδομής", παρεμπιπτόντως, γιατί δεν υπάρχει τέτοια βιομηχανία στην Αττική που να δικαιολογεί την ύπαρξη των δρόμων αυτών - άλλη ιστορία πονεμένη) χωρίς τους αγώνες, όπως ακριβώς να βρουν δουλειά κάποιοι άνθρωποι χωρίς να πρέπει να φτιάχνουν όπλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.