PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ .



sidi
25-02-07, 14:03
Ειτε το θελουμε ειτε οχι , η αιμοδοσια μπορει να υλοποιηθει σχεδον απο ολους μας .

Αυτο που με φορτιζει αρνητικα , καθε φορα που εισερχομαι στο σημειο υποδοχης αιμοληψιας , ειναι ,τα προσωπα των υπευθυνων .

Λειπει το χαμογελο .

Ειναι τοσο δυσκολο, να υπαρχουνε σε αυτες τις εαυαισθητες θεσεις μονάχα άτομα , που χαμογελανε και που νιωθουνε την εργασια αυτην ,ως παρα πολυ σημαντικη ;;;

Βεβαια προσωπικα συνεχειζω την εθελοντικη αιμοδοσια ,παροτι υπαρχει αυτο το εμποδιο .

opimis
28-02-07, 17:52
@sidi
Μπες εσύ στο χώρο της αιμοδοσίας με χαμόγελο, μιας και είσαι εθελοντής αιμοδότης και δεν νομίζω να εντοπίσεις ξανά αρνητικότητα.

Γενικά οι χώροι των κέντρων αιμοδοσίας στα νοσοκομεία (τουλάχιστον όσα εγώ έχω επισκεφτεί), έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια, αλλά και η αντιμετώπιση του προσωπικού στον εθελοντή αιμοδότη είναι πολύ φιλική. Βέβαια υπάρχουν κι εξαιρέσεις, αλλά πιστεύω ότι είναι ελάχιστες και σε καμία περίπτωση δεν είναι λόγος να σταματήσει κάποιος την εθελοντική αιμοδοσία. :oneup:

sidi
01-03-07, 13:42
Για να σταματησω να δινω αιμα σε καθε ασεινηδητο συνανθρωπο μου ,που το χρειαζεται διχως βεβαια να το παραδεχθει , πριν το χρειαστει , θα πρεπει να με επαναφερει και παλι καποιος , η κατι στην αδιαφορια για τον συνανθρωπο .

Προς το παρων χαμογελαω και αφηνω την υποδοχη εθελοντικης αιμοδοσιας , να με αρμεγουνε .

Αλωστε καποιοι αλλοι , εκμεταλευονται την ανεχεια μου , κατα πολυ ποιο ασυνειδητα .

Η ουσια ειναι τι κανουμε ( κοινη ενοτητα = κοινοτητα ) , για να να υπαρχουνε μονο χαμογελα , τουλαχιστον στην υποδοχη αιθελοντικης αιμοδοσιας ,αυτην την στιγμη ;;;

Εγω προτεινω , να μετατραπει η κρατικη μεριμνα για εθελοντικη αιμοληψια ,σε ιδιωτικη .


Αυτο βεβαια απαιτει τον αιωνα του .:rolleyes:

immortal1979
01-03-07, 14:38
sidi εγω προσωπικα με τις συριγγες δεν τα παω καλα, μονο στο στρατο ειχα δωσει 2 φορες για να παρω αδεια και να φυγω απο εκει μεσα. Καλο ειναι να δινεις αλλα αν η βελονα "κωλωνει" πολλους.

manoulamou
01-03-07, 20:03
Σε καποιους τομεις ευαισθητους τοσο σαν την υγεια, δεν θα ηθελα να βλεπα καθολου ιδιωτες
ομως σε μια ελευθερη αγορα δεν μπορεις και να τους αποκλεισεις:hmm:
Στην Ελλαδα του σημερα, ειδικα στην αιμοδοσια δεν θα τους εμπιστευομουν καθολου!
Και φυσικα δεν αναφερομαι σε ιδρυματα που θα λειτουργουσαν πχ
οπως το Χαμογελο του Παιδιου!:) αλλα σε καθαρα ιδιωτικες κλινικες....

KLG
01-03-07, 21:12
sidi εγω προσωπικα με τις συριγγες δεν τα παω καλα, μονο στο στρατο ειχα δωσει 2 φορες για να παρω αδεια και να φυγω απο εκει μεσα. Καλο ειναι να δινεις αλλα αν η βελονα "κωλωνει" πολλους.

Καλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την εθελοντική αιμοδοσία. Πουλάς το άιμα σου με αντάλλαγμα 4 μέρες παλιοάδεια. Μόνο και μόνο αυτή η συναλλαγή με ενοχλεί. Δηλαδή με την ίδια λογική θα έδινες ένα νεφρό για απαλλαγή?

Τέσπα, για να μην το παίζω και υπεράνω, υπάρχει πάντα η λύση να δώσεις αίμα και να τους πεις να βάλουν την "τιμητική" τους όπου γουστάρουν :p Kάτι που δεν έκανα λόγω φοβίας με τις βελόνες. Εδώ δεν τους καθόμουν στο κέντρο να μου πάρουν αίμα. Οι άχρηστοι παλεύαν να μου πάρουν αίμα στο όρθιο, με εμένα να κρατάω το χέρι μου, επειδή δεν υπήρχαν άδειες ειδικές καρέκλες.

Τέσπα πάντως το σκέφτομαι να αρχίσω να δίνω αίμα εδώ, μιας και τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να με ψήνει ένας φίλος που ήταν χρόνια αιμοδότης στον Καναδά. Άντε να δούμε ποτε θα κλείσω 1 εβδομάδα χωρίς να πιώ :whistle:

opimis
02-03-07, 01:24
...Τέσπα πάντως το σκέφτομαι να αρχίσω να δίνω αίμα εδώ, μιας και τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να με ψήνει ένας φίλος που ήταν χρόνια αιμοδότης στον Καναδά. Άντε να δούμε ποτε θα κλείσω 1 εβδομάδα χωρίς να πιώ :whistle:

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις μια εβδομάδα, μπορείς να δώσεις αίμα ακόμα κι αν έχεις πιει την προηγούμενη μέρα, αρκεί να ήταν με μέτρο.
Δεν μπορούν να δώσουν αίμα οι αλκοολικοί

sidi
04-03-07, 14:24
Αυτην την στιγμη δινει εθολοντικα αιμα , οποια ανθρωπινη διανοια εχει συλαβει την ουσια του θεσμου της δωρεας αυτης .

Ας υποθεσουμε , οτι καποιος δεν ειναι εθολοντης αιμοδοτης και του συμβαινει ενα ατυχημα .
Τον εισαγουνε σε μια κλινικη, οπου πρεπει κατεπειγοντως , να του δωθει αιμα .

Ελεγχουνε τα στοιχεια του και διαπυστωνουνε , οτι δεν ειναι εθελοντης αιμοδοτης .
Επικοινωνουμε με τους συγγενεις του και ολοι τους εχουνε φοβια της βελονης .

Αυτος ο ανθρωπος , δεν θα πρεπει να αφαιθει στην τυχη του και ενοω αυτην που συνειδητα , η ασυνειδητα επελεξε στην ζωη του .
Ενοω να μην του δοθει αιμα ,απο τους εθολοντες αιμοδοτες και να υποκυψει στα τραυματα του .

Αυτο θα ητανε αδικο , η απολυτα σωστο ;;;

opimis
05-03-07, 18:35
@sidi
Φίλε μου, ο ευσυνείδητα εθελοντής αιμοδότης είναι αλτρουιστής, δεν τον ενδιαφέρει ποιος είναι αυτός που θα βοηθήσει δίνοντας το αίμα του.
Πρέπει να σεβόμαστε οποιονδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να δώσει αίμα. Δικαίωμα στην ζωή έχουν όλοι, ακόμα κι αυτή που ευσυνείδητα δεν θέλουν, αλλά μπορούν να δώσουν αίμα.

Να εύχεσαι να είσαι υγιής για πολλά χρόνια ακόμα και να βοηθάς τον άνθρωπο που θα έχει την ανάγκη σου! :oneup:

evantigger
06-03-07, 03:02
Ειτε το θελουμε ειτε οχι , η αιμοδοσια μπορει να υλοποιηθει σχεδον απο ολους μας .

Αυτο που με φορτιζει αρνητικα , καθε φορα που εισερχομαι στο σημειο υποδοχης αιμοληψιας , ειναι ,τα προσωπα των υπευθυνων .

Λειπει το χαμογελο .

Ειναι τοσο δυσκολο, να υπαρχουνε σε αυτες τις εαυαισθητες θεσεις μονάχα άτομα , που χαμογελανε και που νιωθουνε την εργασια αυτην ,ως παρα πολυ σημαντικη ;;;

Βεβαια προσωπικα συνεχειζω την εθελοντικη αιμοδοσια ,παροτι υπαρχει αυτο το εμποδιο .
Μάλλον στην περίπτωση θα έπεσες. Όσες φορές έχω πάει για αιμοδοσία οι νοσοκόμες είναι λίγο πολύ γνωστές οπότε και συζητησούλα υπάρχει και ωραίο κλίμα γενικά, πάρε και κανέναν φίλο μαζί και θα περάσετε τέλεια... και θα κάνετε κι ένα καλό...

David
24-04-07, 10:04
Έχω δώσει άπειρες φορές αίμα, είμαι και ξένος, έχω δώσει για συναδέλφους, για περιστατικά άγνωστα, περασμένη Παρασκευή πήγα να δώσω αιμοπετάλια, δεν έδωσα διότι έδωσε κάποιος άλλος και θα δώσω αργότερα.

Θέλω να σας πω κάτι απλό, όπως λέγατε για τις φάτσες που έχουν στης υπηρεσίες αιμοδοσίας, τα συνάντησα και εγώ και σκέφτηκα, αυτοί οι άνθρωποι έχουν δικά τους προβλήματα, μπορεί στο σπίτι τους, μπορεί με τους συναδέλφους, χίλια δύο πράγματα. Γιατί να κρίνουμε τον διπλανό μας όταν εμείς πάμε με σκοπό να δώσουμε κάτι τόσο πολύτιμο στον τυχαίο διπλανό μας ή σε κάποιο γνωστό, δεν βλέπω καθόλου τα πράγματα από την θρησκευτική όψη μα τελείως ανθρώπινα, θα δώσεις αίμα με την σκέψη ότι κάποια μέρα θα σωθεί κάποιος, εάν μπαίνεις μ’αυτή την σκέψη μέσα σου αποκλείετε να βλέπεις την φάτσα του υπαλλήλου!
Τέλος πάντων, ο σκοπός είναι να βρούμε μέσα στα κακά πράγματα τα καλά, μην περιμένετε να δώσετε κάτι για να πάρετε κάτι, φαίνεται ότι η θεωρία «δίνω για να πάρω» δεν υπάρχει, δίνεις επειδή πρέπει η επειδή θέλεις να δώσεις..

@ ADSLgr.com All rights reserved.