PDA

Επιστροφή στο Forum : Mini dslams και εναλλακτικοί.



africa_twin
13-02-14, 14:41
Στην περιοχή μου πριν 8-9 μήνες μπήκαν mini dslams από τον ΟΤΕ. Πριιν 1-2 μήνες όπως έμαθα ενεργοποιήθηκαν.
Την προηγούμενη βδομάδα πήγα σε γειτονικό σπίτι φίλου με ΟΤΕ σύνδεση και είδα ότι κλειδώνει 19-20 mbps με att 15db
Εγώ αντίστοιχα με Wind είμαι με att 45 και κλειδώνω με το ζόρι 7 mbps (χωρίς τις αλχημείες με το πείραγμα του snr στο Netgear) πράγμα που σημαίνει ότι οι εναλλακτικοί συνδέονται με τα κεντρικά του ΟΤΕ (3km περίπου) ενώ ο ΟΤΕ συνδέει τους πελάτες του στα mini dslams και απολαμβάνουν σχεδόν τα μέγιστα της γραμμής... Πόσο νόμιμο είναι αυτό; Οι εναλλακτικοί δεν πληρώνουν ενοίκιο στον ΟΤΕ και οι πελάτες τους δεν πρέπει να απολαμβάνουν τα ίδια αγαθά με τους πελάτες του ΟΤΕ; Έκανα ανάλογη ερώτηση στη Wind και είχαν βαθιά μεσάνυχτα για την ύπαρξη των mini dslams. :down:
Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;

valen_gr
13-02-14, 14:50
Οι εναλλακτικοί δεν πληρώνουν ενοίκιο στον ΟΤΕ και οι πελάτες τους δεν πρέπει να απολαμβάνουν τα ίδια αγαθά με τους πελάτες του ΟΤΕ;

εάν απαντήσεις στο ερώτημα για ποιο πράγμα πληρωνουν ενοικιο στον ΟΤΕ, θα έχεις και την απάντηση σου.

africa_twin
13-02-14, 14:55
δεν ξέρω γι αυτό ρωτάω... αν έχεις κάποια απάντηση έγκυρη με χαρά θα την διαβάσω... :)

sdikr
13-02-14, 17:32
Στην περιοχή μου πριν 8-9 μήνες μπήκαν mini dslams από τον ΟΤΕ. Πριιν 1-2 μήνες όπως έμαθα ενεργοποιήθηκαν.
Την προηγούμενη βδομάδα πήγα σε γειτονικό σπίτι φίλου με ΟΤΕ σύνδεση και είδα ότι κλειδώνει 19-20 mbps με att 15db
Εγώ αντίστοιχα με Wind είμαι με att 45 και κλειδώνω με το ζόρι 7 mbps (χωρίς τις αλχημείες με το πείραγμα του snr στο Netgear) πράγμα που σημαίνει ότι οι εναλλακτικοί συνδέονται με τα κεντρικά του ΟΤΕ (3km περίπου) ενώ ο ΟΤΕ συνδέει τους πελάτες του στα mini dslams και απολαμβάνουν σχεδόν τα μέγιστα της γραμμής... Πόσο νόμιμο είναι αυτό; Οι εναλλακτικοί δεν πληρώνουν ενοίκιο στον ΟΤΕ και οι πελάτες τους δεν πρέπει να απολαμβάνουν τα ίδια αγαθά με τους πελάτες του ΟΤΕ; Έκανα ανάλογη ερώτηση στη Wind και είχαν βαθιά μεσάνυχτα για την ύπαρξη των mini dslams. :down:
Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;

Αν δεν κάνω λάθος, τιμές για σύνδεση στα Καφαο ο ΟΤΕ έχει βγάλει στην χονδρική, οπότε;

kmpatra
17-02-14, 16:31
το ιδιο πράγμα πάντως γίνεται παντού,οι εναλλακτικοί δεν μπαίνουν στα mini dslam του οτε εκτος αν το ζητήσουν (με το αζημίωτο) και οι ίδιοι (και -υπόθεση δική μου - αν χωράνε). Γνωστός μου στην Αθήνα με on επαιρνε ιντερνετ απο κέντρο χιλιόμετρα μακριά,ενώ η γειτονιά με οτε έπαιρνε από κοντινότερο dslam.

propor
23-02-14, 01:20
Ο ΟΤΕ έχει τοποθετήσει τα mini dslams για να καλύψει απομακρυσμένες περιοχές από τα Α/Κ. Προφανώς και θα τοποθετηθούν εκεί μόνο οι πελάτες του. Άλλωστε γι' αυτούς τα τοποθέτησε. Οι εναλλακτικοί πληρώνουν για το χαλκό (last mile) και ειναι λογικό να μην έχουν πρόσβαση σε αυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.