PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση της ταχύτητας στα 6, μετά από μεταφορά στα νέα καφάο VDSL... Ισχύει για όλους?



dimkasta
14-02-14, 14:46
Βρίσκομαι στο Χαλάνδρι στην περιοχή του Υγεία και μέχρι τώρα συγχρόνιζα στα 12Mbit.
Τελευταία έχουν αρχίσει και περνάν οπτικές και νέα καφάο στην περιοχή για το VDSL και ήμουν αρχικά χαρούμενος γιατί επιτέλους θα δω VDSL.

Το πρόβλημα ξεκίνησε μερικές μέρες πριν, όταν ξαφνικά το ADSL μόντεμ μου ξεκίνησε να συγχρονίζει στα 6.

Άνοιξα κλίση, ήρθαν με τη σειρά να μετρήσουν η HOL στο σπίτι, o OTE μόνος (αρνούμενος ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι παίζω στα 10Mbit), ξανά η HOL για να διαπιστώσει και πάλι τα 6, και μετά συνδυαστικά HOL και ΟΤΕ.

Τελικά αποφάνθηκαν ότι δεν μπορώ να συγχρονίσω παραπάνω εξαιτίας του hardware στο κέντρο.

Τελικά η κοπέλα από τη HOL μου είπε αν θέλω να ζητήσω διακοπή, κάτι που προφανώς αρνήθηκα μιας και το Internet είναι και εργαλείο δουλειάς για μένα.

Φυσικά ζήτησα εγγράφως την τελική απάντηση, την οποία και θα προωθήσω με καταγγελία εναντίον της HOL αφού διαφημίζει και πουλάει υπηρεσία που εγγράφως πλέον θα αποδεικνύεται ότι δεν μπορεί να παρέχει. Αυτό το "Mέχρι 24" ποιός απατεώνας το σκεφτηκε και ποιός απατεώνας το επιτρέπει?

Δηλαδή πάς στον κρεοπώλη και σου λέει 20 ευρώ για μέχρι ένα κιλό κρέας, αλλά μπορώ να σου δώσω μέχρι 250gr γιατί πάει μόνο μία σακούλα ανά πελάτη και είναι μικρές οι σακούλες μας... Θέατρο του παραλόγου... Ναι οκ τα έχουν γραφτεί πολλές φορές... μην το κάνουμε πάλι θέμα. Απλά γκρινιάζω.

Ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι μιας και είναι συμφέρονται που προστατεύονται, αλλά καμιά συμβουλή μέχρι να ενεργοποιηθεί το VDSL?

Vitruvian78
14-02-14, 16:46
Δυστυχώς συμβουλή δεν υπάρχει εφόσον έχεις ψαχτεί τόσο καλά με hol και ΟΤΕ. Προφανώς έχει χτυπηθεί κάποιο καλώδιο στην περιοχή σου, απο εργασίες και έχουν επιρρεαστεί οι συνδεσεις. Η τεχνολογία adsl λειτουργεί κατα τον ίδιο τρόπο σε ολο τον κόσμο και εχει τις ίδιες αδυναμίες παντού. Απλά σε αρκετές πολιτισμένες χώρες, οι πάροχοι έχουν ήδη κάνει κάτι ώστε να βελτιώσουν την εμπειρία του καταναλωτή με βελτιώσεις αναβαθμίσεις στα δίκτυα τους. Στην Ελλάδα απλώς μιλάμε εδώ και 5-6 χρόνια για το vdsl. Ίσως όταν συμπληρωθεί η δεκαετία, κάτι να δούμε. Κατι που μπορεις να κανεις είναι να ζητήσεις απο τη hol να σου κατεβάσει το SNR στα 9. Αν δεν το έχουν κάνει ήδη, αυτό ίσως σου ανεβάσει κάπως την ταχύτητα, όχι πολλά πράγματα ωστόσο....

dimkasta
14-02-14, 16:56
Κατι που μπορεις να κανεις είναι να ζητήσεις απο τη hol να σου κατεβάσει το SNR στα 9. Αν δεν το έχουν κάνει ήδη, αυτό ίσως σου ανεβάσει κάπως την ταχύτητα, όχι πολλά πράγματα ωστόσο....

Η ταχύτητα είναι κομμένη από το hardware στο καφάο του ΟΤΕ και όχι λόγω καλωδίου ή εγκατάστασης. Το καλώδιο μετράει για 12Mb άνετα όπως και πρίν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.