PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικό black out της Otenet



Σελίδες : [1] 2

geo7
25-02-07, 23:48
Τι έγινε ρε παιδιά? πέσαμε? :evil:
Πήρα τηλεφωνο στο 8011135555 και λέει έχει πεσει το adsl σε ολη την ελλαδα? :shock:

dtzgr
25-02-07, 23:52
Γύρω στις 21:50 η σύνδεσή μου διακόπηκε. Ήταν η πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο. Παρά τις επανειλημμένες προσπάθειες, η επανασύνδεση ήταν αδύνατη. Η τεχνική υποστήριξη ενημερώνει με ηχογραφημένο μήνυμα ότι:

"Δεν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης στο δίκτυο της Οτενετ λόγω τεχνικού προβλήματος για τις συνδέσεις ADSL, PSTN και ISDN σε ολόκληρη την Ελλάδα. Το τεχνικό τμήμα εργάζεται για την κατά το δυνατό συντομότερη αποκατάσταση της βλάβης..."

Μέχρι και τώρα, μία ώρα αργότερα, η διακοπή συνεχίζεται. Φαίνεται ότι υπήρξε σοβαρό πρόβλημα -- γενικό black out. Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε από τι προκλήθηκε...

YiannisP
25-02-07, 23:52
Το πρωι ειχε πεσει εδω. Τωρα αν ειναι Πανελλαδικο προβλημα δεν ξερω. Εγω εκανα ενα reset στο router και επανασυνδεθηκα (ισως να ταν συμπτωση?)

mikeone
25-02-07, 23:53
http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=79772

g_kor
25-02-07, 23:53
Εγώ πριν 1 λεπτό κατόρθωσα να μπώ μετα απο πολλές προσπάθειες...
Τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο με την ΟΤΕΝΕΤ...
Κάτι πρέπει να κάνουν κατεπειγώντος !!!

telnet05
25-02-07, 23:54
Και εδω το ιδιο, για κανα μισαωρο ημουν εκτος. Τωρα κανονικα.:hmm: :hmm:

Νικαετός
25-02-07, 23:55
Όλα οκ τώρα!

sivadws2
25-02-07, 23:57
Up again!!
Ακριβώς μια ώρα PPPoE error....

Alexander_T
26-02-07, 00:01
Κι εγώ το ίδιο, ούτε με dialup δεν έμπαινε...

geo7
26-02-07, 00:01
Eντάξει κυριλέ :oneup:
Ευτυχώς δεν κράτησε πολύ :)

demollyon
26-02-07, 00:05
Δεν ήταν πανελλαδικά. Μόνο στην Αθήνα.

swtos_swtos
26-02-07, 00:06
Ξανάπεσε ο ΟΤΕΝΕΤ σε ΟΟΟΟΟληηηη την Ελλάδα Adsl, pstn isdn.
Ελάχιστες γραμμές δουλεύουν.
Αυτοί πάντως μας δουλέυουν .....

(Ο ΟΤΕ δουλεύει .. περιέργως)

Κλειστό και το help desk .

Αντε να το κλείσουν το μαγαζί μια ώρα αρχίτερα.... ή είναι μεθοδευμένα τα πράγματα ???

Είναι 22.30 και το πρόβλημα παραμένει. ....

Ρε μπουρλότοοοοοοοοοοοο
΄
Είναι 11.09 και μάλλον το φτιάξανε ....

:clap: :clap:

Asteris
26-02-07, 00:06
Μιά χαρά disconnect για μισή ώρα έφαγα και γω εδώ Θεσσαλονίκη...

NUTSIS
26-02-07, 00:10
Και Κερκυρα τα ιδια.
Για να μην λετε οτι Ελλαδα ειναι μονο η Αθηνα.:whistle:

matelas
26-02-07, 00:10
Και εδώ Ναύπακτο είμουν εκτός για 5 λεπτά περίπου, έναν φίλος μου περισσότερο από 5, τώρα όλα καλά.

dtzgr
26-02-07, 00:10
Δεν ήταν πανελλαδικά. Μόνο στην Αθήνα.

Παντού ήτανε... Εγώ είμαι στην Πάτρα και με πέταξε... Μετά δεν μπορούσα να μπω. Εξάλλου, το ίδιο το μήνυμα της οτενετ ανέφερε αδυναμία σε ολόκληρη την Ελλάδα και για όλα τα είδη γραμμών (adsl, pstn, isdn). Γενικό blackout.

anon
26-02-07, 00:11
Eγω απο Θεσσαλονίκη δεν είχα πρόβλημα. Το ρουτεράκι μου δεν έδειξε να έκανε κάποια διακοπή. Μέχρις στιγμής τουλάχιστον....

sivadws2
26-02-07, 00:11
Δεν ήταν πανελλαδικά. Μόνο στην Αθήνα.

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..... δεν θα μας παίρνετε μέχρι και τα disconnects....:rofl: :rofl:

cynic
26-02-07, 00:11
Κατω και δω καμια ωρα περιπου.Ειχε πεσει και το πρωι αλλα δεν ξερω για ποση ωρα,

pan05
26-02-07, 00:13
Μια ώρα εκτός, περιοχή Θεσσαλονίκη.

Καμιά ανακοίνωση λέτε να παίξει; Που τις βγάζουν συνήθως (αν βγάζουν);

Gordito
26-02-07, 00:14
Ρε παιδια μηπως εχει σχεση με αυτο?
authentication failure (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=76740)

dtzgr
26-02-07, 00:17
Ρε παιδια μηπως εχει σχεση με αυτο?
authentication failure (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=76740)

Μπορεί, αλλά το πρόβλημα ήταν και γενικότερο (αφορούσε σε όλα τα είδη γραμμών - pstn, isdn, adsl) αλλά και σοβαρότερο (εκτός από το ότι δεν επέτρεπε τη σύνδεση, πέταξε έξω και πάρα πολλούς χρήστες που ήταν εκείνη την ώρα συνδεδεμένοι).

ph4nt0m
26-02-07, 00:18
Είμαι online από το μεσημέρι χωρίς disconnect... Αν και μίλησα με άτομο που είναι στο ίδιο dslam και δεν μπορούσε να κάνει σύνδεση.

dtzgr
26-02-07, 00:20
Είμαι online από το μεσημέρι χωρίς disconnect... Αν και μίλησα με άτομο που είναι στο ίδιο dslam και δεν μπορούσε να κάνει σύνδεση.

Συνδέεσαι με "Διοδος"; Οι χρήστες του ΔΙΟΔΟΣ δεν είχαν πρόβλημα, γιατί συνδέονται με άλλο δίκτυο και όχι με αυτό της οτενετ. Πρόβλημα είχαν οι "κανονικοί" (αν μπορεί κανείς να τους χαρακτηρίσει έτσι) χρήστες της οτενετ.

tsaros
26-02-07, 00:22
Και εγω επεσα απο θεσσαλονικη γυρω στις 10 αποσυνδεθηκε και πριν λιγο επανηλθε
στην αρχη νομιζα οτι ειναι το σπαστικο το authentication failure που κανει η οτενετ αλλα αυτο μετα απο 5 λεπτα το πολυ μπαινει τωρα τιποτα

παλι καλα που τωρα μπηκε
ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ:evil:

nikgr
26-02-07, 00:26
Εντάξει ρε παιδιά.
Έπεσε μισή ώρα και λες και τί έγινε...
Διάβασα "Γενικό blackout" και είπα κι εγώ πόσες μέρες διακοπή θα υπήρξε...
Ούτε το ρεύμα να κοβότανε...

Κυριακές συνήθως κάνουν εργασίες και το κόβουν. Κι εγώ την προηγούμενη βδομάδα είχα μια ώρα διακοπή λόγω ΟΤΕ τελικά και όχι forthnet.
Να πέσουμε να τους φάμε για όλα τα άλλα ναι. Όχι όμως και για μια μισάωρη διακοπή...

theflame_adsl
26-02-07, 00:26
Ζωγράφου μια από τα ίδια.
Εκτός για 1-1,5 ώρα περίπου.
Γνωστός από Καβάλα μια από τα ίδια.

Palmos
26-02-07, 00:30
Ν.Κοσμο μια απο τα ιδια:whistle:

lfotopoulos
26-02-07, 00:37
Και μένα επανήρθε, αλλά για μετρήστε λίγο ταχύτητα. Εμένα έπεσε στα μισά, από 1024 όλα τα speed test βγάζουν γύρω στα 500 :lol:

PunkBuster
26-02-07, 01:04
Εγώ πάντως Λάρισα DSLAM Μεταμόρφωσης ήμουν offline 1,5 ώρα!!!!! Και τώρα το Internet σέρνεται, πολύ lag ακόμα και για σελίδες και χαμηλές ταχύτητες(p2p δεν έχω ανοιχτό).

IneL
26-02-07, 01:06
Εμένα απο την άλλη αυτή τη στιγμή δείχνει καλά αποτελέσματα το τεστ ταχύτητας για τη γραμμη που έχω (768/192)
Επίσης τα pings προς otenet.gr που ολες τις προηγούμενες μερες ήταν απελπιστικά (>1000ms !!) τώρα είναι φυσιολογικά (10-14ms). Δεν θα κρατήσει για πολυ ομως...:(

wintech2003
26-02-07, 01:09
Και Θεσσαλονίκη DSLAM Ροσταν, τα ίδια...

Καμια ωρα διήρκησε η διακοπή.

Minotavrs
26-02-07, 01:20
Παλι καλα να λεμε !!

είχα και seedarisma στην μέση και παραλιγο να κατηγορηθώ για πιστολι :p

anon
26-02-07, 01:27
Kαι εγώ βιάστηκα να μιλήσω. Και μένα με πέταξε έξω....

ph4nt0m
26-02-07, 01:30
Συνδέεσαι με "Διοδος"; Οι χρήστες του ΔΙΟΔΟΣ δεν είχαν πρόβλημα, γιατί συνδέονται με άλλο δίκτυο και όχι με αυτό της οτενετ. Πρόβλημα είχαν οι "κανονικοί" (αν μπορεί κανείς να τους χαρακτηρίσει έτσι) χρήστες της οτενετ.

Όχι Conn-x έχω.

kadronarxis
26-02-07, 01:37
Από ότι φαίνεται, είμαι ο μόνος που δεν αποσυνδέθηκε.....χεχεχε
Α ρε Παύλου Μελά...Δύναμη απο παλιά!! (το βρήκα το στιχάκι ο άτιμος :p )

iwnas
26-02-07, 01:42
Εγω ημουν down κανενα μισαωρο αλλα τωρα ολα οκ, πολυ πανικος παντος για μια βλαβη...

l_satsok
26-02-07, 01:56
πω πω πορωσηηηη
δηλαδη αν πεσει για ολοκληρη μερα τι θα κανετε;;;

ηταν σε ολη την ελλαδα,ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ εξαιρεσεων,τερμα.
και αποκατασταθηκε μεσα σε μιση αντε μια ωρα,γιατι κανεις δεν ειχε καποια καλη κουβεντα γι αυτο;;;
μονο να βριζουμε και να γκρινιαζουμε ξερουμε ρε γαμοτο.

Gordito
26-02-07, 02:00
Ρε πλακα μας κανετε?
Εχουμε τοσα μυρια προβληματα(ταχυτητες,authentication failure) και θα μας κριτικαρετε κιολας?

nikgr
26-02-07, 02:01
έχω την εντύπωση ότι απλά τραβάνε τα καλώδια λίγο τις Κυριακές για να δικαιολογήσουν τις Κυριακάτικες υπερωρίες οι ΟΤΕτζήδες.
Δε νομίζω ότι ήταν βλάβη.
Απλά παίζουν λίγο με τις πρίζες.

Άμα ήταν τόσο ευσυνείδητοι και τζιμάνια τεχνικοί θα έκαναν κάτι και για τα χρονίζοντα μπουκωμένα dslam...

daemon82
26-02-07, 02:03
Γιατί να πέσει για ολόκληρη μέρα; Aν εσύ ας πούμε στη δουλειά σου μια μέρα δε δουλέψεις καθόλου χωρίς να το έχεις πει από πριν, θα υποστείς συνέπειες ναι ή όχι; Υποχρέωσή τους είναι να αποκαταστήσουν τη βλάβη τους και απ' ότι φάινεται το έκαναν γρήγορα.

Προσωπικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα παρά για κάνα μισάωρο από 10:30 ως 11 και αφού έκανα το λάθος και βγήκα μετά από τηλεφώνημα φίλου που μου έλεγε ότι έπαιρνε μήνυμα "disconnected by user".

sdikr
26-02-07, 02:10
έχω την εντύπωση ότι απλά τραβάνε τα καλώδια λίγο τις Κυριακές για να δικαιολογήσουν τις Κυριακάτικες υπερωρίες οι ΟΤΕτζήδες.
Δε νομίζω ότι ήταν βλάβη.
Απλά παίζουν λίγο με τις πρίζες.

Άμα ήταν τόσο ευσυνείδητοι και τζιμάνια τεχνικοί θα έκαναν κάτι και για τα χρονίζοντα μπουκωμένα dslam...

Μόνο που εδώ μιλάμε για οτενεττζήδες και όχι για τον ΟΤΕ,
;)


Ρε πλακα μας κανετε?
Εχουμε τοσα μυρια προβληματα(ταχυτητες,authentication failure) και θα μας κριτικαρετε κιολας?

Αυτά είναι μόνο 2 :p

daemon82
26-02-07, 02:14
Λοιπόν μέχρι πριν ένα λεπτό δοκίμαζα να κατεβάσω το netinstall του Debian και κατέβαινε καρφί. Ping 15 με 20 ms. Aφού το έκοψα και πήγα να το ξεναρχίσω σερνόταν (έκανε 3 λεπτά να ξεκινήσει) και μου έβγαλε μέσο χρόνο απόκρισης από E.M.Π. και E.K.Π.Α. 1500 με 2000 ms.

http://img182.imageshack.us/img182/6176/pingcm3.jpg

Xguru
26-02-07, 02:23
Μόνο που εδώ μιλάμε για οτενεττζήδες και όχι για τον ΟΤΕ,
Αυτά είναι μόνο 2
Τί 2, το 3 είναι τα χάλια του τμήματος τεχνικής υποστήριξης. Τρίτωσε το κακό! :lol:

nikgr
26-02-07, 03:04
Μόνο που εδώ μιλάμε για οτενεττζήδες και όχι για τον ΟΤΕ,
;)

Στην ίδια συνομοταξία ανήκουν! :lol:

lewton
26-02-07, 03:13
πω πω πορωσηηηη
δηλαδη αν πεσει για ολοκληρη μερα τι θα κανετε;;;

ηταν σε ολη την ελλαδα,ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ εξαιρεσεων,τερμα.
και αποκατασταθηκε μεσα σε μιση αντε μια ωρα,γιατι κανεις δεν ειχε καποια καλη κουβεντα γι αυτο;;;
μονο να βριζουμε και να γκρινιαζουμε ξερουμε ρε γαμοτο.
Αυτό ακριβώς που κάνεις εσύ δηλαδή. :respekt:
Πλακίτσα για να σπάσω τον πάγο... μην αρπάζεσαι. :oneup:

alwaysalone
26-02-07, 03:19
Και σε μενα πρόβλημα, περιοχή Καλλιθέας.. 22:32 με πέταξε και μου εβγαζε συνεχεια σφάλμα 718. Με ενα reset στο μοντεμάκι και restart έφτιαξε μετά απο κανα 20λεπτο.

Το θετικό είναι οτι ενω μου διέκοψε ενα μεγάλο αρχειο που κατέβαζα εκεινη τη στιγμη -7GB-, οταν επανήλθε η συνδεση, δε μου το εκανε re-check ο client, γιατί θα μου τρωγε κανα 2ωρο...:worthy:

Το 801 οταν το καλούσα εδειχνε οτι μιλάει ,δεν εβγαζε καποιο ηχογραφημενο μήνυμα, μπορεί να το έβαλαν μετά.

Πάντως δεν τους έπαιρνε να μή δράσουν άμεσα.

Xguru
26-02-07, 03:32
πω πω πορωσηηηη
δηλαδη αν πεσει για ολοκληρη μερα τι θα κανετε;;;

Καταγγελία.



ηταν σε ολη την ελλαδα,ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ εξαιρεσεων,τερμα.
και αποκατασταθηκε μεσα σε μιση αντε μια ωρα,γιατι κανεις δεν ειχε καποια καλη κουβεντα γι αυτο;;;
μονο να βριζουμε και να γκρινιαζουμε ξερουμε ρε γαμοτο.

Καλή κουβέντα θα έλεγα αν είχε προνοήσει και δεν είχε βλάβη. Δεν προνόησε όμως, προνόησε; Το νερό και τα downloads δεν πρέπει να κόβονται, ούτε για μισή ώρα, πρέπει να ρέουν. Τέρμα :)

iwnas
26-02-07, 03:56
αισχος αισχος δεν πηραν και αυτοι ενα τηλ την βιργινια λεουση να τους πει τα μελλουμενα της μερας...αισχος...!!!

nikostheater
26-02-07, 04:47
Eγω παντως ακομα εχω προβλημα.
και χθες το βραδυ παλι τα ιδια...

@ ADSLgr.com All rights reserved.