PDA

Επιστροφή στο Forum : 192.168.1.1 δε δουλευει στο ΖΤΕ router



mike32
15-02-14, 21:18
1)Ειμαι νεος στη HOL.Εβαλα το νεο router την Τεταρτη και με τη διεθυνση 192.168.1.1 στον Browser δεν εμφανιζεται καθολου το Interface του router.Εχω χασει κανα επεισόδιο? Τι γινεται?

2)Το ΖΤΕ μου προξενει ενα προβλημα.Ανα τακτα χρονικα διαστηματα χανεται η προσβαση μεσω LAN που εχει με το PC με αποτελεσμα να με πεταει το ιντερνετ.Το προβλημα το λυνω πατωντας ''δεξί κλικ'' στο εικονιδιο της συνδεσης δεξια στη γραμμη εργαλειων διπλα στο ρολοι και επιλέγοντας ''Αντιμετωπιση προβληματων'' φορτιζει η μπάρα και μετα απο λιγα δευτερολεπτα μου βγαζει οτι το σφαλμα ήταν μια πυλη και επιδιορθωθηκε.

Τι παίζει και με τα 2 αυτά αγαπητοί?:rolleyes:

antonis556
15-02-14, 21:24
Καλησπέρα. Για το 1ο, η λύση είναι απλή. Θα ανοίξεις το command line(έναρξη,εκτέλεση,cmd) και θα γράψεις ipconfig(φαντάζομαι χρησιμοποιείς windows). Στο browser θα γράψεις την IP που θα έχει στο Default Gateway(προεπιλεγμένη πύλη). Για το 2ο, δεν έχω κάτι σίγουρο να σου πω. Δοκίμασε να πάρεις τηλ στην τεχνική υποστήριξη !

Vitruvian78
15-02-14, 21:27
Για δοκίμασε το 192.168.2.1

mike32
15-02-14, 21:29
Το πρωτο θέμα λύθηκε με τον γρηγορο τροπο του Vitruvian78 αν και ειμαι σιγουρος και ο καπως πολυπλοκοτερος του Αντωνη θα εκανε δουλεια!

antonis556
15-02-14, 21:30
Το πρωτο θέμα λύθηκε με τον γρηγορο τροπο του Vitruvian78 αν και ειμαι σιγουρος και ο καπως πολυπλοκοτερος του Αντωνη θα εκανε δουλεια!

:oneup:

Vitruvian78
16-02-14, 00:07
Μήπως χρειαζότανε να κανει κάποιες αυτόματες αναβαθμίσεις και σου εκανε αυτές τις διακοπές;

shocked
16-02-14, 01:12
αφου μπεις στις ρυθμίσεις του ρουτερ, user/pass : admin/admin, πήγαινε και καντου επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων.

administration > system management > restore default.

υποθέτοντας ότι εχεις το ZXHN H108N μιας και αυτό δινει η hol, εγω δεν εχω αποσυνδεσεις.

mike32
16-02-14, 01:27
Ναι το ZXHN H108N εχω σε Version 2.3. Οκ κάνω τωρα το restore default στις εργοστασιακες ρυθμισεις.Το πολυ πολύ αν δε πετυχει να χρησιμοποιω το router της Cyta μιας και δουλευει και με τη HOL ,απ οτι διαπιστωσα την πρωτη μερα που συνδεθηκα στο δικτυο της(Tετάρτη).Σε συνδυασμο με ενα Splitter θα δουλευει και το τηλεφωνο πιστευω μιας και με τη Cyta ειχα Voip.

shocked
16-02-14, 01:51
ακολούθησε σωστα την συνδεσμολογία http://www.hol.gr/sites/e-support/GR/Documents/manuals/basic_steps_ZTE.pdf

mike32
16-02-14, 21:15
Σωστα εχω κανει τη συνδεσμολογια.Εκτος αν πρεπει να γινουν και με τη σειρα αναφερονται στο .pdf γιατι το router το εβαλα στο ρευμα στο τελευταιο στάδιο και οχι στο πρωτο...

shocked
16-02-14, 21:30
δεν εχει σημασία σε ποιο σταδιο το εβαλες, αρκει να το βαλεις στο ρευμα :p

εχεις αποσυνδεσεις τωρα?

mike32
16-02-14, 22:31
Προσεξε συμβαινει το εξης και σχετιζεται με τη συνδεση αναμεσα σε router και καρτας δικτυου.Οταν μπαινω στα windows ή οταν απο αναστολή λειτουργίας λογω αδρανειας επανερχομαι στα windows κανει 1 λεπτο να επανελθει η προσβαση στο ιντερνετ και κατω το εικονιδιο δειχνει οτι η συνδεση αναζητειται. Disconnect δεν εχω δει απο χθες.

shocked
16-02-14, 23:08
και μενα περνει λιγα λεπτα μεχρι να βρει συνδεση όταν το ανοιγω ή μετα από αδρανοποίηση.

xrisimo
02-04-14, 23:48
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα μιας και λέει και εδώ για αποσυνδέσεις. Για το ίδιο μόντεμ από τη HOL. Tο πρόβλημα εμένα είναι με το ασύρματο. Όταν είμαι κοντά στο μόντεμ στο ίδιο δωμάτιο ή διπλανό είναι όλα καλά και ωραία. Ακόμα καλά και ωραία είναι όταν είμαι και λίγο πιο μακριά. Το παράξενο αρχίζει όταν πάω σε 2 τοίχους πίσω. Το παλιότερο Netfaster IAD (μάλλον το 1 το μαύρο) πιάνει τρεις μπάρες σήμα οι οποίες μπορούν να πέσουν και σε 2 και σε μία. Αναμενόμενο ίσως αν και απ όσο θυμάμαι και περισσότερο νομίζω εκτός από ταχύτητα το Ν είχε και μεγαλύτερη εμβέλεια. Με το speedtouch v6 έπιανα 2 μπάρες σταθερά.

Το παρόν zte Μου δίνει σήμα 4 μπάρες, τσέκαρα και με xirrus και inSSIDer σταθερότατο σήμα (ανα δευτερόλεπτο τουλάχιστον από όσο το δείχνουν) -71db αν δεν κάνω λάθος. Και στην αρχή λέω εδώ είμαστε, δυνατό σήμα, δε θα έχουμε πρόβλημα. Θά θελα... πάνω από 400Kbps διακοπτόμενο ασταμάτητα δεν φτάνει το σήμα μεταξύ μόντεμ και pc. Ενεργοποίησα και το SGI και μου έδωσε δυο κανάλια και 300Μbps ουάου.... Τρίχες 2 ώρες να ανοίξει μια σελίδα και αυτή μισή ή απλά πέφτει και σταματά.

3 με 4 μέτρα πιο κοντά το σήμα είναι ΙΔΙΟ -71db Και η σύνδεση στα 2 3Μbps. Κάτι που το θεωρώ έστω αποδεκτό.

Παρεμβολές; Καμία συνήθως εκτός από τώρα τελευταία ένα g που πετάγεται κάπου κάπου το βράδυ ίσα ίσα να φαίνεται και σε άλλο κανάλι. Το δικό μου το έχω βάλει στο 3 και μου δίνει και το 7 και το άλλο σήμα είναι στο 11 νομίζω. Βέβαια με το netfaster και στο ίδιο κανάλι που τα βάζω με το παρεμβαλόμενο, καμιά διακοπή της προκοπής δεν έχει.

Τώρα φταίει το μόντεμ ή μήπως κάποια ρύθμιση θέλει αλλαγή; Αν είναι το μόντεμ να κοιτάξω να το αλλάξουν.




Στην Hol δεν ασχολούμαι να απευθυνθώ για τέτοιο θέμα γιατί θα πρέπει να περιμένω να πέσω σε κάποιον τεχνικό που να ξέρει όλες τις σχετικές ρυθμίσεις και να μην μου φάει το χρόνο "συνδέστε το spliter? Bάλατε το σωστό καλώδιο" μπλα μπλα. Δε λέω το σέρβις τους εξυπηρετικότατο και έχουν βοηθήσει σε πολλές περιπτώσεις αλλά όταν πάμε πιο βαθιά απλά βαριέμαι να εξηγώ "ρε παιδί μου... πάμε παρακάτω αυτά είναι όλα σωστά"

dkmaster
03-04-14, 10:22
Φίλε μου αν η απόσταση είναι πάνω από 10-15 μέτρα και αυτό με τοίχους ενδιάμεσα δεν πρόκειται να ασχοληθεί μαζί σου κανείς από hol, πόσο μάλλον να σου στείλουν άλλο ρούτερ.
Από εκεί και πέρα, δε νομίζω πως υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις πέραν από αλλαγή καναλιών σε αυτό το ρούτερ ή να προμηθευτείς δικό σου το οποίο θα κάνει τη δουλειά που ζητάς.

xrisimo
07-04-14, 02:35
Η απόσταση είναι λιγότερη από 10 μέτρα σε ευθεία. Τώρα οι τοίχοι σε διαγώνιο μόνο μπορείς να πεις ότι είναι 2.5 με 3 σα να λέμε. Δοκίμασα τα κανάλια αλλά τζίφος... Φουλ σταθερό σήμα στις ενδείξεις... Ανύπαρκτο στην πράξη.


Δε καίγομαι να μου στείλουν άλλο μόντεμ. Άλλωστε είναι το δεύτερο ζτε. Το πρώτο δεν έκανε καν σύνδεση στο internet μόνο του. Και με ριπιτερ στην τελική κάνω δουλειά.

Απλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να φτάιει για την κατάσταση τού φουλ σήματος μονο στις ενδείξεις και όχι στην πράξη.


Ακόμα και ακαδημαϊκά. Αν έχει κάποιος μια ιδέα, καλό είναι.


Απλά αν αυτό δείχνει πρόβλημα μόντεμ θα ζητήσω πάλι αλλαγή. Αλλά μην μπω στον κόπο χωρίς να το ψάξω πρώτα .

Αυτό και ευχαριστώ

aster1x
16-04-14, 20:07
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα μιας και λέει και εδώ για αποσυνδέσεις. Για το ίδιο μόντεμ από τη HOL. Tο πρόβλημα εμένα είναι με το ασύρματο. Όταν είμαι κοντά στο μόντεμ στο ίδιο δωμάτιο ή διπλανό είναι όλα καλά και ωραία. Ακόμα καλά και ωραία είναι όταν είμαι και λίγο πιο μακριά. Το παράξενο αρχίζει όταν πάω σε 2 τοίχους πίσω. Το παλιότερο Netfaster IAD (μάλλον το 1 το μαύρο) πιάνει τρεις μπάρες σήμα οι οποίες μπορούν να πέσουν και σε 2 και σε μία. Αναμενόμενο ίσως αν και απ όσο θυμάμαι και περισσότερο νομίζω εκτός από ταχύτητα το Ν είχε και μεγαλύτερη εμβέλεια. Με το speedtouch v6 έπιανα 2 μπάρες σταθερά.

Το παρόν zte Μου δίνει σήμα 4 μπάρες, τσέκαρα και με xirrus και inSSIDer σταθερότατο σήμα (ανα δευτερόλεπτο τουλάχιστον από όσο το δείχνουν) -71db αν δεν κάνω λάθος. Και στην αρχή λέω εδώ είμαστε, δυνατό σήμα, δε θα έχουμε πρόβλημα. Θά θελα... πάνω από 400Kbps διακοπτόμενο ασταμάτητα δεν φτάνει το σήμα μεταξύ μόντεμ και pc. Ενεργοποίησα και το SGI και μου έδωσε δυο κανάλια και 300Μbps ουάου.... Τρίχες 2 ώρες να ανοίξει μια σελίδα και αυτή μισή ή απλά πέφτει και σταματά.

3 με 4 μέτρα πιο κοντά το σήμα είναι ΙΔΙΟ -71db Και η σύνδεση στα 2 3Μbps. Κάτι που το θεωρώ έστω αποδεκτό.

Παρεμβολές; Καμία συνήθως εκτός από τώρα τελευταία ένα g που πετάγεται κάπου κάπου το βράδυ ίσα ίσα να φαίνεται και σε άλλο κανάλι. Το δικό μου το έχω βάλει στο 3 και μου δίνει και το 7 και το άλλο σήμα είναι στο 11 νομίζω. Βέβαια με το netfaster και στο ίδιο κανάλι που τα βάζω με το παρεμβαλόμενο, καμιά διακοπή της προκοπής δεν έχει.

Τώρα φταίει το μόντεμ ή μήπως κάποια ρύθμιση θέλει αλλαγή; Αν είναι το μόντεμ να κοιτάξω να το αλλάξουν.




Στην Hol δεν ασχολούμαι να απευθυνθώ για τέτοιο θέμα γιατί θα πρέπει να περιμένω να πέσω σε κάποιον τεχνικό που να ξέρει όλες τις σχετικές ρυθμίσεις και να μην μου φάει το χρόνο "συνδέστε το spliter? Bάλατε το σωστό καλώδιο" μπλα μπλα. Δε λέω το σέρβις τους εξυπηρετικότατο και έχουν βοηθήσει σε πολλές περιπτώσεις αλλά όταν πάμε πιο βαθιά απλά βαριέμαι να εξηγώ "ρε παιδί μου... πάμε παρακάτω αυτά είναι όλα σωστά"


Το -71db που βλέπεις στο inssider δεν σημαίνει δυνατό σήμα. Αντίθετα είσαι οριακά να λαμβάνεις σήμα για αρκετές κάρτες WIFI. Οσο μεγαλύτερο (και αρνητικό) είναι το νούμερο σε db τόσο λιγότερο είναι το σήμα που λαμβάνει η κάρτα WIFI. Οτιδήποτε μεγαλύτερο απο -70db σημαίνει μεγάλη εξασθένηση και είναι οριακό. Επίσης η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων μειώνεται όσο μεγαλύτερη είναι η εξασθένηση του σήματος και μάλιστα η συνεχή μεταφορά δεδομένων εξασθενεί ακόμα περισσότερο το σήμα. Δοκίμασε να μεταφέρεις ενα μεγάλο αρχείο μεταξύ δύο ασύρματων WIFI PC και θα δείς οτι το σήμα WIFI μειώνεται όταν κάνεις την μεταφορά.

Επίσης δοκίμασε και την εφαρμογή WirelessMon απο την PassMark.com

@ ADSLgr.com All rights reserved.