PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΕΡΝΕΤΑΙ Ο ΟΤΕ



stedes
16-02-14, 12:48
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ειμαι στο κεντρο δαφνης και εδω και εναμισυ μηνα ετσι παιζω ,στην αρχη ημουν στα 16 mbps και εδω και 10 μερες ετσι παιζω με αποτελεσμα να κλικαρω 5-6 φορες καποιες σελιδες για να ανοιξουν . Η αποσταση μου απο το κεντρο ειναι περιπου 1500 μετρα απο το κεντρο και πληρωνω 24αρα γραμμη εχω απελπιστει !!!!!!!!!!!!

antonis556
16-02-14, 13:26
Καλύτερα να δηλώσεις βλάβη στο τεχνικό τμήμα για χαμηλό συγχρονισμό !

sweet dreams
16-02-14, 13:44
Κάνε μια επανεκκίνηση του ρούτερ από την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 2-3 λεπτά και ξαναβάλτο.

Το Noise Margin είναι στο όριο των αποσυνδέσεων(5.2).

Το Line attenuation είναι 23.6 και μπορείς να δείς εδώ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)τις θεωρητικές τιμές ταχύτητας.

Αν έρθει τεχνικός του OTE, και η ταχύτητα στον κατανεμητή σου, έχει διαφορά από

αυτή που θα μετρήσει στην πρίζα σου, θα πρέπει να κάνεις ένα έλεγχο της

εσωτερικής σου εγκατάστασης.

EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.

Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνουμε έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού μας είναι η εξής:

Στην αρχή Θα πρέπει να κάνουμε μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ

του κτηρίου, ώστε να ξεκινήσουμε τον έλεγχο από την είσοδο της γραμμής,

για να το έχουμε σαν σημείο αναφοράς.

Θα ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ την γραμμή του ΟΤΕ από την οριολωρίδα, ώστε

να την απομονώσουμε από την υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση,

και θα συνδέσουμε το ρούτερ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν,

ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλλουμε το splitter.

Μετά θα επαναλάβουμε την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που

έχουμε συνδεδεμένο το ρούτερ.

Δεν θα παρεμβάλλουμε πάλι το splitter, και θα φροντίσουμε να

αφαιρέσουμε όλες τις συσκευές(τηλέφωνα,fax κ.λ.π.), που είναι

συνδεδεμένα στις τηλεφωνικές πρίζες.

Αν έχουμε πολύ μικρή απόκλιση, από την μέτρηση που κάναμε στον

κατανεμητή, είμαστε OK.

Aν δούμε ότι έχουμε μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρούμε την πρίζα του

σπιτιού στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή.

Θα ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, ώστε να

κάνουμε πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με το καλώδιο που πάει μέχρι τον

κατανεμητή.

Αν είμαστε ΟΚ σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του

σπιτιού, αν όχι, σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το καλώδιο από το σπίτι

μέχρι τον κατανεμητή.

Τέλος, αν υπάρχει η δυνατότητα, καλό θα ήταν να επαναλάβουμε τις

μετρήσεις και με άλλο ρούτερ, ώστε να έχουμε ποιο ολοκληρωμένη

εικόνα.

Για τις εργασίες στον κατανεμητή, θα χρειαστούμε ένα τέτοιο (http://www.central-telecom.gr/product.php?product_ID=_80-81-567S/N)εργαλείο.

stedes
16-02-14, 21:26
ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα,η καλωδιωση ειναι καινουργια 2 ετων, η ολη εγκατασταση εγινε απο εμενα οποτε εχω επιγνωση και των υλικων και της συνδεσμολογιας, splitter δεν χρησιμοποιω , κατανεμητης δεν υπαρχει διοτι μονοκατοικια ειμαι και η γραμμη ερχεται σε ενα κουτι και απο εκει μια γραμμη παει στα τηλεφωνα 2 στον αριθμο και η αλλη γραμμη κατευθειαν στο ρουτερ ,τωρα να φταιει το μοντεμ αυτο θα το κοιταξω βαζοντας ενα αλλο ,αλλα πιστευω οτι κατι υπαρχει στην γραμμη διοτι και πριν εναμισυ μηνα που ειχα τα ιδια το κοιταξαν και μου απαντησαν οτι οντως βλεπουν την γραμμη μου να ειναι χαλια ,το εδωσαν βλαβη δεν με ενημερωσαν ποτε τι εγινε ,για κανα δεκαημερο επαιζα στο 10 με 11 και snr στο 8 αλλα τωρα παλι τα ιδια

sweet dreams
16-02-14, 21:32
ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα,η καλωδιωση ειναι καινουργια 2 ετων, η ολη εγκατασταση εγινε απο εμενα οποτε εχω επιγνωση και των υλικων και της συνδεσμολογιας, splitter δεν χρησιμοποιω , κατανεμητης δεν υπαρχει διοτι μονοκατοικια ειμαι και η γραμμη ερχεται σε ενα κουτι και απο εκει μια γραμμη παει στα τηλεφωνα 2 στον αριθμο και η αλλη γραμμη κατευθειαν στο ρουτερ ,τωρα να φταιει το μοντεμ αυτο θα το κοιταξω βαζοντας ενα αλλο ,αλλα πιστευω οτι κατι υπαρχει στην γραμμη διοτι και πριν εναμισυ μηνα που ειχα τα ιδια το κοιταξαν και μου απαντησαν οτι οντως βλεπουν την γραμμη μου να ειναι χαλια ,το εδωσαν βλαβη δεν με ενημερωσαν ποτε τι εγινε ,για κανα δεκαημερο επαιζα στο 10 με 11 και snr στο 8 αλλα τωρα παλι τα ιδια

Το βασικό που θα πρέπει να κάνεις, είναι να ζητήσεις τεχνικό, να έρθει για μέτρηση

στο σπίτι σου, και να είσαι παρών, και όχι απλώς να κοιτάξουν την γραμμή, από τον υπολογιστή τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.