PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση προσωπικών δεδομένων συνδρομητή καρτοκινητού



Anan
16-02-14, 22:19
Πήγα πρόσφατα να αγοράσω ένα καινούργιο καρτοκινητό απο κατάστημα Vodafone. Μου δώσαν να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία μου (παει στην ΕΕΤΤ) και ένα άλλο έγγραφο "Χρήση προσωπικών δεδομένων συνδρομητή", από το οποίο θα παραθέσω ατόφιες προτάσεις και τα σχόλιά μου από κάτω με σκοπό να ξεκινήσω τη σχετική κουβέντα.

1. "η VODAFONE ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ τηρεί αρχείο προσωπικών δεδομένων"

Πρόκειται για διαφορετική βάση δεδομένων, πέραν αυτής που τηρείται από την ΕΕΤΤ; Οι ανάγκες ταυτοποίησης δεν ικανοποιούνται από μια βάση δεδομένων (υποθέτω αυτή που τηρείται από την ΕΕΤΤ) και εάν ναι, γιατί η vodafone τηρεί δικό της αρχείο;

2. "Έλαβα γνώση για τη χρήση από την ίδια τη VODAFONE ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ καθώς και τη διαβίβαση και ανακοίνωση προσωπικών δεδομένων που τηρούνται από αυτήν [...] και σε άλλες εταιρίες με τις οποίες συνεργάζεται ή σε πρόσωπα ή εταιρίες που ενεργούν για λογαριασμό της, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, για λόγους λειτουργικής και μηχανογραφικής εξυπηρέτησης της συναλλαγματικής μας σχέσης"

"[...] συναινώ στη χρήση εκ μέρους της VODAFONE ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ προσωπικών δεδομένων [...] και την ανακοίνωσή τους σε τρίτους για τη διαφημιστική προβολή προιόντων και υπηρεσιών της ή επιχειρήσεων με τις οποίες έχει συνεργασία, την έρευνα αγοράς ή άλλη παρόμοια δραστηριότητα και την προώθηση από απόσταση προιόντων ή υπηρεσιών δικών της ή τρίτων. Επίσης δηλώνω οτι συναινώ στην απευθείας εμπορική προώθηση προιόντων ή υπηρεσιών και στην πραγματοποίηση μή ζητηθείσων επικοινωνιών για τους ανωτερω σκοπούς [...]"

Εδώ μας ενημερώνει η vodafone οτι δεν της αρκει που γινόμαστε συνδρομητές της και την πληρώνουμε ως εταιρία για υπηρεσίες επικοινωνίας, αλλά με το ετσι θέλω και εκμεταλλευόμενη την υποχρεωτική δήλωση δεδομένων, θα καταγράψει ολα μας τα στοιχεία, θα πουλήσει το αρχείο συνδρομητών της σε όλους, στην Ελλάδα, στο εξωτερικό, χωρίς κανένα περιορισμό, και μας ενημερώνει οτι θα μας πρηξει η ίδια (ή άλλος) για προώθηση δικών του υπηρεσιών (οποιεσδήποτε είναι αυτές) απλά και μόνο επειδή πήγαμε να αγοράσουμε καρτοκινητό. Γιατί θα πρέπει ο συνδρομητής by default να συναινεί σε τέτοια κατάχρηση (να σημειωθεί οτι το έγγραφο αναφέρει "τυχόν ανάκληση της συναίνεσης πραγματοποιείται εγγράφως και δεν έχει αναδρομική ισχύ", δίνοντας δυνατότητα άρνησης εκ των υστέρων).

Θα ήθελα να ακούσω τα όποια σχόλια έχετε επ' αυτού. Τα ίδια αναφέρουν και οι υπόλοιπες εταιρίες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.