PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλό DownStream Connection Speed/αργό downloading???



Aceed3NT
17-02-14, 22:50
Γεια σας συμφορουμίτες, newbie here και θα ήθελα τα φώτα σας για ένα θέμα που με τυραννάει...
Εδώ και ένα χρόνο είμαι συνδρομητής FORTHNET 24Mbps. Είμαι δεινός downloader, χρησιμοποιώ torrents και αυτό που παρατηρώ προφανώς είναι η ταχύτητα κατεβάσματος. Λοιπόν, αυτή η ταχύτητα δε ξεπερνάει ΠΟΤΕ τα 402 kbps. Με 24άρα παρακαλώ. Παρατηρώ το downstream connection speed στο router να τρέχει στα 3749 kbps, επισκέπτομαι sites τύπου speedtest και βλέπω download speed 3,71 mbps, παρόλα αυτά όποτε κατεβάζω τα μάτια μου ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ 402 KBPS. Ψάχνω να βρω και γω αίτια, μήπως φταίει το torrent client, άμα έχουν οριοθετηθεί οι ταχύτητες λήψης αλλά είναι στο απεριόριστο, πραγματικά έχω σκαλώσει...:help::help::help:

sweet dreams
17-02-14, 23:06
:welcome:

Το download speed θα πρέπει να το τσεκάρεις από ftp Server. (http://speedtest.ftp.otenet.gr/)

Kατέβασε ένα μεγάλο αρχείο και παρακολούθησε την ταχύτητα.

Θα πρέπει να είναι περίπου στο 1/10 της ταχύτητας της γραμμής.

Η ταχύτητα από τορρεντ εξαρτάται από άλλους παράγοντες.

Aceed3NT
17-02-14, 23:23
:welcome:

Το download speed θα πρέπει να το τσεκάρεις από ftp Server. (http://speedtest.ftp.otenet.gr/)

Kατέβασε ένα μεγάλο αρχείο και παρακολούθησε την ταχύτητα.

Θα πρέπει να είναι περίπου στο 1/10 της ταχύτητας της γραμμής.

Η ταχύτητα από τορρεντ εξαρτάται από άλλους παράγοντες.

Πολύ χρήσιμο site. Παρόλα αυτά, σε όλες τις περιπτώσεις, η ταχύτητά μου δε ξεπέρασε τα 385 KB/s. Όπως πάντα...:sorry:

sweet dreams
17-02-14, 23:33
Πολύ χρήσιμο site. Παρόλα αυτά, σε όλες τις περιπτώσεις, η ταχύτητά μου δε ξεπέρασε τα 385 KB/s. Όπως πάντα...:sorry:

Τι ταχύτητα γραμμής έχεις;;;

Aceed3NT
17-02-14, 23:38
Τι ταχύτητα γραμμής έχεις;;;

Στις ρυθμίσεις του router έχει downstream connection speed 3749 kbps (και πληρώνω για 24mbps...)

sweet dreams
17-02-14, 23:44
Στις ρυθμίσεις του router έχει downstream connection speed 3749 kbps

Mια χαρά είναι η ταχύτητα στο downloading. Όπως σου

έγραψα και ποιο πάνω, στο 1/10 περίπου από την ταχύτητα γραμμής.

385Χ10 = 3.850

Aceed3NT
17-02-14, 23:56
Mια χαρά είναι η ταχύτητα στο downloading. Όπως σου

έγραψα και ποιο πάνω, στο 1/10 περίπου από την ταχύτητα γραμμής.

385Χ10 = 3.850

Ναι δεν αντιλέγω, είναι όμως φυσιολογικό να έχω πάντα αυτή την ταχύτητα γραμμής και ποτέ παραπάνω;

sweet dreams
18-02-14, 00:00
Ναι δεν αντιλέγω, είναι όμως φυσιολογικό να έχω πάντα αυτή την ταχύτητα γραμμής και ποτέ παραπάνω;

Άλλο πόσο πρέπει να είναι η ταχύτητα γραμμής. Ανέβασε όλα τα στοιχεία

από το ρούτερ για να δούμε τι συμβαίνει.

Aceed3NT
18-02-14, 00:26
Άλλο πόσο πρέπει να είναι η ταχύτητα γραμμής. Ανέβασε όλα τα στοιχεία

από το ρούτερ για να δούμε τι συμβαίνει.

135375

sweet dreams
18-02-14, 00:37
135375

Kάνε μια επανεκκίνηση του ρούτερ από την πρίζα.

Βγάλτο, περίμενε 2-3 λεπτά και μετά ξαναβάλτο.

Ανέβασε πάλι τα καινούργια στοιχεία.

dionisis1925
18-02-14, 01:18
Με 46 Line δεν πας πουθενά.

dfourt
18-02-14, 02:38
Μάλλον σου διαφεύγει κάτι...

Η ταχύτητα την οποία βλέπεις από όπου κατεβάζεις είναι περίπου 400kΒ/s (kilo Bytes ανά δευτερόλεπτο)
Η ταχύτητα που βλέπεις στη σελίδα του modem/router είναι 3749 kbps (kilo Bits ανά δευτερόλεπτο).

Όμως ένα Byte έχει 8 bits...
Επομένως η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που θα μπορούσες να κατεβάζεις με τη σύνδεσή σου (εφόσον το router είναι συνεδεμένο με 3749 kbps) είναι 468,6 kΒ/s (http://www.wolframalpha.com/input/?i=3749+kbps+to+kB%2Fs).
Εσύ κατεβάζεις με περίπου 400kB/s οπότε είσαι οκ...

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο υπολογιστής σου.

Το μόνο "πρόβλημα" που έχεις είναι ότι μένεις μακριά από το Α/Κ του ΟΤΕ και αυτό φαίνεται και από το μεγάλο Line Attenuation που έχεις.

sweet dreams
18-02-14, 16:26
Mια χαρά είναι η ταχύτητα στο downloading. Όπως σου

έγραψα και ποιο πάνω, στο 1/10 περίπου από την ταχύτητα γραμμής.

385Χ10 = 3.850


Μάλλον σου διαφεύγει κάτι...

Η ταχύτητα την οποία βλέπεις από όπου κατεβάζεις είναι περίπου 400kΒ/s (kilo Bytes ανά δευτερόλεπτο)
Η ταχύτητα που βλέπεις στη σελίδα του modem/router είναι 3749 kbps (kilo Bits ανά δευτερόλεπτο).

Όμως ένα Byte έχει 8 bits...
Επομένως η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που θα μπορούσες να κατεβάζεις με τη σύνδεσή σου (εφόσον το router είναι συνεδεμένο με 3749 kbps) είναι 468,6 kΒ/s (http://www.wolframalpha.com/input/?i=3749+kbps+to+kB%2Fs).
Εσύ κατεβάζεις με περίπου 400kB/s οπότε είσαι οκ...

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο υπολογιστής σου.

Το μόνο "πρόβλημα" που έχεις είναι ότι μένεις μακριά από το Α/Κ του ΟΤΕ και αυτό φαίνεται και από το μεγάλο Line Attenuation που έχεις.

Σε ποιόν διαφεύγει κάτι;;;;;;

nikpav
18-02-14, 19:19
Με 46 Line δεν πας πουθενά.

Σωστός.......

PEPES
18-02-14, 19:25
Kαταρχην ειναι παραξενο το snr στο 15,3 αφου η forthnet δουλευει με snr 6...Παρε τηλεφωνο στην εταιρια και πεστους να σου βαλουν το noise margin στο 6.Θα κερδισεις περιπου 4mbps....

sweet dreams
18-02-14, 19:54
Σωστός.......

Το 15 snr δεν σας κάνει εντύπωση;;;;

To 46 Line Attenuation είναι πραγματικό ή πρόβλημα της γραμμής;;; To έχει

κοιτάξει με την εταιρία του;;;;;

Έστω και με τόσο θα έπρεπε, θεωρητικά, να έχει το διπλάσιο. (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)

Τον ρωτήσατε αν τον ικανοποιήσει, έστω και να καταφέρει

να ανέβει 1 Mbps;;;;

Η απάντηση που του αρμόζει είναι "δεν πάς πουθενά";;;;

Γι' αυτό απευθύνθηκε σε τεχνολογικό forum;;;;;

Για τόσο πολύ τεκμηριωμένη απάντηση;;;;;;

Πες του τι μπορεί να κάνει, και αν τα κάνει και δεν

"πάει πουθενα", ΟΚ. Τουλάχιστον θα ξέρει ότι

έχει αποκλείσει όλα τα πιθανά προβλήματα.

Γραμμή παρόχου, ζεύγος ΟΤΕ, εσωτερική εγκατάσταση, κ.λ.π.

........ότι νάναι..........





Τ

- - - Updated - - -


Kαταρχην ειναι παραξενο το snr στο 15,3 αφου η forthnet δουλευει με snr 6...Παρε τηλεφωνο στην εταιρια και πεστους να σου βαλουν το noise margin στο 6.Θα κερδισεις περιπου 4mbps....

To target SNRM (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version) είναι στάνταρ στον κάθε πάροχο, και δεν του λές εσύ που θα το βάλει.

Η Forthnet έχει 6, αλλά θα δείς και μικρές αποκλίσεις, ανάλογα με την σταθερότητα

της γραμμής.

Η απόκλιση στον ts είναι μεγάλη, γι' αυτό του είπα να κάνει επανεκκίνηση, και να δούμε

αν το ρούτερ πάρει τιμή κοντά στο 6 ή πάει πάλι τόσο ψηλά.

dionisis1925
18-02-14, 20:54
Το φόρουμ είναι τεχνολογικό και έχει αρκετά σχετικά νήματα που αναφέρουν τις διαδικασίες που μπορεί να κάνει κάποιος για να δει αν έχει πρόβλημα στην καλωδίωση,εγώ απλά σχολίασα το Line που αυτό είναι το πρόβλημα για τις χαμηλές ταχύτητες,χαλάρωσε μεγάλε,piece.

sweet dreams
18-02-14, 21:12
Το φόρουμ είναι τεχνολογικό και έχει αρκετά σχετικά νήματα που αναφέρουν τις διαδικασίες που μπορεί να κάνει κάποιος για να δει αν έχει πρόβλημα στην καλωδίωση,εγώ απλά σχολίασα το Line που αυτό είναι το πρόβλημα για τις χαμηλές ταχύτητες,χαλάρωσε μεγάλε,piece.

Κατ' αρχήν είμαι χαλαρός λόγω ηλικίας. :)

Μπορείς να του πείς, αν και είναι περιττό λόγω του ότι είναι αυτονόητο, "Ψάξε στο forum, θα βρείς λύσεις".

Εσύ του έδωσες κάποια λύση με το: "δεν πας πουθενά";;;;;

Πιστεύεις ότι έχει κάποιο νόημα μια τέτοια απάντηση ;;;;;

Κάποιος σε παρακαλεί για βοήθεια, και εσύ του πετάς κάτι, και

τον απογοητεύεις περισσότερο.

Η γραμμή είναι χάλια, και μπορεί να φταίει αυτό, δεν του το

ξεκόβεις, χωρίς να ξέρεις τι συμβαίνει.

Eκεί είναι η ένσταση μου και πουθενά αλλού.

dionisis1925
18-02-14, 23:43
Εγώ απλά σχολίασα το Line,από εκεί και πέρα μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση και να είναι αρκετά μακριά από το Α/Κ οπότε τι βοήθεια να του δώσεις ή τι αισιόδοξο να του πεις,αν είναι 3000 μέτρα από το κέντρο ότι και να κάνεις πάλι 4αρα γραμμή θα έχει.

sweet dreams
18-02-14, 23:54
Εγώ απλά σχολίασα το Line,από εκεί και πέρα μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση και να είναι αρκετά μακριά από το Α/Κ οπότε τι βοήθεια να του δώσεις ή τι αισιόδοξο να του πεις,αν είναι 3000 μέτρα από το κέντρο ότι και να κάνεις πάλι 4αρα γραμμή θα έχει.

Αν από όλα αυτά που έγραψα εσύ επιμένεις με αυτά....τι να πω....

Δεν του λές ούτε αισιόδοξο, ούτε απαισιόδοξο, του λές λύσεις, αν ξέρεις, πως

να τσεκάρει αν υπάρχει πρόβλημα.


από εκεί και πέρα μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση

Το μπορεί δεν λύνει τίποτα. Ψάχνουμε, ελέγχουμε, μιλάμε με τις εταιρίες και καταλήγουμε σε ασφαλή

συμπεράσματα.

Δεν θα επανέλθω, δεν έχει νόημα. :hello

dionisis1925
19-02-14, 05:22
Για αυτό υπάρχουν τα νήματα για το Line για πιθανές λύσεις,δεν είμαι τεχνικός για του να πω τι ακριβώς να κάνει,έτσι και αλλιώς είναι γραμμένα,τέλοσπαντων ευτυχώς που δεν θα επανέλθεις,έχεις την μύγα τριγύρω σου και πας να την φορτώσεις αλλού,μην ψάχνεσαι φόρουμ είναι ο καθένας λέει την γνώμη του,αν δεν σ'αρέσει ένα μήνυμα μην απαντάς.

ygouli
19-02-14, 20:28
Φίλοι μην εξάπτεστε. Η ταχύτητα download είναι σωστή. Με συγχρονισμό στα 4 mbps το download είναι πράγματι στα 400 kb/s. Εγώ με συγχρονισμό στα 13 mbps κατεβάζω με 1,2-1,3 mb/s από torrents. Τα 400 kb/s είναι μια χαρά, αρκεί το αρχείο να κατεβαίνει σταθερά σε αυτή την ταχύτητα. Μακάρι να είχαμε όλοι VDSL και να κατεβάζαμε με δεκαπλάσια ταχύτητα στα 4-5 mb/s

sweet dreams
19-02-14, 20:45
Mια χαρά είναι η ταχύτητα στο downloading. Όπως σου

έγραψα και ποιο πάνω, στο 1/10 περίπου από την ταχύτητα γραμμής.

385Χ10 = 3.850


Η ταχύτητα download είναι σωστή.

Mάλλον ανακυκλώνουμε τα ίδια πράγματα. :)

Aceed3NT
23-02-14, 17:03
Kάνε μια επανεκκίνηση του ρούτερ από την πρίζα.

Βγάλτο, περίμενε 2-3 λεπτά και μετά ξαναβάλτο.

Ανέβασε πάλι τα καινούργια στοιχεία.

Πάλι στα ίδια κυμαίνεται:
135652

Απ ότι κατάλαβα, φταίει η απόστασή μου από το dslam της περιοχής, οπότε δε μπορώ να κάνω τπτ γι αυτό εκτός άμα μετακομίσω:p

sweet dreams
23-02-14, 20:13
Πάλι στα ίδια κυμαίνεται:
135652

Απ ότι κατάλαβα, φταίει η απόστασή μου από το dslam της περιοχής, οπότε δε μπορώ να κάνω τπτ γι αυτό εκτός άμα μετακομίσω:p

Tο target SNRM (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)για την Forthnet είναι 6 και εσύ έχεις 15.2.

Πάρε τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα, γιατί η γραμμή σου έχει πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.