PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλεια με χρεωστικη καρτα



kriapa
19-02-14, 01:02
Παιδια εδω και 2 εβδομαδες εχω γραφτει σε μια εταιρια στοιχηματος στο ιντερνετ απο αυτες που επιτρεπονται.Εκανα την πρωτη μου καταθεση
δινωντας τον αριθμο της καρτα και το CVV2 της. Η απορια μου ειναι αν αυτα πεσουν σε λαθος χερια θα εχω προβλημα?Πως μπηκαν τα λεφτα μεσα τοσο ευκολα?
δεν εχω δωσει κανενα πιν, ευχαριστω

goku
19-02-14, 08:42
Δεν ξέρω τι εννοείς με το "πως μπήκαν τα λεφτά τόσο εύκολα", οποιαδήποτε συναλλαγή με κάρτα εκτελείται σχεδόν αμέσως. Το μόνο που ζητάνε είναι το 16ψήφιο νούμερο στο μπροστινό της κάρτας και το cvv από πίσω, τίποτα άλλο. Γίνεται άμεσα σύνδεση με την τράπεζα και σου τραβάνε τα χρήματα. Δεν ξέρω σε ποιά εταιρία έχεις γραφτεί και παίζεις, αλλά συνήθως οι συνδέσεις προς την τράπεζα είναι ασφαλής και τα στοιχεία της κάρτας ΔΕΝ αποθηκεύονται κάπου κατά την διαδικασία της πληρωμής.

achatzak
19-02-14, 10:24
Θεωρητικά τα στοιχεία της κάρτας είναι κρυπτογραφημένα. Το site που γραφτηκες δεν έχει πρόσβαση στο CCV σου (και να θέλει δεν μπορεί να το δεί).
Το CCV χρειάζεται μόνα για χρέωση της κάρτας σου. Για πίστωση δεν είναι απαραίτητο.

kriapa
19-02-14, 11:40
Θεωρητικά τα στοιχεία της κάρτας είναι κρυπτογραφημένα. Το site που γραφτηκες δεν έχει πρόσβαση στο CCV σου (και να θέλει δεν μπορεί να το δεί).
Το CCV χρειάζεται μόνα για χρέωση της κάρτας σου. Για πίστωση δεν είναι απαραίτητο.

ναι αλλα αν ο αριθμος της καρτα και το cvv το ξερεις και ενας αλλος δεν μπορει να τραβηξει χρηματα?
Αν η εταιρια ηθελε να τραβηξει χρηματα παλι θα μπορουσε να το κανει?

achatzak
19-02-14, 12:12
Η εταιρεια μπορει να τραβηξει πάλι, γιατι στο συστημα της υπάρχει "κρυπτογραφημένο" το CCV της κάρτας σου.
Θεωρητικά δεν μπορεί κάποιος με γυμνό μάτι να δεί το CCV ακόμα και από την εταιρεία.

kriapa
19-02-14, 13:25
γενικα συστηνετε τις συναλλαγες με χρεωστικη?

achatzak
19-02-14, 14:03
Εγώ έχω μια χρεωστική (Alpha Bank) για αυτή την δουλειά και μόνο.
Έχω δυο λογαριασμούς σε αυτή

- Λογαριασμός Α
- Λογαριασμός Β

Ο Λογαριασμός Α είναι ο κύριος και μόνο σε αυτόν μπορεί να γίνει χρέωση από την χρεωστική
Ο Λογαριασμός Β είναι ο λογαριασμός που έχω τα χρήματα μου και στον οποίο δεν μπορεί να γίνει χρέωση από την χρεωστική

Όταν θέλω να κάνω μια αγορά μεταφέρω το ποσό (μέσω ebanking) από τον Λογαριασμό Β στον Λογαριασμό Α και κάνω την αγορά.
Μετά ο λογαριασμός Α μένει μηδενικός οπότε και δεν μπορεί να χρεωθεί.

kounelos
19-02-14, 15:13
Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να πληρώνεις μέσω paypal που είναι πραγματικά πολύ αξιόπιστο. Ψάξε λίγο και αυτό.

tzelen
19-02-14, 15:29
Εγώ έχω μια χρεωστική (Alpha Bank) για αυτή την δουλειά και μόνο.
Έχω δυο λογαριασμούς σε αυτή

- Λογαριασμός Α
- Λογαριασμός Β

Ο Λογαριασμός Α είναι ο κύριος και μόνο σε αυτόν μπορεί να γίνει χρέωση από την χρεωστική
Ο Λογαριασμός Β είναι ο λογαριασμός που έχω τα χρήματα μου και στον οποίο δεν μπορεί να γίνει χρέωση από την χρεωστική

Όταν θέλω να κάνω μια αγορά μεταφέρω το ποσό (μέσω ebanking) από τον Λογαριασμό Β στον Λογαριασμό Α και κάνω την αγορά.
Μετά ο λογαριασμός Α μένει μηδενικός οπότε και δεν μπορεί να χρεωθεί.

Ή αντίστοιχες κινήσεις με προ-πληρωμένη πιστωτική (άδεια κάρτα - την φορτίζω όποτε θέλω μέσω ebanking). Βέβαια και αναλόγως τράπεζας ενδέχεται να χρεώνεσαι κάποια προμήθεια...

achatzak
19-02-14, 15:39
Ή αντίστοιχες κινήσεις με προ-πληρωμένη πιστωτική (άδεια κάρτα - την φορτίζω όποτε θέλω μέσω ebanking). Βέβαια και αναλόγως τράπεζας ενδέχεται να χρεώνεσαι κάποια προμήθεια...

Για να αποφυγω τις χρεώσεις της προπληρωμένης κατεφυγα σε αυτή την λύση

- - - Updated - - -


Ή αντίστοιχες κινήσεις με προ-πληρωμένη πιστωτική (άδεια κάρτα - την φορτίζω όποτε θέλω μέσω ebanking). Βέβαια και αναλόγως τράπεζας ενδέχεται να χρεώνεσαι κάποια προμήθεια...

Για να αποφυγω τις χρεώσεις της προπληρωμένης κατεφυγα σε αυτή την λύση

Εδω είναι οι χρεώσεις των προπληρωμένων

http://www.moneyonline.gr/site/Content/Show?refid=3388

tzelen
19-02-14, 16:17
Άρα, από το link που παρέθεσες, πρακτικά όλοι έχουν χρέωση για επαναφόρτιση. Στην περίπτωσή μου, δεν με απασχολεί καθώς οι αγορές που κάνω είναι πολύ συγκεκριμένες και περιορισμένες ως προς την συχνότητα. Για στοιχηματικές κινήσεις, αν θεωρήσουμε ότι η συχνότητα θα είναι μεγάλη, δεν νομίζω τελικά ότι η λύση μιας προπληρωμένης συμφέρει.
Η πρακτική του achatzak είναι μια χαρά. :oneup:

- - - Updated - - -

Και για κάποιον που θα πει, μα, δεν είναι βολικό, είναι χρονοβόρο και και και, αφου έτσι και αλλιώς είσαι στον browser, ανοίγεις άλλο tab, συνδέεσαι στο ebanking, κάνεις τη μεταφορά που θέλεις και είσαι κύριος. 3 κλικ υπόθεση είναι

kriapa
24-02-14, 18:32
παιδια να σας ρβτησω για να μην ανοιγω θεμα, οι συναλλαγες με skrill ειναι ασφαλες?Χρειαζεται να στειλω και αντρογραφο ταυτοτητας για ανοιγμα λογαρριασμου?

narsis
24-02-14, 18:39
Ναι όσο μπορεί να είναι οι online συναλλαγές και ναι, πρέπει να στείλεις ταυτότητα (φωτό)

Το skrill (πρώην moneybookers) είναι κάτι σαν Ευρωπαϊκό (υπό την έννοια ότι είναι αγγλική εταιρία) paypal. Είναι αξιόπιστοι αν εννοείς αυτό, είναι ουσιαστικά αγγλική τράπεζα (ή εταιρία τύπου τράπεζας) που ελέγχεται από τις εποπτικές αρχές της Αγγλίας.

Manolis_karas
24-02-14, 22:33
..................
Η πρακτική του achatzak είναι μια χαρά.

Συμφωνώ και χωρίς χρεώσεις.
Η δυνατότητα αυτή υπάρχει και σε άλλες τράπεζες.

Sovjohn
25-02-14, 11:13
Το έχω ξανα-καυτηριάσει αυτό: Είναι υπερβολική τακτική, αυτή με τους 2 λογαριασμούς. Αν κάποιος θέλει να έχει 2 λογαριασμούς για άλλους λόγους (π.χ. καλύτερο επιτόκιο σε έναν, και αγορές με τον άλλον), ΟΚ, αλλά γενικότερα οι κάρτες προστατεύονται, και οι πιστωτικές και οι χρεωστικές. Ακόμα και αν βρουν τα στοιχεία σας τυχαία ή αλλιώς, δεν μπορούν να σας 'κλέψουν' με την έννοια του όρου.

Στην Ευρώπη (εκτός Ελλάδας) που κοντεύουν να...καταργήσουν τα μετρητά έτσι όπως πάνε, δεν έχουν προφανώς προπληρωμένες κτλ κτλ κάρτες, γιατί δεν αισθάνονται ανασφαλείς.

Τι γίνεται εάν σας 'κλέψουν'? Αμφισβητείτε άμεσα τη συναλλαγή (και άμεσα να μην είναι, έχετε μεγάλο περιθώριο, νομίζω 30 ημέρες αφού σας σταλεί το statement) και παίρνετε τα χρήματά σας πίσω. Για το chargeback χρεώνεται ο έμπορος που χρέωσε (είτε ηλεκτρονικά είτε σε μηχάνημα), και χρέωνεται ακριβά σχετικά, με % επί της συναλλαγής.

Το έχω πάθει αυτό (σε χρεωστική, όχι πιστωτική, κάποτε προσπάθησαν να μου χρέωσουν 120 Ε ως "FACEBOOK CREDITS", με συναλλαγές των 10 Ε η καθεμία. Η Τράπεζα με πήρε τηλέφωνο στις 10 το βράδυ (!) και μου ακύρωσε την κάρτα, έκανα αίτηση αμφισβήτησης, σε 2 βδομάδες τα χρήματα πιστώθηκαν στο ακέραιο).

Είναι καθήκον της τράπεζας και των VISA MASTERCARD κτλ να σας προστατεύουν, μην αντιδράτε υπερβολικά χωρίς λόγο ;)

goku
25-02-14, 11:19
Το ότι δεν έκανες εσύ τις αγορές/χρεώσεις στην κάρτα, πως μπορεί να το γνωρίζει η τράπεζα;

tzelen
25-02-14, 11:33
Έχοντας εργαστεί σε τράπεζα για ικανό χρονικό διάστημα, τα πράγματα σε ότι έχει σχέση με τη διαδικασία αμφισβήτησης συναλλαγής δεν είναι έτσι ακριβώς. Όπως σε κάθε μεγάλη επιχείρηση, η κάθε διεύθυνση τράπεζας έχει ένα budget να διαχειριστεί.
Γνωρίζω περίπτωση που αιτήματα αμφισβήτησης που έγιναν προς το τέλος του χρόνου, η αρμόδια διεύθυνση δεν τα προχώρησε, παρόλο που ήταν σωστά με διάφορα προσχήματα, γιατί πολύ απλά...δεν είχαν budget ώστε να αντιλογίσουν τις συναλλαγές και να επιστρέψουν τα ποσά. Οι πελάτες έπρεπε να υποβάλουν εκ νέου τα αιτήματα, με αποτέλεσμα ταλαιπωρία, γκρίνιες, βρίσιμο και όλα αυτά τα ωραία.
Για τις Ελληνικές τράπεζες λοιπόν, είναι καλό να γίνεσαι λίγο...δυσκοίλιος και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

achatzak
25-02-14, 15:47
Σε ενα ταξίδι μου στην Ν.Υορκη έκανα χρήση της κάρτας Probank ( R.I.P.) για ενοικιαση αυτοκινήτου. Με το που έγινε η συναλλαγή είχα κλήση στο κινητό μου
παρότι με την διαφορά ώρας ήταν εδώ μεσάνυχτα για επιβεβαίωση οτι έγινε η χρήση από εμένα. Έκανα και χρήση στο ίδιο ταξιδι πιστωτική της Alpha Bank και το μόνο που βρήκα ήταν κλήση στο σταθερό μου τηλέφωνο στην Αθήνα 3 μερες μετα την συναλλαγή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.