PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL από ΟΤΕ σε Forthnet



Zissisf
19-02-14, 14:57
Σε μια με δύο μέρες θα γίνει διακοπή παροχής VDSL από τον ΟΤΕ και το νούμερό μου θα περάσει στη Forthnet. Στον ΟΤΕ είχα 30άρι, ενώ θα περαστεί 50άρι. Το πρόβλημα είναι ότι το router της Forthnet δεν έχει αποσταλεί ακόμα, και απ'ότι μου είπανε δεν έχει φύγει από τα κεντρικά. Επειδή θα με δυσκόλευε πολύ να μείνω χωρίς ίντερνετ, ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται το router που έχω πάρει από τον OTE να μπορέσει να λειτουργήσει με τον νέο πάροχο. Είναι ZTE VDSL router, και μου το έδωσε ο ΟΤΕ με χρησιδάνειο πριν 1 μήνα.

Pokas
19-02-14, 15:38
αν ξέρεις username και password για το λογαριασμό στη Forthnet δεν βλέπω πρόβλημα, τα περνάς και παίζει.
Γιατί όμως άλλαξες απο ΟΤΕ σε Forthnet αν επιτρέπεται, σε ποια περιοχή μένεις;

GSF
19-02-14, 15:43
αν ξέρεις username και password για το λογαριασμό στη Forthnet δεν βλέπω πρόβλημα, τα περνάς και παίζει.
Γιατί όμως άλλαξες απο ΟΤΕ σε Forthnet αν επιτρέπεται, σε ποια περιοχή μένεις;

και vlan ID χρειάζεται να αλλάξει. όσο για την δευτερη ερώτηση...... η σωστή ερώτηση ειναι γιατι να εισαι στον ΟΤΕ οταν οι αλλες εταιρίες δίνουν περισσότερα με λιγότερα χρήματα :p

Pokas
19-02-14, 15:46
και vlan ID χρειάζεται να αλλάξει. όσο για την δευτερη ερώτηση...... η σωστή ερώτηση ειναι γιατι να εισαι στον ΟΤΕ οταν οι αλλες εταιρίες δίνουν περισσότερα με λιγότερα χρήματα :p

Εχμμμ... εξαρτάται.. αν ο φίλος είχε 30 απο καμπίνα και πάει τώρα στην Forthnet τότε θα πληρώσει περισσότερα απο όσα θα πάρει.....

GSF
19-02-14, 15:54
προσωπικά, θεωρώ οτι το VDSL το βάζεις για το upload περισσότερο. το download ερχεται σε δευτερη μοίρα.. αν το δείς έτσι η forthnet δίνει τα διπλάσια απο τον ΟΤΕ + χρόνο ομιλίας σε κινητά, με 4 ευρώ λιγότερα τον μήνα απο τον ΟΤΕ... και ίσως η Wind/Cyta δίνουν περισσότερα ακόμα πιο φτηνά. σε περίπτωση που ειναι και κοντά στο Α/Κ, θα μπορέσει να έχει και σχεδόν διπλάσιο download :p

γενικά οι τιμές της DT ειναι τραγικές, σε σχέση με τον ανταγωνισμό. καλά κάνουν όμως αφου βρίσκουν κορόιδα να τα πληρώνουν

edit: το Vlan id ειναι 1102 για την forthnet

Pokas
19-02-14, 16:07
προσωπικά, θεωρώ οτι το VDSL το βάζεις για το upload περισσότερο. το download ερχεται σε δευτερη μοίρα.. αν το δείς έτσι η forthnet δίνει τα διπλάσια απο τον ΟΤΕ + χρόνο ομιλίας σε κινητά, με 4 ευρώ λιγότερα τον μήνα απο τον ΟΤΕ... και ίσως η Wind/Cyta δίνουν περισσότερα ακόμα πιο φτηνά. σε περίπτωση που ειναι και κοντά στο Α/Κ, θα μπορέσει να έχει και σχεδόν διπλάσιο download :p

γενικά οι τιμές της DT ειναι τραγικές, σε σχέση με τον ανταγωνισμό. καλά κάνουν όμως αφου βρίσκουν κορόιδα να τα πληρώνουν

edit: το Vlan id ειναι 1102 για την forthnet

μωρε ναι, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε....
Ο καθείς βάζει αυτό που θέλει... έγώ πχ θέλω το download (οχι οτι με χαλάει το upload).
Οσο για το αν είναι κορόιδα εξαρτάται, στην Ελλάδα που κανένας πάροχος δεν κανει επενδύσεις πλην του ΟΤΕ τι να πεις; Γενικά εδώ ολα ειναι ένα λάθος απο όπου να τα πιάσεις... αρκετά ομως.... χαλάμε και το topic του φίλου ....

Zissisf
19-02-14, 16:08
Θεσσαλονίκη κέντρο μένω. Άλλαξα γιατί ο ΟΤΕ έδινε 30άρι και ΟΤΕ TV 65 ευρώ σύνολο, ενώ η Forthnet 50άρι και ΝΟVA, δωρεάν εγκαταστάσεις κλπ., με 40. Και επίσης το ΟΤΕ TV ήταν ευρυζωνικό και έτρωγε πολύ upload, παρόλο που έπιανα καθαρό 30άρι και 2,5 upload. Επειδή δεν ξέρω πολλά, τι εννοείς VLan ID? έχω τους κωδικούς, θα τους περάσω, αλλά σχετικά με το Vlan ID τι κάνω?

GSF
19-02-14, 16:13
δεν εχω δουλεψει ποτε zte, αλλα με ενα google (http://www.mpampir.com/mpampir/Blog_images/ZTE(1).JPG) που εκανα λογικά πρεπει να εχεις καπου κάποιο παρόμοιο menu... εκεί αλλάζεις το 835 σε 1102

Zissisf
21-02-14, 02:53
Τελικά το router θα αργήσει αρκετά, αλλα τα κατάφερα με το router του ΟΤΕ. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

jimavagianos
26-03-14, 03:37
Zissif αν έχεις την καλοσύνη γράψε τι ταχύτητες έχεις τώρα με τη Forthnet εκτός και αν το έχεις αναφέρει σε άλλο νήμα και δεν το έχω δει.

bmwe30
10-04-14, 13:02
Καθυστερημένα, αλλά just for the record.

Επείδη σε αντίστοιχη κατάσταση βρέθηκε φίλος, από την στιγμή που έχεις από τον ΟΤΕ το ρούτερ με χρησιδάνειο πρέπει να το επιστρέψεις αλλιώς στον εκκαθαριστικό που θα εκδοθεί θα το χρεωθείς. Δε θυμάμαι πόσο ακριβώς αλλά στον γνωστό μου ήταν στο πεδίο Μη επιστροφή ADSL εξοπλισμού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.