PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με κουτι ΟΤΕ μέσα στο σπιτι.



bravelover
20-02-14, 15:29
Σημερα ήρθε το ρουτερ στο μαγαζι μου και πηγα να ενωσω πανω στο κουτι το φίλτρο για να βάλω μετα το τηλ και το ιντερνετ. Το προβλημα ειναι οτι το κουτι ειναι 20 χρόνων. Δεν βγαινει το Βύσμα Έπισης κανει παράσιτα στην γραμμή. Τους πηρα τηλ και λέω θελει αλλαγή και μου λενε να φωνάξω ηλεκτρολόγο

emeliss
20-02-14, 15:32
Σωστά σου είπαν.

achatzak
20-02-14, 16:11
Η κάθε εταιρεία έχει ευθύνη μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας ή μαγαζιού. Από εκεί και πέρα είναι δικό σου θέμα και πρόβλημα.

shocked
20-02-14, 16:34
εγκυκλοπαιδικά, μονο ο ηλεκτρολόγος μπορει να αλαξει την τηλεφωνικη καλωδίωση μέσα στο σπιτι?

bravelover
20-02-14, 17:09
Αυτο ήθελα να μάθω

sweet dreams
20-02-14, 18:08
εγκυκλοπαιδικά, μονο ο ηλεκτρολόγος μπορει να αλαξει την τηλεφωνικη καλωδίωση μέσα στο σπιτι?


Αυτο ήθελα να μάθω

Βασικά ο ηλεκτρολόγος, αλλά, μπορεί, αν θέλει να ασχοληθεί, ηλεκτρονικός ή τεχνικός δικτύων.

vasilimertzani
21-02-14, 10:05
εφοσον ειναι μονο χαμηλη ταση δεν απαιτειται ειδικη αδεια.

Nikiforos
21-02-14, 10:47
Οποιοσδήποτε έχει γνώσεις μπορεί να το φτιάξει, είτε ηλεκτρολόγος, είτε τεχνικός δικτύων είτε εμείς οι ίδιοι. Πάντως όταν είναι μέσα σε πολυκατοικία, οικία, διαμέρισμα κτλ δεν είναι αρμοδίοτητα του ΟΤΕ, αν θέλουμε να το φτιάξουμε και δεν έχουμε τις απαιτούμενες γνώσεις και εργαλεία πρέπει να φωνάξουμε ηλεκτρολόγο.

bravelover
22-02-14, 22:40
Φώναξα ενα φίλο που ξέρει απο δίκτυα και μου το έφτιαξε

orck
22-02-14, 22:57
Πρακτικα να ζητας απο τον ΟΤΕ να σου φτιαξει την καλωδιωση/πριζα μεσα στο σπιτι σου ειναι σαν να περνεις τηλεφωνο την ΕΥΔΑΠ να στειλει τεχνικο επειδη σταζει νερο το καζανακι της τουαλετας.

bravelover
22-02-14, 23:02
Το κουτί και την καλώδιοση την είχε κανει ο ΟΤΕ πριν 20 χρόνια ακομα και το κουτί πάνω γράφει ΟΤΕ και υπέθεσα οτι αυτή το φτιάχνουν αν χαλάσει. Το καλο ειναι οτι έχουν βάλει ενισχυμένο καλώδιο και μετα απο τόσα χρόνια σαν καινούργιο ειναι

@ ADSLgr.com All rights reserved.