PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΛΑΒΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ; ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΗΔΕΝ ΠΑΝΤΩΣ...



neon2k8
22-02-14, 02:35
Καλησπέρα αγαπητό φορουμ!!! Αγανακτισμένος καθώς είμαι, άνοιξα ένα θέμα να υπάρχει να το βλέπουν και να το διαβάζουν όσοι σκέφτονται να την κάνουν πρός Wind. Ναι είμαι στην Wind αλλά ως την Δευτέρα γιατί εκείνη την μέρα θα την κάνω μετά απο 4 χρονάκια (και πολύ άντεξα μιλάμε!!!). Δε φτάνει η ελεεινή τους (ανύπαρκτη) τεχνική υποστήριξη (που πέραν απο τα γνωστά "φταίει το φίλτρο" κλπ. εμένα προσωπικά τελευταία μου έλεγαν οτι φταίει το σπίτι μου που κάθε χρόνο χάνω 1 ολόκληρο Mbps σε ταχύτητα και άλλα τινά), δε φτάνει το σύρσιμο στο σερφάρισμα και οι συχνές διακοπές τηλεφωνίας χωρίς λόγο (π.χ. λόγω συντήρησης ή "αναβάθμισης" δικτύου), σήμερα ήταν και το αποκορύφωμα!!!! Απο τις 10 το πρωί της 21ης Φεβρουαρίου η περιοχή μου (σχεδόν όλος ο νομός Χανίων απ' ότι άκουσα και όλο το νησί όπως είπε κάποιος τεχνικός όταν τους πήρα τηλέφωνο) είναι χωρίς ίντερνετ!!!! Τηλέφωνο ναι, ίντερνετ γιοκ!!! Παίρνω τηλέφωνο (όπως και πολλοί άλλοι) και η μόνη απάντηση είναι "εντός της ημέρας θα διορθωθεί, το πρόβλημα είναι σε όλη τη Κρήτη". Σου αφήνει την εντύπωση οτι προκλήθηκε καμμιά βλάβη σε κανένα υποβρύχιο καλώδιο (καθώς αν δεν απατώμαι το δίκτυο της wind στην Κρήτη έρχεται υποβρυχίως απο Ναύπλιο στα Χανιά). Ελα ντε όμως που απο τις 6 το απόγευμα το τροπάριο άλλαξε. Πλέον βγαίνει μια κοπελιά και λέει "το πρόβλημα είναι στα κεντρικά μας" (άρα στο Μαρούσι, σωστά;). Η ώρα 1:30, 22 Φεβρουαρίου (τώρα που γράφω δηλαδή) το πρόβλημα υπάρχει ακόμα. Και διερωτώμαι αγανακτισμένος: πρόβλημα στην υποβρύχια οπτική το καταλαβαίνω, δύσκολη υπόθεση. Αποκλείεται όμως γιατί τότε δεν θα έπαιζε ούτε τηλέφωνο (αν δεν κάνω λάθος). Πρόβλημα στα κεντρικά; οκ ρε παιδιά αν ήταν το πρόβλημα κάπου μεταξύ Λάρισας και Καλαμάτας θα το καταλάβαινα, μεγάλη απόσταση και πολλά χιλιόμετρα πρός διερεύνηση για τον εντοπισμό βλάβης. Αλλά αν το πρόβλημα είναι στα κεντρικά όπως λένε, τι στο καλό δηλαδή, κανένα δωμάτιο 300 τετραγωνικά.... χιλιόμετρα είναι; Απαράδεκτοι, προκλητικοί, και κυρίως αδιόρθωτοι!!!! Έφυγα για ΟΤΕ (να πληρώνω γύρω στα 60 -όσο και τώρα για κινητό, σταθερό, ίντερνετ- τον μήνα αλλά να έχω ίντερνετ 24άρι που... θα υπάρχει, κι όχι ανύπαρκτο, να έχω και την ΟΤΕ TV μου να έχω και τα απεριόριστά μου αστικά και υπεραστικά!!!! Άντε πιά, αρκετά!!! :evil:

africa_twin
22-02-14, 12:59
Χτες στο Ναύπλιο από 12 το μεσημέρι μέχρι 10 το βράδυ δεν είχα ούτε Τηλέφωνο ούτε Internet.
Σε τηλέφωνο που τους έκανα και στο κατάστημα Wind που πήγα μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι τοπικό στο Ναύπλιο. Η αλήθεια είναι ότι 3-4 χρόνια που είμαι στη wind τόσες πολλές ώρες δεν είχε ξαναγίνει τέτοιο πράγμα...

neon2k8
25-02-14, 16:40
Άρα νάτο το πρόβλημα ποιό ήταν. Και μας λέγανε οτι το πρόβλημα είναι μια στο νησί "τοπικά" και μια στα κεντρικά. Το δίκτυο της Wind εδώ έρχεται με υποβρύχιο καλώδιο απο Ναύπλιο στα Χανιά (όπως δείχνει και ο χάρτης δικτύου που έχει στο site της η εταιρεία). Δεν ξέρω αν ήταν στο καλώδιο ή τοπικά στο Ναύπλιο (με αποτέλεσμα να επηρεάσει τα Χανιά), αλλά να μην μπορούν να πούν και επακριβώς τι συμβαίνει είναι λίγο... κάπως. Και δεν είναι και η πρώτη φορά που συμβαίνει τέτοιου τύπου βλάβη. Θυμάμαι και πρίν 1,5 - 2 χρόνια κάτι παρόμοιο. Όπως και χαρακτηριστικά οτι 2 μέρες πρίν συμβεί αυτή η βλάβη, το δίκτυο είχε ξαναπέσει στις 2 τα μεσάνυχτα αλλά επανήλθε στις 2:45 τελικά. Κάτι σαν "προειδοποίηση" οτι κάτι δεν δούλευε σωστά. Αλλά δεν έδωσαν και την απαραίτητη σημασία. Την προηγούμενη μέρα (μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης βλάβης) το δίκτυο απλά σερνόταν.


26/02/2014 - ώρα 02:47 : Σήμερα γύρω στις 2 (πρίν 45 λεπτά περίπου δηλαδή) επαναλήφθηκε εντελώς απότομα το ίδιο πράγμα. Μόνο που αυτή τη φορά όλη η υπόθεση μέχρι να επανέλθει ήταν γύρω στα 35-40 λεπτά. Έβαλαν κανένα "προσωπικό ασφαλείας" (σιγά μην έβαλαν αλλά λέμε τώρα) ή μήπως ήταν πάλι "προειδοποιητικό" για το οτι επέρχεται πάλι πολύωρη διακοπή λόγω βλάβης;

@ ADSLgr.com All rights reserved.