PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμέτρητα errors



xainis
23-02-14, 20:14
Καλησπέρα. Έχω το Thomson Speedtouch 585 v8, με 24άρα γραμμή. Παρατηρώ γενικά πολλά θέματα ιδίως σε Youtube και livestreaming. Σε speedtest η ταχύτητα αλλοτε βγαίνει 10+, άλλοτε πολύ χαμηλότερα. Τα στοιχεία είναι τα εξής:

Uptime: 2 days, 7:10:27
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.240 / 12.828
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 12.434
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,0 / 14,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,5 / 7,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 3.927 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1.785.728 / 80.373.277
CRC Errors (Up/Down): 7.686 / 574.535
HEC Errors (Up/Down): NA / 1.822.501

Τα errors μου φαίνονται απίστευτα πολλά.. Είχα δοκιμάσει ένα dlink ενός φίλου και η σύνδεση μου φαινόταν πολύ πιο σταθερή ακόμη και σε streaming. Κάποιος γνώστης μπορεί να με βοηθήσει; Να ζητήσω fast path ή είναι άσχετο;

Ευχαριστώ πολύ

mertolin
24-02-14, 19:17
Συνδέεσαι ασύρματα? Συνήθως στο wireless έχεις πολλά errors γιατί μπλέκουν όλοι οι παράγοντες.
Κάνε μια ερώτηση και στο support να σε βοηθήσουν και αυτοί.

xainis
24-02-14, 19:35
Ασύρματα συνδέομαι ναι.. Αλλά πιστεύω πως και οι περισσότεροι που βάζουν στατιστικά γραμμών συνδέονται ασύρματα και τα errors είναι πολύ λιγότερα... Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα το κάνω post στο support. Ευχαριστώ!

vforvendetta85
25-02-14, 02:04
Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ, αλλά κάπου είχα διαβάσει πως τα errors αυτά δεν είναι πραγματικά, μα κάποιο bug του firmware των thompson.Μακάρι να θυμάμαι καλά και κάποιος να το επιβεβαιώσει.

xainis
25-02-14, 11:30
Τελικά έπειτα από το μήνυμά μου στο support εδώ, με πήρανε τηλέφωνο και ένας πολύ ευγενικός νεαρός έκανε κάποιες αλλαγές/ρυθμίσεις, βάλαμε καρφωτούς DNS servers και γενικά μέχρι στιγμής πάει καλά... Μου είπε πως τα errors δεν είναι κάτι το περίεργο μιας και συνδέομαι και ασύρματα. Δεν έχει πρόβλημα η γραμμή. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την αντιμετώπιση :)

NexTiN
01-03-14, 02:07
Τα υπερβολικά errors στα Thomson είναι Bug του Firmware.Απλά να ξέρεις, πως τα errors έχουν να κάνουν με την γραμμή και το Modem, καμμία σχέση με ασύρματο.Αν στο είπαν αυτό απο την Τ.Υ. της 4net είναι απλά για γέλια.Επίσης, η γραμμή σου με 14,0 dB Down Attenuation, θα έπρεπε να πιάνει πολύ παραπάνω απο 12Mbps.

xainis
04-03-14, 00:03
Να ειμαι ειλικρινής μπορεί και να μην το κατάλαβα καλά των περί errors και wifi από το τηλεφώνημα με την Forthnet. Μετά τις πρώτες 2 μέρες καλής και σταθερής λειτουργίας πάλι αρχίσανε τα προβλήματα.. Αποσυνδέσεις και χαμηλές ταχύτητες.. :(

Μου φαίνεται θα ξαναβάλω το dlink του φίλου μου για να δω τι παίζει... Αυτό με το attenuation και το ότι θα μπορούσα να πιάνω παραπάνω δεν το κατάλαβα.. Τι μπορεί να κατεβάζει την ταχύτητα; Από όσο ήξερα είμαι μακριά από το κέντρο.. 1Km και κάτι...

kinakias
04-03-14, 16:25
Ξαναστείλε μήνυμα στο support να τσεκάρουν μήπως από κάποιο reset ή κάτι άλλο, ξαναγύρισαν οι ρυθμίσεις σου στις παλιές και για αυτό έχεις πρόβλημα. Να σου τις αλλάξουν ή να δουν μήπως φταίει κάτι άλλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.