PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL eVoice: Internet Telephony μέσω SIP



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10

kostas285
11-05-05, 13:21
Καλημερα σε ολους
Ειμαι στην λαρισα και εχω βαλει την καταραμενη hol 384 με voip με modem zoom χ5v
μετα απο πολυ κοπο μου δουλεψε για λιγο το voip μεχρι την μ.πεμπτη που με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι κανε καποιες αναβαθμισεις στην περιοχη και οτι τωρα θα ειμαι καλυτερα.
Απο τοτε μονο στο dl εχει βελτιωθει η κατασταση αλλα στο voip δραμα.
Μαλον θα την κοψω .για το voip την εβαλα.Moνο απο το xlite με ακουνε αλλα καθολου καλα.
Αλλα δεν μπορω να παιρνω τηλ συνεχεια απο το pc και το help desk της hol δεν βοηθαει και πολυ.

BoGe
11-05-05, 14:16
Που να βαλεις και το Linksys PAP2 να δεις.......!

Εννοείς ότι δεν είναι καλό η το αντίθετο

dkounal
12-05-05, 11:18
Η ΗΟL δουλευει αξιόπιστα εάν είσαι συνδρομητής της HOL και ρυθμίσεις το ΤOS στο 0x10 σε router με QoS βαση TOS. Αυτό γιατι και στο δικό της δίκτυο δίνει προτεραιότητα σε ότι έχει TOS 0x10 και τέτοιο TOS έχουν τα πακέτα VoIP που η ίδια στέλνει. Δουλεύει και εκτός HOL αλλά εκει κανείς δεν σου εγγυάται ποιότητα γραμμής. Πιθανώς να υπάρχουν προβλήματα εάν η σύνδεση Dslam-BBRAS είναι στα όροια της. Νεότερες συσκευές Voip phones που μπορείς να ορίσεις τι TOS θέλεις έχουν καλύτερη απόδοση. Υποστηρίζει G711 & G729 codecs. Δεν συνίσταται η χρήση G711 όμως λόγω του bandwidth που οροιακά θέλει όλο το upload μιας 128 γραμμής.
Έχει πολύ χαμηλές χρεώσεις για εντός ελλάδας και χρέωση ανά δεπτερόλεπτο ακόμη και στις αστικές κλήσεις (τουλάχιστον μέχρι πριν 4 μήνες που το έψαξα).
Εάν πληρώνεις μέσω Dynamic visa εχεις ακόμη 10% επιστροφή χρημάτων σε επιταγές.

apalos
12-05-05, 11:38
dkounal στο εχει πει καποιος αυτο. Ενοοω οτι η hol εχει στημενο QoS για το δικτυο της πανω στο 0x10 η το υποθετεις επειδη ειναι το TOS για minimize-delay ;

dkounal
12-05-05, 11:41
dkounal στο εχει πει καποιος αυτο. Ενοοω οτι η hol εχει στημενο QoS για το δικτυο της πανω στο 0x10 η το υποθετεις επειδη ειναι το TOS για minimize-delay ;

Δοκιμασε να τρέξεις ενα sniffer ενώ χρησιμοποιείς Voip & downloading και θα καταλάβεις.

Crosstalk
12-05-05, 11:43
Εννοείς ότι δεν είναι καλό η το αντίθετο

Μια χαρα ειναι!!!!!

apalos
12-05-05, 11:48
Δοκιμασε να τρέξεις ενα sniffer ενώ χρησιμοποιείς Voip & downloading και θα καταλάβεις.
και τι ακριβως σχεση εχει το download me to QoS τοθ router σου ;

dkounal
12-05-05, 11:52
και τι ακριβως σχεση εχει το download me to QoS τοθ router σου ;
Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου...
Το Quality_of_Service που επιτρέπει να βάζεις σε ουρές με διαφορετική προτεραιότητα τα πακέτα σου σε επίπεδο IΡ ώστε να κάποια να έχουμε μεγαλύτερη προτεραιότητα για real time εφαρογές.

apalos
12-05-05, 12:03
ναι ξερω τι σημαινει. Αυτο που επισης ξερω οτι πολυ δυσκολα κανεις shape το download σου.
Το QoS πειραζει/δινει prio στα δικα σου πακετα. Οποτε οτι το γεγονος οτι το βλεπεις να παει καλυτερα με 0x10 ειναι λογω του οτι το 0x10 σημαινει minimize-delay για τον απεναντι router.
Για να κανεις εσυ shape τα δικα σου πακετα ωστε να εχουνε prio μεσα στο δικτυο της hol εχουνε αλλο TOS( αν θες στο στελνω σε pm).
Με λιγα λογια το 0x10 που βλεπεις σωσδτα στο στελνει ι hol αν εσυ θες να κανεις route τα voice πακετα της σε δικο σου δικτυο. Το αναποδο ειναι θεωρητικα λαθος και πρακτικα χασαπικο στην υλοποιηση.(τουλαχιστον με αυτες τις γραμμες)

kalm
17-05-05, 10:23
Μπορούν οι χρήστες του evoice να μας πουν αν έχουν καλή ποιότητα επικοινωνίας ?Εγώ προσωπικα , την δουλεύω περίπου 10 μέρες ( έχω DSL/384 και IP adaptor της linksys) , τα πρωινά μέχρι τα μεσημέρια είναι αστα να πάνε !!!μετά στο μεσημέρι είναι πιο καλά τα πράγματα.Δεν μπορώ να ξέρω αν φταίει το DSLAM ή o Παροχέας μου , το θέμα είναι ότι πρακτικά όταν θέλω να την χρησιμοποιήσω δεν μπορώ.Ως αναφορά την ποιότητα επικοινωνίας μεταξύ δύο χρηστών evoice , δεν έχω καλή ποιότητα ειδικά άμα από αθήνα πέρω IP τηλέφωνο σε ΙΡτηλέφωνο στην θεσσαλονίκη .Όταν περνω ΙΡτηλέφωνο στην αθήνα ( Αθήνα μένω) τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.
Δεν ξέρω , ισως να φταίνε πολλά ( ΟΤΕ , παροχέας , hardware ,απειρία, κτλ) ας μην τα ρίχνουμε όλα στην ΗΟL. είναι άδικο με την πρώτη μα την τουφεκίζουμε από τα 2 μέτρα και να την βγάζουμε την υπηρεσία άχρηστη.
Αν έχετε κάποια εμπειρία ( θετική ή αρνητική ) καλό θα είναι να μας κάνετε ένα post για να δούμε γενικότερα εντυπώσεις.

Χρησιμοποιώ το evoice εδώ και 8 μήνες. Είμαι σε γραμμή Vivodi με Modem-router της Microcom. Κάνω κλήσεις μέσω pc (με το Xlite) και όχι με IP adapter. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι πολύ θετική. Τα προβλήματα που είχα είναι ελάχιστα, η επικοινωνία πάρα πολύ καλή, ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες (κλήσεις σε κινητό στο Περού!). Το πρόγραμμα επιλέγει αυτόματα τoν codec GSM. Μένοντας ικανοποιημένος από αυτόν δεν έχω δοκιμάσει άλλους.

espritgr
17-05-05, 17:06
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Είμαι συνδρομητής της Hol και χρησιμοποιώ την υπηρεσία με εν προς το παρόν καλά αποτελέσματα.
Συχνά ταξιδεύω στο εξωτερικό και στο εκεί γραφείο μου υπάρχει σύνδεση adsl. Θα με εξυπηρετούσε,΄΄οπως έχω εδώ ένα τηλέφωνο συνδεμένο στο ρούτερ, να κάνω και το ίδιο εκεί και να κάνω κλήσεις μέσω την υπηρεσίας Hol ώστε να έχω τις ίδιες τιμές και να λαμβάνω φορολογικό στοιχείο στην ελλάδα αφού έχω χρέωση μέσω ελλάδας
Ξέρει κανένας αν αυτό είναι τεχνικά εφικτό?

sdikr
17-05-05, 23:04
Τεχνικά είναι εφικτο, και μπορεί να γίνει

firefox
09-09-05, 11:39
χρησιμοποιώ "τελεπασσπορτ" για συνδιαλέξεις μου. παρατήρησα ότι το evoice συμφέρει κάπως για αστικές κλήσης. για κινητά ελλάδος είναι περίπου τα ίδια με "τελεπασσπορτ".
εκεί που ida τρομερή διαφορα εναντίον του evoice είναι στα κινητά εξωτερικού πχ UK.
ίδια ώρα και διαρκεια στην TP πλήρωσα 6.5€ και η ΧΟΛ μέσο του calculator που έχουν μου έβγαζε πως θα πλήρωνα 12.5€.... τα διπλάσια.
δεν χρησιμοποιώ evoice απλά τώρα το ψάχνω το θέμα να δω τι γίνετε από τιμές.πείτε εσείς που το χρησιμοποιείτε που συμφέρει από τιμές.

επίσης: το QoS είναι feature που δεν το έχουν όλα τα ρόυτερς του εμποριου σωστά? είναι feature ακριβότερων μοντέλων δηλαδή?
επειδή το ψάχνω για VoIP κοιτάζω να δω αν και πως ένα router με QoS βοηθάει και ποσο στο VoIP. πια είναι η γνώμη σας? έχω ένα speedtouch 530i αλλα δεν νομίζω να έχει QoS.

firefox
09-09-05, 11:56
Εγώ προτείνω broadvoice.com.Με 20 ευρά μπορείς να έχεις τζάμπα κλείσεις σε Αμερική, Καναδά, Ευρώπη και ΕΛΛΑΔΑ.Το έχεις δοκιμάσει για κλήση προς ελληνικό σταθερό από πλευράς ποιότητας συνομιλίας?

τελικά το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό να μας pi γνώμη?

con
09-09-05, 12:08
τελικά το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό να μας pi γνώμη?Το δοκίμασα σε αστικά Ελλάδας και Ευρώπη και είναι συνήθως καλή η ποιότητα.

Υ.Γ.: Στην παράθεσή σου έχεις βάλει μήνυμα άλλου φίλου οτι το έγραψα εγώ. Δε θα άντεχα ποτέ να γράψω κλήσεις σαν "κλείσεις"... Sorry για το βίτσιο με τη σωστή γραφή. Καθένας με τα χούγια του.

firefox
09-09-05, 12:17
Το δοκίμασα σε αστικά Ελλάδας και Ευρώπη και είναι συνήθως καλή η ποιοτητα

μπορείς να μου πεις όσο πιο αναλυτικά μπορείς πια είναι η διαδικασία μέσο broadcom? είναι 20€/μηνα?είναι μονο για σταθερά η και κινητά? πως τους πληρώνεις? μιλάς μέσο soft phone η εxής κάποιο ΑΤΑ/ VoIP Router?

shaq141a
09-09-05, 16:10
Γιατί δεν μπαίνεις στο site της;

www.broadvoice.com

BoGe
09-09-05, 16:34
Γιατί δεν μπαίνεις στο site της;

www.broadvoice.com

Ρίξε μια ματιά πριν γραφτείς στο

http://voxilla.com/forum-viewforum-f-23-sid-dbe72b1d78fa21cfce78cf2c6ce9c4f0.html

nnn
10-09-05, 19:21
Παιδιά μια ερώτηση.
Έχει πάρει κάποιος το ATA που έχει η Hol για το e-voice ?
Αν ναι πόσο κοστίζει ?
Μιλάω για κάτιτέτοιο (http://support.hol.gr/online/support/index.aspx?mid=140;133&sc=4&HID=139).

sdikr
10-09-05, 19:27
Παιδιά μια ερώτηση.
Έχει πάρει κάποιος το ATA που έχει η Hol για το e-voice ?
Αν ναι πόσο κοστίζει ?
Μιλάω για κάτιτέτοιο.

εχω ενα της planet, και ενα grandstream παίζουν χωρίς πρόβλημα, απο όσο έχω ακούσει παίζει και το Linksys pap2 (http://www.priveshop.gr)

nnn
10-09-05, 22:30
Ευχαριστώ sdikr.

aragorn
31-10-05, 10:59
Η ΗΟL δουλευει αξιόπιστα εάν είσαι συνδρομητής της HOL και ρυθμίσεις το ΤOS στο 0x10 σε router με QoS βαση TOS. Αυτό γιατι και στο δικό της δίκτυο δίνει προτεραιότητα σε ότι έχει TOS 0x10 και τέτοιο TOS έχουν τα πακέτα VoIP που η ίδια στέλνει. Δουλεύει και εκτός HOL αλλά εκει κανείς δεν σου εγγυάται ποιότητα γραμμής. Πιθανώς να υπάρχουν προβλήματα εάν η σύνδεση Dslam-BBRAS είναι στα όροια της.

Έχω το ZyXEL 2602 με ενσωματωμένο ΑΤΑ, το οποίο υποστηρίζει ΤΟS
Όταν πηγαίνω στις ρυθμίσεις του ρούτερ, για το TOS έχω τις εξής επιλογές:

TOS

SIP TOS Priority Setting(0~7)
RTP TOS Priority Setting(0~7)

Εξ ορισμού και οι δύο παραπάνω τιμές είναι στο 5.
Πως θα ρυθμίσω το TOS στο 0x10?

KostasDj
20-11-05, 17:20
το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να είσαι συνδρομητής της Hol για να κάνεις χρήση της υπηρεσίας, την στιγμή μάλιστα που υπάρχουν αρκετές άλλες που είναι και εντελώς δωρεαν (δεν πλήρωνεις για τηλέφωνο μέσω Internet σε άλλο χρήστη sip)

Ποιός το είπε αυτό?? Μπές στο www.evoice.gr, και κάνε έναν δωρεάν λογαριασμό για e-voice στην HOL. Μετά, απλά βάζεις στις ρυθμίσεις SIP το SIP της HOL, και το username του λογαριασμού που άνοιξες στην HOL!

Navigator
20-11-05, 17:38
Δεν μπορώ να πώ πολύ ωραίο το τηλεφωνάκι τους δεν φέρνεις κανένα τετοιο στη Ελλάδα gatzetakia ?

http://www.broadvoice.com/wifi_voip_phone.html

nrg_polini
21-11-05, 03:09
Παιδια το evoice δε λεει πολλα, ειδικα αν το πληρωνεις! Το μονο καλο ειναι οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις και απο το σταθερο με τις πολυ καλες χρεωσεις που εχει. Αν μιλαμε για voip υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις out there. Οπως το voipbuster, το οποιο εχει ΑΡΙΣΤΗ ποιοτητα. ;)

Αν ωστοσο επιμενετε, παρτε κανενα computer active που εχει 6,43 Ευρω χρονο ομιλιας για το evoice :D

maximus1
22-11-05, 21:50
Λοιπον paidia

Το εχω ψαξει αρκετα το θέμα . η HOL δεν συμφέρει . Κοιταξτε λιγο τιμες voipjet και θα καταλαβετε . Εγω εχω sipura spa-3000 και ειναι αψογο. Το εχω συνδέσει με κινητο dect και εχω βαλει 4 dialing plans . To προβλημα βεβαια του voip μεσω οτε ειναι γνωστο .Οτι δηλ. αν δεν εχετε γραμμη 512 μινιμουμ εχει πολλες διακοπες κλπ.Βεβαια υπάρχουν πολλοι καλοι και φτηνοί voip provider.Θελει ομως πολύ ψαξιμο....

sdikr
22-11-05, 22:04
Ποιός το είπε αυτό?? Μπές στο www.evoice.gr (http://www.evoice.gr), και κάνε έναν δωρεάν λογαριασμό για e-voice στην HOL. Μετά, απλά βάζεις στις ρυθμίσεις SIP το SIP της HOL, και το username του λογαριασμού που άνοιξες στην HOL!

Οτάν έγινε το σχόλιο έπρεπε να είσαι συνδρομητής της Hol, μετα το αλλάξανε ;)

sculper
23-11-05, 19:12
Λοιπον paidia

Το εχω ψαξει αρκετα το θέμα . η HOL δεν συμφέρει . Κοιταξτε λιγο τιμες voipjet και θα καταλαβετε . Εγω εχω sipura spa-3000 και ειναι αψογο. Το εχω συνδέσει με κινητο dect και εχω βαλει 4 dialing plans . To προβλημα βεβαια του voip μεσω οτε ειναι γνωστο .Οτι δηλ. αν δεν εχετε γραμμη 512 μινιμουμ εχει πολλες διακοπες κλπ.Βεβαια υπάρχουν πολλοι καλοι και φτηνοί voip provider.Θελει ομως πολύ ψαξιμο....

δεν νομίζω να είναι καλύτερα από voipbuster η voipjet!??
εγ΄έχω το grandstream 488 άψογο και νομίζω πιό καλό από sipura!

BoGe
24-11-05, 01:44
δεν νομίζω να είναι καλύτερα από voipbuster η voipjet!??
εγ΄έχω το grandstream 488 άψογο και νομίζω πιό καλό από sipura!

Επειδή πρόκειται να αγοράσω κάποια ΑΤΑ, μπορείς να μου πεις γιατί το 488 είναι πιο καλό από Sipura;

sdikr
24-11-05, 01:48
Επειδή πρόκειται να αγοράσω κάποια ΑΤΑ, μπορείς να μου πεις γιατί το 488 είναι πιο καλό από Sipura;

Ανάλογα με το sipura!!

θέλω κάποια στιγμή να πιάσω στα χέρια μου το sipura 3000

πάντως τα grandstream είναι τα λεγόμενα entry level, είναι καλά, αξιόπιστα, αλλά δεν έχουν τον βαθμό ρυθμίσης που έχουν τα sipura

BoGe
24-11-05, 02:00
Ανάλογα με το sipura!!

θέλω κάποια στιγμή να πιάσω στα χέρια μου το sipura 3000

πάντως τα grandstream είναι τα λεγόμενα entry level, είναι καλά, αξιόπιστα, αλλά δεν έχουν τον βαθμό ρυθμίσης που έχουν τα sipura

To 3000, το αγόρασα πριν λίγες μέρες.
Από μια πρόχειρη ματιά/χρήση καλό φαίνεται.

Σε λίγο καιρό θα πάρω το 2002

123456789
24-11-05, 14:56
έχω πάρει το 1001 και το 3000 και τα έχω παρατημένα από το στιγμή που κατάλαβα ότι θέλουν asterisk για να κάνω τη δουλειά μου...(βλ. ερωτήσεις μου στο φόρουμ).:(

BoGe
24-11-05, 15:23
έχω πάρει το 1001 και το 3000 και τα έχω παρατημένα από το στιγμή που κατάλαβα ότι θέλουν asterisk για να κάνω τη δουλειά μου...(βλ. ερωτήσεις μου στο φόρουμ).:(

Δεν έχω Asterisk, και το 3000 από λίγο που το έχω δουλέψει, είναι μια χαρά.

Papashark
02-12-05, 23:12
έχω πάρει το 1001 και το 3000 και τα έχω παρατημένα από το στιγμή που κατάλαβα ότι θέλουν asterisk για να κάνω τη δουλειά μου...(βλ. ερωτήσεις μου στο φόρουμ).:(

Γιατί βρε ? :D

Μπορείς και χωρίς asterisk, αρκεί ο VoIP provider να υποστηρίζει σύνδεση με SIP (όπως κάνουν οι περισσότεροι) και να περάσεις τα σχετικά στοιχεία.

Πολλοί από τους Providers έχουν και έτοιμα firmware με τις ρυθμίσεις που απαιτούνται.

Το asterisk θα το χρειαζόσουν εάν είχες πολλές συσκευές σπίτι, διαφορετικούς Providers, ήθελες έξτρα υπηρεσίες όπως τηλεφωνητή, αποστολή ηχιτικών μυνημάτων με email, IVR κλπ.

123456789
03-12-05, 00:30
Γιατί βρε ? :D

Μπορείς και χωρίς asterisk, αρκεί ο VoIP provider να υποστηρίζει σύνδεση με SIP (όπως κάνουν οι περισσότεροι) και να περάσεις τα σχετικά στοιχεία.

Πολλοί από τους Providers έχουν και έτοιμα firmware με τις ρυθμίσεις που απαιτούνται.

Το asterisk θα το χρειαζόσουν εάν είχες πολλές συσκευές σπίτι, διαφορετικούς Providers, ήθελες έξτρα υπηρεσίες όπως τηλεφωνητή, αποστολή ηχιτικών μυνημάτων με email, IVR κλπ.

To γιατί βρίσκεται εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=380500&postcount=226

και εδώ:

http://voxilla.com/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=6451&highlight=

το τελευταίο το μεταφέρω σαν κείμενο για να μην χρειαστεί resgistration:


Voxilla

Linksys (Sipura) SPA Users Group - XP PRO acting as NAT/gateway for sipura 1001 & voipbuste
123456789 - Nov 03, 2005 - 11:04 AM
Post subject: XP PRO acting as NAT/gateway for sipura 1001 & voipbuste Hello,
i am trying to use my voipbuster account and i am trying to find out if it is possible to achieve the attached configuration, given that the pc (running windows XP PRO) has only one ethernet adapter configured with a real (routable) IP address?

It is obvious that the PC must act as a router for the ATA and it is also obvious that the ATA must have a private IP address and the PC will be its gateway.

Assuming that the PC has a routable IP address and assuming that windows ICS is not possible when we have only one ethernet adapter, how is it possible to achieve the following config?

What must be done so that the PC will act as router/NAT?
If this is possible, then the ATA configuration is not difficult ofcourse!

Your help is highly appreciated! jcgalvezv - Nov 03, 2005 - 11:29 AM
Post subject: RE: XP PRO acting as NAT/gateway for sipura 1001 & voipb Try using asteriskwin32. You can find it here http://www.asteriskwin32.com/

With this asterisk you can have as many incomming/outgoing accounts as you want using just 1 sipura 1001. Obviuosly just 1 call at the time.

Juan C. 123456789 - Nov 03, 2005 - 11:13 PM
Post subject: Re: RE: XP PRO acting as NAT/gateway for sipura 1001 & v jcgalvezv wrote:Try using asteriskwin32. You can find it here http://www.asteriskwin32.com/

With this asterisk you can have as many incomming/outgoing accounts as you want using just 1 sipura 1001. Obviuosly just 1 call at the time.

Juan C.

Thank you for your reply.
You mean i should install asterisk on the PC shown in the above topology? jcgalvezv - Nov 04, 2005 - 05:35 AM
Post subject: RE: Re: RE: XP PRO acting as NAT/gateway for sipura 1001 &am Well, it depends.

- ¿Are you having problems configuring your ATA to talk directly to voipbuster?. doesn't make sense to have a computer turned on all the time to make an ATA work. ATA should work alone.
- ¿What router do you have?

I guess you can configure your ATA to register directly to voipbuster. Please explain what you have tried before to help you configure your ATA. Currently my SPA1001 line 2 is configured and working with voipbuster.

Juan C. 123456789 - Nov 04, 2005 - 11:44 AM
Post subject: Re: RE: Re: RE: XP PRO acting as NAT/gateway for sipura 1001 jcgalvezv wrote:Well, it depends.

- ¿Are you having problems configuring your ATA to talk directly to voipbuster?. doesn't make sense to have a computer turned on all the time to make an ATA work. ATA should work alone.
- ¿What router do you have?

I guess you can configure your ATA to register directly to voipbuster. Please explain what you have tried before to help you configure your ATA. Currently my SPA1001 line 2 is configured and working with voipbuster.

Juan C.

Hello Juan, thank you for your reply too.

Well, as you can see in the topology i had attached, the PC is connected to a campus LAN with a public (internet routable) IP address. There is only one IP address available. The computer is turned on all the time, because it is a professional workstation and not just in order to provide connectivity to the ATA. This example represents also a general case of a mobile user with one public IP address only available.

There is no router actually, the router in the topology diagramm belongs to the ISP and cannot be touched (exactly as it happens with the generalized case).

I had tried two scanarios:

a) Use of ICS with two NICs on the PC (the one was a usb-to-ethernet actually, but this is not a problem). That scenario did not work out, it seemed from the system tab in the web interface of the 1001 that sip messages were not coming back (zeros everuwhere in the incoming-related info).

b) Use of a hub and connection of both the PC and the 1001 to the hub. So the PC must also give IP connectivity (act as router/NAT) for the 1001 also. Could that be possible? jcgalvezv - Nov 04, 2005 - 12:44 PM
Post subject: RE: Re: RE: Re: RE: XP PRO acting as NAT/gateway for sipura Well. I guess asterisk running in Windows XP is the solution for you. Try with AsteriskWin32. This is a good place to start. What I have done with Asterisk I have done it with AsteriskWin32.

Juan C. 123456789 - Nov 04, 2005 - 11:27 PM
Post subject: Re: RE: Re: RE: Re: RE: XP PRO acting as NAT/gateway for sip jcgalvezv wrote:Well. I guess asterisk running in Windows XP is the solution for you. Try with AsteriskWin32. This is a good place to start. What I have done with Asterisk I have done it with AsteriskWin32.

Juan C.

I suppose this solution corresponds to the second scenario. I guess it was harder thatn i thought! On the other hand it will be more rewarding!

Thank you all guys, have a nice WE! http://voxilla.com/modules/PNphpBB2/images/smiles/icon_exclaim.gif

PS. if i try it i will post the results here! alexdds - Nov 06, 2005 - 05:28 PM
Post subject: Hey Jaun C.

this is very interesting, can asteriskwin32 be used to route calls to a spa1001 from a laptop connected to a public WiFi hotspot???
And if so what would be the configuration??? jcgalvezv - Nov 07, 2005 - 10:01 AM
Post subject: Alex:

Yes, should work. In terms of Asterisk wireless or wired is the same. If wired works, then wireless should.

Now, I would recommend you to install AsteriskWin32 in your machine and take a look at sip.conf file. There is an already configured XLite/Xpro entry, it should work for Sipuras. ¿How familiar are you with asterisk?

Juan C. hayesey - Nov 08, 2005 - 12:40 AM
Post subject: can you not just buy a cheap router, plug the wan side into the incoming CAT5 from your campus network & plug the PC & the ATA into the LAN side? I'm not sure where an Asterisk installation would come into this? As I understand the problem, it is that you only have a single IP address & need to share it between the PC & the ATA. You can get the PC to act as a router/NAT if install a 2nd NIC (although you may need Windows Server, I don't know, I use Linux in such situations) but it's probably easier to just get a cheap router device.

Perhaps I've misunderstood the problem here? alexdds - Nov 10, 2005 - 12:14 AM
Post subject: jcgalvezv wrote:Alex:

Yes, should work. In terms of Asterisk wireless or wired is the same. If wired works, then wireless should.

Now, I would recommend you to install AsteriskWin32 in your machine and take a look at sip.conf file. There is an already configured XLite/Xpro entry, it should work for Sipuras. ¿How familiar are you with asterisk?

Juan C.

Not much.
how do I activate this entry?
and is this the only one I need to change???

Thanks
Alex alexdds - Nov 10, 2005 - 12:16 AM
Post subject: Also Juan,
do I use a cross over cable for the sipura??? alexdds - Nov 10, 2005 - 12:18 AM
Post subject: If this works its like having a mobile office. jcgalvezv - Nov 10, 2005 - 05:20 AM
Post subject: Alex:

I forgot you need to use an additional device to connect your Sipura to your PC. I guess you could use a cross over cable, but I have not tried this.

You could even better buy this device here http://store.voxilla.com/customer/produ ... t=0&page=1 (http://store.voxilla.com/customer/product.php?productid=16200&cat=0&page=1) in Voxilla Store.

Juan C.. alexdds - Nov 10, 2005 - 08:39 PM
Post subject: Thanks for letting me know about this device, I will have to research it.

Jaun do you have the info how to edit the sip.conf file so that it would connect to the sipura??? alexdds - Nov 10, 2005 - 08:55 PM
Post subject: not a lot of info on this bridge. I do not understand where the bridge gets its power?
so you connect the power wire from the bridge to the sipura and plug in the rj45 into the sipura but where comes the power and where does the powersupply come from and how to you configure the bridge with the wireless network. People are selling this device but it does not talk about it's configuration. On the photos, I do not even see a port for an incoming power supply that comes with the unit. Voxilla does not even show a photo of the power supply. Very strange chandave - Nov 11, 2005 - 12:33 AM
Post subject: My assumption:

You plug the male power connector from the bridge into your linksys box's female power receptacle . Then you plug the male power cord connector from the linksys's wall wort into the back of the power connector of the bridge.

Reminds of me of power cable for the old Xircom pocket ethernet adaptors that was stuck between your PS/2 port and your keyboard PS/2 plug.

See ya...

d.c.
All times are GMT - 8 Hours
Powered by PNphpBB2 (http://www.pnphpbb.com/) © 2003-2004 The PNphpBB Group
Credits (http://voxilla.com/modules/PNphpBB2/docs/copyrite.html)

BoGe
03-12-05, 01:26
To γιατί βρίσκεται εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=380500&postcount=226


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=406591&postcount=287

customer
21-12-05, 01:57
Παιδια, να ρωτησω κατι απλό? Ποιος ειναι ο τροπος πληρωμης στην ΗΟL του κοστους των κλησεων evoice?

nnn
21-12-05, 02:17
Παιδια, να ρωτησω κατι απλό? Ποιος ειναι ο τροπος πληρωμης στην ΗΟL του κοστους των κλησεων evoice?
Προαγοράζεις χρόνο πληρώνοντας με πιστωτική.

nodasz
22-12-05, 18:42
Και αν η υπηρεσία δεν δουλεύει ? Το λεω γιατι σε μενα αυτο συμβαινει. Ειμαι συνδρομητης της ΗΟL ( γραμμη 384 DSL ) αλλα απο τηλεφωνία αδύνατον. Δουλευει αλλά ακουω τη φωνή των αλλων ααααααργαααα... Ο τεχνικος της HOL μου ειπε οτι φταει η ελλειψη bandwidth στην περιοχη μου απο τον ΟΤΕ (Μαρουσι ) αλλα μου κανει εντυπωση. ΔΕν δουλευει ουτε το skype ουτε το voipbuster (μαλλον δουλευουν ολα αλλα με τον ιδιο αργο τροπο ) Σημειωτεον οτι στο κατεβασμα αρχειων η γραμμη σκιζει , στην τηλεφωνια τιποτα . Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω ? Εχει ξανασυναντήσει κανεις το ιδιο προβλημα ?

Wolverine
22-12-05, 22:56
Και αν η υπηρεσία δεν δουλεύει ? Το λεω γιατι σε μενα αυτο συμβαινει. Ειμαι συνδρομητης της ΗΟL ( γραμμη 384 DSL ) αλλα απο τηλεφωνία αδύνατον. Δουλευει αλλά ακουω τη φωνή των αλλων ααααααργαααα... Ο τεχνικος της HOL μου ειπε οτι φταει η ελλειψη bandwidth στην περιοχη μου απο τον ΟΤΕ (Μαρουσι ) αλλα μου κανει εντυπωση. ΔΕν δουλευει ουτε το skype ουτε το voipbuster (μαλλον δουλευουν ολα αλλα με τον ιδιο αργο τροπο ) Σημειωτεον οτι στο κατεβασμα αρχειων η γραμμη σκιζει , στην τηλεφωνια τιποτα . Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω ? Εχει ξανασυναντήσει κανεις το ιδιο προβλημα ?

Σε τι dslam είσαι? Γιατί και εγώ από Μαρούσι και σε κάτι δοκιμές που έκανα με το i-call δεν είχα προβλήματα. Περισσότερα από αύριο που θα αρχίσω να ασχολούμαι πιο σοβαρά με το θέμα.

nnn
22-12-05, 23:25
Και αν η υπηρεσία δεν δουλεύει ? Το λεω γιατι σε μενα αυτο συμβαινει. Ειμαι συνδρομητης της ΗΟL ( γραμμη 384 DSL ) αλλα απο τηλεφωνία αδύνατον. Δουλευει αλλά ακουω τη φωνή των αλλων ααααααργαααα... Ο τεχνικος της HOL μου ειπε οτι φταει η ελλειψη bandwidth στην περιοχη μου απο τον ΟΤΕ (Μαρουσι ) αλλα μου κανει εντυπωση. ΔΕν δουλευει ουτε το skype ουτε το voipbuster (μαλλον δουλευουν ολα αλλα με τον ιδιο αργο τροπο ) Σημειωτεον οτι στο κατεβασμα αρχειων η γραμμη σκιζει , στην τηλεφωνια τιποτα . Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω ? Εχει ξανασυναντήσει κανεις το ιδιο προβλημα ?
Εκτός από το θέμα πακέτων http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276,δοκίμασε με διαφορετικούς codecs να δεις πως πάει.

customer
24-12-05, 21:42
Παιδια εχω κανει σωστα ολα τα settings του voip configuration του netroute2, μου δειχνει οτι ειμαι online, αλλα δεν μπορω να καλεσω. Μολις καλω, ακουγεται σημα κατηλλειμενου. Η τεχνικη υποστηριξη της HOL κατεγραψε το προβλημα για να το δει απο βδομαδα. Καμια ιδεα?

EDIT: Μπηκα στο "πορτοφόλι μου" και ειδα με εκπληξη να εχουν χρεωμενα τα 3 δωρο σε άλλο username απο το δικό μου και τους ενημερωσα, αρα εγω δεν εχω φραγκο στο account μου και αυτοι εχουν χοντρομπερδευτεί και υπομονη μεχρι να ξεμπερδευτουν απο βδομαδα. Καλα Χριστούγεννα.

Λουφάκης Ιωάννη
25-12-05, 11:35
Και εγώ έχω ολα τα settings σωστά και ελεγμένα από την HOL. Οταν παίρνω κανονικό αριθμό αστικο η κινητο όλα καλά. Οταν καλώ άλλο χρηστη της HOL με αριθμό δηλαδή 70007ΧΧΧΧΧ καλεί αλλά το τηλέφωνο του άλλου δεν κτυπά. Οταν με παίρνει άλλος χρήστης το δικό μου κτυπά. Εχουν σηκώσει τα χέρια στην ΗΟL.

Navigator
25-12-05, 15:03
Και αν η υπηρεσία δεν δουλεύει ? Το λεω γιατι σε μενα αυτο συμβαινει. Ειμαι συνδρομητης της ΗΟL ( γραμμη 384 DSL ) αλλα απο τηλεφωνία αδύνατον. Δουλευει αλλά ακουω τη φωνή των αλλων ααααααργαααα... Ο τεχνικος της HOL μου ειπε οτι φταει η ελλειψη bandwidth στην περιοχη μου απο τον ΟΤΕ (Μαρουσι ) αλλα μου κανει εντυπωση. ΔΕν δουλευει ουτε το skype ουτε το voipbuster (μαλλον δουλευουν ολα αλλα με τον ιδιο αργο τροπο ) Σημειωτεον οτι στο κατεβασμα αρχειων η γραμμη σκιζει , στην τηλεφωνια τιποτα . Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορω να κανω ? Εχει ξανασυναντήσει κανεις το ιδιο προβλημα ?


Αυτά λένε οι άσχετοι τεχνικοί και τρελένουν το κόσμο.Δεν ειναι απλά θέμα band αλλά οτι ο Οτε σου κόψει τα πακέτα (pps).
Για να το δείς και μόνος σου κάνε αυτό
Για το πώς δες το post #753 εδώ :
http://www.adslgr.com/forum/showthre...=20827&page=51

Αλλά να διαβάσεις και εδώ που λέει η Altec οτι για το προβλημά σου φταίει ο ΟΤΕ
http://www.i-call.gr/icallFAQ.aspx#question16

bomberb17
25-12-05, 17:40
Μπορείς στο evoice να δημιουργείς συνέχεια λογαριασμούς (3€ ο καθένας δωρεάν) και έτσι να έχεις τσάμπα χρόνο συνέχεια;;;

sdikr
25-12-05, 17:59
Μπορείς στο evoice να δημιουργείς συνέχεια λογαριασμούς (3€ ο καθένας δωρεάν) και έτσι να έχεις τσάμπα χρόνο συνέχεια;;;

Τεχνικά μπορείς, αλλά θα πρέπει να κάνεις συνεχώς email address και κάποια στιγμή θα το καταλάβουν

Στο κάτω κάτω, μην πας για καφέ μια μερά και δώστα στο evoice ;)

serres
28-12-05, 09:15
Κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορα θετικά και αρνητικά σχετικά με την υπηρεσία evoice της HOL (τηλεφωνία μέσω inernet VOIP) Εδώ και 10 μέρες δοκιμάζω συστηματικά την υπηρεσία. Διαπίστωσα πως η ποιότητα του ήχου είναι πάρα πολύ καλή. Το μοναδικό πρόβλημα ήταν το βράδυ των Χριστουγέννων που δεν μπορούσα να βγάλω γραμμή.

Συμπέρασμα; Γλιτώνεις χρήματα για τις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις.:thumb_dup

Θα σας παρότρυνα να δοκιμάσετε την υπηρεσία. Άλλωστε, μπορείτε να το κάνετε δωρεάν ακόμα και αν δεν έχετε γραμμή ADSL. Ακόμα και αν δεν είστε συνδρομητής της HOL.:thumbsup1

Θα μπορούσα μάλιστα να απαντήσω σε οποιαδήποτε απορία σας Πιστεύω πως πλέον είμαι αρκετά γνώστης του θέματος. :p

Υ/Γ μέχρι 30/12 περιμένω να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση της γραμμής μου από PSTN σε ADSL 384. Γέρικο PSTN φύγε τώρα πάει η δική σου η σειρά ήρθε το ADSL με τα δώρα. Καλή χρονιά – καλή χρονιά:cool:

NoYmErOs
28-12-05, 09:21
Καλημέρα .. μην βιάζεσαι να κρίνεις τόσο γρήγορα.. υπάρχουν χρήστες που το έχουν ψάξει πολύ περισσότερο νομίζω από σένα που καλά καλά δεν έχεις aDSL δές εδώ για το τι παίζει τον τελευταίο καιρό για το VoIP.

Βέβαια δεχτή κάθε παρατήρησή σου έτσι.. προσωπικά και εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα VoIP αλλά ήμαστε ελάχιστοι.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276

nodasz
29-12-05, 20:46
Αυτά λένε οι άσχετοι τεχνικοί και τρελένουν το κόσμο.Δεν ειναι απλά θέμα band αλλά οτι ο Οτε σου κόψει τα πακέτα (pps).
Για να το δείς και μόνος σου κάνε αυτό
Για το πώς δες το post #753 εδώ :
http://www.adslgr.com/forum/showthre...=20827&page=51

Αλλά να διαβάσεις και εδώ που λέει η Altec οτι για το προβλημά σου φταίει ο ΟΤΕ
http://www.i-call.gr/icallFAQ.aspx#question16


Καλά ολα αυτα αλλα τι μπορω να κάνω ?
1. αναβαθμιση σε 512 ? οικονομικα κοστιζει και δεν μου χρειαζεται η παραπάνω ταχυτητα

2. να δωσω βλάβη στον ΟΤΕ ?

3. να κυνηγησω τη HOL ?

Navigator
29-12-05, 23:23
Το 512 θα σου κοστίσει και δεν ειναι σίγουρο οτι θα δουλέψει στη περιοχή σου.Αν ενας που ειναι στο ίδιο dslam της περιοχής σου δεν εχει το πρόβλημα τότε προχώρα αφοβα.
Αν δώσεις βλαβη στο 121 του για τα pps θα σε συνδέσουν κανονικά με Πεκίνο...
Το να κυνηγήσεις τη ΗΟL ειναι τζάμπα και υποχρεωσή σου αλλά κανένας μέχρι τώρα δεν εχει καταφέρει να λύσει το προβλημα με αυτό το τρόπο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.