PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL eVoice: Internet Telephony μέσω SIP



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10

nodasz
31-12-05, 19:13
Το 512 θα σου κοστίσει και δεν ειναι σίγουρο οτι θα δουλέψει στη περιοχή σου.Αν ενας που ειναι στο ίδιο dslam της περιοχής σου δεν εχει το πρόβλημα τότε προχώρα αφοβα.
Αν δώσεις βλαβη στο 121 του για τα pps θα σε συνδέσουν κανονικά με Πεκίνο...
Το να κυνηγήσεις τη ΗΟL ειναι τζάμπα και υποχρεωσή σου αλλά κανένας μέχρι τώρα δεν εχει καταφέρει να λύσει το προβλημα με αυτό το τρόπο.


Αποφάσισα -και έκανα- καταγγελία στην ΕΕΤΤ ( ελληνικη επιτροπη τηλεπικοινωνιών και ταχυδρομίων ) .Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ .Ελπίζω να θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους .Αν έχω νέα θα σας ενημερώσω .

nodasz
02-01-06, 19:06
Αποφάσισα -και έκανα- καταγγελία στην ΕΕΤΤ ( ελληνικη επιτροπη τηλεπικοινωνιών και ταχυδρομίων ) .Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ .Ελπίζω να θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους .Αν έχω νέα θα σας ενημερώσω .

Και τελειώνω με νεα επικοινωνια με ALTEC ( μπραβο τους , πηραν αυτοι τηλεφωνο ) Το προβλημα μου ειπαν ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥς ΤΟΥΣ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥς και αφορα ΜΟΝΟ γραμμες 384 .Οι 512 αλλα και οι 256 ή οι 128 και 64 ISDN δεν εχουν προβλημα , μονο καποιες 384 . Δεν μπορει κανεις να κανει τιποτα , ειναι προβλημα τεχνικο του ΟΤΕ και αφορα καποια ασυμβατοτητα εξοπλισμου .Ισως λυθει καποτε ΄λλα οχι συντομα .
Αυτα για ενημερωση σας .

Digitaly
02-01-06, 19:37
Είχα βρει στο προηγούμενο PC WORLD, μια δωροκάρτα eVoice 7€.
Την ενεργοποίησα και όλα καλά.
Μάλιστα κατέθεσα και άλλα 20€ στο λογαριασμό διότι βρήκα την υπηρεσία πολύ καλή και οικονομική.
Η απορία που έχω είναι ότι στις 05 Ιαν 2006 το account μου λήγει ! ?
Τι γίνεται μετά ?
Δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το username και το password που είχα, για να κάνω login στον λογαριασμό μου και να βλέπω την κίνηση των κλήσεών μου?
το υπόλοιπο των χρημάτων που έχω μέσα χάνετε ?

υπόψη ΔΕΝ είμαι συνδρομής της HOL

BoGe
02-01-06, 20:59
Είχα βρει στο προηγούμενο PC WORLD, μια δωροκάρτα eVoice 7€.
Την ενεργοποίησα και όλα καλά.
Μάλιστα κατέθεσα και άλλα 20€ στο λογαριασμό διότι βρήκα την υπηρεσία πολύ καλή και οικονομική.
Η απορία που έχω είναι ότι στις 05 Ιαν 2006 το account μου λήγει ! ?
Τι γίνεται μετά ?
Δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το username και το password που είχα, για να κάνω login στον λογαριασμό μου και να βλέπω την κίνηση των κλήσεών μου?
το υπόλοιπο των χρημάτων που έχω μέσα χάνετε ?

υπόψη ΔΕΝ είμαι συνδρομής της HOL

Μου φαίνεται λήγει σε ένα χρόνο.
Μπες μέσα στον λογαριασμό σου να το δεις.

nrg_polini
03-01-06, 04:59
Με τη συγκεκριμενη καρτα οντως ληγουν πολυ νωρις οι λογαριασμοι. Δοκιμασε να τους καλεσεις πριν ληξει η συνδρομη και να τους ζητησεις να ανανεωθει.

Επισης δε βλεπω το λογο να καλειτε μεσω ιντερνετ οταν μπορειτε να χρησιμοποιησετε την υπηρεσια με το 800 200 3864 (εντος Ελλαδος).

pankostas
03-01-06, 10:15
Είχα βρει στο προηγούμενο PC WORLD, μια δωροκάρτα eVoice 7€.
Την ενεργοποίησα και όλα καλά.
Μάλιστα κατέθεσα και άλλα 20€ στο λογαριασμό διότι βρήκα την υπηρεσία πολύ καλή και οικονομική.
Η απορία που έχω είναι ότι στις 05 Ιαν 2006 το account μου λήγει ! ?
Τι γίνεται μετά ?
Δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το username και το password που είχα, για να κάνω login στον λογαριασμό μου και να βλέπω την κίνηση των κλήσεών μου?
το υπόλοιπο των χρημάτων που έχω μέσα χάνετε ?

υπόψη ΔΕΝ είμαι συνδρομής της HOL

Απο οτι ξερω πρεπει να καταναλωσεις τον χρονο μεχρι τοτε που ληγει το account.
Για να ανανεωσεις το account πρεπει να κανεις καποια αιτηση συνδρομης στην hol.

pankostas
06-01-06, 01:27
Παιδια με 384/128 οταν παιρνω τηλεφωνο σε σταθερα Ελλαδας ο αλλος δεν με ακουει καλα.Ακουγομαι βαθια και υπαρχει και καθυστερηση.Δοκιμασα το Skype οπου και αγορασα μεσω χρεωστικης καρτας 10 € για δοκιμη και η φωνη ειναι καμπανα.Πολυ καλα ακουγομαι και ακουω.Προσωπικα τελος το sip και η hol για e-voice.Και το skype ειναι ελαχιστα πιο φθηνο.

customer
08-01-06, 02:18
To evoice απο την αρχη της συνδεσης δεν δουλευε και οταν καλουσα σταθερο ακουγοτανε σημα κατηλειμενου. Σημερα εκανα forward και dnat σε tcp και upd στις πορτες 5000, 8000 και 8001. Τωρα οταν καλω βγαινει και μια κυρια και μου λεει συνεχεια: "συγγνωμη, η κληση σας απετυχε". Να φρικαρω ή να μην φρικαρω βρε παιδια?
Eκτος απο DNAT και FORWARD εχει και μια αλλη επιλογη στο firewall configuration του netrout2 : "ALLOW" Να την χρησιμοποιήσω και αυτη για τις παραπανω πορτες που οπως λεει η HOL πρεπει να ειναι ελεύθερες? (Με εχει σκασει αυτο το ADSL)

customer
09-01-06, 14:22
Παιδια εχω κανει σωστα ολα τα settings του voip configuration του netroute2, μου δειχνει οτι ειμαι online, αλλα δεν μπορω να καλεσω. Μολις καλω, ακουγεται σημα κατηλλειμενου. Η τεχνικη υποστηριξη της HOL κατεγραψε το προβλημα για να το δει απο βδομαδα. Καμια ιδεα?

EDIT: Μπηκα στο "πορτοφόλι μου" και ειδα με εκπληξη να εχουν χρεωμενα τα 3€ δωρο σε άλλο username απο το δικό μου και τους ενημερωσα, αρα εγω δεν εχω φραγκο στο account μου και αυτοι εχουν χοντρομπερδευτεί και υπομονη μεχρι να ξεμπερδευτουν απο βδομαδα. Καλα Χριστούγεννα.

Tελικα μετα απο ενα μηνα και αρκετα emails στο hol-support τα προβληματα εξαφανιστηκαν, η διαχειρηση του λογαριασμου μου αποκατασταθηκε, και το evoice δουλεψε, και μαλιστα με πολυ καλη ποιοτητα απο αναλογικο τηλεφωνο συνδεδεμενο στο netroute2.:thumb_dup

BoGe
09-01-06, 14:31
Τωρα οταν καλω βγαινει και μια κυρια και μου λεει συνεχεια: "συγγνωμη, η κληση σας απετυχε".

Όταν κλείνω από μια κλήση, και σχηματίζω αμέσως την επόμενη, μου το κάνει.
Αν αφήσω 1-2 δευτερόλεπτα να περάσουν δεν μου το κάνει, και παίρνει το νούμερο.

nodasz
10-01-06, 17:12
Ειμαι συνδρομητης της HOL με modem το FRITZ το οποιο επιτρεπει συνδεση του αναλογικου τηλεφωνου που εχω πανω του και κλησεις overip ακομα και με κλειστο τον υπολογιστη .Ρωτησα τη ΗΟΛ και μου ειπαν οτι εκτος απο τη δικια τους υπηρεσια e-voice μπορω να χρησιμοποιησω οποια αλλη υπηρασια χρησιμοποιει πρωτοκολλο SIP . Εχει κανεις σας υπ' όψι του καμια αλλη τετοια υπηρεσια βασισμενη στο SIP ?

BoGe
10-01-06, 17:34
Ειμαι συνδρομητης της HOL με modem το FRITZ το οποιο επιτρεπει συνδεση του αναλογικου τηλεφωνου που εχω πανω του και κλησεις overip ακομα και με κλειστο τον υπολογιστη .Ρωτησα τη ΗΟΛ και μου ειπαν οτι εκτος απο τη δικια τους υπηρεσια e-voice μπορω να χρησιμοποιησω οποια αλλη υπηρασια χρησιμοποιει πρωτοκολλο SIP . Εχει κανεις σας υπ' όψι του καμια αλλη τετοια υπηρεσια βασισμενη στο SIP ?

Στην Ελλάδα, το i-call www.i-call.gr

nrg_polini
10-01-06, 18:16
Το ρουτερ που δινει η χολ δεν ειναι κλειδωμενο να χρησιμοποιει μονο το evoice? Τωρα για sip providers υπαρχουν χιλιαδες με πρωτους και καλυτερους τους www.voipbuster.com www.sipdiscount.com . Τσεκαρε μερικα θεματα εδω στο φορουμ.

Crosstalk
10-01-06, 22:00
Ειμαι συνδρομητης της HOL με modem το FRITZ το οποιο επιτρεπει συνδεση του αναλογικου τηλεφωνου που εχω πανω του και κλησεις overip ακομα και με κλειστο τον υπολογιστη .Ρωτησα τη ΗΟΛ και μου ειπαν οτι εκτος απο τη δικια τους υπηρεσια e-voice μπορω να χρησιμοποιησω οποια αλλη υπηρασια χρησιμοποιει πρωτοκολλο SIP . Εχει κανεις σας υπ' όψι του καμια αλλη τετοια υπηρεσια βασισμενη στο SIP ?

Αρχισε και η παραπληροφορηση?!?!?! :evil:

nodasz
11-01-06, 20:30
Αρχισε και η παραπληροφορηση?!?!?! :evil:

Γιατι το λες αυτό ?

tssgr33
14-01-06, 14:53
Εχω 256 συνδεση με την HOL με router netroute2 της Intracom.Στην αρχη το evoice εστω και με κακη ποιότητα και με κάποιες μικροδιακοπές δούλευε.
Εδώ και 10 μέρες, όταν παίρνω τηλέφωνο, η κλήση πραγματοποιήται, αλλά εγω δέν ακουώ τίποτα απο το ακουστικό μου, ενώ ο καλούμενος με ακούει κανονικά.
Το ακουστικό μου είναι νεκρό. Στην αρχή νόμιζα ότι δεν πραγματοποιείται καθόλου η κλήση, αλλά μετα απο δοκιμές κατάλαβα τι γίνεται.
Το support της HOL μου είπε ότι φταίει η ποιότητα της γραμμής της DSL. Το ανέφερα σαν βλάβη στον ΟΤΕ. Την πρώτη φορα μου έίπαν οτι έλεξαν την γραμμη και φυσικά:thumbdown τα βρήκαν όλα σωστα!!!!!!!!!. Βέβαια το πρόβλημα παραμένει!
Την δεύτερη φορά που τους πήρα για να ξαναδηλώσω βλάβη, και ύστερα απο πίεση μου μου είπαν το απίστευτο !!!!. Οτι ο ΟΤΕ δίνει προτεραιότητα στο Ιντεερνετ και δεν το ενδιαφέρει για τα VOIP πακέτα!!!. και στο κάτω κάτω ίσως και να μην θέλει την ip τηλεφωνία!!!!!! Και δεν το θεωρούν βλάβη αυτό!!!!!!!!!!!!!!!
Βέβαι έχω παίξει με όλα τα settings του Netroute (codecs, Dslam, Firewall ) αλλά το πρόβλημα παραμένει!. Καμιά ιδέα για το πρόβλημα αυτό απο κάποιον???

melontas
16-01-06, 12:45
Ειμαι συνδρομητης της HOL με modem το FRITZ το οποιο επιτρεπει συνδεση του αναλογικου τηλεφωνου που εχω πανω του και κλησεις overip ακομα και με κλειστο τον υπολογιστη .Ρωτησα τη ΗΟΛ και μου ειπαν οτι εκτος απο τη δικια τους υπηρεσια e-voice μπορω να χρησιμοποιησω οποια αλλη υπηρασια χρησιμοποιει πρωτοκολλο SIP . Εχει κανεις σας υπ' όψι του καμια αλλη τετοια υπηρεσια βασισμενη στο SIP ?

Οντως το Fritz είναι ξεκλείδωτο παιδιά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι sip υπηρεσία θες

tsopanos
16-01-06, 17:28
Ακούγεσαι καμπάνα;;; Έχεις DSL; Αν ναι σε ποιό DSLAM; Για πες μου περισσότερα γιατί σε εμένα δεν θέλει με τίποτα να δουλέψει.


Παιδια με 384/128 οταν παιρνω τηλεφωνο σε σταθερα Ελλαδας ο αλλος δεν με ακουει καλα.Ακουγομαι βαθια και υπαρχει και καθυστερηση.Δοκιμασα το Skype οπου και αγορασα μεσω χρεωστικης καρτας 10 € για δοκιμη και η φωνη ειναι καμπανα.Πολυ καλα ακουγομαι και ακουω.Προσωπικα τελος το sip και η hol για e-voice.Και το skype ειναι ελαχιστα πιο φθηνο.

Crosstalk
16-01-06, 21:47
Οντως το Fritz είναι ξεκλείδωτο παιδιά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι sip υπηρεσία θες

Καταλαβαν την @@ και το αλλαξαν μαλλον......καλλιο αργα παρα ποτε!:cool:

nodasz
17-01-06, 17:19
Το ρουτερ που δινει η χολ δεν ειναι κλειδωμενο να χρησιμοποιει μονο το evoice? Τωρα για sip providers υπαρχουν χιλιαδες με πρωτους και καλυτερους τους www.voipbuster.com www.sipdiscount.com . Τσεκαρε μερικα θεματα εδω στο φορουμ.

Κατ΄αρχην , οντως το Fritz ειναι ελευθερο . Αλλα, παιδια , ΒΟΗΘΕΙΑ . Πελάγωσα με το voip . Κατ' αρχην

1. το fritz εχει ενα πεδιο

use internet number

ποιο ειναι αυτο το νουμερο για να καλεσεις sip υπηρεσια ? για τη ΗΟΛ σου δινεται αλλα η sipdiscount δεν δινει τετοιο νουμερο . Εχει κανεις ιδεα τι γινεται ?

2.γιατι ολοι μιλατε για sipura , alcatel και κανεις για το Φριτζ παρολο που αυτο υποστηριζει συνδεση αναλογικου τηλεφωνου σε αυτο ?

3. το voipbuster ειναι sip υπηρεσια ? γιατι πουθενα δεν δινει ρυθμισεις για sip μονο λεει να χρησιμοποιησουμε το software που δινει .

4. καμια αλλη sip υπηρεσια ? ολοι λετε για sip αλλα δεν εχω δει αλλες διευθυνσεις .

Παρακαλω πολυ βοηθηστε .

melontas
17-01-06, 17:55
Κατ΄αρχην , οντως το Fritz ειναι ελευθερο . Αλλα, παιδια , ΒΟΗΘΕΙΑ . Πελάγωσα με το voip . Κατ' αρχην

1. το fritz εχει ενα πεδιο

use internet number

ποιο ειναι αυτο το νουμερο για να καλεσεις sip υπηρεσια ? για τη ΗΟΛ σου δινεται αλλα η sipdiscount δεν δινει τετοιο νουμερο . Εχει κανεις ιδεα τι γινεται ?

2.γιατι ολοι μιλατε για sipura , alcatel και κανεις για το Φριτζ παρολο που αυτο υποστηριζει συνδεση αναλογικου τηλεφωνου σε αυτο ?

3. το voipbuster ειναι sip υπηρεσια ? γιατι πουθενα δεν δινει ρυθμισεις για sip μονο λεει να χρησιμοποιησουμε το software που δινει .

4. καμια αλλη sip υπηρεσια ? ολοι λετε για sip αλλα δεν εχω δει αλλες διευθυνσεις .

Παρακαλω πολυ βοηθηστε .


1. εκεί βάζεις το sip number πο σου εχει δώσει ο παροχέας σου. Για παραδειγμα το evoice της hol σου δίνει ένα νούμερο 70χχχχχχχ. Το voipbuster η το sipdiscount δεν σου δίνουν, οπότε σε αυτή την περίπτωση βάζεις στο πεδίο αυτό ότι θες.
2. το Fritz υποτίθεται ότι ήταν κλειδωμένο από hol να παίζει μόνο με evoice. Στην καινουργια όμως φουρνια fritz, μάλλον κατά λάθος δεν έγινε.

ε. το voipbuster είναι sip και παίζει τόσο με sodtphone, οσο και με ata adapter, και ας μην λέγεται στο site τους κάτι τετοιο.

4. αλλη sip υπηρεσία ειναι το icall της ALTEC kai evoice της HOL(ελληνικές υπηρεσίες), όπως και το voipbuster, sipdiscount.

nodasz
17-01-06, 18:31
1. εκεί βάζεις το sip number πο σου εχει δώσει ο παροχέας σου. Για παραδειγμα το evoice της hol σου δίνει ένα νούμερο 70χχχχχχχ. Το voipbuster η το sipdiscount δεν σου δίνουν, οπότε σε αυτή την περίπτωση βάζεις στο πεδίο αυτό ότι θες.
2. το Fritz υποτίθεται ότι ήταν κλειδωμένο από hol να παίζει μόνο με evoice. Στην καινουργια όμως φουρνια fritz, μάλλον κατά λάθος δεν έγινε.

ε. το voipbuster είναι sip και παίζει τόσο με sodtphone, οσο και με ata adapter, και ας μην λέγεται στο site τους κάτι τετοιο.

4. αλλη sip υπηρεσία ειναι το icall της ALTEC kai evoice της HOL(ελληνικές υπηρεσίες), όπως και το voipbuster, sipdiscount.


Κατ αρχην ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση . Στο 1 δεν λειπει μονο το νουμερο αλλα και το registrar του voipbuster . Εστειλα e-mail αλλα απαντηση δεν πηρα ακομα.Επιπλεον δοκιμασα και το sipdiscount αλλα ΔΕΝ δουλευει , θελει προφανως το νουμερο .

2.ολοι μιλατε για δυο υπηρεσιες sipdiscount και voipbuster Κανεις δεν ξερει αλλη ?

melontas
17-01-06, 20:36
Κατ αρχην ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση . Στο 1 δεν λειπει μονο το νουμερο αλλα και το registrar του voipbuster . Εστειλα e-mail αλλα απαντηση δεν πηρα ακομα.Επιπλεον δοκιμασα και το sipdiscount αλλα ΔΕΝ δουλευει , θελει προφανως το νουμερο .

2.ολοι μιλατε για δυο υπηρεσιες sipdiscount και voipbuster Κανεις δεν ξερει αλλη ?

1. connectionserver.voipbuster.com (δεν χρειαζεται proxy)
2. τα δυο sip services για το οποια μιλαμε (ανηκουν στην ιδια εταιρια) ειναι τα μονα με δορεαν κλησεις πος αστικα και υπεραστικά ελλάδος. για αυτο ασχολούμαστε ολοι εμεις και τόσο πολυ

nodasz
17-01-06, 20:40
1. connectionserver.voipbuster.com (δεν χρειαζεται proxy)
2. τα δυο sip services για το οποια μιλαμε (ανηκουν στην ιδια εταιρια) ειναι τα μονα με δορεαν κλησεις πος αστικα και υπεραστικά ελλάδος. για αυτο ασχολούμαστε ολοι εμεις και τόσο πολυ

Ευχαριστω , θα το δοκιμασω αμεσως. Αλλα η συνδεση με το sipdiscount δουλεψε αλλα , απογοητευση , εγω ακουγα καμπανα αλλα ο συνομιλητης μου ΤΙΠΟΤΑ απολυτως. Καμια ιδέα ?

nodasz
17-01-06, 21:02
Τελευταια νεα .
Voipbuster :δουλευει αρκετα καλα αλλα ο συνομιλητης δεν ακουει πολυ καλα ( εγω ακουω τελεια )

sipdiscount : ακουω τελεια , ο συνομιλητης μου ΤΙΠΟΤΑ

e-voice ΧΑΛΙΑ

καμια ιδεα για καμια ρυθμιση ? ( συνδεση 512 , modem Fritz )

melontas
17-01-06, 21:28
Τελευταια νεα .
Voipbuster :δουλευει αρκετα καλα αλλα ο συνομιλητης δεν ακουει πολυ καλα ( εγω ακουω τελεια )

sipdiscount : ακουω τελεια , ο συνομιλητης μου ΤΙΠΟΤΑ

e-voice ΧΑΛΙΑ

καμια ιδεα για καμια ρυθμιση ? ( συνδεση 512 , modem Fritz )

το πιο πιθανό, είνα να βρίσκεσαι σε "μπουκομένο" DSLAM, που σημαίνει τεραστειες δυσκολίες για πάσης φύσεως voip. Απο ρυθμίσεις to μονο που μπορεις να κανεις στο fritz είναι telephony/internet telephony/advanced settings /Select here how to use the bandwidth of the DSL connection for telephone calls,

και δοκιμαζεις με τις δύο άλλες επιλογές που σου δίνει.

evmourelatos
18-01-06, 13:02
Broadband Pack 384. EVOICE ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. ΜΕ ΑΚΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΑ ΑΚΟΥΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 15 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΟΛΑΣ!!
ΖΗΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!
ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ.
Η ΗΟL ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ.
ΜΕΝΩ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ?

BoGe
18-01-06, 13:11
Broadband Pack 384. EVOICE ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. ΜΕ ΑΚΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΑ ΑΚΟΥΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 15 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΟΛΑΣ!!
ΖΗΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!
ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ.
Η ΗΟL ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ.
ΜΕΝΩ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ?


Δοκίμασε και με άλλον VoIP provider
Δοκίμασε να συνδεθείς στο internet με άλλη εταιρεία και μετά ξαναδοκίμασε.

Βέβαια αν έχεις το γνωστό πρόβλημα ΟΤΕ, μια προσωρινή λύση είναι να πας στα 512, στον ΟΤΕ μόνο, με αβέβαια αποτελέσματα.

nodasz
18-01-06, 22:03
Χιλια ευχαριστω ολους σας και κυριως εσενα melonta για τις πληροφοριες .Χθες το voipbuster ηταν τελειο , σημερα ΤΙΠΟΤΑ .και ειμαι σε 512 .ΑΠΑΤΗ η voip τηλεφωνια . Κριμα τις νεες τεχνολογιες , οταν δεν μπορεισ να δουλεψεις κατι. ΕΤσι απογοητευεται ο κοσμος και εγκαταλειπει .

melontas
18-01-06, 22:37
Χιλια ευχαριστω ολους σας και κυριως εσενα melonta για τις πληροφοριες .Χθες το voipbuster ηταν τελειο , σημερα ΤΙΠΟΤΑ .και ειμαι σε 512 .ΑΠΑΤΗ η voip τηλεφωνια . Κριμα τις νεες τεχνολογιες , οταν δεν μπορεισ να δουλεψεις κατι. ΕΤσι απογοητευεται ο κοσμος και εγκαταλειπει .

Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2006, το αυτονόητο(ADSL χωρις περιορισμούς), έχει γίνει επιστημη.

Για να ελέγξεις αν μπορείς να παίξεις με voip
1. κατέβασε το παρακάτω αρχειάκι.
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=4497&d=1134332446
και ρύθμισέ το να βλέπει την κάρτα δικτύου σου (μην κλείσεις το πρόγραμμα)

2. πήγαινε στο http://www.testyourvoip.com/ και κάνε το τεστ που λέει , εστω για την πόλη του London.

3. με το που ξεκινάς το τεστ στο σαιτ που σου έδωσα, βλέπε το πρόγραμμα που κατέβασες τι packet/sec σου δείχνει(ενας αριθμός που μεταβάλλεται συνεχώς.

Αν το νούμερο κατά μέσο όρο είναι κάτω απο 25-30 τότε μάλλον ξέχνα to voip.

Καλά αποτελέσματα και περιμένουμε νέα σου

BoGe
19-01-06, 01:23
Χιλια ευχαριστω ολους σας και κυριως εσενα melonta για τις πληροφοριες .Χθες το voipbuster ηταν τελειο , σημερα ΤΙΠΟΤΑ .και ειμαι σε 512 .ΑΠΑΤΗ η voip τηλεφωνια . Κριμα τις νεες τεχνολογιες , οταν δεν μπορεισ να δουλεψεις κατι. ΕΤσι απογοητευεται ο κοσμος και εγκαταλειπει .

Το ότι δεν τρέχει φταίει ο ΟΤΕ και όχι η VoIP τεχνολογία.
Μάλλον ήθελες να πεις, απάτη το DSL του ΟΤΕ.

Aegean24
19-01-06, 12:48
Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2006, το αυτονόητο(ADSL χωρις περιορισμούς), έχει γίνει επιστημη.

Για να ελέγξεις αν μπορείς να παίξεις με voip
1. κατέβασε το παρακάτω αρχειάκι.
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=4497&d=1134332446
και ρύθμισέ το να βλέπει την κάρτα δικτύου σου (μην κλείσεις το πρόγραμμα)

2. πήγαινε στο http://www.testyourvoip.com/ και κάνε το τεστ που λέει , εστω για την πόλη του London.

3. με το που ξεκινάς το τεστ στο σαιτ που σου έδωσα, βλέπε το πρόγραμμα που κατέβασες τι packet/sec σου δείχνει(ενας αριθμός που μεταβάλλεται συνεχώς.

Αν το νούμερο κατά μέσο όρο είναι κάτω απο 25-30 τότε μάλλον ξέχνα to voip.

Καλά αποτελέσματα και περιμένουμε νέα σου

πολυ καλο το Post melonta και το προγραμματακι (οποιος το εφτιαξε ας κανει ενα update για να γραφει ξεχωριστα incoming/outgoing packet rate γιατι παιζει ρολο)...παντως ουτε αυτο δεν λει πολλα για την ποιοτητα του voip στη γραμμη: το δοκιμασα απο pstn (με κληση στο Λονδινο) και μου εβγαλε μεσο ορο 50 πακετα/sec και σκορ 3.2 Το ξανατρεχω απο δικτυο που πεφτει πανω στο ΕΔΕΤ/GRNet (ΕΚΕΦΕ Δημοκριτος) και μου βγαζει παλι 50 πακετα/sec και σκορ 4.2....φυσικα απο το Δημοκριτο η φωνη ακουγεται καμπανα σαν να μιλας απο κανονικο σταθερο!

Το μονο σιγουρο βεβαια ειναι οτι αν σου βγαζει κατω απο 25-30 πακετα....forget it!

nodasz
19-01-06, 16:50
Το ότι δεν τρέχει φταίει ο ΟΤΕ και όχι η VoIP τεχνολογία.
Μάλλον ήθελες να πεις, απάτη το DSL του ΟΤΕ.

Σ' αυτό έχεις δικιο και συγγνωμη για την παρανόηση . Και τώρα αλλη μια απορια που με τρελαίνει . Στο testyourvoip δειχνει καθαρά οτι το προβλημά μου είναι πάντα στα πακέτα απο το συνομιλητή μου σε μένα , πάντα ειμαι χάλια εκεί και πολύ καλά στα πακέτα από μένα προς τα έξω . Τοτε γιατί στην προσπάθειά μου να μιλήσω ακούω σχεδόν πάντα καμπάνα τον άλλον αλλά αυτός δεν με ακούει ? Δεν έρχονται σε αντίφαση τα αποτελέσματα με την πράξη ?

Gonik
22-01-06, 03:49
Παιδιά έχω να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.. Από χθες είμαι συνδρομητής στην HOL και αναγκαστικά μπήκα στην υπηρεσία eVoice.. Έχω 2 τηλεφωνικές εγκαταστάσεις στο σπίτι μου. Στη μία συνέδεσα το fritz (και πάνω του τη μια τηλεφωνική συσκευή) ενώ η συσκευή στο υπνοδωμάτιό μου έμεινε ως έχει. Το θέμα είναι ότι η συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο router δουλεύει μια χαρά πλέον.. η άλλη όμως έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ παράσιτα..

Τι γίνεται λοιπον; (εκτός του να καταργήσουμε το Internet Number μέσω του fritz.box interface)

nnn
22-01-06, 03:57
Φίλτρο στην άλλη συσκευή έχεις βάλει ?

Gonik
22-01-06, 04:15
Που μπορώ να βρω; Ολα τα καλώδια έχουν χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση του router στην άλλη τηλεφωνική πρίζα

nnn
22-01-06, 04:29
Σε Oteshop και σε καταστήματα υπολογιστών και ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.

KwstasV
22-01-06, 14:34
Παιδιά γεια σας.
Είμαι καινούριος στον κόσμο του ADSL και γενικά εδώ και δυο μέρες διαβάζω τα άπειρα αλλά κατατοπιστικά μηνύματα του forum.
Πήρα σύνδεση HOL 6+6 BroadbandPack και μου δώσαν το fritz. Κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση και το ιντερνετ. Στο evoice όμως άστα (μπαίνω από Βόλο).
Έκανα άπειρα πειράματα και ρυθμίσεις, χρησιμοποίησα τις θύρες πάνω στο fritz, χρησιμοποίησα το XLite και το VoipBuster. Τα ίδια χάλια.
Γενικά με ακούνε κανονικότατα αλλά εγώ τους ακούω με τρομερή καθυστέρηση και σα να μιλάνε τρομερά αργά (κάτι σαν να έχουν νοητική στέρηση ένα πράγμα).
Έκανα λοιπόν μέσα σε όλα τα άλλα και το εξής κόλπο:
Με τη συσκευή καρφωμένη πάνω στο fritz τηλεφώνησα με evoice στο σταθερό μου τηλέφωνο. Είχα λοιπόν στο ένα αυτί τη συσκευή στο fritz και στο άλλο τη συσκευή στον ΟΤΕ. Όταν μιλούσα από το fritz ακουγα από το άλλο αμέσως με τέλειο ήχο. Αμέσως και καθαρότατα. Όταν μιλούσα από τη συσκευή στο δίκτυο του ΟΤΕ η φωνή μου για να φτάσει μέσω του Fritz στην άλλη συσκευή ήθελε 20 δευτερόλεπτα σχεδόν και ερχόταν αργή και μακρόσυρτη.
Βγάζετε κανένα νόημα από τα παραπάνω τι φταίει; (γιατί δηλαδή υπάρχει αυτή η διαφορά).
Αν υποθέσουμε ότι όταν μιλάω με evoice κάνω upload αυτό θα έπρεπε να είναι πιο αργό και άσχημο από το να ακούω (download) που είναι πιο γρήγορο (384). Τα λέω καλά; Γιατί συμβαίνει το ανάποδο;
Help

nnn
22-01-06, 14:38
Καλώς τον.
Υπάρχει πρόβλημα με το Voip σε πολλές περιοχές και διαφορετικούς Isp's.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276

KwstasV
22-01-06, 18:41
Καλώς τον.
Υπάρχει πρόβλημα με το Voip σε πολλές περιοχές και διαφορετικούς Isp's.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276

Ναι τ αδιάβασα όλα αυτά, αλλά μήπως ξέρει κανείς να πει γιατί η διαφορά στο πήγαινε έλα της φωνής; Γιατί με ακούνε αμέσως και καθαρότατα και τους ακούω με καθυστέρηση και αργόσυρτα; Το ανάποδο δε θα ήταν πιο λογικό λόγω ταχυτήτων download / upload? Και τι διαφορά έχει το πήγαινε έλα των πακέτων;
Δε ξέρω αν έγινε κατανοητή η ερώτηση...

NoYmErOs
23-01-06, 10:27
Ναι τ αδιάβασα όλα αυτά, αλλά μήπως ξέρει κανείς να πει γιατί η διαφορά στο πήγαινε έλα της φωνής; Γιατί με ακούνε αμέσως και καθαρότατα και τους ακούω με καθυστέρηση και αργόσυρτα; Το ανάποδο δε θα ήταν πιο λογικό λόγω ταχυτήτων download / upload? Και τι διαφορά έχει το πήγαινε έλα των πακέτων;
Δε ξέρω αν έγινε κατανοητή η ερώτηση...

Αν διαβάσεις καλά το πρώτο μήνυμα του trojy (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=6600)

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=332133&postcount=1


θα καταλάβεις γιατί έχεις καθυστέρηση στα εισερχόμενα πακέτα και όχι στο upload(εξερχόμενα)

KwstasV
23-01-06, 10:50
Αν διαβάσεις καλά το πρώτο μήνυμα του trojy (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=6600)

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=332133&postcount=1


θα καταλάβεις γιατί έχεις καθυστέρηση στα εισερχόμενα πακέτα και όχι στο upload(εξερχόμενα)

Προφανώς εννοείς τα παρακάτω:

"1. Το πρόβλημα αφορά τεκμηριωμένα μέχρι στιγμής UDP πακέτα. Πιθανό, είναι να συμβαίνει και σε ICMP & TCP
πακέτα, αναμένονται αποτελέσματα δοκιμών

2. Αφορά περιορισμό εισερχόμενων UDP πακέτων και ισχύει για όλες τις ταχύτητες 1024/512/384 και συμβαίνει τόσο σε PPPoATM όσο και σε PPPoE"

Κατάλαβα. Κόβονται τα εισερχόμενα πακέτα και όχι τα εξερχόμενα. Γι' αυτό με ακούν καλά αλλά δεν τους ακούω.
Πίκρα...

Σε ευχαριστώ.

minazzz
28-01-06, 19:00
Επιδη μπερδευτικα με τοσα ποστ... εχω τησ HOL 384 ADSL ... ΔΟΚΙΜΑΣΑ kai ΜΕ DIAL UP 56K το evoice ... Και παιζει καλυτερα με dial up παρα με DSL(ο εισερχομενοσ ηχοσ ειναι λεσ και ακουσ μασημενη κασετα...και αργει πολυ) ... Παρακαλω δώστε τα φώτα σας τι να κάνω για να βελτιωθει αυτο .καθως θελω την τηλεφωνια μεσω ιντερνετ για να καλω την μητερα μου στην κυπρο οπου διαμενει... το τηλ μου αρχιζει απο 21090--- ... Δοκιμασα και κατευθειαν πανω στο fritz.box adsl modem με συσκευη... αλλα ματαιο! Ευχαριστω

Einherjar
31-01-06, 21:37
Τσέκαρε εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29950

Λουφάκης Ιωάννη
20-02-06, 21:20
Σε παρακαλω πες μου τι ρυθμισεις εχεις κανει στο Fritz για το Voiposter

platon_gr
21-02-06, 22:39
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μόνο που δεν ασχολήθηκα να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ.

Το παράξενο είναι πως ενώ συμβαίνει το ίδιο με evoice & icall, το voicebuster, δουλεύει άψογα !!! (φτου φτου να μην το ματιάσω)

Ote + Forthnet 512...

Καμιά ιδέα ????


Εχω 256 συνδεση με την HOL με router netroute2 της Intracom.Στην αρχη το evoice εστω και με κακη ποιότητα και με κάποιες μικροδιακοπές δούλευε.
Εδώ και 10 μέρες, όταν παίρνω τηλέφωνο, η κλήση πραγματοποιήται, αλλά εγω δέν ακουώ τίποτα απο το ακουστικό μου, ενώ ο καλούμενος με ακούει κανονικά.
Το ακουστικό μου είναι νεκρό. Στην αρχή νόμιζα ότι δεν πραγματοποιείται καθόλου η κλήση, αλλά μετα απο δοκιμές κατάλαβα τι γίνεται.
Το support της HOL μου είπε ότι φταίει η ποιότητα της γραμμής της DSL. Το ανέφερα σαν βλάβη στον ΟΤΕ. Την πρώτη φορα μου έίπαν οτι έλεξαν την γραμμη και φυσικά:thumbdown τα βρήκαν όλα σωστα!!!!!!!!!. Βέβαια το πρόβλημα παραμένει!
Την δεύτερη φορά που τους πήρα για να ξαναδηλώσω βλάβη, και ύστερα απο πίεση μου μου είπαν το απίστευτο !!!!. Οτι ο ΟΤΕ δίνει προτεραιότητα στο Ιντεερνετ και δεν το ενδιαφέρει για τα VOIP πακέτα!!!. και στο κάτω κάτω ίσως και να μην θέλει την ip τηλεφωνία!!!!!! Και δεν το θεωρούν βλάβη αυτό!!!!!!!!!!!!!!!
Βέβαι έχω παίξει με όλα τα settings του Netroute (codecs, Dslam, Firewall ) αλλά το πρόβλημα παραμένει!. Καμιά ιδέα για το πρόβλημα αυτό απο κάποιον???

nodasz
24-02-06, 23:07
Να ρωτήσω το εξής οσον αφορα το voip . Τι γίνεται για οσους ειναι συνδρομητές vivodi ( και εννοω όσους εχουν καταργησει τον ΟΤΕ και χρησιμοποιουν μονο vivodi ) Εκει υπαρχει προβλημα στο voip η οχι ?

aragorn
25-02-06, 00:10
Να ρωτήσω το εξής οσον αφορα το voip . Τι γίνεται για οσους ειναι συνδρομητές vivodi ( και εννοω όσους εχουν καταργησει τον ΟΤΕ και χρησιμοποιουν μονο vivodi ) Εκει υπαρχει προβλημα στο voip η οχι ?

Προς το παρόν όχι.
Αν αυξηθεί η πελατειακή βάση της βιβόντι, τότε δεν ξέρουμε τι θα προκύψει (με δεδομένο το αμαρτωλό παρελθόν της).
Πάντως, αν είχα τη δυνατότητα για vivodi llu, θα τον αποχαιρετούσα τον ΟΤΕ...

sdn
25-02-06, 02:03
Προς το παρόν όχι.


Φτου φτου φάε την γλώσα σου :D



Με vivodi δεν θα έχεις προβλήματα. :oneup:


Αλλά το θέμα είναι να φτιάξει και ο οτε γιατί θα πήξουμε στο τέλος στο δίκτυο της vivodi :cool:

nrg_polini
02-03-06, 03:46
Η hol γιατι το εχει παρατησει το θεμα? Μπορει να εχει πολυ καλες τιμες, αλλα πχ υστερει σημαντικα εναντι του i-call στο οτι δεν εχει νουμερακια... Εχει καποιος καμια πληροφορηση για το αν προτιθεται να κανει καποια κινηση να ανεβει λιγο ο ανταγωνισμος?

@ ADSLgr.com All rights reserved.