PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL eVoice: Internet Telephony μέσω SIP



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10

sdn
05-12-06, 02:50
Έχει σημασία αν θα επιλεξεις G711 ή G729 στα tools της Hol και στις ρυθμίσεις του ρουτερ. Με το G729 δεν δουλευει στην Αγγλία.

Στιγμιαίο πρόβλημα πρέπει να ήταν. Δεν βλέπω πως μπορεί να πειράζει...

nm96027
05-12-06, 15:06
Ουτε εγω ξέρω, αλλα και τα δυο τεχνικά τμήματα (και της HOL και του αγγλικού ISP) συμφώνησαν πως αυτο αυτό ήταν το πρόβλημα.

spyrosn
05-12-06, 16:39
To eVoice με έχει κουράσει όσο δεν πάει. :mad:

Χίλιες φορές καλύτερα το i-Call.

Αν ποτέ κάποιος βρει πώς στο δια@λ@ γίνονται οι εισερχόμενες SIP to SIP κλήσεις προς τα accounts του evoice, να μου πει κι εμένα.

Εγώ τα παρατάω, ύστερα από 4 μέρες προσπαθειών, 4 αποτυχημένα tickets (οι απαντήσεις: Να συννενοηθείτε με τους διάφορους providers[!!!]) και δύο αποτυχημένες κλήσεις στο technical support.

Au revoir. Φτιάξτε σωστά την υπηρεσία σας. Δε γίνεται να δουλεύουν όλα τα SIP to SIP εκτός από εκείνα που πάνε προς eVoice. :evil: :evil:

DJ_TEO
05-12-06, 21:09
To eVoice με έχει κουράσει όσο δεν πάει. :mad:

Χίλιες φορές καλύτερα το i-Call.

Αν ποτέ κάποιος βρει πώς στο δια@λ@ γίνονται οι εισερχόμενες SIP to SIP κλήσεις προς τα accounts του evoice, να μου πει κι εμένα.

Εγώ τα παρατάω, ύστερα από 4 μέρες προσπαθειών, 4 αποτυχημένα tickets (οι απαντήσεις: Να συννενοηθείτε με τους διάφορους providers[!!!]) και δύο αποτυχημένες κλήσεις στο technical support.

Au revoir. Φτιάξτε σωστά την υπηρεσία σας. Δε γίνεται να δουλεύουν όλα τα SIP to SIP εκτός από εκείνα που πάνε προς eVoice. :evil: :evil:

Τι συσκευες χρησιμοποιεις? Εγω καλω κανονικα απο 213 σε 213 ! Sip to sip

spyrosn
05-12-06, 22:26
Από 213 σε 213 καλώ κι εγώ.

Από οποιονδήποτε άλλο δεν καλώ προς 213.....@hol.gr.

Με καμία συσκευή.

Με κανένα softphone.

Με την καμία όμως...

DJ_TEO
06-12-06, 10:24
Από 213 σε 213 καλώ κι εγώ.

Από οποιονδήποτε άλλο δεν καλώ προς 213.....@hol.gr.

Με καμία συσκευή.

Με κανένα softphone.

Με την καμία όμως...

Απο σταθερο ΟΤΕ δε μπορεις να καλεις σε 213 ή απο αλλο παροχο voip Πχ.i-call?

nrg_polini
06-12-06, 11:55
Icall σιγουρα καλεις απο οτε, για hol δεν ξερω.

dragonfighter
06-12-06, 12:08
Κ hol μπορείς από οτε + κινητό

con
06-12-06, 12:19
Απο σταθερο ΟΤΕ δε μπορεις να καλεις σε 213 ή απο αλλο παροχο voip Πχ.i-call?Μπορείς κανονικά και θεωρείται αστική κλήση προς σταθερό Ελλάδος. Αλλοιώς δε θα είχε νόημα...

dsluser1
06-12-06, 12:22
απο νούμερα εξωτερικού δεν μπορούν να καλέσουν στο 213
Προσπάθησα μεσω voipdiscount ή απο το γερμανικό μου κινητό (vodafone) και το βρετανικό (orange) Και μου βγάζει μήνυμα λανθασμένης εισαγωγής

DJ_TEO
06-12-06, 13:07
Μπορείς κανονικά και θεωρείται αστική κλήση προς σταθερό Ελλάδος. Αλλοιώς δε θα είχε νόημα...

Δεν εχω εγω την απορροια! :)

nrg_polini
06-12-06, 17:56
Παντως απο O2 και Orange καλω κανονικα στο icall νουμερο μου.

spyrosn
07-12-06, 18:45
Ρε παιδιά άλλο λέω.

SIP to SIP = βάζεις μια SIP (email) διεύθυνση π.χ. joeuser@hol.gr στο softphone σου και την καλεί κανονικά. Τσάμπα. Δωρεάν. For free.

Λοιπόν, το eVoice ΔΕΝ δέχεται τέτοιου είδους κλήσεις από άλλους providers πλην του εαυτού του (μέχρις αποδείξεως του εναντίου). To i-Call δέχεται! Άρα ποιο το νόημα να έχω eVoice;

maxorfo
07-12-06, 20:24
Ρε παιδιά άλλο λέω.

SIP to SIP = βάζεις μια SIP (email) διεύθυνση π.χ. joeuser@hol.gr στο softphone σου και την καλεί κανονικά. Τσάμπα. Δωρεάν. For free.

Λοιπόν, το eVoice ΔΕΝ δέχεται τέτοιου είδους κλήσεις από άλλους providers πλην του εαυτού του (μέχρις αποδείξεως του εναντίου). To i-Call δέχεται! Άρα ποιο το νόημα να έχω eVoice;


Το νόημα είναι ότι κάνεις τηλέφωνο οπουδήποτε (σταθερό, κινητό...), έχοντας κλειστό το PC, με τη βοήθεια μιάς κοινής τηλεφωνικής συσκευής. Ομοίως δέχεσαι κλήσεις απ' οπουδήποτε, σαν να σε καλούν σε σταθερό. Ο αριθμός από 213χχχχχ είναι γεωγραφικός και οι χρεώσεις, λόγω VoIP, είναι ακόμα μικρότερες από εκείνες των "εναλλακτικών" παρόχων σταθερής τηλεφωνίας, με χρέωση από το πρώτο δευτερόλεπτο. Το ίδιο προσφέρει και η i-call, με την υπηρεσία i-call in, που σου παρέχει γεωγραφικό αριθμό (από 211χχχχ), χρεώνοντας όμως 3 ευρώ το μήνα. Αμιγώς SIP αριθμούς έδινε και η HOL παλαιότερα και άρχιζαν από 7000χχχχ. Από τότε που το γύρισε στη λεγόμενη "νέα υποδομή", δίνει γεωγραφικούς. Είναι καθαρά θέμα έπιλογής και προτεραιοτήτων. Εμένα λόγου χάριν, μ' εξυπηρετεί, γιατί απέκτησα δεύτερο αριθμό, με τα καλά της επίγειας γραμμής, χωρίς ν' αναγκαστώ να βάλω ISDN.

Σημ. Με κλειστό το PC, ακόμα και οι SIP αριθμοί της i-call (αυτοί που αρχίζουν από 707χχχχ), μόνο τους εαυτούς τους μπορούν να καλούν, μέσω μιάς κοινής τηλεφωνικής συσκευής. Το ζητούμενο από πολλούς είναι να μην είναι υποχρεωμένοι να κάθονται μπροστά στο PC, προκειμένου να τηλεφωνήσουν, χρησιμοποιώντας headset ή άλλου είδους SIP συσκευές, που συνδέονται στο PC, αλλά να μπορούν να συνδέουν στο VoIP ΑΤΑ ένα κοινό τηλέφωνο, που στην περίπτωση του ασύρματου παρέχει και πλήρη ελευθερία κινήσεων.

spyrosn
07-12-06, 22:23
Σημ. Με κλειστό το PC, ακόμα και οι SIP αριθμοί της i-call (αυτοί που αρχίζουν από 707χχχχ), μόνο τους εαυτούς τους μπορούν να καλούν, μέσω μιάς κοινής τηλεφωνικής συσκευής. Το ζητούμενο από πολλούς είναι να μην είναι υποχρεωμένοι να κάθονται μπροστά στο PC, προκειμένου να τηλεφωνήσουν, χρησιμοποιώντας headset ή άλλου είδους SIP συσκευές, που συνδέονται στο PC, αλλά να μπορούν να συνδέουν στο VoIP ΑΤΑ ένα κοινό τηλέφωνο, που στην περίπτωση του ασύρματου παρέχει και πλήρη ελευθερία κινήσεων.Not true. Αν συνδέσεις πάνω πχ. το PAP2 και καλέσεις το username@i-call.gr από κάποιο softphone, ή καλέσεις τον αριθμό π.χ. *533-707-το-νούμερό-σου μέσω sipbroker, καλεί μια χαρά στο συνδεδεμένο τηλέφωνο και με κλειστό το PC!!!

H διαφορά μεταξύ i-Call και eVoice είναι α) ότι το eVoice δίνει δωρεάν αριθμό 213, ενώ το iCall χρεώνει 3 ευρώ το μήνα, και β) το iCall επιτρέπει δωρεάν κλήσεις από όλα τα SIP-compatible δίκτυα, ενώ το eVoice μόνο από το δικό του, αντίθετα με όσα λέει στη σελίδα της η HOL!.

(cf. http://web.hol.gr/online/evoice/index.aspx?mid=4063)

Ενεργοποιώντας την υπηρεσία HOL eVoice αποκτάτε και έναν «ιδεατό» αριθμό τηλεφώνου. Ο αριθμός αυτός σας ανήκει και μπορούν άλλοι χρήστες του Internet να σας καλούν σε αυτόν. Επίσης, η διεύθυνση ηλεκτρονική σας αλληλογραφίας user@hol.gr γίνεται αυτόματα και ο αριθμός τηλεφώνου σας για το παγκόσμιο δίκτυο τηλεφωνίας SIP.

Δεν υποστηρίζονται, προς το παρόν, κλήσεις εισερχόμενες από τα παραδοσιακά δίκτυα τηλεφωνίας, με εξαίρεση τις κλήσεις που πραγματοποιούνται μέσω της υπηρεσίας HOL CallAlert.


Εμένα προσωπικά με βολεύει αφάνταστα το β, οπότε ψηφίζω με κλειστά τα μάτια iCall. YMMV.

maxorfo
08-12-06, 02:05
Not true. Αν συνδέσεις πάνω πχ. το PAP2 και καλέσεις το username@i-call.gr από κάποιο softphone, ή καλέσεις τον αριθμό π.χ. *533-707-το-νούμερό-σου μέσω sipbroker, καλεί μια χαρά στο συνδεδεμένο τηλέφωνο και με κλειστό το PC!!!

H διαφορά μεταξύ i-Call και eVoice είναι α) ότι το eVoice δίνει δωρεάν αριθμό 213, ενώ το iCall χρεώνει 3 ευρώ το μήνα, και β) το iCall επιτρέπει δωρεάν κλήσεις από όλα τα SIP-compatible δίκτυα, ενώ το eVoice μόνο από το δικό του, αντίθετα με όσα λέει στη σελίδα της η HOL!.

(cf. http://web.hol.gr/online/evoice/index.aspx?mid=4063)


Εμένα προσωπικά με βολεύει αφάνταστα το β, οπότε ψηφίζω με κλειστά τα μάτια iCall. YMMV.



Εγώ δεν έκανα λόγο γιά κλήση από softphone ούτε μέσω sipbroker, αλλά για απευθείας κλήση από απλή τηλεφωνική συσκευή προς απλή τηλεφωνική συσκευή, συνδεδεμένες σε ΑΤΑ.
Όσον αφορά αυτά που λέει η HOL στο site, κάνει ακόμα λόγο για "ιδεατό" αριθμό, εννοώντας τους αριθμούς από 7000χχχχ, που έδινε κάποτε. Απλά δεν έχει ενημερώσει τη σχετική σελίδα (να ήταν άλλωστε η μόνη παράλειψη!!!) για την αλλαγή.
Η διαφορά τελικά είναι στο είδος του αριθμού: από τη μιά μεριά "γεωγραφικός" και από την άλλη Sip (ή "ιδεατός", σύμφωνα με τη HOL). Ο καθένας διαλέγει αυτόν που εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες του.
Έχω τη γνώμη ότι η πραγματική αξία του VoIP είναι η δυνατότητα να υποκαταστήσει τη landline τηλεφωνία, χωρίς όμως την ανάγκη να υπάρχουν σε λειτουργία τα PC.

sdn
08-12-06, 08:22
Not true. Αν συνδέσεις πάνω πχ. το PAP2 και καλέσεις το username@i-call.gr από κάποιο softphone, ή καλέσεις τον αριθμό π.χ. *533-707-το-νούμερό-σου μέσω sipbroker, καλεί μια χαρά στο συνδεδεμένο τηλέφωνο και με κλειστό το PC!!!

H διαφορά μεταξύ i-Call και eVoice είναι α) ότι το eVoice δίνει δωρεάν αριθμό 213, ενώ το iCall χρεώνει 3 ευρώ το μήνα, και β) το iCall επιτρέπει δωρεάν κλήσεις από όλα τα SIP-compatible δίκτυα, ενώ το eVoice μόνο από το δικό του, αντίθετα με όσα λέει στη σελίδα της η HOL!.

(cf. http://web.hol.gr/online/evoice/index.aspx?mid=4063)


Εμένα προσωπικά με βολεύει αφάνταστα το β, οπότε ψηφίζω με κλειστά τα μάτια iCall. YMMV.

Από όσο έχω καταλάβει έχεις σε όλα δίκαιο. Ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ evoice είναι γιατί έχει μακράν την καλύτερη ποιότητα από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί (συμπεριλαμβανομένου του ΟΤΕ) σε πολύ καλές τιμές έχοντας παράλληλα την δυνατότητα να έχω ένα παγκόσμιο αριθμό (το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια) + όλα τα άλλα κόλπα που ο ΟΤΕ θα δώσει μετά απο μερικά χρόνια ή τα δίνει τώρα με πολύ υψηλό κόστος

tsampouros
08-12-06, 18:33
Εγώ δεν έκανα λόγο γιά κλήση από softphone ούτε μέσω sipbroker, αλλά για απευθείας κλήση από απλή τηλεφωνική συσκευή προς απλή τηλεφωνική συσκευή, συνδεδεμένες σε ΑΤΑ.


Φίλε μου αυτό που ζητάς γίνεται με i-call, μάλλον κατάλαβες λάθος αυτό που εννοούσε ο spyrosn. Αν έχεις ethernet sip phone ή ATA με δυνατότητα κλήσης αλφαριθμητικών χαρακτήρων (πχ. linksys SPA 941 κατευθείαν από το πληκτρολόγιο, SPA 3000 μέσω speed dial) μπορείς να καλέσεις οποιοδήποτε χρήστη i-call καλώντας username@i-call.gr.

Από i-call σε i-call καλείς με χρήση 707ΧΧΧΧΧΧΧ. Από άλλο voip provider ή σκέτη συσκευή (μη i-call) καλείς προς οποιοδήποτε χρήστη i-call με username@i-call.gr

Δυστυχώς αυτό δε γίνεται με τους αριθμούς evoice, δηλαδή δεν μπορείς να καλέσεις 2XXXXXXXXX@hol.gr.;)

Εννοείται πως δε χρειάζεται ανοικτός υπολογιστής, δεν έχει καμία σχέση.
Για να το δοκιμάσετε καλέστε από evoice προς username@i-call.gr ή *533707ΧΧΧΧΧΧΧ (με sipbroker), θα δείτε ότι χτυπάει.
Το αντίθετο όμως δε γίνεται, δηλαδή από i-call προς 2XXXXXXXXX@hol.gr ούτε 2XXXXXXXXX@evoice.hol.gr

Το sipbroker που ανέφερε ο spyrosn είναι απαραίτητο για να καλέσεις από κλασικό αναλογικό τηλέφωνο συνδεμένο πάνω σε ATA, αλλιώς πως θα καλέσεις το username@i-call.gr από αναλογικό τηλέφωνο ? Και πάλι δεν χρειάζεται ανοικτός υπολογιστής όμως.:p

sdn
08-12-06, 18:38
Φίλε μου αυτό που ζητάς γίνεται με i-call, μάλλον κατάλαβες λάθος αυτό που εννοούσε ο spyrosn. Αν έχεις ethernet sip phone ή ATA με δυνατότητα κλήσης αλφαριθμητικών χαρακτήρων (πχ. linksys SPA 941 κατευθείαν από το πληκτρολόγιο, SPA 3000 μέσω speed dial) μπορείς να καλέσεις οποιοδήποτε χρήστη i-call καλώντας username@i-call.gr.

Από i-call σε i-call καλείς με χρήση 707ΧΧΧΧΧΧΧ. Από μη i-call καλείς με username@i-call.gr

Δυστυχώς αυτό δε γίνεται με τους αριθμούς evoice, δηλαδή δεν μπορείς να καλέσεις 2XXXXXXXXX@hol.gr.;)

Εννοείται πως δε χρειάζεται ανοικτός υπολογιστής, δεν έχει καμία σχέση.

Το sipbroker που ανέφερε ο spyrosn είναι απαραίτητο για να καλέσεις από κλασικό αναλογικό τηλέφωνο συνδεμένο πάνω σε ATA, αλλιώς πως θα καλέσεις το username@i-call.gr από αναλογικό τηλέφωνο ? Και πάλι δεν χρειάζεται ανοικτός υπολογιστής όμως.:p

Πάντως όταν το δοκίμασα με το λογαριασμό μου σε voipbuster δεν λειτούργησε. Θα δοκιμάσω και με τον i-call λογαριασμό

genik
15-12-06, 19:36
Το ρημάδι το evoice γιατί δεν ξεκινάει καθόλου. I-call , voipbuster δουλεύουν μια χαρά.

http://img83.imageshack.us/img83/5955/pap2aks4.gif
http://img82.imageshack.us/img82/5323/pap2mm4.gif
http://img441.imageshack.us/img441/6772/pap2bux6.gif
http://img208.imageshack.us/img208/8003/pap2cux5.gif

sdn
15-12-06, 19:58
Ένα μήνυμα έφτανε :)

Λοιπόν
Outbound Proxy: άστο κενό
Use Outbound Proxy: ΝΟ
Use OB Proxy In Dialog: ΝΟ
Use DNS SRV: ΝΟ
Xfer When Hangup Conf: NO


Dial Plan: (*xx|[3469]11|0|00|[2-9]xxxxxx|1xxx[2-9]xxxxxxS0|xxxxxxxxxxxx.)

Στην Καρτέλα SIP
STUN Enable: Yes
STUN Server: stun.hol.gr

Αν δεν δουλέψει άνοιξε πόρτες & βεβαιώσου για το userID & password
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα πακέτα δεν θα πιστεύεις πόσο καλή μπορεί να είναι η ποιότητα VOIP

Επίσης κοίταξε και το secondary DNS

spyrosn
15-12-06, 20:02
Καλά στα λέει ο sdn, το outbound proxy στη χαλάει τη δουλειά.

genik
15-12-06, 23:12
Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση.
Πάλη είναι βουβό.To userID & password είναι σωστά γιατί το δουλεύω στο xLite.(Εχω πάρει τηλέφωνο και την τεχνική υποστήρηξει τις HOL) Τα υπόλοιπα που μου γράψατε τα άλλαξα. Το περίεργο ότι μόνο στο evoice το κάνει άμα αλλάξω και βάλω i-call παίζει αμέσως.
Πόρτες έχω πειράξει από το router τα ακόλουθα , είναι σωστά?
http://img223.imageshack.us/img223/5964/r1jc1.gif
http://img201.imageshack.us/img201/6802/r2wa7.gif

spyrosn
16-12-06, 00:18
Τώρα δεν ξέρω τι να σου πω... βάλε έναν syslog daemon (πχ. Kiwi) να τρέχει στο pc σου, βάλε στο System->Syslog Server την ip του pc σου και κάνε ένα copy-paste το output που θα σου βγάλει ο Kiwi -σε καινούργιο thread καλύτερα- να δούμε τι φταίει. :)

Γενικά πόρτες δεν πολυχρειάζεται να πειράζεις άμα βάλεις STUN server και NAT mapping/keepalive enable...

sdn
16-12-06, 01:26
Περίεργο. Σε εμένα το evoice παίζει πολύ καλύτερα από το i-call.

Θα σου πρότεινα να κάνεις reset το PAP στις default ρυθμίσεις και να περάσεις τις παραμέτρους από την αρχή. Το port forward φαίνεται ΟΚ.

genik
16-12-06, 10:43
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
Ναστε καλά παιδιά στη διάρκεια τις ημέρας θα κάνω ένα reset στο pap2T και θα τα ξανά περάσω από τη αρχή.

Το Kiwi του έκανα εγκατάσταση αλλά μάλλον δεν μπορώ να το λειτουργήσω αν μπορείς να μου δώσεις spyroson κάποιες ποιο αναλυτικές πληροφορίες.

Gix
16-12-06, 10:43
Αλλαξε την πόρτα 5060 σε κάτι άλλο και θα δεις! Οσο τρελό και αν ακούγεται, δοκίμασε το.

spyrosn
16-12-06, 14:58
genik έχεις PM.

bomberb17
16-12-06, 21:24
Παιδιά έχει κανείς κάπου βρει οδηγίες για το καινούριο X-Lite 3.0; Γιατί δεν το έχω καταφέρει ακόμα, οι ρυθμίσεις του είναι πολύ διαφορετικές από το παλιό...

golity
16-12-06, 21:48
Παιδιά έχει κανείς κάπου βρει οδηγίες για το καινούριο X-Lite 3.0; Γιατί δεν το έχω καταφέρει ακόμα, οι ρυθμίσεις του είναι πολύ διαφορετικές από το παλιό...
Έχει στη σελίδα του i-call http://www.i-call.com/xlite3.aspx

βάσει αυτού, μπορείς να το ρυθμίσεις και για τους άλλους voip παροχείς ;)

bomberb17
16-12-06, 21:57
Αν βάλω για username τον αριθμό που έχει στις ρυθμίσεις του evoice (2130.....), pass αυτόν που μου έδωσε και authorization user name το username μου στο evoice, μου βγάζει το εξής:
Registration error 403: authentication user name does not match account name
ότι άλλο συνδυασμό και αν κάνω μου βγάζει registration error 404... Τι γίνεται;

spirosta
16-12-06, 22:23
σαν username βάζεις πάλι το 213...

genik
17-12-06, 17:22
Τελικά δεν μπόρεσα να το κάνω να δουλέψει τι evoice. Έκανα και reset στο pap2 και ξαναπέρασα τις ρυθμίσεις από την αρχή αλλά μάταια.

http://img132.imageshack.us/img132/2306/pap2mn9.gif
http://img95.imageshack.us/img95/2590/pap2ajb1.gif
http://img95.imageshack.us/img95/7392/pap2bxq2.gif
http://img95.imageshack.us/img95/4567/pap2crs9.gif
http://img250.imageshack.us/img250/2812/pap2dch6.gif
http://img216.imageshack.us/img216/6816/pap2ewo2.gif
http://img433.imageshack.us/img433/1431/pap2e1jo4.gif
http://img204.imageshack.us/img204/551/pap2e2me3.gif
http://img90.imageshack.us/img90/3673/pap2e3xp4.gif

:evil: :evil: :evil:

sdikr
17-12-06, 17:31
ο proxy αν δεν κάνω λαθος είναι το sip.hol.gr

No-Name
17-12-06, 17:49
ο proxy αν δεν κάνω λαθος είναι το sip.hol.gr

Για την νέα υποδομή του evoice με γεωγραφικο αριθμό 213-χχχχχχχ θέλει evoice.hol.gr ώστε να κάνει register ;)

spyrosn
17-12-06, 19:02
χεχ δε μου λες βρε genik... ;) μήηηηπως έχεις κάνει login από άλλο μηχάνημα στο 2130....; (πχ. από το Fritzbox, αν αυτό έχεις)...

No-Name
17-12-06, 19:09
χεχ δε μου λες βρε genik... ;) μήηηηπως έχεις κάνει login από άλλο μηχάνημα στο 2130....; (πχ. από το Fritzbox, αν αυτό έχεις)...

Δεν σε περιορίζει η HOL με ένα login/account ;)

spyrosn
17-12-06, 19:12
Δεν σε περιορίζει η HOL με ένα login/account

Σίγουρα; Εμένα μου είχε βγάλει πρόβλημα πάντως όταν είχα συνδεθεί και με PAP και με X-Lite. Έπαιρνε μεν τηλέφωνα, αλλά μου έβγαζε μήνυμα λάθους... κάτσε να κάνω ένα πείραμα πάλι να το επιβεβαιώσω...

Άκυρο, δε σε περιορίζει όντως. Μάλλον σκεφτόμουν άλλον provider. ;)

No-Name
17-12-06, 19:18
Και το i-call και το evoice σε αφήνουν να έχεις παραπάνω από ενα login ανα λογαριασμό!
Η μία συσεκυή χτυπάει Αθήνα και η άλλη Παρίσι,όταν το είχα δοκιμάσει μου φαινόταν γελοίο σε σχέση με τη κλασσική τηλεφωνία που σε κρατάει περιορισμένο στο χώρο και το χρήμα

bomberb17
17-12-06, 19:18
σαν username βάζεις πάλι το 213...
Αυτό έχω βάλει... Μήπως φταίει ότι έφτιαξα χθες το account μου και πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος...;

No-Name
17-12-06, 19:20
Αν θυμάμαι καλά συ στελνουν mail επιβεβαιωσης ή βλέπεις εσύ τα στοιχεία μέσω του management tool της HOL ή τηλ στο 13844....
Κάτι απόλα θα σε βοηθήσει για να δείς εαν έχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου

genik
17-12-06, 19:26
Οχι τα έχω κλέισει όλα ρε παιδιά!(X-Lite)!
spyroson για δες το πέτυχα.

13677

golity
17-12-06, 19:33
Να σου πω εγώ πως τα έχω σε σχέση με εσένα...

Στο System έχω απενεργοποιημένο το DHCP και έχω θέσει τις παραμέτρους χειροκίνητα. Βλέπω στις εικόνες που ανέβασες ότι γράφει στο Info--> System Information--> Domain: domain_not_set.invalid και στο Customization: Not Customized, εμένα αντίστοιχα στο Domain είναι κενό και στο Customization λέει Open.

Μπορείς νεπίσης α κάνεις αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του firmware http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Download_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1115417109974&packedargs=sku%3D1146582252412&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper γιατί ποτέ δεν ξέρεις! Εγώ έχω το PAP2-NA και η εγκατάσταση γίνεται εύκολα μέσω του εκτελέσιμου που υπάρχει στο συμπιεσμένο αρχείο.

Στο SIP--> NAT Support Parameters δοκίμασε να τα θέσεις όλα yes και εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και χωρίς STUN Server θέτοντας τα STUN Enable και STUN Test Enable ως no, εγώ προσωπικά το έχω χωρίς STUN Server.

Επίσης στους κανόνες του router βάλε έναν ακόμα Pap2 για την port 69 (UDP) στο 192.168.1.66

nnn
18-12-06, 00:43
Αυτό έχω βάλει... Μήπως φταίει ότι έφτιαξα χθες το account μου και πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος...;
Θυμάμαι ό,τι χρειάζονται 24 ώρες για την ενεργοποίηση του λογαριασμού.

spyrosn
18-12-06, 00:53
Περίεργο...
Δε μου λες, για password βάζεις τα 5 νούμερα που σου δίνει στο eVoice account, όχι το password του account σου στη HOL, έτσι;

No-Name
18-12-06, 00:55
Περίεργο...
Δε μου λες, για password βάζεις τα 5 νούμερα που σου δίνει στο eVoice account, όχι το password του account σου στη HOL, έτσι;

έτσι όπως ακριβώς τα λές είναι ;)

genik
18-12-06, 12:16
Ναι τα 5 νούμερα. Και μάλιστα απο το site εκανα μια αλλαγή αλλα τίποτα. Εκάνα και αναβάθμιση της τελευταία έκδοση του firmware.

Δεν ξέρω τι να πω!

sdn
18-12-06, 13:25
Να ανακεφαλαιώσουμε..

1. Έκανες ρεσετ το ΡΑΡ (πήγε σε default κατάσταση χωρίς τιμές) ???
και
2. Έκανες τις ρυθμίσεις όπως σου είπαμε???
και
3. Συνδέεσαι κανονικά με κάποιο soft phone (πχ x-lite) χωρίς προβλήματα???
και
4. Στο ΡΑΡ άλλοι providers (πχ voipbuster) παίζουν κανονικά???
και
5. Πριν προσπαθήσεις να συνδεθείς με το ΡΑΡ έχεις κλείσει το xlite???

Αν και στα 5 είπες ΝΑΙ ξαναδιαβαστα :) κάπου κάνεις λάθος. Απλός δεν γίνεται :)

ΣΗΜ. Σίγουρα το firmware είναι σωστό? (αν και θα το πιάσει το 4 παραπάνω)

genik
18-12-06, 15:38
Ξανακάνω τις διαδικασίες .
1.Ελέγχως με X-Lite αν συνδέομε και ναι παίρνω τηλέφωνα = ΟΚ
μετά τον έλεγχο αλλάζω password (oxi to password gia login sto site) από το site και ξαναδοκιμάζω με X-Lite και πάλη όλα ΟΚ. Περνάω σε απεγκατατάσταση από τον Η/Υ για να είμαι σίγουρος.

2. Κάνω reset στο pap2 (73738….).
3.Περνάω τις παραμέτρους όπως τις έχω τυπώσει παραπάνω (εικόνες).
4. Δοκιμάζω i-call ,voipbuster και δουλεύουν μια χαρά. Μάλιστα το voipbuster το χρησιμοποιώ κανονικότατα.


Έχω κάνει αναβάθμιση του pap2.

sdn
18-12-06, 18:22
Φτιάξε ένα καινούργιο λογαριασμό και δοκίμασε πάλι χωρίς να αλάξεις το password.

Από όσο έχεις πει είναι το μόνο σημείο που ενδεχομένως να δημιουργεί πρόβλημα άσχετα αν δεν μπορώ να δω πως μπορεί να γίνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.