PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL eVoice: Internet Telephony μέσω SIP



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

mitsos3000
03-08-04, 00:53
Τώρα, μπορείτε και να τηλεφωνείτε όπου θέλετε στην Ελλάδα και στον κόσμο μέσα από τη σύνδεσή σας στο Internet με τόσο χαμηλό κόστος που δεν θα το πιστεύετε!

Η υπηρεσία HOL eVoice φέρνει επανάσταση δημιουργώντας ένα δίκτυο τηλεφωνίας μέσω Internet και σας επιτρέπει από τον ηλεκτρονικό σας υπολογιστή:

να καλείτε άλλους χρήστες του Internet*, δωρεάν!
να καλείτε προς το παγκόσμιο δίκτυο σταθερής και κινητής τηλεφωνίας (σε πολλούς προορισμούς με κόστος 10% χαμηλότερο της ελληνικής αστικής μονάδας**)
να καλείτε προς όλους τους διεθνής αριθμούς (800_toll free)*** χωρίς χρέωση
να δέχεστε κλήσεις από άλλους χρήστες του Internet
να έχετε υπηρεσία προσωπικού τηλεφωνητή που προωθεί τα μηνύματά σας στο e-mail σας
Όλα τα παραπάνω σας προσφέρονται με επιπλέον υπηρεσίες ενοποίησης του δικτύου σταθερής τηλεφωνίας με αυτό του Internet.

Ενεργοποιήστε την υπηρεσία και στο λογαριασμό σας θα βρείτε 3€ Δώρο για να δείτε πόσο εύκολο είναι...

Για να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία απλά κατεβάστε το κατάλληλο εικονικό τηλέφωνο. Πατήστε εδώ για να το κατεβάσετε. Στη συνέχεια ακολουθήστε τα βήματα ενεργοποίησης της υπηρεσίας, κάνοντας click εδώ.

* Υποστηρίζονται όλα τα δίκτυα με τεχνολογία SIP (Session Initiation Protocol).
** Για ακριβείς προορισμούς, αναλυτικές χρεώσεις και λοιπές πληροφορίες πατήστε εδώ
*** Υπόκειται σε κανόνες διαθεσιμότητας που δεν ελέγχονται από την Hellas On Line.

sdikr
03-08-04, 01:06
το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να είσαι συνδρομητής της Hol για να κάνεις χρήση της υπηρεσίας, την στιγμή μάλιστα που υπάρχουν αρκετές άλλες που είναι και εντελώς δωρεαν (δεν πλήρωνεις για τηλέφωνο μέσω Internet σε άλλο χρήστη sip)

BoGe
03-08-04, 09:22
Δεν μιλάει για τηλεφωνήματα εντός Ελλάδας.

Μειονέκτημα αν είναι μόνο για τους συνδρομητές της.

Μάλλον μέσα στο έτος θα ξεκινήσει εταιρεία να προσφέρει τηλεφωνία με συνδιαλέξεις και μέσα στην Ελλάδα, εκτός το εξωτερικό χωρίς την δέσμυεση συγκεκριμένου ISP.

Για όσους κάνουν τηλεφωνήματα προς εξωτερικό, υπάρχουν εταιρείες των οποίων οι τιμές προς σταθερά Ευρώπη, Αμερική και κάποιες άλλες χώρες ξεκινάνε από 0,0176 ευρώ μόνο.

kalm
03-08-04, 13:08
Δεν μιλάει για τηλεφωνήματα εντός Ελλάδας.

Μειονέκτημα αν είναι μόνο για τους συνδρομητές της.

Μάλλον μέσα στο έτος θα ξεκινήσει εταιρεία να προσφέρει τηλεφωνία με συνδιαλέξεις και μέσα στην Ελλάδα, εκτός το εξωτερικό χωρίς την δέσμυεση συγκεκριμένου ISP.

Για όσους κάνουν τηλεφωνήματα προς εξωτερικό, υπάρχουν εταιρείες των οποίων οι τιμές προς σταθερά Ευρώπη, Αμερική και κάποιες άλλες χώρες ξεκινάνε από 0,0176 ευρώ μόνο.

Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας στο site, η HOL το δίνει για συνομιλίες εντός και εκτός Ελλάδος. Απλά σε κάποιες χώρες έχεις δυνατότητα να μιλήσεις με σταθερό τηλέφωνο με αστική χρέωση (δες πχ. Γερμανία) ενώ σε κάποιες άλλες όχι. Αλλά και στην Ελλάδα δίνει και τις υπεραστικές με χρέωση αστικής. Φυσικά και το πακέτο το δίνει μόνο σε συνδρομητές της (είναι εξτρά παροχή σύνδεσης internet). Πως αλλιώς θα προσελκύσει πελάτες; Το μόνο ερώτημα που τίθεται είναι η ποιότητα του ήχου. Ως γνωστό το VoIP υστερεί σε σχέση με την κλασική τηλεφωνία. Το ερώτημα είναι πόσο; Αξίζει τον κόπο; Όποιος το χρησιμοποιήσει ας μας πει την άποψή του.

sdikr
03-08-04, 18:29
Το μόνο ερώτημα που τίθεται είναι η ποιότητα του ήχου. Ως γνωστό το VoIP υστερεί σε σχέση με την κλασική τηλεφωνία.

Δεν έχω δοκιμασει της Hol αλλά εχω δοκιμάσει αρκετά άλλα και μπορώ να πώ οτι με μια καθαρή 64Κ γραμμή η ποιότητα είναι πολύ καλή.

Εχεί μια καθυστέρηση αλλά την ίδια καθηστέρηση έχεις και στο κινητό, δοκίμασε πχ να καλέσεις το σταθερο σου απο κινητό, ΄σήκωσε και μίλα θα δείς οτι υπάρχει καθυστέρηση να έρθει ο ήχος στο κίνητο όπως και απο το κινητό στο σταθερό

limassol
25-08-04, 09:29
hi all, sdkir έχεις κανένα site να δοκιμάσω και εγώ!! ;)

sdikr
26-08-04, 00:09
Εξαρτάται αν θέλεις δωρεάν τηλέφωνηματα δυστηχώς πλέον δεν νομίζω να υπάρχει κάνενας, απο αυτά με πληρωμή www.net2phone.com, καλές τιμές δουλέυει με το δικό τους software, δεν έχει την δυνατήτητα για voip συσκευή, http://www.iconnecthere.com/ και αυτοί καλοί με δυνατότητα και για soft Και για hardware, www.nikotel.com υποστήριζουν sip προγράμματα και συσκευές.
Τους έχω δοκιμάσει και τους 3 και μπορώ να πώ οτι έχουν καλή ποιότητα στην φωνή.

BoGe
26-08-04, 10:26
Εξαρτάται αν θέλεις δωρεάν τηλέφωνηματα δυστηχώς πλέον δεν νομίζω να υπάρχει κάνενας, απο αυτά με πληρωμή www.net2phone.com, καλές τιμές δουλέυει με το δικό τους software, δεν έχει την δυνατήτητα για voip συσκευή, http://www.iconnecthere.com/ και αυτοί καλοί με δυνατότητα και για soft Και για hardware, www.nikotel.com υποστήριζουν sip προγράμματα και συσκευές.
Τους έχω δοκιμάσει και τους 3 και μπορώ να πώ οτι έχουν καλή ποιότητα στην φωνή.

Θεωρώ την net2phone ακριβή

Δες www.mywebcalls.com πολύ καλές τιμές (μισές τιμές από την net2phone και πολλές άλλες) και μπορείς να βάλεις VoIP συσκευές.
Ίσως υποστηρίζει όμως μόνο h.323

kokoz
26-08-04, 12:42
Το Η.323 έχει πεθάνει εδώ και χρόνια οπότε το SIP είναι μονόδρομος.
Θα δοκιμάσω το Σ/Κ να βάλω το cisco 7960 μου με την hol να δούμε πως πάει.

BoGe
26-08-04, 13:45
Το Η.323 έχει πεθάνει εδώ και χρόνια οπότε το SIP είναι μονόδρομος.
Θα δοκιμάσω το Σ/Κ να βάλω το cisco 7960 μου με την hol να δούμε πως πάει.


Πράγματι σε SIP βρίσκει κανείς πιο μεγάλη ποικιλία συσκέυών προγραμμάτων.
Όμως το κόστος για κλήσεις προς σταθερά Ευρώπη και Αμερική είναι μόλις 0,018 ευρώ το λεπτό στην εταιρεία που ανέφερα, σαφώς θα τπάρχουν και άλλες αντιστοιχα.
Για κάποιον που κάνει τηλεφωνήματα στο εξωτερικό, συμφέρει να προτιμήσει έστω και πρωτόκολλο
h.323 ( η ποιότητα SIP και h.323 είναι ίδια).

Πάντως ετοιμάζεται ελληνική εταιρεία έως τέλος του έτους να δώσει τηλέφωνία μέσω internet, ανεξάρτητα του ISP που είναι κανείς.

Papashark
27-08-04, 11:51
Το Η.323 έχει πεθάνει εδώ και χρόνια οπότε το SIP είναι μονόδρομος.
Θα δοκιμάσω το Σ/Κ να βάλω το cisco 7960 μου με την hol να δούμε πως πάει.

Moνόδρομος δεν είναι....

Υπάρχει το IAX που ίσως θα είναι το πρωτόκολλο που θα επικρατήσει, καθώς και τα skinny της cisco που θα παραμήνουν για τις συσκευές της....


....συμφέρει να προτιμήσει έστω και πρωτόκολλο
h.323 ( η ποιότητα SIP και h.323 είναι ίδια).

To Η.323/SIP/IAX/SCCP/MGCP κλπ δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα.

Τα codecs είναι υπεύθηνα για την ποιότητα, G.711, 729, 723.1, 726, 728, GIPS, GSM, Speex, LPC10,DoD CELP και iLBC.

Hose
27-08-04, 22:39
Το Η.323 έχει πεθάνει εδώ και χρόνια οπότε το SIP είναι μονόδρομος.
Θα δοκιμάσω το Σ/Κ να βάλω το cisco 7960 μου με την hol να δούμε πως πάει.


Δεν νομίζο να σου δουλέψει το 7960 διοτι η HOL εχει κλειδώσει το useragent.
Αυτη την στιγμή επιτρέπει να δουλέυει κανείς μόνο μεσω του X-Lite ή του X-Pro (www.xten.com)
Προσωπικά εγώ δουλέυω μέσω VoIP pbx, εχω όμως αλλαξει το useragent.

dpan
28-08-04, 09:19
www.skype.com (must)

Φιλικα
Δημητρης

tschris
03-09-04, 18:17
Παιδιά έχω κανει τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα 8 φορές και το έχω κάνει σετθπ άλλες τόσες (όπος με συμβούλεψε ο τεχνικός της HOL αλλα τζίφος μου λέει συνέχεια Login Timed out! Contact Network Admin.

b0fh
05-09-04, 09:53
Παιδιά έχω κανει τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα 8 φορές και το έχω κάνει σετθπ άλλες τόσες (όπος με συμβούλεψε ο τεχνικός της HOL αλλα τζίφος μου λέει συνέχεια Login Timed out! Contact Network Admin.

Έχεις ανοίξει TCP/UPD Ports 5060? Το ίδιο μου έκανε κι εμένα αλλά με το που τα άνοιξα έπαιξε κανονικά και ο ήχος ήταν μια χαρά :)

tschris
05-09-04, 13:31
Φίλε το δοκίμασα κι αυτό αλλα δεν παίζει :( άλλες ιδέες;

tschris
05-09-04, 18:29
Ξέχασα να πω οτι με dial-up μπαίνω κανονικά άρα φταίει το firewall του Speedtouch το οποίο ένας θεός ξέρει πως σετάρεται:(

kalm
13-09-04, 09:28
Μια και έγινα συνδρομητής της HOL αποφάσισα και δοκίμασα το eVoice. Λοιπόν έχει αρκετά καλή ποιότητα ήχου. Κάνει βέβαια κάποια "σπασίματα" στη φωνή τα οποία όμως είναι λίγα και δεν επηρεάζουν την ποιότητα της συνομιλίας. Οι τιμές από την άλλη είναι πολύ δελεαστικές. Θα έλεγα πως είναι μια πολύ καλή περίπτωση ειδικά για υπεραστικές κλήσεις (χρεώνονται αστικές) αλλά και κλήσεις σε κάποιες χώρες εξωτερικού στις οποίες μιλάς με κόστος αστικής μονάδας :!: :wink:

b0fh
13-09-04, 22:15
tschris δοκίμασες αυτό που σου είπα τις προάλλες;
Βασικά αμα δεις και δεν παίζει έτσι ψάξε στο manual του modem σου για να δεις τι παίζει και με firewall. Αν είναι enabled προφανώς θα χρειαστεί να το κάνεις disable.
Ε και στο φινάλε μπορείς να αγοράσεις κάποιο SIP Phone ή κανένα Cisco ATA και να το βάλεις στην απλή τηλεφωνική συσκευή και σε μια ethernet port του router σου και να παίζεις έτσι. Άποψη μου είναι να προτιμήσεις κάτι τέτοιο παρά να χρησιμοποιείς κάποιο softphone..αλλά εντάξει αυτά είναι και γούστα... :)

spartacus
14-09-04, 13:28
Με το tornado δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, με το speedtοuch όμως δεν τα κατάφερα, άνοιξα στο napt το 5060 αλλά δεν γίνετε τίποτα, αν έχει κάποιος speedtοuch και γνωρίζει την διαδικασία...............

Zakk
15-09-04, 03:51
Παιδιά δηλαδή το internet (voip) calling από τη hol αναφέρεται μεταξύ συνδρομητών της hol, ή από συνδρομητές σε οποιουσδήποτε?
Τώρ αυτό το προγραμματάκι της δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά προς το παρόν παίζω με το firefly soft phone αλλά η ποιότητα άμα υπάρχει και το Mic boost ενεργοποιημένο δεν είναι και πολύ καλή, αν όχι ικανοποιητική για τζάπα!
Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω αν έριξε τις τιμές κυκλωμάτων ο ΟΤΕ,
αν τα κυκλώματα vivodi εχουν τους απαραίτητους κόμβους για να ανταγωνιστούν ΟΤΕ σε αξιοπιστία(νωρίς ακόμα),
και σε τι επίπεδο δικτύων κ κόμβων όσων αφορά την adsl παροχή βρίσκεται η Hol και μια πρόχειρη σύγκρισή της με τις υπόλοιπες.
Ευχαριστώ εξαρχής και αναμένω :guitar :mrgreen: :3d

kalm
15-09-04, 09:45
Παιδιά δηλαδή το internet (voip) calling από τη hol αναφέρεται μεταξύ συνδρομητών της hol, ή από συνδρομητές σε οποιουσδήποτε?
Τώρ αυτό το προγραμματάκι της δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά προς το παρόν παίζω με το firefly soft phone αλλά η ποιότητα άμα υπάρχει και το Mic boost ενεργοποιημένο δεν είναι και πολύ καλή, αν όχι ικανοποιητική για τζάπα!



Μπορείς να καλέσεις οποιδήποτε σταθερό ή κινητό στον κόσμο (και σε κάποιες περιπτώσεις με αστική μονάδα). Ακόμα να καλείς χρήστες internet (ανεξαρτήτως ISP) που διαθέτουν αριθμό SIP (χωρίς χρέωση). Όσο για την ποιότητα, μου φάνηκε αρκετά καλή (μιλάω για αστική κλήση στην Αθήνα, εξωτερικό δεν δοκίμασα ακόμη) :?


Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω αν έριξε τις τιμές κυκλωμάτων ο ΟΤΕ,
αν τα κυκλώματα vivodi εχουν τους απαραίτητους κόμβους για να ανταγωνιστούν ΟΤΕ σε αξιοπιστία(νωρίς ακόμα),
και σε τι επίπεδο δικτύων κ κόμβων όσων αφορά την adsl παροχή βρίσκεται η Hol και μια πρόχειρη σύγκρισή της με τις υπόλοιπες.

Από οτι φαίνεται ο ΟΤΕ ετοιμάζεται να ρίξει λίγο τις τιμές στην πρόσβαση, οπότε πιθανώς θα ακολόυθήσει και η Vivodi. :idea: Πάντως οι κόμβοι τις Vivodi φαίνεται να ανταγωνίζονται μια χαρά αυτούς του ΟΤΕ (αν όχι καλύτερα) :wink: . Στη δικιά μου περίπτωση ο ΟΤΕ δεν είχε διαθεσιμότητα εδώ και πέντε μήνες ενώ η Vivodi με σύνδεσε σε 15 εργάσιμες ημέρες. Όσο για τη HOL προσφέρει internet και μέσω ΟΤΕ και μέσω Vivodi. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα αλλά έχω μόλις 8 ημέρες που τη χρησιμοποιώ. Αν ψάξεις στο forum θα βρεις αρκετά στοιχεία και από άλλους χρήστες.

16v_gsi
21-09-04, 13:40
Οι κλήσεις σε σταθερά μέσω eVoice πώς χρεώνονται; Έρχετε λογαριασμός στο τέλος του μήνα για τις κλήσεις που έγιναν;
Έχοντας γραμμή Vivodi με Vivodi ADSL και μία συνδρομή 56k HOL (για να μπορείς να χρησημοποιήσεις την υπηρεσία eVoice) μπορείς ενώ είσαι συνδεμένος στη Vivodi ADSL να κάνεις χρήση του eVoice ή πρέπει να είσαι συνδεμένος με την HOL;

kalm
22-09-04, 00:15
Οι κλήσεις σε σταθερά μέσω eVoice πώς χρεώνονται; Έρχετε λογαριασμός στο τέλος του μήνα για τις κλήσεις που έγιναν;
Έχοντας γραμμή Vivodi με Vivodi ADSL και μία συνδρομή 56k HOL (για να μπορείς να χρησημοποιήσεις την υπηρεσία eVoice) μπορείς ενώ είσαι συνδεμένος στη Vivodi ADSL να κάνεις χρήση του eVoice ή πρέπει να είσαι συνδεμένος με την HOL;

Για χρεώσεις δες εδώ: http://tools.hol.gr/online/holoftools/index.aspx?mid=3901&SC=4
Δεν σου έρχεται λογαριασμός, αλλά "καταθέτεις" λεφτά με πιστωτική κάρτα. Έτσι έχεις ένα ποσό για το οποίο μπορείς να μιλήσεις, αναλόγως τις ανάγκες σου.
Για την 56Κ δεν ξέρω αν προσφέρεται στο evoice αλλά ούτως ή άλλως θα έλεγα να το ξεχάσεις. Σαν upload έχει μόλις 33Κ. Αρκεί να σου πω οτι στα 128Κ και η φωνή μου βγαίνει ήδη με ελαφρά σπασίματα :evil: , φαντάσου στα 33Κ. Αν όμως έχεις DSL από Vivodi (εννοώ σαν ISP, όχι γραμμή) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το DSLphone που νομίζω οτι είναι κάτι αντίστοιχο.

16v_gsi
22-09-04, 09:15
Υπάρχει όμως μια μικρή διαφορά στις χρεώσεις. π.χ για κλήση στην Γερμανία το κόστος ανά λεπτό με DSLphone είναι 0.12 euro ενώ με eVoice 0.0271 euro.
Όποιος δεν θέλει να χρησημοποιήσει Voip με οποιονδοίποτε ISP μπορεί να δει εδώ http://www.nikotel.de
Στην nikotel η κλήση για Γερμανία κοστίζει μόνο 0.019 euro

kalm
22-09-04, 09:53
Υπάρχει όμως μια μικρή διαφορά στις χρεώσεις. π.χ για κλήση στην Γερμανία το κόστος ανά λεπτό με DSLphone είναι 0.12 euro ενώ με eVoice 0.0271 euro.
Όποιος δεν θέλει να χρησημοποιήσει Voip με οποιονδοίποτε ISP μπορεί να δει εδώ http://www.nikotel.de
Στην nikotel η κλήση για Γερμανία κοστίζει μόνο 0.019 euro

Ο κάθε ISP εφαρμόζει την τιμολογιακή πολιτική που τον συμφέρει για να προσελκύσει πελάτες (σε συνάρτηση βέβαια και με τις συμφωνίες που έχει κάνει με άλλους telcos).
Για την nikotel που λες παρακάτω είναι λογικό να έχει φτηνές κλήσεις προς Γερμανία μια και είναι Γερμανική! Δεν θα την προτιμούσα όμως μια και οι κλήσεις για Ελλάδα είναι αρκετά ακριβές. :shock:
Από ότι ξέρω όμως υπάρχουν και άλλοι sip providers, απλά δεν το έχω ψάξει και δεν έχω να σου δώσω τιμές και links. 8)

limassol
22-09-04, 10:12
Μια απορια ολα αυτα τα site που αναφεραται ειναι σοβαρα;οπως πχ www.mywebcalls.com ....ενα φιλος μου ειχε κολλησει καποιο dialer που δεν ξερω και γω που επερνε και του ηρθε ο ΠοΤεΣ 50 euro λογαριασμο...θελω να πω μπορω αφοβα να βαλω καποιο απο αυτα;μην παθω καμια λαχταρα!!!Thx All περιμενω νεα σας

kalm
22-09-04, 14:03
Μια απορια ολα αυτα τα site που αναφεραται ειναι σοβαρα;οπως πχ www.mywebcalls.com ....ενα φιλος μου ειχε κολλησει καποιο dialer που δεν ξερω και γω που επερνε και του ηρθε ο ΠοΤεΣ 50 euro λογαριασμο...θελω να πω μπορω αφοβα να βαλω καποιο απο αυτα;μην παθω καμια λαχταρα!!!Thx All περιμενω νεα σας

Οι dialer είναι πρόβλημα στις PSTN και ISDN. Αν έχεις adsl δεν έχεις πρόβλημα....
Όσο για τη σοβαρότητα ή την ασφάλεια τι να πεις, είναι να μη σου τύχει. Πάντως και τα ύποπτα site σε ρωτάνε πριν εγκαταστήσουν τον dialer. Άχετα αν δεν διαβάζουμε το κείμενο και πατάμε στο παράθυρο την επιλογή "I accept" (όπως είχα κάνει εγώ παλιότερα) :P :P

limassol
22-09-04, 14:20
kk και πως εξηγεις που σε αυτον τον κολλητο του ηρθε τετοιος λογαριασμος;στο google που βαλαμε τον αριθμο ελεγε οτι ειναι απο dialer...να πω οτι το μονο prog που ειχε τετοιας φασης ηταν το skype(χρηστης adsl otenet)...το πιο αξιολογο απο ολα αυτα ειναι κανενα να μου προτεινεις;thz

chatasos
22-09-04, 14:23
Για την 56Κ δεν ξέρω αν προσφέρεται στο evoice αλλά ούτως ή άλλως θα έλεγα να το ξεχάσεις. Σαν upload έχει μόλις 33Κ. Αρκεί να σου πω οτι στα 128Κ και η φωνή μου βγαίνει ήδη με ελαφρά σπασίματα :evil: , φαντάσου στα 33Κ.
Και όμως περνάει μια "χαρά" η φωνή στα 56 και στα 33 kbps. Είναι πρώτα θέμα delay/latency και μετά capacity. Δοκίμασε μισθωμένη στα 33k και θα καταλάβεις το γιατί.

kalm
22-09-04, 14:50
kk και πως εξηγεις που σε αυτον τον κολλητο του ηρθε τετοιος λογαριασμος;στο google που βαλαμε τον αριθμο ελεγε οτι ειναι απο dialer...να πω οτι το μονο prog που ειχε τετοιας φασης ηταν το skype(χρηστης adsl otenet)...το πιο αξιολογο απο ολα αυτα ειναι κανενα να μου προτεινεις;thz

Αν κατάλαβα καλά από αυτά που λες του νούμερο του dialer φάνηκε στον λογαριασμό του ΟΤΕ. Εκεί όμως δεν φαίνονται οι κλήσεις μέσω internet telephony. Άρα, αν υποθέσουμε οτι ο ίδιος (ή κάποιος άλλος στο σπίτι) δεν έχει κάνει αυτή την κλήση, τότε μάλλον έχει κάποιο modem το οποίο έκανε την κλήση μέσω του dialer. Οι dialer συνήθως εγκαθίστανται από προγράμματα που σου προσφέρουν δωρεάν υλικό (πχ. τσόντες) αλλά σε ξεσκίζουν :twisted: στα τηλεφωνικά τέλη μια και δεν χρησιμοποιούνε τον αριθμό του ISP σου για να συνδεθούνε, αλλά καλούνε νούμερα του τύπου 90χχχχχχ σε κάτι εξωτικές χώρες.
Dialup μέσω adsl δεν γίνεται.

limassol
22-09-04, 14:58
thz για την αμεση απαντηση ειχα αρχισει να ανησυχω για αυτο τε θεμα πολυ...κατεβασα κατι anti dialers...hohoho εχω βεβαια και adaware spybot ολα τα απαραιτητα υλικα,εχεις δοκιμασει κανενα sip εσυ?θα δοκιμασω και αυτα που ειπε ο sdikr...thz again

kalm
22-09-04, 15:02
Και όμως περνάει μια "χαρά" η φωνή στα 56 και στα 33 kbps. Είναι πρώτα θέμα delay/latency και μετά capacity. Δοκίμασε μισθωμένη στα 33k και θα καταλάβεις το γιατί.

Υποθέτω οτι η προτροπή σου είναι καθαρά ακαδημαϊκή μια και έχω δυσκολίες να βρώ μια μισθωμένη στα 33Κ. :oops:
Τέλος πάντων θα αρκεστώ στο οτι εσύ την έχεις δοκιμάσει. Εγώ απλά περιέγραψα τι παρατήρησα μέχρι τώρα. Μια και για delay/latency δεν μπορώ να κάνω και πολλά, την ψάχνω λίγο με τους audio codecs....

kalm
22-09-04, 15:06
thz για την αμεση απαντηση ειχα αρχισει να ανησυχω για αυτο τε θεμα πολυ...κατεβασα κατι anti dialers...hohoho εχω βεβαια και adaware spybot ολα τα απαραιτητα υλικα,εχεις δοκιμασει κανενα sip εσυ?θα δοκιμασω και αυτα που ειπε ο sdikr...thz again

Χρησιμοποιώ το eVoice της HOL. Όταν το "στρώσω" θα κοιτάξω και για τίποτα άλλο για να συγκρίνω... :idea:

sdikr
22-09-04, 20:42
Για την nikotel που λες παρακάτω είναι λογικό να έχει φτηνές κλήσεις προς Γερμανία μια και είναι Γερμανική! Δεν θα την προτιμούσα όμως μια και οι κλήσεις για Ελλάδα είναι αρκετά ακριβές.

Δεν έχω δεί κανέναν να δίνει φθηνές χρεώσεις για ελλάδα (πλην Hol evoice)

b0fh
23-09-04, 22:53
Καλησπέρα,

Άργησα αλλα επανήλθα... Λοιπόν είχα και μια επικοινωνία με το support της HOL για να επιβεβαιώσω και κάτι και το αποτέλεσμα έχει ως εξής:

Το πρόβλημα με το eVoice και το SpeedTouch 510/530 είναι πως πέρα από το θέμα με τα ports 5060 στο ΝΑΡΤ, πρέπει στο xlite να βάλετε και την ip του gateway δηλαδή το 10.0.0.138
Αυτό το δίνετε στο:
System Settings > Network > hol.gr (default) >
Listen on IP
και βάζουμε 10.0.0.138

Avatar
31-12-04, 00:19
Eχω μια απορια για το evoice. Οταν εχω την dial-up οταν προσπαθω να τηλεφωνησω σε εμενα π.χ. μπορω να καλεσω (και καλα σου δινει ομως 3€ για να κανεις και καποια τηλεφωνηματα, οταν προσπαθω να τηλεφωνησω σε καποιο σταθερο π.χ. βγαζει 503 service unavailable - τι γινεται με αυτο?? Κοιταζω συμφωνα με το user&pass που μου εδωσε η HOL το "πορτοφολι" μου και βλεπω οτι υπαρχουν αυτα τα 3 €. Εχω μπερδευτει εντελως..). Οταν μπαινω με την dsl με το alcatel 530 εκανα τα NAPT 5060, και εβαλα Listen on IP :10.0.0.138 αλλα και παλι τιποτε.. Εχει κανεις καμμια αλλη ιδεα?


ΕDIT: ασχετο, το βρηκα τι εφταιγε. Δεν ειχα κανει reboot το modem.

katakefalos
31-01-05, 22:03
me telnet sto ip tou speedtouch ke meta
=>nat unbind application=SIP port=5060
=>config save
=>system reboot

katakefalos

shaq141a
01-02-05, 02:10
Εγώ προτείνω broadvoice.com

Με 20 ευρά μπορείς να έχεις τζάμπα κλείσεις σε Αμερική, Καναδά, Ευρώπη και ΕΛΛΑΔΑ

con
05-02-05, 00:53
Εγώ προτείνω broadvoice.com

Με 20 ευρά μπορείς να έχεις τζάμπα κλείσεις σε Αμερική, Καναδά, Ευρώπη και ΕΛΛΑΔΑ
Το έχεις δοκιμάσει για κλήση προς ελληνικό σταθερό από πλευράς ποιότητας συνομιλίας?

frap
02-04-05, 10:39
Επειδή δεν βλέπω να το αναφέρει κανείς,

δεν ξέρω από πότε άρχισε, αλλά η ΗΟL πλέον δίνει το eVoice σε όλους, δεν χρειάζεται να έχεις συνδρομή Internet από αυτούς...

Να δω τώρα που θα ξοδέψω τα 3 ευρώ... αλλά με αυτές τις χρεώσεις, αν είναι καλή η ποιότητα, το κόβω να την βάζω "προεπιλογή" για υπεραστικές και κινητές..

-Κ.

LordOfRings
30-04-05, 20:52
τελικα το e-voice της HOL συμφέρει σε σχέσει με τις χρεώσεις του OTE ???

sdikr
30-04-05, 20:59
τελικα το e-voice της HOL συμφέρει σε σχέσει με τις χρεώσεις του OTE ???
Σε σχέση με τις χρεώσεις ναί, σε σχέση με τα προβλήματα οχι

16v_gsi
09-05-05, 21:33
Γεια σας,
έχω ένα Grandstream 486 και ένα Alcatel Speedtouch 530 και θέλω να χρησημοποιήσω την υπηρεσία evoice. Οι ρυθμίσεις στο Grandstream 486 έγιναν βάση οδηγιών στην σελίδα της HOL. Στον Router Speedtouch 530 έκανα τα ακόλουθα:
=>nat unbind application=SIP port=5060
=>config save
=>system reboot

Η υπηρεσία evoice όμως δεν λειτουργεί.
Δοκίμασα και την υπηρεσία sipgate, αλλά ούτε αυτή δούλεψε. Κάποιες στιγμές έχω σήμα αλλά όταν καλώ δεν παίρνω απάντηση.

Μήπως πρέπει να κάνω κάποια επιπλέον ρύθμιση στο Speedtouch;

sdikr
09-05-05, 21:37
Μήπως πρέπει να κάνω κάποια επιπλέον ρύθμιση στο Speedtouch;

αρκετές!!

θα πρέπει να ανοίξεις πόρτες, http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14758

καθώς και κάποιο trick για το sip http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13089&highlight=speedtouch+voip

euromedi
10-05-05, 23:09
Μπορούν οι χρήστες του evoice να μας πουν αν έχουν καλή ποιότητα επικοινωνίας ?Εγώ προσωπικα , την δουλεύω περίπου 10 μέρες ( έχω DSL/384 και IP adaptor της linksys) , τα πρωινά μέχρι τα μεσημέρια είναι αστα να πάνε !!!μετά στο μεσημέρι είναι πιο καλά τα πράγματα.Δεν μπορώ να ξέρω αν φταίει το DSLAM ή o Παροχέας μου , το θέμα είναι ότι πρακτικά όταν θέλω να την χρησιμοποιήσω δεν μπορώ.Ως αναφορά την ποιότητα επικοινωνίας μεταξύ δύο χρηστών evoice , δεν έχω καλή ποιότητα ειδικά άμα από αθήνα πέρω IP τηλέφωνο σε ΙΡτηλέφωνο στην θεσσαλονίκη .Όταν περνω ΙΡτηλέφωνο στην αθήνα ( Αθήνα μένω) τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.
Δεν ξέρω , ισως να φταίνε πολλά ( ΟΤΕ , παροχέας , hardware ,απειρία, κτλ) ας μην τα ρίχνουμε όλα στην ΗΟL. είναι άδικο με την πρώτη μα την τουφεκίζουμε από τα 2 μέτρα και να την βγάζουμε την υπηρεσία άχρηστη.
Αν έχετε κάποια εμπειρία ( θετική ή αρνητική ) καλό θα είναι να μας κάνετε ένα post για να δούμε γενικότερα εντυπώσεις.

sdikr
10-05-05, 23:11
Στην θεσσαλονίκη δοκιμή στο σπίτι (ροσταν) και στο γραφείο (χαριλάου) υπάρχει μεγάλη διαφορα στην ποιότητα και το προβλημα είναι στην τουμπα

aragorn
11-05-05, 00:04
Εγώ είδα μεγάλη διαφορά με αλλαγή ΑΤΑ.
Αρχικά είχα δανειστεί ένα grandstream 286 και τα πράγματα ήταν χάλια...
Μόνο Κυριακές μπορούσα να έχω κάποια επικοινωνία και με τρομερή ηχώ (επιστροφή) στο ακουστικό του συνομιλητή μου.
Τώρα χρησιμοποιώ το ZyXEL 2602HW και τα πράγματα είναι απείρως καλύτερα. Το ρουτεράκι αυτό έχει QoS για SIP traffic που κάνει όλη τη δουλειά...
Βέβαια στις ώρες αιχμής τα πράγματα είναι δύσκολα, αφού τα ντισλάμ του πΟΤΕ είναι μάλλον μπουκωμένα....

Crosstalk
11-05-05, 00:21
Που να βαλεις και το Linksys PAP2 να δεις.......!

dpan
11-05-05, 08:46
Παιδια επειδη στις 384 γινεται της κακομοιρας βαλτε 512 να ησυχασετε! Δυστυχως ειναι μονοδρομος Τουλαχιστον απο κανα 2 φιλαρακια που εχω με 512 δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα ποιοτητας οποια στιγμη της ημερας και αν δοκιμασουν με VOIP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.