PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή router για πολλαπλούς παράλληλους χρήστες



equilibriumg
25-02-14, 13:14
Έχω μια web εφαρμογή επάνω σε έναν IIS web server . Η εφαρμογή δεν έχει video επάνω ούτε γραφικά(2 εικόνες και κείμενα). Θέλω με ένα router και intranet να μπορώ να δώσω πρόσβαση σε 700+ παράλληλους ασύρματους χρήστες. Δεν θα έχω internet οπότε δεν πάω για modem router όλα θα γίνονται σε τοπικό δίκτυο. Θα ήθελα να μου προτείνετε ασύρματο router που να μπορεί να αντέξει τόσους παράλληλους χρήστες χωρίς να σκάσει. Η μόνη δραστηριότητα που θα έχουν είναι η πρόσβαση στη συγκεκριμένη web εφαρμογή, οπότε αν έχει επάνω και επιλογή για active portal θα με ενδιέφερε.

purpleaura
25-02-14, 13:17
Έχω μια web εφαρμογή επάνω σε έναν IIS web server . Η εφαρμογή δεν έχει video επάνω ούτε γραφικά(2 εικόνες και κείμενα). Θέλω με ένα router και intranet να μπορώ να δώσω πρόσβαση σε 700+ παράλληλους ασύρματους χρήστες. Δεν θα έχω internet οπότε δεν πάω για modem router όλα θα γίνονται σε τοπικό δίκτυο. Θα ήθελα να μου προτείνετε ασύρματο router που να μπορεί να αντέξει τόσους παράλληλους χρήστες χωρίς να σκάσει. Η μόνη δραστηριότητα που θα έχουν είναι η πρόσβαση στη συγκεκριμένη web εφαρμογή, οπότε αν έχει επάνω και επιλογή για active portal θα με ενδιέφερε.

Εάν μιλάς για Cisco, θα πρέπει να πας σε WLC (Wireless LAN Controller. Για περισσότερα δες εδώ (http://www.cisco.com/c/en/us/products/wireless/index.html).

equilibriumg
25-02-14, 14:11
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?

purpleaura
25-02-14, 14:17
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?

Αυτό:

http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/wireless/aironet-1130-ag-series/data_sheet_c78-521631.html

Απλά χρειάζεσαι και τα αντίστοιχα Access points.

equilibriumg
25-02-14, 15:23
Αυτό ήταν η πρώτη επιλογή που είχα βρει. Αν δεiς το capacity μιλάει για 7000 χρήστες και μιλάμε για high end οικογένεια μηχανημάτων. Μίλησα με Cisco και μου είπαν πως δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο για τις απαιτήσεις που έχω. Το 700+ σημαίνει low end μηχάνημα κόστους γύρω στα 350€ με 700€max και όχι λύση των 7000€ - 10000€. Έλεγα μήπως είχατε εσείς να προτείνετε κάτι .
Ευχαριστώ

SfH
25-02-14, 16:29
Ας τα πιάσουμε από την αρχή, με τις λειτουργίες που ίσως χρειάζεσαι. Σε switching ( ή και routing αν απαιτείται ) δε μας ενδιαφέρουν οι χρήστες, μας ενδιαφέρουν τα packets per second. Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις, δύσκολα θα πετύχεις κάποιο bottleneck εδώ.

Στο ασύρματο από την άλλη, έχεις σοβαρό θέμα. Στην καλύτερη να χρειαστείς κάμποσα 1600 ( ή και 2600, αν αυτοί οι 700 χρήστες είναι σε σχετικά μικρή περιοχή ( π.χ. κάποιο presentation/conference room ) και ήδη έχεις ξεφύγει από το budget σου ακόμα κι αν τα έχεις αυτόνομα, χωρίς WLC. Σε αυτή την κλίμακα ( που δεν είναι τεράστια, αλλά δεν είναι και μικρή ) , πιο πολύ πρέπει να σε νοιάζει ο σχεδιασμός ( κατανομή των AP, κατανομή συχνοτήτων, redundancy, φασματικός έλεγχος, βέλτιστη κατανομή των πελατών σε APs και συχνότητες, κτλ ) παρά το κόστος.

Αν δε θες cisco, δες προς aerohive , ruckus και aruba, για "μεγάλους" παίκτες. Επίσης καλά ( και φτηνά, για μικρή κλίμακα ) είναι τα ubiquiti, αλλά θα χρειαστείς κάμποσα για να καλύψεις 700+ clients.

equilibriumg
26-02-14, 01:02
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις προτάσεις. Πιστεύω είναι μια αρχή. Θα δω αν θα παίξω με ή χωρίς WLC. Δεν με πειράζει να ξεφύγω ως ένα όριο από το budget. Αυτό που δεν θέλω με τίποτα, είναι να έχω κανένα bottleneck και από την άλλη μην κάνω μια επένδυση σε κάτι υπερβολικό(από θέμα τιμής) που μετά από αυτή τη χρήση, θα πάει αποθήκη.
Συνεχίζω την αναζήτησή μου και ξαναποστάρω.

dimitri_ns
26-02-14, 01:15
Σε εκθεσιακούς και συνεδριακούς χώρους όπου για λίγο χρόνο πχ Σαββατοκύριακο, έχεις μεγάλη προσέλευση κοινού με απαιτήσεις (έκθεση / συνέδριο πληροφορικής) δυστυχώς η μοναδική ασύρματη λύση είναι το cellular (3,4 G) με αντίστοιχα οφέλη για την κινητή τηλεφωνία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.