PDA

Επιστροφή στο Forum : ACER TRAVELMATE μου επεσε μπυρα.



koropi
03-08-04, 14:12
Παιδια μου επεσε μπυρα πανω στον φορητο. Στην αρχη δεν δουλευαν κατι πληκτρα αλλα αφου στεχνωσε δουλευουν τα παντα εκτος απο το "εννια" εχετε να μου προτεινετε τπτ.

kadronarxis
03-08-04, 14:24
Αν βγαίνει εύκολα το πληκτρολόγιο βγάλτο και άστο να στεγνώσει εντελώς.
Μην το ανάψεις καθόλου μέχρι αύριο βράδυ.
Βγάλε και την μπαταρία.
Αν βγαίνει το keyboard,
με μια ΕΛΑΦΡΑ βρεγμένη πετσέτα, σκούπισε ανάμεσα στα πλήκτρα.
Πάρε και άερα πεπιεσμένο για να το στεγνώσεις ανάμεσα στα πλήκτρα.

Άντε γερά, άλλο κακό να μη σε βρει.

aesir
03-08-04, 14:27
Αν έχει μπουκάλι με αέρα καθάρισε το. Επίσης με προσοχή μπορείς να βγάλεις το κουμπί και να καθαρίσεις το switch από κάτω. Αφού την γλύτωσες έτσι απλά πάλι καλά.

Πάντως σε γενικές γραμμές κάτι τέτοια ατύχηματα πρέπει να αποφεύγονται. Εγώ φρικάρω οταν βλέπω χρήστη και να έχει την ποτηράρα το νερό δίπλα στο πληκτρολόγιο, ή ακόμα χειρότερα στην άκρη του γραφείου και από κάτω να είναι το PC. Μου έχουν τύχει περιπτώσεις να σκουντήσουν το ποτήρι τους και να χυθεί στο PC και να γίνει το έλα να δεις.

kadronarxis
03-08-04, 14:35
Μια άλλη extreme λύση είναι η εξής(Μου την είπε τεχνικός για τα απλά πληκτρολόγια και όχι για πληκτρολόγια φορητών):

Βράσε μια κατσαρόλα νερό.
Όταν αρχίσει να βράζει, βάλε το Keyboard ανάποδα(τα πλήκτρα να βλέπουν το νερό),και παράλληλα χτύπα το ΠΑΝΤΑ από πλάγια, με πεπιεσμένο αέρα.
Όχι πολύ κοντα στην κατσαρόλα, όσο πιο μακριά γίνονται.
Φύσα το συνέχεια με τον πεπιεσμένο αέρα.

Άστο να στεγνώσει ΚΑΛΑ.
Αν όλα πάνε καλά,το νερό απο την κατσαρόλα, μην το πετάξεις, βράσε μακαρόνια. :D

Άντε γερά.

ΥΓ: Έτσι κι αλλιώς τα ήξερα όλα, Κόλλησαν τα μακαρόνια στην κατσαρόλα.

asikamin
03-08-04, 14:39
Βάλε και ευκάληπτο στην κατσαρόλα,ανοίγει τα λαιμά...
Το δύσκολο είναι να αποφύγεις τυχόν οξείδωση των επαφών,ένα σπρέυ
θα βοηθούσε.

r3b
03-08-04, 14:53
[censored]

rdaniel
03-08-04, 15:57
Καλά όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά να πω την αμαρτία μου θυμήθηκα το ανέκδοτο που έγραψε κάποιος σε άλλο Thread, για την γραμματέα που έκανε μπάνιο το Laptop του αφεντικού για να το καθαρίσει!! :D

No offence, έτσι; :wink:

r3b
03-08-04, 18:07
[censored]

JohnGR
03-08-04, 22:43
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά... Θα εμπιστεύοσασταν το laptop και τα προσωπικά σας αρχεία σε οποιονδήποτε (βλέπε service);

nnn
03-08-04, 23:19
σπρέι αέρα και προσπάθησε να το στεγνώσεις καλά. :beer

JohnGR μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε αλλά δεν νομίζω να τους κάνω την τιμή.
Αν ποτέ χρειαστεί θα ζητήσω να αφαιρέσουν το δίσκο επιτόπου.
Αν αρνηθούν,από κατσαβίδια άλλο τίποτα :mrgreen: .

sdikr
04-08-04, 01:12
Θα εμπιστεύοσασταν το laptop και τα προσωπικά σας αρχεία σε οποιονδήποτε (βλέπε service);

Το ίδιο θα γινόταν αν πήγαινες το desktop στο service, φυσικά για αυτούς που πιάνει το χέρι τους το γλυτώνουν.
Πάντος επειδή είναι και η δουλεία μου, για κανέναν μα κανέναν λόγο δεν ψάχνω τα αρχεία σε μηχάνημα που θα μου φέρουν, νομικά αν κάνει καταγγελεία ο πελάτης την βάψαμε, αλλά και ηθικά απλά δεν το βρίσκω σωστο.

Απο εκεί και πέρα αν είναι να στείλω δίσκο πίσω για service ΄τότε τον περνάω απο write 000 to drive

stavpal
04-08-04, 18:16
εγώ έχω ένα Micro$oft Natural Pro πληκτρολόγιο, και εδώ και 1.5 χρόνο κάποια πάνω πλήκτρα (Forward, Favorites, Mail...)δεν παίζουν (τα ελατήρια είναι οκ). Δεν έχει πέσει τίποτα υγρό. Προσπάθησα "εξωτερικά" να το καθαρίσω με πεπιεσμένο αέρα, αλλά δεν έγινε και τίποτα. Να το ανοίξω? (δεν έχω ξανανοίξει keyboard). Είναι πολύ δουλειά? (πρέπει να βγάλω όλα τα πλήκτρα ή μπορώ μόνο εκείνα που δεν δουλεύουν?

JohnGR
04-08-04, 18:23
Απλά καταπληκτικό! Να το ανοίξεις, είναι εύκολη δουλειά, αλλά να προσέξεις γιατί αποτελείται από πάρα πολλά κομμάτια!

Το δικό μου μετά τον τέταρτο καφέ παρέδωσε το πνεύμα! :cry:

sdikr
04-08-04, 18:23
stavpal, δεν είναι δύσκολο να το ανοίξεις, αλλά αξίζει να φάς τον χρόνο σου;
Μήπως ένα καινούργιο θα είναι πιο γρήγορη λύση;

JohnGR
04-08-04, 18:24
Σπύρο εγώ το πλήρωσα 23.000 δραχμές όταν πρωτοβγήκε! Δεν πετάς εύκολα τέτοιο πληκτρολόγιο, ακόμη και χαλασμένο!

sdikr
04-08-04, 18:26
Γιάννη, θυμάμαι τότε που είχα ανοίξει το πληκρολόγιο γιατί έπεσε καφές, 4 ωρές μετά αφου κατάφερα το πάζλ το που πάει τί, δούλευε, ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ :shock:

JohnGR
04-08-04, 18:29
Κι εμένα δούλεψε μετά τις τις πρώτες φορές, αλλά την τέταρτη δεν άντεξε, παρά τη σωστή συναρμολόγηση. Μήπως είχε πολύ ζάχαρη ο φραπές; :lol:

lazar
04-08-04, 18:49
Θα εμπιστεύοσασταν το laptop και τα προσωπικά σας αρχεία σε οποιονδήποτε (βλέπε service);

Το ίδιο θα γινόταν αν πήγαινες το desktop στο service, φυσικά για αυτούς που πιάνει το χέρι τους το γλυτώνουν.
Πάντος επειδή είναι και η δουλεία μου, για κανέναν μα κανέναν λόγο δεν ψάχνω τα αρχεία σε μηχάνημα που θα μου φέρουν, νομικά αν κάνει καταγγελεία ο πελάτης την βάψαμε, αλλά και ηθικά απλά δεν το βρίσκω σωστο.

Απο εκεί και πέρα αν είναι να στείλω δίσκο πίσω για service ΄τότε τον περνάω απο write 000 to drive

:shock: Τι μυστικά κρύβεις;

Καλά, πλάκα κάνω. Κι εγώ δεν θα εμπιστευόμουν κανένα service. Όχι μην ανοίξουν τα αρχεία. Μήπως δεν βρω τίποτα όταν μου τον επιστρέψουν.

sdikr
04-08-04, 19:01
Τι μυστικά κρύβεις;

αμα σου πώ θα πρέπει να σε σκοτώσω!! :mrgreen:

morfeas-dsl-
04-08-04, 19:13
Αν εχεις κωδικο αν αρχιζουν τα windows πως θα τα ανοιξει για να δει τα αρχεια? 8)

JohnGR
04-08-04, 19:15
Με πολλούς τρόπους φίλε Γιώργο! 8)

morfeas-dsl-
04-08-04, 19:24
:shock:
οτι δοκιμασα για πλακα στο pc μου(ειναι μαζοχισμος να ξερω τον κωδικο αλλα να θελω να το σπασω με προγραμμα?) δεν πετυχε. Δεν αναφερεις τι εννοεις για να καταλαβω? Αν ειναι παρανομο δε χρειαζεται να πεις ονοματα προγραμματων

JohnGR
04-08-04, 19:27
ΠουΧου: http://www.adslgr.com/forum/thread7983.html

Ducklord
04-08-04, 22:11
Πραγματική ιστορία:

Σε μεγάλη αλυσίδα δούλευε κολητός. Πριν 1 χρόνο περνάω απο το κατάστημα για ένα "γειά" και μου λέει "κοίτα, κοίτα μηχάνημα η αναθεματισμένη" (καλλωπισμένος χαρακτηρισμός χάριν ευθιξίας των μελών του εηντιεσελτζιαρντοτ.κόμ)

"Τι μηχάνημα ρε Μπάμπη;" (τα ονόματα αλλαγμένα για προστασία, κτλ. κτλ.)
"Να ρε πάπια, αυτό..."
"Ε, τι έχει ρε Μπάμπη;"
"Διπλό Pentium στα 2GHz έχει, τεσσάρα σκάζι δίσκων σε Raid, Radeon 9700Pro, Audigy 2 Gold με external συνδέσεις, οθόνη φλάτ 21''..."
(η λίστα συνεχίστηκε για κάποια ώρα)

"Ε, και τι πρόβλημα υπάρχει ρε Μπάμπη;"
"Εσύ ρε πάπια, τι θα έκανες με ένα τέτοιο μηχάνημα;"
"Παπάδες! Ρέντερινγκ, σχέδιο σε τεράστιες αναλύσεις, παιχνίδια...εεε.... παιχνίδια.... ρέντερινγκ..."
"Ωραία. Κοίτα ρε πάπια πως το χρησιμοποιεί αυτή..."

(το ανοίγει)
(παύση 7 δευτερολέπτων να φορτώσει το σύστημα)

"Τι είναι αυτό;"
"Τα Windows XP ρε πάπια!"
"Ναι, μα... δεν έχουν τίποτα επάνω! Ούτε εικονίδια παραπάνω, ούτε..."
"Έχουν... Κοίτα!"

(διπλό κλικ. Ξεκινάει ο Media Player.)

"Εεεε....Ναι; Αυτό είναι κάτι τώρα ρε Μπάμπη;"
"Κοίτα σου λέω..."

(φορτώνει ένα MP3. Ο χώρος γεμίζει με τη φωνή του Ρουβά...)

"Ναι, `θα της κάνει μακαρόνια με κιμά για ν...`"

(εκεί παγώνω...)

Ο χώρος γεμίζει με μία δεύτερη φωνή, συνοδεία στο Ρουβά. Μια γυναικεία (παρα)φωνή που προσπαθεί να τραγουδήσει μαζί του για τα μακαρόνια με κιμά. Έχω χλωμιάσει.

Ο Μπάμπης κλείνει το MP3 και βάζει άλλο. Αλκίνοος. Η τύπισα πάλι πετάγεται στο 1 λεπτό...

"Μπάμπη, αυτό το μηχάνημα..."
"Ναι, γύρω στο 1 μύριο με όλα τα συμπράγκαλα"
"Και το χρησιμοποιεί..."
"ΝΑΙ. ΝΑΙ. ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ, ΔΥΟ ΓΚΙΓΚΑ ΜΝΗΜΗΣ, ΜΑΔΕΡΜΠΟΡΝΤ ΠΟΥ ΤΗ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ, ΤΕΤΡΑΠΛΟ ΡΕΗΝΤ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΟΥΒΑ"


Μετά απο αυτό, μπορώ να πιστέψω τα πάντα στο χώρο των υπολογιστών. Τα πάντα...

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Άγνωστη φίλη. Αν έτυχε να το διάβασες αυτό και να ένιωσες πως θίγεσαι, συγνώμη, μα πρέπει να προσθέσω πως πρέπει να είσαι πολύ, μα πολύ βούρλο να παίρνεις ένα μηχάνημα που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως επαγγελματικό workstation και άλλοι θα έκλαιγαν για να τους επιτραπεί να το αγγίξουν (αντίστοιχο των σημερινών διπλών Opteron με 4GB RAM) για να τραγουδάς μαζί με την ονείρωξή σου για τα γιουβαρλάκια και τις μακαρονάδες. Ή καπιτάλα. Ή και τα δύο. Ό,τι απο τα δύο και αν συμβαίνει, αν το διαβάσεις, στείλε μου PM και θα σου κάνω τα καλύτερα μακαρόνια που έχει φάει στη ζωή σου. Αν είναι να μην ξαναδουλέψω ποτέ, όσες μακαρονάδες θες!

lazar
04-08-04, 22:16
Συγκινητική ιστορία, Ducklord, δεν λέω...

Που κόλλαγε, όμως, με τον καϋμό του άλλου, που έριξε μπύρα πάνω στο ακριβό laptop του;

@ ADSLgr.com All rights reserved.