PDA

Επιστροφή στο Forum : Γολγοθάς μετακόμισης-μεταφοράς γραμμής



dimao
27-02-14, 16:10
Καλησπέρα.

Στις 3/2 έκανα αίτηση μέσω της εταιρείας Onevoice, εταιρείας-συνεργάτη της Forthnet, για triple play 29,90, με δωρεάν εξοπλισμό ΚΑΙ δέκτη HD ΔΩΡΕΑΝ, χωρίς να μου αναφέρουν ότι δεν ήταν προσφορά για δωρεάν δέκτη μόνο για τότε (όπως είπαν), απλά προμόταραν το 18μηνο αντί 12μηνου (το παραβλέπω, μικρό το κακό, π**στια, δε).

Η γραμμή ήταν μεταφορά από On σε Forthnet, και σε άλλη περιοχή (λόγω μετακόμισης).

5/2 καταχωρείται η αίτηση στη forthnet

7/2 έσκασε το μεγάλο νέο, ότι για να προχωρήσει η αίτηση χρειάζεται επικυρωμένο αντίγραφο οικοδομικής άδειας από την πολεοδομία (!!!!!!!) να βεβαιώνει ότι το ακίνητο είναι νόμιμο και μπορεί να μπει τηλεφωνική γραμμή!!!!!!!!!!!!!!! Μιλάμε για κεντρικό μέρος, στη Λαυρίου (κοντά στα studio Nova :), τόσο παράνομα!), σε οίκημα που έχει ήδη τηλεφωνικές γραμμές, ΟΤΕ, Forthnet και Nova!!!!

Έκανα αλεπάλληλα τηλεφωνήματα με την εξυπηρέτηση για να τους εξηγήσω ότι η πολυκατοικία είναι νόμιμη και δεν είναι δυνατό να τρέχω στην πολεοδομία για να βάλω μια τηλεφωνική γραμμή, παρόλα αυτά όλοι μου απαντούσαν ψυχρά ότι το ζητάει ο ΟΤΕ και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ελλείψει, λοιπόν, κάποιου υπεύθυνου για αποκλειστικά τέτοια θέματα, ο οποίος έχει εμπειρία από τέτοια "κολλήματα" αιτήσεων και ο οποίος θα μπορούσε να βοηθήσει, ανακάλυψα ότι λόγω του ότι το σπίτι είναι σε γωνία δρόμου, δηλωμένος στον ΟΤΕ για τις τηλεφωνικές γραμμές είναι ο Ψ δρόμος και όχι ο Χ που είχα βάλει στην αίτηση.

13/2, κάνοντας την εικασία ότι αυτό είναι το πρόβλημα, ακυρώνω την αρχική αίτηση, και κάνω νέα στην οποία δηλώνω ΑΚΡΙΒΩΣ τα στοιχεία διεύθυνσης του λογαριασμού Forthnet που ερχόταν στον ιδιοκτήτη (ο ένας κάτοχος γραμμής forthnet στην πολυκατοικία!).

21/2 και χωρίς ακόμα να έχει έρθει sms για καταχώριση της αίτησης, με παίρνει μια κυρία και μου ξαναζητάει (!!!!) οικοδομική άδεια και ότι έχει κολλήσει η αίτησή μου! Εξηγώ ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει καμιά διάθεση να τρέχει στην πολεοδομία (λογικό) για αντίγραφα, κτλ, αλλά μπορεί να μου δώσει να στείλω φωτοτυπία την άδεια που ήδη έχει. Η κυρία στο τηλέφωνο το δέχεται και λέω, πλέον ότι έχουμε μπει σε έναν δρόμο.

24/2 αποστέλλω με email την οικοδομική άδεια

27/2 μαθαίνω ότι η νέα αίτηση δεν έχει περαστεί καν !!!! (2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ), ότι σήμερα θα την περάσουν και θα λάβω το sms (ακόμα περιμένω) και - προφανώς - η όλη διαδικασία με την κυρία στις 21/2 αφορούσε την πάλια αίτηση

Οκ, έχω δεχτεί ότι το τμήμα εξυπηρέτησης είναι για τα μπάζα απο οργάνωση, καθώς κάθε φορά πρέπει να λέω την ίδια ιστορία σαν να μην έχω ξαναεπικοινωνήσει, ούτε υπάρχει ένας χριστιανός να ασχοληθεί αποκλειστικά με το θέμα μου για να το λύσει γρήγορα, υπέρ εμού και της εταιρείας που θα αρχίσει να πληρώνεται συνδρομές.

Απλά αναρωτιέμαι ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ θα πρέπει να περιμένω να μπει γραμμή και να δω Nova! Υπόψη, ότι παρότι μου έχει δοθεί δέκτης-μόντεμ δεν μπορούν να συνδέσουν ούτε την Nova (satellite έτσι;) γιατί πάει πακέτο με την αίτηση τηλεφώνου/ιντερνετ.

Forthnet.Nova.Rep1
27-02-14, 17:19
Καλησπέρα dimao

Λυπούμαστε για την όλη ταλαιπωρία που αναφέρεις.

Όσον αφορά το αποδεικτικό που ζητάμε για την νομιμότητα του κτηρίου, αυτό προκύπτει από ρυθμιστική υποχρέωση όλων των παρόχων, που εξέδωσε η ΕΕΤΤ και τίθεται σε ισχύ από 10/12/2013, η οποία ενδεικτικά αναφέρει :
''Συγκεκριμένα, ο πάροχος οφείλει να έχει στην διάθεσή του όλα τα απαραίτητα από τη Νομοθεσία δικαιολογητικά, με τα οποία βεβαιώνεται αρμοδίως ότι το κτίσμα του συνδρομητή/πελάτη είναι νόμιμο και όχι αυθαίρετο. Με την εισαγωγή του αιτήματος στο Πληροφοριακό Σύστημα του ΟΤΕ, ο πάροχος δηλώνει υπεύθυνα ότι έχει ελέγξει την τήρηση όλων των διατάξεων της κείμενης Νομοθεσίας σχετικά με τη νομιμότητα του κτιρίου του συνδρομητή/πελάτη του και ότι αναλαμβάνει οιασδήποτε φύσεως ευθύνη (αστική, ποινική κλπ) σε περίπτωση που αποδειχθεί στη συνέχεια ότι το εν λόγω κτίσμα είναι αυθαίρετο.''

Για το ζήτημα που έχει δημιουργηθεί με την ακύρωση-καταχώρηση της αίτησης, στείλε μας, εάν θέλεις σε ένα προσωπικό μήνυμα, τα στοιχεία της αίτησης (σταθερό ή ΑΦΜ) και ένα κινητό επικοινωνίας, για να βοηθήσουμε να προχωρήσει το συντομότερο δυνατό και να αποκατασταθεί οποιοδήποτε πρόβλημα καθυστέρησης έχει δημιουργηθεί μέχρι τώρα.

Ο λόγος που δεν γίνεται η εγκατάσταση-ενεργοποίηση της Nova, πριν δοθεί η έγκριση για την ενεργοποίηση της γραμμής, είναι επειδή ακριβώς είναι συνδυαστικό πακέτο και υπάρχει ενιαία τιμολόγηση. Η ενεργοποίση της Nova μπορεί να γίνει μεμονωμένα, αλλά η τιμολόγηση της θα είναι η κανονική συνδρομή τιμοκαταλόγου Nova και όχι η αναλογία που ισχύει στο 3play.

Είμαστε στη διάθεση σου και αναμένουμε προσωπικό μήνυμα για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Δημήτρης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.