PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ TV



erichellas
28-02-14, 14:47
Καλησπέρα παιδιά , δεν ξέρω άμα ειμαι στο σωστό μέρος γι αυτό συγνώμη άμα έχω κάνει λάθος . Ειμαι φοιτητής στην Καστοριά και έχω βάλει το ΟΤΕ TV , αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον ήχο απο τότε που το έχω βάλει , ενώ παίζει κάποιο κανάλι (και στο replay) ακούγεται θόρυβος σαν να "κρατσανιζει".Ηρθε τεχνικός , δοκιμάσαμε άλλο modem , άλλο αποκωδικοποιητη , scart, hdmi, τηλεόραση και παρ όλα αυτά συνεχίζει . Επίσης έκλεισα γενικό μήπως κάνει τιποτα παρεμβολή και κανένα αποτέλεσμα... Τι μπορεί να φταίει;; Να ζητήσω να αλλάξουν πόρτα;; Επίσης η γραμμή μου είναι τέλεια γιατι ειμαι στα 19 Mbps. Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Nikiforos
05-03-14, 10:33
OTE TV μεσω internet να υποθεσω? αν ναι θα προτεινα να αλλαξεις πορτα ή ζευγος καλωδιωσης. Αν δεν βρισκουν αλλη λυση. Δεν εχω ιδεα τι να φταιει αλλο γιατι οπως λες τα αλλαξατε ολα! παντως εγω θα προτιμουσα παντα δορυφορικο οτε tv και οχι μεσω της γραμμης.

erichellas
05-03-14, 23:22
OTE TV μεσω internet να υποθεσω? αν ναι θα προτεινα να αλλαξεις πορτα ή ζευγος καλωδιωσης. Αν δεν βρισκουν αλλη λυση. Δεν εχω ιδεα τι να φταιει αλλο γιατι οπως λες τα αλλαξατε ολα! παντως εγω θα προτιμουσα παντα δορυφορικο οτε tv και οχι μεσω της γραμμης.

Πηρα 4-5 φορες τηλεφωνο και μου ειπαν οτι το εκαναν :/ πραγματικα δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει . Επισης εκανα αιτηση για το φοιτητικο 50αρι και ελπιζω να αλλαξει κατι...

dotplayer
17-03-14, 12:24
Έχω κάνει αίτηση για ote tv μέσω ευρυζωνικής ,μου έστειλαν και εξοπλισμό,πέρασαν οι 5 εργάσιμες πάμε στις 8 και δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη. Νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα στην γραμμή μου. Με πήραν και μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι δικό τους στο σύστημα ενεργοποίησης (μου είπαν μαζικό σφάλμα κάτι τέτοιο) αλλά δεν γινόταν να μου προσδιορίσουν τον χρόνο ενεργοποίησης. Έχει κανείς ιδέα τι είναι ακριβώς αυτό; Και αν μπορώ να κάνω κάτιθ εκτός από το να περιμένω;

maik
17-03-14, 12:36
Καλησπέρα παιδιά , δεν ξέρω άμα ειμαι στο σωστό μέρος γι αυτό συγνώμη άμα έχω κάνει λάθος . Ειμαι φοιτητής στην Καστοριά και έχω βάλει το ΟΤΕ TV , αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον ήχο απο τότε που το έχω βάλει , ενώ παίζει κάποιο κανάλι (και στο replay) ακούγεται θόρυβος σαν να "κρατσανιζει".Ηρθε τεχνικός , δοκιμάσαμε άλλο modem , άλλο αποκωδικοποιητη , scart, hdmi, τηλεόραση και παρ όλα αυτά συνεχίζει . Επίσης έκλεισα γενικό μήπως κάνει τιποτα παρεμβολή και κανένα αποτέλεσμα... Τι μπορεί να φταίει;; Να ζητήσω να αλλάξουν πόρτα;; Επίσης η γραμμή μου είναι τέλεια γιατι ειμαι στα 19 Mbps. Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Ηχεια αλλα δοκιμασατε?

erichellas
17-03-14, 19:01
Οντως κατι παιζεται , το ΟΤΕ TV μεσα σε 1-2 ωρες το πολυ αφου εκανα αιτηση μου το ενεργοποιησαν ενω αλλαγη σε vdsl ακομα περιμενω (απο τις 4/3). Απλα περιμενε οπως κανουμε ολοι...





Ηχεια αλλα δοκιμασατε?


Τα παντα... Παρατηρησα το αλλο κουλο ομως , οταν ανοιβω καποιο φως (ειτε του σαλονιου ειτε απο αλλο δωματιο που δεν εχει οπτικη επαφη ), αναβει και το λαμπακι που παιρνει εντολες απο τηλεχειριστηριο μεσω υπερυθρων.... μπορει οντως να φταιει η καλωδιωση ρευματος;;;

FuS
17-03-14, 23:07
Έχω κάνει αίτηση για ote tv μέσω ευρυζωνικής ,μου έστειλαν και εξοπλισμό,πέρασαν οι 5 εργάσιμες πάμε στις 8 και δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη. Νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα στην γραμμή μου. Με πήραν και μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι δικό τους στο σύστημα ενεργοποίησης (μου είπαν μαζικό σφάλμα κάτι τέτοιο) αλλά δεν γινόταν να μου προσδιορίσουν τον χρόνο ενεργοποίησης. Έχει κανείς ιδέα τι είναι ακριβώς αυτό; Και αν μπορώ να κάνω κάτιθ εκτός από το να περιμένω;

Έπεσες σε λανθασμένο αίτημα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι λίγο υπομονή, δυστυχώς..

(εάν θες να τσεκάρω κάτι και να σε ενημερώσω, στείλε μου pm)

anderm
18-03-14, 10:43
Η μετάδοση σήματος στο ΟΤΕ TV είναι ψηφιακή.Αυτό σημαίνει οτι εφόσον φτανει σήμα στον δεκτή και δεν κανει σπασιματα δεν υπάρχει πρόβλημα.Δοκιμασίες νεο δεκτή;

erichellas
18-03-14, 10:52
Η μετάδοση σήματος στο ΟΤΕ TV είναι ψηφιακή.Αυτό σημαίνει οτι εφόσον φτανει σήμα στον δεκτή και δεν κανει σπασιματα δεν υπάρχει πρόβλημα.Δοκιμασίες νεο δεκτή;

Αυτό έλεγα και εγώ και στο 11888 και στον τεχνικό , μάλιστα την 5η φορά που πήρα μου είπε ότι μπορεί να φταίει και η γείωση του σπιτιού . Ναι δοκιμάσαμε δικό τους αλλά θα ξαναπάρω να τους πω να δοκιμάσουμε ολοκαίνουργιο αλλιώς θα το σταματήσω. Επίσης παρατήρησα ότι άμα αφήσω ένα κανάλι για κανά μισάωρο σταματάει τελείως όπως και αμα βάλω κανά ροκ στυλ τραγούδι ακούγεται χάλια.

anderm
20-03-14, 00:55
Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο από τον ίδιο τον αποκωδικοποιητή.Δοκίμασε εάν έχεις δυνατότητα να περάσεις ήχο και από την οπτική ίνα που βγάζει.Εάν και με τον νέο αποκωδικοποιητή συνεχίζουν τα προβλήματα,τότε πιστεύω ότι θα ήταν θεμιτό να κάνεις την μετάβαση στο δορυφορικό.Δεν μπορώ να σκευτώ κάτι άλλο.

erichellas
20-03-14, 12:13
Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο από τον ίδιο τον αποκωδικοποιητή.Δοκίμασε εάν έχεις δυνατότητα να περάσεις ήχο και από την οπτική ίνα που βγάζει.Εάν και με τον νέο αποκωδικοποιητή συνεχίζουν τα προβλήματα,τότε πιστεύω ότι θα ήταν θεμιτό να κάνεις την μετάβαση στο δορυφορικό.Δεν μπορώ να σκευτώ κάτι άλλο.

Αληθεια ουτε εγω...και γι αυτο εκανα μια τελευταια φορα αναφορα στο 11888 και θα ζητησω να μου αλλαξουν και να βαλουν καινουριο , εαν και παλι συνεχιζει θα κανω διακοπη.Θα ενημερωσω οταν ερθουν οι τεχνικοι για το τι εγινε τελικα....

vforvendetta85
21-03-14, 03:47
Αν τελικά δεν διορθωθεί το πρόβλημα, πες στους τεχνικούς να γράψουν στα "κιτάπια" τους:Αδυναμία παροχής της υπηρεσίας", για να μπορέσεις να το κόψεις αζημίως.

erichellas
22-03-14, 15:12
Αν τελικά δεν διορθωθεί το πρόβλημα, πες στους τεχνικούς να γράψουν στα "κιτάπια" τους:Αδυναμία παροχής της υπηρεσίας", για να μπορέσεις να το κόψεις αζημίως.

Ναι ναι , το ιδιο μου ειχαν πει και οι ιδιοι για την VDSL ,αμα δεν πιανω 50 να τους καλεσω για τεχνικο προβλημα και να την ακυρωσουν αλλα ενεργοποιηθηκα σημερα (απο τις 4-3) και πιανω 57 mbps (μειωθηκε και το att κατα 1.5 , απο 8 σε 6.5 db) θα δοκιμασω να δω το ΟΤΕ ΤV τι κανει ...

- - - Updated - - -

Συνεχιζει.. περιμενω τηλ απο τεχνικο για αλλαγη αποκωδικοποιητη , τελευταια ελπιδα :/

- - - Updated - - -

Μεσα σε μια μερα εχω τοσα errors :
CRC Errors (Up/Down) 0/564
FEC Errors (Up/Down) 0/1389308
HEC Errors (Up/Down) 0/5256

Ειναι πολλα τα CRC και HEC;;

bmwe30
27-03-14, 14:41
Έπεσες σε λανθασμένο αίτημα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι λίγο υπομονή, δυστυχώς..

(εάν θες να τσεκάρω κάτι και να σε ενημερώσω, στείλε μου pm)

Όχι, έπεσε σε γενικότερη αδυναμία καταχώρηση connx tv μέχρι νεοτέρας :)

Sloth
29-03-14, 21:31
Ρε παιδια εχω και συνδεση δοριφορικη ΟΤΕ τν !!καθε φορα πογ βρεχει τρωει σκαλωματα η εικονα!!τι γινεται με αυτο???συμβαινει σε κανεναν ??

vforvendetta85
30-03-14, 15:28
Με την παραμικρή βροχή ή να ρίχνει καρέκλες;

Catchphrase
30-03-14, 16:12
Εγώ το έχω παρατηρήσει όταν ρίχνει καρέκλες, αλλά και πάλι όχι τόσο που να χρειάζεται να το κάνω θέμα.

vforvendetta85
30-03-14, 18:59
Όταν ρίχνει καρέκλες κι εγώ έχω πρόβλημα για ένα-δυο λεπτά κατά την διάρκεια της καταιγίδας.Ανάλογα με το πιάτο το λες φυσιολογικό.Με το σχεδόν 80άρι πιάτο του ΟΤΕ το λες φυσιολογικό, πο΄σω μάλλον μετα 60άρια.

Nikiforos
30-03-14, 22:15
Ολες οι δορυφορικες ληψεις εχουν θεμα οταν βρεχει, αναλογα το ποσο βρεχει, το μεγεθος του πιατου και τον δορυφορο. Παραδειγμα αν πιανουμε hot bird που ειναι δυνατοι στην Ελλαδα με ενα 80αρι πιατο και εχουμε κεντραρει καλα εχουμε δλδ 100% ποιοτητα σηματος (οπως το λεει ο καθε δεκτης) και BER 0, τοτε για να εχουμε σπασιματα-διακοπες μονο με χοντρο χαλαζι. Αν ομως εχουμε μικροτερο πιατο πχ 60αρι τοτε με μια καταρακτωδη βροχη μπορει να γινει το ιδιο. Αν τωρα δεν εχουμε ΤΕΛΕΙΟ κεντραρισμα και εχουμε πχ ληψη 85% και εχουμε και BER περα δωθε μπορει με μια ποιο μικρη καταιγιδα να εχουμε προβληματα. Ειναι φυσιολογικοτατο γιατι οι δορυφοροι απεχουν 36.000χλμ απο την γη οτι μπει αναμεσα τους και μειωνει την αντανακλαστικοτητα δημιουργει προβληματα ληψης. Αν πχ με 80αρι πιατο πιανουμε ΚΑΙ Astra τοτε τα πραγματα ειναι κατα πολυ χειροτερα με το παραμικρο θα εχουμε διακοπες ακομα και με αερα. Αυτο γιατι οι Astra καλυπτουν περισσοτερο προς Γερμανια, στην Ελλαδα για να πιανεις καλα θες 1.1-1.2m, παιζεις και με 80αρι αλλα οχι ολα τα καναλια, επισης τα 2 LNB μπροστα παιζουν παρακεντρα και μειωνεται η απολαβη μας.

Sloth
31-03-14, 16:19
Δεν μιλαω για καρελες!!Οταν ριχνει καρεκλεσ δεν πιανω τιποτα!! Βλεπω μονο επικοινωνηστε με την τεχνικη Υποστηριξη 13888!!! Τους πηρα και λενε φταιει το πιατο !! Το πιατο που μου εβαλε τεχνικοσ του ΟΤΕ φυσικα!!
Τι να πω!!
Ακομη και στο Ψιλοβροχο καποια καναλια δεν τα πιανει καθολου!!

vforvendetta85
31-03-14, 16:51
Δεν έχει κεντράρει ο τεχνικός καλά τον δορυφόρο.

Nikiforos
31-03-14, 17:23
Δεν μιλαω για καρελες!!Οταν ριχνει καρεκλεσ δεν πιανω τιποτα!! Βλεπω μονο επικοινωνηστε με την τεχνικη Υποστηριξη 13888!!! Τους πηρα και λενε φταιει το πιατο !! Το πιατο που μου εβαλε τεχνικοσ του ΟΤΕ φυσικα!!
Τι να πω!!
Ακομη και στο Ψιλοβροχο καποια καναλια δεν τα πιανει καθολου!!

τι εννοεις με αυτο : Βλεπω μονο επικοινωνηστε με την τεχνικη Υποστηριξη 13888!!! δλδ αντι καναλια λεει αυτο? το πιατο σου ειναι 80αρι? πιστευω και εγω οτι δεν εχει γινει καλο κεντραρισμα, τι σηματα γραφει ο δεκτης σου? καπου εχει ενα μενου που λεει διαφορα. Παραδειγμα http://i34.tinypic.com/2q9x45y.jpg εκει που λεει BER μπορει να μην το λενε ολοι οι δεκτες πρεπει να ειναι ΜΗΔΕΝ. Τo SNR οσο γινεται παραπανω, πχ με 80αρι πιατο σε hot bird καταφερα να εχω 100%. Για να χασω το σημα επρεπε να ριχνει δυνατο χαλαζι.

katop56
01-04-14, 02:58
Μιας και εισαι φοιτητής, σου κάνουν κάτι καλύτερο για την τηλεόραση ή τιμή τιμοκαταλόγου;

erichellas
01-04-14, 20:11
Εγινε αλλαγη με ενα pirelli με οθονη απο το παλιο connxtv και τα ιδια :/ Να παω σε sat δεν θελω γιατι μπορει να εχω το ιδιο προβλημα ( εαν φταιω εγω) και επισης θελω το replay tv... Να κανω διακοπη επισης οχι γιατι ειναι αχρηστα τα καναλια στην καστορια και με χαλια καιρο δεν εκπεμπουν. Τελευταια χρησιμοποιησα το τηλ (γιατι για εμενα ειναι τελειως αχρηστο αφου δεν εχω χρονο) και παρατηρησα οτι και εκει ακουγεται ενας θορυβος οπως στο ote tv, μπορει οντως να φταιω εγω;;


Μιας και εισαι φοιτητής, σου κάνουν κάτι καλύτερο για την τηλεόραση ή τιμή τιμοκαταλόγου;

Οχι οχι η τιμη ειναι ιδια στα 18 ευρω (cinema pack).

@ ADSLgr.com All rights reserved.