PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet - Οτε Προβληματα (Πραγματικα οτι να ναι)



George1tsn
28-02-14, 18:00
Δεν μπορω να βαλω internet λογω του οτι η γραμμη μου ειναι pcm. Τεχνικοι του οτε ηρθαν και δν μπορεσαν να κανουν κατι. Απο τον οτε παντως που εδωσα τηλ επικοινωνιας δν με εχουν παρει ακομα να μου πουν εν τελει μπορω ή δν μπορω να βαλω ιντερνετ. Τι μπορω να κανω στην περιπτωση που ολες οι γραμμες pstn στην περιοχη μου εχουν "τελειώσει"???

periklakis
28-02-14, 18:37
Λογικά η γραμμή του διαμερίσματος που έχει μόνο τηλέφωνο περνάει από φερέσυχνο, για αυτό και δεν μπορούν να σου δώσουν ιντερνετ.
Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο μπορεί ο οτε να "δημιουργήσει" παραπάνω γραμμές από αυτές που έχει, αλλά είναι μόνο για τηλέφωνο.
Αυτό είναι το "κόλπο" για να μην επενδύσει χρήματα για να φτιάξει τις απαιτούμενες γραμμές.
Συνήθως το κάνουν για απομακρυσμένες περιοχές, τώρα πώς σου έκατσε κέντρο Θεσσαλονίκης είναι άλλο θέμα..
Είναι πραγματικά απογοητευτικό το 2014 να μην μπορείς να βάλεις ίντερνετ, την ώρα που τρως παραμύθι για επενδύσεις κλπ.

George1tsn
28-02-14, 18:56
Λογικά η γραμμή του διαμερίσματος που έχει μόνο τηλέφωνο περνάει από φερέσυχνο, για αυτό και δεν μπορούν να σου δώσουν ιντερνετ.
Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο μπορεί ο οτε να "δημιουργήσει" παραπάνω γραμμές από αυτές που έχει, αλλά είναι μόνο για τηλέφωνο.
Αυτό είναι το "κόλπο" για να μην επενδύσει χρήματα για να φτιάξει τις απαιτούμενες γραμμές.
Συνήθως το κάνουν για απομακρυσμένες περιοχές, τώρα πώς σου έκατσε κέντρο Θεσσαλονίκης είναι άλλο θέμα..
Είναι πραγματικά απογοητευτικό το 2014 να μην μπορείς να βάλεις ίντερνετ, την ώρα που τρως παραμύθι για επενδύσεις κλπ.

Απομακρυσμενες περιοχες....hmmmm το υπουργειο Μακεδονιας Θρακης ή μαλον πρωην υπουργειο ειναι ουτε πεντε λεπτα με τα ποδια....Οπως γραφω στον τιτλο πραγματικα οτι να ναι...

Παρεπιπροντος αλλαξα το αρχικο post γτ ουσιαστικα αυτο ειναι το προβλημα μου....εν ετη 2014 κεντρο Θεσσαλονικης χωρις ιντερνετ....<3 <3 <3

NexTiN
01-03-14, 01:48
Μόνη λύση είναι να σου αλλάξει ο ΟΤΕ πρώτα την γραμμή σε ψηφιακή.Ένα κόλπο είναι να ζητήσεις μετατροπή σε ISDN.Αναγκαστικά πρέπει να σε βάλουν σε "καθαρό" ζεύγος...

jkoukos
01-03-14, 01:59
To κόλπο είναι παλιό και χιλιοπαιγμένο, μόνο που τώρα δύσκολα βρίσκεις ελεύθερη γραμμή για να το παίξεις πάλι.
Βέβαια δεν χάνει κάτι με το να υποβάλλει αίτηση.

NexTiN
01-03-14, 02:00
To κόλπο είναι παλιό και χιλιοπαιγμένο, μόνο που τώρα δύσκολα βρίσκεις ελεύθερη γραμμή για να το παίξεις πάλι.
Βέβαια δεν χάνει κάτι με το να υποβάλλει αίτηση.

Το ξέρω ότι είναι παλιό και χιλιοπαιγμένο, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει και πολλές λύσεις... :)

George1tsn
01-03-14, 02:50
Μαλιστα...Πολυ ενθαρρυντικα ολα αυτα που αναφερατε...Απο Τριτη τωρα...Αν και απο οτι ξερω εδω στη γειτονια εχει πολλους γερους που λογικα (γτ ποτε δεν ξες) δεν εχουν και ουτε πρόκειται να βαλουν DSL. Δηλαδη λετε τοσο γκαντεμια πια να εχει λιγες γραμμες και να ειναι καπαρωμενες ολες...Δεν ξερω τι να πω παντως δεν θα πρεπε λογικα να με παρουν απο τον πΟΤΕ και να πουν οτι εν ετη 2014 δεν μπορω να βαλω Adsl στο κεντρο της Θεσσαλονικης???

netman
02-03-14, 17:48
αν σε παρηγορεί εχω το 'ίδιο πρόβλημα στο κέντρο της Λαμίας.:mad:
Αν ζητήσεις ISDN δεν αλλάζει το πάγιο; συμφέρει να πληρώνεις διπλό πάγιο για internet?

tsorbi
02-03-14, 18:09
Πάγιο PSTN 15,25 +2 αναγνώριση κλήσης.
Πάγιο ISDN 19,56 (με αναγνώριση κλήσης δωρεάν).
https://www.ote.gr/web/guest/sl/201508/thlefwnikes_grammes?lastLayoutId=17

jkoukos
02-03-14, 19:12
Όχι ότι έχει πολύ σημασία (κουβέντα να γίνεται), μιας και αυτά που έγραψες είναι σωστά και δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στο πάγιο, αλλά η αναγνώριση κλήσης κοστίζει 1,23€. Η συνολική διαφορά μεταξύ PSTN και ISDN είναι 3,08€ (μαζί με τον ΦΠΑ).

NexTiN
02-03-14, 19:21
αν σε παρηγορεί εχω το 'ίδιο πρόβλημα στο κέντρο της Λαμίας.:mad:
Αν ζητήσεις ISDN δεν αλλάζει το πάγιο; συμφέρει να πληρώνεις διπλό πάγιο για internet?

Ειναι ο μονος τροπος ομως για να τον βγαλουν απο το PCM ωστε να μπορει να βαλει ADSL ή να φυγει σε οποιο παροχο θελει...

jkoukos
02-03-14, 19:26
Σωστά, εκτός κι αν έχει "μπάρμπα απ' την Κορώνη" εντός του ΟΤΕ. :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.