PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπασμενες "ρεκλετες"



elisabet83
27-02-07, 15:16
Απο το Νοέμβρη έχω κάνει αίτηση για dsl και ακόμα περιμένω. Μετά πολλών κόπων και βασάνων και μετά απο επικούς τσακωμούς στα κεντρικά του ΟΤΕ Νέας Ιωνίας απέσπασα την εξής απάντηση απ τους τεχνικούς: "Την πάτησες. Είναι σπασμένες οι ρεκλέτες στα κεντρικά του ΟΤΕ οπότε εσύ και κάμποσα ακόμα τηλέφωνα της περιοχής είναι αδύνατο να αποκτήσουν dsl. Πιο εύκολο είναι να μετακομίσεις (!) παρά να αποκτήσεις ιντερνετ. Βολέψου με dial up. Αμα είσαι τυχερή μπορεί να φιαχτεί προς το καλοκαίρι(!!)"
Τι έχετε να πείτε? Υπάρχει κανείς άλλος που να είχε-έχει παρόμοιο πρόβλημα?

Reef
27-02-07, 18:13
τι ειναι οι ρεκλετες? :hmm:

geobest99
27-02-07, 18:23
Ρεκλετες ειναι αυτα που πατσαρουν τα Καλώδια , στους κατανεμητες , στα καφαο και στα τηλεφωνικά κέντρα του Ο.Τ.Ε.

viron
27-02-07, 18:50
To πρόβλημα είναι δικό τους, η δικαιολογία αστεία.
Πληρώνεις όπως όλοι οι άλλοι πελάτες και έχεις τα ίδια δικαιώματα.
Καταγγελλία στη ΕΕΤΤ.

Να ζητάτε πάντα εγγράφως την απάντηση, και να διατυπώνετε τα δικά σας παράπονα και αιτήματα πάντα εγγράφως και με αριθμό πρωτοκόλλου ώστε να αποδεικνύεται ο χρόνος έναρξης του προβλήματος.

Βύρων.

ph4nt0m
27-02-07, 19:20
Να τους κάνω εγώ 1 δώρο...

xmperop1
27-02-07, 22:06
Βλακεία σου είπαν κάτι άλλο παίζει.

diabibas
27-02-07, 22:17
Μία ρεκλέτα για να αλλάξει και να πλεχτεί πάλι από πίσω και από μπρος θέλει γύρω στα 20 λεπτά, και το κόστος της είναι περίπου 10 ευρώ

k_koulos
27-02-07, 23:08
δεν ξαναπάς αύριο να στο δώσουν γραπτό; Να δούμε ποιος θα μετακομίσει μετά:evil:

l_satsok
28-02-07, 00:54
σιγα μην το υπογραψουν κιολας.
μη τα κουραζετε ρε τα παιδια,εχουν μεινει και λιγοι μετα τις εθελουσιες και
κινδυνευουν απο υπερκοπωση.

μπραβο μου,εμαθα και τι ειναι η ρεκλετα,τι σου κανει το ιντερνετ!!!

η μοροζα ξερετε τι ειναι;

k_koulos
28-02-07, 00:56
αν τους ζητήσεις γραπτός την αιτία που δεν σου ενεργοποιούν ADSL σε περιοχή που υποστηρίζει το κέντρο, πρέπει να σου απαντήσουν;)

andreasp
28-02-07, 02:17
αν τους ζητήσεις γραπτός την αιτία που δεν σου ενεργοποιούν ADSL σε περιοχή που υποστηρίζει το κέντρο, πρέπει να σου απαντήσουν;)


Γιατι? τι θα τους κάνεις αν δεν σου απαντήσουν γραπτά?
Ποτε δεν θα απαντήσουν.

Εγω προτείνω στην φίλη να πάει να μιλήσει στον Διευθυντή.
Ειναι καλό παιδί και αν μπορεί θα την βοηθήσει.

nikant
28-02-07, 10:10
Για τέτοιες δουλειές η καταγγελία στην ΕΕΤΤ αργεί πολύ..

Πιο χρήσιμη είναι η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή http://www.efpolis.gr/ και το τηλέφωνο 1520 στο οποίο μπορείς να κάνεις τηλεφωνική καταγγελία.

Θα μιλήσουν αυτοί με τον ΟΤΕ και σε 1-2 μέρες θα έχεις μάθει αν γίνεται και αν όχι.

προσωπικό παράδειγμα:

Λόγω έργων αποχέτευσης εδώ στο νησί το συνεργείο που έσκαβε έκοψε όλα τα καλώδια του ΟΤΕ (τι πιο φυσικό στη Μπανανία ζούμε). Ημέρα Παρασκευή. Πήρα τηλ. στον ΟΤΕ του νησιού, αυτοί στον ΟΤΕ Βόλου και με ενημέρωσαν πως θα στείλουν συνεργείο τη Δευτέρα (έπρεπε να έρθει συνεργείο λόγω της εκτεταμένης ζημιάς).

Η Δευτέρα ήρθε το συνεργείο φυσικά όχι. Την Τρίτη παίρνω ο ίδιος τηλέφωνο στο ΟΤΕ Βόλου. Μετά από πολλά "να σας συνδέσω με τον αρμόδιο" κλπ. βγήκε στο τηλέφωνο ένας τυπάκος ο οποίος μου είπε "συνεργείο στη Σκιάθο θα έρθει από την άλλη Δευτέρα και να δούμε". Δηλαδή έπρεπε να μείνω χωρίς τηλ. πάνω από μια εβδομάδα.

Κατ'ευθείαν πήρα το 1520, έδωσα τα στοιχεία μου, τους εξήγησα από την αρχή τι είχε γίνει και την απάντηση του "αρμόδιου". Ε Τετάρτη πρωί (την άλλη μέρα δλδ) το συνεργείο ήταν έξω από το σπίτι μου και έφτιαχνε τη βλάβη (ήρθαν με το πρωινό δελφίνι).

deniSun
28-02-07, 11:58
Που να τρέχουν τώρα μέχρι το καφάο και να αλλάζουν ρεκλέτες; :mad:

k_koulos
28-02-07, 13:53
ενώ να λένε οτι είναι σπασμένες είναι ευκόλο ε;

Οσο για το αν είναι καλό παιδί ο Διευθυντής, δεν ζήτησε να το παντρευτεί η φίλη συνφορουμίτης, μια Adsl ζήτησε να βάλει:rofl:

yiapap
28-02-07, 14:15
"Την πάτησες. Είναι σπασμένες οι ρεκλέτες στα κεντρικά του ΟΤΕ οπότε εσύ και κάμποσα ακόμα τηλέφωνα της περιοχής είναι αδύνατο να αποκτήσουν dsl. Πιο εύκολο είναι να μετακομίσεις (!) παρά να αποκτήσεις ιντερνετ. Δεν τους θύμισες την νέα διαφήμιση του ΟΤΕ "και χωρίς να μετακομίσετε"; :-k

elisabet83
28-02-07, 19:36
Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά.. Θα πάρω τηλ αυριο πρωί στο 1520 που είπε ο φίλος μας πιο πάνω και αν βγάλω άκρη θα σας το πω ωστε αν πιάνει το κόλπο να το έχετε κι εσείς υπ'όψην σας!!

Theofaman
02-03-07, 02:13
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και εγώ. Ν.Ιωνία μένω, πήγα στον ΟΤΕ της Ν.Ιωνιας και μου ειπαν οτι η βλαβη (σπασμενες ρεκλετες στον κεντρικο κατανεμητη) θα επιδιορθωθει απο 2 μήνες έως το καλοκαίρι. Έλεος.

voyager_sat
02-03-07, 03:05
παιδες και εγω μενω Ν.Ιωνια οταν ημουν και εγω οτε ειχα ακουσει τα απιστευτα αλλα το οτι δεν μπορειτε να βαλετε adsl ειναι απατη γιατι η Ν.Ιωνια πεφτει στα DSLAM τις φιλαδελφειας (πως γινετε αυτο δεν ξερω) απλα σας ενημερωνω οτι θα πρεπει να εχετε πολυ γερα νευρα για παρα πολους μηνες γιατι τα παλικαρια τεχνικοι της Ν.Ιωνιας ειναι επιεικως απαραδεκτοι

elisabet83
02-03-07, 03:16
Εσύ τώρα με ποιά εταιρία βρήκες την υγειά σου?

Theofaman
02-03-07, 12:52
Το θέμα είναι ότι η γραμμή μας δεν μπορεί να γίνει aDSL, ανεξαρτήτου εταιρίας. Δηλαδή και αίτηση σε άλλη εταιρία να κάνουμε που έχει ιδιόκτητο δίκτυο, πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχουμε. Έτσι μου είπε ο ΟΤΕ τουλάχιστον :hmm:

k_koulos
02-03-07, 13:48
αν το 2007 σχεδόν στο κέντρο της Αθήνας, και σίγουρα στην περιοχή που λόγο Ολυμπιακών έχει υποδομές, δεν μπορείτε να έχετε ADSL τότε τι να πεί και η Ελληνική περιφέρεια;

Για οργανωθείτε, ΕΕΤΤ , ΥΠΑΝ, και εγγράφως στον ΟΤΕ, και θα δείτε πότε και πως .....

@ ADSLgr.com All rights reserved.