PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΧΙΚΗ ΦΟΡΤΙΣΗ ΣΕ ALCATEL ONE TOUCH POP C3 (OT-4033D)



neon2k8
03-03-14, 05:38
Καλησπέρα! Θα ήθελα βοήθεια σε ένα θεματάκι το οποίο μπορεί να φανεί σαν "χαζή" ερώτηση σε κάποιους αλλά για μένα μοιάζει "λογική", και θα μπώ κατευθείαν στο "ψητό": πρίν 2 ημέρες πήρα δωρεάν (με επιδότηση) το κινητό που αναφέρω στον τίτλο. Και η "χαζή" ερώτησή μου είναι η εξής: πώς να κάνω πρώτη φόρτιση; πώς να "στρώσω" την μπαταρία σωστά ώστε να σιγουρευτώ οτι θα "απολαύσω" την πλήρη και σωστή απόδοση της μπαταρίας; ο πωλητής μου είπε να το αφήσω να αδειάσει απο την εργοστασιακή φόρτιση και μετά να το φορτίσω για 8 ώρες! Κάτι όμως δεν μου κολλάει σωστά. Στο ίντερνετ διαβάζω οτι αν οι μπαταρίες που έχουν πλέον τα android smartphones αφήνονται να αδειάσουν εντελώς παθαίνουν ζημιά!!! Τι πρέπει να κάνω εν τέλει; Όποιος γνωρίζει καλά ας απαντήσει!!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να δω μια απάντηση σύντομα γιατί έχω αγχωθεί!!!!

s.s
03-03-14, 13:26
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο. Το κινητό όταν το ανοίξεις θα έχει περίπου 20%-40% το χρησιμοποιείς κανονικά Και το φορτίζεις όπως θες. Αυτό με τις οκτώ ώρες φόρτιση είναι τελείως λάθος και ίσχυε για μπαταρίες που υπήρχαν δέκα χρόνια πριν. Αν στο ξανά πει κάποιος πωλητής πες του να ενημερωθεί λίγο καλύτερα πάνω στο θέμα.

DSLaManiaC
04-03-14, 17:01
Αυτό που μετράει είναι να κάνεις μερικούς κύκλους >> πλήρης << φόρτισης - εκφόρτισης όσο η μπαταρία είναι καινούρια. Μη φανταστείς τίποτα φοβερό, 3-4 φορες. Με αυτό το τρόπο επιτυγχάνει τη μέγιστη απόδοση / χωρητικότητα.

Δεν υπάρχει πια η λογική "αρχική φόρτιση" καθώς αυτό είναι μια τακτική που ακολουθούσαμε στις παλιές μπαταρίες χροοοοονια πριν λόγω του φαινόμενου μνήμης όπως λέγεται μεταξύ άλλων και απλως οι περισσότεροι που δεν ασχολούνται πολύ (άθελα τους) το θεωρούν ακόμη έγκυρο.

Πλέον η μπαταρία θα πάρει όσο είναι να πάρει και τέλος.

neon2k8
05-03-14, 03:50
"Πλήρους φόρτισης - εκφόρτισης". Δηλσδή μόλις αδειάσει απο την εργοστασιακή ΠΛΗΡΩΣ (0%) την φορτίζω στο 100%, την αφήνω να αδειάσει στο 0, την ξαναφορτίζω στο 100% και αυτό επαναλαμβάνεται 3-4 φορές και μετά οκ; ρωτάω για σίγουρα γιατί στο ίντερνετ διάβασα απόψεις τύπου "πρέπει η μπαταρία να φορτίζεται όταν πέσει κάπου μεταξύ 5% και 15% (επειδή και καλά εκείνη την στιγμή το κινητό προειδοποιεί για χαμηλή μπαταρία και ζητάει φόρτιση) και όχι κάτω απο 5% επειδή αυτό βλάπτει την μπαταρία"!!

DSLaManiaC
06-03-14, 17:17
"Πλήρους φόρτισης - εκφόρτισης". Δηλσδή μόλις αδειάσει απο την εργοστασιακή ΠΛΗΡΩΣ (0%) την φορτίζω στο 100%, την αφήνω να αδειάσει στο 0, την ξαναφορτίζω στο 100% και αυτό επαναλαμβάνεται 3-4 φορές και μετά οκ; ρωτάω για σίγουρα γιατί στο ίντερνετ διάβασα απόψεις τύπου "πρέπει η μπαταρία να φορτίζεται όταν πέσει κάπου μεταξύ 5% και 15% (επειδή και καλά εκείνη την στιγμή το κινητό προειδοποιεί για χαμηλή μπαταρία και ζητάει φόρτιση) και όχι κάτω απο 5% επειδή αυτό βλάπτει την μπαταρία"!!

Έχουν δίκιο. Το λιώσιμο της μπαταρίας δεν είναι καλό όπως και το να την αφήνεις άδεια ή αφόρτιστη για πολύ καιρό. Γύρω στο 5% μπορείς να του αρχίζεις τη φόρτιση. Είχα ξεχάσει να το αναφέρω. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.